tBümeniand Jiechtszaken ALKMAARSCHE COURANT van ZATfRDAO 31 JULI 1937 BERGEN EN BERGEN AAN ZEE ALS VACANT!EOORD, GUNSTIGE CIJFERS. Bioscoopcabine te helmond uitgebrand. Eigenaar en zijn dochter vinden den dood. Twaalfjarig meisje ernstig gewond. GEMENGD NIEUWS. Een Goede Huidverzorging Wat Uw snelheidsmeter f U niet vertelt* „De Bergensche Badbode" bevat in het nummer van heden een uitvoerige beschou wing over deze seizoenplaats, waaraan wij het volgende ontleenen: Zaterdagavond, 17 Juli, toen het Open luchttheater druk bezocht was, de Rustende Jager tjokvol, het terras van Hotel Nassau- Bergen over bezet, het Casino-Kegelino een ongekende drukte beleefde, op de terrassen van de Oude Prins, Oranje-Hotel en Spoor- 2icht, velen genoegelijk bijeen zaten en langs den weg een zeer levendig verkeer viel waar tte nemen, kon wel geconstateerd worden dat het drukke vacantie-seizoen was ingeluid, al was het hoogtepunt dan ook nog niet daar. Dit zal het geval zijn in de komende drie weken, wanneer er in Bergen en Bergen aan Zee nog een paar duizend gasten meer zul len vertoeven. De vorige week waren er al een 700 meer dan in de week van 10 op 17 Juli, terwijl deze week dit aantal een 1500 personen grooter is De cijfers leeren ons dat Bergen jaarlijks zoo ongeveer op een gelijk aantal gasten kan rekenen. Ze zijn voor ons een aanwijzing, dat dit aantal niet onbeperkt kon worden opgevoerd. In het bestuur van de V.V.V. is daarom dan ook reeds de vraag aan de orde gesteld of er niet wat meer aandacht geschonken moet worden aan de propageering van Ber gen als forensen-plaats. Het komt ons voor, dat hierin het gemeentebestuur, in samen werking met een op te richten Forensen- vereeniging een taak he^ft te vervullen. De gemeente dient o.i. ook meer aandacht te schenken aan de bevordering van het vreem delingenverkeer. Wanneer wij zien wat er in dit opzicht van de gemeentebesturen an de Belgische badplaatsen uitgaat, dan kun nen wij niet anders zeggen, dan dat de Hol- landsche gemeentebesturen in dit opzicht ver ten achter staan. Het dient erkend te worden dat onze landsregeering hiervan wel de hoofdschuldige is. Vele gemeentebestu ren toch, hebben voor het behoud van de ge- meentesubsidie's aan de V.V.V.'s moeten vechten, in het belang van de te voeren wel- vaartspolitiek. Onder minister Gelissen is hierin eindelijk verbetering gekomen. Hij wist de regeering er toe te bewegen, om in het belang van de nationale welvaartspolitiek de subsidie aan de A.N.V.V.V. van 28.000 op 70.000 te brengen. De regeering krijgt daarvoor het rgcht om vier leden van het hoofdbestuur aan te wijzen en hopelijk wordt thans de A.N.V.V.V. zoo georganiseerd, dat ze haar voor het landsbelang zoo belangrijke taak kan vervullen. Het is voorts te hopen, dat de opvolger van minister Gelissen, diens voet sporen zal volgen. Intusschen blijven onze hotels en pensions nog maar steeds bezwaard met den druk van sociale maatregelen, die voor de betrokke nen geen zin hebben en hebben zij er in de crisisjaren, waarin andere volksgroepen werden gesteund, de omzetbelasting nog bij gekregen. Bergen blijft als vacantieoord zijn aantrekkingskracht behouden. Ondanks de toename van de reisvereeni- gingen en den streom van Nederlanders naar het buitenland (dezer dagen heeft men nog in de bladen kunnen lezen, dat de reisbu- reaux een topjaar beleven en dat alleen al in Amsterdam 1000 passen meer voor het reizen naar het buitenland zijn uitgereikt dein bet vorig jaar), blijft Bergen en Bergen aan Zee als vacantieoord zijn aantrekkings kracht behouden. Dit zeggen ons de volgen de cijfers: In de le week van Juni vertoefden hier 907 (v. j. 959) gasten; in de 2e week 1091 (963); de 3e week 1483 (1176); de 4e week 1593 (1388) De cijfers van Juli zijn 1860 (1741), 2255 (2215), 2955 (2659), 3669 (3404). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van het aantal gasten dat in dezelfde weken van het vorig jaar hier verbleef. Opmerkelijk is het groote aantal gasten dat gemeubileerd huurde. In de hotels en pensions vertoefden n.L in de le week van Juni te Bergen-Binnen 129 gasten en te Bergen aan Zee 29; in de 2e week B.-B. 201. B. a. Z. 53, 3e week B.-B. 370, B. a. Z. 106, 4e week B.-B. 393, B. a. Z. 290; le week Juli B.-B. 531, B. a. Z. 117, 2e week Juli B.-B. 747, B. a. Z. 175; 3e week Juli B.-B. 872, B. a. Z. 225, en de 4e week an Juli B.-B. 1241, B. a. Z. 331. In totaal verbleven dus in de pensions op 5 Juni 169 gasten (v.j. 285), 12 Juni 254 (v.j. 198), 19 Juni 476 (v.j. 313), 26 Juni 483 (v.j. 468), 3 Juli 648 (v.j. 536), 10 Juli 923 (v.j. 891), 17 Juli 1097 (v.j. 936), 24 Juli 1572 (v.j. 1307). Ook hieruit ziet men, dat slechts in de eerste week van Juni het aantal in de ho tels-pensions verblijvende gasten geringer was dan in dezelfde week van het vorig jaar en dat dit aantal in de daarop volgende we ken niet onbelangrijk hooger ligt. Wanneer men weet dat dit aantal gasten verdeeld wordt over 115 groote en kleinere hotels-pensions, dan zal men zich wel kun nen voorstellen, dat dit voor een loonend be drijf onvoldoende is; dat dit aantal, wil het goed zijn, het dubbele moet bedragen, wat, de cijfers leeren ons dit, zelfs in het hoofd seizoen niet gehaald kan worden. Hieruit volgt dat het aantal pensiongelegenheden te groot is en dat men onverstandig doet, om op raad van makelaars of andere belangheb benden, zijn laatste centen in Bergen in een pensionbedrijf te wagen. Bergen en het buitenland. De aanwijzingen zijn er, dat de buiten landers gaarne naar het Hollandsche strand komen, wanneer hun dit niet door valuta of politieke omstandigheden onmogelijk wordt gemaakt. Wanneer het economisch internationaal evenwicht zal zijn hersteld, dan twijfelen wij er niet aan, of vooral Bergen tan Zee zal veel Duitschers trekken, die o zoo graag eens hun land uit willen, maar laartoe r.og steeds niet in de gelegenheid worden ge steld. Wij hopen zeer, dat het plan van koning Leopold van België tot stichting van een wereldcentrum voor economische studie, bet gewenschte resultaat zal hebben. Nog steeds heeft onze regeering onvol doende aandacht geschonken aan het wa pen, dat het tegenover Duitschland door iet reizen van Nederlanders in Duitschland be zit, om de belemmerende bepalingen voor het reizen van Duitschers naar Nederland opgeheven te krijgen Reeds eenige jaren betoogen wij, dat Ne derland zich de luxe niet kan blijven ver oorloven om jaarlijks millioenen voor reizen in Duitschland uit te geven (van Duitsche zijde schat men dit jaarlijks op 30 millioen gulden) terwijl het aan Duitschers onmoge lijk wordt gemaakt naar ons land te reizen. Sinds 2 jaar bestaat er tusschen Nederland en Duitschland een reisovereenkomst en 1 Juni j.1. werd er een nieuwe afgesloten, waarbij Duitschers voor een totaal-bedrag van 900.000 in ons land voor reisdoelein- den mogen besteden. Duitschers, die hiervan gebruik willen maken, worden nog niet eens voor goede Duitschers aangezien, aangezien het heer- schende bewind van oordeel is, dat goede Duitschers hun vacantie in eigen land moe ten doorbrengen Desondanks was het be schikbaar gestelde bedrag (het maximum bedrag per persoon is R.M. 400 per maand) in twee dagen op. De Nederlandsche hotel houders, die betaald worden door het Mit- tel-Europeesche-Reise-Buro te Berlijn, moe ten van hun rekening nog 10 pCt. aan dit bureau afstaan. Het wordt toch waarlijk tijd, dat onze re geering de Duitsche eens duidelijk maakt, dat deze belemmeringen moeten worden op geheven en dat Nederalnd Einders dezelfde maatregelen zal nemen. Wij spraken een paar Duitschers, die hun vacantie in Bergen doorbrengen en met groote moeite de M. E. R.-bons machtig hadden kunnen worden. Zij verzekerden ons, dat tal van Duitsche families er naar hunkeren hun vacantie eens in Holland te kunnen doorbrengen en zij waren verrukt over het heerlijke eten dat hun hier in de hotels wordt voorgezet. Men kan evenwel eenvoudig geen toestemming voor het rei zen naar Holland bekomen, wanneer het totaalbedrag boven het hier genoemde gaat en voor een volk van 60 millioen inwoners is dit eenvoudig een druppel. Een van onze groote hotelhouders, bij wien door een Duitsche familie voor een maand was be sproken, moest dan ook deze week ervaren, dat deze familie eenvoudig afbestelde, om dat ze geen reisbons kon bekomen. Desondanks gaat het officieele Duitsch land met de verspreiding van folders in Holland voort met de opwekking, de va cantie in Duitschland door te brengen on der het brutale motto: „Kommen Sie unbe- sorgt zu uns, und bringen Sie soviel Geld mit, wie Sie wollen". Deze folder is in ons bezit en vereischt na het bovenstaande geen commentaar. Wij vragen aan onze regeering om nu eindelijk eens tegenmaatregelen te nemen. DEink zij het zwevend worden van den gulden, neemt het aantal buitenlanders dat zijn vacantie in Bergen doorbrengt, toe. In de vorige week verbleven alhier 47 Duit schers, 22 Engelschen, 2 FrEinschen, 10 Zwitsers, 2 Belgen en 6 Noren, terwijl in dit seizoen reeds 74 Duitschers, 13 Zwitsers, 8 Noren, 29 Engelschen, 9 Belgen, 14 Franschen, 10 Oostenrijkers en 3 Amerika nen, voor hun vacantie in Bergen verble ven. Een achttal Indische families verbleven hier voorts van 3 tot 8 weken in gemeubi leerde huizen, terwijl een 15-tal bewoners uit de overzeesche gewesten in de pensions verblijf hielden. Bergen en Bergen aan Zee hebben dus als vacantieoord zeker een goede toekomst, wanneer het internationaal economisch evenwicht wordt hersteld. Een ontzettend ongeluk hééft gis teravond te Helmond diepe versla genheid gebracht. In het bioscoop theater Alcazar brak, kort vóórdat de voorstelling een aanvang zou nemen, in de cabine een brand uit, waarbij twee personen, de eigenaar en zijn dochter, om het leven zijn gekomen en een logeetje uit Schie dam zoo ernstige brandwonden op liep, dat voor haar leven ernstig wordt gevreesd. Het was kort vóór acht uur, dat in de bioscoop, gelegen aan den Noord- Koninginnewal, toebereidselen werden gemaakt voor de voorstelling van de filir Sanders of The River. In de cabine be vonden zich de operateur, tevens eige naar van Alcazar, de zestigjarige heer F. J. H. Versteeg en zijn ongeveer 2 i-jarige dochter, alsmede twee meisjes van twaalf en vjjf jaar uit Schieda m, die bij de fami- urui rsteeg loSee-usn. Enkele oog"" D ikken, voordat de voorstelling van de film zou beginnen, verliet het 5-jarig meisje de cabine, hetgeen haar ïedding zou beteekenen, want nauwelijks had het kind zich verwijderd of het ongeluk deed zich voor. Plotseling vloog, door tot dus verre onbekende ooizaak, de film in de m brand. In de onmiddellijke na bijheid van het projectie-apparaat lag een aantal filmrollen, dat docr de vlam men uit het celluloid eveneens werd aan getast, zoodat de kleine cabine ir een oogwenk met verstikkenden damp' was gevuld. Alles wat brandbaar was, hetgeen uiteraard niet veel was, vatte vlam. De drie zich in de cabine bevindende perso nen konden deze kleine ruimte niet meer verlaten, waardoor het vermoeden ge wettigd is, dat zij door de dampen oogen- blikkelijk bewusteloos zijn geraakt. Hoewel bijna onmiddellijk hulp aan wezig was, is men er niet in mogen sla gen de levensgeesten bij den heer Ter- steeg en zijn dochter op te wekken. Men dacht, dat de filmvertooning zou beginnen In de benedenzaal bevond zich een vijf tiental personen dat de filmvoorstelling wilde bijwonen, terwijl op het balcon, van waaruit men toegang heeft tot de cabine, slechts twee personen zaten. Toen deze twee het lichtschijnsel in de cabine bemerkten, dachten zij aanvankelijk, dat dit met de projectie van de film verband hield, maar toen echter een voor de cabi nedeur hangend gordijn vlam vatte, be seften zij, dat er iets ernstigs aan de hand was. Eén hunner snelde naar beneden om mej. Tersteeg, een zuster van den eigenaar, die het plaatskaartenloket be dient, te waarschuwen. Deze belde on middellijk de gemeentepolitie en de brandweer op. De ramp niet meer te voorkomen. Intusschen hadden zich personen van beneden naar boven gespoed en zij slaag- dt.i er spoedig in tot de cabine door te dringen. Weldra arriveerde de politie, die onder leiding van commissaris Leves en met assistentie van de brandweer direct het reddingswerk aanving. Ook dr. Vin- gerhoets en enkele leden van de trans portcolonne van het Roode Kruis waren spoedig op de plaats van het onheil aan wezig. Het eerst werd het twaalfjarig meisje van der Made buiten de cabine ge bracht. Met zware brandwonden overdekt en in bewusteloozen toestand is het kind ijlings naar het St. Antonius-gasthuis overgebracht. De 24-jarige dochter en de heer Tersteeg gaven nog slechts enkele teekenen van leven, toen zij uit de cabine het balcon werden gedragen. Ook hun lichamen vertoonden vele brandwonden. Dadelijk paste men kunstmatige adem haling toe, doch men mocht er n et iq, sla gen de levensgeesten op te wakken.' De transportcolonne heeft de licnamen naar het St. Antoniusgasthuis vervoerd. Oorzaak nog onbekend. De brandweer had het brandje in de cabine spoedig gebluscht. De cabine vol deed aan de wettelijke voorschriften. De gemeentepolitie tast omtrent de oorzaak van het in brand vliegen van de film nog in het duister. De commissaris van politie heeft op toestel, spoelen, enz. beslag doen leggen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, nat een projectielamp in het toestel is stuk gesprongen en zoo den filmband vuur heeft doen vatten. De ontsteltenis in de stad, welke aan den vooravond staat en de jaarlijksche kermis, was bij het vernemen van het vreeselijk ongeluk, zeer groot. DE VLOOT VAN DE SHELL. De Rufina eraan toegevoegd. Het door de N.V. Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam voor rekening van de Koninklijke Shel gebouw de stoomtankschip Rufina heeft gister, juist op den bij contract vastgestelden dag van aflevering, met gunstig gevolg zijn offi- cieelen proeftocht op de Noordzee volbracht De Rufina, waarvan het draagvermogen vier duizend ton bedraagt, is een zuster schip van de Rosaura, welke ruim een week geleden heeft proef gevaren en thans op weg is naar Curagao, naar welke bestemming ook de Rufina, onder commando van kapi tein W. Wortel, reeds heden zal vertrekken. Tijdens den tocht naar Rotterdam werd de Rufina in volle zee aan verschillende technische proeven onderworpen, waarvan ook de door Werkspoor N.V. gebouwde ma chine-installatie, welke een vermogen heeft van 2400 P.K. en het schip een dienstsnel- heid kan geven van elk knoopen, in ruime mate haar deel kreeg. Te ruim vier uur kwam de Rufina te Per nis aan, waar dadelijk begonnen werd met de laatste toebereidselen voor de Zaterdag aanvangende groote reis. Voor de gasten was er een motorboot, welke hen naar Rot terdam bracht. KIND DOOR MAAIMACHINE GEGREPEN. Een been afgesneden. Gistermiddag is te Baarle het vierjarig dochtertje van den heer Th. D., dat bij het tarwe-maaien op den akker speelde door de maaimachine gegrepen. Het kind werd een der beentjes afgesneden, het andere been werd zwaar verwond. In hoogst zorgwekkenden toestand is het kind naar het ziekenhuis te Venlo over gebracht. ZES VARKENS OMGEKOMEN. Door tot nog toe onbekende oorzaak is te Weert brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer J. W. Jacobs onder Swartbroek. De brandweer der gemeente Weert was spoedig met haar motorspuit ter plaatse, doch er bleek geen blus- schingswater te krijgen. Daarop heeft de brandweer getracht met zand het vuur te blusschen. De schuur, waarin het vuur was ontstaan, ging geheel in vlammen op, terwijl ook enkele stallingen in asch wer den gelegd. Een groote voorraad hooi en rogge en verschillende landbouwwerktuigen en een dorschmachine werden een prooi der vlammen. Zes varkens kwamen in de vlammen om. STADSLICHTEN OP WEGEN MET NATRITMVERLICHTING. Eenige weggedeelten in ons land, waar onder in de eerste plaats genoemd moet worden de rijksweg no. 1 HaarlemAmster dam, zijn thans voorzien van een moderne wegverlichting, waardoor de veiligheid van het verkeer bij donker sterk verhoogd wordt. Het is evenwel op die wegen noodig, dat automobilisten en motorwielrijders de stads lichten gebruiken en niet de dim- of hoofd lampen, omdat deze door hun groote helder heid het effect van de wegverlichting voor een deel te niet doen. Ofschoon tal van motorrijtuigbestuurders zich aan dezen regel reeds houden ,zijn er nog vele ande ren die dit niet doen. De A.N.W.B. heeft in verband hiermede een verzoek tot den minister van water staat gericht om gebruik te maken van diens bevoegdheid de bedoelde wegen aan te wij zen als wegen waarop met beperkte verlich ting moet worden gereden. DOODELIJKE VAL IN EEN LIFTKOKER. In de glasmagazijnen te Strijp, behoo- rende onder Philips' gloeilampenfabrie ken, is gistermiddag de 33-jarige gehuw de arbeider D. in een liftkoker veronge lukt. De man bevond zich in de lift met den bestuurder ervan en diens plaatsver vanger, toen de lift opeens tusschen de vijfde en de zesde verdieping bleef stil staan. D. wilde toen op de vijfde verdie ping springen, doch de liftbediende zeide hem, dat hij in de cabine moest blijven. Zelf kroop hij door het veiligheidsluik op het dak van de liftkooi en verliet de schacht door de deur van de zesde etage. Ondanks herhaalde uitdrukkelijke waarschuwing waagde D. den sprong, met het noodlottig gevolg, dat hij in den liftkoker terecht kwam en van een groote hoogte neerstortte. Hij werd dood opge nomen. VECHTPARTIJ TUSSCHEN VADER EN ZOON. Vader zwaar gewond. Gistermorgen is te Oss een hevige vechtpartij geleverd tusschen den bakker Hermes en zijn zoon, waarbij de vader door slagen met een hamer zwaar werd y ..-ond. Reeds lang heerschte tusschen vader en zoon een zeer gespannen ver houding door de ongeregelde levenswijze van den jongeman, die al eenige malen met de justitie heeft kennis gemaakt. Gistermorgen tegen elf uur kwam het na een korte woordenwisseling tot een uitbarsting. De zoon greep in dollen drift een hamer en ging daarmede zijn vader te lijf, dien hij met een aartal zware sla gen neersloeg. De politie, die op het tumult kwam toe- stormen, vond den bakker hevig bloedend uit verscheidene wonden, op den grond liggen. Toen zij den dader wilde aresrteeren, verzette deze zich met alle krachten en wilde de agenten met den hamer te lijf. Na een korte worste ling werd hij evenwel overmeesterd en zwaar geboeid naar het politiebureau ge bracht. EEN AARDIGE ATTENTIE VAN HET PRINSELIJK ECHTPAAR De heer W. van Leersum te Baarn ontving gister van het prinselijk paar een aardige attentie. Namens hen werd te zijnen huize een gouden horloge bezorgd, waarin gegraveerd was: „Met onzen dank. Juliana/Bernhard, Juli 1937". De heer van Leersum heeft met behulp van Baarnsche werkloozen de recht tegen over het paleis gelegen Konihgslaan en ook het tot het domein behoorende Baarnsche bosch, bijzonder weten te verfraaien. BESCHERMING VAN LANDSCHAPS- SCHOON. B. en W. der gemeente Sleen bieden den raad ter vaststelling aan een ontwerp-veror- dening ter bescherming van het landschaps- schoon, waarin is opgenomen een verbod van het afgraven van terreinen. Dit is de eerste verordening van dezen aard, welke in de provincie Drente aan de orde komt. Men is in breeden kring benieuwd naar de ontvangst daarvan bij hoogere instanties. FRAUDE-ONDERLINGE VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. 1 Januari 1938 in werking? In verband met de nieuwe wettelijke re geling inzake de verzekering van gemeente gelden (wijziging gemeentewet en intrek king van de Gemeen teborgtoch ten wét) heeft de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om de gemeenten gezamenlijk het risico van deze verzekering te doen dragen. Tijdens dit onderzoek is aan de gemeenten, welke lid van voornoemde vereeniging zijn, in overweging gegeven om met het afsluiten van dit soort verzeke ring althans voor eenigszins langeren ter mijn, in ieder geval te wachten totdat de gemeentebesturen over de resultaten van dit onderzoek waren ingelicht. Intusschen is gebleken, dat het denkbeeld om de gemeenten gezamenlijk het risico te doen dragen, in zeer ruimen kring bij de gemeenten instemming vindt. Reeds heb ben 422 gemeentebesturen van hun instem ming doen blijken. Na het onderzoek ook in verschillende andere richtingen te hebben uitgestrekt en na met name ook te hebben overwogen de juridische en financiëele grondslagen voor een op te richten Onderlinge van ge meenten, heeft het bestuur der vereeniging thans besloten: a. het initiatief te nemen tot de oprichting van een vereeniging tot het onderling dragen van het risico, ver bonden aan het geldelijk beheer van ge meenten en andere publiekrechtelijke li chamen; b. de directie der vereeniging op te dragen de noodige voorbereidende maat regelen te treffen. Inmiddels is deze oprichting zoo ver ge vorderd, dat binnen afzienbaren tijd tot de oprichting van de fraude-onderlinge zal kunnen worden overgegaan, welke reeds door haar karakter voor de gemeenten de meest voordeelige voorziening belooft te worden tot dekking van het risico, ver bonden aan het geldelijk beheer van hare diensten, bedrven e.d. Het streven is er op gericht, dat deze fraude-onderlinge op 1 Januari 1938 in werking zal kunnen treden. HILVERSUM TELT 70.000 INWONERS. Snelle aanwas der bevolking. Gistermorgen kwam een gelukkig vader het bureau v. d. Burg. Stand te Hilversum binnenstappen om aangifte te doen van de geboorte van een dochtertje, en de ambte naar kon hem verrassen met de mededee- ling, dat het jonggeborene de 70.000e inge zetene was. Algemeen verwachtte men, dat medio Augustus de 70.000e inwoner zou worden ingeschreven. De bevolkingsaanwas ging in de afgeloopen weken echter zoo snel, dat de heuglijke incomste nog in Juli is ge schied. De jonggeborenen, eerste in het jonge gezin van A. Kuiper en A. Gwandner aan schouwde Donderdagmiddag het levens licht in de woning aan de Prof. Donder- straat 35. De vader is houtdraaier van be roep. Vanzelfsprekend toonde hij zich zeer ver baasd vader te zijn van de met intense be langstelling tegemoet geziene geboorte van de 70.000e. De bevolkingsaanwas van Hilversum is de laatste decennia wel zeer snel gegaan. Bij het begin van deze eeuw telde de ge meente 20.000 inwoners, in 1907 werd de 30.000 overschreden, doch het duurde tot 1920, aleer de 40.000e kon worden inge schreven. Toen kwam er een schot in den groei der gemeente. Op 2 Mei 1928 werden de geboorte van den 50.000en aangegeven, welke gebeurtenis op passende wijze ge vierd werd met wiegjes, babykleertjes, taarten en bloemen, die in overvloed het gezin van den 50.000en bereikten. Deze is nog geen tien jaar oud, of de 70.000e wordt volgemaakt. De bevolkingsaanwas is zuiver het gevolg van groei, daar Hilversum nooit van annexatie heeft geprofiteerd. De laat ste jaren nam de bevolking gemiddeld met 2700 zielen 's jaars toe. De laatste drie jaren was het echter belangrijk minder. Zoo bedroeg in 1936 de toename slechts 1014. Dit jaar zette de bevolkingsaanwas zich echter in sneller tempo voort, zoodat er eind Juni nog 241 inwoners aan de 70.000 ontbraken. Tot burgemeester benoemd. - Tot burgemeester der gemeente Hoogezand (Gron.) is benoemd de heer J. Tuin, thans hoofd eener openbare lagere school te Oudepekela, lid van Prov. Staten van Groningen en plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Arbeid te Winschoten. Ontvangst ten hove. - De koningin heeft ten paleize Huis ten Bosch ontvan gen prins Gustaaf Adolf van Zweden, her tog van Vasterbotten en graaf Folke Ber- nadotte af Wisborg. Aan het door H.M. gegeven diner zaten mede aan de Zweed- sche zaakgelastigde, de heer K. Y. Vendel en de adjudant van prins Gustaaf Adolf, de eerste-luitenant Murray. Congres voor vergelijkend recht. - Van 4 tot 11 Augustus a.s. zal te 's-Gra- venhage het tweede internationale con gres voor vergelijkend recht, worden ge houden. Meer dan veertig landen zullen op het congres vertegenwoordigd zijn. Verdronken. - Gistermiddag is de 53-jarige wagenmaker H. van O. in het Eindhovensch Kanaal gevallen en ver dronken. Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonne brand en vervellen. Doos 30 ct. Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter él te hoog laat oploopenf VERDUISTERING GEPLEEGD? Voor de Haagsche rechtbank is gisteroch tend een kort geding gevoerd, waarbij feiten aan het licht zijn gekomen, welke nog wel eens een strafproces ten gevolge kunnen hebben. Een caféhouder te 's-Gravenhage J. de W. n.L heeft met de bierbrouwerij N.V. Bava- ria te Lieshout (N.B.) een z.g. brouwerij- contract gesloten, waarbij Bavaria voor de inrichting van de W.'s café zou zorgen en deze de brouwerij zou afbetalen uit de winst op het getapte bier. De transactie werd, zooals gebruikelijk is, met den vertegenwoordiger van de brouwe rij te 's-Gravenhage, A. J. S., afgesloten. Ir. plaats echter van een fraaie café-inrichting ter waarde van 550, zooals in het contract stond, kreeg de caféhouder een gebruikten inventaris, welke op ten hoogste 60 kon worden geschat. Om zijn café rendabel te maken, betrok de W. de rest van een andere firma op afbetaling en hij kreeg ook eenige meubelen in bruikleen van een kennis. De W. bleef evenwel in gebreke met de beta ling uit de opbrengst van het bier ea de

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9