Alkntaarsche Wielerbaan. ACHT KOPPELS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Denemarken--België—Duitschland Nederland. - d# WETTELIJKE ARBEIDSTIJD VOOR BANK- EN EFFECTENBEDIENDEN. Dezer dagen vond op uitnoodiging van den directeur-generaal van den arbeid te zijnen bureele te Amsterdam een bespreking plaats van vertegen woordigers van organisaties van werk gevers en werknemers in het bank- en effectenbedrijf, ter bespreking van een door de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam en de Amster- damsche Bankiersvereeniging tot den direceur-generaal van den arbeid ge richt verzoek, om maatregelen te wil len treffen tot een soepele toepassing van de bepalingen der arbeidswet t.a.v. bank- en effectenkantoren, zulks in ver band met de noodzakelijkheid, welke hieraan voor den goeden gang van zaken in dat bedrijf zou bestaan. In verband hiermede werd te kennen ge geven, dat de gebondenheid aan een werk tijd van 8M uur per dag en 48 uur per week, als een bezwaar wordt gevoeld, wegens de belangrijke variatie in het aantal uit te voe ren orders, reden waarom men verzocht een verschuiving van den werktijd mogelijk te maken, waarbij deze in het algemeen 10 uur per dag en 55 uur per week mag be dragen, met een maximum van 2350 uur per jaar, waarbij de werkgevers zich bereid verklaarden door het invoeren van staffel methoden controle gemakkelijk te doen plaats vinden. Voorts verzocht men om zelfstandig wer kende kassiers het beheer der hen toever trouwde gelden onafgebroken te doen voort' zetten, hetgeen dus beteekent, dat afge weken zou worden van de bepaling dat na 5'A uur werken rust moet worden ge noten, terwijl tenslotte werd gevraagd voor beursbedienden te bepalen, dat de tijd, noodig voor het gaan naar en komen van de beurs, mits daarin geen boodschappen e.d voor het kantoor worden verricht, niet als werktijd aan te merken. Van werkgeverszijde is met klem verzocht vooral de eerste twee verzoeken te willen inwilligen, terwijl van werknemerszijde werd betoogd, dat inwilliging van deze ver zoeken onnoodig was, aangezien de practijk heeft uitgewezen, dat dit bedrijf goed kan functionneeren binnen de tijdsruimte van S'A uur per dag en 48 uur per week, voor al wanneer men daarbij in het oog vat, dat er nog bepaalde vormen van overwerkver- gunningen bestaan. Aan het einde van de bespreking, welke eenige uren vorderde, verklaarde de direc teur-generaal thans op korten termijn zijn advie» aan den minister te zullen uitbren gen. De heeren wachten even, keken elkaar aan en toen zei één van hen: „Ja, ziet-u eens mevrouw, wij zijn rechercheurs van politie en hebben opdracht van het hoofd bestuur om de boeken en het geld van het fonds, dat uw man thuis heeft, mede te ne men' Mevrouw, dood dijk verschrikt, ging naar boven, haalde de boeken en het geld een bedrag van 55 overhandigde de heele zaak aan de heeren, die buiten hadden staan wachten. „Als meneer thuis komt, moet hij zich maar direct bij de recherche vervoegen1» was het laatste, dat zij tegen mevrouw zeiden. In een oogenblik waren zij om den hoek van de straat verdwenen. Mevrouw begreep er niets van en haar man, aan wien zij, toen dezen thuis kwam. alles vertelde, nog veel minder. Onmiddellijk ging hij naar het politie bureau, maar van het geheele geval wist men daar niets af. De secretaris was het slachtoffer gewor den van een geraffineerde en brutale op lichterstruc. Van de daders ontbreekt elk spoor. HET NIEUWE BESTRIJDINGSMIDDEL TEGEN MEELDAUW OP ROZEN. In verband met de proeven, die eenige weken geleden in het rosarium in het Vondelpark werden genomen met een nieuw chemisch preparaat tot bestrijding van de meeldauw op rozen vernemen wij thans, dat de plantenziektekundige dienst te Wageningen, die deze proeven met groo- te belangstelling volgde en de resultaten onderzocht een gunstige uitspraak heeft Morgenmiddag 2 uur starten de amateurs eerst Zaterdagmiddag plaats. I Mosgenochtend om half tien wordt in het slot Christianborg het U.C.I. congres ge opend. Waterpolo DE HONGAREN WINNEN DEN HORTHY BEKER. België wint van Nederland met 53. Duitschland-Oostenrijk 4—2, Hongarije- Frankrijk 7Q. Gisteren is het internationale waterpolo- tornooi om den Horthy-beker op het Marga- rethen-eiland te Boedapest geëindigd. Neder- Dat na een langgerekt zeilseizoen de ani mo wat vermindert, is met meer dan logisch en de wedstrijden op het Alkmaardermeer boeken-toch ook nu weer een zeer bevredi gend aantal inschrijvingen, al mag men het betreuren, dat de groote klassen e U- klasse byv., die eens aan de Zaan 200 bloeide ditmaal ontbrcten. Het Alkmaar dermeer geeft immers een van de mooiste wedstrydbanen van ons land. Op het programma der Zaanlandsche ko men een paar groepswedstrijden voor, die zeer spannend en interessant beloven te worden. Aan die in de 12 M2. sharpieklasse nemen vijf ploegen deel, die het al eerder tegen elkaar hebben opgenomen. Voor De En nu komen morgenmiddag deze drie koppels weer tegen elkaar uit en krijgt het sterke Nederlandsche koppel dus de kanj om revanche te nemen. Welnu, beide ren ners zuilen deze gelegenheid niet I ^nTdaTin zijn laatsten wedstrijd tegen de I tegen elkaar heooen laten gaan en zy zullen morgenmiddag wd ian een Kaag de gebroeders Nauta, voor Amster- fesuTaat dat wel wat teleurstelde en waar- dam Stap en Ott, voor Hülegersberg de ge- door de' Belgen evenveel punten verkregen br eders Overmans. voor Loosdrecht Lou- fk onze landgenooten, n„ vyf. Het doelge- werse en C. Th. Gulcher en voor de Onder- middelde van België is echter beter, zoodat linge tenslotte Vorst en Mohr twee B-zei- de derde plaats in den eindstand door onze Iers eigenlijk, die het vooral bij licht weer zuiderburen en de vierde plaats door het Nederland6ch zevental wordt bezet. De Hongaren hebben, wy zouden zeggen len toonen, dat zy de sterksten zyn. Dat heeft Pijnenburg ons deze week nog verze kerd, toen hij in Alkmaar was We kunnen dus een enormen strijd ver wachten in den koppel wedstrijd en we reke nen er op, dat het record gebroken zal wor den. Voor de Alkmaarders is het nog interes sant te weten, dat een nieuw koppel tus uitstekend doen. In de twaalfvoetsjollenklasse zullen de Rotterdamsche en Aegir revanche trachten te nemen voor de tegen de Zaanlandsche op den Kralingschen Plas geleden neder- enieuwa, w«i II,""" V" ..7n Dnitsch-1 laag. De gastheeren verschijnen met Van kunnen uithalen in den grooten stryd, maar £rankryk werd me j> tweecje I Lijnen Noomen, Landsman en Simonsz. In we verwachten in elk geval, dat zy zich de land nestelde zich st g _P het team der Rotterdamsche zeilt met sant te weten, aat een nieuw „1a_ a*\B„A nr> den schen deze grooten zal meerijden, n.L Groot- zooals vanzelf spr Schipper. We zijn benieuwd, wat dit duo zal Horthy-bekeiDe gelijken zullen toonen van Dieterman-Klink plaats door een 4 2-zege over de Oostenrij en Veld-Bakker. I kers. Het zoogenaamde voorprogramma ziet er Onder leiding van den Hongaarschen j ook al zeer verzorgd uit. Om te beginnen is scheidsrechter Simko kwam het Neder- er een landen-omnium tusschen Pijnenburg (Ned.), Kilian (Duitschland), van Meer- schaert (België) en Christensen (Denemar ken). Het gevecht zal zich hier wel bepa len tusschen Pijnenburg en Kilian. Eveneens is er een omnium tusschen de amateurs Derksen, Pronk en Bernard Leene. „ZIJ WAREN VAN DE POLITIE En gingen er met de kas vandoor. In de Rembrandtstraat te Den Haag woont een meneer, die in zijn vrijen tijd de be langen behartigt van de plaatselijke afdee- iing «ener organisatie. Hij heeft in het bestuur de functie van secretaris, uit hoofde waarvan hy de boeken en het geld onder zijn berusting heeft en deze met stiptheid beheert. Wie beschrijft dan ook de groote ontstel- teni» van zyn echtgenoote, toen gisteroch tend te circa half elf twee heeren aan de huisdeur belden om nadat mevrouw had opengedaan zich voor te stellen als twee rechercheurs van politie. „Ie mijnheer ook thuis?" vroegen de heeren. „Neen, m'n man is niet thuis", antwoord de mevrouw. landsch zevental het eerst in het water te gen de Belgen. Er heerschte een nogal ner veuze spanning, voor beide landen stond de derde plaats op het spel, beide landen waren vrijwel even sterk, alleen de Belgen had den niets te verliezen en onze landgenooten bezetting voor de open wel. Bovendien zat den Belgen de 1—2-ne- P10^"1 4 Juli j.1. 16 Ostende wedstrijden. Bij de sharpies vinden wij be* van der Valk en van der Berg, een dame, n.1. mej, Karreman. Het is niet dikwijls ge beurd, dat een dame in groepswedstrijden is uitgekomen. Wij herinneren het ons tl- thans niet. Voor Hülegersberg zeilen van Veen, Dijkers en Daniels, van wie vooral laatstgenoemde in den laat'sten tijd gunstige resultaten bereikt. Uit de bovenstaande samenstelling der gedaan inzake de geschiktheid van dit be- We zijn zeer benieuwd, wat de beide Alk- derlaag, welke zij op t I halve de genoemden o.m. nog Dunker, Han- maarders zullen kunnen uitrichten tegen den tegen Nederland hadden geleden, nog dwars, Voorts ziin er tien in. strijdingsmiddel. Aan den uitvinder, den tuinder J. C Krey te Amsterdam werd medegedeeld, dat het middel een goede uitwerking heeft. HET DE BESCHIKKINGEN INZAKE SLAGERIJBEDRIJF. Danktelegram aan den minister. Onmiddellijk na het bekend worden der beschikkingen, waarbij een spertijd voor het slagerbedrijf werd ingesteld en de crisisheffing op rundvleesch werd gehal veerd, heeft het comité van katholieke middenstandsvrouwen, onderstaan telegram verzonden aan den minister van economi sche zaken: „Brengen U dank voor daadwerkelijken steun aan slagerij, dat niet in verre toe komst overige vijf pet. zal vervallen, stemt tot vreugde, hebben weer moed en ver trouwen".' Het telegram is onderteekend door da secretaresse van het comité mevrouw A. Burger-Hunschen te Amsterdam. DOODELÏJK ONGELUK TE ZEVENBERGEN. Gistermiddag kreeg op de houtzagerij van de firma Aarden te Zevenbergen (N.Br.) de 34-jarige arbeider M. K. bij het zagen van een boom een klap van het werkstuk tegen het hoofd, welke zoodanig aankwam, dat de dood na enkele oogenblikken intrad. De man was gehuwd en vader van vier kin deren. Ir. Ch. L. J. Palmer van den Broek t. In 74-jarigen ouderdom is te Den Haag overleden ir. Ch. L. J. Palmer van den Broek, oud-resident. De verassching van het stoffelijk over schot zal geschieden Dinsdag 24 Augustus a.s. na aankomst van den trein van 13.14 uur te Westerveld. zeer geroutineerden Hagenaar, die misschien niet meer zoo snel is, maar die over zeer, zeer veel routine beschikt. Dan is er voor de Noordhollanders nog iets aardigs. De jonge Klink, die op de na tionale kampioenschappen naam maakte als achtervolger, zal den strijd moeten opvat ten tegen den kampioen Slaat». Natuurlijk wint Slaats dat, maar hij zal zich geheel moeten geven. De profs en onafhankelyken, die niet in een stimulans te meer om een zoo goed mo gelijk resultaat te behalen. In de eerste helft ging het spel vrijwel ge lijk op. De Nederlanders waren iets sneller, de Belgen iets forscher in hun spel. Veel verschil was er echter niet, aan beide zij den hadden de voorhoeden het niet gemak- kelijk tegen de respectievelijke sterke ver dedigingen, maar toch wisten de Belgen een voorsprong te nemen. Casteleyn was bij hen j de gevaarlijke man. Hij was uiterst beweeg- bovengenoemde wedstrijden meerijden, zul- lyk en zijn routine maakte het hem mogelijk DE POLITIE JUBILEERT. Internationaal sportfeest op 4 Septemter in het Olympisch Stadion. Op 2, 3 en 4 September a.s. is het feest voor de Nederlandsche dienaren van den Heiligen Hermandad: de Algemeene Neder landsche Politiebond viert dan haar 50-jarig bestaan. Natuurlijk mag in het kader van deze feestelijkheden de sport, dit belangrijke onderdeel van de physieke en geestelijke gesteldheid van de politiemannen, niet ont breken en daarom zal er op den laatsten dag (4 September) een groot sportfeest in het Olympisch Stadion te Amsterdam wor den gehouden, waaraan een internationaal cachet wordt verleend door het deelnemen van een elftal der Engelsche „bobbies". Voor deze feestelijkheden bestaat een eere comité, waarvan het eerevoorzitterschap wordt waargenomen door Zijne Ecxellentie mr. C. M. J. F. Goseling, minister van justi tie. Voorzitter is mr. dr. A. baron Röell, com- misaaris der koningin in de provincie Noordholland. Verder hebben nog zitting ln dit comité verschülende commissarissen der koningin, de procureur-generaals, de com mandanten van veldleger en marine, de bur gemeesters van de elf hoofdsteden en tal van andere autoriteiten. Het eerste deel van het sportfeest bestaat Uit athletiekwedstrijden, waarvoor reeds 130 politie-athleten hebben ingeschreven. Het programma bestaat uit 100 M., 400 M., 1500 M., polsstokhoogspringen, kogelstooten, speerwerpen, discuswerpen, hlnkstapsprong, Zweedsche estafette en 4 x 100 M. estafette. Om vier uur zyn de athletiekwedstrijden ge ëindigd. Het hoogtepunt van den dag komt daarna in den vorm van een voetbalwedstrijd tus schen een Nederlandsch politie-elftal, waar in bekende spelers als Lagendaal, Haak, Jan Halle e.d. zijn opgesteld, tegen een Engelach politie-elftal van de Metropolitan Police uit Londen. Tegen deze Engelsche ploeg, waar van de kracht te vergelijken is met een ster ke Nederlandsche eerste klasser, zullen de Nederlandsche voetballers het zeker niet ge makkelijk hebben. Scheidsrechter is de heer van MoorseL Onvoorbereid zullen de Neder landsche politiemannen niet in het veld te men. Vanaf 3 Sept. zullen zy onder leiding staan van den heer Lotsy, die met zijn „men- taltraining1' de ploeg een zeer grooten steun zal verleenen, terwijl de voetballers zullen worden getraind door den trainer van het Nederlandsche elftal, den heer Bob Glenden- ning. Den Engelschen gasten, die Vrijdag 3 Sep tember des middags om twee uur op Schip hol in hun karakteristieke uniformen zul len aankomen, zal een hartelijke ontvangst bereid worden. Men heeft de Nederlandsche politiemannen opgewekt in grooten getale aanwezig te willen zijn, terwijl ook het mu zikale gedeelte niet zal worden vergeten. De Engelsche dienaren der wet, zullen dan nog tot Dinsdag in Nederland blijven om ons schoone land te bezichtigen. In de rust van den voetbalwedstryd zal nog een ruiterdemonstratie worden gegeven door de Amsterdamsche politieruiters, ter wijl ook klassikaal brugturnen op het pro gramma staat door de Groningsche politie. W ielrennen HET KERMI8PROGRAMMA OP DE ALKMAAR8CHE WIELERBAAN. Revanche-wedstrijden voor Pijnenburg-Slaats. De directie van de Alkmaarsche wie lerbaan heeft voor Zondag een zeer fraai kermi8programma kunnen samenstellen, omdat zij tijdig beslag heeft weten te leggen op een groep renners, die tot de allersterksten van de wereld behooren. Maar bovendien heeft deze directie het geluk gehad, dat de aanstaande wed strijden een zeer bizonder karakter heb ben gekregen. Men herinnert zich de vorige twee inter nationale wedstrijden op de Alkmaarsche wielerbaan. De uitslag van het hoofdnum mer, den 60 K.M.-koppelwedatrijd werd in beide gevallen niet verwacht. Tot twee keer toe kregen PijnenburgSlaats klop, den eersten keer van Middelkampvan Meer- schaert en den tweeden keer van Küian VopeL len een afvalrace en een 10 K.M.-wedstrijd ryden en daarmee is dan het heele program ma besproken. Ons dunkt, het geheel klinkt als een klok en zal zeker een vol huis trekken. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE KOPENHAGEN. Van der Vijver bij de training ernstig gevallen. Gistermiddag heeft zich by de training voor de wereldkampioenschappen op de Ordrupbaan te Kopenhagen een ernstige val partij voorgedaan, waarvan helaas een der Hollandsche deelnemers het slachtoffer is ge. worden. De Hollandsche amateur-sprinters waren hun baantje aan het ryden, onder toezicht van den trainer, Guus Schilling. Op een gegeven moment kwam door het springen van een band van der Vij ver te vallen, terwijl bovendien twee Engelsche rijders over hem heen tuimel den. De Ordrupbaan is van cement, zoo dat het geen verwondering behoefde te wekken, dat van der Vijver ernstige schaafwonden had opgeloopen. Vooral het rechterdijbeen was er minder goed afgekomen, terwijl ook de rechterenkel en zijn rechterhand geblesaeerd waren. Een Deensche geneesheer heeft onzen landgenoot direct verbonden en naar zijn hotel laten overbrengen. Toen wij van der Vijver bezochten lag hij, geheel in verband gewikkeld, te bed- Van zelfsprekend was de stemming verre van opgewekt, immers vandaag vangen de kam pioenswedstrijden aan en juist op den eer- sten dag worden de sprintwedstrijden voor de amateurs verwerkt. Hopelijk zal hij, na een goeden nacht, Zaterdag zooveel opge knapt zijn, dat hij zal kunnen starten, doch al zou dit het geval zijn, dan nog is een onzer beste amateursprinters ernstig door zijn blessure gehandicapt. Ooms heeft hier reeds eenige dagen ge traind en bevindt zich in goede conditie, Ook Kropman is vol goeden moed en hoopt het in ieder geval tot de kwart-eindstrijden te kunnen brengen. Onze stayers, J. Snoek en Piet van Kem pen, zyn ook reeds gearriveerd. Piet van Kempen heeft gistermiddag reeds getraind, achter Kaeser, daar Wiersma nog niet te Kopenhagen is aangekomén. Natuurlijk is van Kempen verschillende malen op de Ordrupbaan gestart, maar dap in de sprint. Dinsdagavond zal hij voor de eerste maal op de Ordrupbaan als stayer rijden en wel in de serie. Volgens van Kempen was het van het grootste belang, hoe de volgorde by den start zou zijn. Want hij achtte het pas- seeren op deze baan, welke slechts 370 M. lang is, zeer moeüjjk. Snoek kwam in den loop van den avond in de Deensche hoofd stad aan, van trainen is dus geen sprake geweest. Wat onze wegrenners betreft, Demmenie, de Rotterdamsche amateur en van Amster dam, de professional van Leiderdorp, heb ben in de morgenuren van Korsoer naar Kopenhagen op den weg getraind. Zij waren met de auto uit Nederland gekomen en na de pont bij Korsoer te hebben verlaten, be sloten zij een aantal stevige K.M. op den weg te trainen om goed met het heuvel achtige Seeland kenni* te maken. Schulte en de Hoog komen vandaag pas aan en zullen in den loop van den dag den weg gaan verkennen. Ook enkele profweg renners en professional sprinters zyn reeds gearriveerd, o.a. Arie van Vliet. De gedelegeerden, die de Nederlandsche Wielren Unie vertegenwoordigen op het U.C.L.-congres en de a.s. wereldkampioen schappen, de heeren jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, B. Swaab de Beer, zich steeds weer vrij te maken. Zijn schoten waren zeer gevaarlijk, hetgeen van Woerkom aan den lijve ondervinden kon. Want niet minder dan driemaal wist hij den Nederland- schen doelman te passeeren. Aan den ande ren kant was het weer van Aelst, die den Belgen de handen vol werk gaf. Hy was weer ongetwijfedl de beste man uit de voor hoede, twee schitterende schoten troffen bei de doel, maar den stand gelijk maken kon hij toch niet. De Belgen stelden zich hard nekkig te weer en inderdaad gelukte het hen, de rust met een 32-voorsprong in te gaan. Na de rust bleef het spelbeeld onveran derd. Onze landgenooten hadden nogal eens pech met harde schoten, die tegen de lat ketsten of er rakelings over vlogen. Het was weer ongetwijfeld de beste man uit de voor' Belgen met een fraai schot vergrootte tot 42. Zelfs werd het 5—2, toen voor de ver andering de Pauw eens in het Nederlandsche net kogelde, maar het was duidelijk, dat deze stand wel heel geforceerd was. Zoo groot was het verschil met de Belgen niet, zij wa ren thans wel iets sterker geworden, maar drie doelpunten verschil was toch te veel, Franken wist kort voor het einde met een handig schot den achterstand tot 53 te ver kleinen, maar de Belgen roken de overwin ning en zij deden al het mogelijke, het dient gezegd op faire wijze, om nog meer Neder landsche doelpunten te verhinderen, waarin zij glansrijk slaagden. Toen de heer Simko voor het laatst floot, hadden de Belgen met 53 gewonnen. Een nogal teleurstellend resultaat voor het Nederlandsche zevental, dat na zijn ne derlaag tegen Hongarije in den eersten wed strijd steeds beter was gaan spelen. Onze landgenooten waren dan ook favoriet tegen de Belgen, maar dezen toonden zich weer de geroutineerde spelers met grooten over- winningswil en een taaien eindspurt. De tweede wedstrijd van den dag tusschen Duitschland en Oostenrijk eindigde met de verwachte overwinning van de Duitschers met 42. Met de rust was de stand reeds 20 voor de tweede op de ranglijst. Het was een vrij slappe vertooning, de Duitschers waren toch zeker van hun twee de plaats en speelden 6lechts heel matig, de Oostenrijkers zochten het weer in het for- sche spel, maar konden het tegen de Duit' schers toch niet bolwerken. Oostenrijk heeft het er in dit tornooi wel heel slecht vanaf gebracht, geen enkele wedstrijd werd ge wonnen, slechts een werd er gelijk gespeeld De Oostenrijkers bezetten dan ook de laat ste plaats. Hongarije toonde tegen Frankrijk weer zijn kracht. Met een 7—0-overwinning slo ten zij dit voor hen zoo schitterend verloo- pen tornooi af. Eerst na de rust, welke met 20 was ingegaan, kwamen de Olympische kampioenen goed los. Frankrijk werd ge heel overspeeld. De Hongaren hebben dus den Horthy-be ker gewonnen en dat dit niet verdiend is, sel, Rol, Honigh, enz. Voorts zijn er tien in schrijvers voor B. In de twaalfvoetsjollen klasse A vinden wij behalve mej. Karre man ook de dames de Witvan de Stadt en Van Dijk. Wij noemen verder nog Arm- brust, De Jong en J. H. van de Stadt. Tien B-jollen zijn er, waaronder ook enkele dames. De Olympiajollenklasse is met negen deelnemers wat mager bezet, temeer omdat de bekende zeüers uit Rotterdam, van Da Kaag en Loosdrecht ontbreken. Maar strijd zal er toch genoeg zijn tusschen Lemstra, van der Stadt, van Lijnen Noomen, Dy kers, Bollem^er enz. Elf inschrijvingen in de Noord-Nedertand- sche 18 M2.-klasse, maar slecht* drie in de B.M.-klasse. De regenboogklaaae geeft tot dusver negen deelnemers, waaronder de Vries, van der Velde, van der Mey, de Wit, Bergsma e.a. Er zullen er nog wel een paar bijkomen op den terugtocht uit Friesland. In de Pampusklasse zal de strijd gaan tusschen van Essen, Reitama, Moe», Damme en Fokke de Jong. Schaken. SIMULTAANSEANCE VAN FINE. Warme hulde voor den groot meester en zijn bruid. Schaak evenement te Bergen aan Zee. Gisteravond was Bergen aan Zee niet uitsluitend het vacantie-oord, waar velen na een jaar van ingespannen werken ruat vinden om nieuwe krachten te verzamelen, doch ln tegendeel de plaats, waar een felle edoch vreedzame strijd werd uitge vochten, nademaal de bekende Ameri- kaansche schaakmeester Rueben Fine een simultaan-voorstelling aan 40 borden gaf. Fine heeft het laatste jaar in ons land zooveel bekendheid verworven, dat het welhaast overbodig lijkt te vertellen dat de dag van gisteren een hoogtijdag zal blijven in de annalen van de Bergensehe schaak» vereeniging „De Pion". Velen hadden den storm en den regen getrotseerd en waren uit de omliggende plaatsen gekomen om den strijd tegen den grootmeester aan te binden, een «trijd, dia in verreweg de meeste gevallen eindigde met een overwinning van Fine. Slecht» drie mochten het genoegen smaken remise te halen te weten de heeren Gerard van Keulen, Piet Hoekstra uit Alkmaar en Hoogvorst uit Bergen. Gerard van Kauien uit Laren is nog slechts 12 jaar; een mooi succes voor hem. Dit kan men een prachtige soore noemen, temeer daar men mag veronderstellen, dat Fine zijn gedachten niet uitsluitend tot het schaakspel kon bepalen, daar onder de aanwezigen een Hollandsch meisje waa, n.jf. Emmy Keeaing uit Amsterdam, mat wia hij juist dezer dagen ondertrouwd is! Dit feit was voor de organisatoren van de voorstelling aanleiding om het jonga paar by het binnenkomen van de zaal een voor hen onverwachte allerhartelijkste ontvangst te bereiden. Terwijl de fotograaf met zijn lampen manipuleerde, zongen de aanwezigen a#n „lang zullen ze leven", terwijl bloemen wet» den aangeboden. Nadat de heer Gootjes^een toespraak had gehouden, waarin hij o.a. den wensch uit» sprak, dat de Hollandiche partij mocht blij» ken een goede en een duurzame te zijn» werd begonnen met daarvoor men dan zal wel niemand zeggen. In vijf wedstrijden eigenlijk gekomen was, het schaken SrnnrHpn Ho i1 I TP<_irn scoorden de Olympische kampioenen 31 doel punten, waartegenover de vijf tegenstanders I er slechts in totaal drie konden stellen. Be ter hadden de Hongaren hun kracht niet kunnen demonstreeren. De eindstand van het tornooi luidt: 1. Hongarije 2. Duitschland 5 3. België g 4. Nederland 5 5. Frankrijk 5 6. Oostenrijk 5 10 7 5 1 2 1 31—3 13—10 I 14—16 11—17 8—19 10-22 W atersport. WEDSTRIJDEN OP HET ALKMAARDERMEER. Zeilseizoen loopt op zijn eind. Feestelijk uitgedoscht met een witten anjer in zyn knoopgat begon Fine in een funk tempo zijn rondgang langs de borden, af en toe by een bord langer stilstaand wanneer iemand het hem bijzonder moeilijk maakte. En ar was geen, die hem de over» winning cadeau gaf, geen, die hem een beetje wilde ontzien en hem een gemakke» lyke zege wilde bezorgen, omdat hy mis» senten niet voor 100 zijn gedachten bij het spel had. Maar het hielp niet: slacht» offer na slachtoffer moest het veld ruimen, in casu het bord ontruimen en toen de laatste tegenstander sneuvelde, vertoonde Fine n°g geen spoor van vermoeidheid. In een kort woord dankte de heer Gootje» den simultaanspeler en alle aanwezigen da W -B-.. Voor de wedstrijden van d» 7«anianriar.h« n geslaagden avond en hij sprak jhr. A. P. A. Elia» van Stabrouck, G. J. M- Zeüvereeniging, welke vandaac en moreen o°°'F Ult' ^8t Flne nog meerdere Hogenkamp en J. Stol zijn allen reeds te op het Alkmaardermeer worden erhnuJln ?,^Sn,van de Bergensehe schaakclub zou zün. Kopenhagen aanwezig. Naar wij vernamen, is het aantal inschrüvineen ni»t hoop wy alleen maar kunnen her vindt de indeeling van de serinfcrseries voor I als wij in den laatsten tijd eewend uraren ®n' gezien de geanimeerde stemming, die s cao waren i er dan geheelen avond heeft gehoerscht.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10