w I AKKERTJES De schepenbouw in Denemarken. Verkeersongelukken. BERGEN WIERINGERWAARD De meening van den minister over de opdracht van de Holland-Amerika- Lijn. Op vragen van den heer v. d. Tempel (s.d.) betreffende de opdracht van de Holland Amerika-Lijn te Rotterdam tot den bouw van twee motorvrachtschepen aan een scheepsbouwmaatschappij in Denemarken, heeft de minister van economische zaken, de heer Steenberghe, als volgt geantwoord: Het is den minister bekend, dat de direc tie van de Holland-Amerika-Lijn te Rotter dam aan een scheepsbouwmaatschappij in Denemarken den bouw heeft opgedragen van twee motorvrachtschepen van circa 10.000 ton draagvermogen. Ter nadere toelichting merkt de minister op, dat deze opdrachten deel uitmaken van een bouwplan dezer ree derij, volgens hetwelk 4 schepen gebouwd zouden worden. Het eerste schip werd begin December 1936 in opdracht gegeven aan èen Nederlandsche scheepswerf te Rotterdam. Een zusterschip daarvan werd omstreeks denzelfden tijd, dat de bovenbedoelde twee schepen in Denemarken in aanbouw gege ven werden, aan een andere Nederlandsche werf te Schiedam opgedragen. Wat de vraag betreft, of niet aan alle voor den bouw van zoodanige schepen in aanmer king komende scheepswerven de gelegenheid schijnt te zijn geboden tot een offerte, merkt de minister op, dat, naar hem gebleken is, de Holland-Amerika-Lijn geen speciale of fertes bij Nederlandsche werven heeft ge vraagd. De regeering was bekend met het bouw plan, zooals dit hierboven werd geschetst. Het was haar ook bekend, dat onderhande lingen met het buitenland werden gevoerd. Over het verloop dezer onderhandelingen is geen overleg gepleegd. Met de rijkscommis sie voor de werkverruimng werd evenmin overleg gepleegd. Dat met laatstgenoemde commissie geen overleg werd gepleegd, mag worden toege schreven aan de bekendheid van de Holland- Amerika-Lijn met de opvatting van de re geering, dat na den monetaire maatregel van September 1936 geen subsidies voor den scheepsbouw werden gegeven voor over brugging van prijsverschil met het buiten land. Om die reden schijnt de Holland-Ame rika-Lijn dan ook voor het afsluiten van transacties met Denemarken geen overleg met de regeering noodig geacht te hebben. De minister voegt hieraan toe, dat de trans actie definitief tot stand is gekomen einde Mei 1937. De Holland-Amerika-Lijn heeft besloten in Denemarken te bouwen, nadat volgens haar inzicht kwam vast te staan, dat de prijs, dien zij in Denemarken had te betalen, zeer be langrijk lager lag dan in Nederland om streeks denzelfden tijd voor soortgelijke schepen werd betaald. De steun, dien de Holland-Amerika-lijn van de regeering heeft genoten, bestond uit maatregelen om den boüw van de „Nieuw-Amsterdam" in Neder land te verzekeren. De daarbij verleende steun diende eenerzijds om de Néderland- sche werven in staat te stellen een aanvaard bare offerte te doen en anderzijds om der Holland-Amerika-Lijn de financiering van dit schip mogelijk te maken; daarnaast ont ving de betreffende reederij een aandeel in den algemeenen scheepvaartsteun op dezelf de voorwaarde als de andere Nederlandsche reederij en. De algemeene steun diende om een deel der exploitatieverliezen der Neder landsche reederij en te dekken en heeft op gehouden, nadat vast kwam te staan, dat deze na de plaats gevonden opleving niet meer noodig was. Deze steun liet geen ruim te voor de financiering van den bouw van nieuwe schepen. Het is der regeering niet bekend of de Deensche regeering een subsidie aan de Deensche werf heeft verleend, doch nader onderzoek heeft wel uitgewezen, dat de Deensche nationale bank aan den scheeps bouwer vergunning heeft verleend, een be langrijk deel van de bouwsom, die in vreem de valuta zal worden voldaan, te besteden voor het aankoopen van kronensaldi, waar op door den scheepsbouwer waarschijnlijk winst gemaakt zal worden, waardoor een mogelijk verschil in prijs, volgens indruk van den minister voor zeker een belangrijk deel wordt verklaard. Ten aanzien van de vraag of de minister bereid is te bevorderen, dat maatregelen worden getroffen om te voorkomen, dat be langrijke bouworders voor schepen zonder voorkennis der regeering in het buitenland kunnen worden geplaatst, merkt de minister op, dat de Nederlandsche reederijen over het algemeen regelmatig overleg plegen met de regeering over haar bouwplannen. Intus- schen stelt de minister zich voor, zich ter zake meer zekerheid te verschaffen, bij de beoordeeling van deze vraag wijst de minis ter er wellicht ten overvloede op, dat ingrij pen op dit terrein met omzichtigheid dient te geschieden, in verband met het feit, dat Hr^et ïhe werven regelmatig op- «n«.en]-i"1 buitenlandsche reederijen ont- Han h" h'6 grooteren omvang hebben t 'e d00r verschillende Neder- veÏtrek\re riJen het Genland DE „MAASKERK VANDAAG TE DAKAR Lloyds te Londen heeft een radiotelegram van de „Maaskerk" ontvangen, dat het schip Dinsdag Dakar hoopt te bereiken. Zoodra de ..Maaskerk" daar zal zijn binnengevallen zal zij in het dok worden opgenomen. De toestand van het schip maakt zulk dringend noodig en er is een dok beschik baar. IN EEN ZWEMBAD VERDRONKEN. Een plotselinge ongesteldheid? Gisteravond omstreeks half zes is de 26- jarige Jos. Nouwelaars uit Dalem bij Meche- len in België, in het zwembad „De Duin- tjes" te Woensdrecht verdronken. Het onge luk geschiedde onder de oogen van zijn met gezellin, een 20-jarig meisje uit Edeghem. Zij had den jongeman nog korten tijd vast gehouden, doch toen op haar geroep hulp was genaderd, verkeerde zij zelfs reeds in zinkenden toestand. Een der employe's van het restaurant „De Duintjes", de kellner A. Heijgen, die ijlings per kano was toege sneld, sprong haar na en kon haar nog in tijds grijpen. Zij had het bewustzijn ver leren, doch na toepassing van kunstmatige ademhaling gelukte het aan een in het bad vertoevenden Antwerpsehen dokter het meisje bij te brengen. Tot 's avond elf uur zijn nog verschillen de pogingen in het werk gesteld, om den jongeman te vinden, doch men heeft zijn lijk nog niet kunnen bergen. Vandaag is het zoeken hervat. Men vermoedt, dat een plotselinge onge steldheid van Nouwelaars tot dit noodlottig einde heeft geleid. van de tot TRAGISCH ONGELUK. Aan boord van Engelsch stoomschip Gistermiddag omstreeks vier uur is aar boord van het in de vulcaanhaven te Vlaar- dingen liggende Engelsche stoomschip „Hind- Poolde 50-jarige P. van der Steen bij het bedienen van een knijper onder in het ruim ®®*Jruikeld. Hij kreeg de knijper op 'chaam en werd -oo ernstig gewond, dat °rtèn tijd later overleed. het hij STAKING BIJ VEERMAN OPGEHEVEN. De staking bij den lompenhandel J. G. Veerman en Zn. te Amsterdam is, nadat over de oorzaak van het conflict een bevre digende regeling was getroffen, opgeheven. „HARMONIA" CONGRESSEERDE. De Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" hield op 6, 7 en 8 Augustus te den Haag haar j aarlij ksche algemeene vergadering en landdagen. De voornaamste besluiten, op de algemeene vergadering genomen waren: 1. Een studiecommissie te benoemen, die het pro- en contra zal onderzoeken van de wenschelijkheid om het federatief verband, dat tot dusver bij de vereeniging Harmonia bestaat, op te heffen en over te gaan tot den bondsvorm. De commissie zal daarvan een rapport uitbrengen* waarna op een volgende algemeene vergadering zal worden beslist. 2. Om algemeene vergadering en landda gen gescheiden te houden, de algemeene vergadering in het begin van het jaar en de landdagen in den zomer. De algemeene ver gadering was Zaterdagmiddag tegen circa 3 uur afgeloopen, waarna een autotocht de deelnemers gezamenlijk bracht naar Duin- rell. De Zaterdagavond werd besteed aan een feestelijke bijeenkomst. Zondagochtend werd een wjjdingsbijeen komst gehouden. Een reünie des Zondags middags besloot deze jaarlijksche bijeen komst van spiritisten. HET BEWIJS VAN NEDERLANDERSCHAP. Ook geldig voor Zwitserland. Aangezien niet alleen België en Luxum- burg, maar ook Frankrijk (althans voor den duur der wereldtentoonstelling) Ne derlandsche toeristen toelaten op vertoon i een Bewijs van Nederlandsehap, heeft Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. de Zwitsersche regeering het verzoek gericht, tot deze zelfde faciliteit te willen 'besluiten. Op dit verzoek heeft de A. N. W. B. een gunstige beschikking ontvangen; voortaan zullen Nederlandsche toeristen, die Zwit serland voor hun genoegen bezoeken, daar worden toegelaten en gedurende drie maanden mogen vertoeven, op vertoon van hun Bewijs van Nederlandschap; Langs de route van België en Frankrijk kan men thans zijn reis tot Zwitserland uitstreken, zonder in de aanschaffing van een paspoort te vervallen. Daar op de in omloop zijnde Bewijzen van Nederlanderschap dikwijls de namen der landen waarvoor deze geldig zijn, ver meld staan en daarbij Zwitserland dus nog ontbreekt, heeft de A. N W. B. er de aan dacht der Zwitsersche autorteiten op ge vestigd, dat zulks niets afdoet aan de geldigheid van deze documenten. EEN BRUTAAL STUKJE. In het huis van bewaring te Roermond zijn drie vrouwen en zes mannen opgeslo ten, die gezamenlijk in een villa te Hel mond, waarvan de bewoners eenige dagen afwezig waren, hadden ingebroken tijdens de Helmondsche kermis. Zij hadden zich kleeren toegeëigend en vertoefden een paar dagen in de villa, waar zij alle levensmid delen opgebruikt en meegenomen en den wijn grootendeels opgedronken en ver kocht hadden. Twee van devrouwen hebben onder Bakel voorts van twee personen 250 gerold* (N. R. C.) ARBEIDSVOORWAARDEN IN 1937 VAN GEMEENTEWERKLIEDEN IN 68 GEMEENTEN. In het jaaroverzicht van de arbeidsvoor waarden van gemeentewerklieden in een aantal groote en vrij groote gemeenten, op genomen in de zevende aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek, zijn met betrekking tot rond 27.000 arbeiders vermeld de minimum- en maximumloonen in de verschillende loon- klassen volgens de op 1 Mei 1937 en op 1 Mei 1936 geldende loonregelingen. In ver schillende gemeenten blijkt het loon in 1937 eenige daling te vertoonen tegenover verle den jaar. Ruim 9/10 der werklieden verdient in de loonklasse, waarin zij in verband met hun beroep behooren, het maximuloon dier klas se. Voor het eerst geeft de statistiek aan in welke van de onderscheidene loonklassen speciaal de vaklieden zijn gerangschikt. In 40 van de 68 gemeenten komt een kin dertoeslagregeling voor, welke lang niet overal gelijk is. De bepalingen inzake het gedeelte van het loon, dat bjj ziekte wordt doorbetaald en in zake den maximumtermijn der doorbetalin gen, zijn overal gunstiger dan die krachtens de ziektewet. Het meerendeel der 68 gemeenten kent. evenals het rijk, aan de werklieden 2 weken vacantie toe. LIJK TE VELSEN AANGESPOELD. Gisteren is op het strand te Velsen, ten zuiden van Wijk aan Zee, het lijk opge vischt van een elfjarig jongetje uit Oost- zaam, dat Vrijdag in Castricum bij het baden was verdronken. WIJZIGING UNIFORMEN. Bij de Landmacht zal een nieuw soort been-bekleeding worden ingevoerd, n.i. rechte tricot beenwindsels. „KERTOSONO" IN AANVARING MET OORLOGSSCHIP. Mist de hoofdschuldige De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan inzake de aanva ring, welke tijdens mistig weer ter hoogte van de Portugeesche kust in de maand Februari heeft plaats gehad tusschen het Nederlandsche stoomschip „Kertosone" en het Britsche oorlogsschip „Malaya". De raad is van oordeel, dat de aanvaring in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan den heerschenden mist. Hiermede is niet ge zegd, dat bij inachtneming wederzijds van alle maatregelen van beleid en voorzich tigheid de aanvaring onvermijdelijk zou zijn geweest. De raad onthoudt zich van een oordeel omtrent het aandeel dat beide schepen we derzijds bij de aanvaring hadden. Wel heeft het onderzoek van deze zaak weer eens aan het licht gebracht hoe onbetrouw baar de waarnemingen zijn omtrent de richting vanwaar een geluid bij mist wordt gehoord. Aan de zijde van de Kertosono komt al leen de te groote vaart als factor bij de aan varing in aanmerking komt, terwijl aan de zijde van de Malaya twee oorzaken voor de aanvaring in aanmerking komen, te we ten de koerswijziging voor een niet in zijnd schip en de vaart van 78 mijl, terwijl voorlljker den dwars een mistsein werd ge hoord. INTERNATIONALE PADVINDERS CONFERENTIE. Prins Bernhard aanwezig. Tijdens het voorlezen van het tweede rapport van de vergadering van de inter nationale padvindersconferentie te Den Haag werd de vergadering verrast door de komst van Z. K. H. prins Bernhard, die aan de hoofdtafel plaats nam, de conferentie enkele oogenblikken bijwoonde en daarna vertrok, in gezelschap van prins Gustaaf Adolf van Zweden. KIND ONDER AUTOBUS GEDOOD Bij het spelen op den weg is het 2%- jarig zoontje van de fam. K. te Garijp door een autobus overreden en kort daarop overleden. 20-JARIGE JONGEMAN VRACHTAUTO GEDOOD. ONDER Gistermiddag heeft zich nabij de steen fabriek te Hooger Smilde een ernstig onge luk voorgedaan. De 20-jarige arbeider J. B. werkzaam bij de steenfabriek, die op de treeplank van de zwaarbeladen vrachtauto der fabriek mocht meerijden, stortte dicht bij zijn woning, die niet ver van de fabriek gelegen is, van de auto. Hij kwam onder de achterwielen van den wagen terecht en werd op slag gedood. Gewieetitecadeiir De raad kwam gisteravond ten 8 ure in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van den burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen. De notulen van 6 Juli werden goedge keurd. Op een vraag van den heer Voute deelde de voorzitter mede, dat het woon wagengeval met de familie Horsten was op gelost. De familie woont in het Tuindorp, terwijl de wagen in het wagerikamp staat. Van Ged. Staten waren goedkeuringen ingekomen op verschillende raadsbesluiten tot grondaankoop, tot verhuur van een lokaal der Openbare School aan Volkson derwijs voor kleuteronderwijs en tot het aangaan van een geldleening. Van hetzelfde college was voorts be richt van ontvangst ingekomen van de ver- keersverordening, van de aanvulling der politieverordening en een uittreksel uit het K.B., waarbij de wijziging van de legesver ordening werd goedgekeurd. Verzoek om nooddurft te lenigen Van den heer A. Koning was een verzoek ingekomen om medewerking te verleenen dat hem door het B.A. een hoogere uitkee- ring wordt gedaan, aangezien bij de uitkee- ring van thans, 4.50 per week, in zijn ge zin gebrek wordt geleden. B. en W. stelden voor dit adres te zenden aan het Burgerlijk Armbestuur. Conform besloten. Voorts werd medegedeeld, dat verschil lende ingekomen verslagen voor de raads leden ter inzage waren gelegd. De heer d e n D a s zegde toe bemerkin gen te zullen maken over oninbaar ver klaarde vorderingen van het G.E.B., aange zien er oninbaar waren verklaard die z.i. daarvoor niet in aanmerking kwamen. Conversie geldleening Voorgesteld werd de beide geldleeningen bij de Nationale Levensverzekeringsbank N.V. te Rotterdam van 4 1/4 en 4 groot 231.926,88 en f 248.000, terug te brengen tot een rentetype van 3 11/16 per jaar. Mede werd voorgesteld de leening van 35000 rentende 4)4 bij Het Beambten- fonds van de staatsmijnen in Limburg terug te brengen tot een leening van 3)4 Devoorz itter verheugde zich over het door weth. Macdonald bereikte resul taat. Op verzoek gaf weth. Macdonald nog een toelichting. De aanbieding geldt tot 14 Augustus en verder behoudens onvoor ziene omstandigheden. Jiadiopccgtamma Woensdag 11 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. V.A.R.A.- uitzending. 1010.20 v.m. V.P.R.O. 6.307.R.V.U. 7.30—8— V.P.R.O. 8.Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken". 10.Morgenwijding. 10.20 Causerie over goudproblemen (gr. pl.), declamatie, orgel en gra mofoonplaten. 12.„Melody Cir- cle". 12.45 Gramofoonplaten. 1. 1.45 „De Flierefluiters" en solist. 2.05 Gramofoonplaten. 2.50 „Fan tasia". 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.45 Orgelspel. 6.30 „Vacantie vieren", causerie. 7.05 Gramofoonplaten. 7.30 „Vrij zinnige Protestanten in de steden", causerie. 8.Herhaling S.O.S.- Berichten. 8.03 Berichten A. N. P., V.A.R.A.-Varia. 8.15 V.A.R.A.- Grootorkest. 9.Gramofoonplaten. 9.30 Vervolg concert 10.Berichten A. N. P. 10.0512.Gramofoon platen. HILVERSUM, 301 M. N.C.R.V.- uitzending. 6.307.Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8. Schriftlezing, meditatie en gewijde muziek (Gr. pl.) 8.30 Gramofoon platen. (Om 9.30 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.Harmo nium en sopraan. 12.Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 1.Chris telijke Muziekvereeniging „Cres cendo". 2.Tenor en piano. 2.50 Gramofoonplaten. 3.15 Het Haag- sche Trio. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Felicitaties. 5.Kinderuur. 6. Gramofoonplaten. 6.30 Causerie „Drankbestrijding voor en door de schippers". 7— Berichten. 7.15 Gra mofoonplaten. 7.45 Reportage. 8. Berichten A.N.P. Herh. S.O.S.- Berichten. 8.15 N.C.R.V.-Strijk- orkest en Dameskoor. 9.Causerie „Iets over stotteren en stotteraars". 9.30 Vervolg concert. (Om 10. Berichten A.N.P.) 10.30—12— Gra mofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Vo gelconcert. 11.35 Gramofoonplaten. 12.20 BBC-Theaterorkest en solist. 1.20 Het Amington Orkest en solist. 2.05 Gramofoonplaten. 2.35 Harry Engleman's kwintet. 3.05 Gramo foonplaten. '3.50 Pianovoordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonplaten. 5.20 Henry Hall en zijn dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 Declamatie. 7. Medvedeff's Balalaika-orkest. 7.20 Het Upper Norwood Leger des Heils-orkest. 8.Sportpraatje. 8.20 Victor Silver met zijn dansorkest. 8.55 BBC-Symphonie-orkest en solisten. 10.Berichten.. 10.20 „They had been warned", causerie. 10.25 Falkman en zijn Apachen- Band. 11.05 Declamatie. 11.20 Eddie Carroll en het Casani Club-orkest. U.50—12.50 Gramofoonplaten. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en .10.35 Gramofoonplaten. 12.20 Militair concert, en zang. 2.20 Gra mofoonplaten. 5.20 Populair con cert. 7.20 Zang. 7.35 Gramofoon platen. 8.50 „Griselidis", opera. 10.50 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 6.50 Herman Hagestedt's orkest. 8.50 Leipziger Symphonie-orkest. 9.50 Gramo foonplaten. 12.20 Politiemuziek- corps. 1.35 Omroeporkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.50 Keulsche Orkestvereeniging. 6.35 Solisten- concert 7.20 Omroepsextet. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Voordracht. 10.50 Kwintetconcert. 11.3512.20 Franz Hauck's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 P. Godwin's dansorkest. 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 Zang. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Ed. Loiseau's orkest. 10.30— 11.20 A. Felleman's dansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 2.20 Max Alexys' orkest. 5.25 Het Lejeune-kwartet. 6.20 Massenet- Herdenking. 7.05 Gramofoonplaten. 7.25 „Figaros Hochzeit", opera. 11. 11.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Gramofoon platen. 10.20 Berichten. 10.40 Harp en altviooL 11.05 Weerbericht. 11.20 tot 12.20 Fr. Hauck's orkest en so listen. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—10—, Nor- mandië 10.10.35, Parijs R. 10.35 11.35, Lond. Reg. 11.35—12.20, Keu len 12.20—13.20, Brussel VI. 13.20— 14.20, Keulen 14.20—15.20, Parijs R. 15.20—15.35, Lond. Reg. 15.35—16.50, Keulen 16.5018.20, Brussel VI. 18.2019.05, Brussel Fr. 19.05 19.20, Keulen 19.2020.Nor- mandië 20.20.20, Lond. Reg. 20.20 tot 21.40, Luxemburg 21.4022. Lond. Reg. 22.22.20, Brussel VI. 22.20—22.50, Berlijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel Vlaamsch 8.9.20, Luxemburg 9.2010.35, Droitwich 10.3518.20, Luxemburg 18.20 19.Droitwich 19.20.Luxem burg 20.20.20, Droitwich 20.20 23.05, Lond. Reg. 23.0524. Lijn 5: Diversen. De heer Macdonald becijferde, dat de gemeente in 10 jaar 15000 rente bespaart. Ged. Staten maken bezwaar tegen een over eenkomst van 10 jaar, doch de raad was van oordeel, dat de overeenkomst moest wor den gesloten. Overeenkomstig het verzoek van Ged. St. stelden B. en W. voor tot vaststelling van de 5e suppletoire begrooting 1936 te besluiten. Gebleken was, dat de werkelijke uitgaven voor 1936 wegens werkverschaffing en steunverleening, waarin het Werkloosheids- subsidiefonds bijdraagt, 85.825,79 hadden bedragen. Dit bedrag was geraamd op 89.085, waarom het op het werkelijke be drag moet worden gebracht. Conform besloten. Vaststelling suppletoire begrooting dienst 1937. B. en W. deelden mede, dat de begrooting gewijzigd moest worden in verband met de reorganisatie ter secretarie en in verband met de uitgaven door de gemeente gedaan voor de ontvangst van het congres van de Vereeniging van Handelaren in Bouwmate rialen, waarbij de gemeenten den congres sisten port en sherry had aangeboden, hoe wel daarvoor geen post op de begrooting had gestaan. In verband met deze uitgaven is het wel eigenaardig, dat de gemeente voor den verlichtingsavond, waarvan de geheele middenstand profiteert, geen cent kon bij dragen, omdat er geen geld voor op de be grooting was uitgetrokken. Ons dunkt, dat B. en W. ook voor dit geval de uitgaven bij suppletoire begrooting hadden kunnen regelen. Conform besloten. Tot leden van de commissie belast met het nazien der driejaarlijksche afrekeningen van de R.K. Jongensschool en de school voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs van de jaren 1932, 1933 en 1934 werden benoemd de heeren C. Brak, C. W. Ellis en E. J. Voute. Rondvraag. De heer V r ij e bracht hulde aan den burgemeester en de politie, waarop tijdens den verlichtingsavond het verkeer was ge regeld. De heer Dingerdis sprak den wensch uit, dat voortaan de betalingsstaten van de in de Wieringermeer tewerkgestelde arbeiders op tijd aanwezig zijn, opdat zij niet op betaling behoeven te wachten. De waarnemen d-s ecretaris gaf een toelichting. De heer Dingerdis bleef van oordeel, dat de menschen op tijd betaald moeten worden. Weth. Macdonald had thans de toe zegging, dat betalingsstaten op tijd aanwezig zullen zijn. De heer S w a a g vroeg of de raad van de verschillende bebouwingsafstanden een af schrift kon krijgen. De voorzitter: Die staan op de kaart en daarvan kan ieder den afstand aflezen. Spr. gaf in overweging om als raadsleden een toelichting van den directeur van ge meentewerken te vragen. Hierna sluiting. en niet in de gelegenheid naar den tandarts te gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den weldoenden rust geven, waarnaar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds Nederlandsch "AKKERTJES" in huis te heb- Product ben. Ze komen altijd van pas bij f Hoofdpijn, Migraine, Zenuw- fijnen, 'n' Kou, Kiespijn, enz. er 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Zaterdagmiddag 7 Aug. kwam de raad bijeen onder voorzitterschap van burge meester Kaan. Aanwezig alle leden. De voorzitter deelde mee, dat ter Provin ciale Griffie een nadere bespreking heeft plaats gehad over de schoolgeldkwestie. Verder is door den gemeente-opzichter, bijgestaan door den gemeenteveldwachter, een onderzoek ingesteld naar den toestand, waarin de W.C.'s in deze gemeente verkee- ren. Er is nagegaan: le. in welke gevallen door meer dan één gezin van dezelfde W.C. gebruik wordt gemaakt en 2e. hoe de wa terstand en de afwatering zijn. Er is gebleken, dat de opmerking van den heer Rol in de vorige vergadering zeer ad rem is geweest. Verder deelde de voorzitter mede, dat door B. en W. in overleg met naburige ge meenten de voorwaarden zijn vastgesteld, waaraan op 1 Sept. a.s. huurauto's zullen hebben te voldoen. De oude brandspuit is verkocht en heeft 35 opgebracht. Praktisch gesproken komt hier geen werkloosheid voor. Van 14 Juli tot 25 Sept. is de steunregeling stopgezet. Bij werkloos heid zal van deze regeling kunnen worden afgeweken. Ingewilligd werd een verzoek van de afd. van het Witte Kruis, om beschikbaarstelling van een lokaal der o.L school voor het hou den van een moedercursus. Door het Witte Kruis werd een bijdrage voor 1938 gevraagd voor de ontsmettings inrichtingen. Met algemeene stemmen werd goedgevonden 1 cent per inwoner te ver leenen. Ook werd met algemeene stemmen be sloten de overeenkomst vast te stellen voor een gemeenschappelijke regeling, inzake de destructie van afgekeurd materiaal uit de kringen Barsingerhorn en Oudkarspel van den vleeschkeuringsdienst. Rekening en begrooting. Hierna werd de gemeenterekening 1936 aangeboden. Voor den gewonen dienst be droegen dp - -c' ;n f 65032,06, de uitr gaven 60.5x4,24; sildo f 4457,82. .Voor den

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7