HE JOUDEN Jladuyptoqtamma QeiHeeHieeadett feuilleton AlKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 HEILOÖ Vrijdag 13 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. 8.— V.A. R.A. 10.— V.P.R.O. 10.20 V.A.R.A. 12.— A.V.R.O. 4.V.A.R.A. 7.30 V.P.R.O. 9.— V.A.R.A. 10.40 V.P. R.O. 11.V.A.R.A. 8.Gramo- foonplaten. 10.Morgenwijding. 10.20 Gramofoonplaten. 11.Decla matie. 11.20 Orgelspel. 12.Gra mofoonplaten. 12.30 Solistenconcert. 2.Pianovoordracht. 2.30 Gramo foonplaten. 3.15 Sportreportage en Gramofoonplaten. Gramofoon platen. 5.Voor de kinderen. 5.30 „Fantasia". 6.Orgelspel. 6.30 Po litiek radiojournaaL 6.50 Gramo foonplaten. 7.05 Journalistieke cau serie. 7.25 Gramofoonplaten. 7.30 Berichten V. G. P. 7.35 „Dood en Onsterfelijkheid", causerie. 8. Piano en cello. 8.30 „Vrijzinnig Protestantisme in Oxford", causerie. 9.Vroolijke voordracht. 9.30 VARA-orkest. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Avondwijding. 11.Jazz muziek (Gramofoonplaten). 11.30 12.Gramofoonplaten. HILVERSUM, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de N.C. R.V. 8.Schriftlezing (om 9.30 ge- lukwenschen). 10.30 Morgendienst 11.Kinderkoor „Melodia". 12.— Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.45 Ensemble van der Horst. 2.30 Christ. Lectuur. 3.Piano en kla rinet. 3.45 Gramofoonplaten. 4. Zang en piano. 5.Gramofoon platen. 5.30 Declamatie en gramo foonplaten. 6.30 „Het rotstuintje", causerie. 7.Berichten. 7.15 Lite rair halfuur. 7.45 Reportage. 8. Berichten A. N. P. Herhaling S.O.S.- berichten. 8.15 Carillonconcert. 9.15 „De paling als wereldreiziger", causerie. 9.45 Amsterdamsch Salon- orkest (om 10.berichten A. N. P.) 11.3012.Gramofoonpl. Hierna Schriftlezing. DROIXWICH, 1500 M. 11.20 Gra mofoonplaten. 12.05 Zang en orgel. 12.50 Henry Hall en zijn dansorkest. 1.35 The Round Table Singers. 2.20 Gramofoonplaten. 3.05 Pianovoor dracht. 3.35 Radiotooneel met mu ziek. 4.25 „The English Entertai ners". 5.05 Gramofoonplaten. 5.20 Zangvoordracht. 5.40 Reg. King en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Or gelconcert. 7.10 Pianovoordracht. 7.35 Tuinbouwpraatje. 7.50 „Five hours back", relais uit Amerika. 8.20 BBC-Symphonie-orkest met solisten. 9.50 Pianovoordracht. 10. Berichten. 10.20 „People on the move", causerie. 10.40 Het BBC- Theater-orkest met solist. 11.35 Het Grosvenor House dansorkest. 11.50 tot 12.20 Dansmuziek (Gramofoon platen). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonplaten. 12.20 An- dolfi-orkest en zang .4.20 Tzipine- Trio. 5.50 Gramofoonplaten. 7.20 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 8.05 dito. 8.50 Piano en zang. 9.20 Radio- tooneeL 10.50 Gramofoonplaten. 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Politie- muziekcorps. 8.50 Omroep-Amuse- ments-Orkest. 9.50 Gramofoonpl. 12.20 Hermann Hagestedt's orkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Om roeporkest. 5.40 dito. 8.20 Omroep- kleinorkest en E. Börschel's orkest. 9.20 Gramofoonplaten. 11.2012.20 Leo Prümper's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 L. Langlois' orkest 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20, 6.50 en 7.20 dito. 8.20 Gramofoonplaten en zang. Hierna: Radiotooneel. 9.20 Eerste en derde acte van „Die Walküre" opera. 11.11.20 Cabaret. 484 M.; 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 L. Langlois' orkest. 5.40 Accordeon- muziek. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Pianovoordracht. 7.10 Gramofoon platen. 7.35 Zang. 8.20 Concert 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9.50 Gramofoonplaten. 10.20 Berichten. 10.4012.20 Egon Kaiser en S. Schneidewind met hun orkesten, met solisten. (Van 11.05—11.20 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE. Lijnl: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.05, Nor- mandië 10.0510.30, Parijs R. 10.30 tot 11.20, Droitwich 11.20—13.20, Brussel VI. 13.2014.20, Droitwich 14.20—14.35, Keulen 14.35—15.20, Droitwich 15.2017.20, Brussel vi. 17.2018.05, Brussel Fr. 18.05 19.20, Keulen 19.2020.05, Parijs R. 20.05—20.20, Lond. Reg. 20.20—21—, Keulen 21.—21.20, Lond. Reg. 21.20 tot 22.10, Boedapest 22.1022.50, Berlijn 22.5024. Lijn 4: Brussel Vlaamsch 8.9.20, Luxemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—18.45, Droitwich 18.45—20.20, Brussel Fr. 20.2020.50, Lond. Reg. 20.50—24.—. Lijn 5: Diversen. De voorzitter, burgemeester jhr van Foreest opende de gisteravond gehouden (door alle leden bijgewoonde) vergadering Biet een kort woord van welkom. Bij de ingekomen stukken bevonden zich verschillende goedkeuringen van Ged. Sta ten op raadsbesluiten, alsmede van den heer P. Köhne bericht van aanneming zijner be noeming tot hoofd der openbare lagere schooL Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Aanschaffing van schoolmeubeien voor de r.k. meisjesschool. Van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur was een verzoek ingekomen om beschikbaarstel ling van gelden voor aanschaffing van 20 schoolbanken en een kast. De inspecteur van het Lo. in de inspectie Alkmaar adviseerde om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van 18 ban ken en voor het inrichten van een kast in een zich in de school bevindende nis. B. en W. stelden voor om overeenkomstig dit advies te besluiten; de kosten zullen daar door wel iets lager worden dan het door het schoolbestuur geraamde bedrag van f 425. Zonder stemming werd conform het voor- Stel besloten. Geen schoollokalen voor cursussen van vereenigingen. De Esperantistenvereeniging verzocht om voor te organiseeren cursussen in Esperan to gebruik te mogen maken van een lokaal der openbare lagere school op twee avonden en den Zaterdagmiddag van elke week, ge durende 26 weken. Wij hebben vorig jaar gebroken met de gewoonte om de school voor allerlei doelein den beschikbaar te stellen, zeiden B. en W., omdat het schoonhouden van het gebouw en meubilair door dat gebruik moeilijker wordt, het meubilair nogal veel te lijden heeft en er niet steeds de orde werd gehand haafd. Bovendien moest de geheele school ver warmd worden, omdat de centrale verwar ming er niet op is ingericht, dat een of twee lokalen afzonderlijk kunnen worden ver warmd. Vooral nu het meubilair geheel ver nieuwd is, achten wij het onjuist om allerlei vereenigingen toe te staan hunne bijeen komsten, repetities of wat het mogen zijn, in de school te houden. Wij hebben slechts een uitzondering ge maakt voor het landbouwonderwijs, dat wij beschouwen als vakonderwijs en daarom nuttig en noodig voor den toekomstigen land bouwer en veehouder, waarmede wij niet willen zeggen, dat andere vereenigingen niet nuttig zijn. Het is ons gebleken, dat de maatregel in het belang der school is geweest en wij ach ten het wenschelijk, dat die ook voortaan Wordt toegepast. B. en W. stelden daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Keesman was het slechts ten 'deele met het prae-advies eens. Wel kon hij ermee accoord gaan, dat niet op Zaterdag middag een schoollokaal wordt afgestaan voor een cursus, in verband met het schoon maken. Echter op een avond in de week kon het z.L heel goed, de cursus van de H. M. v. L. bewijst dit. Het gaat hier om een studie cursus, die in een rustige omgeving dient te worden gehouden, vandaar dat de school zoo bij uitstek geschikt is voor dat doel. Spr. zou 'dus het verzoek willen inwilligen, met uit zondering van den Zaterdagmiddag. De voorzitter vreesde voor de conse quenties van een inwilliging van het ver zoek en wees op den toestand waarin het schoollokaal voorheen vaak werd achter gelaten, waaruit voortvloeide een intrekking yan toestemming voor verder gebruik. De heer Keesman wilde bij elke toe stemming een verantwoordelijk persoon aan wijzen. De heer Gr eeuw dacht, dat de Espe rantisten wel een lokaal konden krijgen te gelijk met den landbouwcursus, dan was het verwarmingsbezwaar opgeheven. De school zou bij inwilliging van het verzoek steeds meer aan het doel beantwoorden. De heer Kant vroeg of de banken zich Wel leenen voor gebruik door volwassenen. De voorzitter geloofde, dat het wel bezwaar zal geven. De heer Opdam wilde de gemeente het gebouw voor Kunst en Sport doen huren en dan aan vereenigingen in exploitatie doen geven. De voorzitter verdedigde nog het voorstel van B. en W. Weth. Barnhoorn zou niet willen af wijken van het eenmaal ingenomen stand punt, omdat de school moet zijn voor de jeugd. Wel zou hij een oplossing, zooals door den heer Opdam aan de hand gedaan, wil len overwegen; op die wijze konden vereeni gingen, dienende tot ontwikkeling, nog wel gesteund worden. Met dit inzicht vereenigden alle leden zich, zoodat op het verzoek der Esperantis ten afwijzend werd beschikt. Aanvulling reglement burgerlijk arm bestuur. Door Ged. Staten werd naar aanleiding van het raadsbesluit tot aanvulling van het reglement voor het burgerlijk armbestuur medegedeeld, dat bij het college geen be zwaar bestaat tegen het toekennen van een matige bezoldiging aan den secretaris en den penningmeester, doch dat het bedrag der jaarwedde dan in art 6 van het reglement dient te worden vastgesteld. Ter voldoening aan dien wensch stelden B. en W. voor, on der intrekking van besluit d.d. 25 Juni j.L, aan art. 6 van het genoemde reglement toe te voegen: „Aan den secretaris wordt een bezoldiging van 150 per jaar en aan den penningmeester een van 200 per jaar toe gekend". De heer H e ij n e vroeg of die bezoldiging nu altijd zoo zal moeten blijven. De voorzitter antwoordde, dat bij ver anderde omstandigheden altijd een wijziging kan worden voorgesteld. Het voorstel werd hierop zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Stichting volgens de Landarbeiders- wet. De kennisneming van de winst- en ver liesrekening en balans van deze Stichting heeft B. en W. geen aanleiding gegeven tot het maken van eenige opmerking. Zij stel den derhalve voor om tot goedkeuring over te gaan. Aldus werd besloten. Hondenbelasting. Naar aanleiding van desbetreffende ver zoeken stelden B. en W. voor te besluiten aan C. de Waard, P. Schouten, wed. J. Bak ker en Th. Louter de helft ontheffing te ver- leenen van hun aanslag in de hondenbelas ting, dienst 1936; aan H. Feijen, J. Rol, A. van der Gulik, A. Langereis en C. Rooder- wijn, de helft van hun aanslag en aan jhr. H. van Foreest f 3.75 vermindering van zijn aanslag in de hondenbelasting dienst 1937 te verleenen; op het verzoek van J. P. H. Boom afwijzend te beschikken, omdat de hond zoo wel in het eerste als in het tweede halfjaar in deze gemeente gehouden is. De heer van 't Veer vroeg wie de hon den controleert, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit tot de taak van den veldwachter behoort. Het voorstel werd z.h.st. goedgekeurd. Vermindering personeele belasting café's. Ingevolge een verleden jaar door den heer Schuyt gedaan verzoek stelden B. en W. voor om de personeele belasting voor ver- gunnings- en verlofslokaliteiten te verlagen. Met hoeveel werd niet gezegd en niemand der leden vroeg er naar. Het voorstel werd zonder bespreking goed gekeurd. Geen werkverschaffing, maar gewoon aanbesteden. B. en W. deelden mede: De voortgang der werkzaamheden voor het aanleggen der rio- leering maakt het noodig dat de zuiverings inrichting wordt afgebouwd en ten einde daartoe te komen moet een beslissing wor den genomen over de vraag of het werk dient te worden aanbesteed onder de bepa ling, dat slechts werklooze arbeiders daar bij te werk gesteld mogen worden of dat een andere werkwijze zal worden gekozen. Het uitvoeren van openbare werken in werkverschaffing behoort o.i. te zijn een crisis-maatregel, die liefst zoo weinig moge lijk moet worden toegepast, omdat daardoor werkobjecten aan de normale arbeidsmarkt worden onttrokken en de normale werkge legenheid daardoor wordt verminderd met als gevolg een toename van het aantal werkloozen. Nu de tijdsomstandigheden zich in gunstigen zin gaan wijzigen, kan het brengen van openbare werken op de nor male arbeidsmarkt er toe medewerken, dat normale verhoudingen op die markt spoedi ger terug keeren, hetgeen o.i. dient te wor den bevorderd, zoodat wij daartoe in het algemeen zooveel mogelijk zouden willen medewerken, al wil dit niet zeggen dat steeds naar dat standpunt zal kunnen wor den gehandeld. In dit geval komt er nog bij, dat voor het bedoelde werk meerdere bouwvakarbeiders noodig zullen zijn. Het benoodigd aantal der gelijke arbeiders is gelukkig thans niet uit de werkloozen te recruteeren. Het tempo van het werk te doen afhangen van het aan tal beschikbare werklooze bouwvakarbeiders is niet mogelijk, terwijl daardoor ook weer moeilijkheden zouden ontstaan bij de rege ling van den tijdsduur der tewerkstelling. Evenmin verdient het aanbeveling om aan een werk, dat door werkloozen wordt uitge voerd andere dan werklooze arbeiders te werk te stellen, al was het alleen uit een oogpunt van loonverschil. In het uit te voeren werk zal een loonpost van ongeveer f 12000 tot 13000 begrepen zijn, alzoo voor gemiddeld 20 man geduren de een half jaar werk. Het is uit den aard der zaak thans niet te bezien of er, behalve het bedoelde werk, voldoende werkobjecten aanwezig zullen zijn om de werkloozen te werk te kunnen stellen, doch een eventueele behoefte aan werkobjecten kan niet den doorslag geven voor het thans te nemen besluit. Het komt ons voor, dat er alle aanleiding bestaat om het hierbedoelde werk openbaar te doen aanbesteden, zonder een bepaling dat alleen werkloozen te werk mogen wor den gesteld, doch wel met het voorschrift, dat alleen arbeiders die in deze gemeente een jaar wonen te werk gesteld mogen wor den. De loonen zullen dan de z.g. contract- loonen zijn, B. en W. stelden tenslotte voor dienover eenkomstig te besluiten. De heer S e n g e r s zou aan het voorstel willen zien toegevoegd, dat zooveel moge lijk arbeiders uit de gemeente Heiloo zul len moeten werken aan het karwei. De voorzitter wees erop, dat zulks reeds in het voorstel is opgenomen. De heer Schuijt zou willen zeggen: in de eerste plaats als werkloozen ingeschre ven Heiloosche arbeiders. De voorzitter vreesde, dat men op die manier de muren om de gemeente hooger zou optrekken, terwijl B. en W. die juist wil len afbreken. Het zou kunnen zijn, dat Alk maar de arbeiders uit Heiloo ook zou weren. Het voorstel werd na nog eenige bespre kingen zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Herziening bouwverordening. De voorzitter stelde aan de orde een herziening der bouwverordening, waarop Ged. Staten al eerder hadden aangedrongen, maar waarvoor zij toen uitstel hadden toege staan om den nieuwen gemeente-opzichter, den heer Torken, gelegenheid te geven zich in de zaken in te werken. Thans was een nieuwe verordening in concept gereed, en de heer jhr. de Graaf, inspect. van de volks gezondheid, had er reeds zijn goedkeuring aan gehecht. Het ontwerp had ter visie ge legen en een drietal raadsleden hadden toen eenige vragen en bemerkingen ingediend. Deze werden nu door den voorzitter ter tafel gebracht; voor deze gelegenheid werd de heer Torken in de raadszaal geroe pen om zoo noodig toelichtingen te geven. Een bezwaar van den heer G r e e u w be treffende de grootte van te bouwen schuur tjes e.d. werd reeds ondervangen in een an der deel van hetzelfde artikel 25. Voorts vond dezelfde deskundige de ver- eischte breedte voor woningen te groot. De voorzitter merkte op, dat de heer de Graaf nog grootere breedte had ge- wenscht en ten slotte het voorgestelde (26 M. voor dubbele en 21 voor enkele wonin gen) had kunnen goedkeuren (voorzoover het de bebouwde kom betreft). Omtrent het punt, regelende de grootte der kamers, vroeg de heer G r e e u w even eens nadere inlichtingen. De praktijk had hem geleerd, dat de menschen over het ge heel bezwaar hebben tegen kleine kamers. Hij vroeg daarom toe te staan de ruimte over twee kamers gelijkelijk te verdeelen, opdat niet één kleine en één groote kamer wordt gebouwd, samen 26 M2. In dezen zin werd besloten. Ook ging de raad accoord met de bemer king van den heer Greeuw om de breedte der kamers op minimum 3.50 meter te be palen in plaats van op 3.75 M., zooals B. en W. aanvankelijk hadden gewenscht. Een paar andere bemerkingen van den heer Greeuw werden tot zijn tevreden heid opgehelderd door den heer Torken. De heer Opdam had bezwaar tegen de voorgeschreven zwaarte der muren. Tus- schen hem en den heer Torken ontwikkelde zich hierover een zuiver bouwkundig ge sprek, waarin zich ook de heeren Greeuw en Heijne mengden. Goedgevonden werd een ontheffing moge lijk te maken van het nu voorgeschrevene (7 voor en 4 tegen). De aansluiting van gebouwen aan de rio- leering zou de heer Opdam willen doen verrichten onder toezicht der gemeente en niet door de gemeente, zooals in het con cept-bouwverordening voorgeschreven is. De heer Opdam verdedigde dit nader door te zeggen, dat de gemeente voorschrif ten kan geven, waaraan de bouwers zich hebben te houden, op gevaar van afkeuring van het werk. De heer Tor ken verdedigde het voor gestelde, hoofdzakelijk door erop te wijzen, dat er toch ook gewerkt moet worden in en aan den openbaren weg, eigendom van de gemeente, en het is z.i. beter dat dit lichaam dat werk zelf uitvoert. De heer H e ij n e wilde in art. 55 zien be paald, dat voor spauwmuren en binnenmu ren ook kalkzandsteen zal mogen worden gebruikt. De heer Torken merkte op, dat dit mo gelijk is, mits voldaan is aan de materialen- voorschriften. De heer H e ij n e wilde voorts het maken van septic-tanks dwingend voorschrijven. De heer Tor ken betoogde, dat die als regel wel wat aan den kleinen kant zijn en niet meer een zoo groote waardeering o., dervinden als eenige jaren geleden. De secretaris lichtte dit nog nader toe. De inspecteur voelde ook niet voor het dwingend voorschrijven van septic-tanks. De heer H e ij n e legde zich bij het geval neer. Na de in den loop der besprekingen ge maakte wijzigingen werd de verordening zonder verdere stemming vastgesteld. De voorzitter betuigde zijn dank aan den heer Torken voor het door hem verrich te werk ten behoeve van de herziening der verordening Op wachtgeld gesteld en weer geplaatst als kweekeling met acte. Nu met ingang van 1 Sept. de openbare lagere school een nieuw hoofd krijgt en de zen een klasse wordt toegewezen, zal er een leerkracht overtallig worden, in verband waarmede B. en W. voorstelden mej. Bol ding eervol ontslag te verleenen als onder wijzeres, zoodat zij op wachtgeld zal worden gesteld. Tegelijkertijd deden B. en W. het Naar het Engelsch A ™J™ •wn PAUL TRENT L J t~\ I door J. SCHOUTEN |Y „Maar de leden zijn volkomen respecta- n?ensC - Verscheidene vrienden van mij zijn lid van die club en zij zweren er by. Ik geloof dat u het mis heeft inspec teur". „Hoe respectabeler de plaats, des te be tere dekmantel voor de werkzaamheden van de bende. Ik zeg u, dat Grafton een buitengewoon slim mensch is en hij heeft werkelijk op geniale wijze zijn staf weten te kiezen. Tusschen twee haakjes, ik heb juist gehoord dat hij 'n nieuwen privé-se- cretaris in dienst heeft genomen een gepensionneerd marine-officier, Captain Desbrook genaamd. Ik heb inlichtingen in gewonnen over dezen heer en heb gehoord, dat hij een zeer eervollen staat van dienst heeft. Dat is een handige zet van Grafton, maar ik zal toch maar eens kennis gaan maken met Captain Desbrook en eens zien of hij mij niet van dienst kan zijn". „Doe dat niet", ze de Commissaris scherp on glimlachte toen. „Toevallig ken ik Cap tain Desbrook en hij moet met rust gela ten worden". ».Oh, staan de zaken zoo! Ik zal er aan denken, mijnheer". „Je moet Captain Desbrook op geen en kele wijze lastig vallen. Mocht je ooit noo dig achten handelend tegen hem op te tre den, houd dan eerst ruggespraak met mij. Overigens zul je wel zoo vriendelijk willen zijn te vergeten, dat de naam Desbrook ooit tusschen ons genoemd is. Dat is al les", besloot de chef, hiermede te kennen gevende, dat hij het onderhoud als beëin digd beschouwde. Inspecteur Graves wandelde langzaam naar zijn bureau terug, met gefronst voor hoofd. Hij behoorde tot het nieuwe type van ambtenaren van het Criminal Investi- gation Departement van Scotland Yard, daar hij van een der Public Schools kwam, dienst had genomen toen hij achttien was en nadat hij den officiers-rang en het Mili tary Cross had verkregen, spoedig na den wapenstilstand als gewoon agent bij de politie was gekomen Hij was snel in rang gestegen, want hij had een buitengewoon helder verstand en toonde een groote be langstelling voor zijn werk. Door zijn talenkennis was hij in contact gekomen met buitenlandsche misdadigers en dit was de oorzaak waardoor hem in Engeland het onderzoek was opgedragen, in zake den diefstal van de Doulgoroffski dia manten. Zijn onderzoekingen leidden in de richting van Antonio, die in Berlijn was, toen de diefstal bedreven werd. Terwijl hij Antonio en zijn omgeving bestudeerde, ont waakte zijn belangstelling voor „De Gou den Rat" en deze belangstelling strekte zich uit tot Grafton en bleef op dit heer schap gericht. Niettegenstaande het hem nog steeds niet gelukt was het bewijs te le veren dat Grafton op eenigerlei wijze met de misdadigerswereld in verband stond, zei zijn instinct hem dat hij op het juiste spoor was. Toen hij zijn bureau bereikt had, haalde hij een dossier te voorschijn en bestuurde eenigen tijd een foto van prinses Nadine Sulkoff. Dit was echter niet de naam, die er onder geschreven stond. Die luidde Vera Bischoff. Blijkbaar was de dame, eenige jaren nadat de Sovjets aan het bewind waren gekomen, in Berlijn verschenen en de inspecteur twijfelde er geen oogenblik aan of zij was een vooraanstaand lid van den Russischen geheimen dienst. Haar verhouding met Grafton droeg een zeer intiem karakter, hoewel het mogelijk was, dat het bespionneeren van haar geliefde hierbij haar doel was. Er werd geklopt en de assistent van den inspecteur, de sergeant-detective Hardy, trad binnen. „Er is weer een Rus verdwenen, mijn heer. En dezen keer 'n hooge oome een groot-hertog. Vanmorgen om drie uur ver liet hy een partij, die in Berkeley Square gegeven werd en daarna is hij niet weer teruggezien", zei de sergeant. „Dat is de derde in veertien dagen tijd", merkte Graves nadenkend op. „En het zijn allemaal royalisten. Het heeft er veel van, dat het een complot is om de invloedrijke leden van het witte le ger in Londen te doen verdwijnen. De chef heeft het zoo juist gehoord en wil u spre ken". De hoofd-commissaris keek op, toen Graves binnentrad. „Je zult al je andere werk op zy moeten leggen en je op den groot-hertog moeten concentreeren. Ik heb geen uitgebreide in lichtingen gekregen, dus je zult wel het beste met je onderzoekingen kunnen be ginnen in Berkeley Square. Hoe eerder je er naar toe gaat hoe beter", zei de com missaris kortaf. Graves reed naar het huis van lord Statham, die de gastheer van den groot hertog geweest was, en vond zijn lordschap thuis. Hij kon echter niets te weten komen over de handelingen van zijne hoogheid, nadat deze het huis verlaten had. „Mag ik de namenlijst van uw gasten zien?" vroeg de inspecteur kalm. Er waren een groot aantal invité's aan wezig geweest en bij één naam hield hij op. „Wie vergezelde prinses Nadine Sulkoff?" vroeg Graves snel. „Zij heeft vele vrienden". „Maar is het u opgevallen met wie zij zich speciaal bemoeide?" „Ik heb haar nog al eens met dien jongen millionnair* zien dansen Fraser heet hij, geloof ik. Zij heeft ook een paar maal met den groot-hertog gedanst", antwoordde lord Statham na een oogenblik. „Men beweert dat hij zich zeer tot de prinses aangetrokken voelde. Is dat waar?" „Ik luister nooit naar kletspraatjes. Maar zij is een heel mooie vrouw en zij zijn bei den uit hun land verbannen", was het voorzichtig antwoord. „Ik zie den naam van captain Desbrook onder uw gasten. Kent u hem persoonlijk?" „Dat geloof ik niet, of het moet de jonge man zijn, dien ik veel met dat knappe jonge meisje heb zien dansen, de zuster van Fraser, meen ik". „Zou ik den bediende even mogen spre ken, die gisteravond bij de deur stond?" vroeg de inspecteur. Van dezen man kwam de inspecteur te weten, dat de groot-hertog alleen was weggegaan en in een taxi gesprongen was. „Weet je ook of prinses Sulkoff al weg was?" vroeg Graves. „Ja mijnheer. Die ging ongeveer een half uur vóór den groot-hertog weg". De inspecteur keerde naar Scotland Yard terug en zette een mechanisme in beweging om vast te stellen wie de taxi chauffeur was, die den groot-hertog gere den had. Hierna riep hij sergeant Hardy bij zich. „Stel je in verbinding met den detective, die prinses Nadine Sulkoff in het oog houdt en laat mij weten waar ik haar vin den kan", droeg hy zy'n assistent op. Een kwartier later vernam hy, dat de prinses zoo juist was gaan lunchen in de Grill-room van het Berkeley Hotel. Een week was verloopen sedert Nadine Bill Fraser voor het eerst ontmoet had en zij had niet nagelaten de opdracht, die zy van Grafton ontvangen had, uit te voeren. De jonge millionnair was haar toegewijde slaaf geworden. Hij had haar voor deze lunch uitgenoodigd en zy'n zuster Jane en Desbrook waren ook aanwezig. De avond bladen gaven in de nagekomen berichten verslag van de verdwijning van den groot hertog en het lag voor de hand, dat dit het onderwerp van hun gesprek vormde, maar geen van allen was in staat een op lossing voor het mysterie aan de hand te doen, behalve de prinses, die met overtui ging beweerde, dat 'n een gewelddaad van de zyde der Sovjets was, om invloedrijke royalisten uit den weg te ruimen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9