SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Nijmengsche feest is voorbij. VAN HOUTEN'S AMERICO'S EEN CHOCOLADELICATESSE Dtaaq. Aati&od ^Binnenland Pluimveeteelt. KOEDIJK OUDORP BROEK OP LANQENDIJit HEERHUGOWAARD ZIJPE ST. MAARTENSBRUG DE RIJP LIMMEN De Vierdaagsche schitterend geslaagd, dank zij prachtig loopweer! Tot hot volgend jaar! Draaihartigheid De gevreesde draaihartigheid heerscht weer in hevige mate in onze koolvelden Vele kolen gaan tot rotting over. Ook de groene bladluis is in vele velden aanwezig Werkverschaffing Wieringermeer. Met ingang van Maandag 2 Augustus zullen een twintgtal werkloozen uit deze gemeente worden tewerkgesteld in de cen trale werkverschaffing in den Wieringer- meerpolder. Het vervoer van deze werkloozen, wat per autobus geschiedt, is na inschrijving opgedragen aan de H. A. B. O. De bus vertrekt des morgens te half zes vanaf de Ooievaarstraat en stopt verder nog op een tweetal punten in de gemeente om de arbeiders in te laten. Tweede bloembollenveiling. De bloembollenveiling mocht zich Vrij dagmorgen weer in een goede belangstelling verheugen. Er was weer een groote schare koopers opgekomen. De aanvoer bedroeg plm. 2.200.000 stuks. Schoolfeest Kinderen, die met oogen vol verwach ting liggen te wachten op den dag van mor gen en bijna niet in slaap kunnen komen Moeders, die nog van allerlei te beredderen hebben, 's Morgens een ongewone drukte voor de Christelijke 6chool aan den Basser weg. Dan komen plots een paar groote bus sen der H.A.B.O. die met hun groote kaken een geweldige hap in de massa maken. En 70 kinderen met glunder-blijde gezichten verdwijnen in de richting van Schoorl, na geoogd door moeders met en zonder kinde ren op den arm en vaders, die er met meer onbewogen gezichten bij staan. Het weer blijft den geheelen dag goed Genoten werd in den speeltuin te Schoorl Het vermaak aan het Stille strand te Ber gen aan Zee gaf vreugde aan jong en oud, terwijl op den terugtocht de Hertenkamp in Alkmaar nog met een bezoek werd vereerd. Om ongeveer half acht werd Hugowaard weer bereikt. Kinderen, die een uur later druk bezig zijn de schade van den vorigen nacht in te halen en verheugde ouders, om dat alles weer goed en wel thuis is. Het werkloozencijfer stijgt. De resultaten van den aardappeloogst blijken in onze gemeente niet zoodanig te zijn, dat zij den werknemers in staat stellen het personeel te blijven houden. De achter stand is eenmaal te groot. Gevolg, dat het werkloozencijfer de laatste week weer mer kelijk is gestegen. Een bezoek van den raad. De leden van den raad van Zijpe brach ten dezer dagen een bezoek aan het nabij Stolpen gelegen Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden Buiten Zorg", welke inrichting onlangs belangrijk is ver beterd en verfraaid door het aanbrengen van een nieuwe betimmering der slaapzalen, vaste waschtafels, nieuwe vloerbedekking, douche-gelegenheid enz. Deze toch al comfortabele inrichting is door deze veranderingen nog aantrekkelij ker geworden. Autotocht ouden van dagen. De autocht met de ouden van dagen uit St. Maartensbrug en omgeving is bijzonder goed geslaagd. De reis ging per autobus en luxe auto's over Stolpen waar de nieuwe kanaalwerken werden bezichtigd Scha- gen, Winkel en Hoogwoud naar Hoorn, waar „opgestoken" werd in café Geel. Verder ging het naar Amsterdam, waar Schiphol aller belangstelling had en waar koffie en brood werd gebruikt in het K.L. M.-restaurant. Op den terugweg werd het natuurbad van Velserend in oogenschouw genomen en dineerde men smakelijk en rustig in hotel Velserend, Bij thuiskomst werden de verheugde oudjes ontvangen met vroolijke muziek van „The Funny Boys" van Schagerbrug. Tot slot volgde in café Homan een tradi tie onder gezellig samenzijn. Geslaagd. Voor de hoofdacte slaagde te Haarlem de heer J. H. Wolkorte, alhier. In de gisteravond gehouden raadsver gadering is na langdurige geheime zitting op voorstel van B. en W. besloten over te gaan tot den bouw van een nieuwe open- bare lagere school met twee lokalen, onder architectuur van den heer D. Saai te Alk- maar. B. en W. werd een blanco crediet toege staan voor het aanschaffen van meubilair en leermiddelen. De school zal worden gebouwd aan den Hoogeweg. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Niet officieel. New-York 1.81»/ j 81l> Londen 9.02 A 9.021? Berlijn 72.97 73 Parijs 6.80 6 79 y Brussel (Belga) 30.51 30 51* Zürich 41.65 41.63 Kopenhagen 40,30 40.27 y, Stockholm 46.55 46 50 Oslo 45.35 45.32 9.57)4 Praag 6.32 Wandelen. (Van onzen R.-correspondent.) Het feest in Nijmegen is ten einde. Gister middag is het legioen voor de laatste maal bestoft en wel maar ook bebloemd of bekranst de kazernepoort in een lange rü binnengetrokken. Weinig uitvallers heeft de Vierdaagsche ook ditmaal gekend en dat is begrijpelijk. Wie langen tijd intens geoefend heeft om deze wandeling (als zoodanig moet het be schouwd worden, al leert de practijk soms wel anders) te volbrengen en zijn of haar belooning voor die prestatie te verdienen, gééft niet op. Volgens den doorgefourneer- den Vierdaagsche-deelnemer past daarom slechts een zwijgen over hen die uitvie len Het weer, een voorname factor tijdens deze zware dagen, heeft bijzonder meege werkt. Niet te koud, niet te warm, waardoor het op alle soorten wegen, die de deelnemers hebben te bewandelen, zeer wel uit te hou den was. Vooral voor de militairen die zeer gehandicapt zijn door de zware uitrusting en het niet bepaald op den zomer ingestelde uniform, is het weer zeer gunstig geweest De Vrijdagmiddag is wel immer een zeer bijzondere tijdens de Vierdaagsche. Het is tegelijk een zeer bijzonder welkom tot hen die vermoeid maar voldaan terugkeeren ir, de stad en tevens een afscheid. Nog waaien de vlaggen op het binnenterrein, nóg schalt de loudspeaker en het meldingsbureau werkt nog op volle kracht maar toch, men voelt het, het einde is gekomen en de eeni- ge troost voor den ras Nijmegenaar, die zijn hart verpand heeft aan dit uitzonderlijke wandelfestijn, is het feit dat zich telkenjare deze gebeurtenis afspeelt. Een Nijmegenaar heeft een bijzonder Vierdaagsche-instinct. Hij herkent een ieder die pas het jaar tevoren voor het eerst deel nam. Hij juicht toe dat voor de tweede maal wordt deelgenomen en hij heeft bewonde ring voor degenen, die meerdere malen Nij megen'® schoone omstreken heeft door kruist. En welwillend is hij gestemd jegens den deelnemer die Vrijdagavond met het eenvoudige metaal van „voor-de-eerste- maal" op de borst de poort uitwandelt. En de Nijmegenaar laat het niet bij woorden! Leeg zijn de plaatsen waar veld bloemen bloeiden, want thans prijken Flo ra's kinderen in bonte mengeling op hel men, revers of blouses. Want een Nijmege naar zegt het niet alleen met woorden maar ook met bloemen De intocht. De marinekapel onder Leistikow heeft vier dagen lang de laatste loodjes minder zwaar doen wegen. De vierde dag is hun hulp het minst noodzakelijk geweest, want het is een bekend feit dat deze dag vrijwel niemand aan opgeven denkt. Integendeel, op Vrijdag worden de tanden nog eens extra op elkaar gezet om zoo goed mogelijk bin nen te komen. Een militair zal zoo goed mogelijk marcheeren, met een vlotten pas en los zwaaiende armen. Een burger beijvert zich om zoo prettig mogelijk wandelend het laatste eind af te leggen ondanks pijnlijke voeten en de sportvereeniging W.I.K. (W.E.E.G. de bla ren niet komt vrooüjk zingend bin nen. Voor de laatste maal wordt de kaart af gestempeld en op het Molenveld wacht de belooning. Daarna de douche, het laatste .koloniale eten" en dan hm, de Vereeni ging. Vol, stampvol is het Vrijdagmiddag bij en op het kazerneterrein. Stoeltjes staan om de afzettingen waar langs de wegveroveraars zullen trekken. Het is zoo vol, dat men elkaar verliest, dat zelfs kinderen verloren worden. Want daar schalt door de luidspreker, dat een meisje verloren van die-en-die naam en dat ze terug te halen is bij den kapper van de vierde compagnie. Was het toeval dat een koloniaal onmid dellijk reageerde met „Hij is er voor ge knipt". Voor het laatst blaast de trompetter van een detachement met zijn blinkend instrument het einde tegemoet. Voor het laatst roffelt de tamboer van de Utrechtsche Vrijwillige Studenten Weerbaarheid, die mèt hun Leidsche collega's op voortreffe lijke wijze hun marsch volbrachten („en dat voor- studenten" verbaasde zich een Nijme genaar.) Ondanks het feit dat zijn roffelen de rechterhand niet geheel meegaat.., omdat het rechterbeen de straat niet volle dig meer roffelt. Dag juffrouw van de Kley, tot het volgend jaar voor de zooveelste maal. Dag wandelaars van bijna tachtig jaar die alleen een beetje stijf was maar van bla ren nik wist". Dag tamboermajoor van een der vele nationale gardes, wiens hoofd en tamboermajoorsstok glommen dag vief meiske dat een heel regiment tot grootsche daden inspireerde. Je bezorgde veel sol daten een kruis. Je was er zelf geen. Na Vrijdagnacht rusten de deelnemers niet meer op den stroozak. Het meer luxueuse bed wacht weer. Maar ook de dagelijksche sleur waar ze vier dagen uit zijn geweest. De cantines zijn vol. Voor het laatst nog eventjes bij elkaar en dan „Tot 1938". Nog worden enveloppen met onderscheidings- teekens uitgereikt, nog heerscht er groote bedrijvigheid. Maar het einde is er en dat uit zich doordat thans de deelnemers zich haasten het goede pak aan te trekken. Nu geen makkelijke stoffen en luchtige pyama. Geen „theorie stroozakmaar een jachten om op z'n mooist uitgedost de stad in te trekken. Na inspanningontspanning en het Keizer Karelplein wacht. En al zijn de blaren voetkussentjes, we zullen dansen. De Vereeniging wacht, Louis Barnett is gereed en Marietje, Annie of Toos (de ech te naam weet ik niet, dat doet er ook niet toe) zijn er al misschien. Tot laat in den nacht heeft het feest ge duurd. Vroeg in den ochtend zullen pas de stroozakken geritseld hebben. We hebben gewandeld. Buiten en in de Vereeniging. Het feest is voorbij, de taak is volbracht. Nijmegen heeft het jaarlijksche evenement gehad. Een gebeurtenis zóó belangrijk dat de Vrijdagavond voor Nijmegen een oude jaarsavond beteekent. En daarnaast wordt er dan ook feest gevierd. De Alkmaarsche deelnemers Zooals men reeds weet, waren tien Alk- maarders eveneens naar Nijmegen getrok ken, om hun vierdaagsche te loopen. Goed getraind zijn ze voor den dag gekomen en allen hebben den tocht volbracht en de draagmedaille veroverd. Verder liep mevr. P. v. d. Horst uit Ber gen mede en ook zij wist den vier-dagen marsch tot een goed einde te brengen. Het volgende lijstje kan dus worden op gemaakt: J. Fernee 1ste maal; N. Wester 1ste maal J. Groot 3de maal; C .M. de Vet 4de maal leden der A. W. V. Kaaskoppen. Rijpma 3de maal; Heidentrijk 4de maal; van het Politiecorps. N. Bakker, Turnlust, 3e maal. N. Keesen 3e maal, M. Zonderhuis 2e maal, J. Zonderhuis 1ste maal. Mevr. P. v. d. Horst, Bergen, 3de maal. Voetbal. SCHEIDSRECHTERSTORNOOI. Zondag a.s. zal op het terrein van Alk maar aan de Westerweg een klein voetbal- tornooi worden gehouden van de scheids rechters, die ditmaal niet de fluit zullen gebruiken, maar nu hunne kunst in het voetballen zullen toonen. Voor genoemd evenement zijn mooie prijzen beschikbaar Ifesteld, met als eerste prijs een wisselbeker, aangeboden door sigarenmagazijn „Hartland". Verder zijn door den N. H. V. B., de voetbalvereeniging Alcmaria Victrix, de voetbalvereen. Mevo en door den heer A. Molenaar prijzen ge geven en de voetbalvereeniging Alkmaar stelde gratis haar terrein beschikbaar. De wedstrijden vangen aan om 12 uur en zullen te ongeveer 6 uur n.m. geëindigd zijn. De Alkmaarsche scheidsrechters komen uit in de volgende opstelling: Otsen Koelink Wallaart Stokman de Leeuw Mulder Klinkert Knik Hartland Peek Bloothoofd Paarden DRAVERIJEN TE ALKMAAR. Op Zondag 22 Aug. De N.V. Kennemer Sportclub in liquidatie heeft voor Zondag 22 Augustus 1937, namid dags 1.30 uur, weder draverijen uitgeschre ven, te houden op het Sportpark. Het programma luidt: I. Alkmaarprijs, prijzendraverij 4e klasse, afstand 1700 meter. II. Augustusprijs, heatdraverij le klasse, afstand 1610 meter. III. Kermisprijs, heatdraverij handicap 2e en 3e klasse, afstand 1610 meter. IV. Kortebaandraverij handicap voor alle in Nederland geregistreerde paarden, aan gespannen te rijden in series, min. afstand 700 meter, max. afstand 800 meter. De inschrijving sluit Maandag 9 Augustus aan het adres van den heer W. Mooij, Koor straat te Alkmaar. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van I5 regels 35 cent bij vooruit betaling. Billijk ter overname aangeboden 3 Foto toestellen, waarv. één met electr. ontspan ning, alles in prima staat. Tevens gebr. studieboeken voor H. B. S. en Handels school. Adres: W. S. KALF, Westerweg C. 23, -ïeiloo. Modern Wandelwagentje te koop gevr. in prima staat. Br. onder letter O 450 Bur. v. d. Blad. Te koop een zoo goed als nieuwe axminster looper, 11,60 meter, 70 breed. Te bevr. RIDDERSTRAAT 15. Huisorgel, 3 spel met koppeling te koop voor 55. Adres: VARNEBROEK 31, Alkmaar. Prima Singer Handnaaimachine met garantie 9.50. Singer trapmachine 15. Luxe Hand- en trapnaaimachines, z.g.a.n. (koopjes). Kleermakers- en stoffeerders machines. DEKKER, Laat 182. Prima Brandkasten, o.a. Lips, Jaarsma, (Cramer-Elzenburg, Hofleverancier), z. g. a. n., tegen zachte prijzen. Pracht Piano onder garantie 48, Closetstoelen, enz. DEKKER, Laat 182. Inkoop van Couranten en Boeken, 2 A cent per kilo of 2.50 per 100 kilo, tevens kooper van Lompen, enz., wordt van huis afgehaald. L. DE JONG ZOON, Oude gracht 48, Alkmaar. Zwaar Eiken Buffet, dito kapstok en parapluiebak. wegens vertrek te koop. WESTERWEG 46, Heiloo. Te koop zoo goed als nieuw belast, vrije motor, en motor-carrier, m. open laadbak. J. WOLDHUIS, Zuidscharwoude. Te koop gevraagd strandstoel, in goeden staat. Aanbiedingen bij mevrouw W. HOLS- MULLER, Emmastraat 60. Hupmobile Sedan 1930, geheel prima in orde, 100. Te bevr. Garage W. VASKE, Kanaal kade 33, Alkmaar, Tel. 4091. Te koop prima Rudge Whitworth hee renrijwiel, z. g. a. n., bel. vrije Simplex en B. S. A. '30 z. k. motorrijwiel t. e. a. b. Gevraagd motorrijwielen voor de sloop. J. J. TOOL. Spoorstraat 12. Te koop een wit emaille gasfornuis en een klein model brandkast, beslist brand vrij. VRIESMAN ZOON, Verdronkenoord 85, Telefoon 2469. HET VIERDE GROOTFRIESCHE CONGRES. Op den eersten dag van het congres is, na de ontvangst op het raadhuis te Medem- blik, in den namidag die op het stadhuis van Hoorn gevolg, waar de congressisten werden toegesproken door den loco-burge meester, en een der raadsleden, die in het Friesch sprak. Vermeld moet nog worden, dat het con gres besloten heeft brieven van waardee ring en dankbaarheid te richten aan prof. dr. Th. Siebs en Sir William Graigie voor het Friesch, en evenzeer aan minister Slotemaker de Bruine in verband met de wetswijziging, waardoor onderwijs'in het Friesch op de lagere school mogelijk is geworden. De dag is besloten met een gezelligen avond in het Parkhotel te Hoorn, waar Frïesche boeketafels waren ingericht en een demonstratie in kantklossen gegeven werd .Naast de rijke verscheidenheid van voordrachten en verder bijdragen, die een goed begrip hebben gegeven van wat er in West-Friesland leeft ,noeen wij nog in het bijzonder de lieedren van Gijsbert Japixs, zooals zij gezongen zijn door mej. J. Cou perus en den heer K. de Jong. Gister is het congres voortgezet in de ridderzaal van de Redbadstins. Dr. A. E. van Giffen, lector aan de rijks universiteit te Groningen, heeft gesproken over: Het systematisch terpen-onderzoek. Na deze erde heeft prof. dr. C. Borch- ling uit Hamburg gesproken over: Een bij drage tot de geschiedenis van Friesch in Oost-Friesland. Gistermidag brachten de congressisten een bezoek aan Enkhuizen. TREINSTORING TUSSCHEN HAARLEM EN AMSTERDAM. Heetgeloopen rijtuig uit een Duitschen trein veroorzaakt stagnatie. In den treinenloop tusschen Haarlem en de hoofdstad is gisteravond ernstige stagnatie ontstaan door het heet loopen van een rijtuig van een Duitschen trein, welke deelnemers aan de Jamboree naar Vogelenzang had gebracht en van Haar lem-goederenstation, naar Bentheim te rug keerde. Tusschen Halfweg en Amsterdam liep van den 21 rijtuigen tellenden trein het middelste rijtuig warm, zoodat herhaal delijk moest worden stilgehouden en het afleggen van den afstand Halfweg Amsterdam niet minder dan drie kwar tier vorderde. Het gevolg was een gewel dige stagnatie op het druk bezette baan vak. De trein uit Zandvoort, welke daar om 21.42 uur vertrekt, was het eerste slachtoffer. Hij had 31 minuten vertra ging, zoodat een reservetrein moest wor den ingelegd, teneinde om 22.20 uur naar Zandvoort te vertrekken. De reeds ver traagde boottrein uit Vlissingen kwam vijftig minuten te laat binnen. Voor de daarna uit Haarlem komende treinen be droeg de vertraging 8, 19 en 15 minuten. Het heetgeloopen rijtuig van den leegen Duitschen trein is op het westelijk em placement uitgerangeerd, waarna deze trein om 23.29 uur naar Bentheim is ver trokken. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE WAARDE VAN VITAMINE A VOOR DE GEZONDHEID. Bij de proeven met vitamine A waarop ik vorige week doelde werd als bron van dat vitamine genomen meel van lucerneklaver, dat men in Amerika alfalfameel noemt. Dit meel moet gemaakt worden van jonge plan ten, doch maar al te vaak wordt met c'e oogst te lang gewacht (voor ons doel ten minste) en wordt de klaver geoogst als er al veel houtbestanddeelen in de vezels zit ten Het meel bevat dan veel ruwvezel en veel minder vitamine. Het blijkt ook dat klaver en gras, die op de oude manier op het veld gedroogd worden, veel minder vi tamine A bevatten dan de producten die door kunstmatig drogen verkregen worden. Er zijn nieuwe processen waarbij het gras kor ten tijd nadat het gemaaid is geperst wordt en gedroogd. Het perssap wordt ingedikt en is een krachtbron aan vitaminen. Het gras zelf komt na het maaien reeds 3 minuten later als poeder in zakken, uit de machine! Het klinkt wonderbaarlijk maar ik vind op gaven daaromtrent in Amerikaansche tijd schriften. Ik vermeld dit alles omdat het zeer interessant is en omdat bij proeven van Ir. van Schoonveldt omtrent vitamine A by kuikens gebruik gemaakt werd van kla- vermeel uit den Wieringermeerpolder, dat in vollen bloei geoogst moet zijn, toen de sten gels reeds vrij sterk verhout waren. Gele maïs bevat ook nog al veel vitamine A doch niet voldoende om aan de moderne eischen, die men aan pluimveevoer stelt, te voldoen. Vroeger ging dat allemaal best, men broedde alleen kuikens in het voorjaar als de geheele natuur opleeft en het jonge groen met vita minen overladen is. Verder kwamen de jonge dieren laat aan den leg en ook al weer in een tijd dat de natuur ging ontwaken. Een hooge leg in herfst en winter onder totaal onnatuurlijke omstandigheden kende men niet. Nu zal een of ander gebrek in het voed sel zich soms duidelijk kenbaar maken (beenverlamming na kalk of fosforusge- brek) en soms zal het aanleiding geven tot een toestand in het lichaam, waarbij het lichaam wel uiterst gevoelig is voor allerlei schadelijke invloeden, maar niet direct ziek is. Bij tekort aan vitamine A kunnen beide gevallen zich voordoen. Soms ontstaat er werkelijk een gebreksziekte in den vorm van oogziekten en puistjes in de keel en slokdarm, soms ziet men alleen dat de kip pen direct ziek worden bij ongunstig weer (snot, diphtherie) of bij besmettingen (coc- cidiosis). Bij vitamine A gebrek vindt men verder vaak nieraandoeningen en jicht. We kunnen bij A gebrek van kuikens i" krij gen: typische ziekten of eenvoudig sterfte aan zwakte of een andere ziekte. De Amerikanen nu voerden aan 5 toornen kuikens ieder van ongeveer 80 stuks ver schillende hoeveelheden alfalfameel in een voeder dat overigens geen vitamine A be vatte. Een groep kuikens kreeg alleen het voer zonder alfalfa en werd dus zonder A opgefokt. Wat bleek nu? Van de toom zonder A stierven er 63 van de 80 door A gebrek en bovendien stierven er nog 15 aan andere ziekten. In deze toom was de sterfte der kui kens 96.3 pCt., in de toom met 1% pCt. al- falfa-meel stierf 30.3 pCt., in de toornen met 1, 2, 4 en 8 pCt. resp. 7.6, 13.8, 5.3 en 2.9 pCt., dus dat was zeer gunstig. Onderstaande ta bel geeft een overzicht van deze proeven. toom alfalfameel sterfte gewicht vitamine A 0 pCt. 8 weken 24 weken in de levers 1 96.3 291 796 0 2 0.5 pCt. 30.3 426 1152 0 3 3 pCt. 7.6 454 1353 7 4 2 pCt. 13.8 462 1334 11.100 5 4 pCt. 5.3 488 1410 4.125 6 8 pCt. 2.9 488 1430 15.930 We zien hoe de toediening van alfalfameel niet alleen een groote invloed heeft op de sterfte der kuikens maar ook op den groei, oven de 1 pCt. zijn de gewichten op 8 we ken niet sterk verschillend doch op 24 we ken zien we toch weer verschillen ten gun ste van de hoogere percentages. Nu komt echter een belangrijke kolom welke aangeeft hoeveel eenheden vitamine A er in de levers der kuikens op 24 wekén aanwezig waren. De lever is n.L het voor- raadmagazijn voor dit vitamine en van daar uit wordt het al naar behoefte aan het bloed afgegeven. Als de jonge hennen, tegen dat zij aan den leg gaan, een flinken voorraad A bezitten, kunnen ze ook veel beter een flinke leg uithouden zonder gebrek te krij gen en zullen ook de eieren meer A be"at- ten. Ziedaar nu in deze kolom reuzen ver schillen op dat gebied! Toom 1, 2 en 3 prac- tisch geen voorraad, b(j 3 en 5 gaat het al beter, by 6 is werkelijk een flink i voorraad m de lever aanwezig. Nu bevat levertraan en de moderne kunstmatig bereide vitamine D olie ook veel vitamine A en behoe.' men niet tot 8 pCt. alfalfameel te gaan als men 1 tot 2 pCt. levertraan aan het kuikenvoer toevoegt. Dat echter vitamine A hoogst nuttig is is nu wel gebleken. Daar dit vitamine samen hangt met een bepaalde gele kleurstof kun nen we zoo ongeveer aan de kleur van poten en snavels bij jonge dieren beoordeelen hoe het met hun vitaminegehalte staat. Ik raad dan ook ten sterkste aan om bij de jonge hennen (en hanen) nauwkeurig op de kleur te letten en dieren met bleeke beenen en snavesl niet voor de fokkerij te gebruiken. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadrul' c.'...i.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7