DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Alkmaarsche kermis begonnen. Weinig verandering in den toestand in China No. 197 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Een betrekkelijk kalm week-einde. BRANDEN TE SJANGHAI. Nieuws in 't kort. Het publiek kan te kust en te keur gaan. EEN OVERZICHT. ALKMAARSCHE URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur; C. KRAK. Maandag 23 Augustus 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 23 Augustus. Uit Japan komt een bericht, dat sterk herinnert aan den burgeroorlog in Spanje. Men weet, dat op het Iberische schiereiland beide partijen hulp gekregen hebben van andere landen, al is die hulp dan ook min of meer officieus geweest. Mogen we het bedoelde Japansche bericht gelooven, dan kan China in den strijd tegen Japan ook op buitenlandsche hulp rekenen, t.w. van Rusland! De (Japansche) Ibotsji Sjinboem meldt n.1., dat "Sovjet-Rusland, „dat op tactvolle wijze sedert het uitbreken van het Ja- panschChineesche incident in Noord- China het zwijgen heeft bewaard", in het geheim den Chineeschen generalissimus Tsjang Kai Sjek aanmoedigt door bemidde ling van den Russischen ambassadeur in China, Bogomoloff, om vijandelijkheden op langen termijn tegen Japan voor te berei den in afwachting van een mogelijke inter ventie der mogendheden. Het blad baseert dit op uit Tsoeroega ontvangen inlichtin gen. De Sovjet maakt plannen voor het verleenen van militairen steun aan China door het leveren van munities, militaire piloten e.d. Het blad meldt verder, dat de Russische commandant in het Verre Oos ten, generaal Blucher, in het geheim een bezoek heeft gebracht aan de hoofdstad van BuitenMongolië en daar generaal Mao Tse Toeng, den vertegenwoordiger van de Chineesche Sovjet-regeering, beloofd heeft China militaire steun te verleenen door be middeling van de Chineesche communisten. Meer dan tien Russische vliegtuigen zijn kortgeleden naar Nanking gezonden met vliegofficieren, die reeds hebben deelgeno men aan den strijd aan het Chineesche front. Een bericht in de bladen meldt voorts nog, dat de Nanking-regeering op 21 Aug. besloten heeft Tsjen Teh Sjoen, den leider van de communistische partij in Kiansoe, in vrijheid te stellen. Hij was 30 Juni 1933 veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid. In het telegram wordt er op gewezen, dat dit besluit beschouwd wordt als een tactvol gebaar van de Nanking-regeering ten be hoeve van samenwerking met de Chinee sche communisten en als uitnoodiging aan den Sovjet-militairen steun te verleenen. In Japansche militaire kringen, aldus Ha- vas, is men er van overtuigd, dat een nieuwe burgeroorlog in China zal uitbre ken. De anti-Japanners zouden dan steun krijgen van de sovjets, de gematigden zou den steun bij Japan zoeken. Men wijst op de toenemende overeenkomst tusschen het Chineesche conflict en den oorlog in Spanje en vreest, dat Japan door de toenemende verwikkelingen er toe gebracht zal wor den, niet alleen de Chineesch-Japansche betrekkingen grondig te regelen, maar ook het probleem van het Verre Oosten in zijn geheel, door het verkrijgen van een defini tieven vrede in dat deel der wereld. Volgens de „Asahi" zullen de ministeries "van Oorlog en Marine in totaal twee mil- liard yen voor de buitengewone oorlogsuit- gaven vragen, in plaats van de 500 tot 600 millioen, die verleden week tot het einde van het jaar noodig werden geacht. Daar hien het bijeenroepen van een nieuwe speciale zitting van het parlement wil ver mijden, staan de ministeries er op, dat zij voldoende credieten krijgen tot Januari, in welke maand het parlement opnieuw bij eenkomt. Tot nu toe werd voor de operaties in China 526 millioen yen uitgetrokken. Alle uitgaven zullen door staatsleeningen wor den gedekt. In het Japansche antwoord zou er op worden gewezen, dat de Japansche militai ren geen enkel Britsch gebouw hebben be zet en dat Japan geen enkele verantwoor delijkheid op zich kan nemen voor de vijandelijkheden. Het blad spreekt van een „ongepaste démarche" van Groot-Brittannië. Zoo buitengewoon belangrijk is het nieuws uit het Verre Oosten vandaag niet. Het jongste weekeinde is betrekkelijk kalm ver- loopen en groote strategische of militaire gebeurtenissen zijn achterwege gebleven. Wel kunnen we ook vandaag weer mel ding maken van een verkeerd terecht ge komen bom. Er is Zondag n.1. in de inter nationale nederzetting van Sjanghai een granaat ontploft. Dit is dus het zooveelste incident, of liever: dat kan het zooveelste incident worden. Betrekkelijk kalmte dus. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er heelemaal niet gevochten is. Verre van dat! Groote afdeelingen Chineesche troepen, al dus meldt Domei, die geconcentreerd waren bij Tsjapei en het Noorderstation, hebben de Japanners van Zaterdagavond 10 uur tot middernacht driemaal aangevallen. Zij rukten op over de Pausjing-, Joekong- en Oost-Joekongwegen, doch werden terugge slagen door Japansche troepen. Deze wer den in den loop van den nacht versterkt met een afdeeling, die over twee pantser auto's beschikte en om 10 uur moesten de Chineezen wijken met achterlating van 300 dooden. De verliezen der Japanners waren uiterst gering. De correspondenten van Havas en United Press, die een bezoek aan de omgeving van Broadway hebben kunnen brengen, deelen mede, dat de geheele wijk ten Zuiden van den Wardweg thans in handen der Japan ners is en dat alleen in de omgeving van ge noemden weg nog wordt geschoten. Groot is echter de ravage, die daar door den strijd is aangericht. Nog altijd laaien de vlammen op uit de huizen blokken aan Broadway, die in brand zijn gevlogen. Tusschen Broadway, de Tsjaufoeng-straat en de Dentstraat is geen enkel huis meer bewoonbaar. Volgens een bericht, dat United Press van Chineesche zijde heeft ontvangen, zou er in dat deel van Sjanghai aan de Gardenbrug die over de Soetsjau-kreek loopt, een inci dent tusschen Britsche en Jap. troepen zijn voorgekomen. Een Japansche afdeeling die door Chineezen werd achtervolgd, zou getracht hebben over de brug te komen, doch toen door de Britten ontwapend zijn. Van Britsche zijde wordt dit bericht echter niet bevestigd. Chineesch geschut in actie. Aan den oever van de Wangpoe richt de Chineesche artillerie haar vuur vooral op de omgeving van het Japansche consulaat en de landingsplaatsen. Een granaat is te recht gekomen op de dokken van de Brit sche Kamer van Koophandel en ook elders in de internationale concessie is een granaat ontploft, waarvan men echter de herkomst niet weet. Toch zijn de Japanners er in ge slaagd, bij Woesoeng, aan de monding van de Wangpoe, een divisie aan land te zetten, terwijl twee divisies zich nog aan boord van transportschepen bevinden, die onder be scherming van oorlogsschepen naar een ge schikte landingsplaats zoeken. Volgens be richten van Chineesche zijde zouden infan terie en artillerie er in geslaagd zijn, alle landingen te beletten en zou admiraal Hase- gawa opdracht hebben gekregen het front in te korten en versterkingen af te wachten. De Chineesche troepen, die in Poetoeng liggen, hebben, naar Domei meldt, gister avond het Japansche vlaggeschip beschoten dat op de Wangpoe ligt en dat antwoordde met dertig schoten, die groote verliezen hebben aangericht. Na een kalmen ochtend begonnen de Japansche kanonnen gister middag opnieuw Poetoeng te bestoken en lieten tientallen granaten op de Chineesche stellingen neerdalen. Toen de kanonnen zwegen, stegen de vliegtuigen op, die be halve Poetoeng, ook de Nantau-wijk, Loenghoeja en Noengjau bombardeeren. Nauwelijks waren zij teruggekeerd, of de scheepskanonnen daverden weer over het water. De Japansche vliegtuigen hebben, vol gens het Japansche ministerie van Marine, o.a tien bommen laten vallen op het vlieg veld ten Zuidwesten van Sjanghai, waar de werkplaatsen van de Chineesche lucht macht en de aangrenzende gebouwen in brand zijn gevlogen. Tegenstanders onderschat? Omtrent de opvatting, die volgens Havas in deskundige kringen omtrent den strijd te Sjanghai bestaat, wordt gemeld, dat de vijandelijkheden Japan in een zeer moeilij ke positie plaatsen, ondanks het overwicht van marine en luchtmacht. Het schijnt, dat de Japanners de weerstandskracht der Chineezen hebben onderschat, die door hun geweldig numeriek overwicht hebben kun nen beletten, dat er versterkingen aanko men. Japan, aldus meent men, schijnt nog te aarzelen, alvorens beslissend te hande len. Een groot opgezette actie tegen Sjang hai zou het Japansche economische leven zwaar treffen en beslissende operaties in Noord-China voor onbepaalden tijd ver tragen. Van Japansche zijde wordt er daarente gen op gewezen, dat China enorme verlie zen lijdt. De douane ontvangt niets meer, daar sedert het begin van het incident geen zaken meer zijn gedaan. Vóór het incident werd per halfjaar 250 millioen joean ont vangen, hetgeen de helft is van het na tionale inkomen van China. Bij Tientsin en Peiping. In het Noorden hebben zoowel ten Zuiden van Tientsin en Peiping als bij Nankau en in Tsjahar operaties plaats, waarbij ook de Japansche luchtmacht weer een groote activiteit ontwikkelde. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat begonnen is met de zuivering van het district Tsjinghai, op dertig K. M. ten Zuidwesten van Tientsin aan den spoorweg naar Poekau, waar zich nog de overblijfse len van de 37ste Chineesche devisie op houden. Nadat Tsjiüpoe door de Japanners was bezet, deden duizend Chineesche sol daten een tegenaanval, die met zware verliezen werd afgeslagen, terwijl de Ja panners slechts drie man, van wie een officier, verloren en twee hunner werden gewond. De Japanners hervatten daarop, ondanks den geweldigen regen, het offen sief. In Tientsin zelf moesten tot twee keer toe groepen soldaten van het 29ste leger worden verspreid, die van den oever van de Peiho de Japansche wijken van Tientsin beschoten. Ten zuiden van Peiping, in de omgeving van Lianghsiang, worden zeer hevige ge vechten geleverd. Daar waren de Chinee zen in het offensief, die den vorigen dag verloren stellingen wilden heroveren, doch, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw werden teruggeslagen. Het waren vooral de Japan sche vliegtuigen, die de Chineesche troepen hevig bestookten. Omtrent de gevechten bij Nankau wordt van Chineesche zijde aan Havas medege deeld, dat na een krachtigen tegenaanval de Chineesche troepen de heuvels ten wes ten van genoemde stad hebben heroverd, die zij den vorigen dag, na een hevige artillerie-beschieting door de Japanners, hadden ontruimd. De Japanners zouden daarop in zuidelijke richting zijn afgetrok ken. Een ander Havas-bericht maakt daaren tegen melding van een geleidelijken op- marsch der Japanners in dat gebied, on danks de moeilijke terreingesteldheid en het Chineesche verzet. In Tsjahar hebben de Japansche vliegtui gen, naar de „Asahi Sjimboen" meldt, der tig strategische punten gebombardeerd, w. o. het hoofdkwartier der 145ste divisie en het regeeringsgebouw. In geheel Noord-China zouden de Japan ners thans reeds over 100.000 man beschik ken. Uit Tsjingtau meldt Domei, dat het Chi neesche leger, dat naar die stad oprukt, zich op slechts 3 K.M. afstand van de Japansche spinnerijen bevindt, zoodat deze gesloten moesten worden. Reeds hebben 9000 Japansche vrouwen en kinderen Tsingtau en Tsinan verlaten. Groot gevecht gaande bij Liangh Siang. Bij Liangh Siang wordt thans slag gele verd tusschen een geheele Japansche divi sie en minstens 30.000 man Chineesche troe pen. De Japansche militaire autoriteiten ver klaren, dat alle Chineesche aanvallen tot nu toe onder zware verliezen voor de Chineezen zijn afgeslagen. De Chineesche troepen, die een flankbe weging uitvoeren, hebben nu de buurt van Tsangh Sin Tin bereikt, op zeven mijlen ten noorden van Liangh Siang, maar zjj werden, naar met meldt, teruggeslagen. Bommen ontploft te Sjanghai. Men vreest, dat een aantal personen om het leven is gekomen, toen bij een wolken krabber op den Nanking-weg in Sjanghai twee granaten ontploften. Uit alle deelen der stad begeven zich ijlings ziekenauto's naar de plaats van het ongeluk. Het aantal slachtoffers 250 a 350. Er zijn naar schatting 250350 personen gedood bij de ontploffing van de twee granaten, welke op het Britsche torenhuis op den hoek van den Nanking-weg en den Tsjekiang-weg zijn neergekomen. Een granaat heeft het gebouw doorboord, terwijl de andere in het gebouw tot ont ploffing is gekomen. De ontploffing deed de geheele stad trillen. Tot een mijl in den omtrek zijn alle ruiten vernield. De plaats der ontploffing biedt een af grijselijken aanblik. Deerlijk verminkte lijken baden in plas sen bloed en overal liggen stukken puin. De Duitsche Godsdienststrijd. - Zondag werd in de Duitsche Evangelische kerken gebeden voor de predikanten die gevangen genomen zijn. Medegedeeld werd, dat zich 103 predikanten in hechte nis bevinden, 31 is verboden te preeken en 42 zijn uit hun parochies verdreven. Superintendant-generaal Vits heeft in de kerk van ds. Niemoeller gepreekt, Hij zeide o. a., dat zonder twijfel een goed land moet gelooven in zijn leider en in zijn toekomst. Een land, dat niet meer in zijn toekomst gelooft, geeft zichzelf op. Dit is evenwel een menschelijk en geen christelijk geloof. Zij, die denken dat het Christendom iets weeks is, kennen hun bijbel niet. De stakende Poolsche boeren. - Bij onlusten in verband met de staking der boeren in Polen, welke Maandag jl. is begonnen en welke moet duren tot 25 Augustus, zijn tot nu toe twintig personen gedood. De agitatie in het gebied Mala- polska blijft voortduren, het dorp Charta, in het district Brzozof, is door de politie geheel ontruimd, niemand mocht in de plaats blijven. Te Glazowa nabij Rzeszof, waar tien duizend boeren waren samengeschoold, vreesden de autoriteiten moeilijkheden. Zij lieten derhalve den leider van de volkspartij, die den vorigen dag gear resteerd was, vrij, om zijn aanhangers te kalmeeren. Boschbrand in Wyoming. - In de nabijheid van Cody (Am.), woedt een hevige boschbrand, welke reeds 200 H.A. heeft aangetast. Reeds zijn zes personen in de vlammen omgekomen en zijn veer tig personen gewond, terwijl nog één wordt vermist. Men vreest, dat h"t aantal slachtoffers nog grooter zal worden. Vuurtoren in Bretagne afgebrand. - De vuurtoren van Surville op het Ile de Croix voor de kust van Bretagne, ten zuiden van Lorient, is een prooi der vlam men geworden. Het vuur ontstond door de ontploffing van een gascylinder, wel ke voor de verlichting van den toren ge bruikt wordt. De vuurtorenwachter kreeg ernstige brandwonden, maar wist zich in veiligheid te brengen. Vrachtauto in botsing met locomo tief. - Bij Wreschen, in het Woswoden- schap Posen (Polen), is een vrachtauto, waarin 18 landarbeidsters en -arbeiders gezeten waren, door gesloten spoorboo- men gereden en in botsing gekomen met een rangeerende locomotief. Vijf inzit tenden waren op slag dood. Zeven werden zwaar gewond. Drie hunner zijn in le vensgevaar. Wisselmakelaar verduistert acht millioen francs. - Het blad Le Soir meldt, dat de wisselmakelaar Walter Bodson uit Brussel is gearresteerd wegens verduiste ring van acht millioen francs. Bodson heeft bekend, gespeculeerd te hebben met de fondsen, die hij onder zijn berus ting had en fictieve bordereaux te heb ben opgesteld. Brand in het Casino van Boulogne sur Mer. Gisternacht is brand uitgebro ken in het Casino van Boulogne sur Mer. Het vuur vond zijn oorsprong in de dans zaal en greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de hall en het hoofdgebouw in vlammen stonden. De kapelmeester verbrak onmiddellijk het orkest en spoorde de aanwezigen aan snel en kalm het gebouw te verlaten. Deze raad werd opgevolgd en in groote orde verlieten de aanwezigen het gebouw. Niettegenstaande het krachtig optreden van de brandweer laaide het vuur voort en pas vanmorgen om tien uur was men het vuur meester. De schouwburgzaal, het restaurant, de vestiaire en de groote ten toonstellingszaal, waar bijna vierhonderd doeken en beeldhouwwerken opgesteld waren, werden vernield. De schade wordt geraamd op verscheidenen millioen francs. Volgens een ingesteld onderzoek zou de oorzaak in kortsluiting gezocht moeten worden. De draaimolen op de Laat had het direct al druk! De kermis brengt 'n haile schoar Van jongs en wichter bie meloar; De wichter vroagen jonges moar, Al is 't ook hail gain schrikkeljoar! Wanneer wij vandaag een aanvang maken met onze kermisverslagen, dan komt ons plotseling bovenstaand liedje in gedachten. Het moge dan een Groningsch liedje zijn, tenslotte wordt er precies in gezegd, wat pp elke kermis van toepassing is. Inderdaad, de kermis, ook de Alkmaarsche kermis!, brengt de jongens en meisjes bij elkaar en de meisjes vragen ook hier de jongens, zelfs dan, wanneer het toevallig eens geen schrikkeljaar is. Het is, of de kermis, het echte ouderwetsche volksfeest, den mensch losser maakt; het is, of de kermis plotseling vrijheden geeft; men springt vroolijk uit den band, men host en springt, men danst en zingt en men vermaakt zich, elk op zijn eigene wijze. Daar is geen plaats voor den Nurks op de kermis; daar is geen plaats voor den stug- gen stoicijn; daar is slechts plaats voor vroolijke, uitgelaten menschen van eiken rang en stand. En zooals op 't ijs die rang en stand plotseling verdwijnen, zoo verdwijnen deze ook dikwijls op de kermis. Het zijn de kermisgangers, die tijdelijk een groote fami lie vormen en die zich gezamenlijk dol amu seeren, hetzij in de meest-moderne kermis- inrichtingen, hetzij in de dansgelegenheden, hetzij in schouwburg of cabaretzaaL De kermis is gekomen, ook in Alkmaar. Tot en met Zondag a.s. zal Alkmaar het centrum van vermaak zijn, niet alleen voor de stadgenooten, maar ook voor de bewo ners der omliggende dorpen. De eersten

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1