^Buitenland JkcüUiciaai Tlieuws Italianen, die in Spanje gingen strijden. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1937 België herdenkt 1914. Nieuws ïr» 't kort. WIERINGERWAARD OUDE NIEDORP HENSBROEK MEDEMBLIK OUDORP STOM PETOREN BERGEN Voor kleine tuinen. Merkwaardige mededeel Ln gen omtrent Italiaansche vrijwil ligers. Men schrijft aan het Hbld.: Verschillende Italiaansche dagbladen waaronder als belangrijkste de „Stampa" van Turijn publiceerden in hun nummer van 2 Augustus een correspondentie van den bekenden journalist Sandro Sandri, welke sterk de aandacht heeft getrokken wijl zij totnutoe onbekende bijzonderheden bevat over de hulp, die Italië aan generaal Franco verleent. Reeds de eerste volzin van het artikel is een onthulling: „In Augustus van het vorige jaar bevond ik mij in het noor den van Spanje toen ik vernam dat in het zuiden de eerste Italiaansche vrij willigers waren aangekomen". Men zal zich herinneren, dat van Italiaansche zijde herhaaldelijk is verzekerd, dat de eerste vrijwilligers pas in December naar Spanje zouden zijn vertrokken. Sandri vertelt dan dat men reeds in Augustus 1936 wonderen vertelde van de Italiaansche jachtvliegtuigen. Die eerste vliegers waren in Spanje gekomen bij kleine groepjes; zij landden te Cadix of te Vigo en werden ingelijfd bij de luchtvloot van het Vreemdelingen legioen. Na de inneming van Irun door Franco be gaf Sandri zich naar het zuiden en op een avond hoort hij te Caceres in een herberg het fascistenlied „Giovinezza" zingen en maakt kennis met de eerste vrijwilligers: bestuurders van tanks, artillerie- en infan- terie-soldaten. Hij vertelt hoe deze eerste vrijwilligers nog in burgerkleering in Spanje plachten aan te komen; hoogstens droegen zij het zwarte hemd. Eerst eenige maanden later werden zij gekleed in de uniform van het Spaansche Vreemdelingenlegioen. Te Sevilla ontmoet Sandri dan voor het eerst de vliegers. Wanneer in de toekomst de geschiedenis zal worden geschreven van de Italiaansche vrijwilligers in den Spaan- schen „bevrijdingsoorlog", zoo zegt hij, dan zullen stellig de eerste hoofdstukken moeten handelen over deze vliegers, „aan wie Franco het transport van zijn troepen uit Marokko naar het schiereiland heeft te dan ken en de eerste overwinningen op het zui delijk front". „Van den ochtend tot den avond hebben zij gevlogen boven de zeeëngte tusschen Ceuta en Algeciras, terwijl de een na de ander de transportschepen vol Moorsche hulptroepen van den eenen oever naar den anderen voeren onder de bescherming dezer gevleugelde wacht, die de roode oorlogssche pen op een afstand hield. Eenmaal probeer de een roode onderzeeboot de zeeëngte bin nen te dringen om een groot transportschip te torpedeeren. Maar een Savoia 81, bestuurd door den piloot Muti wiens naam onder de Italiaansche fascisten bekend genoeg is, be merkte dit voornemen en liet een aantal bommen vallen, die in het water ontploften. Daarop was er niets meer dan een groote vlek olie, die steeds aangroeiend op de golven bleef drijven. De onderzeeër was ge troffen en ontploft door den druk der ex plosies. Van dien dag af lieten de rooden de transporten ongemoeid. De roode oor logsschepen, die later probeerden den over tocht van Franco's leger en vloot van Afrika naar Europa te beletten, werden dermate bedreigd door de Italiaansche vliegers-vrij willigers, dat zij voor goed de zeeëngte vrij lieten". De Italiaansche jachtvliegtuigen behaal den in dienzelfden tijd groote successen in Estramadura en later in de nabijheid van Madrid. „Veertien dagen na hun aankomst waren de Italiaansche vliegers de beheer- schers van de lucht in geheel Spanje. Ter wijl de groote bombardementsvliegtuigen de belegerde cadetten in het Alcazar van Toledo van munitie en levensmiddelen voor zagen, vernielden de jachtvliegtuigen de roode luchtvloot, die weken lang geheel van het tooneel van den oorlog verdween". Sandri weidt dan uit over het aandeel, dat de Italiaansche artillerie heeft gehad aan den opmarsch naar Madrid en verhaalt in bijzonderheden op welke wijze tijdens dien opmarsch de Italianen voor het eerst een Sovjet-Russischen gevechtswagen ont waren en weten te vernielen. Eveneens weidt hij uit over het aandeel door de Ita liaansche artillerie in deg evechten bij Casa- del Campo, om daarna allerlei bijzonder heden te vertellen over een ontmoeting aan het front met den bekenden publicist Atvero Gravelli, die jaren lang te Rome het tijd schrift „Anti-Europa" heeft uitgegeven. Gravelli blijkt in Spanje te zijn als bestuur der van een tank en Sandri beschrijft, hoe hij in den nacht van 18 op 19 Maart, bij het gevecht voor Palacia Ibarra gewond werd. Zes Italiaansche gevechtswagens gin gen, volgens zijn zeggen, bij die gelegenheid verloren. Het belangwekkende artikel eindigt met bijzonderheden over den dood van generaal Luzzi, bij Medinaceli en over de laatste uren van zijn vriend en collega, Furio Drago, die gevallen is bij Treijque. Van de vele en steeds interessante oor logscorrespondenties uit Spanje, die men in de Italiaansche bladen geregeld kan vinden, is deze brief van Sandro Sandri zeker de belangwekkendste wegens de vele bijzon derheden over de activiteit der vrijwil ligers. DE GESCHIEDENIS VAN l)ti> SPAANSCHEN BURGEROORLOG. Schrijven van de Spaansche gees telijke hoogwaardigheidsbekleeders. De kerkelijke hoogwaardigheidsbeklee ders van het nationalistische Spanje heb ben een schrijven gezonden aan alle katho lieke bisschoppen der wereld, waarin de geschiedenis van den burgeroorlog uiteen wordt gezet. Dit schrijven is onderteekend door twee kardinalen, zes aartsbisschoppen, 35 bisschoppen en vijf viscarissen-generaal. In het schrijven wordt verklaard, dat de parlements-verkiezingen van Februari 1936 vervalscht waren. Ten aanzien van de revolutie wordt gezegd, dat meer dan 20.000 kerken werden vernield en dat veer tig procent van de geestelijkheid in de bis dommen, welke van de revolutie te lijden hebben gehad, werd vermoord, terwijl het aantal geloovigen, dat alleen om wille van hun denkbeelden werd vermoord, op 300.000 wordt geschat. Verder wordt in het schrijven medege deeld, dat het geloofsleven in het door de rechtsche troepen bezette deel van Spanje is opgebloeid. De eerste, die sneuvelde. Woensdag om 10 uur hebben de klok ken in alle gemeenten van België, de sirenen der fabrieken en de stoomflui ten der treinen eraan herinnerd, dat 23 jaar geleden de oorlog uitbrak. Op 4 Augustus 1914, twee minuten over acht, werd de Belgische grens te Gem- menich door Duitsche uhlanen over schreden; op de huizen werd een pro clamatie geplakt van generaal van Em- mich, die zich toen reeds noemde bevel hebber van het leger der Maas. De Duitsche generaal zeide dat hij ver plicht was, door België te marcheeren en dat later alles zou worden vergoed en hersteld! De commandant van een patrouille van het Belgische 2de lanciers regiment, die de grensschending constateerde, zond dadelijk een telegram naar den minister van oorlog, de Brocqueville, waarop nog denzelfden voormiddag het parlement werd bijeenge roepen. De lange, wreede oorlog aan het Westfront was begonnen De eerste Belgische soldaat, die sneuvelde, was een lancier, Fonck genaamd. Te zijner nagedachtenis werd Woensdag te Thinister een korte plechtigheid gehouden in aan wezigheid van kolonel De Trannoy, bevel hebber van het 2de lanciers regiment, sena tor Demets en andere persoonlijkheden, die in het gemeentehuis werden ontvangen door den gemeenteraad. Bloemen werden neergelegd bij het mo nument voor de oorlogshelden uit de ge meente en, na een kerkelijke plechtigheid, begaf een stoet zich naar het graf van Fonck en vervolgens naar het gedenk- teeken dat voor hem werd opgericht. Zacht werd de Brabangonne gespeeld en bloemen en kransen werden aan den voet van het monument neergelegd. In tal van andereg emeenten werd hulde gebracht aan de gesneuvelde soldaten van den wereldoorlog. t ARBEIDSCONFLICT IN DE PETROLEUMINDUSTRIE. Houding der ondernemers door arbitrage-commissie veroordeeld. De Mexicaansche arbitrage-commissie, die het arbeidsgeschil in de petroleumindustrie, dat in Juni tot een algeheele staking leidde, behandelt, heeft haar rapport uitgebracht. De instelling van de commissie had tot doel de economische capaciteit van de buiten- landsche petroleummaatschappijen te be- studeeren. Het rapport oefent critiek op de petroleummaatschappijen, waarvan gezegd wordt, dat zij zeer zeker in staat zijn hoogere loononkosten te dragen. De commissie acht de invoering van een 40-urige werkweek, met een betaling van totaal 56 uren loon, rechtvaardig. (Zooals bekend hadden de mij en dit reeds aangeboden toen zij tracht ten met de stakers tot overeenstemming te komen). De minimumloonen worden in het rap port gesteld op 1.38 dollar, terwijl de petro- leummijen 1.18 dollar hadden geboden. Vóór het uitbreken van de staking bedroeg het loon gemiddeld 1.05 dollar per uur. Tengevolge van de hoogere pensioenuit- keeringen en andere vergoedingen, voorge steld door de commissie, zullen de maat schappijen inclusief de loonsverhooging jaarlijks ca. 7.200.000 dollar meer moeten betalen. De mij en hadden een verhooging van jaarlijks ca. 4.400.000 dollar aange boden. De commissie stelt verder voor een per manente commissie te benoemen, bestaande uit twee vertegenwoordigers van de arbei ders, twee van de petroleummaatschappijen en een officieel regeeringspersoon. Deze commissie moet alle eventueelte conflicten betreffende een schending der collectieve arbeidscontracten, nader bestudeeren. De vertegenwoordigers der petroleum- maatschappij zullen heden bijeenkomen om hun houding tegenover het rapport nader te bepalen. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN HET VATICAAN EN BURGOS. Volgens een bericht uit Vaticaan-stad aan de „Matin" heeft de woordvoerder van den staatssecretaris van het Vaticaan ten aanzien van de jongste uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers tusschen den H. Stoel en het Spanje van Franco ver klaard: „Hoewel deze besluiten een erken ning de facto beteekenen, moet erop gewezen worden, dat geenszins tot erken ning de jure besloten is. Het bewijs hiervan wordt gevormd door het feit, dat de diplo matieke immuniteit die automatisch uit normale betrekkingen zou voortvloeien, nog niet bestaat Diplomatieke kringen, die met den H. Stoel in nauwe betrekking staan, gaven gisteravond als hun meening te kennen, dat de kerk dit onderscheid heeft willen maken, teneinde zich niet geheel van het linksche Spanje af te wenden en zoodoen de nog de Spaansche katholieken, die nog onder het gezag van Valencia staan, te beschermen. KRACHTIGE MAATREGELEN TEGEN NATION AAL-SOCIALISTEN. Zestig gymnastiekverenigingen verboden. De Oostenrijksche regeering neemt krach tige maatregelen tegen betoogingen in strijd met de onafhankelijkheid van Oostenrijk, georganiseerd door nationaal-socialisten. Zoo zijn 60 gymnastiek-vereenigingen in Opper-Oostenrijk, die den „Deutscher Tur- nerbund" vormden, verboden. De eigendom men er van zijn in beslag genomen. Deze vereenigingen hadden haar leden naar Wels gezonden ter gelegenheid van de plechtigheid voor de Oostenrijksche en Duitsche oudstrijders, welke door heftige betoogingen verstoord werd. Men verwacht binnenkort een verbod van de provinciale zangvereenigingen, met name die van Karinthië, waarvan de leden soortgelijke betoogingen hielden op het zangersfeest te Breslau. EEN WANDELEND BOSCH. Gevolg van een aardverschuiving. In een Tiroolsch dal doet zich een zeld zaam natuurverschijnsel voor. Een bosch is gaan wandelen, wat zeggen wil, dat er een aardverschuiving plaats heeft, van een om vang als men in tientallen jaren niet had waargenomen. De kerk van de gemeente Kaltenbrunn, een bekend bedevaartsoord in Tirol, wordt het meest door de verschuiving bedreigd. De grond op de bewuste plek is al ander- halven meter gezakt en op den berg hoort men onderaardsch gerommel. Men vreest, dat de rivier uit haar bedding zal worden gedrongen en het dorp Brutz zal overstroo- men. UIT HET KAMP DER OVERWINTERAARS. Op 5 Augustus is van het Noordpool- station bericht binnengekomen over de resultaten der wetenschappelijke werk zaamheden in de maand Juli. De over winteraars deelen mede, dat het drijvende ijsveld zich de laatste tien dagen van Mei met een gemiddelde snelheid van vier zeemijl per dag voortbe- /oog. De gemid delde temperatuur bedroeg in Juli 0.2 gr. boven nul, de hoogste temperatuur was plus 1.7 gr. en de laagste minus 2 gr. De Leviathan. - Jarenlang al heeft de Leviathan (vóór den oorlog de Duitsche Va- terland) in Hoboken opgelegd gelegen, om dat het 48.000 ton groote schip niet rendabel te exploiteeren was. De Amerikaansche re geering zal het schip voor 2 millioen dollar van de United States Lines over overnemen, op voorwaarde dat de maatschappij een nieuw schip bouwt, dat grooter moet zijn dan de „Washington" of de „Manhattan" (24,289 ton)o mhet vlaggeschip van de Ame rikaansche pasagiersvloot te vormen. Het nieuwe schip zal 6 millioen dollar kosten. De United States Lines moeten 25 pet. van de kosten betalen, de schatkist zal in de rest voorzien. Het is nog niet bekend wat de regeering met de Leviathan zal doen. Het schip is 23 jaren oud, en zou een sloopprijs van een millioen opbrengen. Sommigen hebben een bod gedaan om het schip te kunnen inrich ten als drijvend hotel, anderen willen er een drijvende tentoonstelling op exploiteeren, derden adviseeren er een opleidingsschip van te maken. „Mein Kampf". - De opheffing van het verbod van Mein Kampf in Oostenrijk, waartoe eenigen tijd geleden in beginsel is besloten, is thans van kracht geworden. Daar hoffelijke besprekingen van ideolo gieën is toegestaan, verwacht men, dat be paalde Oostenrijksche bladen artikelen zul len wijden aan de stellingen in Mein Kampf uiteengezet. De oplaag van het boek is thans tot drie millioen gestegen. Zooals men weet, bieden vele gemeenten jonggehuwden het als ge schenk aan. Motorrenbaan in brand. - Gistermid dag is brand uitgebroken op de motorren baan in Turijn. Reeds zijn meer dan 6000 vierkante meter van de baan een prooi der vlammen geworden en is het grootste deel van de tribune ingestort. De brandweer werkte bij het afzenden van het bericht op volle kracht om te pogen in ieder geval nog een deel van de groote hal te sparen. Een hevige brand heeft ook gewoed in het zendstation San Paolo te Rome. Na drie uur blusschen was men het vuur meester, de oorzaak wordt gezocht in oververhitting van condensatoren. Brand in een bazar te Antwerpen. - Gisteravond is brand uitgebroken in de „Grand Bazar Galeries Au Bon Marché". Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Arrestatie van communisten. - In Wol- hynie en in het bijzonder teSmidyn (Polen) waar onlangs een bijeenkomst der commu nistische partij is gehouden, heeft de poli tie een razzia in communistische kringen georganiseerd. Zeven personen zijn gear resteerd, onder wie Loeckiewitsj, de secre taris der partij in de westelijke Oekraine, die eenigen tijd geleden opdracht zou hebben gegeven tot de terechtstelling van zeven leden der oppositie in de partij. Te Lodz zijn zes communisten, die in een geheime druk kerij werkten in hechtenis genomen. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig eer bied bij sommige weggebruikers voor 's menschen laatsten gang, dat dit voorschrift in de wet moest komen! En omdat samenwerking en beleefd heid langs den weg voor veilig ver keer onmisbaar zijn, rekent de N. W. B. op (iw en op üw goede voorbeeld! medewerking Autotocht ouden van dagen. Begunstigd door prachtig zomerweer hebben de ouden van dagen gisteren op initiatief van den Bond voor Staatspension- neering en daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ingezetenen hun jaarlijksche autotocht gemaakt. Met 3 autobussen van de firma Naaste pad en 2 luxe auto's werd de reis aange vangen om via Hargen, Schoorl, Bergen, De Egmonden enz. naar Bloemendaal te gaan, waar de eerste pleisterplaats werd gehouden en een bezoek werd gebracht op het Kopje. Vandaar ging het via Overveen en Haarlem naar Amsterdam. Vanuit Amsterdam ging het naar Zaan dam, waar nog halt werd gehouden, om van daar naar Alkmaar te gaan, om bij den heer Molenaar voor de laatste maal het anker neer te leggen. Daar was het een schitterend onthaal. De heer Molenaar had voor deze ge legenheid een humorist laten aanrukken en voor goede muziek gezorgd. Tevens werd allen oudjes die voor den tienden keer de reis hadden meegemaakt (het was het twee de lustrum) een mooie ruiker bloemen aan geboden. Het gezelschap was een en al lof over de ontvangst. Eindelijk was 't tijd voor de laatste etappe. Ongeveer negen uur was 't in de buurt een ongekende drukte. De muziekvereeniging Ons Genoegen was als gewoonlijk weer paraat en stond aan de bocht gereed om het gezelschap met muziek binnen te halen. In de versierde zaai van den heer Schenk was bijnag een plaats om alle belangstellenden te plaatsen. Het eerste wat we hoorden was: Wat benne we fijn uit weest. Nadat allen waren gezeten en de muziek vereeniging een paar nummers had ge speeld, nam burgemeester Kaan, die met zijn echtgenoote ook de reis had meege maakt, het woord om uiting te geven aan zijn gevoelens. Ten slotte deelde de burgemeester nog mede, dat door 230 ingezetenen was bijge dragen voor een vaandel voor de muziek vereeniging. Daverend applaus. Floraliavereeniging. Gisteravond werd er een ledenvergade ring van de Floraliavereeniging alhier ge houden. De opkomst was beneden verwach ting. Uit de notulen bleek d-'de rekening van het vorig jaar met een n_leelig slot van 8.85 is vastgesteld. Er werd algemeen gehoopt, dat het dit jaar beter af zal ko men. Vervolgens was aan de orde het benoe men van verschillende commissies. Voor taan zullen deze commissies op voordracht van het bestuur worden gekozen. De voorzitter maakte hierna de verschil lende voordrachten bekend. Na eenige discussie werden allen voor- gedragene door de vergadering benoemd. Nu kwam in behandeling de bespreking van de te houden entoonstelling. De voorzitter zeide dat er evenals andere jaren weer een tentoonstelling zou worden gehouden Evenwel in afwijking met vorige jaren zullen nu de prijzen na eventueels bekroning van het op de tentoonstelling in- gezondene direct worden bekend gemaakt.. Nu worden de prijzen niet meer zooals ge bruikelijk op Maandagavond na de ten- toonsteling, doch direct, nadat er over geoordeeld is door de betrekkelijke com missie op Zondag bekend gemaakt. Ieder inzender zal nu spoedig weten of hij voor een prijs in aanmerking is geko men. Het programma wordt nu in zijn geheel vastgesteld. Vervolgens werd er gesproken over den hoofdprijs van de te houden verloting. Na eenige deliberatie werd besloten een divan beschikbaar te stellen. De prijzen per lot werd vastgesteld op 10 cent, terwijl er 2000 loten uitgegeven zullen worden. De heer Doorn wilde terwille van het fi nancieel belang der vereeniging probeeren om geen prijzen te geven voor op de ten toonstelling geëxposeerde goederen. De vergadering besloot hier niet op in te gaan, nadat de voorzitter het behoud van prijzen had aanbevolen. Het jaarlijksch uitstapje. Ook hier hebben de ouden van dagen hun jaarlijksch uitstapje onder begunsti ging van schitterend zomerweer, gemaakt. Dit jaar werd met een groote bus van de H. A. B. O. een uitstapje gemaakt naar de residentie en naar Scheveningen. Om on geveer 8 uur werd de reis aangevangen met ongeveer 30 oudjes en de geleiders, bestaande uit het bestuur van de afdeeling Hensbroek van den Bond voor Staats- pensionneering met de vrouwen. Van bo vengenoemde afdeeling ging de feestdag uit. Tevens werd door het bestuur met lijsten bij de ingezetenen gecollecteerd en de reis verder op touw gezet en uitge werkt. Een woord van hulde is dan ook zeker op zijn plaats. Dat er volop is ge noten, laat zich begrijpen, daar alles er toe mee heeft gewerkt, dezen dag te doen slagen. Ongeveer 9 uur kwam men weer in het dorp, waar in café Groot nog een gezellig tijdje werd nagepraat onder het genot van een kopje thee of koffie. De voorzitter van de afdeeling, de heer Joh. Koning, dankte allen, die hadden medegewerkt om dezen dag zoo goed te doen slagen en niet het minste de burge rij voor het milde teekenen op de lijsten. Spontaan zongen de oudjes „lang zullen ze leven". Namens hen dankte den heer K. Schuit. De gevolgen van een race-partij. Wat hier vaak gebeurt, gebeurde ook gisteravond weer, n.1. het zoo hinderlijk rondjes rijden op de fiets door opgescho ten jongens. De heer D. liep met zijn vrouw te wan delen en werd zoo onbesuisd aangereden, dat hij op den weg werd gesmakt en een diepe hoofdwond bekwam. De jongen, die de aanrijding veroorzaakte, bleef bewuste loos liggen en werd door dr. Cohen per auto thuis gebracht. Een lichte hersen schudding en een paar tanden door de lip waren het gevolg. Hoe groot moet het on geluk zijn, voor dat aan dit hinderlijk fietsen op den drukken weg een einde wordt gemaakt? Overplaatsing. De heer Th. Brouwer, brigadier-titulair bij de rijksveldwacht alhier, is per 16 Augustus overgeplaatst aar Hippolitushoe^ met bevordering tot brigadier. Jaren gele den was de heer Brouwer daar eveneens werkzaam, toen als gemeenteveldwachter. Mede ten gfevolge der Zuiderzeewerken kwam de heer Brouwer van Oudendijk naar hier, waar hij nu tien jaren een ge zien politieman was. Schoolgeldverordening keurd. goedge- Naar wij vernemen is Koninklijke goedkeuring verkregen van het raadsbe sluit tot vaststelling van eene verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. Rijwielplaatjes. Zooals dat in vele plaatsen het geval is, worden ook hier de gebruikte rijwiel plaatjes verzameld. Ieder die mee wil wer ken deze voor de t. b. c.-bestrijding af te staan, wordt vriendelijk verzocht ze klaar te leggen, dan worden ze dezer dagen op gehaald in de gemeente Oterleek. Mannenkoor, Met dezelfde koornummers, die onlangs in den muziektuin te Alkmaar gezongen werden, trad gisteravond in de Gerefor meerde kerk alhier het christelijk mannen koor „De Lofstem" van Broek op Langen- dijk, dirigent de heer Paul Kok, op. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 150 vers 1 sprak ds. Tollenaar van den Helder een gebed uit, waarop een kort inleidend woord van den predikant volgde. Het koor ving aan met „Avond vóór Hei- ligerlee" van Kerper en voorts hoorde men de composities van L. F. BrantsBuys, Roeske, WengeA, Wierts, Mens, Handl en Greimer, die ook in Alkmaar gegeven zijn. In Alkmaar was de uitvoering goed, hier, al was de kerk wel wat te klein voor het koor, voldeed de zang nog beter. Nu merkte men eens terdege op wat, een mooi materiaal dit ensemble heeft en welke uitmuntende resul taten de dirigent met dit materiaal heeft weten te bereiken, 't Behoeft dan ook niet te verwonderen, dat men onlangs op een zang wedstrijd ik meen van te Zeist eerste prijzen behaalde. Onze dorpsgenooten, de heeren C. Beekman, viool en H. Tielrooy, orgel, speelden ter af wisseling eenige hummers, waarvan de sonate in D groote terts het belangrijkste was. De violist speelde zeer goed het eerst Allegro had wel wat vlugger gekund het Adagio daartegen was zeer mooi en Tielrooy begeleidde bescheiden en volg zaam. Met dankzegging en gemeenschappelijk zingen van Psalm 68 vers tien, werd de avond besloten. A. K. POTPLANTEN ZAAIEN. Voor den echten liefhebber moet het een geweldige voldoening zijn om zijn serre geheel met zelf gekweekte planten te vullen. Het is zoo eenvoudig om een schat van bloeiende planten aan te schaffen, maar het is ongetwijfeld interessanter ze zelf geheel uit zaad op te kweeken. Nu is dat natuurlijk niet altijd mogelijk, vooral als we slechts in het bezit zijn van, een klein tuintje, maar voor verschillende potplanten hebben we alleen maar een kouden bak noodig, en die houden vele liefhebbers er wel op na. Een aardige plant om thans te zaaien is de Chineesche Primula, Primula chinensis fimbriata met haar fraai gekartelde bloe men. We zorgen vooral voor een koel plekje in de schaduw, en nemen een grond- mengsel bestaande uit verteerde graszo- dengrond met wat turfmolm en scherp zand, en vooral geen versche bladaarde. Een klein beetje houtskool toevoegen ver hoogt echter den groei. De Primula kan geen zon verdragen, echter wel volop licht en lucht en tamelijk veel vocht. Als de zaailingen groot genoeg zijn, worden ze verspeend en later in potjes gezet. Voor al niet te lang in een klein potje laten staan, voor de laatste maal verpotten, we ze in potten van 1315 c.M. bovenwijdte. In den winter moeten we ze wel vorstvrij houden. Eenige nieuwere fraai gekleurde varië teiten vinden we in „Cöte d'Azur" zacht- blauw van tint, „Etincelante" levendig rood, en „Beauté de Nice" met zalmrose bloemen. Er zijn tegenwoordig ook reuzen- bloemige variëteiten te bewonderen, b.v. de zuiver witte „Queen Alexandra" de zachtblouwe „Blue Cloud" en de koper kleurige „Sunset." Het zaad is ook in gemengde kleuren te verkrijgen, hetgeen voor den liefhebber meer dan eens aardige verrassingen geeft. Wie over weinig ruimte beschikt, moet zich niet wagen aan verschillende varië teiten, een volgend jaar kan toch opnieuw weer een proef genomen worden, zoodat er steeds iets te wenschen over blijft. A. .C. MULLER—IDZERDA.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9