DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SJANGHAI Sjanghai door vliegtuigen gebombardeerd. Geen Nederlanders getroffen te Sjanghai. Ho. 191 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Chineesche vliegtuigen beschieten bij vergissing de internationale concessie. HONDERDEN DOODEN. De „Van Galen" van Soerabaja naar het oorlogsterrein vertrokken. Maatregelen van de Ned. regeering. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Maandag 16 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 16 Augustus. Zooals men hiernaast kan lezen, hebber, de Chineesche vliegers een leelijke vergis sing begaan: in plaats van de Japanners met hun bommen te bestoken, hebben zij hun ontplofbare stoffen neergestort op de bui- tenlandsche concessies in Sjanghai, met name op de Fransche concessie. De gevolgen waren ontzettend, want eenige bommen kwamen terecht temidden van een volks massa. Zaterdagavond was er sprake van ruim 400 dooden en 800 gewonden, maar heden morgen werd medegedeeld, dat het aantal dooden al minstens 1200 zou zijn. Het gebeurde heeft direct een Engelsch- Fransch-Amerikaansch protest ten gevolge gehad. Deze drie landen hebben bij de Chi neesche regeering krachtig geprotesteerd en reeds is hier min of meer een excuus aan geboden: de vliegers zouden nog geen rou tine genoeg bezitten; hun toestellen zouden beschadigd zijn door het Japansche afweer geschut; wervelstormen boven Sjanghai zouden oorzaak zijn, dat de bommen ver keerd geworpen werden. Zoo wordt de vergiss-'ng der Chineezen verdedigd. Toch is die vergissing niet zoo heel onbegrijpelijk. Immers, het doel was ds Japansche oorlogsschepen en deze hebben ligplaats gezocht in de onmiddellijke nabij heid der buitenlandsche concessies. Zoo lag het Japansche vlaggeschip Izoemo op nog geen 200 meter van het Britsche consulaat. De meeste Japansche schepen hebben hun ligplaats verlaten en zijn naar den mond van de rivier opgestoomd om vandaar uit Sjang hai te beschieten. Dit bombardement is van morgen vroeg begonnen, waarbij de Japan ners den steun hebben van hun luchtmacht en het leger te lar.d. De mogelijke evacuatie van de talrijke buitenlanders, die te Sjanghai wonen, vormt een belangrijk en moeilijk vraagstuk. Het is onder de huidige omstandigheden zeer de vraag in hoeverre er van evacuatie op groote schaal sprake zal kunnen zijn. De bijzondere maatrege'en die voor de verdedi ging van de internationale concessies nu reeds genomen worden, wijzen daar ook wel op. In Chineesche kringen acht men de regeling van de evacuatie hoe zwaar de niet ge heel aanvaarde verantwoordelijkheid voor een zoo groot aantal buitenlanders ook op de Chineesche regeering drukt een voor China bijzonder gevaarlijke kwestie. Evacutie zou met behulp van oorlogssche pen moeten geschieden en dat is op het oogenblik zeker niet mogelijk. Het zou na melijk alleen kunnen geschieden indien een oogenblik van pauze in de vijandelijkheden zou komen, doch of een dergelijke pauze gauw mogelijk wordt, is zeer de vraag. Im mers, zouden de vijandelijkheden opgeschort worden, dan zou dit in het voordeel van de Japanners zijn. Deze verwachten nieuwe troepen, welke op het oogenblik opgehouden worden, o.a. door stormen, en China zou na de pauze in de vijandelijkheden een krach tiger tegenstander tegenover zich vinden. De Japanners zouden besloten hebben niet tot evacuatie van hun onderdanen over te gaan. Dit heeft voor hen dit voordeel, dat zij dan maatregelen nemen voor de bescher ming van hun onderdanen. Er zijn op het oogenblik ongeveer 2000 Japanners te Sjang hai, 40 pet. van dit aantal zijn vrouwen. De Japanche consuls te Sjanghai zeggen dat de evacutie van deze menschen niet alleen moeilijk, maar zelfs onmogelijk is. Intusschen heeft de Chineesche ambassa deur te Tokio nog weer eens een bezoek ge bracht aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Beiden spraken over een mogelijke regeling; de omstandigheden die zulk een regeling mogelijk zouden ma ken indien zij al gewenscht werd door Tokio zijn echter niet aanwezig, zoodat aan te nemen valt dat er niets van zal ko men. Met een zekere ironie heeft Hirota daarbij gesproken over het geluk dat de diplomatieke kanalen tusschen China en Japan nog niet gesloten zijn, m.a.w. dat er nog geen oorlog verklaard was. Weliswaar deden gisteren te Tokio geruchten de ron de, dat de Japansche kabinetsraad, die van daag zal plaats vinden, een oorlogsverkla ring zou opleveren, doch na deze verkla ring van Hirota lijkt dit nog niet waarschijn lijk. De genegenheid om ook den strijd bij Sjanghai nog als een op zich zelf staand ge val te beschouwen, is uit de bespreking van Hirota met den Chineeschen gezant daar voor te duidelijk gebleken. De Chineesche vliegers hebben geen beste beurt gemaakt: hun allereerste aanval op de Japansche concessies te Sjanghai is mislukt. Weliswaar vlogen de vliegtuigen zéér laag, maar de bommen kwamen niet terecht op de Japansche schepen, maar... voor een deel op de Fransche concessie. De gevolgen waren ontzettend. De bommen vielen midden in een menigte menschen en van deze vielen er eenige honderden als slachtoffer. Volgens de voorloopige cijfers zou het aantal 456 en het aantal gewonden 800 bedragen. Een (Duitsch) bericht over het strooien van bommen op Sjanghai door een Chi- neesch vliegtuig geeft de volgende schilde ring van het gebeurde: De Chineesche vlieger vloog in de rich ting van het Japansche vlaggeschip en van het Japansche consulaat. Het kwam van de Boven-Wang-Po en werd beschoten uit het afweergeschut der Japansche oorlogssche pen, die tamelijk onzuiver richtten. Het vliegtuig voerde een plotselinge zwenking uit en liet vier bonimen vallen. Drie ervan kwamen terecht in de Wang- Po, een echter in de Nankingstraat tusschen het Palace-hotel en het Cathay-hotel, te midden van een groote menigte. Er zijn op zijn minst 60 menschen gedood en meer dan honderd gekwetst. Ook in het Palace- hotel werden menschen getroffen. Alle ruiten van de hotels en de prachtige win kels in de buurt vlogen aan scherven. De bovenverdiepingen van het Palace-hotel vielen in en in het Cathay-hotel brak brand uit, die echter spoedig kon worden gebluscht. De straat lag vol lijken, ker mende gekwetsten, glasscherven, vernielde auto's, omgevallen riksja's, fietsen, enz. De draden der electrische tram hingen vernield in de straat. Aan den overkant van de Wang-Po ste gen dikke rookwolken op, daar petroleum- tanks door de Japansche granaten in brand waren geschoten. Uit het Noorden dreunde het Japansche scheepsgeschut, dat sedert den middag on afgebroken deelnam aan den strijd in het verwijderde oostelijk gedeelte der stad. Op een drukbezocht oord van vermaak aan de grens tusschen de Fransche en de internationale nederzetting wierp een naar het heette achtervolgd Chineesch vliegtuig gistermiddag twee bommen uit, die een vreeselijke uitwerking hadden. Meer dan vijfhonderd verminkte lijken bleven op de plek liggen. Het aantal ge wonden, waarmee de beide Fransche ziekenhuizen thans vol liggen, bedraagt volgens de medici over de duizend. In verscheidene door de bommen verraste auto s zag men tot onkenbaarheid toe ver- minkte lijken. Het plein dat naar zonder overdrijving kan worden verklaard in „bloed zwom" werd onmiddellijk door den schoonmaak dienst onder handen genomen; men was na drie uur hard werken er nog niet in ge slaagd de plek weer begaanbaar te maken. De politie der Fransche concessie te Sjanghai deelt mede, dat tengevolge van de bomontploffingen in de Avenue Edouard VII 456 personen gedood en 828 gewond zijn. Volgens een schatting van de politie der internationale concessie zijn bij de ontploffingen op den Nankingweg 50 personen gedood en 75 zwaar gewond. Japansche represailes. Als represaille voor de Chineesche aan vallen hebben de Japansche luchtstrijd krachten, die opgestegen waren van het buiten Woesoeng liggende Japansche vlieg tuigmoederschip, raids ten uitvoer gelegd op de Chineesche luchtvaartbasis in de provincies Kiangsi en Tsjekiang. De Japan ners beweren ruim veertig Chineesche toestellen te hebben vernield. Intusschen zijn de eerste Japansche ver sterkingen aan land gezet. Hun aantal is niet bekend gemaakt en de plaats, waar zij ontscheept zijn wordt geheim gehouden. Nadere berichten melden nog, dat tijdens de represaille tochten der Japansche lucht strijdkrachten vooral aandacht is gewijd aan Hangtsjau, dat een der belangrijkste Chineesche luchtbases is. Twee aanvallen zijn op de vliegvelden hier uitgevoerd. De Japanneezen beweren, dat zij daarbij drie hangars hebben vernietigd en zestien toe stellen hebben vernield, terwijl bovendien vier Chineesche vechtmachines neergescho ten werden. Deze laatste toestellen waren opgestegen om met de aanvallende Japan sche machines slag te leveren. Bij 't aanbreken van den dag is gister ook een raid ten uitvoer gelegd op het vlieg veld van Hoengjau aan de westelijke bui tenzijde van Sjanghai. De Japanneezen beweren thans meester te zijn in de lucht. Zij verklaren, dat zij al zeer verwonderd zouden zijn, wanneer te Sjanghai nog meer Chineesche vliegtuigen verschijnen. In Hoengjau hebben zij, naar zij zeggen, twee bombardementstoestellen en één ge vechttoestel vernield. De toestand te Sjanghai. Volgens de laatste berichten uit Sjanghai zijn Zaterdag door de Chi neesche bommen, welke in de Fransche concessie terecht kwamen, 445 perso 9 J.** nen gedood en 821 gewond, terwijl in de internationale nederzetting, 495 per sonen werden gedood en 600 gewond. De Japansche regeering heeft besloten in allerijl een hospitaalschip naar Sjanghai te zenden, teneinde de slachtoffers te helpen. De Japansche marine-luchtvloot is op het oogenblik meester in de lucht boven Sjanghai. Nadat de Chineesche vliegvelden gebombardeerd zijn, zijn geen Chineesche machines meer opgestegen. De Japansche pers deelt mede, dat de Japansche strijd krachten 70 Chineesche vliegtuigen hebben vernield. Van Chineesche zijde wordt evenwel ver klaard, dat de aanval van de Japansche luchtmacht op de Chineesche vliegvelden geen succes is geweest. Zoo zou op het vliegveld Hangtsjau een Chineesche ma chine zijn vernield, doch hiertegenover werden vier Japansche viegtuigen omlaag geschoten. De Chineesche autoriteiten ge ven wel toe, dat vijf vliegtuigen, welke een aanval hebben gedaan op het Japan sche vliegkampschip voor Woesoeng, ver mist worden. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat deze toestellen in zee ge schoten zijn. Te Sjanghai zelf was het Zondagmorgen kalm, de artillerie zweeg aan beide zijden en alleen het geratel van mitrailleurs werd gehoord. Het schijnt, dat de Chineesche autoritei ten verschrikt zijrt door het feit, dat bom men zijn neergekomen op de Fransche en internationale nederzetting. Het officiëele onderzoek is nog niet geëindigd, doch wel schijnt vast te staan, dat de piloot niet met- opzet heeft gehandeld. Van Chineesche zijde wordt verondersteld, dat het incident is toe te schrijven aan beschadiging van het bommenrek door granaten van het afweer geschut, doch men is algemeen van oordeel, dat de oorzaak is zoeken in de onerva renheid van den piloot, die op een Japansch schip, dat voor anker lag, richtte, doch geen rekening hield met de mogelijkheid de volkrijke buurt in de nabijheid te treffen. Alle ziekenhuizen zijn overvuld met slachtoffers. De stad is geheel in mist ge huld en het slechte weer verergert het lij den van de talloozen vluchtelingen, waar van velen den nacht in de open lucht heb ben doorgebracht. De Britsche vrouwen en kinderen zulen Dinsdag worden geëva cueerd. De Chineesche luchtmacht weer in actie. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat gister avond dertig Chineesche vliegtuigen de monding van de Yangtse hebben gebom bardeerd om de ontscheping van Japansche versterkingen tegen te gaan. Het hoofdkwartier en verscheidene stra tegische punten werden eveneens gebom bardeerd. De Japansche artillerie beantwoordde het vuur. Om zes uur hebben vijftien Japansche vliegtuigen het vliegveld Longhoewa en het district Nantsu, dat zich ten zuiden van de Fransche nederzetting bevindt, ge bombardeerd. Chineesch luchtafweergeschut is in actie, terwijl ook de machinegeweren knetteren Reeds 1200 dooden. Gisteren zijn in de internationale conces sie door granaatsplinters elf personen ge dood en 65 gewond. Het betreft hier uit sluitend Chineezen. Het aantal dooden als gevolg van het bombardement van Zaterdag is gisteren, wegens het overlijden van zwaargewonden, tot 1200 gesteg ;n. Volgens een mededeeling van de Fran sche politie werden alleen reeds in de Fransche concessie 1050 personen gedood. In de zakenwijk staat het leven volko men stil, daar ook de buitenlandsche bank filialen gesloten hebben. Geen luchtafweergeschut gevonden. De autoriteiten der internationale conces sie hebben op grond van de verklaring van den eersten burgemeester van Sjanghai, Yoei, de Japansche gebouwen ten zuiden van de Soetsjau-kreek laten onderzoeken. De politieautoriteiten hebben als resul taat van hun onderzoek medegedeeld, dat zij geen spoor van luchtafweergeschut heb ben gevonden. De internationale nederzetting te Sjanghai. De deken van het corps consulaire, de Noorsche consul Aal, heeft gistermiddag tegenover den eersten burgemeester Joei verklaard, dat de Japanners en Chineezen verantwoordelijk zyn voor de gevolgen, die hun strijd heeft voor leven en eigendom der bewoners van de internationale neder zetting. Hij protesteerde tevens tegen het overvliegen van de internationale neder zetting door Chineesche vliegtuigen, daar hierdoor de veiligheid in de internationale nederzetting in gevaar werd gebracht. De eerste burgemeester Joei verklaarde, dat de Uit Batavia meldt Aneta heden morgen: Medegedeeld is, dat H. Ms. „Van Galen', een torpedobootjager, op dracht kreeg naar Shanghai te ver trekken. De torpedobootjager „Van Galen" is hedenochtend te kwart over acht van de Marinehaven van Soerabaja vertrokken. De commandant van het eskader hield namens den comman dant der zeemacht een toespraak. De „Van Galen' zal Tarakan en Manila aandoen voor het innemen van olie. Vermoedelijk zal het schip 23 Augustus te Shanghai arriveeren. Nederlandsche schepen ki Shanghai. Aneta meldt verder: In de haven van Shanghai bevond zich slechts één Neder - landsch schip, nl. de „Tasman" van de K. P. M., die daar 12 Augustus arriveerde voor een dokbeurt, welke tot 4 September zou duren. In verband met de situatie, welke zich dezer dagen heeft ontwikkeld, is het waarschijnlijk, dat het schip naar Hongkong zal gaan voor de halfjaarlijk- sche onderhoudsbeurt. De „Tasman" seinde dat alle opvaren den veilig waren. Het stoomschip „Tjikembang" van de JavaChinaJapan-Lijn, dat op 19 Au gustus uit Dairen te Shanghai zal aan komen, zal het al dan niet binnen loopen van de haven te Shanghai afhankelijk stellen van de ontwikkeling van den oor logstoestand. „Tasman" vlucht voor bom bardement. Nader verneemt Aneta, dat de „Tasman" de haven van Shanghai moest verlaten, in verband met de luchtbombardementen. Het schip ligt thans voor het Quarantaine-station Wosung en wacht instructies af, mede in verband met de evacuatie van Nederlandsche vrouwen en kinderen uit Shanghai. De veiligheid der Nederlanders te Sjanghai. Met het oog op de veiligheid der Neder landers te Sjanghai is dt Nederlandsche regeering gisteren in contact getreden met de Ned.-Indische regeering. Op verzoek van de Nederlandsche re geering heeft de Koninklijke Paketvaart Maatschappij het vertrek van het s.s. „Tas man" uit Sjanghai met het oog op even tueel noodig lijkende evacuatie van land- genooten, uitgesteld. Dit schip ligt thans te Woesoeng op de rivier. Hier te lande is bericht ontvangen, dat er te Sjanghai geen Nederlandsche slachtoffers te be treuren vallen. Het vertrek van de „Tasman". Blijkens hedenmorgen bij de K. P. M. te Den Haag binnengekomen bericht, ligt het s.s. „Tasman" benedenstrooms van Sjanghai geankerd. Het ligt in het voornemen om morgen ochtend (17 Augustus) om circa 8.30 uur de Nederlanders en Hongaren, die Sjanghai verlaten, |ian boord te nemen. internationale nederzetting voor de Japan ners geen beletsel had gevormd, deze als basis voor hun militaire operaties te bezet ten. Hierdoor was de neutraliteit geschon den en moesten de Chineesche troepen, die maatregelen nemen welke hun geschikt leken tot zelfverdediging en tevens de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de hand wijzen. De internationale neder zetting is tenslotte Chineesch gebied waar over China in de lucht de souvereiniteit be zit. Het vliegen van Chineesche toestellen boven de internationale nederzetting moet des te minder aanstoot geven, daar het ten doel heeft de Japansche troepen in die ne derzetting te vernietigen. De mogelijkheid bestaat verder, dat Chineesche vliegtuigen een aanval zullen doen op Japansche ban ken en zaken binnen de internationale ne derzetting, daar klaarblijkelijk op deze ge bouwen luchtafweergeschut der Japanners in stelling is gebracht,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1