ALKMAAR granaat getroffen. D ANCING „Centrum-Hotel". No. 196 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang Vermoedelijk een Japansche granaat. De Britsche voorstellen. DeSpaansche burgeroorlog De rede van Mussolini te Palermo. THE RACKET MAKERS. ,,'T CENTRUM VAN VERHAAK I" Als van ouds v.h. K. LEIEN van Winkel Standplaats LAAT t.o. V. D. Het Portugeesch-Tsjecho- Slowaaksche geschil. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25. groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060- Telef. 3320, redactie 3330. Directeur; C. KRAK. Zaterdag 21 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De algemeens toestand. Amerikaansch oorlogsschip door een Alkmaar, 21 Augustus. De oorlog in China moge zich dan bepalen tot Japan en China, de gelegenheid is er te over voor incidenten, waarbij andere gendheden betrokken zijn. Dat komt natuur lijk door de aanwezigheid van allerlei troe lten van vreemde mogendheden in de bui- tenlandsche concessies te Sjanghai en van de aanwezigheid van oorlogsschepen van die zelfde mogendheden. Op zichzelf moge dit heel normaal zijn, maar het gevechtsterrein ligt in of vlak bij deze concessies en dus verdwaald er zoo nu en dan wel eens een kogel of een granaat en komt terecht in de neutrale zone. Zooiets is ook gisteren weer gebeurd. De Japanners trachten nieuwe troepen aan land te zetten en werden daarbij natuurlijk gehol pen door hun eigen vloot. Deze beschoot de Chineesche stellingen en beschermde dus het Japansche landingsleger. Maar wat ge beurde? Een der granaten van het Japansche vloot- eskader is terecht gekomen op het Ameri- kaansche admiraalschip Augusta en daarbij is een matroos doodelijk getroffen. Deze treffer heeft dus gelukkig weinig effect gehad, en men mag verheugd zijn, dat de gevolgen niet ernstiger geweest zijn. Dit schijnt men te Washington ook in te zien, want hoewel het feit dat de Augusta getroffen is wel indruk heeft gemaakt, zegt men daar, dat iets dergelijks makkelijk kan gebeuren. Dergelijke incidnten zijn inhae- rent aan politiediensten zooals de Ameri- kaansche schepen dat doen. Dan toch po litiediensten, waarbij de politie in alle kalmte een slag opvangt, bestemd voor den inbreker. d De landingsmanoeuvre van de troepen is intusschen gelukt. Aanvankelijk alleen op den linker-oever van de Wangpoe. Een po ging om ook troepen aan land te zetten op Poetoeng aan den rechteroever mislukte eerst. Gisteravond laat heeft het Japansche geschut echter een petroleumemplacement op Poetoeng in brand geschoten en in de hierdoor ontstaande verwarring schijnt het gelukt te zijn ook hier Japansche troepen te landen. Poetoeng is namelijk belangrijk, omdat hier Chineesche artillerie staat opge steld, in een gunstige positie om de Japan ners langs de internationale concessie te be stoken. Ook op Poetoeng zijn dus thans ge vechten tusschen Chineesche en Japansche afdeelingen te verwachten. Verder heeft de strijd bij Sjanghai gisteren geen belangrijke verschuivingen opgeleverd naar het schijnt. De Japanners zullen er in geslaagd zijn hun posities te behouden, mogelijk kunnen zij die in de komende dagen, met de versterkin gen, die zy verkregen hebben verbeteren, hoewel het niet duidelijk is waar deze strijd by Sjanghai op uit zal moeten loopen. De berichten uit Tokio schynen steeds duide lijker aanwijzingen te bevatten over een concentratie van Japans krachten op het Noorden en met name op het gebied ten Noorden van de Gele rivier. In het Noorden heeft het den Japanners de laatste dagen niet meegezeten. Dit mag geen aanleiding geven tot gevolgtrekkingen, dat de strijd hier een voor de Japanners on gunstig beloop heeft. De strijd welke daar den laatsten tijd gevoerd is, ging om het be zit van den Nankau-pas. Ondanks de krach tige en steeds krachtiger wordender pogin gen van de Japanners om dezen pas in het bezit te krijgen, is dat niet gelukt. De Chi neesche verdedigers schynen een bijzonder heldhaftigen zy het dan ook wanhopigen stryd te voeren, een strijd, waarin zy bet voordeel van het terrein hebben, doch het nadeel van het ontbreken van vrije com municatiewegen en dus van aanvoer van versterkingen. Aangezien de verliezen, die de verdedigers geleden hebben bijzonder zwaar zijn, moeten hun gelederen wel zeer zyn gedund, zoodat, gezien de omstandig heid, dat de Japanners wel onbelemmerd versterkingen aan kunnen voeren, de val van de pas wel niet lang op zich zal kunnen wachten. Weliswaar heeft de centrale regee ring versterkingen gezonden, doch hierop Gisteravond, omstreeks 7 uur (plaat selijken tijd) is op den voorsteven van het Amerikaansche oorlogsschip „Au gusta" een granaat, afkomstig van een luchtdoelkanon neergekomen en ont ploft. Een Amerikaansche matroos werd gedood en achttien anderen gewond. Het is niet bekend door wie van de strij dende partijen de granaat is afgeschoten. Verscheidene Britsche oorlogsschepen lagen vlak achter den kruiser „Augusta" gemeerd. Uit Washington wordt in verband met het gebeurde op de „Augusta" gemeld, dat het ministerie van buitenlandsche zaken ver wacht, dat de opperbevelhebber der Ameri kaansche vlootstrijdkrachten in de Chinee sche wateren, zoowel bij de Chineesche al3 de Japansche autoriteiten een krachtig protest zal indienen. Washington neemt het gebeurde nogal kalm op. Op het Amerikaansche departement van marine werd gisteren medegedeeld, dat men verwachtte dat de commandant van de Amerikaansche vloot in de Chineesche wa teren krachtig zal protesteeren, zoowel bij China als by Japan inzake de ontploffing van den granaat op de Augusta. Het bericht van dit incident verspreidde zich snel door Washington. Verscheidene leden van het congres zyn van oordeel, dat het thans tijd wordt dat president Roosevelt de neutraliteitswet van kracht verklaart. Op een persconferentie heeft Roosevelt verklaard, dat de Amerikaansche autori teiten ter plaatse alle noodzakelijke maat regelen zullen nemen, daar zij het beste over den toestand kunnen oordeelen. Der gelijke incidenten zijn bij een toestand ge lijk er op het oogenblik te Sjanghai heerscht vrijwel onvermijdelijk. Hij voegde hieraan toe, dat hij met het afkondigen* van de neu traliteit wachtte op het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen China en Japan. Het kabinet heeft gisteren'den toestand te Sjanghai besproken. Overwogen werd onder welke omstandigheden de Japansche militairen, die eventueel naar de interna tionale nederzetting zullen worden terug gedreven, ontwapend zullen moeten wor den. De regeering acht de huidige verdedi ging van de internationale nederzetting te zwak. Deze legermacht bestaat op het oogenblik uit 6500 man. In een commentaar op het incident met de Augusta verklaarde minister Huil, dat dit betreurenswaardig is, doch dat de Ame rikaansche onderdanen te Sjanghai be schermd moeten worden, zoolang zij daar zijn, ofschoon hun aangeraden is, voorzoo ver mogelijk de stad te verlaten. De voor zitter van de commissie van buitenlandsche zaken uit het Huis van Afgevaardigden zeide, dat wel zal blijken, dat het bombar dement niet met opzet is geschied. Senator Pittman achtte het incident niet een reden om de Amerikaansche politiek te wijzigen. Onze oorlogsschepen, zeide hij, loopen onvermijdelijk risico's, zooals ook een poli- tie-agent doet. Daarom hebben wij een ma rine". Een Japansche granaat. Volgens een lid van de Amerikaansche regeering, welker leden gisteravond te be raadslaagd hebben over het gebeurde te Sjanghai was de granaat welke de Augusta getroffen heeft, afkomstig uit een Japansch kanon. Hij zeide er niet bij van welke zyde deze informatie verkregen was. Japansch vlaggeschip gebombar deerd. De Chineesche artillerie heeft Vrijdag het Japansche vlaggeschip „Izoemo" gebombar deerd. De gebouwen aan den „Bund" tril den op hun grondvesten. De granaten vlo- Tokio wijst Britsche voorstellen van de hand. De raadsheer der Fransche ambassade te Tokio heeft een bezoek gebracht aan Hori- noetsji, den onder-minister van buitenland sche zaken en dezen ervan in kennis gesteld dat de Fransche regeering haar volledigen steun geeft aan het Britsche voorstel, het ge bied van Sjanghai te demilitariseeren door de gelijktijdige terugtrekking van de Ja pansche en Chineesche strijdkrachten, ter Wijl de zorg voor de bescherming der Ja pansche ingezetenen wordt overgelaten aan de mogendheden, die in de internationale concessie vertegenwoordigd zijn. Horinoetsji antwoordde, dat alleen het Ja' pansche landingskorps bevoegd is, de Japan sche ingezetenen te beschermen, en hy her innerde eraan, dat Japan het als conditio sine qua non voor het vermijden van een verscherping van den toestand heeft gesteld dat de Chineesche strijdkrachten onvoor waardelijk worden teruggetrokken, overeen komstig den wapenstilstand van 1932. Hori noetsji voegde hieraan toe, dat de Japansche regeering verplicht is, het Britsch-Fransche voorstel te verwerpen. De meening van Japansche kringen te Londen. Japansche kringen te Londen verklaren, dat het verzet der Japansche regeering te gen het Britsche voorstel tot terugtrekking der troepen een defiriitief karakter draagt, Zy verzekeren dat, indien deze voorstellen de vorige week zouden zijn geformuleerd, zi. eenige kans van slagen zouden hebben ge had, doch thans is het de regeering van To kio onmogelijk, ermede in te stemmen. 2Ün de Japanners voorbereid geweest en gen over de buitenlandsche oorlogsschepen ongeveer 50 kilometer ten Zuiden van Pe king wordt op het oogenblik slag geleverd tusschen de Chineesche versterkingen en de Japanners, die er wel voor zullen zorgen dat de eersten hun doel niet zullen berei ken. Uit het feit, dat de Japanners op het oogenblik zoowel ten Noorden als ten Zuiden van Peking slag kunnen leveren blykt wel, die by de Club van Sjanghai gemeerd lig gen. Naar verluidt, hebben de Japanners zich onder den druk der krachtige Chineesche aanvallen, op verschillende punten moeten terugtrekken. De Engelsche gérant van de „Broadway Mansions" heeft nadrukkelijk tegengespro- dat hun troepenmacht ondanks herhaalde ken, dat het gebouw door de Japanners als beweringen uit Tokio dat nog steeds geen vluchtelingenkamp zou worden gebruikt, groote contingenten van daar zyn vertrok- Uit Hongkong wordt gemeld, dat de mas- ven. Noord-China reeds zeer uitge- sale uittocht der Chineezen uit Kanton reid voortduurt. De rechtsche opmarsch naar Santander is gisteren voortgezet. Bij het aanbreken van den dag is de opmarsch der rechtsche troepen aan het front van Santander voortgezet. Een rechtsche colonne, die gisteren letterlijk geblokkeerd was, is Molledo reeds gepas seerd en nadert Las Arenas, waar de weg eindigt, die, komende van Ontameda, de verbinding vormt tusschen de twee hoofdwegen van Burgos en Pallencia naar Santander. Een andere afdeeling heeft Arriela be zet, waar zich de stuwdam bevindt voor het drinkwater voor de voorziening van Santander. Van dezen kant zijn de recht schen niet meer dan 18 K.M. van Torre- lavega verwijderd. Op den linkervleugel van het aanvals front hebben de legionnaires het dal van de rivier de pas bereikt, en het belang rijke dorp Vega de Pas omsingeld. Fran co's mannen staan daar op 35 K.M. van Santander. Volgens de eerste inlichtingen, afkom stig van de luchtmacht der rechtschen heerscht in het Noorden der provincie Santander een ware paniek en zijn de re- PUblikeinen overal op de vlucht. By Madrid. In den sector van Carabanchel hebben de republikeinen, naar hun zeggen, een aanval van de opstandelingen afgesla gen, die ten doel had stellingen, welke zij de laatste dagen verloren hadden, te hernemen. Naar Havas uit Parijs meldt, verzekert men daar in officieele kringen, dat de vergunning voor vluchtelingen uit San tander om zich over Fransch gebied naar Catalonië te begeven, alleen geldt voor hen, die niet in staat zijn wapens te dra gen en mits zij zich onderwerpen aan een controle, welke, wegens het vertrek van den Franschen Consul uit Santander, zal worden uitgeoefend bij aankomst van de transporten vluchtelingen op Franschen bodem. Het torpedeeren van Spaansche schepen in de Turksche wateren. Naar Havas uit Stamboel meldt, heeft de Spaansche gezant aldaar verklaard, dat hy, zoodra de ministers terug zijn van de manoeuvres, stappen zal doen be treffende het torpedeeren van de Armu- ro, wat in territoriale Turksche wateren moet zyn geschied. Hij zal de Turksche regeering vragen de noodige maatregelen te nemen. De gezant voegde hieraan toe, dat volgens zijn inlichtingen de aanval lende duikboot bij haar aanval de vlag van Franco gevoerd heeft. De Spaansche zaakgelastigde is voornemens de Spaan sche schepen uit de Zwarte Zee, die naar de Aegeische Zee varen, tegen te houden totdat de toestand zal zijn opgehelderd. Het blad Koeroen meldt, dat Donder dagavond een duikboot van onbekende nationaliteit opgemerkt is in de Zee van Marmora, waar zij waarschijnlijk het oog hield op Spaansche regeeringsschepen. Toen een Turksch oorlogsschip echter signalen gaf, dook de duikboot. Kemal Ataturk, de overige ministers en het hoofd van den generalen staf zijn on verwacht van de legermanoeuvres te Stamboel teruggekeerd, waar gister avond een kabinetsraad is gehouden, welke, naar men aanneemt heeft geloo- pen over de herhaalde aanvallen van de geheimzinnige duikboot in de wateren der Dardanellen. De Duce hield gisteravond te Palermo op Sicilië zijn aangekondigde groote politieke rede, staande op een groote tribune, opgericht op de boulevard langs de zee. Verder waren overal in de stad, evenals in alle steden van Italië, luidsprekers opgesteld, waar zij, die niet rond de tribune een plaats konden vinden, de rede konden hooren. De Duce begon zijn rede met te zeggen, dat hij in het eerste gedeelte van zijn toe- wordt genoemd. Men kan in het vervolg niet naar Rome komen, en Berlijn over het hoofd zien of tegen Berlijn zijn, evenmin als men naar Berlijn kan komen en Rome over het hoofd zien of tegen Rome zijn. Tusschen beide regimes bestaat een doel treffende solidariteit. Verder verklaarde spreker, dat Italië nooit zal toestaan, dat het bolsjewisme of iets dergelijks zich aan de Middellandsche Zee nestelt. De Duce besloot zijn rede met een beroep te doen op alle landen, die bespoeld wor den door de Middellandsche Zee, waar drie werelddeelen hun beschaving hebben doen samenvloeien, den vrede te bewaren. Hü verklaarde te hopen, dat dit beroep weer klank zal vinden, doch indien dit niet het geval zou zijn, dan nog is Italië gerust, want het fascistische Italië bezit zulk een kracht, zoowel geestelijk als materieel, dat het het hoofd kan bieden aan elk gevaar en dit af kan wenden. gerookte Paliog spraak over Sicilië zou spreken en in het tweede gedeelte de internationale betrek kingen zou behandelen. Ten aanzien van Sicilië zeide hij, dat de problemen van dit eiland de problemen van Italië zijn. Zich richtende tot de kame raden in de overige 85 provincies en tot de anti-fascisten, die door de wereld trekken, verklaarde de Duce, dat Sicilië in merg en been fascistisch is. Sicilië en de zwarthem- den zijn een en hetzelfde. De problemen van dit eiland vatte spreker samen in een woord: „water". Hij noemde het eiland het aardrijkskundige centrum van het Italiaan- sche imperium en geen vijand zal een voet hierop zetten. Nopens de internationale betrekkingen van Italië zeide de Duce o.a. dat Italië voor alles de betrekkingen tot zijn buren wil verbeteren. Zonder twijfel zijn de betrek kingen tot Zuid-Slavië verbeterd door het verdrag van Maart j.L De betrekkingen met Oostenrijk en Hongarije zyn onveranderd gegrond op de protocollen van Rome, wel ke zich van veel nut hebben betoond. De betrekkingen met Zwitserland zijn meer dan vriendschappelijk. Wat Frankrijk betreft, zoo zeide de Duce verder, de betrekkingen tot dit land geven geen aanleiding tot een drama. Deze be trekkingen zouden zeker beter zijn, wan neer in Frankrijk niet eenige toonaange vende kringen de afgoden van Genève aan baden en indien hier niet andere stroomin gen waren, die sedert 15 jaar, met de hard nekkigheid een betere zaak waardig, wachtten op den val van het fascistische bewind. „Overgaande van de landgrenzen tot de zee- en koloniale grenzen", zeide de Duce, ontmoeten wij Groot-Brittannië. Ik zeg ont moeten en ik verzoek hun, die mijn rede vertalen of verdraaien willen, onderscheid te maken tusschen ontmoeten en botsen. Wanneer ik mij de betrekkingen met Enge land gedurende de laatste jaren herinner, dan kom ik tot de slotsom dat eigenlijk een gebrek aan begrip bestaat. De Britsche openbare meening is blijven hangen aan het begrip van het schilderachtige Italië, dat ik haat. Men kent nog niet het jonge, sterke en vastberaden Italië. Met de over eenkomst van Januari j.1. kwam eenige op heldering. Daarna kwamen nieuwe betreu renswaardige episoden, waaraan het nutte loos is te herinneren en thans moet de hori zon opnieuw opgehelderd worden". Spre ker geloofde, dat deze opheldering met be trekking tot de gemeenschappelijke kolo niale grenzen mogelijk is. Italië is bereid mede te werken aan de oplossing van alle problemen, welke het le ven van Europa bemoeilijken, doch hierbij moet rekening worden gehouden met de werkelijkheid, in de eerste plaats het im perium. Men heeft gezegd, dat Italië erken ning hiervan door den Volkenbond ver langt. Dit is absoluut onjuist. Wij vragen niet, dat een ambtenaar van den burger lijken stand van Genève een geboorte regis treert. We verwachten alleen, dat het oogenblik zal komen, waarop deze een overlijden in zijn boeken zal aanteekenen. Sedert zestien maanden is er een doode. Indien men hem niet wil begraven om poli tieke redenen, laat men hem dan tenminste uit naam van de openbare gezondheid be graven. Spreker wees verder op de schei ding, welke in den Bond bestaat tusschen degenen, die het imperium hebben erkend en zy, die dit niet hebben gedaan. Een andere werkelijkheid, waarmede rekening moet worden gehouden is de as RomeBerlijn, zooals deze thans algemeen Een officieel communiqué. Naar Havas uit Praag meldt, is daar gis termiddag een officieele verklaring ver schenen, welke erkent, dat de positie van de Tsjechoslowaaksche regeering nopens de le vering van wapens aan Portugal werd in gegeven door overwegingen nopens den burgeroorlog in Spanje, de niet-inmenging en de verplichtingen, welke daaruit voor Tsjechoslowakije voortvloeien, doch zulks alleen na 24 Juli, toen de Portugeesche ge zant voor het eerst den Tsjechoslowaak- schen minister van buitenlandsche zaken zijn goedkeuring vroeg. Reeds op 3 Augustus heeft het ministerie van buitenlandsche zaken den Portugee- schen gezant echter officieel medegedeeld, dat het genoegen zou nemen met een ver klaring van de Portugeesche regeering, dat de bestelde wapens niet naar een der vech tende partijen in Spanje zouden worden doorgezonden. Sedertdien liep de zaak uit sluitend over den technischen kant van de levering. Het is volgens het communiqué niet juist dat de levering der wapens tot in alle by- zonderheden, o.a. wat dx levertijd betreft, was overeengekomen. De besprekingen hadden een bevredigend verloop, toen het ministerie van buitenland sche zaken op 1 Augustus vernam, dat de Portugeesche regeering een decreet had ge publiceerd, waarbij de Tsjechoslowaaksche firma's van de lijst der leveranciers waren geschrapt. Desondanks heeft het ministerie van buitenlandsche zaken niet geaarzeld, alsnog.zijn goeden wil te toonen door te ver klaren, dat de Tsjechoslowaaksche regeering haar toestemming zou verleenen tot de le vering van wapens voor de in het begin be stelde hoeveelheden binnen den door Por tugeesche regeering gestelden termyn, als mede voor de levering van de later bestelde hoeveelheden binnen een termyn, die in overeenstemming was met het wapenings programma van de Tsjechoslowaaksche re geering. Toen de Portugeesche regeering verklaar de, dat zij met geen enkele wijziging van den leveringstermijn accoord kon gaan, werd voorgesteld binnen den gestelden ter mijn wapens te leveren, loch van een ander type. Alleen de handelswijze van de Portugee sche regeering, zoo besluit het communiqué, is oorzaak geweest, dat de levering niet is doorgegaan. De Portugeesche Kamer van Koophandel heeft gisteren in een buitengewone verga dering besloten de houding dr regeering te steunen en ook harerzijds de betrekkingen met Tsjechoslowakije af te breken. HET VERMOGEN DER PANEUROPA UNIE IN BESLAG GENOMEN. De „Neue Zuericher Zeitung" meldt uit Weenen, dat graaf Coudenhove Kalergi me- dedeeling heeft ontvangen, dat de Duitsche geheime staatspolitie het geheele vermogen van de Pan-Europa Unie in Duitschland in beslag genomen heeft.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1