Agenda N.V. DE BANK VAN SAS te Alkmaar. SmST* «S,."1"""'' k A,he"-Ibis as?- NASSAU-TAX. Tel. 3545 AMSTERDAMSCHE BEURS HEILOO Voor kleine tuinen. Overal gezocht, maar toch bij SPAANDER ochï. I Alkmaar, Donderdag. DROEVIG ONGEVAL TE STOMPETOREN. Alkmaarder verdronken. De heer L. Admiraal uit Alkmaar, die Dinsdagavond een bezoek bracht aan z'n vriend en collega G. Weder te Stompetoren, met wien hij bijna 20 jaren samenwerkte bij de firma Otter te Alkmaar, verscheen gis termorgen niet op zijn werk. Toen de heer Weder gistermiddag van z'n werk naar huis ging, ontdekte hij in de Noordervaart tot z'n ontsteltenis het stoffe lijk overschot van den heer AdmiraaL Het slachtoffer is waarschijnlijk op z'n wande ling naar huis vermoeid geraakt, heeft aan den wallekant in het gras willen uitrusten is toen gestruikeld en in de vaart terecht' gekomen met bovenstaand noodlottig gevolg DE VERGIFTIGINGSGEVALLEN ROND HARENKARSPEL. Nadere bijzonderheden. Na de uitvoerige reportage, welke wij gisteren hebben gepubliceerd over de vele vergiftigingsongevallen rond Harenkarspel zijn er nog slechts een paar bijzonderhe den te melden en wel in de eerste plaats, dat de epidemie zich in den loop van giste ren nog aanzienlijk heeft uitgebreid. Uit een telefonisch onderhoud, dat wij heden' morgen nog met mevr. Groenhart mochten hebben, bleek, dat er sinds gistermiddag wederom tal van patiënten om medische hulp verzocht hebben en zelfs vandaag nog meldden zich weer nieuwe ziekeft. Men staat hier ten deele voor een raad sel, want kon men eenerzijds aannemen dat het gebruik van ondeugdelijk vleesch de directe oorzaak is van de ziektever schijnselen, anderzijds staat men volkomen in het duister waar het patiënten betreft, die pertinent beweren geen vleesch van slager v. D. gebruikt te hebben. Óf hier op andere wijze de ziekte is ont staan is voorshands moeilijk te constatee- ren, in ieder geval pasten de doktoren de zelfde geneesmiddelen toe. De geruchten, dat de slagerij van den heer v. D. voor eenige dagen gesloten zou worden, zijn totaal uit de lucht gegrepen, alleen is den slager verboden van den vleeschvoorraad te verkoopen. Het is voor den heer v. D. 'n zéér pijnlijk geval, te meer omdat zijn rund vleesch toch goedgekeurd was en hij zich nog steeds van geen schuld bewust is, terwijl het hem van vele zijden wordt aangewreven, dat hij de schuldige van alle ellende is. Inmiddels houden wij voortdurend con tact met de bevoegde autoriteiten en zul len onze lezers constant op de hoogte blij ven houden met het verloop van het merkwaardige verschijnsel in deze buurt schappen. CONFLICT BIJ DE N.V. JAC. MET. Voor haar personeel, voorzoover werk zaam in de afdeeling wagenmakerij (aan derf Frieschenweg) heeft de N.V. Jac. Met dezer dagen een loonsverlaging ingevoerd, varieerend van 2 tot 3 cent. De belangheb bende werklieden stelden voorzoover georganiseerd; men deelt ons mede, dat lang niet allen zijn aangesloten bij een vakvereeniging hun organisaties (de Algem. en de r. k. metaalbewerkersbond) op de hoogte, waarvan besprekingen met de werkgevers het gevolg waren. Zij moch ten echter niet tot een gunstig resultaat leiden, zoodat thans namens het personeel aan de firma de eisch is gesteld vóór 23 Aug. a.s. de loonsverlaging ongedaan te maken. De afd. wagenmakerij omvat een twin tigtal personen. ALKMAAR EN DE JAZZMUZIEK. de Een plaatselijke afdeeling van Nederlandsche Jazz Liga. Medio September zal hier ter stede een afdeeling van de Nederlandsche Jazz Liga worden opgericht. Deze vereeniging, welke in ons land reeds vele afdeelingen telt, een Ned. Indische zustervereeniging bezit en aangesloten is bij de Internationale Fede ratie van Hot Clubs, stelt zich ten doel de authentieke jazzmuziek als zelfstandigen muziekvorm te bestudeeren en in breederen kring erkenning te doen vinden. Eenerzijds wenscht de N.J.L. de vooroordeelen der conservatieve muziekliefhebbers en -ken ners tegen deze muziek van den Ameri- kaanschen neger te overwinnen, anderzijds poogt zij het ongebreidelde enthousiasme van de jongere generatie tot een bezonnen Bomaanslag te Aleppo. Gistermiddag is een bom geworpen naar de woning van dr. Hasson Foead, afgevaardigde van het nationale blok. Het schijnt, dat dit incident een nieuwe episode vormt in de rivaliteit tusschen de aanhangers van Hassan Foead en die van Salaheddin Djabri, den broeder van den minister van buitenlandsche zaken, die de vorige maand het slachtoffer van een der gelijken aanslag was. Amokmakende Egyptenaar doodt vier personen. - Te Glasglow heeft gisteravond een amokmakende Egyptenaar vier perso nen doodgeschoten, een ander zwaar ge wond en ten slotte zelfmoord gepleegd. Eerst reed hij in een taxi naar het huis van zijn schoonouders, bracht ernstige ver wondingen aan zijn van hem gescheiden levende vrouw, en schoot den te hulp snel lenden taxichauffeur dood. Vervolgens drong hij de woning binnen, bracht zijn schoonvader, schoonmoeder en eigen kind om, en schoot zich daarna zelf door het hoofd. muzikale ontspanning terug te voeren. De N.J.L. tracht dit doel te verwezenlijken door het houden van lezingen, geïl lustreerd met gramofoonplaten, waarin haar officieelesprekers de jazzmuziek in haar diverse uitingen beschouwen, haar goede eigenschappen belichten, de appreciatie voor deze jonge muzieksoort tot normale propor ties trachten terug te brengen en vooral krachtig stelling nemen tegen de veelvul dige, muzikaal minderwaardige imitatie, welke op dit gebied in Nederland en in het buitenland bestaat. De datum van den oprichtingsavond, waar van het muzikaal-wetenschappelijk gedeelte onder leiding van het hoofdbestuur der Ned Jazz Liga zal staan, zal nader bekend won den gemaakt. POLDERBENOEMING. Bij K.B. is benoemd tot heemraad van het waterschap de Beemster de heer D. Hoge- toorn Klzn. te Beemster. FAILLISSEMENT. Uitgesproken is het faillissement van M. Zuidland, wonende te Oudendijk, met be noeming van mr. F ruin tot rechter-commis saris en van mr. Judell tot curator. Ter visie van de rechtbank is gelegd de uitkeeringslijst in het faillissement van Corn. Dekker, timmerman en aannemer te Schagerbrug, met een uitkeering van nihil PRIJZEN BEHAALD. Op de slagerstentoonstelling te Haarlem gehouden is door den heer P. Banga, werk zaam bij de firma Botman, alhier, een eerste prijs behaald in de rubriek „Sierwerk". De heer J. Brink uit Heiloo behaalde een eer' sten prijs in de afdeeling „opgemaakte schotels". KAPPER TOT 1 JAAR GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD. Eisch luidde 3 maanden. Hedenmorgen heeft de Alkm. rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van den kap per J. de B., alhier, die terecht gestaan heeft wegens diefstal met inbraak op klaar lichten dag te Oudorp gepleegd. De eisch was 3 maanden, het vonnis luidde 1 jaar gevangenisstraf. UITBREIDING ZAAK „DE GEKROONDE SCHAAPJES". Een succes voor den heer H. Bulthuis. Op feestelijke wijze is gistermiddag om 4 uur de ingebruikneming van de nieuwe engros-zaak van den heer H. Bulthuis, vroeger gevestigd in de Langestraat en de Hoogstraat en thans voor wat den en- gros-handel betreft geïnstalleerd in het prachtige huis van wijlen notaris v. Toor- nenburgh, op den hoek Oudegracht-Brillen- steeg geschied. Er was ook reden tot vreugde 'bij deze plechtigheid. Immers, de steeds grooter wordende handel in de beide betrekkelijke kleine winkels liet niet langer toe, dat men tevreden kon zijn met de beperkte ruimte en zoo is tenslotte overgegaan tot de ver bouwing van het genoemde pand van den overleden notaris. En wat hier verder tot stand gekomen is, is ongetwijfeld een vermelding waard. De detail-handel zal voortgang vinden in de Langestraat en de Hoogstraat terwijl in de nieuwe zaak speciaal de grossierderij is ge worden. Ongeveer 40 fraaie bloemstukken gaven aan het geheel een feestelijk aanzien, ter wijl er voor de openingsplechtigheid een groote belangstelling uit vele kringen be stond. De heer Bulthuis heeft, na alle aanwe zigen welkom geheeten te hebben een korte rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. herinnerde eraan, dat op 1 Juni 1914 in de Hoogstraat zijn zaak, welke toen be stond uit een winkeltje van 16 vierkante meters oppervlakte en een kleine sortee ring ondergoederen bevattend, tot stand ge komen was. Mevr. Bulthuis hielp de klan ten, terwijl de eigenaar zelf met den poe- pezak den boer op ging. Door hard werken en ondanks de zware concurrentie der groote Amsterdamsche grossiers, slaagde de familie er in de zaak steeds meer om hoog te werken, het aantal winkeliers-af nemers uit te breiden en tenslotte als gros sier erkend te worden. Het bezoeken van particulieren op het platteland was intus- schen reeds lang gestaakt. Het personeel werd steeds meer uitgebreid, reizigers wer den aan de zaak verbonden en thans zijn ook twee zoons van den heer Bulthuis in de zaak werkzaam. De naam der zaak „De on- noozele schaapjes" is veranderd in „De ge kroonde schaapjes". Met een woord van dank beantwoordde het oudste lid van het personeel, de heer E. J. Koning, waarna ook nog mej. P. Myl- hoff en de heer Pisart het woord voerden. Allen spraken hun erkentelijkheid uit het tot stand komen van dit nieuwe gebouw. Nadat ververschingen waren geserveerd, werd een rondgang door de nieuwe zaak gemaakt. Voor zoover het de zaak toeliet, is het oude pand in tact gebleven en zijn in het woonhuis slechts interne veranderin gen aangebracht. In den tuin is dan het groote expeditie gebouw geheel van steen opgetrokken en daarin vindt men een uitgebreide sortee ring tricotages, wollen stoffen, garens en manufacturen. Alles ziet er zeer soliede uit en w(j kregen wel den indruk, dat hier iets grootsch is geschapen en vooral in een tijd als deze stemt dit des te verheugender. Het is den heer Bulthuis gelukt met de hem ten dienste staande middelen zoo eco nomisch mogelijk zijn engros-zaak in te richten. Te n toonstel 1 in gen Bergen, Moderne kunstzaal P- Boender maker Cz.: werk van Kees Boendermaker. Geopend 1012 en 14 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bergen, Dokter Dekkershuis, tentoonstel ling werken schilder Ponstijn en beeldhou' wer Marree (tot einde Aug.) Bioscopen. Bioscoop Harmenie, 7.30 uur, hoofdnum mer Golddiggers 1937 (revuefilm); hoofd rollen Dick Powell en Joan Blondell. Toe gang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De Zigeunerprinses (klucht); hoofdrollen Laurel en Hardy. Toegang boven 14 jaar. lederen middag, half 3, voorstelling. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Born to dance (zang en dans), hoofdrollen Elea- nor Powell, James Stewart, Virginia Bruce en anderen. Vrijdagmiddag half 2 matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Oké, mr. Deeds! (amus.); hoofdrollen Gary Cooper en Jean Arthur. Toegang voor eiken leeftijd. Vrijdagmiddag half 2 matinee. Donderdag 12 Augustus. Verlichtingsavond te Heiloo. Zondag 15 Augustus. 8.30 uur, openluchttheater te Bergen, laatste opvoering harlekijnspel De kring loop der belangen. SPOORSTRAAT 38. Telef. 3850. Incasseering van wissels en kwitanties op Binnen- en Buitenland. Assuranties op elk gebied bij uitsluitend prima Maat schappijen. Safeloketten vanaf f 5.per jaar. Het verkoopkantoor, de directiekamer, het personeelslokaal, de expeditieruimten, zoowel als de opslagplaatsen op de eerste verdieping, zij zijn er tegen bestand lan gen tijd dienst te doen en waar het hier een zaak van gevestigde reputatie betreft, zal het nog wel verder crescendo gaan. Wij hopen dit voor den ondernemer en wenschen hem bij voorbaat in deze richting veel succes. POLDER „DE SCHERMEER". Al gemeen e vergadering. In het Noorderpolderhuis werd gistermid dag ten 2 ure een algemeene bestuursver gadering gehouden onder voorzitterschap van den dijkgraaf, den heer C. Kramer Glijnis. Afwezig wegend piekte de heer D. Huyser van Reenen en wegens verhindering de heer D. de Boer Pz. Met algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich met het rapport van de commissie van onderzoek der geloofsbrie ven, waarin tot toelating van de gekozen bestuursleden Matthijs Groot te Akersloot, Pieter Dekker te Oterleek en Frans Posch te Zuid- en Noordschermer. Overeenkomstig de wenschen van den commissaris der koningin werd besloten een andere belegging, dan tot nog toe gebruike- lijk was, van de vrijkomende gelden te volgen en voortaan schuldbrieven aan te koopen van Nederlandsche publiekrechter lijke lichamen. Aan den dijkgraaf werd machtiging ver leend om het vischwater in den polder on- derhandsch te verpachten. Indien wensche- Ujk voor langer tijd dan één jaar. Met algemeene stemmen (de dijkgraaf onthield zich van stemming) werd besloten als 1ste candidaat op de aanbevelingslijst voor dijkgraaf, wegens periodieke aftreding yan den heer Kramer Glijnis, den aftreden de te plaatsen. Als 2de candidaat werd met 9 tegen 7 stemmen op den heer P. Dekker de heer M. Groot op de lijst geplaatst en als derde can didaat de heer P. Dekker met 14 stemmen. 5 Stemmen waren verdeeld uitgebracht. Als 1ste candidaat op de aanbevelingslijst voor heemraad wegens periodieke aftre ding van den heer W. J. Koning werd, even eens met algemeene stemmen, de aftreden de geplaatst, als 2de candidaat de heer C. J. Baltus en als 3de candidaat de heer S. de Jongh. Verbetering grintwegen. De dijkgraaf deelde mede, dat de Groot- schermerweg, de Laan weg en een gedeelte van de Zuidervaart (Westzijde) afdoende was verbeterd. Een voorloopige verbetering wordt aangebracht op den Schermerdijk van Ursem tot Grootschermer en op het Zuidelijk gedeelte langs de Zuidervaart (Westzijde), aangezien deze wegen in een zoodanigen staat verkeeren, dat het onder houd met grint onmogelijk was geworden. De totaalkosten bedragen 1 3757,82, doch het werk geeft een besparing van f 1980, zoodat dit jaar de rekening met f 1800 wordt verzwaard. Verwacht wordt, dat de voorloopige ver beteringen voor 3 jaar voldoende zullen zijn, dien tijd zullen de meerdere uitgaven kunnen worden bespaard. De heer Jb. de Boer betuigde zijn groote tevredenheid over het tot stand gebrachte, waarna de dijkgraaf den opzichter dank bracht voor de groote moeite, die hij zich daarvoor had gegeven. Voor kennisgeving werd aangenomen een schriftelijk ingekomen voorstel van het af wezige lid, de heer D. de Boer, waarin werd voorgesteld art. 3 van de politieverordening te wijzigen. Na beantwoording van een paar vragen werd de vergadering gesloten. DE OUDSTE INWONER VAN AKERSLOOT OVERLEDEN. Gister is de oudste inwoner van Aker sloot, de heer Jan Bakker, overleden in den ouderdom van bijna 92 jaar. Bond van Gepensionneerden. In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van den Ned. Bond van Gepensi onneerden, afd. Heiloo, werden de statuten en het huishoudelijk reglement behandeld en behoudens enkele wijzigingen, goedge keurd. Besloten werd tot een fusie met het comité „Last" (bond van gep. ambtenaren in gemeentedienst). Behandeld werd beschrijvingsbrief voor de vergadering 24 Augustus te Utrecht. Als afgevaardigde werd gekozen de heer P. Vierkant. In prin cipe werd besloten, om enkele artikelen gezamenlijk te bestellen bij de midden standers in de gemeente. Groote ritten speciale tarieven. BLOEMEN ZAAIEN VOOR 'T VOLGEND JAAR. In Juli hebben we reeds Muurbloemen gezaaid en thans gaan we weer iets anders bedenken om onzen tuin het volgend voorjaar mee op te fleuren. Het komt maar al te vaak voor dat we, als eenmaal den bloeitijd daar is, het betreuren, dat we er niet tijdig aan gedacht hebben. We beginnen dan nu met het zaaien van de Silene pendula, een gekweekte Koekoeksbloem, die tegelijkertijd bloeit met de Vergeetmijnietjes, waarmee zij dikwijls gecombineerd worden. Voor bloembakken en hangers gebruiken we de rankende variëteiten Silene flore pleno ruberrima, dubbel purperrose of de Silene floro pleno Byou dubbel zalmrose. De compacta variëteiten, die slechts 15-20 cM. hoog worden zijn meer geschikt voor den rotstuin of perkbeplanting. De kleuren varieeren van zachtrose, lilarose tot rose- rood. Tegen den winter worden de thans gezaaide plantjes, die we gewoon in den vollen grond of in een kistje gezaaid heb ben, naar een vorstvryen bak overge bracht, waar zij tot het voorjaar blijven, dan eerst worden zij ter bestemder plaatse uitgezet, op afstanden van 15-20 cM. Een plant die we hier ook willen noe men is de alleraardigste zaaipapaver, Papaver nudicaule of IJsland Papaver, die zeer veel als snijbloem in veldbouquetten wordt verwerkt. De bloemen zijn lang niet zoo groot als die van de vaste plant Papa ver, het meeste gelijken zij eigenlijk op de klaprozen, die langs de spoorbanen groeien, doch de kleuren zijn veel inten ser. Ze varieeren van zuiver wit tot zuiver geel, goudgeel, helder oranje en oranje rood. Papavers hebben veel zon noodig en een beschut plekje, want tegen wind zijn zy weinig bestand. De hoogte is ongeveer 40-50 cM. Zij worden vóór den winter op de voor haar bestemde plaats gezet, waar zij vele jaren kunnen blijven aangezien het vaste planten worden, die dus telken jare opnieuw bloeien. A. C. MULLER—IDZERDA. Belegging in bedrijven, die met courantenreclame verkoopen, veilig en rendabel. Een econoom onderzocht in 1932, '33 en '34 de geregistreerde aandeelen op de New-York Stock Exhange. Van de 1270 aandeelen keerden 525 in die jaren dividend uit; 60 van dit aantal bleken bedrijven te zijn, die hun waren op ruime schaal adver teerden. En op een heel enkele uit zondering na, hadden zij alle hun eerste reclame in couranten geplaatst. Dat adverteerende bedrijven als solide firma's worden beschouwd, bleek ook uit het feit, dat 81 van het aan deelen bezit van een groote assurantie- maatschappij afkomstig was van de firma's die ook tijdens de depressie voortgingen met adverteeren. Een ander geval: Iemand, die 27.000 wilde beleggen, volgde het advies op, aandeelen van bedrijven te kiezen, die uitgebreid in couranten adverteeren. Hij deed dit en kon eenigen tijd later reeds consta teerden, dat hij 5.800 had verdiend. Alzijdige harmonische, sportieve oefening om gezond en krachtig te blijven. H. L. O.-diploma! £aatste êetichten (Ongecorrigeerd). TENGEVOLGE VAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. In het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden is gisteravond overleden de 28-jarige J. v.d. Plas te Katwijk aan Zee, die des mid dags met den politiekruiser „Van Ewijk" te IJmuiden aan wal was gebracht. Sle!L,Plas had aan boord van den w T 42.°? ,de Noordzee een ern- j Pi °cdvergiftiging opgeloopen, door ijl w ZiC\aan staaldraad gewond achter^ weduwe met een kind DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. teSAt£np(Unr;) Singapore, Valk (uitr.) van Donderdag 12 Augustus 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koert STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 100"%, 4 Ned.-Indië 1934 100"%e 5)4 Duitschl. '30 m. verkl. 36% BANK-1NSTELLINGEN. Amaterd. Bank 1597, Handel Mij. Cert e. 250 194% Koloniale Bank170'/« Ned. Ind. Handelsbank 170% INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel U. S. Leatber i CULTUUR MAATSCH. H. V. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie. Vorstenlanden Dito actions i 771/, 93% 276 374V, 168% 71 45VM 72Vm 2»/i« 46 V16 291 8% 87%, 7% 557% 244 174% 47% 27.00 laatst* k. 22.30-45. 100" Vu 36%, 194% 170 1707, 77%-8 93% 276 381-2 168|.9! 71 44-%. 71%-\ 897. t% 558% 244% 1757, 46% 27.00 MIJNBOUW. 122 Alg. Explor. Mij.. 1 128 Redjang Lebong PETROLEUM. 1747a 173% Dordtsche Petr. 412% 413% Kon. Petr. 4267, 427-% Perlak c 108 107% Phillips Oil t 45Vs 45% Shell Union 20s/j, 19-207* Tide Water 15% 15%" RUBBERS. Amsterd. Rubber 302'/, 299-7, Deli Bat. Rubber 0 2527, 251 1 Hessa Rubber 247 252-4 Oostkust 122 118% 186-7 Serbadjadi 1847, Interc. Rubber 5% 5 7/r% SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoombool 152 151% Scheepvaart Unie TABAKKEN. f 147% 148% Deli Batavia 274»/, 273 Oude Deli t t 337 337% Senembah t 3401/, 3397, AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 58 Southern Pacific 35% 35% Southern Railw. Cert. 217, 21%-»/, Union Pacific 94% 93 Canadian Pac. 9% 9% §Noteering per 50. ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers y,, heden y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden; 1.8U/t, 1-817 9.037, 9.04«/; 72.95 72.96 i 6.80 y,\ 6.80*1, 30.54%) 30.53 H; 41.66 41.66 40.35 40.37 H 46.60 46.62 H 45.42 y 45.45 9.57 K 6.33 y New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag ZELDZAME BRUTALITEIT. Dezer dagen deed een dertigjarige stu- cadoor bij het politiebureau Pieter Aertz- straat te Amsterdam aangifte van dief stal van zijn rijwiel. Nadat het rijwiel in middels was opgespoord, bleek het, dat de aangever op zijn beurt het rywiel zelf had gestolen in Januari van dit jaar uit de Ferdinand Bolstraat. De stucadoor, die blijkbaar niet op een dergelijke activiteit van de politie gere kend had, is in bewaring gesteld. Schaken. HET LANDENTORNOOI TE STOCKHOLM Drie Nederlandsche deelnemen niet fit. Hangpartijen uitge speeld. Woensdagavond werden te Stockholm de hangpartijen van verschillende ronden uit gespeeld. Nederland had geen afgebroken ontmoetingen, zoodat de Hollandsche spe lers vrij hadden. Hetgeen maar goed was ook, wat de Groot, van Scheltinga en Prins hebben allen drie met koorts te bed gelegen: griep had hen te pakken. Geluk kig was hun toestand niet van dien aard, dat zy heden voor hun partyen in de 16e ronde tegen Tsjecho-Slowakije niet hebben kunnen aantreden. Doch fit gevoelden deze drie schakers zich toch niet heelemaaL Euwe speelde niet mee, doch zal wel tegen Polen uitkomen. Hoewel op het F.I.D.E.-congres nog geen beslissing is gevallen, geeft men het voor stel van den K.N.S.B. inzake het aanwijzen van den nieuwen uitdager voor een wed strijd om het wereldkampioenschap, toch weinig kans, dat het aangenomen wordt. Het voorstel van den K.N.S.B. was, naar men weet ingediend op initiatief van den A.V.R.O. en hield in, dat door deze omroep- vereeniging in 1938 een tornooi met dubbe le ronden zou worden georganiseerd, wapr- aan zouden kunne i deelnemen de verliezer van de revanchematch Euwe—Aljechln, Botwinnik, Capablanca, Fine, Flohr, Keres, Reshevski en eventueel een achtste meester, nader aan te wijzen. De winnaar zou het recht verkrijgen na de revanchematch den wereldkampioen tot een nieuwen titel strijd uit te dagen. In 1939 wordt het landentornooi der F. I. E. in Argentinië gehouden. De resultaten der afgebroken ontmoetin gen waren: Elfde ronde: PolenAmerika y3 <4. 13e ronde: Letland—Argentinië 22. EstlandHongarije 13. EngelandJoego-Slavië iy2y.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2