JtadiopccgtOMMG, ooo«e®€>| De Piet hein weldra gereed, De Tilburgsche wolindustrie Een prachtig schip, dat op 28 Augustus aan het prinselijk paar wordt overgèdragen. De Piet Hein, het schip waarmede het prinselijk echtpaar weidia de Nederland sche wateren zal bevaren, nadert meer en meer zijn voltooiing. Rondgeleid door den heer Ernst Crone, voorzitter van de technische commissie, be last met den bouw vai het prinselijk jacht, hebben wij eens een kijkje op het schip genomen. Hoog rijst het prachtige witte vaartuig óp in de loods, die het weldra zal verlaten om het ruime sop te kiezen. Er wordt op de Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. hard gewerkt om het vaartuig tijdig gereed te krijgen. Op 25 Maart is de kiel gelegd, acht dagen later waren alle spanten en waterdichte schot ten, de tallooze verbanddeelen en alle huidplaten tezamen gevoegd, zoodat men reeds toen den scheepsvorm kon bewonde ren en Zaterdag is het schip op de slee ge plaatst voor de tewaterlating, die a.s. Zaterdag zal plaats hebben. Aan boord krioelt het van werklieden. Er moet nog veel gebeuren, maar er wordt met opgewektheid gewerkt, zoodat alles op tijd zal gereed komen. De betimmering van de groote deksalon, 3.50 bij 5.50 meter, is al voor het grootste deel gereed. Tegen den voorwand worden een bureau, een buffet, een theekast. en een radiotoestel gebouwd, langs den bak- boordswand is onder de breede vensters een bank aangebracht en onder den stuur- boordswand bevindt zich een breede boe kenkast. In het midden van het prachtige, met eschdoornhout betimmerde vertrek zullen een groote tafel en eenige metalen stoelen een plaats vinden. In dezen salon komt de trap uit, die naar de verblijven van de gasten voert. De achterwand van den deksalon is geheel van glas. Door de deur komen we op het ruime achterdek, waarover een zonnetent kan worden ge- sapnnen. Boven de salon ligt het sloepen- dek. De davits zijn reeds aangebracht, doch aan de beide sloepen, een roeiboot en een motorboot, wordt nog gewerkt. Ook deze beide vaartuigjes, een geschenk van de watersportwereld, zijn weer pracht- stukjes van scheepsbouwkunst. De motorboot, uitgerust met een sterken motor, zal 45 a 50 K.M. loopen, zoodat het prinselijk paar ook de kleinere kanalen, vaarten en plassen waar het jacht niet kan komen, op een veilige, vlugge en geriefe lijke manier zal kunnen bezoeken. Vanuit de deksalon nemen we de trap naar beneden. Op een portaal komen de hutten voor de gasten uit. Twee fraaie éénpersoons hutten en een groote twee persoons hut bieden ruimte en comfort aan vier logees. De éénpersoons hutten kunnen worden samengevoegd tot een tweeperr soons verblijf. Meer naar voren, dus vlak onder den salon, is het slaapvertrek van het prinselijk paar gelegen, een vertrek dat zeer fraai wordt ingericht, en dat van de rest van bet schip afgesloten is door twee waterdichte schotten. In het voorste gedeelte van de Piet Hein bevinden zich, behalve de hutten van de bemanning, de stuurhut, betimmerd met teakhout, de dienkamer, een keuken en een groote eetsalon voor 6 a 8 personen. Dit vertrek, dat weer met eschdoornhout betimmerd is, belooft bijzonder gezellig te worden. Door de breede vensters zullen de prins en de prinses volop van het fraaie Hollandsche landschap kunnen genieten. In het eetzaaltje zijn ingebouwde buffetten en een schrijfbureau voor den prins aan gebracht. Het schip heeft zes waterdichte schotten en overal zijn geluiddempende lagen aan gebracht om het stampen van de beide 160 P.K. dieselmotoren zoo weinig mogelijk te doen doordringen. De vlootrevue bij de overdracht. Prinses Juliana en prins Bernhard zullen zich op den dag van de overdracht van het schip, d. i. Zaterdag 23 Aug., te 4 uur te Muiden aan boord van de Piet Hein be geven. Het prinselijk p ar wordt namens het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk ontvan gen, waarna het schip zee zal kiezen. Na de bezichtiging heeft de plechtige over dracht plaats van het zoo bij uitstek natio nale geschenk, aangeboden door geheel ons volk. Deze plechtigheid zal door den eigen radiotelefoniezender van het schip worden uitgezonden en via de K.R.O. kunnen wor den beluisterd. Na overdracht het schip zal dan on geveer bij den vuurtoren van het Buiten-IJ zijn gearriveerd wordt aan prinses en prins, die juist jachteigenaars zijn gewor den, een grootsche hulde gebracht door een vloot van zeil- en motorjachten. Een vlootrevue, die na het passeeren van de Oranjesluizen wordt gevolgd door een hulde van de Nederlandsche roeiwereld. Ongetwijfeld zal ieder bezitter van een Jacht willen deelnemen aan deze huldi- ging, waarvoor inschrijfformulieren zijn ie verkrijgen ten kantore van de organisa toren, de Kon. Verbonden Ned. Water sportverenigingen, N.Z. Voorburgwal 104. SCHEEPSONGEVAL MET DOODEIJKEN AFLOOP. Aan boord van het lichterschip De Drie Gebroeders, dat langszij het Duitsche stoomschip Njassa in de Lekhaven te Rot terdam ligt, heeft zich Zaterdag een ern stig ongeluk met doodelijken afloop voor gedaan. Men was bezig rollen staaldraad van ongeveer 50 K.G. gewicht over te laden uit den lichter in de Njassa, waarbij ge bruik werd gemaakt van laadboomen. Tijdens deze werkzaamheden is eeri schroefpen uit een van de takelblokken losgeschoten, waardoor het takelblok naar beneden kwam. De 29-jarige P. v. N. wo nende in de Heemskerkstraat, werd door 't vallende blok getrokken De man is naar net havenziekenhuis gebracht, waar hy bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. PADVINDER HOUDT INBREKER IN BEDWANG. Inbraken op klaarlichten dag te Amsterdam. Twee inbraken en een opensluiting van eenige beteekenis, op klaarlich- tendag gepleegd, hebben de Amster damsche politie van de bureaux Leidsche plein en Marnixstraat gister middag bezig gehouden. Dié van laatstgenoemd bureau had suc ces .aangezien de daders konden worden aangehouden. Het doel van deze inbraak heeft een woning aan het begin der Bilder- dfjkkade te Amsterdam gegolden, waar. bij uitstedigheid der bewoners, twee personen door verbreking van het slot der buiten deur zijn binnengedrongen, terwijl de. derde op den uitkijk was blijven staan. Déze laatste trok de bijzondere aandacht van een bewoonster aan den overkant, die haar huis verliet en op het Kwakersplein een agent waarschuwde. Deze spoedde zich naar de aangewezen plaats, waarop hij dezen man inrekende, voordat hij op eenig gevaar bedacht was. De vrouw had even te voren ook een 16-jarigen padvinder, die in de buurt van het bewuste perceel woont, ervan in kennis gesteld, dat zich ver moedelijk in het tijdelijk verlaten bo venhuis verdachte personen bevonden. De jongen trok er dadelijk op uit en vond weldra een agent met wien hij zich naar het huis begaf. Hier werden inderdaad twee mannen aangetroffen, die met assistentie van den knaap konden worden aangehouden. Het bleken te zijn twee personen, resp. dertig en drie en dertig jaar oud en bekenden van politie en justitie. De man, die op den uitkijk had gestaan is 23 jaar oud met een vrijwel blanco straf register. Het drietal is in het bureau Marnixstr. opgesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De twee andere inbraken door middel van opensluiting zijn gisteren gepleegd resp. in perceelen aan de Lèidsche kade en dé Nicolaas Maesstraat. In eerstgenoemde woning, welke geheel overhoop werd ge haald zijn een bedrag van tachtig gulden en eenige sieraden gestolen. De buit uit de andere woning bedraagt ongeveer zestig gulden. De daders zijn tot dusver nog niet gearresteerd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond is de 24-jarige S. Brouwer uit Wolvega, bij het zwemmen in de Veen- scheiding te Heerenveen verdronken. MOTORJACHT IN BRAND. Terwijl Zondagochtend in de jachthaven van de Watersportvereeniging „De Vecht" te Weesp een gezellige drukte heerschte, werd eensklaps aller aandacht getrokken door het uitslaan van vlammen uit het pas uitgevaren motorjacht „JanTo" van den heer v. d. B. te Bussum. De Crt. vertelt hiervan het volgende: De heer v. d. B. was met zijn echtgenoo- te en vergezeld van eenige genoodigden, 's morgens per auto naar Weesp gekomen, om met het jacht een tocht te maken. De monteur W. H., eveneens uit Bussum, had de zorg voor den motor op zich genomen. Opeens zag de monteur, hoe vlammen uit den caburateur sloegen en het houtwerk aantastten. Even te voren had men reeds bemerkt, dat de motor niet liep zooals het behoorde. Zoodra de vlammen uitsloegen, maakte zich een hevige schrik van de opvarenden meester en eenige dames wilden het in brand geraakte jacht onmiddellijk verlaten, doch de monteur wist dit nog te voorko men. Het was hem n.1. bekend, dat slechts een paar leden van het gezelschap de zwemkunst machtig waren. De monteur, die door de uitslaande vlammen brandwonden in het gelaat gekregen had, hield zijn tegenwoordigheid van geest en slaagde er in, de benzineleiding af te sluiten. Inmiddels was de heer J. Worst Jr. met zijn zeiljacht „Rie" langs het in brand ge raakte motorjacht gekomen en hielp nu 't gezelschap van den heer v. d. B. op zijn boot overstappen. Bewoners van de omge ving van de jachthaven hadden eveneens het brandende motorjacht opgemerkt; de hr. C. Bakker, J. Kors en R. Gase kwamen in roeibooten hulp bieden. Het jacht werd door de zeilboot „Rie" naar de jachthaven gesleept. De monteur had dusdamge brandwonden in het gelaat gekregen, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Van den eige naar van het jacht waren alleen de wenk brauwen geschroeid. de volksvertegenwoordiging gesteld moe ten worden, aangenomen met 126 tegen 81 stemmen, terwijl 26 blanco stemmen zijn uitgebracht. Voorafgaande echter aan de stemming hebben de vertegenwoordigers van 33 opponeerende afdeelingen, voorna melijk uit den Zuidoosthoek van Friesland, die allen op de hand van den heer Kiès waren, onder hevig protest en de Interna tionale zingende de vergadering verlaten Zij hebben met den heer Kiês in een aparte zaal elders vergaderd en besloten een schrijven te richten tot het partijbestuur, waarin zij verklaren met den gang van zaken niet accoord te kunnen gaan en een nieuwe vergadering verlangen, waarin de kwestie-Kiês, onafhankelijk van persoon lijke oogmerken, zakelijk zal worden be sproken. Indien dit verzoek niet mocht worden ingewilligd, neemt men algemeen aan, dat een scheuring in het gewest Friesland van de S.D.A.P. onvermijdelijk KWESTIE-PAUL KIES WEDEROM BEHANDELD. Motie van partijbestuur aangenomen. De afdeeJingen van het gewest Friesland der S.D.A.P. zijn gisteren voor de tweede maal te Leeuwarden in buitengewone ge westelijke vergadering bijeengekomen ter bespreking van de kwestie-Kiês, een gesch'1, dat naar aanleiding van de jongste Tweede-Kamerverkiezingen tusschen het partijbestuur en een groot aantal Friesche afdeelingen, die tegen den wil van de par tijleiding een groote actie hadden gevoerd om den heer Paul Kiês, nr. 10 van de can- didatenlijst der S.D.A.P., met voorkeur stemmen in de Kamer te krijgen, is ont staan, aldus de Crt. In de vergadering, welke strikt huis houdelijk was en met een onderbreking van slechts een halfuur van 's morgens 10 uur tot 's avonds 8 uur heeft geduurd en welke o.a. werd bijgewoond door ir. J. W. Albarda, voorzitter van de Soc. Dem. Tweede-Kamerfractie, Koos Vorrink, voor zitter van de S.D.A.P., dr. W. Banning, lid van het partijbestuur, P. Sikkens, lid van de Eerste Kamer, e.a., is een motie van het partijbestuur om uit te spreken, dat het karakter van den heer Kiês niet voldoet aan de eischen, welke in het algemeen aan een vertegenwoordiger van de S.D.A.P. en DE CELLULOSE VAN DE ALPINE V. Thans negen personen in arrest. Het onderzoek van de politie in verband met de aanhouding door experts, belast met de schaderegeling van de Alpine V van een vrachtauto, die niet minder dan 300 K.G. cellulose bleek te bevatten, af komstig van de Alpine V en welke door de vinders zonder meer werd verhandeld heeft merkwaardige resultaten opgeleverd! Na de eerste aanhouding van een twee tal personen, welke zich in de vrachtauto bevonden, kwam zich een opkooper bij de politie vervoegen, die verklaarde reeds twee malen een partij cellulose tot een totaal van 3900 K.G. te hebben afgenomen van de bewuste verkoopers. De rivierpoli tie heeft daarop een controle gehouden onder de opkoopers, welke-er toe geleid heeft, dat de twee mannen, die inmiddels waren vrijgelaten, weer werden aangehou den en met hen nog een drietal arbeiders, die ook reeds eerder in verband met deze kwestie waren gearresteerd. Dit waren de 50-jarige losse werkman J. F. B., de 44- jarige losse werkman A. K., beiden goede bekenden vari de politie, alsmede de 53- jarige havenarbeider P. D. Als nieuw-lid van deze combinatie werd eveneens aan gehouden de 45-jarige scheepsbouwer P. M. N., die met het drietal bleek te hebben samengewerkt. Door deze aanhoudingen kreeg men een schat van nieuw materiaal ir. handen, hetwelk leidde tot de arrestatie van een tweede groep van rivier jutters, bestaande uit den 20-jarigen fabrieksar beider W. S., den 25-jarigen stoker G. S. en den 23-jarigen expeditieknecht E. W. H., die, na aanvankelijk ontkend te heb ben, een volledige bekentenis aflegden. De helers kochten de cellulose voor een halven of een cent per kilogram env ver kochten alles weer voor twee cent per K.G., de experts hebben uitgemaakt, dat de cellulose zeker nog 6 cent per K.G. waard is. Alle negen aangehouden personen zijn ter beschikking van den officier van justi tie gesteld. Twee van hen zullen zich heb ben te verantwoorden voor heling, de anderen voor diefstal. Het onderzoek wordt nog voortgezet en het is lang niet onwaarschijnlijk, dat nog meer aanhoudingen zullen volgen. Toestand wel verbeterd, maar hij laat geen verbetering van arbeids voorwaarden toe. De Vereeniging van Tilburgsche Fabri kanten van wollen stoffen heeft aan de Arbeidersorganisaties St. Lambertus, De Eendracht en Unitas, zulks in verband met de door deze organisaties gevoerde actie tot verbetering der arbeidsvoorwaarden, een schrijven doen toekomen, waaraan het volgende is ontleend: In vervolg op onze conferentie van j.1. Dinsdag is het ons aangenaam u te kunnen mededeelen, dat onze vereeniging besloten heeft op korten termijn, en wel voor het eerst over de loon week van 16 t/m. 21 Augustus a.s., een toeslag op de verdiende loonen uit te keeren van 5 procent. Deze toeslag zal worden berekend over hetgeen in- uur- of stukloon, resp. in vast week loon, wordt verdiend; de kindertoeslag blijft mitsdien ongewijzigd. Dat onze vereeniging tot het toekennen van een toeslag van 5 procent op de loonen besloot, moge door u worden beschouwd als een erkenning dezerzijds van de bezwa ren, die vooral voor de gezinnen verbon den zijn aan de ten opzichte van verschil lende onderdeelen van het arbeidersbudget waar te nemen stijging der kosten van het levensonderhoud. Anderzijds wenschen wij nog eens met klem te herhalen hetgeen in de met uwe hoofdbesturen gevoerde be sprekingen reeds bij herhaling is naar voren gebracht, dat economisch be schouwd de toestand der Tilburgsche wolindustrie op dit oogenblik geen loonsverhooging toelaat. Erkennende, dat, vergeleken met de achter ons liggende jaren, eenige meerdere bedrijvigheid valt te constateeren, vesti gen wij er nogmaals uwe bijzondere aan dacht op, dat onze industrie nog met zeer veel groote moeilijkheden te kampen heeft. In de eerste plaats blijkt het in vele ge vallen niet mogelijk de sterk gestegen prijzen in de nieuwe verkoopsprijzen te verdisconteeren. In de tweede plaats is ook thans nog vrij wel elke export van wollen en halfwollen manufacturen onmogelijk. In de derde plaats is de concurrentie op de binnenlandsche markt uitermate scherp doordat het geheele productieapparaat der Nederlandsche wolindustrie op het bin nenland is aangewezen en bovendien het buitenland, niettegenstaande den steun, dien onze industrie van de contingentee- ring ondervindt, nog steeds de gelegenheid heeft, en deze gelegenheid vaak ook met kunstmiddelen gebruikt, om groote hoe- Dinsdag 10 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. A.V.R.O.- uitzending. 8.Gramofoonplaten. 10.15 Gewijde muziek (gramofoon platen). 10.30 Jetty Cantor's En semble. 11.Declamatie. 11.30 Vervolg concert. 12.30 De Palla- dians en Gramofoonmuziek. 1.45 Hofstad-Strijkkwartet. In de pauze: Modepraatje. 3.Kovac's Lajos' orkest en Revue-programma (op namen). 4.80 Kinderhalfuur. 5. Kinderkoorzang. 5.30 De Octopho- nikers. 7.Declamatie. 7.30 Frag menten uit oude radiojournalen. 8.— Berichten A. N. P. Mededee- lingen. 8,15 Omroeporkest en solist. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Omroep orkest en solist(en). 10.30 Actuali- teitsflitsen. 10.45 Gramofoonmu ziek. 11.Berichten A. N. P. Hier na tot 12.Majo Marco's dans- orkest. HILVERSUM, 301 M. K.R.O.- uitzending. 8.9.15 en 10.Gra mofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 Gra mofoonplaten. *2.Vrouwenuur. 3.K.R.O.-orkest. 4.Gramo foonplaten. 4.30 K.R.O.-melodisten met solist. 5.15 Gramofoonplaten. 5.45 Felicitatie-bezoek. 6.K.R.O.- orkest. 6.30 De K.R.O.-melodisten met solist. 7.Berichten. 7.15 Cau serie namens de Algemeene Katho lieke Kunstenaarsvereeniging. 7.35 Sporthalfuur. 8.Berichten A. N. P. Mededeelingen. 8.15 Father Lachs Boys Symphonic Band. 8.45 Gra mofoonplaten. 9.Vervolg con cert. 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 John Kristel en zijn Band. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 De K.R.O.- melodisten met solist. 11.1512. Gramofoonplaten. Droitwich, 1500 M. 11.05 Dans muziek (Gramofoonplaten). 11.35 Orgelconcert. 12.05 „Put to the test", Causerie. 12.35 Het Stedelijk Orkest van Whitley Bay. 1.20 Het Bronkhurst Trio. 2.05 Het Canal Ironworks Silver-orkest. 2.50 Gra mofoonplaten. 3.20 Jack Wilson en zijn Versatile Five. 3.50 Gramo foonplaten. 4.35 Het Hungaria Zi geuner-Orkest. 5.„Words fail me", Causerie. 5.20 Gramofoon platen. 6.Orgelconcert. 6.20 Be richten. 6.45 Pianovoordracht. 7.20 Het BBC-Midland-Orkest. 8.20 Va riété-programma. 9.„Men tal- king", Causerie. 9.20 Revue-pro gramma. 10.Berichten. 10.20 „I saw the start", Causerie. 10.40 Het BBC-orkest en het BBC-koor, en solisten. 11.4312.Dansmuziek. Gramofoonplaten Radio Paris, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonplaten. 12.20 Pas- cal-orkest en zang. 3.05, 3.55 en 4.05 Gramofoonplaten. 4.20 Concert uit het Amerikaansche Conservato rium. 7.20 Zang. 7.35 Pianovoor dracht. 8.50 „Faust", opera. 10.50 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 6.50 SA-orkest. 8.50 Hermann Hagestedt's orkest. 12.20 Gouworkest. 1.35 Omroep Amusementsorkest en -schrammel- ensemble. 4.20 Omroep-amuse- mentsorkest. 6.20 Solistenconcert. 7.10 Gramofoonplaten. 8.30 Om roeporkest en solisten. 11.1012.20 Omroepdansorkest, schrammelkwar- tet en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 L. Darcy's orkest. 5.20 Gramofoon platen. 6.50 Ed. Loiseau's orkest. 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Sym- phor.ieconcert uit Knocke. 11.— 11.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 L. Darcy's orkest. 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 Ed. Loiseau's orkest. 6.05 Gramofoonplaten. 6.35 Zang. 6.50 Pianoduetten. 7.20 Gra mofoonplaten. 8.20 L. Langlois' orkec en Radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Fred. Hippmann en Eugen Jahn met hun orkesten. 9.20 Be richten. 9.50 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. 10.40 Trioconcert. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Georges Boulanger en zijn en semble. GEMEENTELIJKE RADIO -DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.50, Parijs R. 10.50—12.20, Keulen 12.20—13.20, Brussel VI. 13.20—13.35, Keulen 13.35—14.20, Droitwich 14.20-17—, Keulen 17.-17.20, Brussel VI. 17.20—18.50, Lond. Reg. 18.50— 19.20, Keulen 19.20—20.05, D. Sen- der 20.0520.30, Keulen 20.30 21.20. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 tot 12.05, Lond. Reg. 12.05—17.20, Droitwich 17.2018.20, Normandië 18.20—18.45, Droitwich 18.45—21—, Brussel Fr. 21.21.20, Droitwich 21.20—22.20, Lond. Reg. 22.20— 24.—. Lijn 5: Diversen. veelheden manufacturen in Nederland af te zetten. Deze en andere overwegingen maken elke vermeerdering van productiekosten ongewenscht. In het schrijven wordt dan uitvoering de bijzondere aandacht der organisaties gevestigd op de sociale bezwaren, die aan opvoering der productiekosten, waaronder xn dit verband in het bijzonder te verstaan verhooging van loonen en andere verbete ringen van arbeidsvoorwaarden, verbonden zijn voor de Tilburgsche wolindustrie en de daarin werkzaam zijnde arbeiders. Het schrijven besluit: Wij hebben het bovenstaande nog eens naar voren gebracht om u duidelijk te maken, dat èn economisch èn sociaal aan verhooging van loonen in de Tilburgsche wolindustrie zeer ernstige bezwaren ver bonden zijn. Dat wij desniettegenstaande u met een toeslag op de loonen van 5 pro cent zijn tegemoet getreden, moge door u worden gezien in het licht van bovenstaan de beschouwingen. Uwe mededeeling, dat uwe organisaties al hare krachten zullen inspannen om meer uniformiteit in loonen en arbeidsvoor waarden in de Nederlandsche wolindustrie tot stand te brengen, was tenslotte voor onze vereeniging mede een motief om het u hierboven medegedeelde besluit te nemen. HUISELIJK LEED VAN WERKLOOZE. Een 25-jarige werklooze, wiens huise lijke omstandigheden, doordat hij geen steun geniet, verre van rooskleurig zijn en voortdurend aanleiding geven tot oneenig- heid, heeft Zaterdagavond omstreeks ne gen uur een ruit van het politiebureau Singel te Amsterdam ingeslagen. Na deze daad meldde hij zich bij den wachtcom mandant, wien hij mededeelde, dat het hem er om te doen was geweest, tijdelijk el ders onderdak te komen. Aangezien voor het feit van eenvoudige vernieling geen voorloopige in arreststel ling kan worden toegepast, heeft de poli tie den man eenige uren ter kalmeering vastgehouden, en hem, na proces-verbaal te heben opgemaakt, heengezonden. OPEN PORTIEREN IN DIESELTREIN. Reiziger vond den dood. Gistermiddag is de 28-jarige apotheker J. Nijans uit Waalwijk onder de gemeente Schalkwijk uit den Dieseltrein gevallen, die te 14.39 uur van Culemborg was ver trokken. De man was op slag dood. Het slachtoffer bevond zich met vrouw en kinderen in den trein. In verband met de warmte had hij het schuifportier van den trein geopend, om zoodoende van den frisschen wind te kunnen genieten. In de bocht, die de spoorlijn bij Schalkwijk maakt, is hij uit den trein geslingerd. BIJ «HET BADEN VERDRONKEN. Bij het baden in de Maas onder de ge meente Cuyk, is gistermorgen de 15-jarige H. Broeren verdronken. De 28-jarige G. B. is Zaterdagavond bij het zwemmen bij Kerkdriel in de Waal verdronken. Men is terstond gaan dreggen, doch men is er nog niet in geslaagd het lijk te vinden. In Deest (Land van Maas en Waal) wa ren Zaterdag de twee dochtertjes van den heer v. d. Werf in een kolk aan het baden. Plotseling zonken de kinderen in de diep te weg. Het 14-jarige dochtertje verdween en kwam niet meer boven. Het jongere meisje geraakte bewusteloos en kon nog door ijlings toegeschoten buren uit het water gehaald worden. De 21-jarige G. J. Edelijn is gistermid dag te Wijhe bij het baden in den IJsel verdronken. Onder de gemeente Vreeswijk is gister namiddag in de Lek verdronken de 15- jarige L. Hugo, afkomstig uit Gouda. De jongen was bij familie te Utrecht gelo geerd. DE MAASKERK. Bij de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart-maatschappij is in den loop vani Zaterdag nog bericht ontvangen van den kapit. van de Maaskerk, dat de passagiers van het schip allen in Las Palmas aan land zijn gegaan. Een gedeelte van hen zal met de Reggestroom, die vermoedelijk nog denzelfden dag Las Palmas zou aandoen, de reis voortzetten. In Freetown zal de Maaskerk trachten olie van de Reggestroom over te nemen, om vervolgens naar Dakar op te stocmen. De Reggestroom zal eveneens daarheen gaan en in de nabijheid van de Maaskerk blijven. Bij Lloyds te Londen is gister een tele gram binnen gekomen uit Tabou, waarin gemeld wordt, dat de Maaskerk naar Freetown is vertrokken, na vijftig ton cacao te hebben gelost. In Freetown zal het schip brandstof opnemen en vandaar naar Dakar gaan om te dokken. De pas sagiers zijn niet weer aan boord genomen. Van Freetown vertrokken. De Maaskerk is Zondagmiddag te 14.30 uur, na brandstof en water te hebben inge nomen van Freetown vertrokken met be stemming naar Dakar. BIJ HET STEENEN LOSSEN OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Tegen het middaguur waren Zaterdag te Appeltern (Betuwe) eenige arbeiders bezig met het lossen van een schip met steenen. Op een gegeven oogenblik zakte een hoe veelheid steenen weg. De vracht kwam terecht op den twintigjarigen arbeider O. uit Haren bij Megen. Hij sloeg overboord en verdween met de steenen in de diepte, 'n Viertal andere arbeiders, dat boven op de steenenlaag stond, wist zich te redden door met een verren sprong in de Maas te springen en naar den oever te zwemmen. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.,..

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7