£aatsie iecichtm BERGEN Prins Bernhard bij koning Leopold, De betrekkingen tot generaal Franco. EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. De dag van Zaterdag j.1. was voor de fa milie V. F. Smorenberg, wonende Korte Landstraat 16, alhier, een groote feestdag. Niet alleen, dat de heer en mevr. V. F. Smo renbergLangendam hun vijftig-jarig huwe lijk herdachten, ook was er een zilveren feest, want één der dochters had 25 jaar ge leden de attentie gehad te gaan trouwen op den trouwdag van vader en moeder. En dan was er voor de nog zoo krasse grootouders, die nu al behoorlijk ver in de 70 zijn, een bijzonderheid: al hun tien kinderen waren met hun echtgenooten op het feest aanwezig. Dit is zeker een groote zeldzaamheid op zichzelf! Het leven van het gouden bruidspaar is niet altijd over rozen gegaan, maar steeds bleven hoop en vertrouwen in de toekomst hun deel en de uitkomst was altijd goed. Aanvankelijk was de heer Smorenberg Jzn. werkzaam in het houtbedrijf der firma Co- nijn, maar toen trouwplannen opkwamen en dus de noodzaak bleek van wat hooger in komen, zocht en vond hij werk aan de toen maals hier ter stede bestaande meelfabriek. Gedurende een onafgebroken reeks van 15 jaren was hij daar werkzaam en hij zou er zeker gebleven zijn, als de roode haan zijn vernielend werk niet zoo goed had gedaan. De fabriek werd na den brand opgeheven. Toen was het, dat de oude schoenen weer werden opgezocht, m.a.w. de heer Smoren berg ging naar het bouwvak terug, speciaal voor het bouwen van steigerwerk. Talrijk en groot zijn de bouwwerken, welke ook door zijn werkkracht tot stand kwamen: wij noe men slechts den watertoren te Alkmaar en de r.k. kerken te Oudorp en Zuidscharwou- de, op welk laatste gebouw hij nog het kruis heeft mogen zetten. Zijn laatste groote werk in de bouwvakken, waaraan hij mocht mee-arbeiden, was 't roomsch-katholiek zie kenhuis hier ter stede; doordat hij inmid dels 65 jaar was geworden, moest hij het werk, dat hem lief was, vaarwel zeggen. Maar rusten? Neen! Hij vond gelegenheid om zijn werkkracht te geven aan een nieuw object: de ziekteverzekering werd zijn ar beidsveld, hij werd agent voor de M.V.Z. „Gouda", waarvoor hij nu nog werkzaam is en welker directeur, de heer G. de Jong, wonende alhier, op het gouden feest van Za terdag in een zeer waardeerende speech van zijn belangstelling getuigde. Hij was natuurlijk niet de eenige, die ge- lukwenschen kwam aanbieden en daarnaast waren heele stapels brieven, telegrammen en kaartjes en bloemstukken (een twintig tal) evenzoovele getuigen van mede leven van een grooten kring van belangstel lenden. Onder de brieven was er zelfs één van een familielid in Rotterdam, dien de jubilarissen heelemaal niet kenden! Zaterdagmiddag bracht het arbeidersmu ziekgezelschap Excelsior een serenade, een attentie, die natuurlijk op hoogen prijs werd gesteld. Gistermiddag tot zéér laat in den avond heeft het gouden paar te midden van alle kinderen en aangetrouwde kinderen, als mede de familie van den zilveren bruide gom feest gevierd in den Muziektuin. Vandaag hebben we heel genoegelijk een tijdje zitten praten met het echtpaar, dat niet uitgepraat kon raken over de afge- loopen vijftig jaren en dat men niet zou aanzien, dat de zeldzaamheid van een gouden bruiloft hun deel heeft mogen zijn. Wij wenschen hun toe, dat zij het diamanten echtfeest zullen bereiken! OPHEFFING STAKING TE SINT PANCRAS. De staking in de gemeentelijke werk verschaffing is opgeheven, de arbeiders zijn allen weer in de werkverschaffing ge plaatst. De staking heeft slechts acht da gen geduurd. Door de kalme houding der stakers is de schorsing slechts kort geweest; incidenten van welken aard ook hebben zich in het geheel niet voorgedaan. Het eenige wat door de staking is bereikt is, dat iedere dag wordt opgemeten. DE CABARET-AVONDEN VAN WILLY DERBY. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat door grensmoeilijkheden de Chineesche jongleurs niet kunnen medewerken aan het cabaretprogramma van de Willy Derby-avonden. Daarvoor in de plaats zijn thans .de be kende radio-zangers de „Sang-singers" ge- engageerd, hetgeen zeker geen verminde ring beteekent. Wij zouden bijna zeggen, integendeel! DIEFSTALLEN TE ZUIDSCHARWOUDE. Bij den tuinder K. te Zuidscharwoude, werd uit een schuit, welke achter zijn huis een erwtenruiter weggenomen, terwijl van den heer A. B. aldaar koolzaad is ge stolen. m VINGERS AFGEZAAGD. Een knecht van den timmerman K. B., zekere J. T., te Burgervlotbrug, was zoo ongelukkig met zijn linkerhand in de cir kelzaag te geraken. Pink en ringvinger werden totaal afgezaagd, terwijl de mid denvinger zoodanig werd gewond, dat waarschijnlijk ook die zal moeten worden gemist. AANRIJDING OP DEN HOEVERWEG. De zesjarige Hendrik Hartgrink uit Egmond aan Zee werd Zaterdagmorgen op het fietspad langs den Hoeverweg aangere den. Tegen den sterken wind in van Eg- mond aan den Hoef komende, keek hij even om, waardoor hij teveel aan den linkerkant van het fietspad kwam. Juist passeerden twee fietsers, die met den wind in den rug nogal groote vaart hadden en zoodoende niet tijdig meer stoppen konden. Een aan rijding was onvermijdelijk, het jongetje werd tegen den grond geworpen en bleef bewusteloos liggen. Per auto werd hij naar dokter C. Belonje vervoerd. Hij bleek o.a, een wond aan het hoofd bekomen te heb ben, die gehecht moest worden. Zijn toe stand laat zich gelukkig gunstig aanzien. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Door de politie te Hoorn werd een aldaar wonende kastelein gearresteerd als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hij is heden ter beschikking van de justi tie naar Alkmaar gebracht. Goedkoop gas! Door de politie te Enkhuizen is tegen een bewoonster van een huis aan de Bocht aldaar procesverbaal opgemaakt, aange zien zij gas had betrokken door voor haar muntgasmeter 2% cents-stukken te gebrui ken, waaruit een hoekje was geknipt. DE WICO STUDIO. De heer Wied ijk heeft in het perceel Ko ningsstraat 5 een expositiegelegenheid voor schetsen en beeldhouwkunst gesticht en dit op een wijze gedaan, die onze bewondering verdient. Aan de etalage werd het karakter van een modem binnenhuis gegeven, waarbij ge bruik is gemaakt van plastisch schilderwerk. De heer Wiedijk doet zich als een uitstekend vakman kennen. Dit bewijst ook de inrich ting van het expositiezaaltje, waarin de dag belichting uitstekend is geslaagd. Met het stichten van deze expositiege legenheid beoogt de heer Wiedijk het ideëele doel: goede kunst onder de aandacht van het publiek te brengen. Gedurende de kermisweek exposeeren de Alkmaarsche schilders Koos Stikvoort en G. Lugthart. Het bezoek aan deze expositie deed ons, die den laats ten tijd op kunstgebied zooveel onrustig werk moesten aanschouwen, wel dadig aan. Koos Stikvoort, wiens werk verwant 1» aan de Bergensche school, dat wij reeds eerder besproken, toont hier weer eens, dat elke gewildheid hem vreemd is en dat hij als goed colorist met beide beenen op den grond staat. Het geval blijft hem bovenal interesseeren en daarbij is het vooral de romantiek, die hem aantrekt. Het werk van Lugthart is niet dadelijk te begrijpen. Wie den meester kent, weet, dat hij bovenal den strijd in den mensch van het lagere naar het hoogere wil uitbeelden. Vandaar, dat men in zijn werk dien strijd steeds in een mannen- en vrouwenfiguur vindt uitgebeeld. Dit werk is van een die pen ondergrond en bijzonder fijn van kleur, al zal het slechts door enkelen worden be grepen. Dat Lugthart ook op een zeer fijne wijze meer begrijpelijk werk weet uit te beelden, bewijst het in de etalage geëxposeerde meisjeskopje, in twee kleuren, dat aan het werk van Ton Helder herinnert. De expositie is zeker een wandeling naar de Koningsstraat waard. EEN BEZOEK AAN DE LEVER S ZEEPMAATSCHAPPIJ. De leiders van de winkeliers-inkoop combinatie „De Haas", de drie gebroeders De Haas, hebben voor de leden dezer inkoopcombinatie een „Uitgaansdag" ge organiseerd. Niet minder dan 180 dames en heeren hebben hieraan deelgenomen. Het doel van deze excursie was een be zoek te brengen aan de Sunlight fabrie ken te Vlaardingen. Daar de leden over een groot gebied verspreid wonen, n.L te Alkmaar en omstreken, in het gebied van Schagen en Den Helder, de Wieringer- waard, den Anna Paulownapolder, Heer- hugowaard, de Schermer en de Beemster, moesten sommige deelnemers reeds zeer vroeg op om tijdig in Alkmaar te zijn. In Noordwijk werd even gepauseerd en hier na ging de tocht over Scheveningen naar Rotterdam, waarbij Tivoli de lunch werd gebruikt. Na de lunch arriveerde het gezelschap spoedig in Vlaardingen om het interes sante bedrijf der Sunlight fabrieken te bezichtigen. Door het groote aantal deel nemers moest de rondleiding in 7 groepen geschieden. Onder groote belangstelling werd het uiterst modern ingerichte bedrijf door het gezelschap bezichtigd, waarbij toelichting werd gegeven door de techni sche leiding. Hierna werd door de directie der Le- ver's Zeepmaatschappij een boottocht aan geboden van Vlaardingen naar Rotterdam met rondvaart door de Rotterdamsche havens. Veel te vroeg, naar het oordeel van vele deelnemers en deelneemsters, moesten de zes bussen weer bestegen worden voor de terugreis. EEN NOODLANDING. Hedenmorgen, pl.m. elf uur, heeft nabij 't Zand het militair vliegtuig F 2 een noodlanding moeten maken in een wei land. Het vliegtuig kwam met den staart omhoog terecht en de wielen geraakten in een greppel. Oogenschijnlijk is het vrijwel onbeschadigd. Ook de piloot kwam er goed af. ZEVENDE VERJAARDAG VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. De minister van Waterstaat op bezoek. Het was Zaterdag zeven jaar geleden dat de Wieringermeer droog viel. Telken- jare heeft men in den polder den 21en Augustus als een feestdag beschouwd. Door de instellers van den polderdag is de wensch uitgesproken, dat op den duur naarmate de bevolking een stabiel karak ter gaat krijgen, zij ook zelf de voorberei ding en organisatie van het polderfeest ter hand neemt. Was het in vorige jaren de directie der Wieringermeer en de Cul tuurmaatschappij die leiding gaven aan het feest, thans heeft voor het eerst de be volking het zelf georganiseerd. Een per manente commissie tot viering en instand houding van den polderdag is ingesteld en geconstateerd mag worden, dat de zaak in goede handen was. Slootdorp, dat dit jaar aan de beurt was om het feest binnen zijn veste te hebben, was versierd: eerepoorten waren opge richt, de middenstand hield een étalage wedstrijd, heel de polder vlagde, kortom het was te merken dat men den polderdag traditie wil laten worden en dat men op het behoud ervan gesteld is, Het sport-terrein achter de Brink was een waar feestterrein; honderden vlaggen, in bruikleen van de marine, wapperden den bezoeker van verre reeds tegemoet. Hier werden verschillende volksspelen gehouden en een gecostumeerde voetbal wedstrijd. Doch ook was ditmaal een groote plaats ingeruimd voor paarden sport, ringsteken en thally-ho. Het laatste is een zeer geliefde sport in Groningen, Friesland en Drente en een groot deel van de Wieringermeersche pachters heeft aan deze draverij dan ook het hart verpand. Aan het feest werd luister bijgezet door het onofficieel bezoek van den minister van waterstaat, mr. dr. ir. J- A. M. van Buuren, die met eenige hoofdambtenaren, onder leiding van den ir. S. Smeding, dir. van den Wieringermeerpolder, een excur sie maakte door den polder en langs den afsluitdijk. 's Avonds werden de feestelijkheden voortgezet op het schoolplein, dat in een groot openluchttheater was herschapen. Ongeveer 1000 stroopakken dienden als zitplaatsen voor het publiek. Alex de Haas was de conferencier voor dezen polderdag en heeft veel tot het welslagen van het feest bijgedragen. Natuurlijk hebben de beide Wieringer- meerfanfares zich ook op dezen dag niet onbetuigd gelaten. Een heel mooi vuurwerk besloot dezen uitermate goed geslaagden zevenden polderdag. AUTO TE WATER. Zaterdagavond geraakte aan den Kogen- dijk in de bocht bij den heer Swaag een door mej. A. bestuurde auto, waarin 7 per sonen waren gezeten, in de sloot. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Naar beweerd wordt, werd het ongeluk ver oorzaakt doordat de bestuurster van de auto verblind werd door een tegenligger. De politie stelt een onderzoek in. Met be hulp van een kraanwagen werd de auto op het droge gebracht. MINISTER VAN WATERSTAAT BEZOEKT WIERINGERMEER. De minister van waterstaat ir. J. A. M. van Buuren bracht, vergezeld van den directeur- generaal van den rijkswaterstaat, ir. J. P. van Vlissingen, Zaterdag een bezoek aan den Wieringermeer, waar hij onder leiding van ir. S. Smeding, directeur van den Wie ringermeer, verschillende werken bezocht. In de namiddag werd, onder leiding van de ingenieurs V. J. P. de Blocq van Kuffe- ler en W. Kamp, de afsluitdijk bezocht. LANDDAG DER INTERN. VER. VAN BELLAMYANEN. Zondag had op de Kortelingen in het Heilooër bosch, bereidwillig afgestaan door de Ned. Ver. tot behoud van Natuurmonu menten, de landdag plaats der Bellamysten. De verwachting, dat er een 600 bezoekers zouden komen, werd niet bewaarheid. Slechts ongeveer de fïelft was aanwezig, toen een ruim uur over tijd de landdag door den heer B. Vink uit Beverwijk werd geopend. Eerste spreker was de heer R. van de Stijl uit s-Gravenhage. Hij kwam na een gloedvol betoog tot de conclusie, dat er zal komen een nieuwe economie, die al het oude ver vaagt. De Bellamy-gedachte beheerscht de toekomst. De nieuwe staat zal uitdragen: mensch zijn, werken voor elkander, denken en wezen. Dan zal komen de nieuwe maat schappij. Nadat een Alkmaarsch koortje het Bella- my-lied had gezongen, was het woord aan dr. P. IJssel de Schepper uit 's-Gravenhage. Hij vergeleek de Bellamy-gedachte bij een diamant die veelzijdig fonkelt. De broederschap moet uit elk deel der be lichting naar voren komen. De maatschap pelijke verhoudingen in de Bellamy-gedach te werden door spr. uitvoerig belicht en met voorbeelden aangetoond. Maar welke be lichting er ook van de Bellamy-gedachte uitgaat, het ééne doel is en moet zijn de broederschap. Zij is de eenige oplossing om tot een beter samenleving te komen, tot een hervorming van ons economisch stelsel. Ons economisch stelsel zooals het thans is, leidt tot den ondergang. Ons productieproces is zóó doorgevoerd, dat men overal en op elk terrein van ons staatsbestel hopeloos vast loopt. Daarom is er voor de Bellamysten de ge- lachte dat hun actie er komt (moet komen) omdat het zóó niet langer gaat. De verdere middag werd afgewerkt met zang en spreken en gezellig samenzijn. SLUITING CASINO-KEGELINO. Gisteravond werd het 1 Juli geopende Casino-Kegelinospel in de Rustende Jager officiëel gesloten. Voor den sluitingsavond waren als extra-prijzen een taart, een kistje sigaren en een flesch champagne beschikbaar ge steld, terwijl de te winnen waardebons onmiddellijk werden uitbetaald en de nog aanwezige prijsjes werden uitgereikt aan hen die 10 maal hadden gegooid en niets gewonnen. De animo was dan ook bijzonder groot. Ook de heer Schouten uit Amsterdam, een van de gasten die reeds driemaal de hoogste worp, 5 negens, had gegooid en dus zoo goed als zeker was van den sei- zoenprijs van 100, was eveneens aan wezig. Spoedig gelukte het den heer Peetoom uit Bergen ook 5 negens te gooien, zoodat hij voor een vierde deel van de 100 in aanmerking kwam. De heer Schouten gaf den moed echter niet op en slaagde er in ook nog eenmaal ae 5 negens te werpen, waardoor het merkwaardige feit plaats vond, dat gister avond tweemaal 5 negens werden gewor pen, terwijl dit vanaf 1 Juli nog maal maal, en dan nog slechts door één per soon, had plaats gevonden. Er werd gisteravond trouwens ook door zeer ho°6 gegooid. De taart, be schikbaar gesteld door den heer Kleyberg, qqq^ u zoon v*n den heer Kreb met ?aaJtdat 6611 banketbakker een fnt ar^tieen won> Saf aanleiding tot groote vroaüjkjaeid. Met 99964 won de heer Kager de flesch champagne van „De Rustende Jager" en met 99940 de heer Roggeveen het kistje sigaren van den heer Prins. Toen precies 12 uur het einde daar was, waren er 989 spelletjes gespeeld. Met een toepasselijk woord reikte hier op de heer Klomp namens de V. V. V. en de beide middenstandsorganisaties de prij zen uit. De heer Schouten was zoo geluk kig van den seizoenprijs 80 in ontvangst te mogen nemen, terwijl de heer Peetoom hiervan 20 ontving. Met een dankwoord aan het gemeente bestuur, den burgemeester, die de gele genheid had geopend, den heer Diesfeldt, die het zaaltje beschikbaar had gesteld, den administrateur den heer v. d. Eem en de helpers, werd het spel gesloten. Geconstateerd kan worden, dat de drie organisaties in het tweeledig doel: „de gasten een aardige avond-afleiding met een behendigheidsspel te bezorgen, en den omzet van de winkeliers te vergrooten, volkomen waren geslaagd. Met dit dub belt jesspel waren toch nog ruim 1000 aan waardebons in omloop gebracht. ONGELUKJE OP DE KERMIS. Gisteravond, ongeveer half 9, waren twee jongelieden, H. B. en C. S., van hier, samen in een bootje van de luchtschom- mel, toen plotseling er was heel wat „gang" in het schuitje een der stangen brak, waaraan B. zich vasthield. Hij kreeg het ding op zijn hoofd, waardoor hij tus- schen oog en slaap werd gewond en uit het bootje viel. S. bracht zijn vriend eerst in den woonwagen van Vallentgoed en daarna naar een dokter, die een verband legde. EEN AANRIJDING TE UITGEEST. Zaterdag heeft te Uitgeest, op den hoek nabij het café Wilhelmina, een nogal ernstige aanrijding plaats gehad. v. d. B. kwam den Middelweg afrijden op zijn motorrijwiel en reed daarbij den fietsen den vischhandelaar W. achterop. Gekomen bij de Nieuwstraat, week W. uit om deze straat in te rijden, doch v. d. B. was, toen hij de verandering van richting bemerkte, niet meer in staat uit te wijken, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. W. liep een lichte hersenschudding op en v. d. B. verschillende ontvellingen aan het gelaat, terwijl eveneens het rijwiel en de motor ernstig werden beschadigd. BELANGRIJKE OPDRACHT. Bij onderhandsche aanbesteding is aan den heer P. Bot, aannemer te Heerhugo- waard voor de som van 535.000 den bouw van een r. k. ziekenhuis te 's-Gravenhage gegund. De volksspelen te Oostdorp. De na het opheffen van de kermis te Oostdorp ingestelde volksspelen, hebben Zondag, ook na het herstel van de kermis, weder plaats gehad. Dank zij het zoo gunstige zomerweer ge schiedde dit onder groote belangstelling. Vele kinderen namen aan de wedstrijden deel en kampten met grooten ernst om de verschillende aardige prijsjes, die door eeni ge winkeliers beschikbaar waren gesteld. De feestelijkheden werden door 'n deel van Bergen's Harmonie opgeluisterd en hadden een vlot verloop. De uitslagen zijn de volgende: Hardloopen jongens tot 7 jaar: 1. J. de Rover, 2. J. de Waard en 3. J. Louwe. Hardloopen meisjes tot 7 jaar: 1. Suze Groenewoud, 2. Annie Min en 3. Marieke Aukes. Zakloopen jongens van 79 jaar: 1. A. de Waard, 2. E. Groenewoud en 3. C. Win der. Balloopen meisjes van 79 jaar: 1. Greta Beerepoot, 2. Hendrika Mulders en 3. Nellie Bouman. Hardloopen met hindernissen jongens van 1012 jaar: 1. J. Meijer, 2. J. Min en 3. R. Dekker. Hardloopen met hindernissen meisjes van 1015 jaar: 1. Gré Wokke, 2 Annie Min en 3. Jo Wokke. Blaasvechten jongens van 1015 jaar: 1. P. van Duin 2. N. v. d. Berg en 3. J. Ran- zijn. Ringsteken voor paren: 1. Bep van Die pen en Trientje Oukes; 2. C. Dijkers en R. Jongeneelen en 3. W. Wokke en Trien v. d. Berg. Ongecorrigeerd). Naar wij vernemen, brengt prins Bernhard heden een onofficiëel bezoek aan den koning der Belgen. Z.K.H. zal het noenmaal gebruiken op het slot te Laeken. SPOREN VAN OUDE NOORSCHE BESCHAVING GEVONDEN. In het Noordelijke deel van Noorwegen zijn den laatsten tijd, onder leiding van de conservatoren Gjessing en Nummedal, inte ressante opgravingen verricht, welke waar schijnlijk teruggaan tot het begin van het steenen tijdperk. Daarbij heeft men te Kar- lebotn in de Varanger-Fjord sporen gevon den van menschelijke verblijven van onge veer 4000 geleden. Op deze plek moet, in dat ver verwijder de tijdperk, een stad, althans een conglo meraat van huizen gestaan hebben. HET TOONEELSTUK „DE DAG DES OORDEELS". De heer Cor van der Lugt Melsert deelt ons mede: ddt hij Vrijdag 20 Augustus j.1. manuscrip- tooneelwerk „De dag des oor- h!™ nnar.i bur8emeesters van Amster- va^ftav Ro.tterdam heeft verzonden met het verzoeken te willen mededeelen of er tegen e opvoering in deze steden bezwaren zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan ligt het in zijn voornemen het stuk ten tooneele te brengen nadat de premières van de ope. ningstukken „Loulou van Boerdet Candida" van Shav en „Maria Stuart" Van Vondel, in het begin van October hebben plaatsgevonden. IJVERIGE NACHTWAKER. Op aanwijzing v„n een waker van AG. P.N.V. heeft de Amsterdamsche politie van het bureau Raampoort gisteren een beken den fietsendief gearresteerd, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Jor- daan twee fietsen zou hebben gestolen. Het bleek spoedig, dat een der fietsen daar door een bewoner was neergezet. De aangehou dene beweerde ook met de andere fiets niets te maken te hebben zoodat hij gister avond wegens gebrek aan eenig bewijs weer op vrije voeten is gesteld. Wielrennen DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DEN WEG. Stuyts staakte reeds in de eerste ronde den strijd. Op het ruim 8 K.M. lange circuit bij Ling- by zijn hedenmorgen onder begunstiging vati zeer fraaie weersomstandigheden de wereld kampioenschappen op den weg voor profes sionals aangevangen. De zon ^cheen, toen om 8 uur 34 renners voor den 297 K.M. lan gen tocht vertrokken, reeds fel, doch later op den dag ging de zon af en toe schuil achter kleine wolken. Er stond weinig wind. De belangstelling langs den weg was aanvanke- lijk niet zoo bijzonder groot Het begin was voor Nederland wel buitengewoon ongelukkig. In de eerste ronde, toen alle renners nog bij elkaar lagen, kreeg Stuyts na 3 K.M. een lekke band, doch kreeg direct daama een marikement aan zijn derailleur. Hij staakte toen ontmoedigd den strijd, daar op een dergelijk klein, gesloten circuit een achterstand van 4 of 5 minuten aeer moeilijk is op te halen. O.L had hij beter gedaan, vooral omdat het in de eerste ronde was gebeurde, toch te trachten in de volgende ronden zijn achterstand in te halen. Deze wegwedstrijd, over 35 ronden, zal waarschijnlijk pas in de tweede helft beslist worden. Na 13 ronden, toen er ongeveer 2 uur was gereden, teekende zich een kopgroep af van zes renners, bestaande uit Kijewski, Mgulen- berg, Egli, Speicher, Majerus en Moretti. Op 1 min. 5 sec. lagen Verveer, Magne en Zimmermann. Verveer had in'de voorgaande ronden puik werk geleverd. Voortdurend hebben wij hem in de voorste gelederen ge vonden. Braspenninx en van Amsterdam hadden vele ronden met den Belg d'Hooge, die sterk favoriet is, in een vierde groep gereden. Dank zij het werk van den Leide- naar1(en van den Belg had de groep van on zen landgenoot zich naar voren kunnen wer ken, doch zakte later weer af. Met Kaers deed hij in de volgende ronden energieke pogingen den achterstand in te halen. De Duitscher Bautz had in de zevende ronde bandenpech gekregen en moest opge ven, terwijl de beide Denen Grundahl Han- sen en Falck Hermansen in de twaalfde ron de gediskwalificeerd moesten worden, omdat zfj elkaar op ongeoorloofde wijze hadden ge holpen. De strijd teekende zich intusschen ronde na ronde steeds duidelijker af. In de zeven tiende ronde, dus toen ongeveer de helft van den afstand was afgelegd, lag de groep van zes nog steeds op kop, bestaande uit Kijews ki, Egli, Meulenberg, Moretti, Majerus en Speicher. Op 2 min. 3 sec. lagen toen Magne, Verveer, Weckerling, Amberg, le Greves, Danneels, Buchwalder, Kaers, Di Paco en d'Hooge. Op 2 min. 22 sec. achterstand op de kopgroep van zes reden Wengier en Zim mermann. Op 2 min. 35 sec. van Amster dam, die in deze ronde was afgezakt. Op 3 min. 44 sec. reden Rossi, en onze derde land genoot Braspenninx Op 5 min. 3 sec. lag de laatste groep van zes man. Intusschen hadden nog opgegeven de Lu xemburger Neuens en de Deen Knud Jacob- sen. De zeventien ronden werd afgelegd in 3 uur 40 min. 32 sec. In de achttiende ronde staakte ook de Italiaan Di Paco den strijd. het is Ambassadeur generaal Faupet teruggeroepen? Havas verneemt ut Berlijn, dat êene' raai Faupel, de ambassadeur van Duitsche rijk bij generaal Franco, teruggeroepen. Officiëele kringen verklaren, dat 4e generaal is afgetreden om „ge»*4" heideredenen". Nadere bijzonderheden ontbreker* nog. NIEUW WERELDRECORD KOGELSLINGEREN. Dr. Patrick O'CalIaghan brengt het op 59.74 M. De bekende Iersche athleet, dr. PatrlcK O Callaghan, die bjj de Olympisch spelen in 1936 te Berlijn het Olympisch kam" pioenschap kogelslingeren behaaldef i5 te Cork in Ierland in geslaagd, het we reldrecord op zijn naam te brengen m®1 een phenomenalen worp van 59.75 M- Dr. O'CalIaghan verbeterde hiermede he^ oude wereldrecord en tevens oudste we reldrecord, dat nog bestond, dat op naam stond van den Amerikaan P. J. Ryan, vestigd op 17 Augustus 1913 te New-York met een afstand van 57.77 M. Gedurende bijna een kwarteeuw dus is er niemand i geslaagd de schitterende prestatie va Ryan te verbeteren. De nieuwe wereldrecordhouder verb terde tevens het Europeesch record, d® sedert 1932 op zijn eigen naam stond me- een afstand van 56.90 M.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10