ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM N GEHEIMEN DIENST Voor 100 jaar. Financieel Overzicht. jB.0ek ZIJPE DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zl| KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKER'S OftlSINKl T» ,.1.0. BROEK OP LANGENDIJK brouwery sprak hem daarom wegens con tractbreuk aan. De vertegenwoordiger van Bavaria diende bij den kantonrechter te Den Haag een vor dering in tot teruggave van de door de brouwerij verstrekte goederen en vroeg uit voerbaarheid bij voorraad. Dit werd ver leend en zoo begon men met het leeghalen van het café van de W. De W., die hiervan veel schade onder vond, daagde de brouwerij in kort geding voor den president van de rechtbank om de ontruiming te stuiten, zich op het standpunt stellend, dat de brouwerij het eerst contract breuk had gepleegd door een minderwaardi gen inventaris te leveren en voorts, dat de brouwerij goederen weghaalde, die niet haar eigendom waren, n.1. die, waar de W. zelf voor had gezorgd. Wat bleek nu? De brouwerij had haar vertegenwoordiger te 's-Gravenhage f 550 gestuurd om een inventaris te koopen. De vertegenwoordiger beweerde nu, dat hij die 550 aan den caféhouder ter hand had ge steld, doch deze verklaarde, niets ontvangen te hebben. Schriftelijke bewijzen waren er niet, maar wat er ook van zij, het leek veel op verduistering, door één van beide par tijen. De raadsman van den caféhouder, mr. H. A. Polak, deelde mede, dat hij over zijn cliënt zeer goede, over den vertegenwoordiger daarentegen ongunstige informaties had ontvangen. Dé advocaat van Bavaria, mr. A. M. Ger- rits, te 's-Hertogenbosch, baseerde zich ge heel op het contract, waarbij de inventaris volledig is opgesomd. Bovendien heeft de kantonrechter toestem ming gegeven tot ontruiming en ten slotte meende pleiter op verschillende gronden te moeten betwijfelen, of de Haagsche presi dent bevoegd is, dit geschil te behandelen. De president zal Dinsdagochtend 3 Aug. uitspraak doen. Gemeetttecaden JUièÜcaties Sollicitanten worden opgeroepen naar de betrekking van SECRETARIS DER GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON TE ALKMAAR. Jaarwedde 2750,3600,(5 twee- jaarl. verh. van 170,—). Dienstjaren in ge lijken of hoogeren rang elders tellen mede. Alleen zij, die over ervaring op het ge bied van het armwezen beschikken, komen in aanmerking. Stukken voor 21 Augustus a.s. in te zen den bij den Burgemeester. Geen bezoek dan na oproeping. KAMPRECEPTEN VAN NEDERLAND. Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage heeft een klein boekje uitgegeven, getiteld „Kampgerechten van Nederland". In het voorwoord wordt gezegd: Ter gelegenheid van deze vijfde Wereld-jam boree de eerste, die in ons eigen land wordt gehouden( biedt het Zuivelbureau dit boekje aan. Het dient een tweeledig doel. Door de schetsen van „Padvinders van heel de wereld" wil het een herinne ring aan deze groote Padvindersgebeurte nis zijn. En het wil met zijn kamprecepten van Nederland een reeks waardevolle wenken voor het koken in jullie Patrouil lekampen geven. Elk dezer recepten vol doet aan de eischen van krachtgevende voeding en is getoetst aan de practijk van het Verkennerskamp. Woensdag j.1. vergaderde de raad van Zijpe onder leiding van burgemeester mr. D. Breebaart. Na de opening der vergadering werd o.m. medegedeeld, dat Ged. Staten de jaar wedden van de wethouders van Zijpe heb ben verlaagd van 350 tot 300 voor elk. Een voorstel van den heer Dignum om tegen deze verlaging te protesteeren werd verworpen. Op initiatief van den voorzitter werd vervolgens besloten bij de behandeling van de gemeentebegrooting, dienst 1938, tot verhooging der jaarwedden van de wet houders te besluiten. Voorts werd medegedeeld, dat de rouleer- regeling door den minister van sociale za ken overeenkomstig verzoek van B. en W. zoodanig is gewijzigd, dat na September tegenover 3 weken werkverschaffing 1 steun week zal staan. Bij wijze van proef is men voornemens langs den Schagerweg vanaf het einde der bebouwde kom van Schagerbrug tot aan den Westfrieschen dijk voor rekening van de gemeente en den polder gezamenlijk een bebossching aan te brengen. Ook Oudesluis komt misschien wel aan de beurt. Op de vraag van den heer Veltman in zake woning-gebrek te Oudesluis werd ge antwoord, dat B. en W. niet is gebleken, dat de vertrokken arbeiders Oudesluis noodgedwongen hebben verlaten, zij zijn vrijwillig heengegaan en daarom namen B. en W. geen maatregelen. Overeenkomstig eigen verzoek werd aan den heer G. Anema eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de o. l.-school te Burgerbrug. Aangeboden werden diverse rekeningen van den dienst 1936. De gemeenterekening sloot voor den gewonen dienst met een batig saldo 16.033.69; de kapitaaldienst gaf een batig slot van 888.72. Rekening Burgerlijk Armbestuur: batig slot 218.56; Rekening, algemeen weeshuis batig slot 251.37. De leden van den raad, met uitzondering van de wethouders, werden aangewezen om genoemde rekeningen na te zien. Vervolgens werd vastgesteld een instruc tie voor den nog te benoemen conciërge van het raadhuis. Uitvoerige besprekingen vloeiden voort uit een voorstel van B. en W. tot afbraak van het achterste gedeelte van de herv. kerk. Tenslotte werd B. en W. opgedragen een begrooting te maken van restauratie en van de kosten van afbraak met den bouw van een lokaaltje. B. en W. stelden voor over te gaan tot het verbeteren van den weg langs de Oostzijde van het Noordholl. kanaal te 't I» Wl ■■■"1 1 „'f Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde oan de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. Ukunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon MeUf H Ff (e Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 et Potten: 62et en ƒ1.04 - - - - - - - -- -- - HeuiMetoH i PISTOSISCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER 78) Hij schreef terug, dat hij me zou ver- stooten en onterven als ik het waagde met een kalen soldenier te trouwen. Nu, zie je Ik heb geen kamenier. Ik heb je belogen en de gevolgen zijn, dat we arm zullen blijven". „Ik ben zoo blij en zoo razend gek op je, dat me alles geen zier kan schelen. Geld heb ik niet, maar ik zal het trachten te verdienen. Eenige dagen geleden trof ik een jongen, die vertelde van een schild knaap, die verliefd was op de dochter van een machtigen baron. Ze werd verstooten, maar ze zijn toch samen in de kapel begra ven". Ze keek hem verwonderd aan. „Weet je hoe de dochter van dien baron heette?" vroeg ze. „Zoo intiem dat ik haar voornaam ken, ben ik niet met haar", antwoordde hy lachend. „Maar haar achternaam was baro nes van Gersenau". Ze wilde iets zeggen, doch hij vervolgde: „Juist als die schildknaap ben ik ook in den adel verheven. Op het slagveld van Breitenfeld heeft koning Gustaaf Adolf mij benoemd tot baron van Södernyhjelm, Zweedsche adel". „Ed", zei ze zacht. „Wonderbare Ed, en weet je wie ik ben?" „Neen", antwoordde hij. „Hoe zou ik dat weten?" „Stommerik", schold ze. „Ik ben Greta van Gersenau. Heb je dat niet kunnen be grijpen?" „Hoe zou ik?" „En die jongen, mijn broer, moet spre kend op mij lijken". „Ik dacht telkens al, waar heb ik dien knaap meer gezien met zijn blauwe oogen en blonde haren. Hij kwam me zoo bekend voor, mijn vriend Ulrich". „Je vriend?" „Zeker, we hebben vriendschap gesloten en ik heb hem beloofd hem te laten be noemen tot vaandrig". „En kon je dat?" Hij zag haar lachend aan. „Generaal Saxon zal het me niet weigeren, maar als hij mocht aarzelen, zal ik het aan iemand vragen die het zeker doet". „Wie is dat?" „Prins Marion". „Edzke", zei ze. „Ik wordt jaloersch. Als de prinses over haar man spreekt, heeft ze het ook over jou. Je hebt hem het leven gered en weet ik wat al". „Is het niet vreemd", vertelde ze, „dat leden van denzelfden naam in sommige fa milies altijd weer hetzelfde droeve lot be schoren is? Dat een zwarte slagschaduw als een sombere vloek soms ligt over oude ge slachten? Die verstooten Greta van Gerse- Zand en het onderhoud en beheer van dien weg over te dragen aan het waterschap Zijpe en Hazepolder. De kosten zullen be dragen over 1937 en 1938 3.037.20. De gemeente zal genoemd waterschap hier voor betalen gedurende 8 jaar f 4446.15 per jaar. Het voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag merkte de heer Doe- dens op, dat in de gemeente verschillende woonwagens standplaats innemen, en het daaraan wellicht wenschelijk is een woon wagenkamp te stichten. De voorzitter wees op de consequenties, zooals aanleg van waterleiding, W.C. s, stalling en. niet te vergeten, een voor het doel geschikt terrein. De heer van der Sluijs deelde nog mede, dat momenteel het maximum aantal werk- loozen dat in zorg mag worden gehouden, overschreden is, tengevolge waarvan en kele menschen zullen moeten stempelen zonder steun te ontvangen. Het zou aanbe veling verdienen te trachten dit maximum verhoogd te krijgen. B. en W. zullen zeide de voorzitter deze zaak in het oog houden. Nadat de heer Veltman had gewezen op den verwilden toestand van een sloot te Oudesluis, volgde sluiting der vergadering. Na afloop bracht de raad een bezoek aan het Tehuis voor ouden van dagen en hulp behoevenden „Buiten Zorg" nabij Stolpen. De raad dezer gemeente vergaderde Don derdag. De voorzitter, de heer C. Oijevaar, loco-burgemeester, sprak eenige woorden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het veilingwezen, hulde brengend aan de mannen die aan de oprichting en in standhouding hebben medegewerkt. In het bijzonder wilde voorzitter noemen de beide laatste burgemeesters van deze gemeente wijlen de heeren A. Slot en P. Slot Az., die zeer veel in het belang van het veilingwe zen en den tuinbouw hebben gedaan. Onder de ingekomen stukken was aller eerst een dankbetuiging van mevr. de wed. SlotWagenaar, voor de ondervonden be langstelling bij het overlijden van haar echtgenoot, burgemeester Slot. De gezamenlijke ministers van Sociale Zaken, Binnenlandsche Zaken en Finan ciën deelden mede, dat het tekort over 1935 is berekend op 3793.93 ,welk tekort zal worden gedekt door een extra uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds van 1395.60 en een belastingbij drage van 1942.50. Ten aanzien van de stopzetting van de werkverschaffing was bericht ingekomen van den rijksinspecteur der werkverschaf fing, dat de steun verleen ing voor de trans portarbeiders niet behoefde te worden op geheven. Als het noodig mocht zijn dat het aantal in zorg te houden arbeiders moest worden verhoogd werd in overweging ge geven dit aan te vragen. De mogelijkheid bestaat, dat spoedig de toestemming kan af komen, dat de werkloozen kunnen worden geplaatst in de gemeentelijke werkverschaf fing, de baggerregeling en wanneer daar voor niet voldoende animo was bij de ge meentelijke werkverschaffing de uitbagge ring der vaarten en slooten. Ged. Staten hadden de gemeenschappe lijke regeling voor de exploitatie van de U.L.O.-school te Noordscharwoude goedge keurd. Op voorstel van B. en W. besloot de raad een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de gemeente Alkmaar voor de hulpverleening bij brand. De N. Hollandsche Brandwaarborg was bereid hiervoor een vergoeding van 40.per jaar te geven. Dit komt praktisch hierop neer, dat de Brandwaarborg deze regeling betaalt, aan gezien de kosten 40.per jaar zijn. De raad ging accoord met het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor het exploiteeren van een desstructeur voor afgekeurd vee en vleesch te Barsingerhorn. De gemeenschappelijke regeling voor de Lichtbedrijven werd zoodanig gewijzigd, dat voor gelden, welke bij particuliere bank instellingen worden geplaatst, voor bedra gen van meer dan 2500 onderpand moet worden gevraagd. De raad stelde het kohier der straatbe lasting vast op een totaal bedrag van 1999.10. De bouwverordening vereischte eenige nau, die in de kapel met haar man begra ven ligt, die haar noodlot niet kon ont- loopen en nu ik de derde Greta van Gerse nau, met hetzelfde trieste lot voor oogen. Lees. Hier is de brief van vader". Hij las: „En ik waarschuw je, dat als je dien avonturier zonder duit durft trouwen, ik je verstooten zal en onterven. Een Van Gersenau is te trotsch om burgers in zijn familie te dulden. Je hebt te kiezen, Greta". „Maar die beide anderen zijn toch ook getrouwd en samen begraven". „Ja, denzelfden dag. Toen hij stierf, kon zij ook niet langer leven". „Dat is droevig", zuchtte Edzke. „En hoe oud was hij toen hij stierf?" „Wat doet dat er nu toe", antwoordde ze. „Doch als je het graag weten wilt! Acht-en-ze ventig". Ze keken elkaar aan en beiden barstten uit in een schaterend gelach. „Maar met dat al", zei ze, „is het toch ellendig, dat die stijfkoppige vader mij onterven wil. Ik ben aan groote weelde gewoon en hij is nog veel trotscher dan zijn voorvader. Zooveel geslachten meer, weet je". „Ja. Maar wij zijn nog veel verliefder dan dat andere paar". „Wees nu toch eens even ernstig. Ik zit er genoeg mee in. Of meen je, dat het prettig is, als je familieleden je voorbij loopen met een stijven nek en een blik in de oogen van: Ik ken je niet, jij bent leege lucht voor mij. Het tocht hier". „Dan daag ik ze één voor één uit", ant woordde Edzke. „Tot er geen van hen meer over is". „Blijf nu toch eens ernstig. Ik zal je wijzigingen van practischen aard, waarvan de belangrijkste wel was, dat in het vervolg wanneer een privaat over de slooten we gens bouwvalligheid wordt afgekeurd, geen nieuw meer mag worden gebouwd over de sloot. Dan zal volgens de bepalingen bij nieuwbouw te werk moeten worden ge gaan. De mogelijkheid werd geopend, dat een houten schuurtje bij een woning werd ge bouwd van hoogstens 12 M2, en wel voor huishoudelijk gebruik. B. en W. stelden voor, over te gaan tot conversie van eenige geldleeningen. Een paar kunnen zonder kosten worden gecon verteerd, maar voor een paar andere moet een boete worden betaald. Deze kosten worden er echter gemakkelijk uit gehaald. De rente wordt teruggebracht van 4 1/4 tot 3 3 y, Hierna was aan de orde een voorstel tot instelling van een vuilnisophaaldienst. Een .tweetal personen had hiervoor een aanbie ding gedaan. B. en W. vinden het echter be ter, dat het onder auspiciën bleef van B. en W„ waarom zij een regeling voorstellen. Daarin wordt o.m. vastgelegd, op welke wijze de vuilnis moet worden opgehaald, waar het gedeponeerd moet worden enz. De schuiten en het andere materiaal zullen moeten worden aangeschaft en onderhou den door den uitvoerder van den ophaal dienst .terwijl de kosten door de ingezete nen, die er gebruik van wenschen te maken, rechtstreeks aan den ophaler moeten wor den betaald. De heer Koolaard informeerde naar het tarief, op welke vraag voorz. nog geen ant woord kon geven, omdat daarover nader besproken moet worden. De heer Koolaard was van meening, dat een en ander dan wel op losse schroeven kwam te staan. Veronderstel, dat er niet voldoende deelnemers komen, en de ophaler zich terugtrekt. De voorzitter zeide, dat men geen over zicht had, hoeveel er zich zouden aanslui ten, maar dat kan nader worden bezien. De heer Koolaard vond een ophaaldienst Uit de Alkmaar&che Courant van 31 Juli 1837. De Regtbank van eersten aanleg over het Arrondissement Alkmaar. Gehoord het requisitoir van het Publiek Ministerie, ter regeling van de Zittingen gedurende de vacantie. Gezien Art. 78 en 43, 44 en 45 van het Decreet van 30 Maart 1808, Heeft, na voorafgaande delebi- ratiën ter regeling van die Zittin gen goedgevonden en verstaan, dat alle Zaken van korte behandeling en zoodanige die spoed vereischen als mede die van Koophandel kun nen gebragt worden op de Zittin gen, welke gehouden zullen wor den op Donderdag den lOden en 24sten Augustus en den 7de en 21ste September dezes jaars des middags ten 12 ure en voorts weder Wekelijks op dat uur zal gehouden worden, blijvende de Audiëntie van den President vastgesteld op Dings- dag in welke week des namiddags ten één ure op het Raadhuis dezer Stad, als wanneer aldaar ook de Zaken kunnende gebragt worden, bekend onder den naam van Réfé- res, volgens Art. 806 van het Wet boek van Burgerlijke Regtspleging en Art. 57 van het decreet van 30 Maart 1808. Er'zal aan deze de nodige pu bliciteit worden gegeven. Gedaan in de Vergadering der Regtbank den 20sten Julij 1837. De President van dezelve Regtbank J. A. KLUPPEL. Vanwege gemelde Regtbank M. H. WELDIJK, Griffier. Gezien door mij officier van Justitie G. VAN LEEUWEN. overal volgen, maar stel je het eens goed voor, verstooten en onterfd, zonder geld langs de groote wegen te zwerven. Jij bent er aan gewoon, maar ik? En als we een tijdje getrouwd zijn en het nieuwtje er af is, dan zal ik je moeten verwijten: Waar om heb je me gedwongen met je mee te trekken en mijn weelderig paleis te ver laten? En als het koud is en de storm over onze hoofden in onze tenten waait en er is geen geld. En als ik mooie kleeren wil koo pen of wonen in een mooi huis en we heb ben niets". Ze schudde treurig het hoofd. Ze gingen weer op de bank zitten. „Ben je zoo ongelukkig, lieveling?" Hij sloeg de armen om haar heen. „Was je maar een kamerier gebleven". „D^t zou ook veel beter geweest zijn", zuchtte ze. „Kom, laten we maar naar het paleis gaan". Toen ze bij de voorpoort kwamen, riep Edzke eensklaps: „Wel allemachtig. Daar staat Sievers nog altijd met zijn peloton. Eerst moet ik voor hen zorgen". Hij kwam dadelijk terug met een bewijs voor inkwartiering en voor eiken man twee daalders extra soldij. Vioolijk reden de ruiters weg. HOOFDSTUK XXXXV. In kleinen kring demonstreerde generaal ^axon dienzelfden dag den slag bij Breiten- De keurvorSfr van Brandenburg, Ge- orge Willem, met zijn forsch, vierkant ge zicht, opstaande grijze snor en lange sik, die over de zware onderkin hing zijn zwar- te pruik met lange haren, was gekleed in zeer nuttig en zou gaarne willen dat wan. neer de ophaler het bijltje er bij neer legde, naar een ander zou worden uitgezien door B. en W. De voorzitter deed de toezegging, dat zal worden gehandeld naar bevind van zaken. Het voorstel werd hiema aangenomen. De secretaris gaf een toelichting van de cijfers der driejaarlijksche afrekening met de bijzondere school. Het bedrag van 6560.45, waar de school recht op had, ig precies uitgekeerd. Op voorstel van B. en W. werd de ge meentebegrooting 1937 gewijzigd in verband met de gewijzigde uitgaven voor de werk loosheidsvoorziening. De kosten hiervan zijn in tijd van twee jaar met ongeveer de helft verminderd, van pl.m. f 30.000 tot 15.500. De post onvoorzien behoefde door deze wijzigingen een verlaging van 254.—. De hierna aangeboden rekeningen over 1936, van de gemeente, de lichtbedrijven en het Burg. Armbestuur zullen worden nage zien door den geheelen raad, behalve de wethouders. Na de rondvraag welke niets opleverde, volgde sluiting. Gunstige gang van zaken bij 's werelds grootste staalbedrijf. Scheepvaart waarden blijven de aandacht vragen. Beleggingsmarkt vaster. Wanneer men het machtige staalbedrijf der United States Steels als vertegenwoor diger wil beschouwen voor den huidigen stand van de conjunctuur in Amerika, dan moet men wel tot'de conclusie komen dat in dit land alles nog rozegeur en mane schijn is. Immers in de United States Steel is in het tweede kwartaal de bedrijvigheid uitgegroeid boven het gemiddelde van de geheele Amerikaansche staalnijverheid en bedroeg niet minder dan 87 yt harer capaciteit. Voor de geheele Amerikaansche staalnijverheid was dit cijfer 84.5 een cijfer dat overigens nog bevredigend mag worden genoemd, indien men het stelt tegenover dat van de overeenkomstige periode in het vorige jaar. Deze aanmerke lijk betere gang van zaken in het bedrijf van 's werelds grootste staalbedrijf ten opzichte van de andere staalbedrijven moet ver klaard worden uit de omstandigheid dat het bevrijd bleef van de bekende arbeidscon flicten waarmede vrijwel alle overige staal bedrijven te kampen hadden en die het b.v, voor een concern als dat der Republic Steel steeds moeilijker maken een geregelde be- drijfsgang te handhaven. Voor aandeelhouders van de United States Steel is de gunstige gang van zaken in zoo verre hoopgevend, dat zij eindelijk weer eens in de naaste toekomst op een dividend zullen kunnen rekenen. Het wachten was echter steeds op het moment waarop het totale achterstallige preferente dividend zou zijn ingeloopen. Thans is dit een feit ge worden; met zevenmijlslaarzen heeft het b» drijf zijn achterstand aan preferent divi dend ingehaald; dit laatste kwartaal alleen reeds 7 dollar per preferent aandeel, waar mede in totaal een bedrag van 25.220.000 dollar was gemoeid. En thans is de winst capaciteit van het concern zoo groot, dat in één kwartaal het preferente dividend over het geheele jaar iyz maai wordt verdiend. En in het eerste halfjaar 1937 werd een netto winst behaald van 64.700.000 dollar of 5.99 dollar per gewoon aandeel tegen 0.41 dollar in het vorige jaar. Zelfs rekening houdende met de aanzuivering van den reeds genoemden achterstand in de prefe rente dividendbetaling, kon in het eerste half jaar 1937 niet minder dan circa 19.000.000 dollar aan het surplus worden toegevoegd. Van deze cijfers uitgaande staan de gewone aandeelen op een winst- basis van circa 12 dollar per jaar. Men zal dan ook zeker niet te hoog ramen indien men de dividend-kansen voor het komende jaar op circa 6 schat. Hoewel de boven geschetste resultaten dus alleszins gunstig kunnen worden genoemd, was het voor de beurs een teleurstelling dat nogmaals een uitkeering op de gewone aandeelen achter wege bleef. Er viel op de markt dan ook eerder aanbod dan vraag naar deze waarden te constateeren .hoewel, zooals we dat lang zamerhand gewend zijn, Amerika een veel flauwere tendenz aar den dag legde dan b.v. de Amsterdamsche beurs. Hier reali- een zwart fluweelen wambuis met witte vertikale strepen, over de schouders een platten kraag van witte breede kant. Hij zat in een grooten stoel op een kleine ver hooging naast zijn zuster, de koningin van Zweden, een mooie vrouw met een zacht, rond gelaat. Greta en Edzke zaten naast prinses Ma rion, de vrouw van den generaal, die lang en donker met haar groote zwarte oogen altijd de groote bewondering wekte van iederen man. Nauwkeurig legde Saxon de posities der legers uit, hoe ze waren opgemarcheerd en waar ze precies hun stellingen hadden in genomen. Met een stuk kryt teekende hij den toestand op een groot zwart bord en stelde de strijders voor in al hun moed, koelbloedigheid en scherpte van geest. Hij vertelde den aanval van Fürstenberg op de Saksers en hoe beide tegenover elkaar staande vleugels, aan den anderen kant van den straatweg raar Düben als bij too- erslag waren verdwenen. Hij legde verder de aanvallen van Tilly en Pappenheim uit, prees hun dapperheid en verwijlde even bij dc herovering van het eenige Zweedsche x aanc*el dat in handen der keizerlijken was geweest. Het gebeurde door een jongen ritmees- -r een landgenoot van den spreker. HÜ ontrukte het vaandel aan den forschen kurassier en gedurende het geheele ge vecht hief hij het hoog in de lucht. Hij en rienden sloegen alle aanvallen a^- »u begrijpt", vervolgde hij, „dat ik trotsch op dien landgenoot ben". (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10