DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. Chineesche minister van oorlog afgetreden. 139e Jaargang De algemeene toestand. Groote wervingsactie voor het Chineesche leger. Steun van Mohammedanen. Nieuws in 't kort. LKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. flo. 185 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Maandag 9 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 9 Augustus. De nationale vefdedigingsraad van China, waarvan alle militaire leiders in China lid zijn, heeft geconfereerd en met algemeene stemmen als zijn meening te kennen gege ven, dat de zienswijze van generaal Tsjang Kai Sjek goed is! En die zienswijze is: alle legers van China moeten tegenstand bieden aan Japan, wanneer naar men verwacht de onderhandelingspogingen schipbreuk leiden. Hoewel een officieele lezing omtrent de besluiten van den Chineeschen verdedigings- raad ontbreekt, blijkt uit een radio-rede, welke de Christen-generaal Feng Joe Sjiang, de bekende generaal uit den burgeroorlog en thans vice-presiderit, heeft gehouden, en waarin hij den toestand op het oogenblik als zeer ernstig geschetst heeft. Deze generaal voorspelde, naar United Press seint, een Chineesche overwinning in een Japansch-Chineeschen oorlog van lan gen duur. In het verdere verloop van zijn rede zeide Feng, dat de Chineesche regee ring onder gééij voorwaarde Japansche schendingen van het Chineesche grondgebied en de souvereine rechten in Noord-China zal dulden. Wanneer de Japansche imperialisten, aldus Feng Joe Sjiang, het door hen bezette Chi neesche grondgebied niet onvoorwaardelijk teruggeven, riskeeren zij onvermijdelijk een strijd op leven en dood. Stilstaande bij de militaire toebereidselen, die in beide landen te constateeren vallen, verklaarde de generaal ten slotte: Wanneer Japan 29 divisies mobiliseert, dan is China van zijn kant gereed 450 millioen menschen te mobiliseeren. Dat men ook te Tokio den toestand ern stig acht, blijkt uit een telegram van Havas uit de Japansche hoofdstad: de ministerraad zal thans dagelijks bijeenkomen. Verder meldde men uit Nanking aan de „Nisji Nisji", dat de leden van de Japansche ambassade en de militaire en maritieme at- taché's den Japanschen gezant Kawagoe, die zich op het oogenblik te Sjanghai bevindt, hebben medegedeeld, dat het volgens hun oordeel geen zin heeft, dat hij naar Nanking doorreist Zij zijn van meening, dat de hui dige situatie de mogelijkheid van een vreed zame regeling langs den weg van diploma tieke onderhandelingen uitsluit. De corres pondent van het Japansche blad meent te weten, dat Kawagoe zijn vertrek naar Nan king dan ook heeft uitgesteld. Een der leden der Spaansche regeering, de Bask Irujo, heeft dezer dagen verklaard, dat de republikeinsche regeering godsdienst vrijheid wenscht. Hij heeft onlangs deze kwestie in de zitting van den kabinetsraad besproken en kan thans beginnen met het geven van toestemming aan 14.000 katholieke priesters en kloosterlingen, om in Spanje te blijven. Irujo hoopt ook spoedig tot de heropening van de thans gesloten kerkgebouwen te kun nen overgaan. Nader verneemt United Press, dat een der eerste resultaten van het besluit van den kabinetsraad deze zal zijn, dat katholieken, die in den tijd van den burgeroorlog zonder assistentie van een priester in het huwelijk getreden zijn, thans voor de kerk zullen kunnen hertrouwen. Ook zal spoedig een groot aantal katholieke kindertjes door de priesters gedoopt kunnen worden, terwijl voorts de geestelijkheid verlof zal worden gegeven, de graven van particulieren en soldaten, die voor het republikeinsche Spanje gestorven zijn, in te zegenen. De correspon dent van United Press verneemt, dat te Ma drid, Barcelona, Valencia en andere steden reeds een aantal priesters bovengenoemde permissie ontvangen heeft. Van regeeringszijde geeft men te kennen, dat „generaal Franco zich er niet langer op kan beroepen, de verdediger des geloofs te zijn", wanneer alle Spanjaarden, die religieus gezind zijn voortaan alle sacramenten van de katholieke kerk kunnen ontvangen. De heropening van de kerken zal slechts geleidelijk geschieden, daar verscheidene kerkgebouwen op het oogenblik als opslag plaatsen dienen. Te Valencia zou de eerste hoogmis op Zondag 15 Augustus, het feest van Maria Hemelvaart, worden opgedragen. Uit Sjanghai wordt aan Domei ge meld, dat de Chineesche minister van oorlog, generaal Ho Jing-tsjin, zijn ont slag heeft genomen. Zijn ontslag werd direct aanvaard. Als zijn vervanger is de onder-minister van oorlog, generaal Tsjen Tsjeng, benoemd. De regeering te Nanking heeft op groote schaal een wervingsactie voor het leger in gezet, geldende voor mannen tusschen 18 en 45 jaar. In manifesten wijzen de autori teiten er op, dat China met een leger van veertig millioen man iederen vijand kan terugdrijven en zij verklaren verder, dat de mannen, die zich aan hun plicht trachten te onttrekken, streng gestraft zullen worden. Krachtens de wet op den militairen dienst plicht maakt de regeering een begin met het onder de wapens roepen van de mannen tusschen 20 en 25 jaar. Uit Nanking wordt vernomen, dat de in China wonende Mohammedanen een comité hebben gevormd tot het steunen van het verzet tegen den buitenlandschen aanvaller. Zij hebben besloten een beroep op de Mo hammedanen der geheele wereld te doen en de toepassing ven sancties tegen den aanval ler te eischen. Minister-president Konoje toestand zeer ernstig. acht Uit Tokio wordt gemeld, dat minister president Konoje tegenover de pers heeft verklaard, dat de toestand bijzonder ernstig is. De regeering is vastbesloten alle ver- eischte maatregelen te nemen. De bijzondere zitting van den Landdag is Zondagochtend gesloten. De tweede aanvul lende begrooting van 420 millioen yen, is door den senaat goedgekeurd. De senaat heeft verder een motie aangenomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen, dat zij alles in het werk zal stellen om een duurzamen vrede in Oost-Azië te verzeke ren, door zich te keeren tegen de anti-Ja- pansche agitatie in China. De Japansche autoriteiten ontkennen, dat zij de Japansche concessie te Hankau aan de Chineesche autoriteiten zouden hebben overgedragen. Domei meldt in dit verband dat het Japansche consulaat te Hankou den Chineezen verzocht heeft den Japanschen eigendom te waarborgen. De ontruiming ge schiedt uit vrees voor Chineesche aanvallen. De Japansche ambassadeur, te Nanking, Kawagne, is te Sjanghai aangekomen. Toestand in Hankau verscherpt Volgens een mededeeling van de Jap. admi raliteit is de toestand in Hankau verscherpt. Chineesche troepen hebben de Japansche concessie omsingeld. De plaatselijke Chinee- sche autoriteiten hebben hét verkeer tus- schen deze concessie en de Chineesche districten gesloten. De Japansche marine autoriteiten gaan voort met de voorbereidin gen tot verdere verdediging. Verscheidene Chineezen zijn terechtgesteld, omdat zij, on danks het verbod, met Japanners zaken heb ben gedaan. De Japansche regéering is voor nemens uitzonderingsmaatregelen vast te stellen voor de koopvaardijschepen, gelijk aan dié welke in den wereldoorlog golden De aanval op het Sovjet-consulaat te Tientsin. Volgens een bericht uit Peiping heeft de secretaris der Japansche ambassade, Sima, den consul-generaal van Sovjet-Rusland, Spilwanek, die tevens 'aan de ambassade te Peiping verbonden is, een bezoek gebracht en zijn leedwezen uitgedrukt over den over val op het Sovjet-Russisch consulaat-gene raal te Tientsin. Hij verklaarde dezen over val hierdoor, dat de Japansche troepen te Tientsin op het oogenblik, dat deze ge schiedde, tengevolge van hun geringe aantal niet in staat waren de orde in dat gedeelte der stad, waar zich het Sovjet-Russische consulaat-generaal bevindt, te handhaven. De Japansche consul te Tientsin heeft offi cieel den deken van het consulaire korps te Tientsin evenals den vice-consul van Sovjet- Rusland Smirnow ervan in kennis gesteld, dat de Japansche militaire autoriteiten alle noodzakelijke maatregelen tot bescherming van het Sovjet-Russische consulaat-gene raal nemen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Honderdvijftien arrestaties te Dahlem. Gisteravond zijn te Dahlem honderd vijftien personen gearresteerd in ver band met een demonstratie ten gunste van gearresteerde predikanten. Verscheidene honderden mannen en vrou wen verzamelden zich voor de kerk te Dahlem, teneinde een aangekondigden bij zonderen kerkdienst voor de gearresteerde predikanten bij te wonen. Toen zij de kerk gesloten vonden en vernamen, dat de dienst was afgelast, trokken zij naar de pastorie, waar zij trachtten bijeen te komen. Vlug schriften, die werden uitgegeven, en betrek king hadden op den kerkstrijd, werden door de politie in beslag genomen. Vervolge- s kwamen met vrachtauto's leden der geheime staatspolitie, die zich onder de menigte be gaven, mannen en vrouwen arresteerden en deze in de vrachtauto's deden plaats nemen. De gearresteerden werden naar het hoofd kwartier der geheime staatspolitie overge bracht teneinde aldaar te worden onder vraagd. 75 mannen en 40 vrouwen zijn voor het onderzoek vastgehouden. Thans 64 dominees in.arrest. Ds. Messow, die gisteren in Dahlem heeft gepreekt, waar hij ds. Niemoeller en ds. Hil- debrand verving, heeft van den kansel me degedeeld, dat zich thans 64 protestantsche dominees in Duitschland in arrest bevinden. Aan het einde van de preek deelde ds. Mes sow mede, dat in Thuringen en Brandenburg nieuwe arrestaties waren gedaan. Toen voorlezing was gedaan van de lijst der zich in arrest bevindende dominee's werden door de overvole kerk gebeden voor hen gezegd. DR. COLIJN ANTWOORDT CORDELL HULL. Nederland bereid tot medewerking aan verbetering internationale toe standen. Onze minister-president, de heer Colijn, heeft thans geantwoord op het bekende „statement' van den Ameri- kaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil. De minister-president zegt met groote belangstelling kennis te hebben genomen van de verklaring van den heer Cordell Huil van 16 Juli jJ. Dr. Colijn is zeer ge troffen door de gelukkige bewoording van dit vademecum voor al wie het goed meent met de toekomst van het menschdom en er is in deze verklaring geen enkel punt, dat niet een element vormt van Nederland's traditioneele politiek. De verklaring lijkt in het bijzonder van belang, aangezien zij noch uitsluitend be staande belangen, noch gerechtvaardigde aspiraties steunt, doch een gelukkigen mid denweg inslaat tusschen den eerbied wel ken men verplicht is jegens gevestigde rechten en de oplettendheid welke ieder staatsman dien hoogen naam waardig, verschuldigd is aan nieuwe krachten, werk zaam op internationaal terrein. De heer Huil heeft de wereld gewezen op een aantal gewichtige problemen van dringenden aard, waarvan het probleem der ontwapening met zijn menigvuldige consequenties op economisch zoowel als op politiek terrein wel het meest urgent lijkt. Dr. Colijn is er eveneens diep van overtuigd, dat de internationale orga nisatie niet lang meer ongewijzigd kan blijven, zonder de toekomst ernstig in gevaar te brengen en hij is er zeker van dat Nederland te allen tijde ge reed zal staan en zich gelukkig zal prijzen om metterdaad mede te werken aan de verbetering van de bestaande toestanden. Zijn verwachtingen zijn gelegen in de bekwaamheden van hen, bekleed met het gezag om de beginselen, vervat in de ver klaring van den heer Huil, te verwezenlij ken, ten einde practische resultaten te ver krijgen en hij zou zich gelukkig prijzen tot dat doel actief te kunnen medewerken. De andere antwoorden. Tot dusverre hebben 37 landen geant woord op den oproep van minister Huil voor handhaving van den vrede en herstel van de welvaart der wereld door militaire en economische ontwapening. Met leedwezen merkt men op, dat Ber lijn, Rome, Tokio, Nanking, en Valencia niet geantwoord hebben. Alle antwoorden verklaren het met de groote lijnen van de opvatting van Huil eens te zijn. Van groote sympathie met die opvatting getuigen vooral de antwoorden van Parijs, Moskou en alle Zuid-Amerikaansche re geeringen. Bulgarije en Hongarije verklaren her ziening der vredesverdragen noodzakelijk te achten. DE VERWIJDERING VAN DRIE DUITSCHE JOURNALISTEN. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk drie Duitsche journalisten aanzeg ging hebben gekregen, Engeland te verla ten, nerneemt het Duitsche nieuwsbureau dat er van de zijde der Duitsche regeering geen geheim van gemaakt wordt, dat zij door de Britsche maatregelen zeer pijnlijk is getroffen. Daar de Britsche regeering, aldus het Duitsche bureau, heeft getoond op het standpunt te staan, dat het verblijf der desbetreffende personen in het belang der DuitschEngel'sche betrekkingen onge- wenscht moet worden geacht, zal van den kant van Duitschland begrijpelijkerwijze eveneens in overeenstemming met dat standpunt gehandeld worden. De Engelsche onvriendelijkheid? De persdienst „Graf Reischach", leveran cier van de groote nationaal-socialistische gouwbladen, schrijft naar aanleiding van de uitzetting van zijn beide vertegenwoor digers te Londen, dat de houding der Brit sche regeering slechts als een bewuste en bedoelde onvriendelijkheid tegenover de Duitsche pers kan worden opgevat. De per soon en de arbeid van dr. von Langen, die vier weken als leider van het bureau te Londen werkzaam is, geven niet de gering ste aanleiding voor de bruuske wijze, waar op aan zijn werk een einde is gemaakt, al dus de persdienst. De Britsche methode doet concludeeren, dat een artikel van Ma dame Tabouis in de „Oeuvre", vol ver- draaingen en laster tegen den persoon van von Langen in verband met zijn vroegere werkzaamheden als plaatselijk groepleider te Rome, tot de documenten der Britsche autoriteiten behoort. CONGRES VAN HET POOLSCHE LEGIOEN TE KRAKAU. Toespraak van Rydz Smigly. Gisterochtend is te Krakau in tegenwoor digheid van de leden der Poolsche regee ring en den leider van de nationale unie het congres van de leden van het Poolsche legioen geopend. Maarschalk Rydz Smigly hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het leger een sterke macht moet zijn in de ijzeren vuist van een sterke regeering. Verder bracht de maarschalk hulde aan de nagedachtenis van maarschalk Pilsoedski. Vervolgens deed hij een beroep op de aan wezigen aaneengesloten te blijven. Polen leeft op het oogenblik nog in een begin stadium te midden van volkeren, die hun zelfstandigheid nooit hebben verloren. Om dit stadium te boven te komen ziet de maarschalk de volgende middelen: Een sterk leger, dat de veiligheid van Polen waarborgt, krachtig handhaven van de binnenlandsche orde en rust, het vor men van een groep mannen, die vooreen sterk Polen willen blijven werken. Tenslotte deed spreker nog een beroep op zijn toehoorders eensgezind te blijven. DE KERKKWESTIE IN ZUID SLAVIE. Verklaring van Synode voorge lezen. Zondagochtend is in de overvolle kerken van Belgrado het besluit van de orthodoxe synode voorgelezen, waarbij de zaak van negen leden der regeering en een twintig tal kamerleden van het district Belgrado naar de kerkelijke rechtbank wordt verwe zen en waarbij genoemden van hun rechten en eererechten in de kerk vervallen worden verklaard totdat de kerkelijke rechtbank uitspraak zal hebben gedaan. De lijst met namen, welke te Belgrado werd voorgelezen, begon met den minister president Milan Stojadinowitsj en eindigde met diens broeder, Dragomir, het kamerlid. Gelijke lijsten werden voorgelezen in alle kerken, waar dit de vorige week niet was geschied. JAPANSCH BLAD VERWACHT HALF AUGUSTUS CHINA'S OORLOGS VERKLARING. De correspondent te Nanking van het blad „Asahi Sjimboen" schrijft, dat het aan de Nanking-regeering geweten moet worden, dat de betrekkingen tusschen China en Ja pan zijn vastgeloopen Tsjang Kai Sjek en Wang Tsjing Weim kenden wel de kracht van Japan en waren daarom niet voorne mens den toestand te verscherpen, maar Wang Tsjoeng Hoei, de minister van buiten landsche zaken, heeft de mogelijke ontwik keling van het incident van Loekautsjau, waaraan hij geen beteekenis hechtte, niet in gezien. Dit gevoegd bij de toenemende anti- Japansche houding der Chineesche militai ren en staatslieden, is oorzaak geweest, dat de centrale regeering Japan's waarschuwing in den wind sloeg, en hiermede den toestand nog erger maakte. Toen Tsjang Kai Sjek uit Koeling naar Nanking terugkeerde, vond hij de regeering gesplitst in een oorlogspartij en een groep gematigden. De laatsten vertegen woordigden de finantieele kringen en dezen wenschten een botsing met Japan te vermij den. Tsjang Kai Sjek echter helde over naar de oorlogspartij en verklaarde op 19 Juli vastbesloten te zijn aan Japan weerstand te bieden. Buitenlandsche waarnemers geloo- ven, dat Koengni, de minister van financiën, blijkbaar uit Londen bij Tsjang Kai Sjek heeft aangedrongen op een minnelijke schik king met Japan, terwijl ook de Chineesche diplomatieke vertegenwoordigers in het bui tenland hun stem schijnen te hebben laten hooren. De correspondent meent, dat Tsjang Kai Sjek nu echter te ver is gegaan om nog terug te krabbelen. Alle buitenlandsche waarnemers gelooven dat, met het oog op het voortrukken der centrale Chineesche troepen naar het Noorden, een botsing waar schijnlijk niet vermeden kan worden. Chi- na's oorlogsverklaring, of verbreking der diplomatiek betrekkingen met Japan zal waarschijnlijk half Augustus tot een feit worden. Vierling geboren. - In het dorpje Thet- ford in Suffolk in Engeland, heeft de vrouw van een arbeider het leven geschonken aan een vierling. Moeder en kinderen ma ken het uitstekend. Van alle zijden worden gelukwenschen ontvangen. Vier dooden bij auto-ongeluk. - Giste ren is een militaire vrachtauto met zestien inzittenden bij het inhalen van een ander voertuig in een bocht op een verkeersweg bij Praag omgeslagen. Acht personen wer den zwaar en vier licht gewond. Van de zwaargewonden zijn er vier in het zieken huis overleden. De toestand van twee der zwaargewonden is ernstig. Paus zinspeelt op kerkstrijd in Duitschland. - In een rede, gehouden voor Belgische onderwijzers, zeide de Paus te Gastel Gandolfo o.a.: „Wee den landen, waar de christelijke instellingen verwaar loosd of bestreden worden, zooals zij helaas in een land in Europa worden bestreden. Wij zijn geen profeten van het kwade, doch wij zien de toekomst duidelijk genoeg om te weten, wat onvermijdelijk het lot van zulk een land moet zijn". Het lijdt geen twijfel of deze verklaring heeft betrekking op Duitschland. Hertog en hertogin van Kent verlaten Polen. - De hertog en hertogin van Kent zijn na een verblijf van acht dagen in Po len per auto uit Kattowitz vertrokken op weg naar Weenen. Vandaar zullen zij zich naar Belgrado begeven, waar zij een be zoek zullen brengen aan prins-regent Paul, den zwager van de hertogin van Kent. Nieuwe aanslagen in Palestina. - Dat de spanning in Palestina voortduurt, blijkt uit een nieuwe serie op zichzelf staande aanslagen. Een Engelsche politieagent is van zijn wapens beroofd, terwijl een lid der geheime politie ernstig gewond is. Te Jaffra heeft een groep ge wapenden een aanval gedaan op het huis van den advo caat Iman Ragnes, met het gevolg, dat diens zuster en neef gedood werden. De „zuivering" in de Sovjet Unie. - Wederom zijn verschillende personen te Moskou aangeklaagd als volksvijanden en trotskisten en in verband hiermede ge arresteerd, o.a. de president der republiek Abkhazian in den Kaukasus. Lichte aardbeving in Calabrie. - In de omgeving van Reggio en Potenza in Cala brie in Italië, heeft men een min of meer zware aardschok gevoeld, welke echter geen slachtoffers maakte en geen mate- riëele schade aanrichtte. Treinontsporing te Brugge. - Zater dagmiddag is de trein Brussel—Oostende bij het binnenkomen van het station te Brugge ontspoord. Locomotief en tender sloegen om. De stoker werd ernstig gewond terwijl de machinist en een vijftiental rei zigers lichte verwondingen opliepen. Het treinverkeer ondervindt geen storing. Zes personen omgekomen bij een scheepsongeval. - Aan het strand van Den- neville nabij Garteret in Frankrijk is een bootje met acht personen, waarvan vijf kinderen, door den stroom meegevoerd en omgeslagen. Zes inzittenden zijn om het leven gekomen. Twee anderen een meisje van acht en een jongetje konden gered worden. Aardbeving veroorzaakt ernstige scha de in Z.W. Sjantoeng. - De aardbeving, die zich verleden week voordeed heeft in Ho-Tsje in zuidwest Sjantoeng ernstige verwoestingen aangericht. De geheele stad werd vernield. Ook in omliggende streken werd groote schade veroorzaakt. De muren- van Toengo stortten gedeeltelijk in. De aarbeving heeft ook talrijke menschen- levens geëischt, ook in Toeng-Ping en Tsi-Ning. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Brug ingestort. - Tijdens de illumina tie van de oevers van de Murg (Duitsch land) ter gelegenheid van het vaderland- sche feest is een brug ingestort, waarop een groote menschenmenigte plaats had ge nomen. Twintig personen werden gewond, waarvan vijf zwaar.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1