DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hevige gevechten bij Hongkioe en Jangtsepoe Minister Weiter stelt zijri vacantie uit. No. 193 Dit nummer bestaat uit twee bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand Algeheele mobilisatie in China verwacht. NIEUWE VLIEGERACTIES. DeSnaanscheburgeroorlog In verband met den oorlog in China. Auto in brand gevlogen. De bestuurder verbrand. COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Woensdag 18 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 18 Augustus. Nog steeds is er geen officiëele oorlog tus schen China en Japan, al wordt er ook van beide kanten hard gevochten en al zijn de vernielingen buitengewoon groot. De heeren schieten, omdat de tegenpartij hen daartoe dwingt. Maar oorlog? Och kom; nog altijd tracht men het ge schil in der minne te schikken; nog altijd probeert men het incident tot een oplossing te brengen Japan wil den vrede in het Oosten en China wil hetzelfde, 't Is alleen maar jammer, dat die vTede vergezeld gaat met groote gevechten, die aan honderden het leven kosten. Dus nog geen oorlog. Alleen een serie incidenten en bij vergissing wellicht! een serie schietpartijen. Nu is het waar, dat geen der beide vechtende partijen een oorlogsverklaring in zee heeft gestuurd en even waar is het, dat geen der partijen haar legers reeds op com plete oorlogssterkte heeft (een der jongste berichten maakt melding van het plan der Chineesche regerring, om toch tot een na tionale mobilisatie over te gaan). Dat leert ons wat! Dat leert ons hoe ontzettend moeilijk het is, om oorlog te voeren. Immers, hoewel Japan nog slechts voor een gedeelte gemobiliseerd heeft en nog be trekkelijk weinig hooge uitgaven heeft ge daan, is de Japansche regeering nu al ge noodzaakt geweest, om economische maat regelen te nemen. Zij moet dit doen, om het eigen land te beveiligen tegen hongersnood, tegen verarming, tegen ontreddering. Zóó moeilijk is de oorlog. Och, we weten het zelf ook, lezer. We zijn nu den wereldoorlog al weer „vergeten" Twintig jaar geleden donderde het kanon overal in de wereld en thans op den dag van vandaag voelen we nog aan den lijve de gevolgen van dien oorlog. We weten al te goed, wat crisismaatregelen beteekenen; we weten al te goed, hoe groot de werkloos heid geweest is en nog is. De oorlog zelf is wreed en kostbaar. De naweeën duren echter onnoemelijk veel langer en treffen nog veel meer millioenen. Wat zullen de economische gevolgen zijn van den Spaanschen burgeroorlog? En hoe lang zal het duren, voordat dit land innerlijk hersteld is van de huidige onder mijning? Wat zullen de economische gevolgen zijn van den oorlog in het Verre Oosten, den oorlog, die nog altijd niet begonnen is? Maar die komt, die onvermijdelijk is! tl Inderdaad Onvermijdelijk die oorlog? zoo moeten we het zeggen. In verband met de economische en mili taire maatregelen in Japan voorbereid, be staat thans een aanwijzing dat Japan van plan is op groote schaal handelend op te treden. De Japansche regeering bereidt de instelling voor van een regeeringsorganisa tie ter controle van den invoer, de kapi taal belegging, de geldbelegging en handel in grondstoffen. De koersen van de valuta's zullen op het tegenwoordige peil gehand haafd blijven en de rentekoersen zullen laag worden gehouden. Soortgelijke maatregelen worden ook voor Mantsjoekwo overwogen. Een leening van 300 millioen yen, die onlangs gevoteerd is, zal door de Bank van Japan worden overgenomen, maar in plaats van thans on middellijk op de open markt te worden aan- geboden4 zooals tot nog toe geschiedde, zal de bank ze onderbrengen bij verschillende maatschappijen, vooral verzekeringsmaat schappijen. Onvermijdelijk die oorlog! Zoo meent ook de Manchester Guardian het Zy schrijft, dat men er te Londen van overtuigd is, dat Japan thans gewikkeld wordt in een oorlog op groote schaal. De al gemeene opinie in Engeland is, dat China gedoemd is om te worden overwonnen, maar de oorlog zal op zoo groote schaal gevoerd worden, dat Japan er als bankroetier uit te voorschijn zal komen. Men houdt het in En' geland voor nutteloos bemiddeling aan te bieden. Er is eenheid in de opvatting over aansprakelijkheid voor deze ramp. Zelden is het optreden van een buitenlandsche mo gendheid zoo volkomen veroordeeld als de actie van Japan in China. De Daily Express vergelijkt Tsjang Kai Sjek bij Cromwell. Hij, Tsjang Kai Sjek, had de „rooden" in China aangegrepen en gepoogd zich met Japan te verstaan. Hij moest echter ervaren, dat Japan alles neemt en niets geeft. Thans wendt Tsjang Kai Sjek zich tot de „rooden". In China kan een ver- eeniging worden tot stand gebracht tusschen de nationalisten en de revolutionnairen. Dan krijgt men een geweldige macht, die in staat zal zijn den vijand het land uit te jagen, zooals dat in Frankrijk gebeurd is in 1793 en in Rusland in 1920. Het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Dinsdagnamiddag he vig is gevochten by Hongkioe ei Jangtsepoe. In laatstgenoemde wijk zouden de Chineesche troepen een Japansche spinnerij hebben bezet, wat echter door de Japanners wordt tegen gesproken. Later op den middag hebben 13 Ja pansche vliegtuigen «gedurende een half uur de Chineesche stellingen by Tsjapei gebombardeerd. Aan de gevechten in de Hongkioe-wijk nam ook de Chineesche luchtmacht deel. Eén toestel werd door het Japansche lucht afweergeschut neergeschoten. De piloot wist zich met een parachute te redden, doch werd gevangen genomen. Achttien Japan ners werden door Chineesche vliegtuig bommen gedood. Japansche vliegtuigen hebben de spoorlijnen SjanghaiNanking en SjanghaiHangstjau gebombardeerd. Reuter meldt nader, dat de talrijke branden, die in Poetoeng, Tsjapei en in de wijk der spinnerij woeden, de stad tegen het invallen van de duisternis in rooden gloed zetten. Het Japansche vlaggeschip „Izoemo", dat thans drie kilometer meer stroomafwaarts gemeerd ligt, is op zijn oorspronkelijke lig plaats vervangen door den Japanschen kruiser „Atami", waarvan de schijnwerpers het water afzoeken naar Chineesche motor- torpedobooten. Alle politiebureaux ten Noorden van de Soetsjau-kreek in de internationale con cessie zijn ontruimd. Hierdoor is het gezag in dit gebied in handen van de Japanners. Tusschen de Japansche autoriteiten en den Russischen consul te Sjanghai heeft zich een incident voorgedaan, dat echter spoedig is bijgelegd. In den nacht van Maandag op Dinsdag, toen Chineesche vliegtuigen het Japansche consulaat, dat in de nabijheid van het Russische is gelegen, bombardeerden, brandde op de bovenste verdieping van laatstgenoemd gebouw een licht. De Japanners nu beweerden, dat de Rus sen dit licht hadden ontstoken om den Chineeschen toestellen den weg te wijzen. Later is gebleken, dat de betreffende lamp brandde, terwijl niemand in het gebouw aanwezig was. Na een verzoek van de Ja pansche autoriteiten om alle lichten te doo- ven, is de Russische consul onmiddellijk naar het consulaat gegaan om de lamp uit te doen, terwijl hij tevens zijn veront schuldiging over het verzuim heeft aange boden. Uit Tokio wordt gemeld, dat het ministerie van Oorlog dagelijks overstroomd wordt met aanvragen van vrijwilligers, zoowel mannen als vrouwen, die dienst willen ne men. De vrouwen melden zich voor het Roode Kruis. Onder de vrijwilligers zijn 'n oude man van zeventig en tien van zestig. Deze hebben hun aanmeldingsformulier met eigen bloed onderteekend. Pro-Japansche betooging te Peiping. op gevangenis te Minister Huil heeft verklaard, dat vóór het einde der week 1400 Amerikaansche vrouwen en kinderen uit Sjanghai geëva cueerd zullen zijn. Na hun vertrek zullen nog 2500 Amerikaansche staatsburgers te Sjanghai achterblijven. Huil zeide voorts, dat er nog geen plan bestond tot versterking van de Ameri kaansche vloot in Azië. De kwestie van toepassing der neutraliteitswet wordt iede' ren dag zorgvuldig bestudeerd. Granaten Sjanghai. Tien granaten zijn in den loop van gis teren op de gevangenis te Sjanghai neerge komen. Verscheidene personen werden ge wond. Tegen middernacht is nog een bom op de gevangenis gevallen. Een twintigtal Japansche vliegtuigen zou verder het Chineesche hoofdkwartier heb ben bestookt te Nantsing, op 20 K.M. ten westen van Sjanghai. Voorts hebben vijf Japansche vliegtuigen de buitenwijken in het zuiden van Hongtsjoe gebombardeerd en er materiëele schade aangericht Volgens uit Peiping ontvangen berichten is daar Dinsdag een groote pro-Japansche betooging gehouden. 150 auto's reden door de stad en deelden vlugschriften uit, waar in afscheiding van de „corrupte en dictato riale regeering van Nanking" en herstel van vrede en vriendschap met Japan wer den geëischt. De commandant van de Japansche troe pen te Peiping, generaal-majoor Kawabe, heeft een beleefdheidsbezoek gebracht aan de buitenlandsche ambassades en legaties, waar hij den vertegenwoordigers van de mogendheden de verzekering heeft gegeven, dat de Japansche troepen de levens en eigendommen van alle buitenlanders zul len beschermen. Uit Paotingfoe wordt gemeld, dat tal rijke Japansche versterkingen uit Mands- joerije aan het front van Nankau, ten noorden van Peiping, zyn aangekomen De autoriteiten hebben alle schepen, die tusschen Tientsin en de voorhaven Tangkoe varen, gerequireerd. Twaalfhonderd Amerikaansche ma riniers naar Sjanghai. Half September zullen 1200 Amerikaan sche mariniers uit San Diego (Californië) te Sjanghai aankomen om de Amerikaan sche onderdanen te beschermen. Men zal het congres vragen een crediet van een half millioen dollars te voteeren voor de kosten van de hulpverleening en de eva cuatie, noodig in verband met den stryd tusschen China en Japan. Toenemende spanning in Kanton. Berichten uit Japansche bron melden, dat de Chineesch—Japansche spanning in Kanton toeneemt. De Chineesche militaire autoriteiten bereiden actief den oorlog voor. De opperbevelhebber der Chineesche troepen in Kwantoeng heeft den officieren gewaarschuwd hun gezinnen uit Kanton te evacueeren. Alle japanneezen- trekken reeds uit de stad. Men raamt, dat 200.000 Chi neezen uit Kanton vertrokken zijn naar Hongkong en andere streken. Plrnderaars afgestraft. Met hetzelfde schip, waarmede het batal jon troepen uit Hongkong naar Sjagghai werd overgebracht, is tevens een bedrag van 500 millioen dollars aan bankbiljetten aangekomen, dat onder begunstiging van de duisternis op de Fransche Bund werd ontscheept. Vier regeeringsbanken en alle buiten landsche banken hebben voorloopige bu- reaux geopend op eenigen afstand van de Bund voor het afhandelen van de loopende zaken. Er vielen eenige vechtpartijen voor tusschen vluchtelingen met vrachtwa gens met rijst, die men trachtte te plunde ren. Vrijwilligers van het Europeesche corps te Sjanghai hebben de plunderaars uiteengejaagd. Noorderstation te Sjanghai vernield. Twintig Japansche bombardements- en jachtvliegtuigen hebben deelgenomen aan het bombardement van het noorderstation, dat sedert het begin van den stryd door troepen van de 88ste Chineesche divisie bezet was. Het station werd volkomen ver nield. De aanval duurde meer dan ander half uur en het Chineesche afweergeschut bood slechts geringen tegenstand. Nationale mobilisatie? De wetgevende Joean te Nanking zou een mobilisatiewet hebben afgekondigd, waarvan de bijzonderheden nog niet be kend zijn. Evacuaties. Tsingtau wordt uit Japansche bron ge meld, dat de Amerikaansche consul, Smith, de in Sjantoeng verspreide Amerikaansche missionarissen aangeraden heeft zich naar Tsinan te begeven, vanwaar zy bin nenkort geëvacueerd zullen worden. Alle Japansche onderdanen en het consulaire Japansche personeel zijn reeds naar Tsjing- tau uitgeweken. Men verwacht ieder oogen- blik den raadsheer der Japansche ambas sade te Nanking, Hidaka en vijftien leden der ambassade. Welingelichte personen ver wachten, dat belangrijke gevechten zullen worden geleverd in de streek van Tsjingtau binnen twee of drie dagen. Het s.s. „Tasoe- kinoe Maroe", dat 21 Aug. naar Europa zou vertrekken, zal Tsjingtau aandoen om de Japansche uitgewekenen uit Tsinan te eva cueeren. Toenemende bedrijvigheid. Het agentschap Domei maakt melding van een toenemende spanning in Tsingtao en in de provincie Sjangtoeng. In de omgeving van Tsingtao wordt een nieuw gevormde Chineesche divisie gecon centreerd. Nog drie andere Chineesche divisies worden uit westelijk Sjangtoeng gedirigeerd naar het zuid-oostelijk deel. De militaire bedrijvigheid is verhoogd ten zuiden van de spoorlijn-Peiping-Tient- sin. Het hoofdkwartier van het Japansche garnizoen in Noord-China meldt, dat de troepen van de centrale Chineesche regee ring oprukken ten westen van de spoorlijn Hankau-Peiping. Zij zouden reeds tot op 15 K.M. van Peiping genaderd zijn. Ten Oosten van de spoorlijn Tientsin-Poekau zouden op 20 K.M. ten zuiden van Tangkoe gevechten ontstaan zijn. In een strijd welke verscheidene uren geduurd heeft, hebben de Japansche troepen een poging verijdeld van de resten van het 29e legercorps, om de verbindingen van het garnizoen in Noord- China ten noorden van Tientsin te ver storen. Oneenigheid onder de rechtsche troepen. Het Spaansche ministerie van landsverde diging deelt mede, dat in het kamp der op- standelingen onderlinge twisten zijn ont staan, in het bijzonder bij Sarragossa. Te Saragossa moet het tot ware gevech- I ten zijn gekomen tusschen de verschillende groepen. Artillerie der opstandelingen moet Saragossa hebben beschoten. In verschillende deelen der stad hebben de opstandelingen brand gesticht. De strijd bij Santander. Het ministerie van landsverdediging deelt I verder mede, dat de vijand voortgaat met zijn aanvallen in den sector van Reinosa en Escudo. Hij slaagde er in de straten der stad bin nen te dringen. Er ontstonden verwoede ge vechten. Met behulp van talrijke versterkingen, I tanks en vliegtuigen slaagde de vijand er in zekere hoogten by Escudo te bezetten en j hier en daar de regeeringslinies te doorbre ken. Niettemin hebben de regeeringstroepen tegenaanvallen gedaan, waarbij zij er in I slaagden de opstandelingen met zware ver liezen terug te dringen. VERDWIJNT DE KASPISCHE ZEE? Zij verdampt in snel tempo. De Kaspische Zee schijnt geleidelijk van I de aarde te verdwijnen. Het peil van dit wa ter is zoo laag geworden, als men nog nim- mer heeft waargenomen. De driehonderd breede en smalle rivieren, I die voortdurend het water in de zee loozen, zyn nog niet genoeg, om een compensatie te vormen voor de groote watermassa, die door verdamping uit de zee verdwijnt. In het voorjaar is het peil van de zee met 25 c.M. gestegen, maar men verwacht, dat het in het najaar zelfs met 45 c.M. zal dalen. In vergelijking met een eeuw geleden, I stond de Kaspische zee van den zomer 90 c.M. lager en in dezen winter zal het ver moedelijk wel een verschil van 117 c.M. wor den. DE UITZETTING DER DUITSCHE JOURNALISTEN. Een hoofdartikel van de Times. De Times schrijft in het hoofdartikel: De campagne in de Duitsche pers tegen de bui tenlandsche dagbladcorrespondenten is plot seling in hevigheid verminderd, wellicht wegens uitputting. De agitatie in Duitsch- land geschiedde met een vloed van smaad, waar men zich in een land met een geregeld bestuur nauwelijks een voorstelling van kan maken. Toen het getal scheldwoorden scheen te zijn uitgeput kwamen anonieme bedrei gingen door middel van brieven en de tele foon, ongetwijfeld een merkwaardig tijd verdrijf voor een volk, dat zichzelf respec teert. Indien het werkelijk een spontane uit barsting was geweest van verontwaardiging en indien een optreden tegen den heer Eb- butt werkelijk al lang overwogen was en slechts uitgesteld totdat de crisis zou komen, waarom heeft de Duitsche regeering dan nooit tevoren iets van zich laten hooren? Zij heeft nooit de waarheid van het nieuws uit Berlijn in de Times kunnen betwisten en er is nooit geklaagd over subjectiviteit. Als er degelijke redenen voor klachten wa ren geweest, bestaan er behoorlijke metho den om daar redelijkerwijze tegen te pro testeeren. Na herinnerd te hebben aan het uitste kend werk van den heer Ebbutt en de tole rante houding van de Times tegenover de betrekkingen tusschen Engeland en Duitsch- land, gaat het artikel voort: Er moet nog iets gezegd worden over de naaste toekomst. De heer Ebbutt was juist van plan Berlijn met vacantie te veriater. toen deze bom barstte. Eenigen tijd geleden zijn de gewone maatregelen genomen voor voortzetting van het werk op zijn bureau tijdens zijn vacan tie. Al die maatregelen zullen ten uitvoer worden gelegd. Aan den anderen kant is het wenschelijk geoordeeld eenige andere plan nen die niet in verband staan met den heer Ebbutt welke door den a.s. herfst waren voorgenomen met het oude doel een betere verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland te bevorderen Het is te leurstellend deze plannen te moeten uitstel- De minister van koloniën, de heer VVelter, zou oorspronkelijk deze week een korte vacantiereis ondernemen, In verband echter met de oorlogsge beurtenissen in het Verre Oosten heeft Zijne Excellentie besloten be reids zyn aanvankelijk plan te laten varen. Minister Weiter Met scherpe aandacht volgt de minister het gebeuren in China, spe ciaal met het oog op onze koloniën. Z. E. zal voorloopig de oorlogsberich ten afwachten, om zoo noodig directe verbinding met Batavia te hebben en wenken te geven aan het Indische gouvernement. DE „VAN GALEN" TARAKAN GEPASSEERD. Het Indische departement van Marine deelde uit Batavia mede, dat de „Van Galen", op weg naar Sjanghai, gister avond nog te Tarakan arriveerde. Drie uur later, n.1. te kwart voor twaalf 's nachts, vertrok de „Van Galen" naar Manilla. Vanmorgen omstreeks half tien heeft op den Hoogeweg te Hoevelaken nabij Amersfoort een zeer ernstige aanrijding plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den ongeveer 55-jarigen luit.-kolonel der militaire administratie H. J. Koole, wonende te Amersfoort reed met groote snelheid tegen een vrachtauto van de sneldienst-onderneming „Hunzebooten" uit Groningen. De bestuurder van laatstgenoemden wagen wilde twee aan den kant van den weg geparkeerde auto's passeeren, en kwam daarbij op 't linker-weggedeelte terecht, juist toen met groote snelheid uit tegenovergestelde richting de per sonenauto naderde. Tengevolge van de botsing vloog deze auto in brand. IJings toegeschoten om wonenden slaagden er in het vuur met zand te dooven en konden toen den bestuurder uit de totaal vernielde auto bevrijden. Hulp kon echter niet meer baten. Het slachtoffer moet vrijwel onmiddellijk na de botsing zijn over leden. len, maar onder de gegeven omstandighe den zouden zy verkeerd kunnen worden uit gelegd. Voor het overige kunnen de lezers van de Times er van overtuigd zijn, dat nooit een correspondent naar Berlyn zal worden gezonden onder de soort voorwaar den, welke de Duitsche autoriteiten blijk baar wenschen en dat de gebeurtenissen in Duitschland goed en kwaad als steeds naar waarheid zullen worden weergegeven en, indien noodig, becritiseerd zonder vrees of partijdigheid, zoodra zij het welzijn van het buitenland raken. Niets dat in de afgeloopen wegen is ge beurd kan van invloed zijn op het groote doel van dit blad, wat betreft de vitale kwestie van de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1