i PARASIETEN. cotwcMiexredniN. 1 de H. ffoord-Afrika en Egypte, waren er drie ver tegenwoordigers, één reu en twee teven, beide laatste gefokt door J". van Zalinge al hier. De reu, eigendom van G. H. Mirck, werd „zeer goed" geheeten, de beide te ven ook, maar in deze volgorde: G, Mirck eerste, J. van Meurs tweede. Collie's (Schotsche herdershonden) waren er twee. Het praedicaat „zeer goed" kreeg Lodgè Count van P. Jongeneel, terwijl Jim my van C. Ruygh „goed" werd genoemd. Een groep van vier Bouviers, alle reuën. werd tegelijk in den ring gebracht. De uit slag was: Aturco van P. Krom goed, Hitam van J. J. Koóyer bevredigend, Dovianus van J. Hoevers zeer goed-a, Oscar Edelweiss van H. J. Reurslag zeer goed-b. Moohigan van W. F. Weezen aar was de eenige vertegenwoordiger van de Husky's, het ras der Noord-Amerikaansche slede honden. De keurmeester verleende het dier het praedicaat „zeer goed". Twee Chow-chow*s, een lang- en een kort- harige, werden gelijktijdig aan het oordeel van den keurmeester onderworpen. Van deze blauw-tongige zoogenaamde eenmans- honden prefereerde hij den rooden reu van J. A. van der Elburg boven de teef van Bertsy Rommel. Na de pauze van 1 tot 2 uur werd des middags begonnen met de „keuring" van de Pekingeezen. Mitjou van F. Hulzebos werd als „zeer goed" aangemerkt. Hoewel de langharige Duitsche staande hond van D. Gorter iets beter behaard had kunnen zijn en zyn staart even te lang mocht worden genoemd, oordeelde de keur meester de overige kwaliteiten van dit beest zóó overwegend, dat hij hem zonder aarzelen de kwalificatie „zeer goed" mee naar huis gaf. „Uitmuntend" was het oordeel over Delia een teef van het ras Cocker SpanieL, van J L. J. J. Harms, aan welk dier alle goede eigenschappen werden bevonden, die ge- wenscht worden voor deze soort. De Iersche setter Ninon, een teef, van de Best, tegen welke de keurmeester nogal bezwaar had wegens den stand van de ooreri en de uitdrukking van het gezicht, kon het niet verder brengen dan „goed". Twee Boxers, welk ras een nieuwe inslag op een oude variëteit werd genoemd, kwa men tegelijk in den ring. Het waren een reu van J. C. Jacobs en een teef van Geert de Boer (fokker van dit dier was J. WorteL) Eerstgenoemd beest werd al een bijzonder goed vertegenwoordiger van zijn ras ge noemd én kreeg dan ook het praedicaat „uitmuntend"; nummer twee moest tevre den zyn met „zeer goed". Van de kortharige dashonden, de onder den grond werkende jachthonden, zeer laag op de pooten staand en van lang model, wer den er twee aan het oordeel van den keur meester onderworpen. Diens uitspraak was, dat het dier van mevr» N. Nieuwenhuyzen te prefereeren was boven dat van J. W. Frederiks. Er werd slechts één Schnautzer aange boden, behoorende aan H. Göddeke, maar dit dier maakte, ondanks het te donker be haard zijn om den snuit, zóó'n goeden in druk door zijn uitstekende verhoudingen, dat het als „uitmuntend" gekwalificeerd werd. Sandyman of Kandahar, een vertegen woordiger van het ras Border Terriers, dat pas eenige jaren geleden in ons land werd ingevoerd en welk dier toebehoort aan Han Jungeling, werd begiftigd^ met de onder scheiding „zeer goed". - Een andere terrier, van het geslacht der Cairn's, van denzelfden eigenaar, werd een goed type genoemd, maar kon het door zijn jeugd nog niet verder brengen dan „zeer goed". Drie draadharige terriers kwamen daar na aan de beurt. De reu van L. J. S. Leer touwer kreeg „zeer goed", op zyn rapport, de idem van H. Slobbe verwierf „goed-a" en Simbo van N. Erkamp (gefokt door H. du Crocq) „goed-b". Van hetzelfde ras kwamen nog twee reuën beneden 12 maanden, waarvan het dier van B. Waterhout „zeer goed" werd genoemd en d^t van mevr. C. P. GunckelDekking „zeer goed-a". De draadharige Foxterrier-teef beneden 12 maanden van R. Wipprecht werd be kroond met „goed". Van drie teven boven 12 maanden van hetzelfde ras kreeg die van Herm. du Crocq het praedicaat „zeer goed", het dier van mevr. C. P. GunckelDekking heette „zeer goed-a" en Vestrina van mevr. J. A. van HoolwerffKoel kreeg „goed". Van de drie aangegeven Airedale Terriers kwam er slechts één uit, n.L Aristo's Bow ler, van A. W. Simons. Deze reu werd een zeer goed vertegenwoordiger genoemd van dit grootste soort der terriers-rassen. Welsh Terriers (iets grooter dan de draad harige, maar met zwarten rug en bruin hoofd en been en) waren er drie, die als volgt wer den gekwalificeerd: reu van mevr. mr. L. TeenstraSinnighe Damsté uitmuntend, reu van dr. W. K. Hirschfeld goed en teef van denzelfden zeer goed. In gladharige Foxterriers was nogal aan bod, zoodat zij in rubrieken werden onder scheiden: a. boven 12 maanden. Zonder con currentie werd de reu van mevr. C. P. Gun- £*«1—Dekking als uitmuntend verklaard, b. Keuen bieden 12 maanden (vijf inzendin- van Ir®n ging met twee prijzen strijken, eén „zeer goed-a" en één „zeer goed-c); W. Molenaar kreeg „zeer goed", Henny Keyzer „zeer goed-b" en P. Beerends „goed". De teef van W. Molenaar kreeg in de rubriek beneden 12 maanden het praedicaat „zeer goed". De Schotsche terrier van H. Slobbe kreeg de aanteekening „zeer goed". De eenige dwergkees, welke werd getoond behoorend aan mej. W. Cnossen, werd door den keurmeester geroemd om zyn figuur en zeer goede beharing en kreeg dan ook het praedicaat „uitmuntend". Een dwergpincher van H. R. Humer ver wierf de aanteekening „goed". lauwe van G. H. Mirck; tot den besten jachthond werd gepromoveerd de Cocker Spaniel Delia van J. L. J. J. Harms: als den besten herdershond werd verklaard de Bouvier Dovianus van J. Hoevers; als cfen besten hond van de middelgroote rassen de Schnautzer van H. Göddeke;als de beste terrier de vertegenwoordiger van het ras Welsh van mevr. TeenstraSinnighe Damsté; als het beste dameshondje de dwergkees van mej. W. Cnossen en als beste hond van de heele match de Welsh Terrier van mevr. Teenstra. Hoe later het werd, hoe meer de drukte en de woeligheid toenam het waren heusch niet alleen de honden, die de keur meesters vrijwel onverstaanbaar maakten. Maar toen dan eindelijk alles was afgeloo- pen, kon de heer Harms toch met groote te vredenheid verklaren, dat de inzendingen over het geheel genomen zeer belangrijk waren geweest, terwijl de belangstelling van de zijde van het publiek hem verheugde. Hij hoopte nu nog slechts, dat de afdeeling van de kennelclub „Cynophilia" verschil lende nieuwe leden zal kunnen inschrijven. Het groote aantal prijzen een dertigtal werd na aflóop in het restaurant van den muziektuin uitgereikt. dan is het zoo n genot, als men nog tjes achter de hand heeft als de hier alóm bekende goochelaar Emiél Moretti, zoodat mét dezen slagregen van den geheelen middag alles in de tent had plaats ge nomen, de kinderen allen bij elkaar, en dra had de heer Moretti de harten 'der jeugd gestolen met zyn onnavolgbare toeren met ballen, kaarten, eieren, doekjes, flesschen enz. Vooral voor de jeugdige „helpers" was het een geweldige gebeur tenis. En als de regen op het tentdak klet terde, zoodat de goochelaar zichzelve bijna niét verstaanbaar kon maken, genoot jong en oud vaii zijn vingervlugheid. Het hand geklap der jeugd was het steeds her- ïppleki en het Burgemeester Eyma plein, waar een draaiorgel stond, vierde de pret hoogtij. Ook de café's waren stampvol en maakten góede zaken. Taüooze vreemde lingen waren naar Egmond getrokken waarschijnlijk meer speciaal om het vuur werk te zien. Zij hebben dan toch kunnen genieten, al werd ook het vuurwerk, dat om 10 uur sou worden gestoken, afgelast. Hoe wel het namelijk droog was, waren de laag hangende luchten en de sterke landwind niet gunstig voor het welslagen, zoodat feestcommissie besloot tot uitstel tot Zon dagavond. Daarin is men echter danig te leurgesteld, Zondag was het weer zóó slecht, dat van vuurwerk geen sprake kon zijn, zoo- DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 2 waterbouwkundi gen, 3 glas in loodzetters, 2 glazenwasschers, 3 steenhouwers, 3 stratenmakers, 2 stratenm opperlieden, 2 stuc. opperlieden, 1 tegelzet ter, 1. granietwerker, 11 betonwerkers, 16 voegers, 37 opperlieden, 21 stucadoors, 19 schilders, 120 grondwerkers, 49 metselaars, 79 timmerlieden; groep metaalindustrie: 6 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 carrosseriebouwers, 1 construc tiewerker, 10 electriciens, 1 fitter, 1 instru mentmaker, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 5 klinkers, 11 loodgieters, 2 lynwerkers, 3 ma chinisten, 2 machineteekenaars, 4 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 9 monteurs, 1 orgelmaker, 1 pianostemmer, 2 plaatwerkers, 1 ponser, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 1 scheepsbouwer, 1 scheeps timmerman, 1 scheepswerktuigkundige, 8 smeden, 11 stokers, 1 tandtechniker, 1 voor- slaander, 3 vuurwerkers, 2 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 1 zandbereider; groep voedings- en genotmiddelen: 56 si garenmakers, 5 sorteerders, 1 kistenplakker, 1 stripper, 5 tabaksbewerkers, 1 kok, 9 sla gers, 6 chocoladebewerkers, 1 koffiestroop- brander, 2 bierbottelaars, 1 ouwelbakker, 3 zuivelbereiders, 23 bakkers; groep houtbewerking: 20 meubelmakers, 6 stoffeerders, 1 beitser, 7 mach. houtbewer kers, 3 kistenmakers, 4 borstelmakers, 1 beeldhouwer, 1 kuiper, 1 biljartmaker. groep handel: 23 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden, 1 colporteur, 1 etaleur; groep boek- en steendrukkerijen: 8 letter zetters, 2 drukkers, 8 boekbinders; groep land- en tuinbouwarbeiders: 13 tuinlieden, 24 landarbeiders, 4 bloemisten; groep verkeerswezen: 56 chauffeurs, 7 koetsiers, 10 schippers, 1 kapitein- en 1 ma chinist-binnenvaart, 19 pakhuisknechts, 23 magazijnbedienden, 3 kellners, 6 loopknech ten, 1 emballeur; overige beroepen: 4 wasschers, 1 kleerma ker, 4 schoenmakers, 3 port. huisknechten, 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 1 huidenzou- ter, 1 klompenschilder, 1 onderwijzer, 1 pa pierbewerker, 1 controleur, 2 bedrijfsleiders, 7 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 2 admi nistrateurs, 2 boekhouders, 1 batikker, 1 sè- cretarieambtenaar, 19 kantoorbedienden, 38 transport- en 251 losarbeiders; gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 10, overige beroepen 1; jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 15; vrouwelijk personeel: 6 kantoorbedienden, huishoudsters, 2 dagmeisjes. CENTRALE WERKPLAATS. nieuwde bewijs, dat het „kwal" gevonden dat ppnieuw tot uitstel besloten weid, nu tot Zaterdagavond aanstaande. Zondag was de regen spelbreker. Voor Zondagmiddag stond op het pro gramma een demonstratie van de Landelijke rij vereen igin gen uit Purmerend en Scha' gerbrug op het zoogenaamde Kurhausvlak onder, leiding van den wachtmeester A. de Munnink. Juist óm 2 üür, toen deze demon stratie zou beginnen, begon het hard regenen. Toch was er nog aardig wat pu bliek opgekomen, dat regen en koude trot seerde om te genieten van de paardensport, schoonrijden, springen enz. Het weer werd echter steeds slechter, nat en verkleumd trokken telkens velen huiswaarts. Besloten werd het programma te bekorten en om kwart over drie werden de demonstraties ontijdig beëindigd. De elementen hadden overwonnen! Intusschen verdient de feestcommissie een woord van warme hulde voor hetgeen tot stand gebracht is. Er is ontzettend veel werk verzet en dat er zooveel badgasten zijn, die dit in hun vacantietijd voor Egmond aan Zee over hebben, bewijst dat zij hun badplaats een warm hart toedragen en dat stemt tot dankbaarheid. Ook onzen plaats genoot, den heer F. Snoeks, mogen wij hier niet vergeten te noemen. Ieder weet, hoe hij de ziel van deze~feesten is, hóe hij de motor is, die de machine doét draaien. Wie kent niet zijn joviale beroep op onze offervaar digheid? Maar alleen de ingewijden weten hoeveel tijd daaraan opgeofferd moet wor den. Het resultaat van dit alles was een rijk gevarieerd feestprogramma, dat helaas door de weersomstandigheden niet geheel tot zijn recht kon komen. Etalage- en gevelversiering. Tot slot vermelden wij nog den uitslag van den wedstrijd in étalage- en gevelver siering. De jury kende voor den étalage wedstrijd den eersten prijs toe aan C. Wijn. den tweeden prijs aan P. van der Pol en den derden prijs aan H. C. B. J. P. Wesselingh, Gevel versiering eerste prijs G. Snoeks, tweede prijs G. Lammers ((de Wijde Blik) derde prijs J. Dekker (schoenhandel). werd. Inmiddels zorgde het comité voor ranja, chocoladereepen enz., zoodat het niet 'érg- werd gevonden, dat men het strand had moeten prijsgeven. De middag was even goed, zelfs heel mooi. De aangekochte prijsjes zullen inmiddels dit jaar geen dienst doen, en worden bewaard tot een volgend jaar. De juryleden, die de te maken zandfiguren haddeii te bekronen, schorten dan gelijktijdig hun oordeel op tot betere tijden. Mogelijk hebben ze op den avond nog hun jurywerk kunnen doen, daar er een bal-masqué op 't programma stond. Zooiets heeft maling aan regen en wind, en kan altijd doorgaan. We zyn er niet wezen zien, eerstens, doordat we er op den middag al genoeg hadden van die regen, en tweedens, doordat we zonder er geweest te zijn, gerust durven voor spellen, dat het er druk en gezellig was, en de deelname beslist voldoende. Zoo al met al heeft de V. V. V. zich er toch nog goed doorgeslagen en blijkt zelfs de hevigste regen niet in staat om een in Groet opgezet feest te verstoren. Eenige leden van de fanfare hebben zich in. de tent druk geweerd zoodat er een recht gezellige en vroolijke stemming heerschte. Voor jeugdige werkloozen van 14—24 jaar. Over de week van 9 Augustus tot 14 Aug. werden door bemiddeling van de arbeids beurs geplaatst bij een patroon: 4 timmerlieden, 2 metselaars. Aan de Centrale Werkplaats kunnen wor den geplaatst: 3 bankwerkers, 5 timmerlie den, 4 metselaars, 3 electriciens, 5 schilders, automonteurs, I teekenaar, 4 in andere vakken. ons d.d. Bezeprijzen. Aan het einde van den middag werden nog eenige eereprijzen toegekend. Als de beste hond van de groote rassen werd aan gewezen de St. Bernhard van W. de Wijn; v? kf8*6 windhond werd na strenge verge- hjtang met de soortgenooten de Sloeqi Ha- FEEST VAN DE V. V. V. GROET—KAMPERDUIN. Onze correspondent schrijft gister: De plannen waren er, om heden, Zondag, een strandfeest voor de kinderen te orga- niseeren, gelijk dit elk jaar geschiedt. Steeds wordt er in het seizoen met lijsten gecirculeerd, waarop altijd flink wordt ge- teekend, en voor de verkregen gelden worden dan tal van mooie prijzen aange kocht, waarvoor dan op het door de zon geblakerde strand met mannenmoed wordt gekampt. Het is er dan een zeer gezellige drukte en het Schoorlsche fanfaxecorps zorgt dan voor de stemming. Ook hedenmorgen had den rappe handen weder alle benoodigd- heden voor de kinderwedstrijden geplaatst. De zon scheen heelemaal niet, doch er is altijd nog hoop, dat het in den namiddag nog zou opklaren. Zooiets is al zoo vaak gebeurd, en men rekent ook op wat geluk. Helaas, dit geluk is niet gekomen, de zon bleef schuil en het comité van het feest besloot nu maar, om met de muziek van Schoorl's fanfare voorop, vanaf Kam perduin te marcheeren naar het terrein te Groet achter café Huiberts, en dan daar den middag door te brengen met spelletjes op het grasveld. Tal van kinderen, zoowel van zomergas ten als van plaatsgenooten, stonden voor die spelen klaar, doch inmiddels was het opgehouden met zachtjes regenen en viel de regen by stroomen neder. Gelukkig was er nog de groote tent van Huiberts. In een oogwenk was deze met stoelen bezet, inderhaast werd een podium opgesteld, en DE STRANDFEESTEN TE EGMOND AAN ZEE. Het feest van Zaterdag. Egmond aan Zee heeft het dit seizoen met de feeselijkheden niet getroffen. Het feestzonnetje hield zich schuil; het weer bleef tijdens de feestdagen regenachtig en Zondagmiddag zorgde een stortregen voor een ontijdig einde van het feest. Jammer voor de feestcommissie, die moeite noch zorgen gespaard had, jammer ook voor de neringdoenden, die het van dergelijke da gen hebben moeten! Hoewel het weer Zaterdagmorgen reeds slecht was, werden des morgens de wed strijden toch nog gehouden. Deze morgen was gereserveerd voor het maken van figu ren aan het strand. Wegens den regen zagen echter verschillende inschrijvers van deel name af, terwijl de publieke belangstelling natuurlijk uiterst gering was. Gelukkig klaarde het tegen den middag wat op, zoo dat om 2 uur een talrijk publiek aanwezig was by de wedstrijden, vpor -volwassenen. Deze wedstrijden waren "uitstekend georga niseerd en deelnemers en publiek hebben er naar waarde van genoten. Uitbundig heeft men gelachen bij het kruiwagenrijden voor paren. Een succesnummer.! Ook het num mer spijkers in balkslaan met wedloop, spe ciaal voor dames, viel in den smaak. Luid applaus kregen de heeren, die er in slaagden den top van den dikken hoogen mast te be reiken, hetgeen voorwaar geen kleinigheid was eri hartelijk werden de velen, die hal verwege bleven steken, uitgelachen. Wat echter, evenals verleden jaar, weer het meest in den smaak viel, was het peluw gevecht voor dames en heeren op een balk boven het water. Kostelijk heeft men zich hierbij vermaakt en enthousiast werden de favorieten aangemoedigd. Mocht er tijdens deze wedstrijden af en toe al eens een regenbuitje neerdalen, niemand dacht er aan naar huis te gaan. Om 4 uur volgde het optreden van het circus Lammetje Zwindel, dat, zooals de directeur mededeelde in Egmond aan Zee zijn laatste voorstelling gaf om er dan voor goed te blijven uitrusten van de vele ver moeiende wereldreizen! Nu, deze laatste voorstelling mocht er zyn. Er waren uit stekend gedresseerde paarden, beren, leeu wen en een olifant en al waren ze niet echt, ze wisten het publiek op onnavolgbare wijze te boeien. Natuurlijk ontbrak ook August niet op het appèl en met zijn collega Loetje zorgde hy voor de noodige afwisseling, waarbij hij zijn vaardigheid, lenigheid en balanceerkunst ten toon spreidde, die menige beroeps-clown hem zou benijden. Een gra- cieuse danseres bracht het publiek in ver voering en droeg niet weinig tot het wel slagen der opvoering bij. Het was laat eer men het wist! Slechts één ding dreigde dezen middag de feestvreugde te verstoren. Men bleek niet voldoende geregeld te hebben, waar het publiek moet staan, of zoo dit al geregeld was, kwam er van de organisatie niets te recht. Er werden palen géslagen en touwen gespannen, die direct weer verdwenen. Een deel van het publiek was reeds opgedron gen en zooals het dan bij dergelijke ge legenheden gaat, de brutalen hadden de beste plaatsen, zij mochten blijven staan, omdat men blijkbaar geen kans meer zag hen te verwijderen en zy belemmerden zoodoende geheel het uitzicht voor de goed- willigen. Het is volkomen te begrijpen, dat deze laatsten daarover zeer ontstemd waren. Laat men uit dit geval leering trekken. Een VERTROKKEN PERSONEN. H. de Rover, N.H., adminitrateur, en ge zin, van Rippingstraat 14 naar Heilóo. M. Hazeloop, geen, echtg. v. W. van der Wie len., z. b., van Van der Meijstraat 2 naar Leeuwarden. A. J. Fredriksj R.K., tim merman, van Ropjeskuil 34 naar Zaandam. A. Hoogesteger, geen, dienstbode, van Oudegracht 178 naar Wieringerwaard. F Chr. J. Gerritsen, R.K., winkelbediende, van Toussaintstraat 4 naar Arnhem. H. J, Scheeper, H.A.Z.E.A., kantoorbediende, van St. Anthoniusstraat 12 naar Appingedam, - A. H. Abelshausen, R.K., dienstbode, van Kenn.str.weg 37 naar Amsterdam. A Kuijper, D.G., kantoorbediende, en echtg., van Stationstraat 38 naar Heiloo. INGEKOMEN PERSONEN. D. Veld, N.H., los arbeider, LuttikOudorp 40, van Venhuizen. C. L. Coppoolse, N.H., dienstbode, Koorstraat 5, van Middelburg. W. Stienstra, N.H., verpleger, Spoor straat 49, van Castricum. P. A. Ruis, N.H., metselaar, Emmastraat 23, van Schoorl. D. M. Hansen, geen, kruide niersbediende, le Landdw.str. 9, van Am sterdam. H. de Vries, geen, fabrieks arbeidster, Oudorperdijkje 46, van Koedijk. Th. Bos, geen, hoofdgevangenbewaarder, en zoon, Prins Bernhardlaan 12, van Leeuwarderadeel. K. KortsAssman, R.K., Prins Bernhardlaan 12, van Leeuwar deradeel. M. J. Baerts, N.H., leerl.-ver- pleegster, Wilhelminalaan 11, van Bussum. H. J. van Duinen, R.K., broeder-onder wijzer, Nassaulaan 30, van Rotterdam. S. T. Zeeman, geen, tandarts, Nassaulaan 24, van Utrecht. N. Vlaar, R.K., grond werker en gezin, Baanstraat 10a, van Nieu we Niedorp. J. OttSlagter, N.H., huis houdster, Kennemerstraatweg 114, van Enkhuizen. A. de Boer, N.H., dienstbode, Nieuwpoortslaan 119, van Groningen. A. Bergkamp, N.H., leerl. costuumnaaister, Dijkgraafstraat 11, van Zwolle. Ook onder de planten zijn er, die van de bedeeling leven of op een andermans zak teren. Zij leiden een parasitair bestaan, doch je hebt er ook, die gedeeltelijk in haar eigen onderhoud voorzien, gedeeltelijk van andere planten profiteeren. Men heeft deze groep planten aangeduid met den naam halfparasieten. Terwijl de echte parasieten of woekerplanten geen blad groen hebben dit is b.v. het geval bij de bremrapen en het duivelsnaaigaren en zoodoende niet in staat zijn koolzuurgas te assimileeren, moeten zij anderszins aan den kost zien te komen: zij leven daarom volgenden keer zorge men ervoor een rui-| °P een zoogenaamde voedster- of waard- men kring vrij te houden, het strand is PIant. wei hospes wordt genoemd, groot genoeg! Als men dan een speciaal lid van de feestcommissie belast met de rege ling voor het publiek en dit lid de politie weer instrueert, dan kunnen dergelijke, werkelijk zeer onaangename gevallen zich niet meer voordoen. Vuurwerk uitgesteld. Zaterdagavond om 8 uur eanoerteerde het fanfarecorps Eensgezindheid uit Egmond-1 binnen in de muziektent op het Pompplein. Het was er een gezellige drukte en al was het weer niet ideaal, het bleef tenminste droog. Feestelijk brandde overal de verlich ting. Vooral in de Voorstraat tusschen hetJ waaraan zij het voedsel onttrekken. De halfparasieten daarentegen bezitten wel bladgroen. Het assimilatievermogen is dus aanwezig, maar dit verhindert dezen plan ten niet bovendien zich met andere plan ten te associeeren en wel in dezer voege, dat zij met haar wortels doordringen in die van b.v. grassen, waaruit zij blijkbaar, dank zy een zuignapinrichting, o.a. zouten weten te halen. Sprekende voorbeelden van die half parasieten zijn o.a. de gele ratelaars der weiden, die by de boeren geenszins in een reuk van heiligheid staan, de oogentroos- ten, een zeer gracieuse plantengroep, het kartelblad van de vochtige heiden en, lest but not least, de hengel (Melampyrum pratense), die een echte dikivium plant is, welke in de bossschen soms in onnoeme- 1 ijken getale is te vinden. Bij mij op Vre dehof groeien die hengelplanten by dui zenden en, naar het mij wil voorkomen, geven zij vooral de voorkeur aan die plek ken, waar eikenhakhout kii overvloed is opgeschoten. Of zy met Quercussoorten bepaalde betrekkingen onderhouden en va welken aard dëze relaties eventueel zyn is mij niet bekend, doch het is een feit, dat zij zoider de aanwezigheid van grassen, waarop zij hun wortelparasitisme kunnen uitleven, niet of nauwelijks haar •bestaan kunnen rekken. Wanneer de hen- gelzaden dan ook worden uitgezaaid in aarde, waarin verder niets groeit, komen zij wel-is-waar op, maar de op dergelijke wijze verkregen planten leiden een arme tierig bestaan-Wanneer echter de hengel- zaden in grond terecht komen, waarin zich levende graswortels bevinden, ontwikke len zij zich tot gezonde en krachtige plan ten. Het is een boeiend gezicht, zoo'n veld met tienduizenden lichtgele hengelbloe- men, die in de oksels van sierlijke, groene schutbladeren zijn geplaatst. Allerlei in secten wijden aandacht aan de bloemen: in de eerste plaats worden zij bezocht door bijen en hommels, wien het om de lekkere honing is te doen, doch ook mieren hebben belangstelling voor de plant: meermalen is opgemerkt, dat zij de zaden wegsleepten en zoo uit den aard der zaak bijdroegen tot de verspreiding der plant. Doch ook komt op hengel de rups voor van een vrij zeldzamen vlinder: Eupithecia plumbeolata. Deze vlinder, is in Soest een enkelen keer bij mij op het electrische licht afgekomen, maar het is een buiten kans, wanneer men een ontmoeting mét dit loodkleurig grijze insect heeft. Ten vo- rigen jare nu besloot ik de hengelplanten op Vredehof eens aan een nauwgezet on derzoek te onderwerpen. Tot mijn niet geringe verbazing stelde ik vast, dat er op de hengelbloemen rupsen in overvloed: voorkwamen; de verrassing was te grooter omdat dadelijk was te zien, dat het Eupi- thecia-rupsen waren. In zoo'n geval krijg je dan een heel parmantig gevoel en je zegt dan tot je zelf: „Zie je wel! Het is een tabeltje, dat plumbeolata uiterst zeldzaam is." De rupsen werden in 1936 uitstekend verzorgd; zij kregen zoo veel hehgelbloemen te eten als ze maar lustten en de verpopping vond plaats naar wensch. Toen kwam het jaar 1937. Met spanning werden in voorjaar en vroegen zomer dag na dag de jampotjes, waarin de poppen lagen, geinspecteerd, of er al ders voor den dag waren gekomen. Deze verschenen op een dag inderdaad; groot was echter de teleurstelling: niet plumbeo lata, maar de veel algemeener soort cas- tigata verbrak de pophuid. Den overeenkomstig geval deed zich enkele jaren geleden voor, toen ik logeer de in Schoorl, waar veel oogentroost groei de en bloeide. Nu voeden zich met de bloemen én zaden' van Eüphrasia-soorten de rupsen van Eupithecia laquaearia, een uiterst zeldzaakm dier, dat, voorzoover wij weten, slechts een enkelen keer in Zuid- Limburg is waargenomen, en van Eupi thecia euphrasiata, die niet tot de Neder- landsche, maar wel reeds tot de West- Duitsche fauna behoort. Aangezien het zoeken naar zeldzame zaken een prettigen, sportieven kant heeft, kwam ik op de idee in verloren oogenblikken (die wel eens een half uur duurden) eiken vacantiedag oogentroostterreintjes stelselmatig te on derzoeken. Dagen verliepen, zonder dat ik iets vond, maar op een goeden dag ontdek te ik werkelijk een Eupithecia-rups. Met zorg en liefde werd de rups gekweekt en de pop liet ik een overeenkomstige behan deling ter. deel vallen: zij mocht noch be schimmelen, noch uitdrogen. Met dezelfde spanning als vroeger wachtte ik op de komende dingen. Het resultaat? De imago van Eupithecia albipunctata deed haar in trede in de wereld. Ik vond dit nog al een onredelijke oplossing van het raadsel, aangezien Ter Haar slechts de bloemen van waterscheerling, bereklauw en engel wortel opgeeft als voedsel van albipuncta» rupsen. ■Het heeft ongetwijfeld zin op deze zaken de aandacht te vestigen, omdat er voor den zooveelsten keer uit blijkt, dat wij van onze insectenwereld in menig opzicht nog bijster weinig weten. Zelfs wat de vlinders be treft, een insectengroep, waarnaar nog de meeste belangstelling uitgaat, ligt het stu dieterrein nog grootendeels braak. Aan> 'én kant is dat natuurlijk wel prettig: er blijft dan nog wat te ontdekken over voor ijve rige speurders. RINKE TOLMAN. De stijging ki het vert&uik van cow- rantenrecteme in Amerika ie wei zeet opvattend. Het vorig jaar werden 11 meer adwe»tentieregel® in co»-, ramten verbruikt dan in K>35. Hoewel de Amerifcaansehe bi ilujjfuwi inêl ia Januari ji. zwaar door stetóngeo ao oversteoonsnaggn werd geteêtesd, ve*» brakste men die maand 5 meer ast advertenties kt couranten dan Ml Jar.ua ri 1036. Oner Eetxanari bedroeg- die toenam© (over deeetfde maand - kt- tOOBj aeMi ruim W X^Mr Wie op de pas Ingestelde loonomj. \t/ wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók v/ voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer Wat aan 'n rooden driehoek met paaf naar beneden slen kan, dat het 'n voorrangsweg nadert).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3