S&ucqectiike Stand AMSTERD AMSCHE BEURS Bergen zorgt voor zijn toekomst. JUovinciaat Tlieuws RUSTENBURG NOORDSCHARWOUDE staatsleeningen. industr. ond. binnenl. mijnbouw. petroleum. rubbers. tabakken. amer. spoorwegen. 63/18 EGMOND BINNEN BURGERBRUG ZIJPE SCMAGERBRUG HEERHUGOWAARD STOMPETOREN BROEK OP LANGENDIJK! HEILOO Het uitbreidingsplan gereed. Het snelverkeer om het dorp. PORTUGEESCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Drie dooden. Tijdens een propaganda vlucht is een, vlieg tuig van een particuliere maatschappij in zee gestort voor het strand vaa Satita Cruz- nabij Torres Vedras in Portugal. De piloot en beide passagiers zijn om het leven ge komen. Naar aanleiding van het bericht in een onzer vorige nummers, betreffende het ongeval met doodelijken afloop, den heer Kaay alhier overkomen, deelt men ons nader mede, dat het niet Woensdag maar Dinsdag is gebeurd. Dat het slachtoffer van de boerderij naar zijn woning is geloopen, was zijn eigen wil, want de bedrijfsleider, de heer Bouwman, had hem aangeboden hem naar huis te brengen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 6 Augustus 1937. Overtredingen van de Motor en Rij wielwet: M. S. te Arnhem, G. C. te Bergen, J. A. te IJmuiden, J. O. te Alkmaar, G. K. te Alk maar, ieder 2 boete of 2 dagen hechte nis. G. N. H. te Heiloo, A. W. te Amster dam, W. H. J. S. te Alkmaar, W. H. J. S. te Alkmaar. C K. te Winkel, G. v. D. te Me- demblik, L. L. te Uitgeest, Fr. B. te Hoorn, P. H. B. te Heiloo, K. S. te Koedijk, P. B. te Schagen, A. L. K. te Hoogkarspel, ieder 31 boete of 3 dagen hechtenis. L L. te Schoorl, G. K. te Alkmaar, J. M. Z. te Alkmaar, P. W. H. te Heüoo, L. Th. K. te Alkmaar, G. S. te Alkmaar, H. W. S. te Alkmaar, A. D. te Meppel, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, D. N. de B. te Am sterdam, 5 boete of 5 dagen hechtenis. D. r. te Amsterdam, 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. C. l. te Schagen, 2 4- 1 -j- 1 boete of 2 1 1 dag hechtenis. J. M. v. G. te Heiloo, 15 10 boete of 15 en 10 dagen hechtenis. C. K. te Heerhugowaard, 8 boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van de poli tieverordeningen: M. V. te Bolsward, P. A. te Beverwijk, W. M. B. te Beverwijk, W. F. V. te Rotter dam, F. A. K. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. M. F. te Winkel, W. K. te Winkel, C. v. d. M. te Bergen, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. S. te Alk maar, A. K. te Harlingen, A. K. te Alk maar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. B. te Bergen, 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. G. te Egmond aan Zee, H. Sch. te Egmond aan Zee, ieder 1 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de Visscherijwet: J. P. J. te Haarlem, 2 boete of 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van den in beslag genomen hengel. J. B. S. te Haar lem, A. J. te Krommenie, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van deSpoor- w e g w e t M. B. te Broek op Langendijk, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): P. K. te Oterleek, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van het Crisis- melkbesluit: L. B. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de Woon- schepenwet: C. G. te Alkmaar, 2 boete ol 2 dagen hechtenis. Overtreding van de Post- wet: C. D. te Schoorl, 1 boete of 1 dag hech tenis. ALKMAAR. GEBOREN: Nanda Margaretha, d. van Antonius Jo- hannes Sman en Grietje Jongejan. Bas- tiana Catharina, d. van Abram Kool en Maria Borst. Anna Bernardina, d. van Carel Johannes Dekker en Anna Maria Theodora Klein. Astrid Olga Irène, d. van Cornelis Constant en Comelia Theodora Pikke. Jacobus Cornelis, z. van Cornelis Maria Besteman en Antonia Swart. Jo- hanna Dirkje, d. van Gerrit Jan Geeiiings en Pieterdina van Oosten. Gerardus Jozef, z. van Petrus Jozef Louter en Kla- zina Dekker. Gerarda Alberta, d. van Gerardus Aldert Blaauw en Justina Hout- huijse, GETROUWD: Willem van der Wielen Maria Hazelbop. OVERLEDEN: Pietertje Beets, weduwe van Dirk de Boer, 60 jaar. Adriana Maria van Oers, gehuwd met Woltherus Theodorus Wilhel mus Klink, 30 jaar. Friedrich August Stehr, weduwnaar van Frederica Regina Pronnet, 79 jaar. Een, botsing. Op de hoek van den Nieuwen weg zijn Donderdagavond" twee motorrijders, de heeren Tesselaar uit Warmenhuizen en Spanjaard te Oudkarspel tegen elkaar ge botst. De heer S. kwam uit de richting Oud karspel en de heer T. uit Noordscharwoude. Eerstgenoemde moest rechtuit. De heer T. kwam achter een auto vandaan en wilde plotseling de Nieuwe weg oprijden, zonder den heer S. voorrang te geven. Ze botsten tegep elkaar en maakten kennis met' de straatsteenen. Gelukkig beperkte de schade zich tot materieele schade aan de motorrijwielen, welke door verzekering wordt gedekt. Een nieuw koelhuis. Naar wij vernemen zal de heer C. Kee- man Jbz. alhier op de plaats van de oude fabriek van Trompetter een koelpakhuis laten bouwen, waar 40 wagens kool in kun nen, worden bewaard. van Maandag 9 Augustus 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige - - - - koers 4 NederL 1934 1007, 4 Ned.-lndië 1934 100'%6 5H DuitscbL '30 m. verkl. 36Vis B a n K-in stellingen. Amsterd. Baak 158 Handel Mij. Cert. t. 250 193 Koloniale Bank170 Ned. ind. Handelsbank 169'/s Alg Kunstzijde Unie 1 75'Ym Calvé Delft Cert, 1 94% NederL Ford 280 Philips Gloeil. Gem. Bezit 3627» Unilever 169»%6 industr. ond. bu1tenl. Au». Smelting Anaconda 45*% Bethleh. Steel 727» Cities Service 25/« Kennecott Copper 1 45i%6 Republic Steel 29*% Standard Brands 1 9 Steel comm. °T'/u u. S. Leatber 81/» cultuur MAATSCH. H. V. 5521/j Java Cultuur t -• 249 Ned. Ind. Suiker Unie. -1753/. Vorstenlanden 48 Dito actions 26.00 Alg Explor. Mij. Redjang Lebong ETROLEl 12H/8 174% laatste k. 22.36-45. lÖ0»t/n 100% 36'/. 157 1947. 170% 1707. 771/.-8 947, 280l/« 368-7, 169%-1 71 45Vis -* 72 Vic-f 27b 46-UAc 29|-'Vie 9V8 S$Va 8% 563-4'/. 250-V, 178-7, -77. 27.80-28 122 1767, Dordtsche Petr. Kon. Petr. 1 Perlak 1 Phillips Oil Shell Union 1 Tide Water Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi latere. Rubber t scheepvaarten. Kou Ned Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembab Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Paciiic Canadian Pac. |Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim *Ex dividend. Prolongatie vorige koers 34, heden Y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. 413 4277. 1067. 457b 20' 16 3047» 2621/, 254% 123 1867. 6 154 149. 2717, 3447, 3457. 597. 367. 22'Vm 94 9u/ts 417 432-% 1067.-7 457. 20;-7ie 161-7ie 309-101 2591-60 265 1247. 190-91 1557, 1501-7. 275 344 344-5 59 367. 22'/ 1/ 94 9s/s*u/i8 Vorige koers: Heden: New-York 1.817,, Londen 9'P4V. 9.041,4 Berlijn 72.95 72.96 Parijs 6.80'/. 6.80 Brussel (Belga) 30.54 30.52 '4 Zürich 41.66 41.65 Kopenhagen 40.35 40.37 Stockholm 46.60 46.62 H Oslo 45.42 M 45.47 De wethouder treedt af. De heer J. Apeldoorn (wethouder) zal met ingang van 1 October a.s. aftreden als voorzitter van het Waterschap de Oninge- polderde landen in de gemeente Egmond- binnen. Ter bezichtiging opengesteld. De fundamenten van het slot op de Hoef zijn dagelijks ter bezichtiging open gesteld. De toegang daartoe is gelegen aan den Slotweg, vlak naast den ingang van de herv. kerk. INBRAAK TE SINT-PANCRAS. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben onbevoegden zich toegang ver schaft tot de woning van dr. Destree. Vermoedelijk zijn door insluiting de dief (dieven) binnen gekomen, daar geen teekenen van braak aanwezig waren. Door de warmte had het raam van de wachtkamer tot laat in den avond open gestaan. Des morgens werd in de wachtkamer een geldkistje gevonden, waaruit 200 was ontvreemd, benevens een whisky flesch, welke was leeg gedronken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Diploma melken. Aan het einde van den melkcursus, welke door de Noordhollandsche melk- commissie werd gegeven op de boerderij van den heer J. E. J. Kramer, alhier, werd na gehouden examen hét eiriddiploma uit gereikt aan 10 van de 11 cursisten, met name aan de dames A. Slagter en N. Raven te Burger brug, d heeren' J. Raat, P. Struijf Jbz., J. Bruin Jz., A. Kramer Jr., W. Selhorst, A. Boontjes en Zeeman, allen te Burgerbrug en J. Dekker Kz. te Eenigenburg. Eigendomsoverdracht dijken. Het besluit van- hoofdingelanden van het waterschap Zijpe en Hazepolder tot eigendomsoverdracht van in deze ge meente gelegen gedeelten van den Zijper- dijk en den Slikkerdijk aan het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwar tier voor een som van 48009.72 is door Gd. Staten van Noordholland goedgekeurd. evO 'ii Interie-- Ned. herv. kerk. Het aanzien van het interieur van de Ned. herv. kerk alhier is belangrijk ver beterd door het aanbrengen van nieuwe gordijnen en door de opnieuw witgemaak- te -wanden. - Waar de, kerkelijke financiën niet toe reikend waren in deze zeer noodige be hoeften te voorzien, zijn de benoodigde gelden door onbekende schenkers be schikbaar gesteld. Aanbesteding. Op Vrijdag 13 Augustus zal door de ver- eeniging voor Christelijk nationaal school onderwijs de verbouwing worden aanbè- steed van de school der vereeniging aan de Basserweg. De groei van het leerlingen aantal heeft de uitbreiding met een derde schoollokaal noodzakelijk gemaakt. De verbouwing is in hemden gegeven van den architect D. Saai te Alkmaar. W er kloozenbeurs. Door B. en W. is bekend gemaakt dat gedurende de zomermaanden slechts een beperkt aantal werkloozen voor steun in aanmerking komt. Zij die niet in het vrije bedrijf werk kunnen vinden zullen als ge wone armlastigen worden ondersteund. Jamboree-leden op bezoek. Gistermorgen bracht een viertal auto bussen een groot aantal Engelsche en Ame- rikaansche padvinders van de Jamboree naar de zuivelfabriek „Neerlandia", welke onder deskundige leiding werd bezichtigd. Bloembollenveiling. De derde bloembollenveiling van de Langendüker Groenten Centrale mocht zich Vrijdagmorgen wederom in een goeds belangstelling van de zijde der kooplieden verheugen. De aanvoer was 1 millioen st. Deze veiling werd weer gehouden onder voorwaarde, dat de koopers contant moeten betalen. Hiervoor wordt een korting ver leend van V, pCt. Fer mand tot Mei 1938 Bü sommige sorteeringen is een groot verschil te congtateeren, doch dit vindt zijn oorzaak in het aanbieden van geringe hoeveelheden tegelijk, welke kleine partij tjes, werden betaald met lagere prijzen. Werkverschaffing. De commissie voor werkverruiming (ge meentelijke commissie) heeft voor de arbei ders die in de gemeentelijke werkverschaf fing werken, de werkweken bepaald op twee waarna een wachtweek. Naar men ons mededeelde is er te weinig werk om allen (een 60-tal) aan het werk te houden. Het loon is gebleven f 0.35 per uur. In tal van gemeenten stelt men de vast stelling van het uitbreidingsplan van de gemeente maar steeds uit, hoewel iedere gemeente daartoe wettelijk verplicht is. In Den Haag heeft men geen te sterken aan drang uitgeoefend om de plannen vast te stellen, aangezien men, onder den nood der tijden, zich genoodzaakt gevoelde, dat, wat zeer wenschelijk was, maar na te laten. Intusschen ging de bevolkingstoename haar gang en werd in tal van gemeenten maar raak gebouwd, met als gevolg, dat het ongewenschte straks, niet an ders dan met groote financieele offers kan worden opgeruimd. Een ieder kent wel in eigen gemeente bebouwingen, die nimmer tot stand hadden moeten komen. Vóór een 30-tal jaren was ingrijpen niet mogelijk. De overheid stelde zich toen nog op het standpunt, dat het eigendomsrecht onbeperkt erkend moest worden. Lang zaam drong het begrip door dat ook de gemeenschap rechten heeft en dat een willekeurige eigenaar maar niet het recht heeft een paar geslachten met iets leelijks op te knappen. Deskundigen wezen op internationale con gressen erop, dat de gemeenschap eischen mag stellen, omdat bij een ongebreidelde bebouwing de gemeente op den duur komt te staan voor niet te dragen lasten op het gebied van onderhoud van wegen, veiligheid, bescherming tegen brandge vaar, rioleering, hygiëne, enz. Hierdoor ontstonden tal van wetten, die, het dient te worden erkend, de eigendoms rechten aantasten, maar het belang van de gemeenschap dienen. Ieder redelijk mensch zal het b.v. een zegen vinden dat het krachtens de Boschwet mogelijk is, een baron van Hardenbroe'- een halt toe te roepen, die te Noordwijkerhout een natuur- schoongebied, waarover hij hef eigen domsrecht kon uitoefenen, doch waarin hü persoonlijk geen geld had gestoken, liet vernielen, omdat hij het onbeperkte eigen domsrecht wilde verdedigen. Zedelijk valt er zeker veel in te brengen tegen het feit dat willekeurige eigenaren, door werken van de gemeenschap waarde loos bezit, waardevol zie worden en sla pende rijk worden. Anderzijds dient de overheid steeds te voorkomen, dat ze den indruk maakt, uit machtswellust op te tre den. Nimmer is het de overheid geoorloofd, een wetsartikel te gebruiken, waarvoor het niet is bedoeld en steeds heeft een overheid tot plicht de noodige verbeterin gen, in het beiang van de gemeenschap, niet op een toevalligen eigenaar te laten drukken. Talloos zijn de voorbeelden, waarbij de overheid zich handelingen ver oorloofde, waarover ieder lid zich indivi dueel zou schamen. De burger heeft recht te weten waar hij aan toe is. Dit récht verschaft hem het uitbrei dingsplan. De raad van Bergen begreep daarom terecht, dat de vaststelling van het uitbrei dingsplan beteekende: „V/aken voor de toe komst van Bergen". Ondanks de ook voor Bergen moeilijke tijdsomstandigheden, trok vóór twee jaar de raad de benoodigde gelden uit voor het ma ken van het uitbreidingsplan. Aan den di recteur van gemeentewerken, den heer J. Roggeveen, werd de architect Majella Cijf fers ter beschikking gesteld om het plan te teekenen. Beide heeren stonden voor een moeilijke taak. Tal van besprekingen in het college van B. en W. en in comitévergaderingen met den raad, alsmede met de Provinciale Com missie waren noodzakelijk, omdat onwille keurig de belangen van enkele eigenaren botsten met wat wenschelijk was. Thans is dit plan gereed gekomen en voor de bevolking ter visie gelegd. Wij hebben de in de raadzaal opgestelde, in kleuren uitge voerde kaart, die een afmeting heeft van 4 bij 2.50 M., in oogenschouw genomen en kun nen niet anders dan onze bewondering uit spreken voor het tot stand gebrachte. Het ontworpen bebouwingsplan is bestemd voor den duur van 20 jaar en gaat van de veronderstelling uit, dat over 20 jaar het zie lental, dat thans 6600 bedraagt, 10.000 zal bedragen. Het thans bebouwde deel van het dorp neemt een oppervlakte in beslag van 130 H.A. Met het oog op den groei van het dorp is in het uitbreidingsplan een oppervlakte van 70 H.A. ontworpen, zoodat over 20 jaar het totaal bebouwd oppervlakte 200 H.A. zal bedragen met ongeveer 50 inwoners per H.A. Nieuwe woonwijken zijn ontworpen in het Oostelijk- en Zuid- Oostelijk deel van de gemeente. Het karak ter van deze woonwijken in het tracé der wegen is zooveel mogelijk bij het bestaande aangepast. Men bestudeere hiervoor de kaart, waarvan wij het belangrijkste deel reprodu- ceeren. De stippellijnen geven de geprojec teerde nieuwe wegen aan. Van veel belang is, dat overal zooveel mo gelijk het natuurschoon gespaard blijft en dat het plan uitgaat van de gedachte, dat Bergen blijft een rustig, zich tegen duin en bosch aanvlijend ontspanningsdorp. Nergens is het bosch en duingebied aangetast, zoodat de ontwikkeling van de gemeente nimmer eenige schade aan deze beide tot gevolg zal hebben. Het plan gaat van de gedachte uit, dat in het dorp de bebouwing meer aangesloten, doch naar buiten steeds ruimer moet zijn, zoodat de meer open bebouwing steeds door een ongerept polderlandschap zal zijn omge ven. Voor elk terrein, behalve voor die ge deelten, welke nog voor gesloten bebouwing zijn aangewezen, is de breedte in het open terrein bepaald. Onderscheidene terreinen zijn aangewezen voor bebouwing met villa's en landhuizen, voor woonhuizen, voor winkels en verzor gende bedrijven, voor boerderijen en gebou wen met agrarische doeleinden en voor be drijven van handel en industrie. Dit verschaft aan iemand, die een duur landhuis In een prachtige omgeving laat bou- wén, de zekerheid, dat zyn bezit niet waar deloos wordt gemaakt door een hinderlijke bebouwing op een naastgelegen terrein. Dit maakt het ook onmogelijk, dat men in een hotel-pension-buurt, zooals thans aan de Prinsesselaan het geval is, in een garage een vischbakkerij sticht, tot hinder van de om wonenden, of dat men mesthoopen vormt of varkens in de bebouwde kom van de ge meente gaat houden. Nieuwe verkeerswegen. Het is de groote verdienste van de ontwer pers van het uitbreidingsplan, dat ook zij hebben begrepen, dat zooveel mogelijk het karakter van de gemeente onaangetast moet blijven. Velen zullen zich nog wel de actie her inneren van „Het comité tot het ongeschon den behoud van het Bergerbosch", dat in 1931 er in slaagde een door B. er. W. op het uitbreidingsplan reeds door de Provincie goedgekeurden geprojecteerde weg door het natuurreservaat geschrapt te krijgen. Het comité verkreeg daarvoor den steun van de Provinciale wegencommissie, die goed vond om aan de gemeente voor de Eeuwigelaan een uitkeering uit het wegenfonds te doen, mits binnen 5 jaar de Komlaan werd door getrokken naar de Breelaan en een weg voor het snelverkeer vanaf de Franschman naar den Nesdijk werd vastgesteld, omdat de schoonheid van Bergen vordert, dat de Eeuwigelaan ongeschonden blijft, terwijl deze voor het snelverkeer toch absoluut on voldoende is. De ontwerpers hebben hiermede rekening gehouden en dezen korten verbindingsweg naar Bergen aan Zee geprojecteerd en tevens hebben zij ten Oosten buiten het dorp eca verkeersweg naar Schoorl op het uitbrei dingsplan geplaatst en bepaald, dat voor iedere bebouwing aan deze wegen een ter reinbreedte van 150 M. wordt vereiscut, welke breedte ook voor den Bergerweg en den Heerenweg wordt gesteld, waardoor het landelijk karakter van deze wegen be houden zal blijven. Voorts zijn geprojecteerd een verkeersweg voor snelverkeer van den Bergerweg door Oostdorp, uitkomende bij Aagtdorp in Schoorl; een betere verbindingsweg van de Dr. v. Peltlaan ten Noorden van de tram baan naar het N.H. Kanaal, waarbij de kruising met det rambaan is vermeden; als mede een verkeersweg langs de Zuidlar n naar het N.H. Kanaal tegenover den nieu wen weg door Geestmer-Ambacht, die de Langendijken met Koedijk verbindt, in de verwachting, dat de Rijkswaterstaat daar een brug zal bouwen. Hoewel wij deze ver wachting niet deelen, gezien het feit, dat bij Schoojldam een kostbare brug over het kanaal ligt, dient te worden erkend, dat ook deze weg, als plan, een goeden indruk maakt. Bergen als vacantie-oord zal echter bo venal moeten begrijpen, dat het zijn vacan- tiegangers niet uit het Oostelijk deel van de provincie trekt en zich voor alles dienen te richten op goede verbindingswegen naar Bergen aan Zee. Juist voor Bergen aan Zee stelt het plan ons wel eenigszins teleur. Ver breeding van den Zeeweg van den Fransch man af komt op het uitbreidingsplan niet voor en toch zal ieder automobilist moeten erkennen, dat deze weg als weg voor snel verkeer te smal is. >5 Te Bergen aan Zee ontbreekt iri het plan eenige gedachte aan een Zuidelijke bebou wing. Alleen aan de Noordzijde is een uit breiding voorzien. Daar heeft men bebos- schingen, een vijver in een duinpan, open ruimten voor beplantingen en parkeerplaat sen ontworpen en straatjes voor bebouwing, waarbij de huizen alleen met het front naar het Zuiden gebouwd worden. Dit geeft een eigen, gewenscht, karakter aan de bad plaats. In ieder geval is hier grondig werk ge leverd, waarvoor wij den heer Roggeveen en den heer Cijffers een woord van hulde niet willen onthouden. Moge de raad spoe dig tot vaststelling besluiten en daarna tevens blijk geven, dat de verwezenlijking van het plan, dat ook rekening heeft ge houden met een centraal gelegen terrein voor sport en spel (vlak bij het woord Ber gen op de kaart) en doorgraving van be staand water in open verbinding met het N.H. Kanaal, ernst is. Plannen op papier zijn heel mooi, mits zij gemaakt zijn om te worden uitgevoerd. Al leen de uitvoering waarborgt, dat Bergen ook voor de toekomst kan blijven het bij uitstek geschikte vacantieoord in ons vader land.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3