DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MsM-sri.- Chineesche legers concentreeren zich en bereiden zich voor. £udUoaaü Ho. 181 Dit nummer bestaat uit twee bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Tsjang Kai Sjek voert besprekingen met zijn generaals. Het bloedbad van Toengtsjau. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25. groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur; C. KRAK. Woensdag 4 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 4 Augustus. De oorlog in China schijnt niet vlot te gaan, want de laatste dagen wordt er vrij wel niet gevochten. Dat beteekent echter niet, dat beide partijen den vrede willen, maar men moet de „rust" veel meer be schouwen als een stilte, die aan den storm voorafgaan. Daar wijzen de troepenconcen traties van beide partijen op. Immers,:zoo wel Japan als China verzamelen hun legers en versterken die regelmatig, ze straks geheel voorbereid ten strijde kunnen ^Dat China een voorloopig afwachtende houding aanneemt, is begrijpelijk, want het heeft al te slechte herinneringen aan de vernietiging van het 29ste leger. En dat Ja pan het kalm aan doet, is ook te begrijpen, want het aantal troepen is te gering, om snel op te rukken, tenzij men de verbinding naar achteren zou loslaten. En dat een zeer gevaarlijk werkje, waar geen enkele Tananner iéts voor voelt. Men wacht dus af en beide partijen versterken dagelijks de legers. Hoever men dit afwachten aan Chinee sche zhde voort zal zetten, "zal afhangen van de wijze, waarop ten Noorden van de Joengting de toestand geconsoiideerd wordt en eveneens van de wijze waarop detr(* penaanvoer uit het Zmdenverder zal plaats vinden. De positie van de Ch ne^he legers ten Noorden van de Gele nvier i zeker niet gemakkelijk. De communicatie- SdXAvoor ,.,110 van een groote troepenmacht alle^min" geschikt en de aanvoer uit andere deele van het rijk welke aanvoer in beginsel X kwi, schijnt hebben nu Nanking uit Sn v» hot rijk blijken v,„ trou» ontvangst, zelfs uit Kwangsi zou evenzeer door slechte communicatiemidde- len belemmerd worden Voor^M t.^ het militaire commando te Paotii| slechts reden om nog wat meer tewjdhtej D'Ldfook wanneer ÏT-- M, versterkingen heelt aan zal moedigen weer verder te dringen in Zuidelijke richting is metwaarschijnhj. Er worden verdedigingswerken aangelegd, die met het vorderen van den tyd grooter militaire beteekenis krijgen. Intusschen is het volstrekt niet gezegd dat de Japanne s verder naar het Zuiden gaan, indien zij al verder gaan. De provincies Tsjahar en Soeiioean zijn op het oogenblik strategisch i immers tusschen Mantsjoekwo en Bui- ten-Mongolië belangrijker. Hoe dit ook zij of de Japanners ver der gaan of niet, de toestand is uiterst som- £ew", sl zou de regeering te N.nkmg af willen wachten, welke situatie in he. Noorden het Chineesche volk desnoodsrn g 7m, wmen accepteeren, feiten als het Dom Srdlm'nt v„Tien.,m droge, er W on, het oalmoole gevoe in dt hoe Japanners dus voor een goed deel hand. Hoewel nog niet of^lc?e®1 p^de^ran- het bericht uit Ro:me dat le paus le Srrorer^dr^dacht aan te 3k;Tor,r—rv-cTe reeds niet-officieeie Vaticaan Franco-regeering. Thans zoV»en of. nog een stap verder zijn gegaan genoemd Te "3ET deze berichten er is reeds om aan te nemen, dat dj - dan heeft Franco hier een moreeie^ winning behaald' 16 zeif, wat de te werken ook in Span] hield. rvtamherlain en Mussolini hebben elkaar Chamlteneinde te komeD tot eendereverstandhouding tusschen Enge- een beter brieven dragen een land en Itahe Be» bevatten ook Se'^rsïSlfkè inzichten en ideeen, ,Xn woorv.» de MM»» »og met ge- S^t drlouÏ^ ik d.t er gegronde ïo"de« Ttmoïeeï' i'S" «".'".der. De woordvoerder van het ministerie van oorlog, Nakagawa, heeft een verklaring afgelegd naar aanleiding van de berichten over de plundering van het Russische con sulaat te Tientsin. Hij zeide, dat het Ja- pansche leger geen deel heeft genomen aan dezen overval. Wij willen complicaties met vreemde mogendheden vermijden. Het Japansche leger voert geen oorlog tegen het Chineesche volk, noch tegen de bui- tenlandsche ingezetenen of diplomaten. Japan beschouwt China als een zuster. Het wil haar fouten verbeteren, maar haar niet dooden. Verder heeft majoor Nakagawa, in het Lagerhuis medegedeeld, dat te Toengtsjau het stoffelijk overschot is gevonden van 130 Japansche en Koreaansche bewoners, man nen, vrouwen en kinderen, allen gruwelijk vermoord door de Chineezen. De correspondent van de „Asahi Sjim- boen" heeft een onderhoud gehad met een Japansch onderdaan, die uit Toengtsjau is gevlucht, Issakoe Ogata genaamd. Hij be vond zich met enkele landgenooten in het bureau van de Japansche militaire missie, toen dit werd aangevallen door de Chinee sche troepen. Met zijn vieren slaagden zij er in te ont komen, toen de Chineezen het gebouw bin nendrongen en zij vonden een schuilplaats in de velden buiten de stad. Toen de Japansche troepen versterking kregen, trokken zij achter de troepen de stad weer binnen. Zij vonden het water van de vijver binnen de Oosterpoort rood van het bloed: de verminkte lijken van een zestigtal vermoorde Japansche en Koreaan sche mannen, vrouwen en kinderen waren in het water geworpen, terwijl in een an dere vijver het stoffelijk overschot van 29 anderen lagen. Verder deelde Ogata mede, dat de elf Japansche dienstmeisjes van het Japansche Kinsoeihotel eveneens waren vermoord en in de vijver achter het hotel waren gewor pen. In verband met het incident van Toengts jau heeft de autonome regeering van Oost- Hopei besloten haar hoofdkwartier voor loopig te Peiping op te slaan. Generaal Tsjang Tsoe Tsjoeng heeft het voornemen te kennen gegeven zich uit het militaire leven terug te trekken en zich te wijden aan de politiek. Tsjang was commandant van de 39ste divisie en burgemeester van Tientsin. Toen kort geleden Soeng Tse Joean zich uit de regeering van Hopei en Tsjahar terugtrok, nam Tsjang het voorzitterschap van den politieken raad op zich en in deze kwaliteit ontsloeg hij acht leden, die niet te Peiping aanwezig waren, omdat hun afwezigheid een vlotten gang van zaken belette. Oorlog zou de eenige uitweg voor Nanking zijn. Te Nanking wordt thans toegegeven, dat van vrij aanzienlijke Chineesche troepen bewegingen kan worden gesproken. Men voegt hieraan echter toe, dat de Japansche berichten over de sterkte dezer troepen overdreven zijn. In politieke kringen volgt men met groote aandacht de ontwikkeling van den toestand te Nanking, waar beslissingen van het grootste belang verwacht worden. Het schijnt, dat een oorlog als de eenige oplossing voor de regeering te Nanking beschouwd wordt, omdat de aanvaarding van den nieuwen toestand in Noord-China onvermijdelijk den val der centrale regeering en de vernieti ging van de unificatie-pogingen van Tsjiiang Kai-Sjek zou meebrengen. Het is intusschen begrijpelijk, dat de Chi neesche leiders geen haast maken met krijgsverrichtingen op groote schaal. De positie der Chineesche troepen ten noorden van de Gele Rivier is namelijk uiterst moeilijk. Ex-generaal Pei Tsjoeng-Hsi, hoofd van de provincie Kwangsi, wordt te Nanking breede kloof tusschen beide landen zal blijven bestaan, zoolang de interventie in Spanje voortduurt. De Fransche bladen daarentegen zien in de briefwisseling juist een kans, om Enge land en Italië iets tot elkaar te brengen, terwijl zij eveneens wijzen op de Spaan- sche kwestie. verwacht voor 't houden van besprekingen met Tsjiiang Kai-Sjek. In politieke kringen is men van meening, dat hierdoor de eeni ge man, die door zijn verzet de regeering moeilijkheden zou kunnen bezorgen, zijn trouw aan Nanking heeft bewezen Uit Tsinan wordt gemeldt, dat de om standigheid, dat generaal Hang Foe-Tsjoe zich bereid heeft verklaard gevolg te geven aan den oproep van maarschalk Tsjiiang Kai-Sjek, de vrees doet opkomen, dat de gouverneur van Sjangtoen zijn politiek van afzijdigheid jegens Japan, welke politiek hijgedurende dé tien laatste jaren heeft toegepast, laat varen. De toestand in Sjan- toeng wordt ernstiger Er. heerscht een oor logsstemming, die nog duidelijker is gewor den door het. plotselinge vertrek van generaal Hang Foe-Tsjoe naar Nanking en door het voortdurend oprukken in noorde lijke richting van de Chineesche troepen der centrale regeering. De militaire commandant van Sjansi en Soei-Joean heeft met Tsjiiang Kai-Sjek een bespreking gevoerd over den toestand in Noord-China. In politieke kringen ziet men in deze besoreking een bewijs voor den trouw van Jen Si-Sjan aan Nanking. In Chineesche kringen maakt men zich zeer bezorgd over het lot der Chineesche onderdanen, die ir; Japan studeeren, zijn reeds naar'China teruggekeerd. Het communistisch gevaar in Noord- China. Naar ujt Tientsin wordt gemeld, heeft generaal Katsoeki, de commandant van het Japansche garnizoen, gisteravond ver klaard, dat het Japansche leger op zijn hoede is voor het gevaar van bolsjewisee- ring van Noord-China „Het 19e leger, zei- de hij, doet zich kennen als een bende boosdoeners De desorganisatie er van door communistische opruiing zou verwarring zaaien in de gelederen van het Japansche leger Laten wij hopen, dat het Japansche volk zal trachten paal en perk te stellen aan het drijven der bolsjewisten". De overval op het Russische consu laat. Met betrekking tot het bericht van het Russische telegraafagentschap Tass aan gaande den overval op het Russische con sulaat te Tientsin wijzen officeele kringen alhier er op, dat deze overval klaarblijke lijk uitgevoerd is door Witrussen. De Ja pansche autoriteiten te Tientsin, aldus ver klaren zij verder, zijn door het internatio nale recht niet gedwongen' het Russische consulaat te Tientsin, in het bijoznder district no. 3 te Tientsin te beschermen, welk district vroeger een Sowjetconcessie vormde. Wat de eischen aangaat tot opspo ren van de gestolen eigendommen van het consulaat verluidt, dat de Japansche auto riteiten zullen medewerken tot dit doel, wanneer de Russische autoriteiten er het spoor van vinden. Ook verluidt, dat het Japansche garnizoen te Tientsin bereid is enkele soldaten op wacht te zetten ter be scherming van het consulaat, als beleefd heid, wanneer de Russen zulks wenschen Japansch vliegtuig neergeschoten. Volgens officieuze Chineesche berichten is op 25 Kilometer ten Zuidwesten van Peiping een Japansch vliegtuig neerge schoten: de beide bestuurders werden doo- delijk gewond. Volgens mededeelingen uit dezelfde bron is een aanval van een Ja pansch detachement op de stad Lianghsiang afgeslagen, waarbij een Japansche tank werd buitgemaakt. De Japanneezen zouden te Tientsin vier Chineesche vaartuigen, die op de rivier patrouilleerden, in beslag heb ben genomen. Uit Nanking wordt gemeld, dat daar besprekingen worden gevoerd over de evacuatie van alle Chineezen in Japan. FELLE DUITSCHE PERSCAMPAGNE TEGEN TSJECHO-SLOWAKIJE Duitschland heeft een nieuwe campagne tegen Tsjecho-Slowakije ontketend, naar aanleiding van de verklaring der Tsjecho- Duitsche kinderen, zich naar Duitschland te begeven. Het Duitsche nieuwsbureau schrijft, naar aanleidng van de verklarng der Tsjecho- Slowaaksche pers, dat dit besluit is genomen omdat in Duitschland talrijke levensmidde len schaarsch zijn, dat deze bewering een „monsterachtige beleediging van het Duit sche Rijk" vormt. Ook de Duitsche bladen protesteeren in heftige bewoordingen tegen het besluit DE „ZUIVERING" IN DE SOVJET-UNIE. Te Moskou verluidt, dat generaal Pe- trovski, afgevaardigde van het Volkscom missariaat van Buitenlandsche Zaken der Oekraine, en zoon van Gregor Ivanovitsj Petrovski, den voorzitter van het Centraal uitvoerend comité der Oekraine, gefusil leerd zijn Voorts doen geruchten de ronde over ar restatie van admiraal Orlof, den vice-com- missaris van Defensie der Sovjet-Unie en chef der zeestrijdkrachten, van admiraal Victorof, chef --an het Zudzee-escader en van nog enkele legerleders. Ook de oude bolsjewiek Katlenko, com missaris van Justitie, zou gevangen geno men zijn, evenals Moskwin, lid van het Uit voerend comité der Komintern, die de po litiek van Dimitrof ten aanzien van Spanje bestreden zou hebben. ANTI-SEMITISCHE RELLETJES IN OPPER-SILEZIE. Terwijl zich kortgeleden in Beuthen en Hindenburg anti-semitische troebelen heb ben voorgedaan, blijken soortgelijke relle- tes ook in andere plaatsen in Opper-Silezië, om te Ratibor, te zijn voorgevallen. In den nacht van 29 op 30 Juli werden hier de vensterruiten en uithangborden van Jood- sche winkels met verf en opschriften be smeurd. De leider van de nat.-soc. partij te Ratibor heeft verklaard, dat hij niet kan ge- looven, dat de leden der partij schuldig zijn. Terzelfdertijd richt hij een beroep tot de bevolking om onmiddellijk alle lieden aan te geven, die er van verdacht worden te hebben deelgenomen aan deze betoogingen. DE TOP VAN DE RIGI PER AUTO BEREIKT. Dezer dagen is voor de eerste maal de top van de Rigi in Zwitserland per auto bereikt Het was een kleine auto, die twee inzitten den langs den smallen weg, die van Weggis over Rigi-Kaltbad en Staffel naar den top van den berg voert, opreed. De auto had een motor van 6y% P.K. en had een gewicht van 300 K.G. Voorts waren er nog werktuigen en reserve-onderdeelen tot een gezamenlijk gewicht van 220 K.G. in den wagen. Met een snelheid, die varieerde tusschen 107 en 4/5 K.M. per uur steeg de auto langs dgn weg, die op sommige gedeelten een stij ging van veertig procent vertoont, omhoog. De grootste hindernis bleek kort vóór het eindpunt te liggen Toen moest de auto na melijk over een honderd vijftig meter lan gen weg, die uit 34 treden bestond en een helling van veertig procent had. Precies op den top hield de wagen stil. De afdaling ge schiedde met een omweg over Rigifirst. NOG STEEDS ONRUST IN PALESTINA. De onrust in Palestina duurt voort. In de oude stad van Jeruzalem heeft men een Arabier gevonden, die door revolverscho ten was gedood. Te Haifa heeft de politie twaalf bommen ontdekt, die verstopt wa ren in een kist, welke onder een brug ver borgen was. WILKINS OVERWEEGT EXPEDITIE NAAF DE ZUIDPOOL. Sir Hubert Wilkins, de beroemde Austra lische ontdekkingsreiziger, is voornemens een expeditie uit te rusten naar het aan Australië toebehoorende vasteland van het Zuidpoolgebied, met het doel gegevens te verzamelen waarin de regeering van het gemeenebest aanleiding kan vinden, om in het Zuidpoolgebied minstens twee perma nente stations voor wetenschappelijke on derzoekingen te vestigen. Sir Hubert heeft nog meer plannen. Hij hoopt eerst nog in het begin van 1938 een expeditie per onderzeeboot te leiden naar de Noordpool. In October van dat jaar denkt hij vervolgens uit Kaapstad te ver trekken naar Enderby land, in het Zuid poolgebied, en in Maart 1939 naar Perth terug te keeren. Men ziet groote mogelijkheden in het verlaten Zuidpoolgebiede niet slechts we gens de walvischvangst, maar ook wegens het kweeken van pelsdieren en vogels. Ook meent men, dat zich in het Austra lische deel steenkool en metalen bevinden. Overstroomingen. - Tengevolge van hevige onweders in Lauragais, het dal van de Ariege en het departement van de Haute Garonne (Frankrijk) zijn de beken plotse ling aangezwollen tot krachtige stroomen Landerijen en tuinen werden vernield rondom de plaatsjes Beaumont, Grazac, Miremont, Mauressac, Puy Daniël, Cintega- bello, Saziego. De schade wordt geraamd op twee millioen francs. Overstroomingen maken slachtoffers. - In het district van Burma (Britsch-Indië) zijn ruim 50 personen door springvloeden verdronken. Drie tot vierduizend personen zijn dakloos geworden. Zware petroleumbrand. - Dinsdag avond zijn te Izmir verscheidene petroleum- tanks van een Turksche maatschappij ont ploft, tengevolge waarvan een geweldige brand ontstond, die de gebouwen der maat schappij heeft verwoest. Er zijn 35 slacht offers, van wie 20 dood of vermist zijn. De oorzaak van de ramp is onbekend. Mijnstaking te Anzin geëindigd. - De mijnwerkers te Anzin (Fr.), die Zaterdag een 24-uursstaking hebben afgekondigd als protest tegen de houding der directie tegen over een werknemer, hebben gister allen den arbeid hervat. Het proces tegen ds. Niemöller. - Men acht het waarschijnlijk, dat het proces tegen ds. Niemöller niet door pers en publiek zal mogen worden bijgewoond. Nog eens de zaak-Lindbergh. - Na haar terugkeer te New York heeft de weduwe Hauptmann, die met haar kind een reis naar Duitschland heeft gemaakt, verklaard, dat zij beschikte over nieuwe bewijzen van de onschuld van haar man, en dat zij zich geen rust zou gunnen voordat het volle licht zou schijnen over de misdaad waarvan het zoontje van Lindbergh het slachtoffer is ge worden. Amerikaansch misdadiger gearresteerd. - De „Paris Soir" meldt uit Karlsbad, dat de Tsjechoslowaaksche politie een der berucht ste Amerikaansche misdadigers, Zipko, die onder den naam Mansfeld zijn intrek in een hotel had genomen, heeft gearresteerd. Deze man werd gezocht door de politie van New York, Chicago, Londen, Berlijn, Weenen, en Buenos Aires. Hij zal aan den Oosten- rijksche justitie die hem van moord ver denkt, worden uitgeleverd. Sjanghai door een taifoen geteisterd. - Dinsdagmiddag is Sjanghai door een taifoen geteisterd. Overal in de stad werden ernsti ge verwoestingen aangebracht, talrijke ge wonden zijn in de ziekenhuizen opgenomen. De scheepvaart langs de geheele kust is gestremd. Drie personen door den bliksem ge dood. - Tijdens een hevig onweer zijn in het dorp Rzecka in het wilnagebied drie perso nen door den blksem gedood. Een vierde werd gewond. Ontploffing van een dorschmachine. - Tengevolge van het ontploffen van een dorschmachine te Craiova in Roemenie zijn vier boeren gedood en vier anderen levens gevaarlijk gewond. Nieuwe ongeregeldheden in Ierland. - De rust, welke in Noord-Ierland na het ko ninklijk bezoek weer was hersteld, is we derom verstoord. Gistermiddag kwamen drie mannen per auto naar Magherabuoy House, de residentie van den minister van binnenlandsche zaken, van Ulster, Sir Dawson Bates. Na de wacht van het huis onder bedreiging met een revolver tot zwij gen te hebben gebracht, doorzochten zij het kabinet van den minister. Zij vertrokken zonder iets meegenomen te hebben. Verder heeft heden een onbekende zes revolverschoten gelost in Mountpottinger- road te Belfast. Alleen enkele ruiten wer den vernield. De politie zoekt naar den da der. Krankzinnigen muiten. - Gisteravond is in een krankzinnigenverpleging te Straatsburg een opstandige beweging onder de patiënten uitgebroken. Ten getale van 77 vernielden zij de geheele inrichting en trachtten het gebouw in brand te steken. Pas na drie uren gelukte het de gendarme rie en de brandweer de zenuwzieken meester te worden. ONDERZOEK NAAR RAMP „FLAMINGO". Medewerking van Belgische deskundigen. Het onderzoek naar de ramp, welke het K.L.M.-vliegtuig „Flamingo" de vorige week bij Brussel trof, is nog in vollen gang. De heeren Van der Heiden en von Baum- hauer van den Luchtvaartdienst en de Rijksluchtvaart-Inspectie zijn met den heer Behage van de K.L.M. na het onderzoek ter plaatse naar ons land teruggekeerd om de door hen verzamelde gegevens uit te wer ken. Thans zijn de Belgische autoriteiten, ir. F. Haus en de heer Massart van Justitie en de heer Florine van den Luchtvaartdienst in België, die het onderzoek voor België in handen hebben, in ons land om détails over de constructie der Douglas-vliegtuigen, welke in België onbekend zijn, te bestu- deeren. De Nederlandsche technici, die het on derzoek in België hebben bijgewoond, stel len dit bezoek op grooten prijs. Wij hebben, aldus ir. Von Baumhauer, van de autoriteiten, welke met het onder zoek belast waren, de grootst mogelijke medewerking verkregen om ons eigen

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1