Ongezonde* Stukken Rechtszaken Voor de Huisvrouw. Provinciaal Tlieuws Jilnwieiuos fond: en Jmih&ouw DE H.L.O.-WANDELTOCHT. LANGENDIJK de nieuwe singel weg EGMOND AAN ZEE UITGEEST Maarten skroift nei de krant maarten. Een zwaar parcours voor allen. Bravo, dames en heeren wandelaars van de H. L. O.! Bravo voor Uw wil en uithoudingsvermogen 't Was een kranig ploegje van 24 man, dat gisteravond om half acht startte bij het café van Doorn. Ze waren vol goeden moed en gingen opgewekt hun kilometers verslinden, nadat zij eerst kennis geno men hadden van het parcours. Dat een paar kilometer langer was, dan gepubli ceerd was. En dat veel zwaarder te loo- pen was, dan velen gerekend hadden. We hebben dit parcours niet eerder durven publiceeren, omdat we vreesden, dat het zou afschrikken. Stel U voor: nu eens niet alles asfalt of fraaie klinker wegen. Nu eens geen biljartlaken zonder oneffenheden. Maar nu een traject met goede, zelfs bizonder fraaie gedeelten en daarnaast gedeelten, die bezaaid waren met los grint, die zeer oneffen waren en die geloopen moesten worden in het donker.' We vreezen, dat we gisteravond zoo nu en dan voor alles wat leelijk is, zijn Uitgemaakt! We vreezen, dat men ons met verwijten heeft overladen... Het zij zoo. En we vragen slechts nederig excuus. Toch hebben we waarachtig geen spijt van het uitzoeken van dit parcours, want we weten nu, dat de wandelaars iets pres- teeren kunnen; we weten nu, dat deze wandelaars de komende wandelproef zonder moeite kunnen volbrengen. Intusschen, naar wat we gehoord heb ben van eenige deelnemers, mogen we aannemen, dat de stemming toch best geweest is. Er is weer met animo gewan deld; er is snel gewandeld door sommige en allemaal zijn de deelnemers zonder mankeeren thuisgekomen. Zelfs hebben sommige hun vermoeid heid vergeten en zijn eventjes de ker mis rondgewandeld. Deze hebben dus een paar kilometer meer afgelegd, wat al weer een bewijs is, dat het parcours zwaar, maar niet te zwaar was! Nogmaals: bravo wandelaars! Bravo! Entot vanvond op het Sportpark. We zullen er zijn, gewapend met tasch (waarin aanmeldingsformulieren) en har nas (met het oog op de aanvallen van onze wandelaars!) Automobilisme. LUIK—ROME—LUIK. De officieele uitslag. De officieele uitslag van den uithoudings- rit LuikRomeLuik is thans bekend ge maakt. Zooals wij reeds in den voorloopigen uitslag meldden bezetten onze landgenoo- ten Gatsonide en van Hunt met hun Riley de vierde plaats, waarmede zij den beker, uitgeloofd door den Royal automobile club de Belgique, wonnen. De officieele uitslag luidde: 1. Haberle en Glockler, Duitschland, met Hanomag, 460 strafpunten, winnaars van den beker van de Duitsche regeering. 2. Von Guillaume en mevr. Bahr. Duitsch land, met Imperia, 480 strafpunten, win naars van den beker van de „Royal Beige". 3. Von Hassein en Hunt, Duitschland, met Hanomag, 680 strafpunten, winnaars v^n den beker van de motor Unie van Luik. 4. Gatsonides en van Hunt, Nederland, met Riley, 1140 strafpunten, winnaar van den beker van de Royal automobilie club de Belgique. 5. Massa en Brunetto, Italië, met Lancia, 1530 strafpunten, winnaars van den beker va de sportcommissie van de R. A. C. van Italië. De gemeenschappelijke licht- bedrijven. Uit het verslag van de gemeenschap pelijke lichtbedrijven blijkt, dat niettegen staande onze tuinbouwstreek door de economische crisis tot de meest geteisterde gebieden behoort en het gasbedrijf daar van den invloed ondervindt, het gasver bruik, dank zij de verlaagde tarieven en ondanks het verminderd aantal verbrui kers, hooger was dan het vorig jaar. De vermeerdering bedroeg 8602 M3 of 1.3 tegen een vermindering ira 1935 van 57806 M3. of 7.8 Onderhoud en herstellingen eischten dit jaar een belangrijk bedrag, waardoor het financieele resultaat ongunstig werd be- invloed. Het aantal geplaatste meters voor gasverbruikers verminderde met 52 en is nu 2230. Het aantal vastrechtverbruikers was op 31 Dec. 832. Uit de rekening van het gasbedrijf blijkt dat de opbrengst uit de gaslevering 55024.95 heeft bedragen. Zij sluit met een verliessaldo van 175.85. Aan onder houd werd besteed een bedrag van 3316.31. Voor afschrijvingen werd uitgegeven 15495. Bij het electriciteitsbedrijf is het stroom verbruik nog steeds stijgende, wat zeer zeker te danken is aan het vastrechttarief waarvan het aantal verbruikers steeg van 654 tot 802. Het kleinkrachtbedrijf kon zich door den sluisbouw op hetzelfde peil van het vorig jaar handhaven. Het grootstroomverbruik daalde aan zienlijk minder dan over 1935, zoodat per saldo het particulier verbruik de vrij be langrijke stijging te zien geeft van 27034 K.W.h. of 6.3 Het financiëele resultaat was wederom heel goed en be droeg inclusief het op de rekening 1936 overgeschreven saldo van 1935 en ondanks een lagere opbrengst aan meterhuur, 10184.45. Het totaal aantal lantaarns voor straatverlichting is 351. Van de in 1936 ingekochte 621683 K.W.h. werden totaal nuttig afgeleverd 521544 K.W.h. of 83.89 Het verlies bedroeg derhalve 100139 K.W.h. of 16.11 waarvan 64824 K.W.h. door he tP.E.N. berekende transformator- verliezen, zoodat het net- en meterverlies 35315 K.W.h. of 5.68 heeft bedragen. De opbrengst vani de nuttig verkochte K. W h. bedroeg 69072.98, zoodat de ge middelde opbrengst per nuttig verkochte K.W.h. 13.25 cent heeft bedragen. Het aantal geplaatste meters vermeer derde met 36 stuks tot 2491. Het aantal aangesloten motoren was 257 met een aantal P.K. van 560.75. Voor onderhoud werd uitgegeven een bedrag van 931.79. Voor afschrijving werd een bedrag van 12425 besteed. Mijne Heeren, Beleefd verzoek ik U het onderstaande s.v.p. in de Alkmaarsche Courant te willen opnemen, bij voorbaat vriendelijken dank. Von all den Platzen die ich in Nordholland besucht habe macht Alk maar auf mich einen spezialen intiem freundlichen Eindruck. Diese wunder- schöne Stadtumwallung, mit dem breiten Wassergraben und der neu angelegten Schnellverkehrstrasse mit den verschiede nen Brücken, ist ein Bild graziöser Fülle, welches ich immerzu in mein Gedachtnis behalte. Von dieser Brücke (Berger- brug) ab gesehen, bekommt man als Frem- der unwillkürlich den Eindruck dasz hinter der hochwaldigen Umwallung etwas Gehei- mes liegt, was allein für denjenigen zu sehen bestimmt is, der mit aller Andacht und Zuweidung: Alkmaar, die Perle von Kennemerland seine stille Bewunderung widmet voll mthusiastische Eingenom- menheit!Zoo ongeveer vertelde mij een Duitsche tourist zijn indruk over Alkmaar en aangezien hij nog veel meer lof liet hooren, in 't bijzonder over den nieuwen Singelweg (Betumenweg) sluit ik mij spontaan bij hem aan en veroorloof mij. aan allen die daartoe hebben medegewerkt, dat deze nieuwe prachtweg tot stand kwam, mijnen welgemeenden hartelijken dank uit te spreken. Dr. F. „HARTIGE HAPJES" UIT AMERIKA. Mevr. Martine Wittop Koning schrijft ons: Het is mij gebleken, dat de beschrijvingen, die ik u zoo nu en dan heb gegeven van buitenlandsche gerechten, in den smaak val len; en ik heb mij daarom voorgenomen om van tijd tot tijd mijn „uitstapjes over de grenzen" te herhalen. Vandaag steken we zelfs den Oceaan over, om te luisteren naar wat een Amerikaansche kok ons vertelt van zijn smakelijke „hartige hapjes". De kaas, die er een voorname rol in speelt, is bij ons te kust en te keur voor handen! De automatiseering van de telefoon. Reeds verscheidene maanden was de automatiseering van de telefoon zoo goed als gereed, maar de invoering liet nog steeds op zich wachten wegens ontbreken van het materiaal voor enkele technische voorzie ningen Thans is de installatie geheel ge reed en op Donderdag 2 September a.s. zal de automatiseering worden ingevoerd en zal dus ook Egmond aan Zee van deze mo derne vinding kunnen profiteeren. Aan de telefoniste mej. E. Davidzon is met ingang van dien datum eervol ontslag ver leend. De nieuwe burgemeester. De heer P. van de Ven, die, zooals wij reeds gemeld hebben, met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd is tot burgemeester dezer gemeente, is geboren te Heesch (N.-Br.) op 3 Nov. 1895 en genoot vervolgens een gym nasiale opleiding in België. In 1914 ving hij zijn ambtelijke carrière aan op de secre tarie te Berchem. Spoedig daarna werd de heer Van de Ven benoemd tot adjunct commies te Oldenzaal, welke positie hij eenigen tijd later verwisselde voor een aan de secretarie der gemeente Stcmpwijk- Veur. Daar doorliep hij alle rangen. Hij is thans hoofdcommies en wd. secretaris. De heer Van de Ven is daar ook secretaris van de Hollandsche Mij. van Landbouw en eveneens secretaris van de plaatselijke com missie voor steunverleening. Mexicaansche boterhammetjes (acht personen). 1 theekopje geraspte kaas, 1 fijnge hakt uitje, 1 fijngesnipperde „groene peper", 1 afgestreken eetlepel boter, 4 afgestreken eetlepels dikke toma- tenpurée, 2 eieren, 2 afgestreken theelepels zout, snuifje peper, 16 stukjes toast. Fruit de uit in de boter lichtbruin, voeg er de „groene peper", de tomatenpurée, het zout en de peper bij en laat alles met elkaar zachtjes gaar smoren in de gedekte pen (on geveer 20 minuten). Zorg intusschen voor het roosteren van de stukjes brood (in tweeën gedeelde sneetjes casinobrood b.v.) Roer door het gesmoorde groentemengsel de geklopte eieren en de geraspte kaas, laat alles onder voortdurend roeren nog even door en door heet worden en bedek er dan de stukjes toast mee. Dien de broodjes vooral warm op. Sandwichvulsel, ongeveer 4 personen. 2 kleine theekopjes dikke tomaten purée, 1/4 pond belegen geraspte kaas, 1 ei, wat peper en gemalen foelie, klein snuifje gemalen kruid nagelen, ongeveer 1 theelepel zout. Breng de tomatenpurée aan de kook, roer er de geraspte kaas door en laat die smel ten; voeg er dan het geklopte ei bij en blijf roeren, tot het mengsel flink gebonden is; maak het op smaak af met de kruiden en het zout. Laat het mengsel koud worden en spreid het dan uit tusschen gesmeerde sneetjes brood (bij voorkeur volkorenbrood). Open sandwiches, ongev. 4 personen. 6 sneetjes casinobrood, 3 eieren, 2 kleine theekopjes geraspte belegen kaas, 1/4 theelepeltje peper, 1 thee lepel Worcestersaus, y2 theelepel zout, 6 dunne plakjes ontbijtspek. Snijd het casinobrood in sneetjes van schraal 1 c.M. dikte. Klop de eieren, roer er de kaas, de peper, de Worcestersaus en het zout door en verdeel het mengsel over de sneetjes brood, die er dus dik mee belegd worden. Dek elk sneetje af met een dun plakje spek, schik de brood jes op een bakblik en zet ze 10 tot 15 min. in een heeten oven, tot de ham bros is ge worden en het kaasmengsel goed doorwarmd is. Breng de broodjes over op een verwarmd schaaltje, waarover eerst een servetje is ge spreid dien ze zoo warm mogelijk voor. „FILIAALHOUDERS GEVRAAGD." Haagsch kantoorbediende slacht offer van oplichterstruc. In een te 's-Gravenhage verschijnend dagblad heeft op 16 December 1936 een advertentie gestaan, waarin filiaalhouders gevraagd werden voor een parfumerie firma. Een jeugdige kantoorbediende schreef op de annonce en kwam op deze wijze in contact met den 46-jarigen L. T., die voor gaf vt) tegenwoordiger van een groote parfumeriezaak te Parijs te zijn. T. was echter te oud om nog zelf een winkel te beginnen en zocht jongere krachten om filialen op te richten. Men werd het eens over salaris en provisie en als borgtocht voor den winkelvoorraad moest de kan toorbediende een som van 580 vooruit betalen, welke echter op een bank te Den Haag zou worden gedeponeerd. De adspirant-filiaalhouder ging daarop mei oe parfumerieagent naar Antwerpen om zich eens op de hcogte te stellen van hetgeen daar zoo al te koop was. In een restaurant te Antwerpen werd T. plotse ling aan de telefoon geroepen en sindsdien heeft de jongeman niets meer van hem of van de 500 vernomén. Totdat de parfumerieagent gisteren in het beklaagdenbankje van de Haagsche rechtbank verscheen en de kantoorbedien de tegen hem moest getuigen. Het bleek, dat de getuige na het avon tuur te Antwerpen herhaalde malen naar T.'s adres in Den Haag is gegaan, doch hem steeds afwezig trof. Dit klopte, daar T. inmiddels voor goed naar België was vertrokken, omdat hij in Nederland failliet was verklaard en hier te lande niets meer kon beginnen. De officier van justitie mr. Cohen Ter- vaert noemde het een laaghartige streek, menschen op deze wijze geld uit den zak te kloppen. Verdachte is herhaalde malen wegens oplichting en verduistering veroor deeld en in de chocolade-branche heeft hij ook al een dergelijke truc geprobeerd. Zelfs na de laatste oplichting heeft hij ook al een dergelijke truc geprobeerd. Zelfs na de laatste oplichting heeft hij nog eens een advertentie met soortgelijke strekking ge plaatst. Kort daarop is hij gearresteerd. De officier eischte een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden. De verdediger, mr. Rijnberg, zeide in zijn pleidooi allereerst dat men hier met verduistering en niet met oplichting te doen had. Verdachte heeft wel degelijk het plan gehad de parfumeriezaken op te richten. Door zijn huwelijk is hij echter in schulden gemaakt, hetgeen zijn faillisse ment tengevolge heeft gehad. Daarna is hij naar België gevlucht, zoodat van de oprichting van de filialen niets meer is ge komen. In verband met deze omstandigheden drong pleiter op de meest mogelijke cle mentie aan. Uitspraak 4 September. J. Donker; 3e groep 12, eig. P. Schuijtema ker; 4e groep 10, eig. Jn. Helder. Twenters individueel: le pr. Slagter 11, eig. Jn. Helder: 2e Greta 11, eig. Jn. Helder; 3e Minke 24, eig. Jn. Dekker. Melkkoeien: le prijs Afke 2, eig. C. Slag- ter; 2e Riddertje 12, eig. Jn. Helder; 3e Geer tje 18, eig. P. Donker; eerv. verm.: Kok 4 eig. C. Laan; Hieke 44, eig. P. Schuijtema- ker; Kapertje 14, eig. Jn. Helder; Marie 15, eig. G. Wit; Rika 13, eig. T. Kollis. Moederdieren met afstammelingen: le prijs Jn. Helder; 2e C. Slagter; 3e C. Laan, 4e P. Donker. Eigenaarsgroepen: le prijs Jn. Helder; 2e G. Wit; 3e C. Laan;4e P. Schuijtemaker; eerv. verm. C. Slagter. Drachtige schotten: le prijs Johanna 11, eig. Jn. Donker. Drachtige twenters: le prijs Kapertje 16, eig. Jn. Helder; 2e Sophie 44. eig. C. Laan. Drachtige koeien: le prijs Antje 5, eig. G Wit; 2e Marie 16, eig. G. Wit; 3e Mina 7, eig. JP. Koster. Na afloop werd door de vereeniging aan de juryleden, de heeren P. Konijn en Jb. J. Bakker, benevens den gasten, de heeren Wibbens, hoofdinspecteur N.R.S. te Den Haag, en Kühn, voorzitter N.R.S. te Naar den, alsook aan de bestuursleden, een de jeuner aangeboden. Bij deze gelegenheid werd het woord gevoerd door den Kühn, die de vereeniging feliciteerde met haar 40 jarig jubileum. Ook de heeren H. P. Konijn en E. Koster Dz. spraken nog enkele woor den, waarna de voorzitter allen dankte voor hunne tegenwoordigheid. 's Avonds was er in „De Ridder St. Joris' een feestelijke bijeenkomst voor leden met hunne huisgenooten, waarop de heer Wib bens, hoofd-inspecteur van het N.R.S., eeni ge films heeft vertoond, n.1. van het zwart bonte vee, de bekende gekleurde opnamen van het Maas-, Rijn- en IJselvee en tenslotte een rolprent, door den heer Wibbens opge nomen tijdens zijn bezoek aan de jaarlijk- sche tentoonstelling te Wolpherhampton. Hierop werd door spr. nog een inleiding ge houden over de beteekenis der rationeele veefokkerij. FOKVEEKEURING TE BERKHOUT. Maandag is te Berkhout, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der plaatselijke rundveefokvereeniging, een fokveekeuring gehouden, waarvan wij hier de uitslagen laten volgen: Stierkalveren: le prijs Aafje's Adriaan, eig. P. Donker Gz., 2e Cath. Wodan 2, eig. P. Schuijtemaker; 3e Tessel's Wodan, eig. P. Glas. Kuikalveren: le prijs Greta, eig. C. Laan; 2e Stam 16, eig. P. Schuijtemaker; 3e Dina 4, eig. G. Wit. Drie pinken van 1 stier: le prijs groep 1, eig. C. Laan; 2e groep 4, eig. J. Koeman; 3e groep 3, eig. P. Schuijtemaker; 4e groep 5, eig- P. Koster Ez. Pinken individueel: le prijs Boukje 12, eig. Jn. Koeman; 2e Dirkje 17, eig. P. Kos ter Ez.; 3e Kok 13, eig. C. Laan. Twee melkvaarzen van 1 stier: le prijs groep 7, eig. P Donker Gz.; 2e groep 8, eig. Jn. Helder; 3e groep 6, eig. Jn. Koeman. Vaarzen individueel: le prijs Kok 11, eig. C Laan; 2e Geertje 26, eig. P. Donker; 3e Stijntje 24, eig. Jn. Helder Twee melktwenters van 1 stier: le prijs groep 11, eig. Jn. Helder; 2e groep 9, eig. DE NEDERLANDSCH-INDISCHE FILMJOURNALEN. In verband met de geruchten omtrent den moeilijken toestand van het Algemeen Ne derlandsch-Indisch Filmsyndicaat, tot welks reorganisatie de heer Roem, directeur van Profilti, zich de vorige week per vliegtuig naar Indië heeft begeven, en mede in ver band met het feit, dat in onze groote bios coopconcerns de journalen uit de program ma's genomen blijken te zijn hebben wij naar de productie der Nederlandsch-Indische filmjournalen geïnformeerd. Men deelde ons mede, dat deze nog regelmatig per K. L. M.-vliegtuig in Neder land worden aangevoerd en dat de niet- vertooning ervan in een aantal bioscopen het gevolg is van ontevredenheid van de bioscoop-exploitanten over de kwaliteit van het product. Het Algemeen Nederlandsch-Indisch Film syndidaat deelde ons mede, dat het met de hulp van den heer Roem het vaste voor nemen heeft om dit voorlichtingsmiddel omtrent Nederlandsch-Indië te handhaven. Anif hoopt dat de Nederlandsche Bios coop-exploitanten en het Nederlandsche publiek vertrouwen zullen hebben in zijn pogingen om de technische moeilijkheden, welke het voor de tropen nieuwe bedrijf ondervinden, te overwinnen, in de eerste plaats omdat slechts door aller medewerking het primaire doel van de oprichters ver wezenlijkt wordt, namelijk de herinnering van de banden tusschen het moederland en de overzeesche gewesten. Suntebankeris, Aug. 1937. Al puur un toidje leden had Jantje an Trointje vroegen, of ze te warskip komme mocht. Nou dat ken je begroipe, Trointje was er voor, en ik, nou ja ik most et maar goed vinde, ze had et trouwens al goed vonden ok, en om et den nag of te zeggen, dat was wel un beetje sneu. Dus woi krege un warskipper. Un pittege moid, maar zoo wild als hooi, et is nou krek un joon, stark as un peerd, en fietse dat ze ken, as zoo'n reeser. Zoo over huis is et ok puur aars, allien as ze sleipt, den is et krek as altoid, maar overdag, den is er altoid reuring. Ze houdt van un gekkendje, en wul heel graag efkes stoeie, of „vechte", zooas ze dat den noemt, maar deer tuskendeur steekt ze der hande uit de mouwe en doet veul werk voor Trointje. Zoo doet ze der werk. meistal zingende vort, en den hep ze et over de Zjemberie, et Stadhuis met un- kippeg haantje, en der tuskendeur altemet uit volle borst Piet Hoin. Dat Piet Hoin das den wel, omdat dat skip van Juliaantje en Bernard zoo hiet. In de krant heb ze lezen, dat er un groot feist is, as ze et skip de Piet Hoin kroige, en den wul ze deer baai weze. Ziet ze un vliegmesien van de K. L. M. gaan nei of van Texel, den zoit ze: „Ik wou, dat ik er in zat, ik zou toch zoo graag erris vliege wulle!" en den koikt ze de vliegmesien nei en in stilte prakkezeert ze den: hoe zou ik em dat flikke. geld moet je den hewwe, maar ho der an te kom men? Zoo benne we eerguster nei de stad weest op de fiets, heenrois over et Daal- meerpad, en terug over Oudurp. En aldeur wou ze met moin om et hardst fietse, nou en dat ken ze hoor, ik kon et teminste niet hale. En Trointje houdt deer hillekendal niet van, maar ik vind, as je kindere baai je ew we, den moet je der ok mee bemoeie, van hUr" Z0° w*rsklPP"- di» We wazze °PweS nei de stad, en e met zen drieën naast mekaar, en 1111 joon ons achter°p raaie, en toe zeg ik zoo teugen der: „Nou moid, deer hew jei un meeraaier" „Hou je stil!" bemoeide Trointje der mee. Maar et joch was toe metien al un endje verbaai oons. „Héé, wacht erris", riep Jantje em ach- ternei. Haai stopte efkes en droide em om. „Wat is er", riep ie. „As je deurreden was, had je veerder weest", riep Jantje. Noideg keerde et joch em om, en reed weer deur, harder as strak. Zoo was er altemet weer ders wat, dat ons ofloiding brocht, den zag ze weer un kennis van der, en efkes later was et weer un seeser, die ze toeskreeuwede. „Aa die Jan", was et naggeris teuge dje joon van Groot, de kasteloin. Zoo riep ze naggeris: „Aa, die Bakker". „Wat voor joon zie je nou weer?" vroee ik. Toe most ze lache, en vertelde ze, dat et un moidje was, varn de gomstiek. In de stad had ze aldeur van die gointjes teugen dien en daar. Altemet most Trointje zegge: „Nou, gnappies hoor!" Dat we weer thuis wazze, was et zoowat nag eveliens, skik en lache, maar dat ze de boskippen neikeeke, hadde ze un verkeerd pakje meenomen, et was bepaald van un aar, die zal ok misgroipe, met et thuis kommen. Veul had et aars niet om 't loif hoor, et was gien duur spul, maar et geeft weer werk en voor dat is Maarten goed, et was tenminste al heel gouw: ..Dat ken jij mur- gen mooi voor oons ruile". Maar ik hew er niks mee in de pet hoor, die foute maakte, moet ze maar verbetere ok. Skreef ik in men vorige brief nag over et mooie weer, deer ken ik nou niet zoo over skroive, oigeluk wel, maar net aars om. Wat un weer de leste dage hei. 'k Had et al vooruit zoit: „We kroige slecht weer oor". Toe was er nag gien vuiltje an de lucht te zien, maar de skeeresliep hei. Zoo gouw as je de skeeresliep ziene, den ken je wel zegge, nou is et fout hoor. Ik had em zien raaien, en nag gien voif menute later, ai weer ien, nou den ken je der van ap an, dat et daasteran ofgeeft. Voor de akker is dat eerste water me- rakel best weest, want et was droog hoor. De plante moste watert worre, en zok meer. Toe begon et ok lillek er uit te zien met de luize, want die houwe van droogte, en der wazze der meer as zat, nei veuls te veul, der had gien spaan van terecht kom men, hille akkers hadde verrekt, deer had gien kooltje of kommen. Toe kwam de regen, en gien kloin beetje ok. Voor verskoijene was et al gouw genog, ja et zeit he, die dat er maar net of had en op et hok, waS niet best klaar. Maar as je zoo et veld in koike, den is et puur opgroent, en de hille vleet die kwoinde, gaat nou zoo weer an de reet, en as 't een beetje wul, den zei der toch nag weer genog kool weze. Over de kool sproken, das teugenswoor- deg ok al niet zoo best an de voiling. Met die regen kon ik toch niet nei de akker en toe ben ik naggeris weze koiken. Maar der droide nag puur wat deur, en die benne voor de koeije, net als vleede jaar. Met et voifteg jareg bestaan wier der nag zoo deur 'd ien en 'd aar sproken, en toe zoi Stenneberg ok nag, dat ie hpop.te, I dat allien om acht uur de klok luie zou en niet om ellef uur voor de koejeboer, met aare woorde, haai hoopte, dat alles voor mensche-eeten kocht wier. Maar al hiel gouw is et al aars ofkom- men, zooas Henk et wou. Zoo droit de toid en komme en gaan de daage, en eer je et weet is et weer Alk maarsche kermis. Ik loof, dat waai ok nag heenraake, nou et zei wel aardeg weze oor. Veulal dat we der un eivendje heen gaan nei et ien of et aare teneelstik, nou das den wel gezellig zoo met zen viertjes, Kees met zen aare halft en Troin en ik. Nou et ken wel leuk worre, hoor, ik hew er teminste zin an, en haarlui ok. Dat ik nei Kees gong om er over te praten zoi Trointje hillegaar: „Wat juM® doen is moin goed!" Nou, ik keek er van op, dat beurt niet veul, dat ze et hillekendal an moin alli?n overleit. Maar ja, ze weet ok wel, dat ik niet zoo maar nei et eerste et beste stik gaan, wat voor de hand loid. As et den maar weer ders afloopen is met de regen, want et is zoo begrooteluk voor de spullelui as et slecht weer is, der bloive der te veul thuis den en vooral van buiten de stad. En den mag de toid niet best weze. maar as er volk is, den worde der gebruik van maakt ok, den loop je niet zoo maar deur. ..Die komt koike, Moet met un roosie proike!" Dat zoi de kirrel uit de skiettent, en stopte haai metien un spuit in je hande. En wat doen je den, wegloopenel hoor, je skiete ien of twe' keer en je looPe weer nei un aare handege tentbaas, diej® weet wois te maken, dat as je et g06" doen, je altoid prois hewwe; nag weer veerder, baai de oliebollekraam, weer un pittege jonge moid in staat, met Pur" merendheer, en die roemt heur oliebolle, zoo erg, dat je voor der beswoike en un kwartje oliebolle meeneem, ze knipoog' nag efkes, nou ze hep er rooi op hoor. Zoo gaan je et rissie langs en praate en geniete, doen an dut en den weer om dat spul mee, koope hier en deer wat. eete weer ders. lache. zinge, drinke en springe, affoin, da's de kermis. Ik wensch jullie allegaar un plezierege kermisweek, en skoi er nou maar weer ders uit. De groete van Trointje en evenzoo van

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8