DE WERELDJAMBOREE. T-covindaal 7 DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Het défilé geopend door meisjes-padvindsters. Slepende regeeringscrisis in Luxemburg. WIERINGEN Waarom duurt het zoo lang OUDE NIEDORP De bedrijvigheid in de kampen nam gister steeds meer toe. De stroom van buitenland- sche contingenten hield nog steeds aan, en toen de taptoe was geblazen, behoefden nog slechts 2400 Engelschen aan te komen, om het geheel te completeeren. Zij zouden he den in de vroegte komen. Reeds gisterochtend om 7 uur schalde de vrooüjke muziek van de 500 arriveerende Hongaren over het terrein juist toen in alle kampen de reveille werd geblazen. Nog verscheidene malen klonken vervol gens de marschtonen van aankomende bui- tenlandsche contingenten over de velden. De Noren kwamen met 345 man, de Denen met 750 verkenners, terwijl ook reeds ver schillende afdeelingen Engelschen onder de Jamboreepoort doormarcheerden. Of het nu komt vanwege de grootte van het Britsche contingent, of omdat het hier betreft de vertegenwoordiging van het ge boorteland van den chief scout, teen feit is, dat de Engelschen die over 7 sub-kampen zijn verdeeld, bij hun aankomst in de kam pen door hun medebewoners met bijzonder enthousiaste yell's werden verwelkomd. Zwitserland zond gister 500 afgevaardig den terwijl in den loop van den middag nog 1100 Belgen en 2400 Fransche padvinders werden verwacht. Niettegenstaande het eenigszins druilerige weer, bleef de stemming over het geheel opgewekt en vol verwachting van den dag van heden, waarop de internationale jeugd in de gelegenheid wordt gesteld onze konin gin te mogen begroeten en voor den chief scout te kunnen defileeren. Baden Powell. De chief scout, lord Baden Powell, is gistermiddag, vergezeld van zijn echtge- noote, voor een kort bezoek, dat vrijwel onopgemerkt bleef, op het terrein aange komen en is na een kleine inspectie weer naar zijn verblijf in Bloemendaal terugge keerd. Koninklijke padvinders op Schiphol Gistermiddag om drie uur is met de Dou- glas D.C. 3 kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, die als leider van de padvinders beweging in zyn land, aan het hoofd staat van de Zweedsche deelnemers aan de Jam boree, op Schiphol aangekomen. De kroonprins was, evenals zijn adjudant, in padvindersuniform gekleed. Ter begroeting van den hoogen gast wa ren o.m. op het vliegveld aanwezig Jhr. W. C. M. de Jonge van EUemeet, adjudant van de koningin, de heer Vendel, secretaris generaal van de Zweedsche legatie, mr. dr. W. Dijckmeester, consul generaal van Zwe den te Amsterdam, alsmede kap. van Rijen, lid van het Jamboree-comité. Het gezelschap begaf zich onmiddellijk na aankomst per auto naar Vogelenzang. Reeds om Twaalf uur was met het toestel uit Parijs meegekomen prins Bernadotte, die eveneens aan de wereldjamboree zal deel nemen, ook hij was in padvinderstenue. Twee Poolsche luchtverkenners aangekomen. Een troepje Poolsche luohtverkenners vertrok Woensdag uit Warschau met de be doeling om naar de wereldjamboree te vliegen. Met vier motorvliegtuigen en twee zweeftoestellen werd de reis aangevangen. De luchtpadvinders hadden pech op hun tocht. Het weer was doorgaans slecht en op het sportvliegveld Rangsdorff (by Berlijn) bleef één vliegtuig achter wegens motor defect. Van Hannover wilden de padvinders gister naar Ypenburg vliegen, maar ook dit plan kon niet door allen worden uitge voerd. Slechts twee padvinders, de ééne be stuurde het motorvliegtuig (een R.W.D. 8) en de andere zat in het zweeftoestel, dat door het motortoestel gesleept werd, kwa men gisteravond op het vliegveld Ypenburg aan, waar zij, namens den Poolschen ge zant, door den heer Shrcynski, den pers- attché, hartelijk verkelwomd werden. Hun reisgenooten, o.w. de leider, maakten op het vliegveld Twente een landing. Eén van de vliegtuigen had een klein motor defect gekregen. Dit toestel blijft achter, de twee andere zullen hedenochtend van Twente naar Ypenburg vliegen en vandaar doorgaan naar Vogelenzang. Van de lucht uit zullen de Poolsche pad vinders de opening van de jamboree mee maken. Gezellige drukte overal. Gistermiddag bleef het een gezellige drukte aan het station, op de breede oprij laan en op het kampterrein van nog aan komende contingenten, die op de gebruike lijke wijze werden verwelkomd. Laat in den namiddag arriveerde prins Gustaaf Adolf op het terrein, die den nacht by het Zweedsche contingent doorbracht. Overal in het kamp werd druk gerepe teerd voor de komende demonstraties, ter wijl de winkels op het ruime marktplein goede zaken maakten. Ook de zaken in het dorp Vogelenzang trokken reeds profijt van de talrijke gasten, die al'erlei herinneringen aan deze jamboree willen medenemen. De Amerikanen vooral zijn dol op klompen en velen van hen ziet men op deze „wooden shoes" door het kamp rondtippelen. Daarnaast heeft de ruilhandel op de jam boree groote afmetingen aangenomen en vol trots toonen de padvinders elkaar de voor werpen, welke zij op deze wijze hebben kun nen bemachtigen. Op de Beckslaan en bij den spoorweg overgang heeft de ryksveldwacht de han den vol om het reeds nu drukke verkeer naar behooren te regelen. Ook de kinderen uit het dorp deelen mede in de vreugde van de jamboree. On beschroomd klampen zijn de passagierende buitenlanders aan voor een handteekeninen en er heerscht een ware rage onder hen, wie de meeste, hoewel voor hen meestal toch onleesbare krabbels, die vol goedmoedig heid worden afgegeven, heeft verzameld. De verkeersregeling is goed. De groote dag van de Jamboree, de ope ning door de koningin, was heden aangebro ken tot groote vreugde van de acht-en-twin- tig duizend deelnemers aan dit internatio nale kamp. Allen hadden zich reeds maandenlang op dit gebeuren voorbereid en vandaag konden zij nauwelijks hun enthousiasme bedwingen en voor duizenden kroop de ochtend eigen lijk veel te langzaam, in hun verbeiden op het officieel openingsuur. De spanning in de kampen was ten top gestegen en in zenuw- achtigen haast werden alle voorbereidingen getroffen, om zoo goed mogelijk in de groo te arena voor de koningin, den chief-scout, de genoodigde autoriteiten en voor het tal rijke publiek voor den dag te treden. De instructies van de hoofdleiding werden dan ook met de grootste stiptheid opgevolgd, want alle aanwezige padvinders van de ge- heele wereld, van groot tot klein, waren zich bewust van de eer, welke hun te beurt viel, aan deze bijzondere plechtigheid te mo gen deelnemen. En het resultaat van hun optreden is, niet alleen voor hen zelf, doch ook voor de lei ding, een groot succes succes geworden. Van de zijde van het publiek was de be langstelling voor deze openingsplechtigheid eveneens buitengewoon groot. Waren reeds in de voorafgaande dagen zeer vele belangstellenden naar Vogelen zang getogen, om, voor zoover dit hun was toegestaan, van de voorbereidingen voor het kamp iets op te vangen en de aankomst der verschillende contingenten gade te slaan, door welke belangstelling de versterkte ryksveldwacht de handen vol werk had, he den stelde de regeling van het verkeer aan de politie de hoogste eischen. Een tot in de puntjes uitgewerkte ver keersregeling was door de politie opgemaakt, hetgeen trouwens op zich zelf vanwege de geringe en smalle toegangswegen naar het Jamboree-terrein reeds groote moeilijkheden opleverde. Dat de hoofdinspecteur van poli tie, van der Meijden uit Amsterdam, er niet tegenstaande deze moeilijkheden toch in ge slaagd is, een bruikbare regeling voor.te be reiden, verdient dan ook alle hulde. En dat die regeling op een zoo drukken dag als he den, zij het dan ook met eenige niet te voor komen stagnaties, welke ook spoedig konden worden opgeheven, uitmuntend heeft ge werkt, heeft de verwachtingen van allen, die met de voorbereiding van de Jamboree, zoo wel binnen als buiten het terrein werkzaam waren, overtroffen. Reeds vroeg in den och tend is de trek naar Vogelenzang al begon nen en naarmate het later werd, nam de drukte op de verschillende wegen meer en meer toe. Fietsers baanden zich met moeite een weg langs de groote file van auto's, ter wijl daarnaast duizenden per trein het an ders zoo stille dorp Vogelenzang-Ben nebroek kwamen bevolken. Het defile voor de Koningin. Ge opend door meisjes. De toegangswegen naar het Jamboree terrein lieten zich in deze wijze niet moei lijk raden en in dichte drommen stroomde het publiek, nadat eerst fietsen en auto's op de daarvoor aangewezen plaatsen waren ge parkeerd, de poorten van het kamp binnen, waar allen door de kamppolitie werden ge dirigeerd naar de groote arena, waar de drie groote tribunes zich geleidelijk met vele toeschouwers vulden. Het wachten van het publiek werd op aan gename wyze afgewisseld door gramofoon- platenmuziek, welke door middel van tal van luidsprekers over het geheele terrein hoorbaar werd gemaakt. Ook de aankomst van de vele genoodigde autoriteiten vormde een welkome afwisse ling en toen om één uur de opstelling op het middenterrein van drieduizend Nederland- sche verkenners, die op Woestduin kampee ren, een aanvang nam, begreep het publiek, dat de eigenlijke voorbereiding voor de plechtigheid was begonnen. Deze driedui zend jongens, aan wie een eeretaak te beurt viel by de aankomst van de koningin, stel den zich in v-formaat op met front naar de eeretribune. Inmiddels kon men uit de verte de aan komst gadeslaan van de duizenden andere padvinders, die zich op het achterterrein verzamelden in afwachting van het défilé. Steeds grooter werd de spanning naar mate het uur van de plechtigheid naderde, bevelen weerklonken en ieder was in af wachting van de komst van onze lands vrouwe. Kort voor het officieele tijdstip arriveer den de chief-scout, lord Baden Powell en Lady Baden Powell op de eeretribune, luid Naar reeds in de pers vermeld werd is een kleine verandering in de parkeerplaat sen naby het Jamboreeterrein aangebracht, aldus schrijft ons de A. N. W. B. Bijgaand kaartje geeft weer hoe de nieuwe toestand is geworden. Het met P5 aangegeven nieuwe parkeerterrein bij de samenkomst van de Becklaan en den Doodweg is bestemd voor de genoodigden. Het oorspronkelijk daarvoor bedoelde terrein P6 is thans aangewezen voor den Jamboreedienst zelf. De met kruisjes aangegeven wegvakken, n.1. de Becklaan en een deel van den Vo- gelenzangscheweg zijn verboden voor het verkeer, met uitzondering van genoodigden, welke daartoe een aparte kaart bezitten. Speciaal wijst de A. N. W. B. er dan ook nog op dat de Achterweg gedeeltelijk afge zet, en dus niet voor doorgaand verkeer geschikt is. Ook nieuwsgierigen die niet naar de Jamboree zelf gaan, moeten den weg naar het Jamboreeterrein niet nemen, daar zy toch niets zullen kunnen zien en slechts onnoodigen hinder aan het verkeer kunnen opleveren. door de aanwezigen toegejuicht. Ook waren hier inmiddels aangekomen de leden van het internationaal bureau der padvindersbe weging, de hoofdverkenner voor Nederland, staatsraad Rambonnet en overige Neder- landsche padvinders-autoriteiten. Op de genoodigde tribune achter de eere tribune hadden zeer vele autoriteiten plaats genomen, onder wie tal van leden van het corps-diplomatique, regeeringsautoriteiten, de burgemeesters van omliggende plaatsen en tal van andere civiele en militaire auto riteiten. Klokslag twee uur werd de komst van de koningin aangekondigd en aller blikken richtten zich naar den oostelijken ingang van de arena, waardoor kort daarop de ko ninklijke auto en eenige volgauto's het ter rein kwamen opgereden. Tijd tot toejuichingen werd het publiek echter op dit oogenblik niet gelaten, want onmiddellijk bij de aankomst van Hare Majesteit zette de muziek het Wilhelmus in en werd de koninklijke standaard op de eeretribune geheschen. Het was een indrukwekkend oogenblik toen alle aanwezigen zich eerbiedig van hun zetels verhieven en de koninklijke auto langzaam tot voor de eeretribune reed. Maar toen was ook het geduld van de aan wezigen ten einde en de laatste toonen van het Wilhelmus waren nog niet verklonken, of een uitbundig en geestdriftige toejuiching barstte los, waaraan bijna geen einde kwam, welke hulde door de koningin minzaam bui gend in ontvangst werd genomen. Dan besteeg Hare Majesteit de eere-tri- bune, waar de chef Scout en zijn echtge- noote, alsmede eenige der voornaamste autorteiten aan haar werden voorgesteld. En hierna kon de plechtigheid een aan vang nemen. Onmiddellijk nadat de koningin den voor haar bestemden zetel had ingenomen, hieven de drieduizend op het middenterrein opgestelde jongens het Nederlandsche pad vinderslied „Hoort zegt het voort" aan welk lied getuigt van den vastberaden wil der Nederlandsche padvinders hun best te zullen doen door woord en daad den Ne derlandsche naam hoog te houden en voorts het streven naar internationale verbroedering te bevorderen. Nadat het applaus, dat dezen zang on derstreepte, was verstomd, werd het sein gegeven voor het defile. Inmiddels was het half drie geworden, toen de kop van den stoet de eere-tribune naderde, en men tot de ontdekking kwam. dat het geen bewoners van het kamp wa ren, die het defile openden, doch padvind- sters, die tot het kampeeren op het'alleen voor verkenners bestemde Jamboree-ter-; rein niet zijn toegelaten. Toch leven ook de meisjes van het Ne derlandsche padvindersgilde ten volle met de Jamboree mee, en daarom wat het een hoffelijke geste van den hoofdverkenner, dat hjj de mannelijke kampbewoners aan vrouwelijke collega's de eer lieten gunnen om hun défilé te openen. Kranig marcheerden onder leiding van mevrouw van den Bosch-de Jong de verte genwoordigsters van de 75 afdeelingen van het Nederlandsche padvindstersgilde met de afdeelingsvlaggen voorbij de tribunes, terwijl zij bij het passeeren van de eere tribune de vlaggen deden neigen. Dan volgden in alphabetische volgorde de buitenlandsche contingenten met een tusschenruimte van telkens ongeveer 100 meter. Ieder contingent werd voorafgegaan door de nationale vlag van het land, gevolgd door de stafleiders van het contingent, terwijl ieder contingent -op eigen wijze hul de bracht aan de koningin, in welke hulde tevens de chef-Scout en de hoofdverken ner waren begrepen. Het was een imposant schouwspel, dit eendrachtig optreken van de internationa le jeugd, en het waren aandoenlijke oogenblikken, telkens wanneer de buiten landers uiting konden geven aan hun dankbaarheid jegens de koningin, dat zij hun de eer heeft willen aandoen dit kamp te willen openen. In bonte mengeling trokken de buiten landers voorbij, de Palestijnen met hun witte hoofddoeken, de Egyptenaren met hun helmen, de zeeverkenners met hun witte petten, de gebruinde Oosterlingen met hun fez, uiterlijk in uniform verschil lend, maar één door hun padvindersbe lofte. - Alle groepen mochten dan ook voor hun kranige en pittige verschijning van de tri bunes een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Het défilé, dat ongeveer twee uur duur de, werd besloten met het Nederlandsche contingent, dat door een hoog oplaaiend enthousiasme duidelijk diepe aanhankelijk heid aan onze Landsvrouwe demonstreerde. Het waren onvergetelijke momenten, welke dit grootsche schouwspel bood. Maar nog was de plechtigheid niet ten einde. Want na het défilé hadden alle 28000 padvinders zich op het achterrein verza meld en nadat een cordon van verkenners en voortrekkers zich voor de eere-tribune had opgesteld, werd het sein gegeven voor de rally en alle deelnemers kwamen in 'n stormloop op de eere-tribune toegerend, daarmede en met hun yell's nogmaals hulde betuigend aan koningin, chef Scou: en hoofdverkenner. Het was een prachtig gezicht, die golvea- de massa van duizenden padvinders over het terrein, tot zij door het cordon tot staan werden gebracht. Achter de massa kwamen de vlaggen welke zoo'n kleurige afscheiding van het geheel vormden. Èn toen het was ongeveer kwart voor vijf geworden was het plechtjgste mo ment van den middag aangebroken: Hare Majesteit de koningin verhief zich van haar zetel en snrak de jongens achtereen volgens in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch toe. HET JAMBOREE-WATERKAMP. Openstelling voor het publiek. Het Jamboree-waterkamp, waar de zee verkenners zyn ondergebracht en dat ge vestigd is in de ringvaart van de Haarlem mermeer nabij Bennebroek, zal dagelijks van half elf tot twaalf uur voor het publiek geopend zyn In het Waterkamp waar tal van buitenlandsche jachten met zeeverken ners zijn aangekomen, heerschte als in het groote Jamboreekamp te Vogelenzang, een opgewekte stemming. De ingang van het kamp is gelegen nabij de halte Bennebroek van de blauwe tram. De raad vergaderde Vrijdagmorgen spoedeischend. In de vorige vergadering was besloten bij de Bank voor Nederlandsche Gemeemen een geldleening aan te gaan, groot 239.700, ad 4 pCt. 's jaars, ter conversie van twee an dere leeningen. Van Gedeputeerde Staten was echter bericht ingekomen, dat hun een lente van 4 pCt., gelet op de tegenwoordige rentestand, vooralsnog te hoog voorkomt. Daarom hebben B. en W. zich opnieuw tot de Bank gewend om te vragen of deze tot renteverlaging bereid was, hetgeen tot re sultaat heeft gehad, dat deze het bedrag thans voor 3.75 pCt. wil verstrekken. Werd besloten deze leening aan te gaan. Verder was van de Coöperatieve Boeren leenbank alhier een aanbieding ingekomen op het restant van de leening, oorspronkelijk groot 140.000 en op 31 December a.s. nog bedragende 105.000, aan te gaan tegen een rente van 3 y, pCt., eventueel na verloop van 10 jaar, met beider goedvinden en be houdens goedkeuring van Ged. Staten, te verhoogen. Deze leening is destijds aange gaan bij de Mij. voor Gemeente Crediet te Amsterdam tegen een rente van 4.75 pCt. en later geconverteerd in een 4.25 pCt. leening. Werd eveneens goedgekeurd. Het bedrag zal, na de verleende goedkeuring door Ged. staten, reeds dadelijk worden opgenomen als kasgeldleening en dan op 31 December a.s. in een vaste leening worden omgezet. Ten slotte was van Ged. Staten terugo ït- ya\n<feV\4e suppletoire begrooting, dienst ,f?* begrooting was vastgesteld na:.r aanleiding van de door den Rijksaccountant omtrent de oorspronkelijke begrooting ge- ™®kte °Pmerkingen. Thans meldden Ged. a en, a o.a. niet mocht worden gerekend fP«2(Uas Mraamn6 belastingbjjdrage ad v eevallers om het daardoor ont stane tekort te dekken zyn er niet, zoodat De hef rootln6 660 nadeelig saldo, üng ,werd vastgesteld. Hierna slui- Toen nu ruim anderhalve maand gt. leden in het groothertogdom Luxem burg een volksstemming gehouden is over de wet tot ontbinding van de com munistische partij, had wel niemand voorzien dat deze een langdurige kabi netscrisis tot gevolg zou hebben. Maar de uitslag van het referendum was van een kleine meerderheid tegen de wet die ondemocratisch en in strijd met de grondwettelijke vrijheden van den Luxemburger werd geacht en het ministerieBech beschouwde dit geheel onverwachte votum als voldoen den grond, zijn ontslag aan de vorstin aan te bieden. Groothertogin Charlotte heeft echter den huidigen minister-president, die al meer dan tien jaren met vaste hand in Luxemburg de leidsels van de regeering houdt, niet wilien ontslaan en derhalve heeft zij het gevraagde ontslag gewei gerd. Zij droeg echter minister-president Bech op, 'n onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een verbreeding van den grondslag der regeering. Sindsdien zou men in het groothertogdom kunnen spreken van een ondergrondsche slepende kabinetscrisis. Immers: het gewei gerde ontslag maakt het huidige kabinet niet-demissionair; de regeering heeft zelfs, des noodig, een meerderheid in de Kamer achter zich, maar: de minister-president moet toch onderzoeken of de grondslag van zijn kabinet te verbreeden ware. En, naar thans is gebleken, beteekent dat: indien er een redelijke kans op welslagen van een roomsch-liberaal-rood kabinet zal blijken te bestaan, dan zal het kabinet an dermaal zijn ontslag vragen, teneinde tot zoodanig kabinet te komen. De kans op zulk een kabinet van nationale samenwerking bestaat in Luxemburg thans zeer zeker. Nadat de rechtsche of roomseh- katholieke partij daartoe van den hofmaar schalk verlof gevraagd en verkregen had, heeft zij, als laatste, ook haar schriftelijk advies aan de Kroon bekend gemaakt, en daaruit blijkt thans, dat zoowel zij, de grootste partij (te vergelijken met de Roomsch-Katholieke Staatsparty in Neder land) als de radicaal-liberale en de sociaal democratische partij voorstander zijn van samenwerking in de rëgeering op breeden grondslag. Noch de twee partijen der tegen woordige regeering (liberalen en roomsch- katholieken), noch de sociaal-democraten, noch ook de geraadpleegde onafhankelijken, zijn voor het in stand houden der bestaande, coalitie. Maar deze principieele bereidheid tot beter nog: het niet principieel afwyzen van samenwerking tusschen roomsch, rood en liberaal, beteekent nog heel wat anders dan dat de oplossing der latente regeerings crisis al in zicht zou zijn! In de eerste plaats spelen in zulk een klein land, waar iedereen iedereen kent en men om den anderen man familie van elkaar is, allerhande persoonlijke elementen na tuurlijk een nog grootere rol dan gewoon lijk reeds in de politiek van grootere lan den het geval is. Dan komt er de moeilijke kwestie der ze tel verdeeling by. De groote rechtsche par ty heeft hierin echter duidelijke taal ge sproken: dat deze evenredig aan den poli- tieken invloed der partijen moet wezen- Dit kan weinig ander beteekenen, dan dat het nu nog aan 't bewind zijnde kabinet van twee rechtschen en twee liberalen ver vangen zou dienen te worden door een mi nisterie van twee rechtschen, een liberaal en twee sociaal-democraten. Dat zou echter in de anti-thetische formule: clericalisme- libera'isme, weer een linksche meerderheid beduiden Al-met-al heeft Luxemburg zyn nationale regeering op heel-breede-basis nog niet, al komt er steeds meer teekening in den toe stand. Maar onze Nederlandsche vacantiegangers in het groothertogdom zullen, in Echter- nach, Vianden, Diekirch, Clerf en Esch-in- 't-Dal van al dit geharrewar weinig merken: deze zaak wordt op den ouden voet voort gezet en de Luxemburger landman ruimt in zijn hart geen groote plaats voor de po litiek in! Gisteravond vergaderde de vereenifing Plaatselijk Belang. Rekening en bescheiden van den penning meester werden in orde bevonden. Bij de volgende bestuursverkiezing werd in de vacature-Buc'dendorf benoemd de heer M. J. uis, die deze benoeming aanneemt. de be«Preking van de k - - en' enkele discussie werd het volgende besloten: ♦pi?'"sda«middags zullen weder kinderfees- rip opv, r i6n geb°uden op het terrein achter ®n Dinsdagavond veteranenwed- 7nnl en twee elftallen. Bovendien op ag van de najaarskermis seriewedstrij- oen tusschen veteranenelftallen. Hiervoor N eeiftarrdre v uit8en°°digd: Schagen, P.W. ZLiü. Jullanadorp, Nieuwe Niedorp. kpr Cn ,9ude Niedorp. Zondag van groote fi ls zullen groote zwemwedstrijden wor- aen gehouden door 't Skarpet, zoodat er dan mets is te organiseeren. he |V?' den tocbt van ouden van dagen werd c h l", om Woensdag 25 Augustus naar ocniphol te gaan. De steunende vereenigin- fen zuUen worden aangeschreven om hulp te verleenen. Na rondvraag volgde sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6