+++V+#+A ^Buitenland. Spott Verkeersongelukken, GEMENGD NIEUWS. U hebt voorrang Willen vrouwen niet luisteren De brandweer van Crawlay. Hallo, H.L.O. LORD EN LADY BADEN POYVELL IN DE BIOSCOOP. Lord en Lady Baden Powell woonden gisteravond in gezelschap van twee jeugdi ge padvinders de bioscoopvoorstelling bij in Metropole-Palace te Den Haag. In het pro gramma draaide om 'n uitgebreide repor tagefilm van de Jamboree in Vogelenzang, welke het gezelschap met groote belang stelling heeft gevolgd. INBREKERS TE LAREN BETRAPT. Gisternacht werd de Larensche politie er van verwittigd, dat een man zich op ver dachte wijze ophield aan het Schouten- bischje tusschen Klaaskamp en den nieu wen weg te Laren. Onmiddellijk trok men op onderzoek uit en inderdaad trof men ter plaatse achter het Casino van Hamdorp een man aan, die bleek te zijn de 25-jarige losse werkman G. D., woonachtig te Hilversum Daar hij geen aannemelijke reden van zijn nachtelijk verblijf aan het Schoutenboschje kon geven, werd hij gearresteerd en voor loopig opgesloten op het Larensche politie bureau. Bij een verder onderzoek dat door de politie werd ingesteld achter het winkel pad van de Coöperatie Steunt Elkander, grenzend aan het Schoutenboschje, zag men een man over de schutting ontvluch ten. Men heeft getracht door waarschu wingsschoten den vluchteling tot staan te brengen, doch deze vluchtte verder en wist te ontkomen. Later in den nacht heeft men te Hilversum, den aldaar gedomicilieerden 28-jarigen recidivist G. E., een granietwer ker, van zijn bed gelicht en naar het poli tiebureau te Laren overgebracht, waar hij eveneens werd opgesloten. Het is gebleken, dat men gepoogd heeft aan de achterzijde het winkelpand van de coöperatie Steunt Elkander binnen te dringen. De inbrekers zijn in deze poging evenwel gestoord. De vluchteling had eerst zijn rijwiel en dat van zijn collega, dat zij bij een granietwerker aan de Kerklaan te Laren, een vroegeren patroon van hen, hadden geplaatst, opge haald en is met deze beide fietsen naar Hil versum teruggekeerd. OP OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. Twaalfjarige jongen te Enschede aan de gevolgen overleden. Gisteravond reed de 12-jarige T. Klyn sma- uit Enschede met zijn rijwiel over een onbewaakten overweg van de spoorlijn En schedeBoekelo. Juist naderde van de rich ting Boekelo "en leege materieeltrein, welke de knaap reeds van verre heeft moe ten zien aankomen. Vermoedelijk heeft hij gedacht nog tijdig voor den trein over de rails te kunnen komen. De machinist zag het gevaar in en remde, maar hij kon den trein niet tijdig genoeg meer tot stilstand "brengen. De fiets kreeg een klap van de rechter buffer van de locomotief, waardoor de knaap een eind werd weggeslingerd. Zwaar gewond bleef hij liggen. Een genees- heer constateerde een schedelbasisfractuur. In het R.K. Ziekenhuis te Enschede is de jongen in den afgeloopen nacht aan de ge volgen overleden. VERDUISTERING VAN 3000.—. Loopknecht van Hilversumsche meubelhandel aangehouden. De politie te Hilversum heeft gisteren wegens verduistering in dienstbetrekking aangehouden den 28-jarigen C. P. S. Hij wordt er van verdacht, zich goederen van zijn patroon te hebben toegeëigend tot een Bedrag van ongeveer 3000. S. was als loopknecht in dienst bij de firma v. E., een meubelhandel op de Ko ninginneweg te Hilversum en vervoerde dagelijks groote hoeveelheden meubilair, tusschen het magazijn en de pakhuizen der firma en naar de klanten, die bestellingen hadden gedaan. De patroon, die den mar. volkomen vertrouwde, heeft daarbij aan vankelijk nooit aanleiding gevonden, hem met eenige nauwlettendheid te controlee ren, zelfs al werden er herhaaldelijk arti kelen vermist. Deze verdwijningen uit den voorraad gingen echter regelmatig door en namen in aantal en omvang toe. Ten slotte viel de verdenking onvermijdelijk op S. De heer v. E. deed aangifte bij de politie en deze nam de zaak in onderzoek. Bij een huiszoeking in de woning van verdachte werden ver schillende van deze van diefstal afkomstige voorwerpen teruggevonden. Het onderzoek is nog in volle gang en er bestaat dus nog geen volledige zekerheid over de definitiev grootte der verduiste ringen, maar op grond van voorloopige be rekeningen is reeds komen vast te staan, dat S. in den laatsten tijd zijn werkgever voor niet minder dan ongeveer drie mille heeft benadeeld. De politie is druk doende met het opsporen der nog niet gevonden gestolen voorwerpen. DE PRIJSVRAAG VOOR HET AMSTERDAMSCHE RAADHUIS. R.eeds 197 ontwerpen ontvangen. Dinsdag voor 12 uur waren er bij de jury voor de prijsvraag inzake den bouw van het nieuwe stadhuis te Amsterdam reeds 197 ontwerpen ontvar.gen. Echter staat de termijn van inzending nog open tot 24 Augustus voor buiten de hoofdstad vertoevende architecten, mits zij hun ontwerpen vóór 10 Augustus 12 uur hebben verzonden. De jury verwacht in deze veertien da gen nog eenige tientallen ontwerpen, zoo dat het aantal de tweehonderd dan belang rijk zal overschrijden. Eerst na den 24sten Augustus zal de jury met haar uitgebreid werk beginnen het beste ontwerp uit te zoeken. Met het oog op de talrijke inzendingen valt het nog niet te,voorspellen, wanneer de jury met haar taak klaar zal zijn. Oorspronkelijk heeft men gedacht na vier maanden het gemeentebestuur van haar oordeel in ken nis te stellen. Nu het aantal echter zoo over weldigend groot is, is het geenszins uitge sloten, dat er nog langere tijd over heen 2®1 gaan voor de jury uiteindelijk haar be slissing heeft genomen. EEN VEETE TE GRONINGEN. Met het mes beslecht. Tusschen den 25-jarigen M. E. uit Gronin gen en den 24-jarigen D.V. uit Amersfoort was gedurende den tijd, dat zij te Amers foort samen woonden een veete ontstaan die ten gevolge had, dat E. naar Groningen terugkeerde. Daar werd hij door V., die te Groningen familie bezocht, aan zijn wo ning opgewacht met het voorstel de veete uit te vechten. E., die zich niet bang liet maken, ga daaraan gevolg en beiden gingen naar het nabijgelegen Noorderplantsoen. Daar trok ken zij beiden het mes en staken erop los V. kreeg verschillende steken in het linker been. E. werd in de rechterzijde getroffen en ernstig aan de handen gewonden. Toen trad de politie tusschen beiden. Bei den mannen zijn naar het politiebureau ge bracht, waar zij door den politie-arts dr, Melles zijn verbonden MERKWAARDIG ONGELUK TE OSS. Gisteravond heeft zich bij Oss een merk waardig ongeluk voorgedaan dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. De paarden handelaar H. van Vlijmen te Oss had in het naburige Alphen een paard gekocht, dat hi per vrachtauto, waarin hij met zijn zoontje had plaatsgenomen, huiswaarts liet vervoe ren. Op den Oyenschenweg onder Oss werd het paard, dat in den laadbak stond, plot seling schichtig. Het rukte zich los en trap te de cabine in, sprong vervolgens over ca bine en motorkap op den weg, waar het met gebroken nek bleef liggen. De inzittenden sprongen uit den rijden den auto, waarbij de heer v. V. in een mod dersloot en zijn zoontje op het doode paard terechtkwam. De chauffeur had nog de te genwoordigheid van geest den auto juist voor het paard tot staan te brengen. Vader er. zoon waren licht gewond. De auto was zwaar gehavend. DE RAMP VAN DE „JONGE JACOBUS" Het stoffelijk overschot van den hoofdmachinist in het vaderland terug. Gisteravond is aan boord van het s.s. „Oberon" van de Kon. Nederlandsche Stoomboot Mij. het stoffelijk overschot van den heer J. A. de Cocq van Delwijnen, in leven hoofdmachinist van het s.s. „Jonge Jacobus", dat op 1 Februari j.L bij de Ber- lenga-eilanden, onder de Portugeesche kust, ten Noorden van Lissabon, met man en muis verging, aangekomen. Na aankomst is de kist naar Schiedam vervoerd, waar heden in de parochiekerk van de H.Liduin aan de Nieuwehaven de plechtige uitvaartdiensten zullen worden gehouden, gevolgd door de begrafenis op het r.k. kerkhof aan den Vlaardingerdijk. SLACHTOFFER VAN VOORRANGS WEGEN. Wielrijder door auto aangereden. De 55-jarige wielrijder W. G. Sch. is gis termiddag op weg naar zijn woning te Beek, op den Rijksweg, welke een voorrangsweg is, by het kruispunt Geverik-Geulle door een personenauto aangereden en tegen den grond gesmakt. Met een hersenschudding en een schedel basisfractuur is het slachtoffer naar het zie kenhuis te Sittard vervoerd. De toestand van den ongelukkige is zorg wekkend en vrijwel hopeloos. Prins Tsjitsjiboe bezoekt de Leidsche universiteit. - Dinsdagmiddag ontving de rijksuniversiteit te Leiden onverwaeht be zoek van den Japanschen prins Tsjitsjiboe met een gevolg van twee heeren. Z.H., die ontvangen werd door den administrateur, den heer A. van Hoogstraten, drukte den wensch uit den#hortus en het daar aanwe zige gedenkteeken voor von Siebold te be zichtigen. Prins Tsjitsjiboe toonde zeer veel belangstelling. Hij nam verscheidene foto grafische opnamen en scheen in het bijzon der getroffen door de talrijke Japansche planten in den hortus, die als oorspronke lijke importen van von Siebold met een Ja- pansch vlaggetje gekenmerkt zijn. Ook de victoria-regia, de groote treurbeuk en de meer dan drie eeuwen oude regen boeiden de aandacht van Z.H. Nieuwe directeur Vreemdelingenver keer. - Tot directeur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer is benoemd de heer mr. H. M. Planten. De heer Planten heeft 18 jaar de advo- catenpractijk in Soerabaja uitgeoefend. Prins Gustaaf Adolph van Zweden te Den Haag. - Z.H. prins Gustaaf Adolph van Zweden heeft voor eenige dagen zijn intrek genomen in hotel „Des Indes" in de Resi dentie. In het hol van den leeuw. - Aan het hoofdbureau van politie te j^msterdam is een jongeman in verzekerde bewaring ge steld, die zich in verband met een paspoort, dat hy noodig had, aan dit bureau had ver voegd. By onderzoek bleek, dat hy werd gezocht wegens verduistering van geld ten nadeele van een Amsterdamsche firma, zoo dat hü meteen werd vastgehouden. Indien u op een voorrangs weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher is op den weg, krijgt meestal In 't ziekenhuis allen tijd om tot Andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen! Van een „verbitterd man". Een „verbitterd man" heeft in een Engelsch blad de klacht geuit, dat de gemiddelde vrouw, de vrouw byvoor- beeld, met wie een man danst op een bal, niet kan en niet wil luisteren naar het gesprek, dat haar partner, al dan send, met haar wil voeren. En hy is niet zoo maar zonder meer, tot deze conclusie gekomen. Zij ig g0€cj gefun deerd! Hoort zün klacht! Ik ben op een bal. De band is goed en het gezelschap eveneens. Ik ben er trotsch op, één van de knapste meisjes van het heele bal tot dansgezellin te hebben kunnen verwerven; zü z>e* er niet alleen aardig uit, maar zy danst ook uitstekend. Ik probeer een prettig gesprek te voeren. Langzaam maar zeker is het echter of haar gezicht ver strakt; er komt iets glazigs in haar oogen, zy knikt alleen maar eens, antwoordt zoo nu en dan met een verstrooid „ja" of „neen" en haar oogen zyn steeds gericht op de musici. Ik ken de symptonen: met vrywei 100 zekerheid weet ik, dat myn bekoor- lyke partner eenvoudig niet luistert naar hetgeen ik zeg en dat" mijn woorden haar voorby kabkelen als een murmelend beekje- Het is geen aangename ervaring voor een man en toen ik deze verpletterende ont dekking voor de eerste maal deed, trok ik het my werkelyk aan! Ben ik zóó ver velend??? vroeg ik mijzelf af. Ik besloot de zaak eens systematisch te onderzoeken en myn conclusie schryf ik thans neer. Ik heb dertig jonge vrouwen op de proef gesteld en haar gedragingen jegens de mannen, die zij op een dansparty ont moetten en met wie zij dansten, gadege slagen. Niet minder dan 17 van de 30 gedroegen zich als de jonge vrouw, hierboven beschre ven. Vyf van de dertig sleepten haar partner naar het buffet, waar zy een groepje ken nissen troffen, met wie zy heel geanimeerd babbelden. Drie vroegen iets te drinken en verdwe nen, terwyl het gevraagd werd gebracht. Drie braken eenvoudig het onderwerp, dat bespre xen werd, af en begonnen een levensbeschryving te geven van haar vrien den en kennissen. Eén morste een druppeltje wyn op haar japon en vond daarin reden om zich terug te trekken, teneinde ergens een reinigings proces te kunnen beginnen. Er was er maar één, die de conversatie met alle aandacht volgde, die als het ware aan de lippen van haar partner hing, hetgeen ntuurlük zeer vleiend voor hem was en maakte dat hy beter sprak dan ooit. Later bleek, dat deze dame een Poolsche van ge boorte was, die niet zoo best Engelsch ver stond! Wat is de conclusie, die een verbitterd man uit dit alles moet trekken? Eenvoudig, dat vrouwen niet willen luis teren en, als regel, woedend worden als men haar daartoe poogt te dwingen. Zy babbe len heel aardig en ongedwongen over wat zy beleven, zy praten ook wel graag over een boek, dat iedereen kent of een tooneel- stuk, dat iedereen heeft gezien en zy zyn nog steeds niet afkeerig van eèn tikje kwaadspreken. Maar zoo gauw een man een onderwerp van algemeen belang aan raakt en daarop iets dieper wil ingaan, is het of zy bevriezen en eenvoudig weigeren, haar hersenen te laten werken. Waarom doen zy dat? Is het waar, dat alleen de man van tegenwoordig kan oonverseeren? Waarom vergeten vrouwen, dat de helft van die kunst bestaat uit intelligent luisteren Zooals ik haar heb leeren kennen, kunnen de meeste vrouwen stellig niet behoorlijk praten, maar goed luisteren kunnen zij heelemaal niet. Tot zoover de „verbitterde". Heeft deze man gelijk? Eerlijk gezegd: slechts ten deele! Want ofschoon het natuurlyk heel aannemelijk is, dat een danspartner tijdens een foxtrot of een wals niet altyd-over de befaamde koetjes en kalfjes kan praten, is het toch anderzijds tydens den dans niet bepaald de geschiktste gelegenheid om zeer serieuze onderwerpen te behandelen. Is het zoo on logisch, dat het dansende meisje, dat voor haar plezier uit is, liever wat lichteren kost heeft? Heusch, als „verbitterd man" eens had ge tracht op andere plaatsen dan alleen in de balzaal met de gemiddelde jonge vrouw van tegenwoordig over een of ander ernstig on derwerp te praten, zou hy ontdekt hebben, dat zy wel degelijk kan luisteren. Een tragi-comedie om rijbewijzen in een Engelsch dorp. Eenige weken geleden kwam het mi nisterie van verkeerswezen in Engeland tot de ontdekking, dat de vier leden van de motorbrandspuit van het dorp Craw- ley, een liefelyk oord in Sussex, geen ry vergunningen bezaten voor het be sturen van zware motorvoertuigen. Een brandspuit behoort tot die klasse en een speciale ryvergunning is ervoor noodig. In Crawley werd de wet geschonden en om de zaak in orde te maken, moesten de vier mannen een ryproef afleggen De motorspuit werd voorzien van de letter L van de vereischte afmetingen en kleur, opdat alle weggebruikers zouden weten, dat omzichtigheid geboden was, want dat de spuit door de dorpslanen en -wegen da verde, bestuurd werd door een L(earner), een L(eer'ling), in de kunst van het besturen van zware motorvoertuigen. Het dorp maakte een feest van den proef rit. De kinderen stonden langs den weg ge schaard om de brandweermannen met toe juichingen aan te moedigen in den zwaren toets, dien zij te door staan hadden. Zy had den jaren lang zonder L met de spuit ge reden en er heel wat zware branden en en kele uitslaande brandjes mee gebluscht. De veldwachter had er nooit aanmerking op ge maakt. Hy wist niet beter of de bemanning van de spuit was in haar behandeling zoo volleerd als maar mogelyk was. Enkele dagen voordat de ryproef moest worden afgelegd, was er nog een brand in een hooiberg geweest, dien de mannen met hun spuit hadden gebluscht. De L had toen ontbroken en de veldwachter moet den an deren kant hebben uitgekeken, toen hy het gevaarte zag aankomen. Processen-verbaal op dat oogenblik zouden misschien het halve dorp in de asch hebben gelegd. Toen de feestelyke proefrit voorby was, wachtte men met vertrouwen en ongeduld op de uitkomsten. Het vertrouwen bleek volstrekt misplaatst te zyn. Drie leden van de bemanning zijn voor hun examen gezakt De jongste, die pas enkele weken bij de brandweer is en die als reserve-bestuurder dienst deed, is er met vlag en wimpel door gekomen. De hoofdman, die 28 jaar lang met de spuit heeft gereden en die de trots was van de brandweer van Crawley, is gezakt als een baksteen. De geslaagde candidaat had de kunst geleerd van de gezakten. De geslaagde candidaat heeft nog nooit de spuit naar een brand gereden. De gezakte heeft dit meer dan honderd maal in zijn leven gedaan. Hij weet niet, waaraan hy zijn ongeluk te wyten heeft. Hy was niet zenuw achtig. De spuit was even meegaande in zyn handen als altijd. Hij wist misschien niet, dat de exami natoren van het ryk hun foefjes heb ben. Misschien heeft hy op een vraag van den examinator, hoe laat het op een klok langs den weg was, het juiste antwoord gegeven en daarmee doen be seffen, dat hy de oogen niet voortdu rend op den weg gevestigd had. Deze en dergelijke strikvragen kunnen den besten bestuurder noodlottig worden. De hoofdman en de tweede andere slacht offers zullen het over een maand nog eens moeten probeeren. Inmiddels moet de L. op de spuit blijven en wanneer de reserve-be stuurder om een of andere reden niet mee uit kan rijden, moet men zich als er brand is, de diensten verzekeren van een dorpe ling, die het speciale rijbewys voor zware motorvoertuigen heeft. De meest trotsche man van Crawley is thans de reserve-chauf feur, die tot voor kort nauwelyks bekwaam werd geacht de brandspuit te besturen M DE ARABIEREN EN DE VERDEELING VAN PALESTINA. De secretaris der Arabische Hooge Com missie heeft gisteren verklaard, dat de Arabieren de wereld steeds hebben ge waarschuwd voor de joodsche idealen in Palestina en dat uit de te Zürich aangeno men resoluties zonder eenigen twijfel is gebleken, waarom de Arabieren zich tegen de zionistische beweging hebben verzet en waarom zy de woorden der vorige Zionis tische congressen, die aandrongen op samen werking, niet hebben geloofd. Hij hoopte, dat de Britsche regeering het gevaar van een verdeeling van het land onder de Britten, joden en Arabieren zou beseffen en geen nieuwe noodlottige beloften zou doen. De joodsche bevolking van Palestina voelt zich opgelucht dat het Zionistisch con gres de joden niet aan de verdeeling van Palestina heeft gebonden, doch de execu tieve gemachtigd heeft onderhandelingen met Engeland aan te gaan voor een bree- dere basis. Paardensport. DE KORTEBAANDRAVERIJ TE BERGEN. De V. V. V. heeft met het organiseeren van de Handicap-Kortebaan-Dravery een nieuw succes te boeken. De Hoflaan bleek hiervoor in alle opzichten te voldoen, ter wyl alles perfect geregeld was. Honderden waren van heinde en verre naar Bergen gekomen, w.o. bestutrfsleden van de Kon. Ned. Hardravery -vereeniging en van den bond van Kortebanen. Yan de 20 ingeschreven paarden waren er vier niet opgekomen. De wedstrijden hadden een vlot verloop, zoodat om half zes het einde daar was. Aan het slot ontstond een ongeval, dat nog goed afliep. Een van de pikeurs had n.1. de onvoorzichtigheid een sulky door een klein ventje te laten berijden. Toen een tweetal paarden kampten, ging ook het door den kleinen man bestuurde paard er van door, met het gevolg, dat het ventje van het karretje sloeg, een dame en een jongen werden aangereden en de sulky in elkander werd gereden. Gelukig kwamen alle drie personen er met lichte kwetsuren af. De ritten hadden een uitermate spannend en vlot verloop. Meerdere malen waren 3 ritten noodig voordat de overwinnaar kon worden aan gewezen. Zoo wist Janet Harvestereerst na 3 ritten Robert E Lei te verslaan en verloor Fanfare, de kampioen van Noordholland in 3 ritten van Xiphias. In den eersten omloop verloor Bleu Band van A. Knynenburg in 2 ritten van Sister Bond van A. C. v. d. Veen. Robert E. Lei van J. Corver verloor in 3 ritten van Janet Harvester van K. Taams. Zonnestraal van Th. Knynenburg In 2 rit ten van Sister Patrick van Jac. Klarenbeek. X. Smiling (kampioen van Friesland) in twee ritten van Otelha van S. Kuiper, Weeskind S. W. van Stal Bakkum in twee ritten van Aura V. van J. Haan Jz, Pin- kerton van mevr. Jacob in 3 ritten van Uilenspiegel van G. K. 't Hart, Fanfare (kampioen Noordholland) in 3 ritten van Xiphias van Joh. v. Twisk en Loblied van gebr. Kersbergen in 3 ritten van Zora van stal Valkeveen. In den tweeden omloop lootten tegen elkaar Sister Bond en Janet Harvester, Uilenspie- Wij vragen excuus... Dames van de H.L.O.-oefeningen, wij bieden U nederig onze verontschuldi gingen aan! Wat zyn we brutaal ge weest door te schryven, dat uw vèr- springen nog zwak was. Nog erger: dat ge hard en serieus moest oefenen, want anders De wraak was afdoende, dames! Daar waren gisteravond sprongen bij, die er mochten zyn. Daar zat wilskracht in U, zooveel, dat alle vroegere prestaties ver beterd werden. En wy, die dachten, dat gy het vèr- springen wat al te lauw opnam wat zijn we in het zonnetje gezet! Maar we nemen revanche, nu al dade- lyk! Want nu zeggen we: ge zijt bang, veel banger dan de heeren. Immers, gy durft niet in te schryven voor het exa men. Slechts een klein groepje van de Uwen moet den naam der dames hoog houden; de overigen kruipen stiekum achter de slanke ruggetjes van de echte sport- meisjes. Tegen 10 heeren is er één dame, die durft! Zoo ziet ge: de praktyk is heel anders dan de theorie Intusschen, waar blyven onze verpleeg sters? Wat zou het aardig zijn, als er eert flinke groep zusters in haar uniform mee- liep met den afstandmarsch! Wat zou de aether-lucht gauw verdwe nen zyn, als de vrije wind van het pol der- of duinlanom haar vroolijke ge zichten speelde! En waar zyt gij toch, D.A.W.-dames?, Laat gy U slechts door een enkeling ver tegenwoordigen op de H.L.O.-dagen? Of zijt ge bevreesd voor het athletiek-ge- deelte van de examens? Uw zwemkunst bewonderen we zeer, maar hoe prettig zou het wel zyn, als ge toondet, dat er meer is dan zwemmen; dat ge een harmonisch ontwikkeld lichaam bezit! Dames en heeren van alle rang en stand, nog is het tyd om mee te doen aan de H.L.O.-oefeningen en H.L.O.-examens. Wat die inschrijving betreft, op het Sportpark is daar eiken oefenavond gele genheid voor; verder belasten alle co mité-leden er zich meé en tenslotte kun de werkloozen zich vervoegen bij den heer H. J. Reurslag, Westerweg 300. Zij kunnen deelnemen aan de examens voor de helft van de examengelden! gel tegen Aura V., Sister Patrick H tegen Otelha en Xiphias tegen Zora. In dezen omloop verloor Janet Harvester in 2 ritten van Sister Bond, Aura V won in 2 ritten van Uilenspiegel, Xiphias in 2 rit ten van Zora, terwyl Otelha in 3 ritten won van Sister Patrick H., zoodat Sister Bond, Aura V., Xiphias en Otelha moesten kampen om de pryzen. In den derden omloop verloor Sister Bond in twee ritten van Aura V en Otelha van Xiphiar, zoodat de strijd om den derden- en vierden prys werd gestreden tusschen Sister Bond en Otelha welke door Sister Bond in twee ritten werd gewonnen. Om de eersten- en tweeden prys kamp ten Aura V en Xiphias welke in twee rit ten door Aura V werd gewonnen. De einduitslag werd hierdoor: 1. Aura V, eigenaar J. Haan Jzn., Wyde- Wormer, berijder J. Vergaij, handicap 25 meter. 2. Xiphias, eigenaar Joh. v. Twisk, Beemster, berijder C. Vergay, handicap 15 meter. 3. Sister Bond, eigenaar A. C. v. d. Veen, Haarlem, beryder Witteveen, handicap 10 meter. 4. Otelha, eigenaar S. Kuiper, Zaandam, berijder P. v. Leeuwen Jz., handicap 10 m. In „De Rustende Jager" had de prijsuit reiking plaats door den burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, nadat de vice-voorzlt- ter van de V. V. V., de heer Klomp, dank had gebracht aan de commissie, bestaande uit de heer Swaag, v. Exter, Baltus en Swakman, aan het gemeentebestuur, aan het bestuur van de Harddraverij Vereeniging te Bever- wyk, dat 't automatisch starttoestel leende aan Bergen's Harmonie, aan den starter, den heer Wait, de heeren v. Rooyen en Bon van de K. N. H. R. V. en de heeren Prins van den Bond van Korte Baanvereenigingen, de eigenaren en pikeurs. Een speciaal woord van dank richtte spr. tot den burgemeester, waarna de burge meester het bestuur van de V. V. V. hul digde voor het initiatief, terwyl hy dank bracht aan allen, die aan dit feest hadden medegewerkt. Dat de paardensport als concoursryden, aldus de burgemeester, hier van ouds ge liefd is, zal velen Uwer wel, maar velen wellicht niet bekend zijn en daarom is het wel interessant te memoreeren, dat vroeger op dezelfde baan de paarden uit den om trek onder den man om den eerepalm streden. De tyden waren toen nog wel niet zoo snel, maar evenals vandaag, werd er een goeden stryd gestreden. Weliswaar raakte deze harddravery van de baan, maar op 2 Juli 1899 werden voor het eerst rennen en langebaandraveryen gehouden op de fraaie grasbaan, gelegen om de plaats, waar thans de herten rustig grazen of misschien geïnspireerd door het verleden een onderlingen wedloop houden. Het waren toen nog wel heel andere tyden in Bergen, maar de belangstelling voor de paardensport was toen zóó groot, dat, al liep geen tram of autobus, duizenden

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7