Jiunst en Wetenschap JCetk School fxmd' enJmahaum Jxifwtieuws Radiotelefoonverker met Neder- landsch-Indië. - In Juli werden met Nederlandsch-Indië in totaal 630 gesprek ken gevoerd, waarvan 239 in Nederland en 391 in Indië werden aangevraagd. In dezelfde maand van het vorige jaar be droegen deze aantallen resp. 194. 75 en 119. HET GEBEURDE TE STAPHORST. In hetgeen te Staphorst voorgevallen is met de beide Nijmeegsche dames, die, zon der vorm van proces, door een paar jongelui in een sloot werden geworpen, toen zij foto's van de kerkgangers trachtten te maken, heeft het Hbl. aanleiding gevon den den burgemeester dier gemeente, den heer A. H J. v. Wijngaarden, om nadere inlichtingen te vragen. Deze deelde mede, dat zich inderdaad een voorval, als hierboven vermeld, bij het uitgaan der kerk, schijnt te hebben afge speeld. De heer Van Wijngaarden behoorde zelf ook tot de kerkgangers, doch heeft van het gebeurde niets bemerkt, hetgeen heel goed mogelijk was, aldus de burge meester, omdat er zich 800900 menschen in de kerk bevonden, die bij het uitgaan, zich naar verschillende zijden verspreidden. De burgemeester was, toen het gebeurde later vernam, zeer verontwaardigd over het optreden van de belhamels geweest, die den naam van Staphorst, in het geheele land in discrediet zouden brengen. Hij verklaarde alles in het werk te zulle» stel len om de bedrijvers van de snoode daad in handen te krijgen. Het wachten was nog op de foto, welke van de mannen gemaakt werd voor ze handtastelijk werden. De burgemeester zeide echter ook, dat sommige toeristen zich evenmin geheel correct tegenover de bevolking van zijn gemeente gedragen. lederen Zondag, bij het uitgaan van de kerk, staan er zeker 5060 vreemdelingen, met foto- en filmtoestellen, in slagorde op gesteld, die dan zonder meer het vuur op hun slachtoffers openen, en evenmin aar zelen ze zich tot dat doel in de gewenschte pose te plaatsen. Het heeft veel van een kijkspel, aldus burgemeester Van Wijngaarden, terwijl er ook wel eens opmerkingen gemaakt wor den, welke den Staphorsters niet welgeval lig zijn. Conservatief als zij zijn en zoo uit de kerk, verdragen zij een dergelijke be handeling op Zondag minder dan ooit. Het is dan ook wel begrijpelijk, aldus de heer Van Wijngaarden, dat een kort aangebon den Staphorster eens iets doet, dat hij had moeten nalaten. Het gebeurde keurde de burgemeester nochtans ten strengste af, en hij zou ook niet aarzelen den heihameis hun gerechte straf te doen ondergaan. ARBEIDSOVEREENKOMSTEN BIJ KOOPVAARDIJ OPGEZEGD. De contact-commissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij heeft zich op 21 Mei j.1. tot de betreffende bonden van werkgevers gewend, met het verzoek, om zonder opzegging van de bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten, verbe tering van de gages en arbeidsvoorwaarden voor de officieren en scheepsgezellen te verkrijgen. De besturen der organisaties van reeders meenden hierop niet te kunnen ingaan, maar zij verklaarden zich bereid, over her zieningen, in te gaan per 1 October a.s., te onderhandelen. Hoewel aanvankelijk was bepaald, dat deze onderhandelingen in de ze maand zouden aanvangen, zijn deze thans op verzoek van de reeders om prac- tische redenen tot begin September ver daagd. Intusschen heeft de contact-commissie in een uitvoerigen brief voorstellen aan de reeders gedaan, waarin o.m. wordt aange drongen op gageverhooging, uitbreiding van vacantie, regeling van den arbeidsduur voor officieren, verbetering van het wach- tenstelsel voor het dekpersoneel en van rusttijden voor het civielpersoneel. Daartoe gemachtigd door de betreffende ledenver gaderingen hebben de organisaties van zeevarenden de collectieve arbeidsovereen komsten tegen 1 October opgezegd. EERSTE BOTERKEURING ZUIVEL- KWALITEITS-CONTROLE BUREAU. In het koelhuis van den Zuid Nederland- schen Zuivelbond te Roermond zal Dinsdag 10 Augustus a.s. de officieele opening ge schieden van de eerste boterkeuring van het voor korten tijd opgerichte „Zuivel-kwali- teits-controle-bureau" onder rijks toezicht, te Amsterdam. De openingsrede zal worden uitgesproken door den minister van econo mische zaken, of, bij diens verhindering, door den directeur-generaal van den land bouw. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wjj óók ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 HET VERSCHEIDEN VAN HELENE CALS. r r* De heer Louis van Tulder schrijft ons: Enthousiast geworden door alles, wat ik ver teld had van de prachtige opera-voorstellin gen, welke ik verleden jaar in de Arena van Verona heb bijgewoond en die ieder jaar in de eerste helft van Augustus aldaar worden gegeven, besloten Helene Cals en Nico Treep dit jaar met mij de opvoeringen van enkele opera's te gaan zien en hooren. Daar ik eerst later kon vertrekken, zouden wij elkaar ontmoeten in Rimini, een badplaats niet ver van Verona gelegen. Toen ik Zaterdag 24 Juli aankwam vond ik Nico Treep aan het station met de mede- deeling, dat Helene een zware angina had en te bed moest blijven. De dokter zag den toestand, ondanks de hooge koorts, absoluut niet ernstig in en zoodoende hadden wij alle hoop, dat spoedige verbetering zou intreden en wij naar Verona zouden kunnen vertrek ken. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. De koorts hield aan en zoowel de dokter als de keelspecialist, die haar regelmatig be zochten, wisten niet beter te adviseeren, dan haar naar het ziekenhuis te doen overbren gen. Dr. Annessa, directeur van het „Casa di Cura" te Rimini, een buitengewoon bekwaam geneesheer, heeft alles, wat in zijn vermogen was, gedaan, om haar te behouden, doch een algeheele bloedvergiftiging ontstaan door de angina, maakte den toestand hopeloos. Vrijdagavond werden haar de genademid delen der R.K. kerk toegediend en Zaterdag middag zes uur stonden wij aan haar sterf bed en is zij in vrede van ons heengegaan. Wij hebben haar naar haar laatste rust plaats in Rimini gevolgd, waar zij Maandag middag in allen eenvoud, zooals zij zeker zou hebben gewenscht, is bijgezet. Daar rust zij nu, ver van haar vaderland, waar zij zoovele bewonderaars had en zooveel schoone kunst heeft geschonken. De zangerswereld verliest in haar een eminente zangeres. Wij, haar vrienden, een lieve, trouwe vriendin, die wij niet licht zul len vergeten JUBILEUM CHARLOTTE KOHLER. Een uitvoerend comité, bestaande uit prof. dr. Willem Mengelberg, voorzitter, Jacques Goudstikker, vice-voorzitter, prof. di. J. P. Kleiweg de Zwaan, dr. Paul Gronheim, J. M. Bendien, mevr. M. Kete laarvan Goch. (secretaresse-penning- meesteresse, Jan van Eyckstraat 25), schrijft ons: Het zal omstreeks October van dit jaar 12'jaar geleden zijn, dat mevr. Charlotte Kohier haar zoo zeldzaam belangrijke loopbaan als voordrachtkunstenares begon. Deze loopbaan is niet alleen zeldzaam voor Nederland. Wij meenen, dat er op het oogenblik zoowel in de Oude als in de Nieuwe Wereld een of twee zijn, die Char lotte Kohier als zoodanig misschien even aren. Er zijn twee eigenschappen, die ken merkend voor Charlotte Kohier als voor drachtkunstenares zijn. Met een ongekende macht heerscht zij, gezeten op een stoel op het overigens leege tooneel, gedurende drie uren met haar woord en haar gebaar over de aandacht en het gemoed van haar over- talrijke toehoorders en roept door een eindelooze gevoelsvariatie en door een tot het uiterste gedetailleerde uitbeeldings kracht een wereld van fantasie, een drama van ontroeringen in de verbeelding der aanwezigen op. Charlotte Kohier creëerde aldus een nieuwen voordrachtstijl, haar voordrachtstijl. De tweede eigenschap is, dat Charlotte Kohier zich bij de keuze van het voor te dragen werk niet alleen laat leiden door de artistieke hoedanigheden ervan. Deze zijn voor haar een cor.d'tio sine qua non. Daarnaast eischt zij, dat er van den in houd van haar voordracht een groote mo- reele kracht uitgaat, zij het in hekelenden zin als in Stervend Europa van Ivan Goll, zij het in opbouwenden zin, als in haar be roemde Bijbelvoordrachten. Daarnaast herschiep zij voor duizenden in den lande de menschelijke figuren van Dostojefski in De Zachtmoedige en van tal van andere meesters. Naast deze groote voordrachten diende zij de Nederlandsche letterkunde door voordrachten van zoo goed als alle groote oude en nieuwe dichters, onder welke voordrachten Maria Lecina van J. W. F. Werumeus Buning een bijzondere plaats inneemt. Zij bracht de Nederlandsche Kunst van Appingedam tot Curasao, van Den Helder tot Oost-Indië. I2V2 jaren van onafgebroken dienst moge voor een actrice niet bijzonder zijn, voor een zoo intensief werkende voor drachtkunstenares als Charlotte Kohier is dit een zeldzaamheid. Daarom hebben ondergeteekenden als Uitvoerend Comité besloten op Woensdag 6 October a.s. haar jubileum in den Stads schouwburg te vieren. N~ afloop van haar première van Marathondans, van Horace Mc Coy, stellen zij zich voor, Charlotte Kohier te huldigen. NEDERLANDSCHE MUZIEK IN DUITSCHLAND. Het gemengd koor van ..De nieuwe muziekschool'' te Utrecht heeft dezer dagen een tournee door Duitschland ge maakt, welke drie concerten omvatte: twee in Bad-Ems en een in Bad-Schwalbach. De dirigent, Barend Reuden, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, eenige Nederlandsche composities in Duitschland te introduceeren. t.w. de ouverture Drie koningavond van dr. Joh. Wagenaar, het Stabat Mater van H. van Heukelomvan den Brandeler, Sterre der Zee voor so praan-solo, koor en orkest van Wouter Paap, liederen van Hendrik Andriessen en een Zonnehymne voor koor en orkest van Reuden. Het publiek toonde voor deze concerten groote interesse en het Utrecht- sche koor, alsmede de Utrechtsche solisten, de dames Ina Maas Geesteranus en Jean- nete G. Molsbergen, oogstten veel succes. De heer C. Bakker, onderwijzer aan de O. L. school te Egmond aan Zee slaagde te Utrecht voor de akte Engelsch L. O. De heer K. C. Vermeulen te Castricum behaalde te Haarlem de hoofdakte. De heer P. R. Noorman te Alkmaar slaagde te Den Haag voor de acte Duitsch l.o. Te 's-Gravenhage slaagden voor de akte Duitsche L.O. de heer J. R. Noorman te den Helder. GEEN VROUWELIJKE DIAKEN. De Synode der Ned. hervormde kerk heeft een voorstel om vrouwen tot het ambt van diaken toe te laten verworpen. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Onderwijs in bijbelkennis. In de middagzitting van de 91ste jaarver gadering van het Ned. Onderwijzersgenoot schap was aan de orde het rapport van de commissie „Onderwijs in Bijbelkennis". In dit rapport wordt geconcludeerd tot handha ving van den bestaanden toestand. De open bare school kan en mag geen andere taak hebben te dezer zake dan die omschreven in de lager-onderwijswet van 1920. Onderwijs in bijbelkennis kan, aldus het rapport, niet gegeven worden op de openbare school, zon der in botsing te komen met de geloofsover tuigingen, die in den bijbel haar grondslag vinden. Deze opvatting sluit een occasioneele behandeling van bijbelsche verhalen niet uit. Nadat verschillende afgevaardigden hun meening hadden gezegd, stelde het hoofdbe stuur een motie voor, waarin, gelet op de uiteenloopende meeningen aangaande het onderwerp bijbelkennis, wordt besloten het rapport niet in stemming te brengen, maar als studie-object te aanvaarden. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De spelling-Marchant. Besloten werd er bij de regeering op aan te dringen, de wijzigingen in 1934 in de spel ling aangebracht, terug te nemen. Onderwijzerssalarissen. Tenslotte werd een motie aanvaard, waar in de regeering wordt verzocht in afwach ting van een spoedige algeheele verbetering der onderwijssalarissen, de laatst toege paste korting van 5 pCt met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1937 te doen vervallen. KENNEMERLAND. De week van 26 tot 31 Juli bracht nog niet de oude prijzen der groente terug. Wel kwam er een kleine verhooging, doch de prijzen waren behoudens uitzonde ringen aan den lagen kant. Maar in ieder geval was het zóóveel hooger dat er van doordraaien geen sprake was, tenzij voor uitschot. Bloemkool werd in middelmatige kwa liteit aangevoerd en bijgevolg waren de prijzen niet hoog, n.1. 58.50 per 100 stuks. Kropsla, waarvan middelmatige kwaliteit domineerde,, gold 0.602.10 per 100 stuks. De aanvoer van komkom mers bestond uit goede kwaliteit, waarnaar meer vraag was tegen verhoogde prijzen, 0.903 per 100 stuks. Meloenen, waarvan al een beduidende aanvoer, waren gewild en maakten een prijs van 11 24 per 100 stuks. Bij middelmatigen aanvoer van peulvruchten, waarbij le soort in trek was, waren de prijzen hoo ger. We noteerden als gemiddelde over alle veilingen voor Meidoppers 9 12, groentjes 6—9, capucyners (b) 1318, id. (w) 69.50, raspers' 1017.50 en bliss abondance 69 perJOO K.G. Boonen voor zoover stam- boonen beginen los te komen. Daar de prijzen niet hoog zijn, plukt men nog al dik, en dit geldt voor de dubb. z. dr. in het bijzonder. Deze golden 68, enkele idem 911 en snijboonen (waarvan een beperkte aanvoer) 14 18 per 100 K.G. Bosgroente werd ruim aangevoerd in goede kwaliteit. Wortelen maakten een prijs van 5.509.50. Sel- derie en peterselie 23.50, rabarber i 23.10 en prei 44.90 per 100 bos. Bakgroente was nog al in trek. Pos telein bracht van 0.400.60 op en spinazie 0.300.50 per kist. De be trekkelijk kleir.e aanvoer van tuinboonen, vond gretig koopers tegen prijzen van 39 per 100 K.G. De prijs der toma ten viel tegen, slechts 68.50 per 100 K.G. De fruitmarkt heeft een verandering ondergaan. Bessen en frambozen zijn in de minderheid en er komen meer en meer vruchten en druiven. De prijzen waren niet hooger dan de vorige week, voor de vruchten lager. Druiven (frankenthalers) golden 0.40 tot 0.55, roode bessen 914, suiker peren 2.506, Yellow Transparant 8 tot 19, kruideniersperen 617, Jan baasje 46.50 per 100 K.G. De kleinere aanvoer van zwarte bessen vond koopers tegen een hoogen prijs van 1824 per 100 pond. De laatste frambozen golden 200.25 per doosje. Een gezond lichaam; een gezonde geest! Twee levenseischen. H. L. O.-diploma! LAUREL EN HARDY IN HET VICTORIA-THEATER. Zeker een uitstekende gedachte van de directie van het Victoria-theater om de ko- gende echtgenoot, Laurel zijn als steeds on handige vriend. De eene „gag" volgt op de andere (er is gelukkig ook weer een kunstje met vingers, waar men zich na aloop nog het DE GOLDDIGGERS 1937" IN DE HARMONIE. Telken jaren komt er uit een schitterende OUDKASPEL (Juli). Geboren: Luitje Herke, z. v. Corneljj Voogt en Aaltje Antje Dekker. Karl Wi;! helm, z. v. Hermann Wilhelm Möller eri Maria Kos. Hendrika Johanna Aleida d. v. Johannes Hendrikus Albartus Horst en Hendrika Siep. Catharina Maria d. v. Jacobus Beentjes en Geertruida Maria Schermer. Geertruida Cornelia, d. v. Cor. nelis Adrianus Dudok en Cornelia Smit. Overleden: Dirk Gelder, oud 74 jaar, wedn. v. Jannetje Dekker. „BORN TO DANCE" IN HET CITY-THEATER. Eleanor Powell is onbetwist de koningin der Amerikaansche step-dancers en wie deze koningin thans wil zien in een fraai milieu van een musical-comedy met andere beroem de danssterren zooals Buddy Eteen, Sid Sil- vers, Frances Langford, James Steward, Una Merkel e.a., mag zeker niet verzuimen de zoo bijzonder geslaagde film „Born to Dancë' te gaan zien. Ook de achtergrond waartegen zich de dansfantasieën afspelen is zeer aan trekkelijk, n.1. de Amerikaansche „Navy", de oorlogsvloot. In Amerika verleent de over heid bij deze haar volle medewerking. „Born to Dance" heeft reeds een grooten triomftocht over de wereld gemaakt en be haalde ook in Nederland op diverse plaatsen groot succes. Alkmaar zal dat werk van op gewekt vroolijk bruisend leven weten te waardeeren en Eleanor Powell, de onge ëvenaarde dansster te midden der vroolijke marineklanten zeker gaarne zien. ningen van den lach, 't bekende duo Laurtl en Hardy, voor deze week een plaats op het programma in te ruimen. Want in De Zigeu nerprinses laten zij de zaal weer daveren van den lach. Sinds de dagen van Fra Diavolo bestaat er bij de Metro een verklaarbare nei ging om de vaste verbinding Laurel en Hardy uit te brei- muziek van een goede opera of operette bij. En aldus den. Men neemt er n.1. de baart het geen verwondering dat we thans reeds een heel eind op weg zijn met de be kende Zigeunerprinses voor en aleer het bekende koe koeksmelodietje ons herin nert aan het doel waarvoor we eigenlijk gekomen zijn: de aanschouwing van de dwaze misverstanden en nog dwazer pogingen tot ophel dering en vermaning die Laurel en Hardy voor hun getrouwen plegen op te voe ren. De dikke Hardy is in de Zigeunerprinses (The Bohe- mian Girl) een hoorndra- hoofd over kan breken) en de muziek van de Zigeunerprinses zorgt voor de noodige muzikaliteit. Een echte vermakelijke Laurel en Hardy- revue-film onder den titel van Golddiggers?' Dat is nu al vier jaren zoo. En steeds hebben deze prachtig gemonteerde films met mu ziek, zang, dans, schlagers een groot succes. Thans zijn voor Alkmaar de Golddiggers van 1937 aan de beurt en de Harmonie zal hiervan morgenavond de pre mière brengen. Het scenario is ditmaal gebaseerd op een successtuk van Broadway met invoeging van nieuwe songs en dansen ingestudeerd door den bekenden Busby Berkeley. De hoofdrollen worden dit maal vervuld door Dick Po* well, den populairen zanger, door Joan Blondell, de char mante revue-artiste, Victor Moore, Glenda Farrell en den geweldigen danser Lee Dixon. Natuurlijk ontbreken de honderden revue-girls ook ditmaal niet en het is dan ook te verwachten, dat ve len van deze aantrekkelijke show-film zullen komen ge nieten. Zaterdagmiddag is Joe E. ürown weer on het appèl en wel in de dolkomische fil^1 „De drijvende Zwembroek Het is een speciale familie- en kindervoorstelling- 123. Toen stapte ze met de kandelaar in haar hand op de mooie spiegel af, en maakte een diepe buiging tegen het meisje, dat haar vanuit 't glas tegenlachte. Wat een prachtige nachtjapon was dat. Het leek wel of die voor een bal gemaakt was. 124. Maar wat hoorde ze daar voor een groot lawaai? Ze hield de handen voor haar oortjes. Wat zou er nu ge beuren? Gelukkig er kon niemand binnenkomen, want ze had zelf de deur op slot gedaan met het mooie gouden sleuteltje.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6