DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN- Een complete oorlog tusschen China en Japan verwacht. No. 179 Oit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Troepenzendingen blijven voortduren. Japan voorbereid op het ergste. De „slag bij Tientsin". Ook in Zuid-Ciuria toenemende spanning. Ernstig ongeluk met sport- vliegtuig te Bandoeng. Dame verbrand. MAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Maandag 2 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 2 Aug. Hoewel de oorlog in China op zich zelf niet zoo buitengewoon veel belangwekkend nieuws heeft opgeleverd sedert Zaterdag, zijn er een paar voorvalletjes geweest, die hier wel even gememoreerd mogen worden. Zoo is er een Fransch-Japansch incident gekomen. De Japansche troepen wilden n.1 over de internationale brug te Tientsin en door de Fransche concessie aldaar trekken, hetgeen verboden was. Tijdens de gevechten in de omgeving van het Oosterstation werd echter een Fransch detachement door de Japanners aangevallen. Dat detachement was in het station op post gezet, op grond van het protocol van 1901 in zake de ver dediging van de buitenlandsche concessies. De Japansche soldaten wilden de Franschen, na hen te hebben ontwapend, blinddoeken, doch de Franschen slaagden er in te ont snappen en zich in een der wachtkamers te barricadeeren. De Japanners hebben hen daarop beschoten en een sergeant en een soldaat licht gewond. Pas na zes uur wer den de gewonden door de Japanners ver zorgd. De Fransche troepen konden het detachement eerst den volgenden morgen hulp verleenen. Wapens en uitrustingsstuk ken van het detachement zijn, ondanks de Fransche protesten, nog steeds niet terug gegeven. Bovendien hebben de Japansche troepen, naar Havas verder meldt, geweigerd de Fransche vrachtauto's door te laten, die levensmiddelen moesten brengen van de concessie naar het Fransche arsenaal, dat zich op 7 K.M. daar vandaan bevindt, zoo dat de verbinding tusschen de Fransche troepen in het arsenaal en die in de con cessie is verbroken. De -woordvoerder van den Japanschen generalen staf deelde omtrent het hierboven genoemde aan de pers mede, dat de Japan ners ontevreden waren over de veiligheids maatregelen in de Britsche en Fransche concessies, waardoor de Japansche troepen, die de Chineesche soldaten bij het Ooster station wilden aanvallen, niet door de con cessies konden trekken. Havas wijst er echter op, dat het corps consulaire en de bevelhebbers der buiten landsche troepen in Tientsin de Fransche autoriteiten hadden belast met de bescher ming van de internationale brug en de neutraliteit der concessies. Bovendien had de commandant van het Japansche garni zoen, generaal Katsoeki, den Franschen con sul beloofd dat hij ingeval van vijandelijk heden de neutraliteit van de internationale brug zou verzekeren. Op het oogenblik is de situatie zoo, dat de Japansche troepen aan den Chineescher. oever van de Haiho liggen en de Fransche troepen aan den overkant. Van Japansche zijde was ook verklaard, dat de Italiaansche autoriteiten wèl door tocht aan de Japansche troepen hadden ver leend. Volgens officieele berichten heeft de Italiaansche consul er echter tegen gepro testeerd, dat de Japansche soldaten door de concessie zijn getrokken. De eigenlijke strijd in China wordt op het oogenblik meer op economisch dan op mili tair gebied gevoerd. Men leze de volgende opsomming, die natuurlijk niet volledig is!: De Chineesche kooplieden te Sjanghai heb ben alle orders op Japansche goederen ge annuleerd, te Hankou doen de Chineezen g$en handel meer met de Japanners; in Swatau en in Kanton weigeren de haven arbeiders Japansche goederen te lossen; vele Chineesche expediteurs willen geen goederen meer van Japanners verzenden. Dat is dus een economische strijd, die echter onafscheidelijk is van den werkelij- ken oorlog. Mevrouw Tsjang Kai-Sj,.<v heeft een cen- tralen bond van vrouwenverenigingen op gericht voor een doeltreffender samenwer king der vrouwen bij den steun aan het veldleger. De vrouw van den maarschalk verklaarde, dat China gedwongen is de zwaarste offers voor zijn eer te brengen. Men moet groote verliezen aan menschen en goederen verwachten, doch thans moet elke Chinees voor zijn land vechten. De vrouwen van China zullen bewijzen, dat zij even vaderlandslievend zijn als de vrou wen van andere landen. Congres van de Liga voor men- schenrechten. - Onder voorzitterschap van minister van Staat, Maurice Violette, is Zaterdag in het Theatre des Champs Ely- sees te Parijs het congres van de Interna tionale liga voor menschenrechten ge opend. Op het congres zijn vertegenwoor digers van elf landen. Twee Dominicanen gearresteerd. - De beide Dominicaner paters Elgar Ha- gemann en Ignaz Eschman zijn te Keulen gearresteerd onder beschuldiging in hun Preeken critiek te hebben uitgeoefend op de nationaal-socialistische instellingen. De Japansche minister van oorlog, Soe- gijama, heeft in het Hoogerhuis te Tokio rapport uitgebracht over de ontwikkeling van den toestand in Noord-China. Hij gaf daarbij toe, dat geen enkel Chineesch militair vliegtuig had deelgenomen aan de Japansch-Chineesche vijandelijkheden in dat gebied, maar wees erop, dat de troepen der centrale Chineesche regeering hun opmarsch naar Noord-China onge veer op 10 Juli zijn begonnen en dat hun aantal in Zuid-Hopei thans geraamd wordt op 130.000 man, terwijl de oorlogs voorbereidingen gestadig voortgezet wor den langs den Loenghai-spoorweg en in de districten ten zuiden van den spoor weg. De minister zeide verder, dat het moeilijk was, de toekomstige ontwikke ling van den Noord-Chineeschen toestand te voorspellen. Het zal echter van de houding van China afhangen, of he1| inci dent uitgebreid zal worden of niet. Op grond van de meeste aanwij zingen zeide de minister, dat een verdere verscherping mogelijk is, en dat derhalve de autoriteiten van het departement van oorlog volledige voorbereidingen treffen voor het ergste. De Japansche luchtmacht in actie. Zaterdagmiddag hebben de Japansche luchtstrijdkrachten vier Chineesche troe pentransporttreinen gebombardeerd, twee te Tsjoetsjoo, een in Zuid-Soesoei en een te Paotingfoe, waar het station in brand werd geschoten. De telegrammen voegen er aan toe, dat Japansche verkenningsvliegtuigen twintig Chineesche troepentreinen waar genomen hebben, die zich in noordelijke richting bewogen tusschen Liangsiang op 30 K.M. ten zuiden van Peiping en Pao tingfoe aan den spoorweg PeipingHan- kau. Tevens hebben deze verkennings vliegtuigen gemeld, dat zij vijf Chinee sche troepentreinen hebben waargeno men nabij Tsengtsjou benevens een bij Tsinghai, die in noordelijke richting trok langs de spoorlijn TientsinPoekou, ter wijl klaarblijkelijk Chineesche lucht strijdkrachten worden samengetrokken langs de Loenghai spoorlijn, met lucht- bases bij de belangrijke stations langs den spoorweg PeipingHankou en de lijn TientsinPoekou. Een Japansche opmarsch naar Poatingfoe? De strafexpeditie in de buurt van Tientsin en Toengstjou is volgens een communiqué van het Japansche hoofd kwartier in Noord-China geëindigd. De Chineezen verwachten thans een op marsch der Japanners naar Paotingfoe. Tot dusverre heeft men nog geen enkele aanwijzing voor een besluit van de Ja pansche bevelvoering. Volgens welingelichte Japansche krin gen te Sanghai hangt alles af van het voortduren van den stroom Chineesche troepen naar Hopei. Het schijnt, dat de Japansche houding onverzettelijker wordt sinds de snelle débacle van het 29e leger, want de Japansche voorwaarden voor een vreedzame regeling zouden naar men gelooft de demilitarisatie van Hopel omvatten. De politiediensten zouden daar dan moeten worden verricht door militie troepen, die slechts met geweren zouden mogen zijn gewapend. Uit Peiping wordt gemeld, dat de „slag bij Tientsin" in het voordeel van de Ja panners is geëindigd. In den loop van het gevecht werd een Fransche wachtpost aan het station te Tientsin beschoten; er werden een sergeant en een Annamieti- sche soldaat gedood. Nadat Japansche versterkingen waren aangekomen, werd „de muiterij" bij Toengtsjou bedwongen. Als maatregel van wraak over den moord gepleegd op Japansche en Kore- aansche inwoners van Toengtsjou, hebben de Japanners in en om Toengtsjou Chinee sche burgers vermoord. De Chineesche volkswijken van Tientsin tusschen het centraalstation en het oos terstation zijn door de Japanners bescho ten. Volgens berichten uit Chineesche bron zouden er onder de Chineezen 2000 dooden zijn; waarschijnlijk is dat een zeer overdreven aantal. Een nader bericht, via Sjanghai, over de beschieting van de volkswijk Hotoeng in Tientsin, stelt het aantal slachtoffers aldaar op 1000. De toestand in Peiping. Uit Peiping komt bericht dat de stad weer haar normale uiterlijk begint te krij gen; echter blijven er alarmeerende ge ruchten in omloop. De nieuwe commissie voor de instandhouding van den vrede zal, te beginnen met gister, 1 Augustus, in werking treden. Tsjang Tsetsjoeng, de ex-fburgemeester van Tientsin, wordt het hoofd van den politieken raad van Hopei en Tsjahar en burgemeester van Peiping. Het is waarschijnlijk dat die Raad aan merkelijke wijzigingen zal ondergaan. De buitenlanders te Peiping blijven achter de barricades in dë diplomatenwijk. Alle ver bindingen tusscheh Peping en de omstre ken zijn verbroken. De Amerikaansche universiteit van Jentsjing is afgesneden van Peking. Ster ke Japansche troepenmachten worden ge concentreerd bij Wang Ping. Reeds zijn Japansche troepen die Joengting overge trokken. Te Toengtsjou zijn verscheiden Japan sche officieren gesneuveld in een gevecht met de Chineesche troepen, daar die had den gemuit. Er zijn Japansche versterkin gen gestuurd. Generaal Soeng Tsje-joeaan heeft ver klaard, dat hij de bevelen zal opvolgen van de regeering te Nanking „nu het een nationale oorlog is". Tsjang Kai-sjek zelf naar het Noorden? In officieele kringen te Nanking wordt noch ontkend noch bevestigd, dat maar schalk Tsjang Kai-sjek zich binnenkort naar het noorden zou begeven om de lei ding der krijgsverrichtingen op zich te nemen. China bereidt zich voor op den strijd. In leidende politieke kringen te Nanking is men van oordeel, dat de betrekkelijke rust van het oogenblik de stilte is, die den storm voorafgaat. De wil om tegenstand te bieden wordt van uur tot uur krachtiger. Ten aanzien van de nieuwe regeeringen, welke door de Japanners werden ingesteld in Peiping en Tientsin merkt men op, dat dit geschiedt om de militaire heerschappij van de Japanners te camoufleeren. De Chineezen zijn verder verbolgen over de herhaalde bombardementen van Tientsin, waardoor een aantal haarden van beschaving en wetenschap in brand zijn geschoten. Een oostelijke voorstad van Tientsin is gister geheel vernield, talrijke vluchtelingen werden door mi- trailleurvuur weggemaaid en de buiten landsche nederzettingen zijn vol vluchte lingen. Een officieele Chineesche uitlating. Het is aldus de woordvoerder der regeering te Nanking belachelijk over vrede te praten zoolang Japan sche troepen Chineesch gebied bezet ten. Vrede is enkel mogelijk indien de Japanners zich terugtrekken in de posities, die zij innamen vóór het in cident te Loekoetsjiou voorviel, en indien het vroegere Chineesche be stuur in het gebied van Tientsin en Peking in zijn functies hersteld wordt. De spanning tusschen Chineezen en Japanners in Zuid-China neemt toe. De Japansche consul te Kanton heeft tot tweemaal toe geëischt, dat het Chineesche garnizoen uit Swatou teruggetrokken zal worden. Volgens de Japansche opvatting hebben de Chineesche troepen de weige ring van de havenkoelies in Swatou om Japansche schepen te lossen moreel ge steund. De militaire gouverneur van de provin cie Kwantoeng heeft dezen eisch der Ja panners beide keeren van de hand ge wezen. De Chineesche autoriteiten van Groot- Sjanghai hebben alle optochten verboden, teneinde eventueele anti-Japansche betoo gingen te voorkomen; de toestand te Sjanghai is volkomen rustig. Een Russisch oordeel. Het Russische orgaan de Prawda betoogt in een hoofdartikel over de gebeurtenissen in Noord-China, dat de Japansche mili taire kliek het oogenblik gunstig achtte om Noord-China tot een tweede Mantsjoe- kwo te maken. De geheele wereld wordt er opnieuw van overtujgd, dat de z.g. strijd tegen het communisme in werke lijkheid niets anders is dan een „gap- expeditie". Hirota is er voldoende van overtuigd, dat het Chineesche volk niet bereid is om vrijwillig zijn nek te buigen onder het juk van het Japansche imperia lisme. Hirota blijft echter rustig, totdat het oogenblik is gekomen, dat hij er zeker van is, dat de kapitalistische mogendhe den, die belangen hebben in China en in het bijzonder Engeland, de aanvallers niet tot de orde zullen roepen. Opnieuw is het bewijs geleverd, dat in deze zaken de Ja pansche politiek zichzelf gelijk blijft. De Japansche militaire kliek blijft als tot dusver pogen door provocaties aan de Russisch-Mantsjoekwosche grens en aan de Mongoolsch-Mantsjoekwosche grens de betrekkingen in gespannen staat te hou den. De redevoeringen van de Japansche ministers in de buitengewone parlements- zitting heeft met duidelijkheid bewezen, dat het buitenlandsch politiek beleid van Japan nog steeds is wat het was in den tijd van de annexatie van Mantsjoerije. Het bewijs is geleverd, dat die politici der Westersche landen, die gedurende de kor te bewindperiode van Sato als minister van buitenlandsche zaken erop hadden vertrouwd, dat het buitenlandsche Ja pansche beleid een gematigde richting zou inslaan, het niet bij het rechte eind hadden. Japansche reizigers in China vermoord? Uit Tientsin wordt aan de bladen ge meld, dat drie Japansche reizigers uit een van Tsinan naar Tientsin rijdenden trein zijn gehaald te Janglioetsjing bij Tientsin. Zij zouden 30 Juli zijn doodgeschoten door Chineesche politie. Een employé van een Japansche firma, die met denzelfden trein reisde, heeft dit verteld. Incident tusschen Japan&he en Fransche troepen. Het aan de Japansche troepen opgelegde verbod om de internationale brug over te trekken, heeft geleid tot een vijandige houding van deze troepen tegenover de Fransche strijdkrachten. Bij het gevecht, dat zich Vrijdag ontwikkelde aan het oostelijke station te Tientsin, werd het aldaar krachtens het protocol van 1901 ge- stationneerde Fransche detachement door Japansche soldaten aangevallen en ont wapend. De Franschen wisten zich echter te bevrijden en zich in een der stations- vertrekken te barricadeeren, waarop de Japanners dit beschoten en twee Fransche soldaten verwondden. Ondanks de pro testen welke ingediend zijn behielden de Japanners de Fransche wapenen en uit rustingstukken van dit detachement. De Fransche autoriteiten te Tientsin hebben de Fransche ambassade van dit incident op de hoogte gesteld. Verdere wrijving tusschen Japanners en Franschen. De Japansche militaire autoriteiten heb ben niet willen toestaan, dat de Fransche ravitailleeringswagens van de buitenland sche concessies naar het Fransche arsenaal reden en daarmede de verbindingen met de in dit arsenaal gelegen Fransche troe pen verbroken. De Japanners geven voor deze verbreking als verklaring op, dat de Fransche autoriteiten hun geweigerd heb ben over de internationale brug te trek ken, teneinde het oostelijke station te be reiken, dat door Chineesche militietroepen werd bezet gehouden. Havas voegt hieraan toe, dat het con sulaire corps en de commandanten der buitenlandsche troepen in Tientsin de Fransche autoriteiten hadden verzocht er voor te zorgen, dat de internationale brug werd geëerbiedigd en voor de neutraliteit der concessies werd gewaakt. Bovendien heeft generaal Matsoeki, de commandant der Japansche strijdkrachten, den Fran schen consul beloofd, in geval van vijan delijkheden de internationale brug te zul len eerbiedigen. Thans bewaken de Japan sche troepen de Chineesche zijde van de brug, na de nederlaag welke de Chinee sche militie geleden heeft, en de Fransche troepen blijven hun zijde bewaken, dus op den linkeroever van de rivier de Haiho. Italiaansch protest tegen Japanschen doortocht. Volgens officieele inlichtingen wordt medegedeeld, dat de Italiaansche consul geprotesteerd heeft tegen het feit, dat de Japansche troepen, toen zij zich naar het oostelijke station wilden begeven om de Chineesche militie aan te vallen, hun weg genomen hebben door de Italiaansche con cessie. In de buitenlandsche concessies begint men gebrek aan levensmiddelen te krijgen en zijn de prijzen verdubbeld. De Japansche artillerie heeft de vroege re Oostenrijksche concessie gebombar deerd, teneinde hieruit Chineesche franc- tireurs te verdrijven. Voorts hebben de Japansche troepen alle verbindingen ver- Gisteravond half zeven is te Ban doeng een sportvliegtuig, bestuurd door den heer K. Schütt, administra teur van de thee-onderneming Njalin- doeng, bij een noodlanding in brand gevlogen. Bij dit ongeluk is een mede-inzittende, de 55-jarige mejuffrouw Regina Maria Weber een huisgenoote van den heer Schutt verbrand, daar zij niet tijdig tusschen de vleugels van het toestel weg kon komen. De heer Schutt verkeert in een zoodanige overspannen toestand, dat hij niet met zekerheid weet, hoe hij gered is. Vermoedelijk is hij intuïtief uit het. toestel gesprongen, doch hij gelooft zelf, dat hij er door inlanders is uitgetrokken, hetgeen vrijwel onmogelijk is, gezien den zeer kor ten tijd, welke verliep tusschen het neer komen op den grond en den brand. De heer Schutt, die een kleine hoofd wonde heeft, staat bekend als een goed vlieger, behoorlijk moreel en physiek krachtig. Reeds vroeger maakte hij naam als autórecordrijder, waarbij zoowel zijn sportieve prestaties als zijn beheersching en bekwaamheid als bestuurder uit kwamen. De ongelukkige noodlanding had plaats in de Desa Tjoeroeg tusschen Poerwakarta en Kosambi. De heer Schut was met zijn sportvliegtuig opgestegen tegelijk met den heer te Roller in een ander sportvliegtuig, waarin mevrouw Schutt plaats had ge nomen. Men zou naar de Tjerimai gaan kijken. Onderweg echter verloor de heer Schutt het vliegtuig van te Roller uit het oog. De heer Schutt is toen vermoedelijk den weg kwijt geraakt, totdat hij tegen het vallen van de duisternis de bergen van Poerwakarta herkende, en hier een nood landing op een geschikt stuk grond ver richtte. Bij deze noodlanding is het toestel van zes meter hoogte afgegleden, waarop de Crash volgde. Waarschijnlijk is hierbij de onderste reserve-benzinetank gescheurd en ontploft, waardoor de machine in brand vloog, met het bekende noodlottig gevolg. broken tusschen de Fransche concessie en het Fransche arsenaal, dat zich op 7 K.M. afstands van deze concessie bevindt. Sovjet-Russisch consulaat te Tientsin door Japanners bezet. Uit goede bron wordt vernomen, dat Japanners, geholpen door wit Russen, op 30 Juli een aanval hebben gedaan op het Sovjet-Russische consulaat te Tientsin, dat zij bezetten, en waartoe zij den toegang verboden. Op het oogenblik zouden zij de Sovjet-Russische documenten van het con sulaat op vrachtauto's naar de Japansche concessie vervoeren. De Russische consul heeft het consulaire corps bijeengeroepen. De ambassadeur der Sovjet-Unie in Japan, Bogomolof, heeft een protest ingediend. HET FRANSCH-JAPANSCHE INCIDENT TE TIENTSIN. Naar aanleiding van de door den opper bevelhebber van het Fransche garnizoen te Tientsin, kolonel Hentschel, ondernomen stappen, heeft de commandant van het Ja pansche leger, generaal Katsoeki, zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor het in cident, dat zich op 27 Juli in het Ooster station heeft voorgedaan, en de verzekering gegeven, dat het Japansche leger niet de vrije verbinding tusschen de concessie en het Fransche arsenaal zal belemmeren. „FUHRER, REDT ONS!" Tijdens het défilé der #0.000 Duitsche zangers uit het buitenland voor Hitier, ver brak een groep Sudeten-Duitschers, hoofd zakelijk vrouwen, de afzetting om tot den rijkskanselier door te dringen en hem bloe men aan te bieden. Van alle buitenlandsche groepen, waren de 18.000 Oostenrijkers, die in verband met de bepalingen van het verdrag van Juli 1936 van hun regeering verlof hadden ge kregen aan het zangersfeest deel te nemen, de eenigen, die niet hun nationale vlag mee voerden. Op het oogenblik, dat de vrouwen de tri bune naderden, begonnen zij te roepen: „Oostenrijk groet den fuehrer". „Fuehrer redt ons". Er ontstond eenige verwarring. De afzetting werd opnieuw doorbroken en een dichte massa Oostenrijksche zangers stelde zich voor de tribune op en bleef roe pen: „Fuehrer redt ons". VIER TERECHTSTELLINGEN IN BERLIJN. De door het volksgerechtshof te Berlijn wegens landverraad ter dood veroordeelde 24-jarige Gerhard Holzer en Reinhold Julius, de 43-jarige Ferdinand Thomae en de 28-j. Ernst Oppitz zijn Zaterdagmorgen terechtgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1