HET BETOVERDE BOS. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 jBlHffPfffaff (i De „Piet Hein" vaart proef. De luchtverdedigingsdag. Glimlachje Mislukte verzoeningspoging Scheepsbotsing op Nieuwen Waterweg. de veearts van kaarden inbrekers op bezoek bij een politiechef. GEMENGD NIEUWS. fr i'in ^0 Het prinselijk jacht „Piet Hein" is na een geslaagde tweedaagsche proef vaart onder commando van den heer G. de Vries Lentsch in de omgeving van Den Helder via het IJsselmeer gisteravond om acht uur te Amsterdam teruggekeerd. Zaterdagmiddag had de „Piet Hein" de werf van de firma G. de Vries Lentsch aan den Grasweg te Amsterdam verlaten en koers gezet naar Den Helder, waar het jacht 's avonds acht uur arriveerde, na een voor- spoedigen tocht langs Enkhuizen en via den Oever. In de marinestad, waar de nacht in de ha ven werd doorgebracht, toonde het publiek groote belangstelling voor het prinselijk jacht Gistermorgen om half negen vertrok de pPiet Hein" naar den Texelstroom. Ver schillende snelheids-, draai- en stop-proe ven werden hier genomen. De proeven had den een buitengewoon gunstig verloop. Op den Dooven Balg en het Kornwerderzand Werden later de ankers geprobeerd. Op den terugtocht over het IJselmeer voer 't vaartuig, bestuurd door den bouwer, den heer G. de Vries Lentsch Jr., gedurende vier uren op volle kracht. Een kruissnelheid van 13 mijl of 22 K.M. werd hierbij bereikt. Bij aankomst van het jacht in de Oranjesluizen profiteerde een groote menigte van de gelegenheid reeds nu het sierlijke schip van nabij te be schouwen. De heer E. Crone, die ons het een en p ander mededeelde, was vol lof over de zen tocht, waarop in totaal 200 K.M. werd afgelegd. Aan boord bevonden zich de leden der commissie, die het geschenk, namens het Nederlandsche volk, aanboden, alsmede de heer Voogd, ontwerper der plannen en voorts extra personeel van de firma Stork, voor het controleeren van de machines. Een geslaagd feest in Scheveningen. In de Kurzaal te Scheveningen had Zaterdagmiddag een bijeen- r komst plaats, ter gelegenheid van I) den luchtverdedigingsdag, welke door zeer vele militaire en civiele autoriteiten werd bijgewoond. Ook de minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, gaf van zijn belangstel ling blijk. De zaal was met vlaggedoek op een voudige wijze versierd. De vergadering stond onder leiding van mevrouw I. van DijkHendriks, waarnemend voorzitster van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren- verbond, die een kort welkomstwoord sprak. Het woord was vervolgens aan den voorzitter van het luchtverdedigings fonds, ir. J. E. F. de Kok. Na een rede van generaal Snijders voer den leden van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongerenverbond het „Luchtverdedigingsspel", een stuk in 5 bedrijven, op, onder leiding van Louis Gimberg. Het succes van de opvoering was groot en de leuze aan het einde van het stuk: „Nederland weerbaar, ook in de lucht" maakte grooten indruk. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, be gaven de aanwezigen zich naar het terras van het Kurhaus voor het bijwonen van de demonstratie. Voordat deze aanvingen, sprak de mi nister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, van de muziektent de honderden op het terras en de duizenden en duizenden die op den boulevard, op het strand en elders plaats hadden gevonden, toe. De minister van Defensie zeide o.a. dat voor Nederland in de verde diging het zwaartepunt ligt, hetgeen echter ook beteekent, dat van den aanval gebruik dient te worden ge maakt. Het luchtwapen in Neder- landsche handen noemde de heer van Dijk een instrument tot bewaring van ons volksleven. De roeping van de overheid is dit volksbestaan te be waren en de kostelijke goederen, als burgerlijke, staatkundige en natio- SB Zou U zoo vriendelijk wil len zijn, mij het adres van uw kapper op te geven, Edelachtbarel nale vrijheid, over te geven aan hen, die na ons komen. Spreker bracht hulde aan het streven van de vereeniging voor nationale veilig heid en aan het organisatietalent van het N. J. V. en eindigde met het uitspreken van den wensch, dat deze demonstraties mogen medewerken om ons volk bereid te maken voor de roeping, die het heeft te vervullen. De demonstraties, Tegen het einde van dit korte, maar kernachtige ministeriëele woord begon het even te regenen. Enkele minuten voor half vijf kwamen 5 zwarte stippen in het zicht. Via den luidspreker in de muziektent op het ter ras van het Kurhaus deelde majoor Zee gers van den staf van de militaire lucht vaart mede, dat het de eerste groep van de demonstreerende militaire vliegtuigen was. En inderdaad, nauwelijks drie mi nuten later daverden de 5 zware motoren der gevechtsvliegtuigen, die bommen werpers voorstelden, boven de pier. Het was een buitengewoon boeiend schouw spel, dat diepen indruk maakte, vooral toen later aan den zuidelijken hemel 2 andere patrouilles, elk bestaande uit 3 vliegtuigen, zichtbaar werden. De demonstraties, bestaande uit aan vallen en verdedigen, waarbij van den boulevard af het luchtafweergeschut daadwerkelijk was ingeschakeld, hadden een vlot verloop en weren besloten met een parade, waarbij de 14 demonstree rende vliegtuigen in eskaderverband van de zee uit laag over het Kurhaus vlogen. Hierna demonstreerden eenige vlieg tuigen van den marine-vliegdienst, wier sierlijke evoluties rondom de pier en bo ven het Kurhaus den duizenden toe schouwers een duidelijk beeld gaven van de snelle wendbaarheid dezer oogen- schijnlijk plompe machines. Tot slot van deze vliegdemonstraties vlogen eenige sportvliegers met hun lichte toestelletjes in gesloten verband over de menigte. Precies tien uur 's avonds kwam de „Dragon Fly" van ir. J. E. F. de Kok, be stuurd door den heer H. M. Schmidt Crans, in de bundels van de stralende zoeklichten, weldra gevolgd, tot aller ver bazing, door een tweede toestel. Dit was de „Leopard Moth", ook van den heer de Kok en welk toestel de heer Asjes be stuurde. De roezige deinende menschen- massa werd stil en geraakte merk baar geboeid. In oprechte bewonde ring keek men naar boven naar de helverlichte machines in de lange stralenbundels van vier zoeklichten gevat. Het was een prachtig schouw spel en onvergetelijk slot van den luchtverdedigingsdag. Af en toe wierpen de bestuurders roo- de lichtkogels naar beneden, ten teeken dat zij door de zoeklichten verblind wer den. Dan vlogen de machines als witte sterren heen en weer door de donkere lucht om enkele oogenblikken later op nieuw hel verlicht te worden. Met het Wilhelmus werd deze dag in dienst van de weerbaarheid in de lucht, besloten. Over het verloop bestond slechts één meening en wel dat deze dag aan de verwachtingen van propagandisti- schen aard geheel heeft beantwoord. Tragische huweKjksscène te Botterdam. Zondagmiddag heeft de 23-jarige ijzerwerker J. J. S. te Rotterdam, die sedert eenigen tijd in onmin leeft met zijn 19-jarige echtgenoote H. V. V., na een mislukte poging om tot een verzoening te komen, op den Neseerdijk onder Rotterdam, zijn vrouw een aantal steken met een dolkmes toegebracht en daarna de vlucht genomen. Omtrent de toedracht is gebleken, dat beide echtgenooten Woensdag aanstaande een definitieve beslissing in hun echt scheidingsprocedure moesten nemen. De man, die wist dat zijn vrouw met haar moeder en haar kindje Zondagmiddag een bezoek aan eenige familieleden zou brengen, is het drietal gevolgd en heeft de vrouw op den Nesserdijk ingehaald en aangesproken. Toen zij weigerde om hem Woens dag in de verzoeningskamer te ont moeten, heeft hij een dolkmes te voorschijn gehaald en haar in het wilde weg eenige steken toegebracht. Toen hij zag, dat zijn vrouw ineen zakte, nam hij de vlucht in de rich ting van Rotterdam, waar hij, door de politie, die door eenige omstanders gewaarschuwd was, in hechtenis werd genomen. Deze trof hem aan met snijwonden aan hals en polsen, hetgeen er op wijst, dat hij getracht heeft zich zelf het leven te benemen. Na een eerste verhoor op het politie bureau Hoflaan, is hij naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht, waarheen men ook zijn vrouw per zieken auto van den geneeskundigen dienst had vervoerd. De toestand van beiden is gelukkig niet levensgevaarlijk. Grieksch schip zwaar gehavend aan den grond gezet. Zaterdagavond is het Nederlandsche mo torschip „IJssel", dat met een lading hout uit Makslahti den Nieuwen Waterweg bin nenvoer te Hoek van Holland in aanvaring gekomen met het naar Piraeus vertrekken de Grieksche stoomschip „Poseidon", dat een lading kolen in had. De „IJssel", een nieuw 2600 ton groot schip van de N.V. Maatschappij Houtvaart (Vinke en Co.), dat zijn vierde reis achter den rug had, liep uit het roer en boorde zijn steven in de bak boordzijde van het 3895 ton groote Griek sche schip, dat toebehoort aan de reederij N. Pittas Bros en Co. te Piraeus. Midscheeps werden de platen over een oppervlakte van vijftien meter in gedrukt. Aangezien het schip water maakte heeft men het, om zinken te voorkomen, dicht bij de Noorderdam bü de binnen-zwarte-ton 2 aan den grond gezet Het water reikt tot aan het dek. De bodem van den Waterweg ligt hier op zeven meter diepte. Sleepbooten bevinden zich in de nabijheid, ofschoon er geen directe gevaar voor het schip bestaat. De bemanning staat echter, op alle even tualiteiten voorbereid, gepakt en bezakt klaar om het schip te verlaten. De „IJssel", waarvan de steven werd ingedeukt, zijn reis naar Dordrecht kunnen ten. heeft voortzet- GESCHORST. B. en W. van Naarden hebben den keuringsveearts H. ter B. geschorst, om dat hij zich op oneerbiedige wijze over het college van B. en W. heeft uitgela ten. Dezer dagen is door B. en W. een strafklacht tegen den veearts ingediend bij den officier van justitie te Amster dam. De gemeenteraad is in verband met deze kwestie tegen Dinsdag a.s. bijeen geroepen voor een spoedeischende ver gadering. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL TE UTRECHT. Eén persoon gedood, twee gewond Zaterdag heeft bij het gebouw van het electriciteitsbedrijf van de Pegus aan het Merwedekanaal te Utrecht een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij één arbeider werd gedood en twee ernstig gewond. Aan het bestaande gebouw is een nieuw gedeelte aangebouwd. Rond dit nieuwe gedeelte zijn steigers aangebracht, welke door korte ladders met elkander zijn verbonden. De 53-jarige arbeider J. de Jong is, bij het naar boven klimmen, door nog onbekende oorzaak gevallen. Hij was op slag dood. Tijdens den val greep de man een van de kleine ladders vast en sleurde deze mede. Om niet door den vallenden man en den ladder te woren geraakt, moesten eenige arbeiders ijlings op zij de springen. Hierbij zijn sommigen van hen eveneens gevallen. Een hunner is met inwendige kneuzingen naar de Rijks-klinieken ver voerd. Een ander kreeg schrammen. De overigen wisten zich bijtijds in veiligheid te stellen. Vele sieraden gestolen, allee overhoop gehaald. Bij een hooggeplaatst politieambtenaar in Amsterdam-Zuid is Zondagmorgen ingebro ken. De bewoner, die uit den aard van zijn beroep goed bekend is met de praktijken van het inbrekersgilde, had, naar De Crt. meldt, uit voorzorg de buitendeur op het nachtslot gedaan, toen hij tegen twee uur 's middags zijn woning verliet. Dit was blijk baar geen bezwaar voor de dieven, die ver moedelijk niet hebben geweten, dat zij hier in het hol van den leeuw kwamen. Hoe dit ook zij, toen de bewoner een uur tje later thuis kwam, zag hij dat de buiten deur met een koevoet of breekijzer uit het slot was gewrongen, bij welk karwei zij ge deeltelijk versplinterd was. In de vertrek ken heerschte de grootste wanorde. Kasten en laden waren opengerukt en de inhoud over den grond gesmeten. Letterlijk alles was doorzocht en overhoop gehaald. Misschien hebben de inbrekers hierbij ge merkt, dat zij de ongenoode gasten van een politieambtenaar waren. Want uit de stille getuigen was wel duidelijk te zien, dat de heeren zeer haastig, doch niettemin grondig te werk zijn gegar~. Zij stalen o.a. gorden Dinsdag 24 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pL 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Viool en piano. 11.Gr.pl. 11.15 De Octo- phonikers. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en soliste. 2.Deel. en kamermuziek (gr.pl.) 3.Lyra- Trio, zang en orgel. 4.30 Radiokin- derkoorzang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Gr.pl. 6.Avro-dansorkest. 6.45 Kovacs Lajos' orkest en so liste. 7.30 Dieren zien en leeren kennen, causerie. 8.ANP-ber., hierna mededeelingen. 8.15 Om roeporkest en solist. 9.15 Gr.pl. 9.45 Verv. concert. 10.30 Act.-flit- sen. 10.45 Gr.pL 11.ANP-ber., hierna Avro-dansorkest. 11.40 12.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 1.15 KRO-melodisten. 2. Voor de vrouw. 3.Gr.pL 4. KRO-orkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.Gr.pL 6.15 KRO-melodisten. 7.Ber. 7.15 Causerie namens It Roomsk Frysk Boun. 7.35 Gr.pL 8.ANP-ber., KRO-mededeelin- gen. 8.15 KRO-orkest. 9.Gr.pL 9.10 KRO-melodisten. 9.55 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 John Kristel en zijn Troubadours. 11.3012. Gr.pL DROITWICH, 1500 M. 11.05 Dans muziek (gr.pl.) 11.35 Orgelspel. 12.05 Gr.pL 12.35 Jan Hurst en zijn orkest. 1.30 Sportrep. 1.50 Het Ralph Elman Sextet 2.20 Het Shil- den Silver Orkest. 2.50 Muzikale causerie (met gr.pl.) 3.20 J. Wïl- son's kwintet. 3.50 Gr.pL 4.35 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.Po litics in America, causerie. 5.20 Sportrep. 5.40 D. Hogben's Vocaal en Instr. Ensemble. 6.20 Ber. 6.45 Populair concert. 7.35 Het Enfield Central Orkest en solist 8.15 Ec- centrics, causerie. 8.35 BBC-Sym- phonie-orkest en soliste. 10.Ber. 10.20 I saw the start (The Labour Partij), causerie. 10.40 Het Bridge- water-kwintet. 11.20 J. Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pL 12.20 Orkestconcert en zang. 2.50 Gr.pL 3.05 Pianovoor dracht 4.05 Zang. 4.20 Fluit, zang en piano. 7.20 en 7.50 Zang. 8.20 Koorconcert mmv. solisten. 10.05 Zang. 10.20 Cellovoordracht 10.50 Gr.pL KEULEN, 456 M. 6.50 Bleasconcert. 8.50 H. Hagestedt's orkest 12.20 Verzoekconcert 1.35 Omroep-Amu sementsorkest en saxofoonkwintet 4.20 Omroeporkest. 6.20 Kamermu ziek. 7.10 Gr.pL 8.30 Gev. concert. 9.20 Sted. Orkest Gelsenkirchen. 11.1012.20 Omroeporkest en so listen. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klemorkest. 1.30 Salonorkest 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest en soliste. 6.50 Sa lonorkest. 7.20 Gr.pL 8.20 Concert uit de St. Pieterskerk te Salzburg. 9.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 2.20 Gr.pL 5.20 Cellovoordracht 6.35 Gr.pL 6.50 Rep. 8.20 Klein orkest en solisten. 9.20 Symph.- concert uit Ostende m.m.v. solist. 11—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Radiotooneel. 9.35 Sted. Or kest Gelsenkirchen. 10.20 Ber. 10.50 Pianovoordr. 11.05 Weerber. 11.20 12.20 NS-Frankenorkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.11.20, Drort- wich 11.2012.35, Brussel VL 12.35 —14.20, Droitwich 14.20—16.20, Parijs R. 16.2017.50, Brussel VL 17.5018.50, Luxemburg 18.50 19.10, Keulen 19.10—19.55, D.sen- der 19.5520.20, Parijs R. 20.20 22.50, Berlijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—17.20, Droitwich 17.20—18.20, Luxemburg 18.2018.40, Droitwich 18.4022.20, Lond. Reg. 22.20 23.20, Droitwich 23.2024. Lijn 5: Diversen. en zilveren sieraden, met edelsteenen bezet. Als buren vechten, Van de daders was geen spoor te ontdek ken. Wel meende een buurmeisje, dat zij tij dens de afwezigheid der bewoners een twee tal mannen uit de portiek had zien komen, maar zij was er niet zeker van, of deze lie den niet het naastgelegen huis verlaten had' den. Zoodat de politie een moeilijk probleem ter oplossing gekregen heeft. AMERIKA's NIEUWE GEZANT. Hartelijk welkom in Nederland. Eén dag na het vertrek van zijn voorgan ger is de nieuwe gezant der Vereenigde Staten op zijn post gekomen. De gezant en mevrouw Gordon kwamen gisteravond met de „Etoile du Nord", even over half zes aan het Hollandsche spoor station aan. Zij waren vergezeld van de heeren J. Webb Benton, eersten secretaris, van de Amerikaansche legatie in Den Haag en van den tweeden secretaris, John M. Cabot, die den heer George A. Gordon en mevrouw Roosendaal tegemoet waren ge reisd. Op het perron van het Haagsche station waren ter begroeting aanwezig de handels attaché van de Amerikaansche legatie en mevrouw van Wickler. Toen de nieuwe gezant uit den trein was gestapt, zeide hij buitengewoon verheugd te zijn naar Nederland te komen. „Dit geldt ook voor mijn echtgenoote. Wij kennen uw land niet. Jaren geleden, toen ik nog aan de legatie in Berlijn verbonden was, ben ik eens met den trein van Berlijn naar Hoek van Holland gereden, maar dat geldt niet mede". Na deze woorden poseerden de gezant en mevrouw Gordon voor de fotografen en be gaven zich vervolgens per auto naar „Hotel des Indes", waar zij voorloopig hun intrek hebben genomen. Rijkspostspaarbank. - Het saldo tegoed van inleggers bij de Rijks postspaarbank is in 1936 gestegen van f 540 tot 545,7 millioen, het belegd kapitaal van 651 tot 690,6 millioen en de reserve van 91 tot 126 millioen Omstreeks half vier Zaterdagmiddag werd politie- assistentie gevraagd bij een burenruzie in de Mallemolen te Den Haag. Twee agen ten van de motorbrigade arresteerden den 43-jarigen H. A., die zijn buurman met een mes te lijf wilde gaan. Deze buurman verkeerde onder den invloed van drank en had blijkbaar als reactie op de vechtpartij de ruiten van zijn eigen woning ingeslagen. Hij was daarbij bloe dend aan de handen gewond. Inbrekers aan het werk. - Zaterdag nacht is ingebroken in de villa Nassau- laan 58 te Baarn, bewoond door mevrouw H. L. Quarles van Ufford. De inbraak werd ontdekt door een bewaker van den nachtveiligheidsdienst, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Toen deze arri veerde, bleken de dieven reeds gevlogen. Daar de bewoonster in het buitenland vertoeft, kon nog niet worden nagegaan, wat er werd medegenomen. Met behulp van een der dienstboden kon evenwel reeds thans worden vastgesteld dat ver schillende zilveren voorwerpen verdwe nen zijn. Zweefmolen ingestort. - Zaterdagavond elf uur is op het Limapark te Scheveningen een ongeval gebeurd, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehal, doch waarbij vrij belangrijke materieele schade werd ver oorzaakt. Een zweefmolen, waarop zich 27 personen bevonden, is n.1. door het breken van een lasch, ingestort. Daar de molen reeds bijna stil stond, toen de breuk plaats had, kwamen de inzittenden er vrijwel zonder kleerscheuren af. Vier personen lie pen onbeteekende verwondingen op. De zweefmolen, die vrijwel geheel werd ver nield, bood plaats aan 44 personen. - Berooving te Groningen. - In den nacht van Vrijdag op Zaterdag maakte een oude man met twee vrouwen een autotocht. Na terugkeer op de Groote Markt te Gronin gen miste de man zijn portemonnaie, welke zeventig gulden bevatte. De dames sloegen bij deze ontdekking op de vlucht, doch met behulp van enkele burgers werden de vrouwen achterhaald en door de politie ge arresteerd. Het bleken de 24-jarige Th. P. geb. W. en de 27-jarige J. P., beiden wonen de te Groningen. .LM.- 1 JI 153. Maar wat zag ze toen ze bij de stallen kwamen? Boven de halve staldeuren keken een paar guitige muizensnoetjes. Dus dat waren de kabouterpaarden. Ze had er geweldig plezier om. Zelfs de koning moest meelachen. „Dat had je niet gedacht hè meisje", zei hij. 154. „Dit is kraaloogje", zei hij, terwijl hij een muisje over zijn kopje streelde. Het grappige diertje stak parmantig zijn neusje in de lucht. „Dit beestje zal jou naar de plaats van be stemming brengen", vervolgde de koning.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9