iïi-sssarisE Branden. Verkeersongelukken. GEMENGD NIEUWS. De laatste week van Juli, BUITENMAN IN DONKER AMSTERDAM BEROOFD. Een vacantieganger uit de provincie, die Woensdagavond in de binnenstad zijn ver maak zocht, geraakte in gezelschap van een 22-jarige schoone uit donker Amsterdam Het tweetal bezocht o.m. een café aan den Kloveniersburgwal, waar de man plotseling tot de ontdekking kwam, dat zijn porte feuille met 150 gld. uit den binnenzak van zijn colbert was verdwenen. Hij maakte alarm, met het gevolg, dat andere bezoekers van het café een surveilleerenden agent waarschuwden. Deze nam de jonge vrouw mee naar het politiebureau aan het Singel. Ofschoon het geld van den buitenman niet in haar bezit was, wordt zij van de beroo- ving verdacht. EEN FAMILIEDRAMA. Geheel gezin verdronken. Met een uit vier personen bestaande Duitsche familie uit Hoensbroek heeft zich een droevig drama afgespeeld. Zondag ver lieten man en vrouw, een 7-jarig zoontje en een 8-jarig dochtertje Hoensbroek met onbe kende bestemming. Maandag werd te Roermond het lijkje van 'n meisje uit de Maas opgehaald van wie de identiteit nog niet bekend was. Gister zijn bij Roermond de lijken van een man, vrouw en een jongen uit de Maas opgehaald Uit het onderzoek is gebleken, dat het hier de bovengenoemde vier personen uit Hoens broek betreft. De man was 33 jaar oud, zijn vrouw 29. DE SALARISSEN DER RIJKSAMBTENAREN. De R.K. Centrale van burgerlijk over heidspersoneel deed naar den raad van mi nisters een adres uitgaan, waarin op grond van de voortgaande verbetering van den burgetairen en van den algemeenen econo- mischen toestand eerbiedig doch dringend wordt verzocht te willen bevorderen: a. dat het Kon. Besluit van 4 December 1936, staatsblad 690, met ingang van 1 Januari 1938 worde ingetrokken; b. dat de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken in de gelegenheid worde gesteld, zoo spoedig mo gelijk haar oordeel ter zake aan de regee ring vc or te leggen. Een breedvoerige memorie van toelichting is aan het adres toegevoegd. Het onder a bedoelde koninklijke besluit hield in een korting van 5 op de salaris sen der rijksambtenaren. De aangelegenheid is door de R.K. Cen trale tevens aan de orde gesteld bij de cen trale commissie voor G.O. in ambtenaren zaken door inzending van een daarop be trekking hebbend voorstel bij den voorzitter van genoemde commissie. NEDERLANDSCH LANDHUISHOUD KUNDIG CONGRES. Met 89ste Nederlandsch landhuishoud- kundig congres zal op 14 en 15 September a.s. in den schouwburg „Casino" te 's-Her- togenbosch worden gehouden. De volgende punten zullen worden inge leid: 1. Hoe moet de plattelandsjeugd haar vrijen tijd gebruiken? Inleider: ir. C. van Meel, consulent voor de jonge boeren van den Noord-Brabantschen Christelijken Boe renbond te Tilburg: 2. Welke situatie is er nu de suikercon ventie in Londen is gesloten, voor de Neder- landsche suikerbietenteelt ontstaan? Inlei der: dr. P. J. H. van Ginneken, te Bergen op Zoom. 3. Welken invloed hebben de crisismaat regelen gehad op de verbetering van den hoenderstapel? Inleider: ir. J. G. Tukker, rijkspluimveeteeltconsulent te Beekbergen. 4. Welke vraagstukken treden bij de zaai zaad- en de pootgoedvoorziening in Neder land naar voren? Inleider: ir. J. Siebenga, secretaris van den Ned. Alg. Keuringsdienst te Wageningen. Op 14 September zullen de congressisten met hun dames ten gemeentehuize door het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch wor den ontvangen, terwijl op 15 September da Coöp. Handelsvereeniging van den N.C.B. te Veghel de congressisten met hun dames zal ontvangen voor een bezichtiging van haar gebouwen. BRAND IN MEELFABRIEK TE LEEUWARDEN. Gistermiddag brak brand uit in de pel lerij van Koopman's Melfabrieken aan den Tijnjeweg te Leeuwarden. In de pellerij was men bezig met het malen van afval producten, o.a. boekweitdoppen. Vermoed wordt, dat in het afval een hard voorwerp heeft gezeten, dat tusschen de molenstee- nen vonken heeft geslagen. Het personeel heeft althans vonken zien vliegen, en korten tijd later stegen dikke rookwolken op uit de boekweitdoppen en het cocos- afval. Na het brandalarm trachtte eerst het personeel zelf het vuur te blusschen, doch dit gelukte niet. De brandweer kwam en was na een half uur het vuur meester. De pellerij heeft veel brand- en water schade gekregen. Hierdoor wordt het be drijf zeer gestagneerd, vooral daar ook de reiniging der gemalen producten hier was ondergebracht. Het zal eenige maanden duren, voor weer op volle kracht kan worden gewerkt. KAR MET BRANDEND HOOI RIJDT DOOR DEN HELDER. Broei ontstaan in 120.000 K.G. hooi. Midden in het oudste gedeelte van Der. Helder, dat bekend staat onder den naam van „Oude Helder" en welke stadswijk zeer dichtbevolkt is, staat de groote hooischuur van den heer Bonselaar. In deze schuur be vond zich naar men mededeelde niet minder dan 120.000 hooi. In deze enorme hoeveelheid hooi werd gistermorgen brand ontdekt, ontstaan door broei. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het eerste gevaar door flink water te geven, vrij spoedig af te wenden. Dadelijk daarop begon mer. met karren vol het hooi uit de schuur te rijden naar een nabij ge legen land aan den Singel. Den geheelen dag was hiermede heen gegaan, zonder dat er door de burgerij veel aandacht aan ge schonken werd. Des avonds zou dat echter anders worden. Naarmate meer hooi uit de schuur werd gehaald naderde men steeds meer den vuur haard en terwijl de avond viel, kon men door de Langestraat, de hoofdstraat van 't „Oude Helder", een paard en wagen zien rennen, welke een hoeveelheid hooi met zich voerde, dat dikwijls hoog opbrandde Dit leverde, naar men aan de Telg. meldt, een fantastisch schouwspel op; als ware vuurvreters zaten de mannen op den bok, met een laaiende vuurzee vlak achter zich. Gelukkig stond er vrijwel geen wind, want anders was aan deze wijze v. vervoer groot risico verbonden geweest. Vanzelfsprekend trok deze niet alledaagsche vertooning veel belangstelling en menige oud-Heldenaar liet er dar. ook zijn nachtrust voor schieten. Het brandende hooi werd zooveel moge lijk uitgespreid op het landje, terwijl met dg kleine spuit van de brandweer hierop con stant water gegeven werd. Wat niet wegnam, dat telkens weer de vlammen den kop opstaken en als geweldige vuurtongen de omgeving in een grilligen gloed zetten. Intusschen kwam er maar geen eind aan den hooivoorraad in de schuur. Om elf uur 's avonds was de helft er pas uit! Af en toe moesten de mannen het op steken staken, omdat de hitte ondragelijk werd en het vuur te hevig. Op dit oogenblik greep de brandweer in, welke de vlammen doofde, waarna de mannen hun benauwend werk konden hervatten. Om het blus- schingswerk te vergemakkelijken, bleek het noodig een gedeelte uit het dak te hakken. Geweldige rookmassa's traden door dit gat naar buiten, waardoor de atmosfeer in de huizen, welke ten opzichte .van den wind ongunstig lagen, ondragelijk werd. Zooals de toestand zich gisteravond laat liet aanzien, zou minstens de heele nacht met het blusschen en het wegvoeren van het hooi gemoeid zijn; waarschijnlijk ook een groot gedeelte van vandaag. Direct ge vaar was gisteravond niet aanwezig. NA AANRIJDING DOOR TOURING CAR OVERLEDEN. Gistermorgen is de 25-jarige G. Gerritsen uit Arnhem, die met zijn verloofde een fiets tocht maakte, op den Rijksstraatweg, ter hoogte van de buitenplaats Sterreschans te Nieuwersluis door een touringcar uit Am sterdam aangereden. Hij kwam te vallen en bleef ernstig gewond op den weg liggen. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij des middags is overleden. Boternoteering. - De commissieno- teering voor Nederlandsche boter is vast gesteld op 80 cent per kilogram. De offi- cieele Deensche boternoteering is voor de komende week bepaald op 220 kr. Man onder tractor geraakt. - Gister morgen is te Zevenhoven (Z.-H.) de 57- jarige A. Boekhorst bij het koppelen van een stroo-pers achter een tractor onder deze tractor terecht gekomen, tengevolge waarvan zijn dijbeen verbrijzeld werd, ter wijl zijn borstkas werd ingedrukt. In ern- stigen toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Organisatiebesluit rijksveldwacht. - In het Staatsblad is opgenomen een ko ninklijk besluit van 28 Juli 1937, waarbij bepaald wordt, dat het organisatiebesluit rijksveldwacht (staatsblad 1936 no. 241) met ingang van 1 September 1937 in wer king zal treden. Diamanten huwelijk. - Maandag 16 Augustus hoopt het echtpaar J. W. de BruynWolmerstekt te Rijnsaterwoude zijn zestigjarig huwelijksfeest te vieren. Bezoek Hongaarsche journalisten aan Amsterdam. - Morgen zal een groep Hon gaarsche journalisten, die ter gelegenheid van de jamboree in ons land vertoeft, een bezoek aan Amsterdam brengen, alwaar het gemeentebestuur een boottocht door de grachten en havens zal aanbieden. Jongen verdronken. - Gistermiddag waren drie jongens van or.geveer elf jaar aan het zwemmen in he' Haringvliet te Den Bommel. Het water is daar ter plaat se zeer diep, en er staat een sterke stroom tengevolge van den vloed. De jongens kwamen in dien vloed terecht en het ge vaar ziende, riepen zij om hulp. Twee van hen konden worden gered, maar de elf jarige A. Arensman verdween in de diepte. Men heeft geruimen tijd gedregd, maar zonder resultaat. De gezondheid van prins Tsjitsjiboe. - De gezondheidstoestand van prins Tsjits jiboe is thans redelijk wel. Het Japansche prinselijke paar zal nog eenige dagen te Den Haag verblijf houden, om dan naar Zwitserland te reizen. Consumptiemelk regeeringscontract. - De Nederlandsche Zuivelcentrale deelt mede, dat voor 8 t/m. 14 Augustus de prijs der consumptiemelk, geleverd op regee ringscontract, taxe-gedeelte, is bepaald op 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht; overmelk regeeringsminimumprijs 5,50 cent; afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. Zesjarig knaapje verdronken. - Gis teravond omstreeks 7 uur waren eenige kinderen aan het spelen op een zolder schuit in de Laakhaven t- Den Haag. Eén hunner raakte te water en verdronk. Het is noodzakelijk, dat een ieder zijn lichaam behoorlijk ontwikkelt en op peil houdt. H. L. O.-diploma! Schaken HET LANDENTORNOOI TE STOCKHOLM Amerika neemt de leiding. Gister werden de achtste en negende ron de van het landen tornooi te Stockholm ge speeld. De ontmoeting NederlandZweden werd niet beëindigd, bij den stand 11 wer den twee partijen afgebroken. Beide land- genooten staan er beter voor, zoodat de kans groot is, dat ook deze ontmoeting door Ne derland zal worden gewonnen. In de negende ronde won het Hollandsche team. zonder Euwe, van Noorwegen met 2>/7—IK. In de algemeene rangschikking behield Nederland de zesde plaats. De Ver. Staten hebben de leiding genomen, dank zij twee fraaie overwinningen op Finland en België, beide malen met 3yyc. De uitslagen waren: achtste ronde: ZwedenNederland 11 en twee afgebroken partijen, Noorwegen Denemarken 2\'-„l, plus 1 afgebroken par tij, JoegoslaviëPolen 1y.'A plus 1 afge broken partij, HongarijeTsjechoslowakije \Vtl'A plus 1 afgebroken partij, Argenti niëBelgië 21 plus 1 afgebroken partij,. Ver. StatenFinland 31+- K, Roemenië Italië 04; negende ronde: BelgiëVer. Staten y2— 3'A, TsjechoslowakijeArgentinië 12 plus 1 afgebroken partij. Polen—Hongarije 1—2 plus 1 afgebroken partij, DenemarkenJoe goslavië y,2 'A plus 1 afgebroken partij, NederlandNoorwegen 2 <41%, Letland Zweden 2v; plus 1 afgebroken partij, EstlandLitauen 12 plus 1 afgebroken partij. Engeland—Schotland 2—2, België IJsland 2—0 plus 2 afgebroken partijen, Fin landRoemenië 40. De stand na de negende ronde luidt: Ver. Staten 27 y2 punt, 2. Estland 26 y. punt plus 1 afgebroken partij, 3. en 4. Hongarije en Po len ieder 25 punten plus 2 afgebroken par tijen, 5. Argentinië 23'/<. punt plus 2 afgebro ken partijen, 6. Nederland 22J4 punt plus 3 afgebroken partijen, 7. Letland 19 punten plus 3 afgebroken partijen, 8. Tsjechoslowa kije I8y punt plus 8 afgebroken partijen, 9. Engeland 18 y punt plus 1 afgebroken par tij, 10. Joegoslavië 18 punten plus 1 afgebro ken partij. Zeilen. „RANGER" BEHOUDT DEN AMERIC A-CUP. De vierde race door het Amerikaansche jacht gewonnen. De „Ranger", het jacht van Haróld Van- derbilt, heeft ook de vierde race om den Ameriea-cup gewonnen en door deze vierde achtereenvolgende zege blijft de beker in het bezit van Amerika. De „Ranger" won gister in den tijd van 3 uur 7 minuten 49 sec., terwijl de tijd van de Endeavour II van mr. Sopwith 3 uur 11 minuten 26 sec. be droeg. De Ranger vestigde een nieuw record voor de 10 mijlen baan aan den wind met een tijd van 1 uur 17 minuten 55 sec. Het record stond op naam van de Endeavour I met een tijd van 1 uur 18 minuten 19 sec., gevestigd in 1934 tijdens den wedstrijd te gen de Rainbow van Harold Vanderbilt. De tijd van de Ranger over de geheele wedstrijdbaan beteekende eveneens een re cord. Dit record op een driehoeksbaan van 30 mijlen stond op naam van de Endeavour I met een tijd van 3 uur 9 minuten 1 sec., eveneens gevestigd in 1934. Mr. Sopwith kan dus nu met de Endea vour II terugkeeren. De nederlaag is zeer zwaar geweest. Zal hij ooit nog eens een po ging, den beker op de Ver. Staten te verove ren, wagen? Paarden. KAMPIOENSCHAP VAN NOORDHOLLAND. Voor het kampioenschap van Noordhol land, te Santpoort gehouden, waren inge schreven 41 paarden en opgekomen 28. 1. Fanfare, eig. en ber. Ph. Knijnen- burg, Den Haag; 2. Johanna M, ber. F. Bosveld, eig. J. Vrijland, IJselmonde; 3. Zonnestraal, eig. en ber. Ph. Knijnen- burg. Den Haag; 4. Aura O. ber. J. Vergay, eig. J. Haan, Wijde-Wormer. Wandelen. DE KAASKOPPEN. De Alkmaarsche wandelspórtvereeniging ..De Kaaskoppen" organiseert op Zondag 22 Aug. haar jaarlijkschen afstandmarsch over 30 K.M. en een jeugdmarsch over 20 K.M. De deelname is open voor ieder een, met dien verstarde, dat voor den jeugdmarsch de leeftijd 12—14 jaar geldt. De start heeft plaats in den Muziektuin des morgens om 10 uur. Voor de H. L. O.-menschen lijkt ons deze marsch uiterst geschikt als een goede training voor de komende examenproef. JAN PASSTOORS-MARSCH. De Haarlemsche wandelspórtvereeniging i ..Jan Passtoors" houdt op 21 en 22 Aug. haar wandeltochten over 40 en 30 K.M. 1 Ook hier is de deelname open voor iederen wandelaar, zoowel individueel ais in groepsverband. De start heeft Zaterdag plaats om 2 uur en Zondag om 9.30 en om 10.30 (resp. om de 40 en de 30 K.M. Tennis. WEDSTRIJDEN TE BERGEN AAN ZEE. Onder begunstiging van prachtig weer is gisteren te Bergen aan Zee op de banen van het Parnassia-park het vierdaagsche tennistournooi begonnen, dat er jaarlijks met zooveel succes gehouden wordt. Het tournament staat thans, weer onder de bekende en beproefde leiding van mr. H. D. A. v. Reenen, geassisteerd door mr. Nijhoff e.a. De belangstelling van de. zijde der spelers is zeer groot. Het aantal inschrij vingen heeft zeker de verwachtingen overtroffen. In het heerenenkelspel zijn 34 deel nemers, in het damesenkelspel 16, in het Gemengd Dubbelspel 27 paren, in het heerendubbel 20 paren en in het dames- dubbel 14 paren. Zooals meestal werden op den eersten dag betrekkelijk weinig partijen gespeeld, maar één partij bracht toch al een verrassing, n.1. de ontmoeting: Mej. Heldringmej. v. d. Horst in de eerste ronde van het damesenkelspel. Mej. v. d. Horst, die verleden jaar den eersten prijs won, verloor n.1. met 57, 46. Eenige andere uitslagen volgen nog hieronder. Heden, Vrijdag, worden de wedstrijden op volle kracht voortgezet. Heeren-enkelspel le ronde: C. G. Rein- ders sl. jhr. N. v. Forees 61, 60. C. Fabius sl. ir. G. A. Overdykink 6—0, 6—2. W. J. Saarberg sl. W. J. Honig 86. 46, 6—3. J. J. M. v. d. Hagen sl. jhr. E. Peixie- ra de Mattös 64, 63. Damesenkelspel le ronde: Mej; I. Hel dring sl. mej. I. M. v. d. Horst 75, 6 4. Damesdubbelspel: Mevr. Dekker Ak kerman en mevr. P. HonigHillé sl. jkvr. P. R. v. d. Poll en gravin van Lynden 63. 6—1. Mej. A. v. Beek—Vollenhoven en mej. T. Kerkhoven sl. mevr. Westerman Brusse en mevr. NoyonFortanier 6 1, -2. Gemengd dubbelspel: Jkvr. R. Gravin v. Randwyck en J. v. d. Hagen sl. mevr. NoyonFortanier en H. W. Rolkanus 7—5, 6—0. Wielrennen.. UITSTEKENDE WEDSTRIJDEN OP DE WIELERBAAN. Jan Derksen „speelde" sprint! Ongeveer 1200 bezoekers zijn gister avond op de Alkmaarsche wielerbaan getuige geweest van prachtige wieler sport, met als glansnummer de sprint- wedstrijden en de koppelwedstrijd over 60 K.M. In die sprintnummers waren Derksen en Pronk veel sterker dan hun tegenstanders en' zelfs met de Brey en de Best speelde Jan Derksen. Beide keeren liet hij zijn tegen stander komen en beide keeren won hij met groot overwicht. Zijn sprong wordt steeds beter en zijn taktiek gaat ook. goed vooruit. We gelooven, dat op kleine banen Derksen moeilijk te kloppen is en dat het hem op grootere banen alleen nog aan routine ont breekt. Jan Pronk had ook niet al te veel moeite met de Haarlemmers, al liet hij zich een keer bijna verrassen door omkijken. In de 80 ronden-race voor amateurs en on- afhankelijken wisten Drost, Schipper en v. d. Heiden een ronde voorsprong te nemen op het veld, waarin vooral Dirk Veld opviel door actief rijden. Met Jan Groot heeft hij tal van uitlooppogingen gedaan, maar beide renners beoordeelden de situatie verkeerd, toen het reeds genoemde drietal wegvlucht te. Een oogenschijnlijk onbeduidende vlucht werd spoedig serieus en toen was het te laat, om het verloren terrein te herwinnen. De nieuwelingen reden een 50 ronden- races, voorafgegaan door twee series, in een waarvan Eenhoorn zich liet kloppen. Hij pro testeerde, omdat hij gehinderd was, maar in werkelijkheid had hij niet tijdig genoeg po sitie gezocht en werd dus uitgeschakeld. De finale werd gewonnen, door Bosma, vóór Stroomberg, Hollebeek en Groenewoud Kramer, van wie de laatste de moreele over winnaar was. In de eindspurt leidde Holle beek; Groenewoud viel hem aan, kwam naast hem, maar Hollebeek dreef hem om hoog, daarmee tegelijk aan Bosma de gele genheid gevende, om binnendoor te gaan en te winnen. Heel zuiver was dat niet, want Hollebeek verdedigde zijn eigen kans niet voldoende en belette Groenewoud Kramer dat deze een faire kans kreeg. Kom jongelui; als 't nou een echte wed strijd was, och, dan is zoo'n „taktiek" begrij pelijk. Maar op een trainingsavond mag de sportiviteit wel wat opgevoerd worden! Eenhoorn nam revanche voor zijn neder laag in de vorige race en won zonder moeite den afvalwedstrijd vóór Duinmeijer en Smit. Tenslotte kregen we een 60 K.M. koppel- wedstrijd te zien voor amateurs en onafhan- kelijken. Zeven koppels kwamen in dezen wedstrijd uit en daarvan hebben de Best- de Brey, Evers-Pronk en Groot-Schipper de grootste rollen gespeeld, terwijl de gebr. Drost eenigszins teleurgesteld hebben. Merkwaardig was, dat de Haarlemmers veel meer om het clubbelang dachten dan de Alkmaarders. De Haarlemmers steunden elkaar en de Alkmaarders bestreden zoowel de Haarlemmers als hun eigen clubmen- schen. 't Gevolg was. dat de strijd van ongeken de felheid was. Tal van jachten werden on dernomen en hierin gaven Dirk Veld en Groot-Schipper den toon aan. Evers-Pronk (Derksen startte terecht niet, om zich te spa ren voor de revanches der nationale kam pioenschappen) zorgden er steeds voor, dat de vluchten geen winstronden beteekenen konden en hadden overigens een kwade concurrent aan het koppel'dé Best-de Brey, die precies dezelfde tactiek volgden. Beide koppels zagen hun heil in de klassementen en die verliepen in de eerste helft gunstig voor Jan Pronk. Drie keer werd hij eerste en de Brey tweede. Bij het vierde klasse ment was de situatie precies andersom, maar in het vijfde klassement veroverde Pronk weer de eerste plaats. Met 3 punten voorsprong leken Pronk Evers de winnaars. Maar het laatste klasse ment bracht een verrassing. Pronk leidde tot en met de laatste 3/4 baan, toen moest hij eeggereden als hij was zijn concurrenten laten passeeren en hij kon zich' zelfs niet meer plaatsen! Overigens was dit klassement zeer fraai en met miniem verschil won de Best voor Groot, Drost en Veld. Nogmaals: 't was een uitstekende koppel- wedstryd, waarin zeer veel van de renners gevergd werd. Dat bewijst ook de tijd wel: 1 uur 24 min. 33 sec., terwijl het record voor bete^riisS °Ver d6Zen afstand hechts 2 min. De uitslag was: 1. de Best-de Brey 3+3+3+4+3 8 24 p De laatste week van Juli vormde vooral een teleurstelling voor het gros der vacan. tiegangers, die op stralende zonnedagen hadden gehoopt, maar dag-in dag-uit te] kens opnieuw moesten vaststellen, dat het weer erg onzomersch was en „leeljjk i» de war". Al die somberte, al die regen vergalden hun genoegens, maar zij, die de zaak wat van den optimistischen kant be keken, beleefden, het natuurgebeuren aan dachtig volgend, allerlei fijne dingen. Toen zij de stad verlieten, zagen zij hun verbazing, dat de vorstelijke mag. nolia's voor den tweeden keer bloeiden net als verleden jaar om dezen tijd en buiten rondneuzend, ontdekten zy jn villatuinen en parken, dat onder de tamme kastanjes de grond bedekt was met hön. derden bruin-verdorde lange, mannelijke bloeiwijzen, terwijl de al vrij groote steke. lige vruchtomwindsels een rijken kastanje! oogst beloofden. Maar vooral, wat bloeide er buiten kleurig en gracieus velerlei kruid: de slootkanten waren hier en daar heelemaal rood van de vele kattestaart- trossen, de valeriaan, ofschoon sommige planten al pluisden, bloeide er nog dapper op los en het blauw van do sierlijke bitter zoetstraks kleuren weer overal de fjjne~ maar vergiftige, roode bessen bracht een fijne tint aan den wallekant. maar dit gold evenzeer voor de blanke heggewj,,. den, de paarslila vogelwikke en de geweu dige witte bloeiplakkaten van de forschè bereklauw. De' vacantiegangers konden ook op merken, dat de lijsterbessen al rood en oranje kleurden en wanneer zij het trof fen, zagen zij hoe de merels de bessen bij tientallen onstuimig van de boom rukten. Den volwassen, jonge merels, die als groote, onhandige slungels achter de rok ken der ouders bedelend aanliepen, wer den daarmee de snavels vol gestopt. Doch de eveneens volwassen jonge roodborsten, waarvan sommigen al op eigen beenen kon den staan, kregen van hun ouders bekken vol insecten en daarop werden ook de jongen van het tweede broedsel der rood- borsttapuiten getrakteerd, die bijna vlieg, klaar in een goed verborgen nest zaten geschikt. De vogelzang was in de laatste week van Juli wel grootendeels geluwd, maar toch hielden sommige zanglijsters, met tjiftjaf, tuinfluiter, winterkoning en nog enkele andere soorten - het man moedig vol. Maar ook zij, die naar kleine détails speurden, konden hun hart ophalen: wan neer zij den achterkant van het blad der ratelpopulieren inspecteerden, dan ont dekten zij daarop na zekeren tijd kleine bolletjes: eitjes van verschillende vlinder soorten. Vooral de mooie glimmende glo- betjes van den populierpijlstaart bleken betrekkelijk veelvuldig aanwezig te zijn en in sommige gevallen waren de ge hoornde rupsjes zelfs reeds uitgekomen. Ook de gek-gefatsoeneerde rupsjes nmv den vrij zeldzamen seringevlinder hadden de eischaal verbroken en hingen als don kere stofjes aan de splinseldraadjes. Zeil ving ik dit jaar zoo'n seringevlinderwijfje, dat wel een honderd eitje: legde,, die eerst crèmekleurig waren, maar na enkele dagen een roode zalmtint aannamen. Het eigenaardige van die seringerupsen is, dat een deel daarvan in poppen verandert, die nog hetzelfde jaar de vlinders leveren. Dit verschijnsel doet zich echter niet alleen bij. gekweekte dieren voor, maar ook in de vrije natuur ontwikkelt zich af en toe wel een tweede generatie. In de laatste week van Juli veranderde op een dag één der rupsen van den glas- vieugeligen pijlstaart, waarvan ik u de vorige week vertélde, heelemaal van kleur: zij kreeg een zeer troebel aanzien. Alles wees er op, dat de verpopping niet lang meer op zich zou laten wachten: in derdaad kroop de rups na eenigen tijd in de aarde om van gedaante te verwisse len. Trouwens: in de hei zag ik, dat ook de eerste rupsen van den nachtpauw-oog reeds haar taaie, bruint, perkamenten fleschconons hadden gesponnen. In den avond wemelde het van satijnen donsvlinders en die indrukwekkende groene zomermeters, die in massa's op het electrische licht met nog andere geome- triden en uilen afkwamen, maar toch *el het feestelijkst was het uitkomen van poppen der avontuurlijke distelvlinders en der voorname admiralen, dieren me' kleuren, die weggeloope schijnen te ai® van een driest' schilderspalet. Een aantal weken geleden had ik de rupsen ver meld aan den over van het IJselmeer. vlak ty den Eemmond, waar zij in massa's te vinden waren op distels en brandnetels- Heel de laatste week van Juli zaten die ad miralen echter zoet en stil met toegeklapte vleugels tegen een takje of het deksel van den kweekpot, maar zoodra de vacantie gangers weer flaneeren in hun mooie zomersche pantalons en zich laten bruinen door de zon. geef ik de bonte vlinder menigte de vrijheid: tien tegen één. dat ik ze dan honingpurend terugzie op de vio lette pluimen van de Buddleia. een honing- struik bij uitnemendheid. RINKE TOLMAN. DE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M.-toestel de Valk is, van Indi« komend, gistermiddag om 16.03 uur «P Schiphol geland. De Wielewaal (uitreis) be* reikte Basra, de Torenvalk (thuisreis) kwam Rangoon en de Ibis (uitreis) landde Bandoeng. Morgen zal de Specht van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning za bestaan uit de heeren G. Bax, gezagvoerder. K- Rueppün von Keffikon, tweede bestuur Qer. R. Smit, werktuigkundige en P- Pr0" ladiotelegrafist. De post voor het toes moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8