DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japan's aanval tegeri Nanking gericht. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groots contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 198 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 24 Augustus 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Een belangrijk artikel in de Japansche „Times"', DE LUCHT-OORLOG. Franco's troepen steeds dichter bij Santander. Nieuws irt 't kort. De „Van Galen" tusschen de strijdende partijen. Mitrailleurkogels vallen op het dek. Cholera op Nederlandsch schip. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 24 Augustus. De Japansche bewering, dat tusschen fort Woesoeng en Sjanghai in één keer 50.000 man Japansche troepen geland zijn, bezit bijzonder weinig waarschijnlijkheid, zegt de N.R.C. En terecht!, want de moei lijkheden zijn van zoo'n landing in massa zijn zoo groot, dat een dergelijk bericht hoogstens een fabel is. Deze bewering zou dan ook zonder meer voorbij gegaan zijn, ware het niet dat het feit, dat deze onwaarschijnlijkheid veroor zaakt, van belang is als militair evenement. Voor het eerst in een modernen oorlog ziet men namelijk de eene partij voor alles po gingen aanwenden om de luchtvloot van de andere partijen te vernietigen, omdat het be staan van die luchtvloot het in het gevecht brengen van een groot expeditieleger ver hindert. Nu beweren de Japanners wel dat er niet veel meer dan 17 Chineesche vlieg tuigen den strijd overleefd hebben, de ze nuwachtige haast waarmede zij die 17 Chi neesche vliegtuigen opsporen, bewijst wel het tegendeel van een vernietiging der Chi neesche luchtvloot. En het feit, dat de Ja panners zeker de gelegenheid nog ontneemt om 50.000 man ineens te landen! 50.000 man is een bizonder groet aantal. Een grove schatting leert dat daarvoor zeker een 25 a 30 schepen noodig zullen zijn vermoe delijk is mep dan nog aan den lagen kant en deze 25 a 30 schepen vormen in een rivier een te gemakkelijk doel voor vijan delijke actie, dat in dit geval dan nog van drie kanten te benaderen geweest zou zijn, ondanks een mogelijk sterke dekking van Japansche oorlogschepen. Dit neemt niet weg dat de mogelijkheid dat Japansche troepen geland zijn zeker bestaat en dat de waarschijnlijkheid daarvan groot is. Japan heeft ze op het oogenblik dringend noodig te Sjanghai. Het feit dat het Japansche vlag- geschip Izoemo opgestoomd is in de rich ting van Woesoeng om een landingsmanoeu vre te dekken wijst er ook wel op. Het schip lag op een te gunstige plaats,, dat het van daar zoo maar weggenomen zou worden, op het oogenblik dat de druk van de Chi- neezen op de Japansche stellingen Noord oostelijk van de internationale concessie sterker werd. Overigens is de Izoemo gister avond weer op zijn oude plaats terugge keerd, om daar met de beschieting van Poe- toeng te beginnen. Een feit dat zoowel wijst op een geslaagde het dan ook in omvang geringere dan de door de Japanners opge- ëischte landingspoging, en tevens op een heftiger worden van de Chineesche artille rie op Poetoeng. Tot dusverre heeft het Ja pansche geschut deze wijk, waarin veel pe- troleumemplacementen gelegen zijn mo gelijk om de Engelschen niet al te zeer te ontstemmen nogal gespaard. Doch het spreekt wel vanzelf dat dit sparen alleen samenhing met de activiteit van de Chinee- zen aldaar. Nu het schip een heftige beschie ting van Poetoeng begonnen is, valt daar uit alleen te concludeeren. De krijgsverrichtingen zijn oorzaak, dat de gebeurtenissen van deze landen op den achtergrond komen. Zoo hooren we den laatsten tijd al heel weinig van Frankrijk, dat een zeer moeilijke periode heeft door gemaakt op politiek gebied. Het schijnt, dat die financieele toestand geleidelijk beter geworden is. Immers, bij een diner, Zondag aangeboden naar aan leiding van de opening van een vacantie- huis voor beursbedienden, heeft de minister van financiën, naar Havas meldt, o.a. ge zegd: „Ik ben van plan, voortdurend in contact te blijven met de openbare meening van het land, op haar te steunen en haar oprecht te vertellen hoe onze toestand is. Op het oogenblik zou niets gevaarlijker zijn dan een kunstmatig optimisme, doch ik heb wel het fecht te wijzen op eenige gunstige factoren, die wy vaststellen. De portefeuille van Fransche staatsfond sen is in enkele weken met ruim 20 procent gestegen, hetgeen een kapitaalstoeneming van verscheiden tientallen milliarden betee- kent. Ondanks de gebeurtenissen in het bui tenland heeft de beurs te Parijs de vorige week opmerkelijk weerstand geboden. De consolidatie der schatkistbons van 1934 is gisteren volkomen geslaagd; in enkele dagen werd drie milliard francs aan bons gecon solideerd. De schatkist is reeds ontlast van een deel der bedragen, die tot het einde van het jaar vervallen. Ik kan thans zeggen, dat wij aan alle an dere verplichtingen gemakkelijk zullen kun nen voldoen. En thans, nu de rust terug keert, nu er een toevloed van buitenlanders de wereldtentoonstelling bezoekt, moet het land begrijpen", aldus besloot Bonnet, „dat alleen door ordelijk werk de veiligheid der grenzen kan worden verzekerd en de be voorrechte materieele toestand kan worden gehandhaafd. In een hoofdartikel wijst de „Japan Times" er op, dat het Chineesche inci dent niet langer een plaatselijke aange legenheid is en dat het gebied van den strijd zich thans uitstrekt van Kalgan tot Nanking en Hankau, terwijl de toe stand te Tsjingtau zoo gespannen is, dat ieder oogenblik een uitbarsting kan voorkomen, waardoor de strijd tot ge heel China zou worden uitgebreid. Het blad verklaart, dat Japan niet vol daan zal zijn voor een werkelijke afstraf fing aan China gegeven is en China zijn on gelijk erkent en verontschuldigingen aan biedt. Daarom weet men ook niets bepaalds omtrent de vraag of de strijd één, twee of verscheidene jaren zal duren. „De geheele Japansche natie is thans bevangen in haar patriottische gevoelens, die dagelijks op ver schillende wijze tot uiting komen". Het blad schrijft met nadruk, dat er geen twijfel kan bestaan aan de Japansche overwinning, maar wijst er toch op, dat wanneer de strijd nog twee jaren duurt, Japan's menschenmate- riaal en economische kracht tot het uiterste belast zullen worden. Daarom moet de ge heele natie kalm blijven en zich in ernst voorbereiden voor een langdurig conflict. Naar verder gemeld wordt hebben minis ter-president Konoje en andere leden van het kabinet gister met de leiders van de Minseïto en van Seijoekai besprekingen ge voerd over den toestand in China. De leiders van béide partijen verzekerden den premier, dat zij de politiek der regeering ten aanzien van China volkomen zullen steunen. De bijdragen, welke het Japansche depar tement van oorlog tot dusver voor de natio nale verdediging heeft ontvangen, beloopen in het totaal reeds 10 millioen jen. Japansche opmarsch bij Nankau. In Japansche kringen te Sjanghai wordt verklaard, dat het uiteindelijke doel van de geheele landingsactie der Japanners gericht is tegen Nanking. Weliswaar heeft het Chineesche hoofd kwartier verklaarde, dat 't pogingen der Ja- panneezen om troepen aan land te zetten, verijdeld heeft, doch volgens berichten uit Tokio zijn de meeste Japanners gelijk wij reeds meldden, toch ten oosten van Sjanghai aan land gegaan. De Japanners verloren daarbij 80 dooden en gewonden. De Chinee- zen zouden veel ernstiger verliezen hebben geleden. Men moet verwachten, dat de krijgs verrichtingen in het gebied van de Jangtse verscheidene maanden zullen duren. Op grond van deze verklaringen verwacht men te Sjanghai, dat de Ja pansche luchtstrijdkrachten in den eerst- komenden tijd zullen overgaan tot een verscherpt optreden tegen Nanking. De Japansche admiraliteit heeft Maandag avond om negen uur een communiqué gepu bliceerd, waarin gemeld wordt, dat de vlieg tuigen der Japansche marine luchtraids heb ben ondernomen op de vliegvelden van Nan king. Tweemaal vielen zij aan, Zondagnacht om twaalf uur en Maandagmorgen bij het aanbreken van den dag. Zij brachten de vijandelijke troepen ernstige schade toe. Alle Japansche vliegtuigen zijn veilig terugge keerd naar hun basis. Bij een luchtgevecht op een hoogte tus schen drieduizend en vijfduizend meter bo ven Pausjan ten noorden van Sjanghai, welk gevecht gistermorgen ongeveer een half urn- duurde, zouden negen van de zeven en twin tig betrokken Chineesche vliegtuigen zijn neergeschoten, terwijl één toestel ernstig gehavend werd door vier Japansche vliegtui gen van wie twee door meer dan tien kogels getroffen werden. Alle Japansche toestellen keerden echter veilig naar hun basis terug. Centrale regeering uit Nanking? Volgens Domei kunnen de Chineesche troepen te Pataling, een krachtig versterkte plaats op 20 K.M. afstand van Nankau, niet meer terugtrekken daar hun de terugweg is afgesneden door de Japanners, die volgens het Japansche ministerie van oorlog, komen de uit het Noorden, Zaterdag ten Zuiden van Tsjangpei den Grooten Muur zijn gepasseerd en Wantsjoean, op 15 K.M. ten noordwesten van Kalgan hebben bezet. Volgens berichten uit Nankau, is ook deze plaats door de Ja panners bezet. De Japansche troepen worden thans sa mengetrokken om gezamenlijk, met steun van de luchtstrijdkrachten, in de richting van Pataling te trekken. De luchtmacht heeft reeds met succes Tsjoejoengkwan (Nankau pas), op 8 K.M. van Nankau en 13 K.M. van Pataling, bestookt. De Chineezen zouden thans door den snellen Japanschen opmarsch door Tsjahar in den rug worden bedreigd- Een telegram uit Sjanghai meldt, dat de secretariaten van den Centralen Politieken Raad en van de Centrale Permanente Conv missie Zondag den leden van dien raad en die commissie medegedeeld hebben, dat de beide lichamen van nu af aan kunnen bijeen komen op iedere willekeurige plaats en op ieder oogenblik, al naar de omstandigheden Het telegram voegt hier aan toe, dat dit mo gelijk een voorbereidende stap is naar een verplaatsing van den zetel der regeering uit Nanking naar een veiliger plaats. China waarschijnlijk voor neutralisatie. Volgens inlichtingen, welke in Brit- sche diplomatieke kringen konden wor den verkregen, doen de uit Nanking ontvangen berichten betreffende de ontvangst, die men daar het Britsche voorstel tot neutralisatie van de Inter nationale Concessie te Sjanghai heeft bereid, verwachten, dat het antwoord der Chineesche regeering gunstig zal zjjn. De uit Tokio binnengekomen berichten be vestigen daarentegen de reeds eerder ont vangen aanwijzingen, dat de Japansche re geering tegen het plan zou zijn. Een Chineesche granaat? Maandagmiddag is Poetoeng opnieuw door Japansche oorlogsschepen, o.a. door de „ld- zoemo" gebombardeerd. Volgens een telegram van het Japansche officieuze persagentschap Domei zouden scherven van de granaat, welke 20 Augustus op den Amerikaanschen kruiser Augusta een matroos doodde, hebben uitgewezen, dat het hier een Chineesche granaat betrof. De aanwijzingen zouden echter onvoldoende zijn om te protesteeren. De bomontploffing te Sjanghai. Het projectiel, dat gister het warenhuis van de Sincere Company aan den Nanking- road te Sjanghai heeft getroffen, heeft on geveer 150 personen gedood, en een honderd tal gewond. Door granaatscherven werden voorts verscheidene personen in het aan de overzijde van de straat gelegen warenhuis gedood. Naar het D.N.B. meldt, zijn bij de ontplof fing ook verscheidene leden der Duitsche kolonie gedood. In het Duitsche Paulus-zie- kenhuis zijn ruim honderdvijftig slachtoffers van verschillende nationaliteit opgenomen. Geen bewijzen voor Russische hulp aan China. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat hij niet beschikt over bewijzen, dat de Sovjets hulp verleenen aan China of zich gereed maken te interveniee- ren. De Japansche autoriteiten, zoo zeide hij, beschikken hieromtrent over met elkander in tegenspraak zijnde inlichtingen, die hen niet in staat stellen met zekerheid een con clusie te trekken. Japansche diplomatieke kringen verklaren met de grootste aandacht de houding van de Sovjets waar te nemen en beweren het bestaan te kennen van twee of drie aanwijzingen, die kunnen doen ge- looven, zoo zeggen zij, aan een interventie der Sovjets. Japanneezen openen offensief De Japanneezen zijn vanochtend op alle fronten te land, ter zee en in de lucht tot den aanval overgegaan. Ondanks den bommenregen behielden de Chineezen het door hen bezette gebied. Te Sjanghai wordt een hevig geschutvuur gehoord uit de richting van Woesoeng, waar de Japanneezen probeeren de Chineesche linies door te breken. Zij maken daarbij van scheepsgeschut gebruik. Zij ontmoeten daarbij evenwel bijzonder hardnekkigen tegenstand. De Spaansche burgeroorlog Franco's noordelijke leger heeft we derom vorderingen gemaakt voor San tander. De plaats Castro Urdales, de voor naamste vesting tusschen Bilbao en Santander, is door rechtsohe troepen bezet. De troepen zijn thans verdeeld in twee groote afdeelingen, waarvan er een voorbij Valmaseda voortschrijdt in de richting Ra- males de la Victoria zonder op veel tegen stand te stuiten. De andere afdeeling is in drie sterke colonnes gesplitst. Een colonne rukt op langs den weg Burgos-Santander en heeft Puente Viesgo nagenoeg bereikt. Links daarvan opereert een colonne bij de plaats Los Corrales, die omsingeld wordt. De afstand tot Torrelavega bedraagt nog 12 K.M. De rechtsche colonne beweegt zich langs den weg die van Vega leidt naar Santander. Vega is bezet. Bommenwerpers en jachtvliegtuigen on dersteunen de actie der troepen door ver sterkingen en belangrijke kruispunten te bestoken en troepenconcentraties achter 't front te beschieten. Door de bezetting der dorpen Villanueva, Barrosa en Iruz, is de straatweg Bilbao Burgos volkomen in de handen van Fran co's troepen gekomen, wat van groote be- teekenis is voor de ravitailleering. Mislukte aanval in het Casa del Campo. Gistermorgen vroeg hebben de troepen van Franco aan het front van Casa de Campo een aanval ondernomen. De repu- blikeinsche troepen, die op hun hoede wa ren, drongen den vijand evenwel terug, zoodat deze naar zijn linies moest terug- keeren, zonder resultaten te hebben be haald. Ook in den sector van de brug der Franschen hebben de rechtschen, voorafge gaan door tanks, een aanval gedaan op de linksche stellingen, welke echter gemakke lijk werd afgeslagen. Overal aan het front van Casa der Cam po is de rust thans weergekeerd. In den sector van Guadalajara en in den sector ten zuiden van de Taag heeft zich hier en daar eenige actie voorgedaan. De wederzijdsche stellingen hebben geenerlei wijziging ondergaan, doch deze acties zou den de voorbode kunnen zijn van operaties op grootere schaal aan deze fronten. In haar nota aan den Volkenbond zet de regeering van Valencia de omstandigheden uiteen, waaronder de „Campeador", de „Ciudad de Cadiz" en de „Armuru" in de Middellandsche Zee getorpedeerd zijn. „De dreiging van een internationalen oorlog, die aanvankelijk op het Spaansche grondgebied tot uiting is gekomen, heeft zich later tot onze kusten uitgebreid", aldus de nota, „en thans slaat zij over naar ver der verwijderde gebieden Deze toestand verplicht 't Spaansche volk te protesteeren tegen de misdadige actie van zijn belagers. De regeering der republiek verklaart vast besloten te zijn, alle middelen te baat te nemen voor de verdediging van haar recht, en daardoor de hoogere belangen van het Spaansche volk en de nog belangrijke zaak van de wereldvrede te dienen". Zwijg- en Praatmatch. - Te New York is een wedstrijd gehouden tusschen 86 zwijgende en pratende mannen. Er werd een even groot aantal praatgragen als zwijg- zamen gekozen en van iedere soort werd er één in een cel gezet, waar de paren voort durend onder controle stonden. De wed strijd bestond hierin, dat de zwijger zijn naam steeds eer moest aandoen en de pra ter geen oogenblik mocht zwijgen. Kam pioen van dezen wedstrijd was het paar, dat de „kwelling" het langst volhield. Vijf en dertig urn: na den aanvang van den wed strijd waren er nog slechts zeven paren over, de anderen hadden successievelijk den moed opgegeven. Vier uur later waren het nog drie paar, tusschen wie de wedstrijd ging en in het een en veertigste uur werd het winnende paar eindelijk uit zijn cabine verlost. De prater vertelde na afloop, dat hij in het begin van den wedstrijd nog wel geweten had, wat hij al zoo vertelde, doch lang zamerhand was hij totaal den draad van zijn verhalen kwijtgeraakt en had maar van al lerlei dingen verteld, die geen verband met elkander hielden. De zwijger was er zoo goed in geslaagd absoluut niet te reageeren op hetgeen zijn celgenoot vertelde, omdat hij te voren zijn aandacht sterk op andere kwesties had ge concentreerd, daardoor had hij er geen erg in gehad, wat zijn tegenpartij gezegd had. Beiden hebben verklaard hun levenlang niet meer aan een dergelijken wedstrijd te zul len deelnemen. Een arsenaal in 't klein. Te Belfast is een zekere Mc Kenna gearresteerd, die in zijn woning een automatisch geweer, eenige pistolen en 400 patronen verborgen had zonder verlof van de politie. Men vermoedt, dat hy een der plegers is van de aanslagen op spoorwegen en openbare gebouwen tij dens het bezoek van den koning aan Ulster en hy zal zich voor de rechtbank nader moeten verantwoorden. Petroleumbrand. - Uit Campana (Bra zilië) wordt gemeld, dat in een petroleum- opslagplaats van de India Company brand is uitgebroken. Tweehonderd millioen liter petroleum worden door het vuur bedreigd. De brandweer tracht uitbreiding van het vuur te voorkomen. van van Het Indische departement der ma rine deelde uit Batavia mede, dat, toen de „Van Galen'' de Whangpoe opvoer, twee granaten op een afstand honderd a tweehonderd meter het schip ontploften. Verder werd waarschijnlijk met mitrailleurs over het dek van de „Van Galen" geschoten, zoodat de mitrailleurkogels op het dek neer vielen. Aan boord van de „Van Garlen" is alles wel. Geen plaats voor de koelies op het Quarantaine-eiland. Het Nederlandsche motor ach ip „Cremer" van de Kon-iniklijke Paket- vaartmaatschappij ia te Singapore aangekomen met 2000 koelies aan boord. Deze kunnen niet aam land' gaan, omdat zich tijdens de reis een geval van cholera aan boord heeft voorgedaan en er op het quarantaine- eiland van Singapore geen ruimte voor hen is. Zij zullen morgen ont scheept kunnen worden, wanneer 1500 personen, die tevoren zijn aange komen, uit de quarantaine kunnen worden ontslagen. Bij de directie van de Kon. Paket- vaartmaatschappij te Amsterdam was van het bovenstaande geen bericht ontvangen. Drama op zee. Te Boulogne sur Mer is een klein vaartuig, met zeven opvaren den op zee omgeslagen. Een jongeman en drie jongemeisjes zijn verdronken. Eigenaardige diefstal. - Te Rye in Sussex woont een particulier, die er een historische verzameling van skeletten op na houdt. Toen deze heer gisteren van va- cantie thuiskwam bleek in zijn woning te zijn ingebroken. Ofschoon er een groote collectie zilver in huis was, ontbrak daar van niets, maar de dief of dieven hebben een der oudste skeletten, van een in de 17de eeuw bekende locale beroemdheid, meege nomen. Koning Faroek van Egypte verloofd. - Men meldt on®, dat koning Faroek zich heeft verloofd met de dochter van Youssouf Bey Zulficar, een hoogen ambtenaar in dienst van den koning. De vrouw van Yous souf Bey Zulficar is eere-dame van de ko ningin. De jongedame is zestien jaar oud. De boerenstaking in Polen. - De toe stand te Malapoleka schijnt eenigszins be- kalméerd te zijn. Zondag en Maandag echter hebben zich talrijke relletjes voorgedaan, o.m. te Ponice en Melstyn, waarbij drie dooden en talrijke gewonden zijn gevallen. Vier dooden bij treinbotsing. - Gister morgen is te Genua een trein, waarmede een aantal matrozen werden vervoerd, in botsing gekomen met een anderen trein. Vier matrozen werden gedood en zestien gewond. Pokken in vluchtelingenkamp in Kenya. - In het kamp, dat voor de uit Abes- sinië afkomstige vluchtelingen in de Noor delijke grensprovincie van Kenya is inge richt, zijn pokken uitgebroken, het aantal vluchtelingen bedroeg onlangs 5.000, doch thans zouden het er eenige duizenden zijn. Ontploffing eischt dooden en gewon den. - Gistermiddag om kwart voor twee is in de nabijheid van Unterluess bij Celle (Duitschl.) een ontploffing ontstaan, waarbij twaalf dooden en talrijke gewonden geval len zijn. In strijd met het officieuze communiqué, dat van een brand sprak, wordt vernomen, dat het ongeluk zich heeft voorgedaan in de omgeving van een artillerieschietveld in de nabijheid van het groote manoeuvre kamp bij Münster. Scheepsramp nabij Alexandrie. - Een grooter kotter, die gisteren terugkeerde van de feesten, die elk jaar op het strand van Agami, tegen de haven van Alexandrie, worden gehouden, is, waarschijnlijk wegens overbelasting, gekenterd. Het gaat hier om twee zeilschepen vol pelgrims, die van een bedevaart terugkeer den. Vlak voor de haven sloegen de beide booten om. Van de rond zeventig passagiers konden slechts vier-gered worden. De overi gen werden door de krachtige stroom in g meegesleurd en verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1