Aqmda Alkmaar en het automatisch telefoonverkeer. Studiematerialen FRANKENBERG Neemt Alkmaar het gasbedrijf van Winkel en Nieuwe Niedorp over? De vleeschvergiftiging te Harenkarspel. KERMIS-AGENDA. BIOSCOPEN. De nieuwe burgemeester van Broek op Langendijk. TOONEEL. CABARET, MUZIEK en DANS. <><><>Q^OGÖ6<>ooooo<XXX>OOOOQOO<X>oogöööoöqöooogooooo<>ooö<><xx>o<>q&^ UITBREIDING VAN HET NET. Alkmaar kan thans automatisch telefoneeren met: K 405 Aalsmeer K 977 Amstelveen K 970 Amsterdam K 900 Baarn K 954 Bussum K 959 Egmond K 406 Hilversum K 950 Hollandsche Rading K 957 Huizen K 952 Koedijk K 401 Lage Vuursche K 956 Landsmeer K 908 Limmen Loosdrecht Nes a./d. Amstel Ouderkerk a./d. Amstel Schoorl Sloten (N.H.) Soest Uithoorn Ursem Zaandam Zuidschermer 958 974 973 409 978 955 975 402 K 980 K 404 K K K K K K K K Alle Alkmaar, Donderdag, mt Beslissing wordt morgen genomen. Naar wij vernemen komen morgen de gemeenteraden van Winkel en Nieuwe Niedorp bijeen om een beslissing te ne men over het voorstel om het gemeen schappelijk gasbedrijf, dat ook Oude Niedorp van gas voorziet, aan de ge meente Alkmaar over te doen. Het gemeenschappelijk gasbedrijf van ge noemde gemeenten werkt reeds eenige jaren met tekorten en sinds geruimen tijd worden met Alkmaar onderhandelingen gevoerd om het bedrijf aan Alkmaar ovör te dragen. Maandagavond J.L vergaderde de gascom- missie van Winkel en Nieuwe Niedorp in het raadhuis van laatstgenoemde gemeente, met den directeur van de licht bedrijven van Alkmaar, den heer Hofman, en met den wet houder van de lichtbedrijven, den heer T. Bonsema. In deze vergadering werd volledige overeenstemming bereikt. Naar wij nader vernemen, is dit plan ook voor de afnemers zeer voordeelig. Deze toch betalen thans voor de eerste IS kubieke me ter per maand 12 cent en voor de hierop vol gende kubieke meters 5 cent, Daarboven zijn zij evenwel een meterhuur verschuldigd, die Alkmaar nu zal laten vervallen. Het voordeel voor de gemeenten Nieuwe Niedorp en Winkel is, dat beide gemeenten in de toe komst voor tekorten worden gevrijwaard. Verwacht wordt, dat beide raden met alge- meene stemmen tot het aangaan van deze overeenkomst zullen besluiten. Wij hebben ons voor deze belangrijke aangelegenheid na het bekend worden van het bovenstaan de tot den directeur van de licht bedrijven en tot den wethouder gewend om nadere in lichtingen. Beiden verklaarden het onge- wenscht te vinden om op de beslissingen vooruit te loopen en waren niet bereid ons nadere inlichtingen te verstrekken. De gasfabriek te Winkel produceert onge veer 300.000 kubieke meter per jaar, maar bij overname door Alkmaar bestaat de mo gelijkheid op een uitbreiding, omdat dan de kans voor Alkmaar aanwezig is, ook Heer- hugowaard van gas te voorzien. Voor War- menhuizen moge het bovenstaande een aan wijzing zijn, dat zijn beslissing genomen onder invloed van onverantwoordelijke der den noch in het belang van de gemeente, noch in dat van zijn gasafnemers is en ver wacht mag worden, dat Ged. Staten van Noord-Holland ook bij de Kroon hun invloed zullen aanwenden om dit gemeentebestuur duidelijk te maken, dat het verstandig zou zijn op genoemd besluit terug te komen en dit te meer omdat ook de gemeenten Schoorl, Harenkarspel en St. Maarten, benevens de gasafnemers aldaar, erdoor gedupeerd zullen worden. Wij zullen dus de raadsvergaderingen van morgen moeten afwachten en komen er dan natuurlijk uitvoerig op terug. Een bespreking in den gemeente raad. ïni de vergadering van den raad der ge meente Harenkarspel is gistermiddag de vleeschvergiftiging aldaar ter sprake ge komen. Bij de opening der vergadering memo reerde de voorzitter, burgemeester H. Nolet, hetgeen in de laatste weken in de gemeente is voorgevallen, waardoor zij een wereldnaam heeft gekregen, hetgeen achterwege had kunnen blijven. Spr. her innerde aan het groot aantal zieken, dat eigenlijk niet juist te schatten valt, door dat niet allen zich onder geneeskundige behandeling hebben gesteld. Spr. raamde het aantal patiënten op 20 van het aantal inwoners der buurt schappen Kerkbuurt en Kalverdijk. Er liggen nog verscheidene menschen in bed, waaronder wethouder Duijves, die aan de beterende hand is. Spr. uitte den wensch dat de heer Duijves en de andere zieken spoedig hersteld mogen zijn. De straf voor den veearts te licht geacht. De heer K. D o e k e s merkte op, dat de vleeschvergiftiging in deze gemeente geen slachtoffers heeft veroorzaakt. In de eerste plaats achtte spr. den keuringsveearts schuldig. Daarom is spr. verwonderd, dat er zoo gemoedelijk over deze zaak is ge sproken in de commissie voor den vleesch- keuringskring en dat de veearts slechts is berispt. Spr. had in ieder geval gedacht, dat iemand, die zóó zijn plicht verzaakt, zonder meer oneervol ontslagen wordt. Het is met dit werk zoo, dat, wanneer over de belooning wordt gesproken, er altijd de aandacht op wordt gevestigd, dat het goed moet worden betaald, omdat er zeer nauw keurig werk moet worden verricht en er geen aanleiding voor het in verleiding brengen moet zijn. Spr. vond den keu ringsveearts niet den rechten man op de rechte plaats. De voorzitter zeide, dat het hem genoegen deed, dat deze zaak nog weer eens ter sprake werd gebracht. Dat men er zich gemoedelijk van afmaakt is niet juist. De bespreking van deze zaak behoorde in de commissie voor den vleeschkeurings- kring thuis. De gemeenschappelijke rege ling luidt zoo, dat er een commissie van uitvoering is, welke echter geen beslissing neemt, doch een voorstel doet aan het gemeentebestuur van Oudkarspel, dat eigeïöp te baiigejw ons*. Togo be- 1 doelde feiten zich openbaarden, hebben B. en W. van Oudkarspel besloten de nood- slachtplaats voorloopig te sluiten en den keuringsveearts te schorsen, zoolang het onderzoek duurde. Daarna is de commis sievergadering bijeen geroepen, waarin een en ander zeer ernstig is behandeld. Diepgaande besprekingen zijn gevoerd en het resultaat hiervan is geweest, dat den keuringsveearts een schriftelijke berisping moest worden toegediend. De voorzitter en weth. Dekker zijn er geweest. Maar de vergadering was geheim, dus kan spr, over de besprekingen niets mededeelen Spr. heeft zich er aan geërgerd, dat een der persorganen in zijn mededeelingen verder is gegaan dan de mededeelingen van de commissie waren t..a..v. de beslissing in de bedoelde vergadering. Spr. is het vol maakt eens met de opmerkingen, dat het een kapitale fout is geweest van den keuringsveearts en van den noodslachter Van den eerste, dat hU niet de noodige voorzorgen heeft genomen en van den laatste, dat hy een en ander voor den vee arts heeft verzwegen. De voorz. heeft nog geen mededeeling ontvangen, dat B. en W. van Oudkarspel de voordracht der com missie hebben uitgevoerd. Zoodra de straf is opgelegd, is de schorsing, welke niet als straf is bedoeld, doch alleen om het onder zoek te vergemakkelijken, opgeheven. Het ambtenarenreglement voorziet niet in alle gevallen. Van de in het reglement voor' komende straffen kwamen slechts in aan merking de schriftelijke berisping of het oneervol ontslag. Het verschil hiertusschen was de commissie veel te groot. Zijn per soonlijke meening liet spr. in het midden. De heer D o e k e s vond de berisping geen straf in zoo'n ernstig geval. Er zijn geen slachtoffers gevallen, maar het had ook anders kunnen zijn. Allereerst moet de veearts z'n plicht doen, ook al zou hij daardoor misschien vijanden krijgen. Spr. wees nog op de groote financieele schade, welke door ver schillende personen tengevolge van de ziekte is geleden. De schuld hiervan ligt ten eerste bij den veearts. De heer de Jong was het hiermede eens. Spr. vond het niet goed, dat Duin er heelemaal uit is en de ander vrijuit gaat. Het speet spr., dat men in dit geval ge bonden is aan B. en W. van Oudkarspel. De voorzitter: Het justitieel onder zoek is nog aanhangig. Wat daarvan de uitslag zal zijn, is nog niet te zeggen. De heer Molenaar vroeg of alles niet naar Schagen kon, naar den destructor, en de noodslachtplaatsen opgeheven? De voorzitter antwoordde, dat de noodslachtplaatsen er moeten zijn. Wij kunnen wel trachten aan te sluiten. De noodslachtplaats gaat hier wel tegen de bedoeling van de wet in. Wrak vee van overal wordt hier geslacht. De heer de Jong zou voorwaarden willen stellen, waaraan men moet voldoen, om weer een vergunning tot noodslachten te krijgen. M De voorzitter merkte op, dat al meermalen was geprobeerd paal en perk te stellen. Het is niet gelukt. De heer Bakker zeide, dat er veel menschen zijn, die van een bonafiden sla ger niet kunnen koopen, omdat het vleesch te duur is. Voor dezen zou het wiet wen- schelijk zijn, de noodslachtplaatsen op te heffen. Die menschen willen ook wel eens een stukje vleesch. Er moet goede con trole zijn. De heer D o e k e s Dan mag men wel 24 uur per dag een man er bij zetten. Hierna ging de Raad tot de behandeling van de verdere agenda over. Tentoonstellingen. Wico-ttudio, expositiezaal Koningsweg schilderijen Koos Stikvoort en G. Lugthart, tot en met 29 Aug. dagelijks van 210 uur, Bergen, Moderne kunstzaal P. Boender- maker Cr.: werk van Kees Boendermaker, Geopend 1012 en 11 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hof laan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bergen, Dokter Dekkershuis, tentoonstel ling werken schilder Ponstij n en beeldhou wer Marree (tot einde Aug.) City-theater, 8 uur, hoofdnummer Massa, justitie (sens.-dram.); hoofdrollen Spencer Tracy en Sylvia Sidney. - Op het toonee) Harry Woodward en John Crofort. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De big van het regiment (hum. Ned. film); hoofdrollen Johan Kaart, Sylvain Poons, Fientje de la Mar e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Eiken avond half 8 en 9.45 uur voorstel ling. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Drie handige meisjes (hum.); hoofdrol Deanna Durbin. Toegang alle leeftijden. Eiken avond twee voorstellingen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Marguerite Gautier (rom.-dram.); hoofd rollen Greta Garbo, Robert Taylor en Lionel Barrimore. Toegang boven 18 jaar. Eiken avond 7.30 en 9.45 uur voorstelling. Met ingang van 1 September a.s. 1 tot burgemeester der gemeente Broek op Langendijk benoemd de heer H. Schelhaas, thans gemeentesecetaris. Burgemeester H. Schelhaas. Den heer Schelhaas, die momenteel juist met vacantie is, konden wij geen inlichtin gen vragen, doch van welingelichte zijde werd ons het een en ander omtrent den levensloop van den nieuwen burgemeester verteld. De heer Schelhaas is geboren op 23 Sep tember 1897 te Hoogeveen en is dus thans 39 jaren oud. Hij is feitelijk in de ge meente-administratie opgegroeid. Reeds op 14-jarigen leeftijd werd hij geplaatst op de gemeentesecretarie van zijn geboorteplaats, na de lagere school en de u.l.o. school te hebben doorloopen. Op deze secretarie heeft hij verschillende functies bekleed, in- tusschen zijn studie voortzettend. Vijf jaar heeft hij privaatlessen gehad in de gymna siale vakken en is thans in het bezit van de Schouwburgloge Dassi (Doelenveld), op voeringen door De Amsterdammers, artis tiek leider Const. van Kerckhoven. Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag: Willy Derby's variété-gezelschap. Nieuwe Schouwburgloge (Doelenveld), gezelschap Jan Nooy: Tot en met Zondag, telkens 's av. 8.15 uur, opvoering van De Witte Non. Voor houders van den bon uit de Alkm. Crt. van Vrijdag 20 Aug. ongeveer de helft reductie op den entree-prijs voor alle voor stellingen in deze week. 't Gulden Vlies: Donderdagav. 8.15 uur: De arme million- nair, blijspel met Louis Saalborn. Vrijdag en Zaterdag: Het getrouwde schoolmeisje, met Carla de Raet en Louis Saalborn. Zondag 29 Aug.: Mijn zoon de minis ter (humor), met Julia Cuypers en Louis Saalborn. Café De Gekroonde Valk, Peperstr., op treden Holl. Attractieband; cabaret-progr. Het Wapen van Haarlem, Nieuwesloot, optreden Piet Leenhouts en anderen, mu ziek, zang, goochelen; The Funny Music- makers. Toon Molenaar, Scharloo, optreden Leo Peelen e. a., alsmede het orkest The Twinkling Boys. Café W. Bus, Kaasmarkt 36, optreden dames- en heerenkapel. Hotel Wanner, Nieuwesloot 85, humorist er. accordeonist. De Toelast, Langestraat, humoristen en muziek. Café Central, Hofplein, iederen middag en avond A. B. C. Boys; dancing. Restaurant London, Verdronkenoord 94 96, dancing. Café Tivoli, Doorbraak: optreden Engel- sche Jantjes. Café Houtkooper, Laat 99, The Kings Boys. Café De Tijd van Jan de Ruyter, aan de Laat, optreden van de vier Volendam- mers. Café Het Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat: eiken avond na 8 uur, Zon dag van half 4 af dancing in de bovenzaal, „The Sweet and hotplayers" band. Café De Doorbraak, Waagplein hoek Marktstraat; duo Wiesje en Johny Rovo, soubrette Betty Morelli, humorist Jan Brink; Zondag 's middags van 4 tot 6 uur matinee. Café Willem Broekhuysen, eiken dag dames- en heeren-jazz-kapel. 't Gulden Vlies: Centrum-hotel, eiken dag The Racket Makers. Etablissement Porton op de Steenenbrug, eiken dag Italiaansche kapel; 's middags matinee. Dancing Harmonie, eiken avond dancing. Bij Jaap Klinkhamer, Waagplein 1, jazz- bandmuziek. akte van bekwaamheid der gemeente administratie en van de akte M.O. Staats inrichting. Vóór zijn benoeming tot secretaris der ge meente Broek op Langendijk was de nieuw benoemde burgemeester van 1920 tot 1924 commies-redacteur ter gemeente secretarie van Hoogeveen. Op 1 Mei 1924 volgde zijn benoeming tot gemeentesecreta ris van Broek op Langendijk, waar hij thans dus ruim 13 jaren werkzaam is. Niet alleen deze functie heeft de heer Schelhaas in dien tijd vervuld, in den loop der jaren heeft hij een zeer werkzaam aandeel gehad in het openbare leven der gemeente en van de provinciale organisatie van zijn partij. De heer Schelhaas is de anti-revolution- naire beginselen toegedaan. Hij is een man, die zeer veel werk weet te verzetten, hetgeen wel blijkt uit de lan ge rij van functies, welke hij bekleedt. Wij noemen er slechts enkele: voorzitter van de Oranje-vereeniging, voorzitter van de a.r.- lesvereeniging, diverse bestuursfuncties \an e gewestelijke party-organisatie, het Plaatselijk Crisiscomité, in welke laatste functie hy wel zeer veel heeft gedaan m het meentenaren, welke aanmerking kwamen. Zooals men weet, zal Donderdag 2 September a.s. des middags om 1 uur het automatisch telefoonverkeer grootere mogelijkheden bieden. Alkmaar zal dan automatisch kunnen telefoneeren met verschillende dorpen in de onmiddellijke omgeving, nl. KOEDIJK, SCHOORL (MET SCHOORLDAM EN GROET), EGMOND (MET EGMOND A. D. HOEF en EGMOND-BINNEN), LIMMEN, ZUIDSCHERMER EN URSEM (MET SCHERMERHORN). Daarnaast is automatisch telefoneeren natuurlijk mogelijk met de reeds vroeger aangesloten netten. De abonnées van het net Alkmaar ontvangen een afzonderlijk gidsje van de zes hierboven genoemde nieuwe netten. Reeds is in dit gidsje ook Bergen opgenomen, maar uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat Bergen pas over eenigen tijd geautomatiseerd zal zijn. V0000000000000000000000000000000000000<XXXXX>000000000000 ooooo bij Zy'n werk als gemeente-secretaris is bo ven allen lof verheven en de benoeming tot burgemeester dezer gemeente spant dan ook de kroon op zijn werk. Personen uit de dagelyksche omgeving van den nieuwen burgemeester schetsen hem als een zeer accuraat en ijverig wer ker. De gemeente Broek op Langendijk krijgt ongetwijfeld in den heer Schelhaas den burgemeester, dien zich het grootste ge deelte der bevolking heeft gewenscht. KONINGINNEDAG. Men verzoekt ons er de aandacht vaw de ingezetenen op te vestigen, dat de gemeentelijke bureaux op Dinsdag 31 Augustus a.s., voor zooveel de dienst het toelaat, gesloten zullen zijn. In verband met de omstandigheid, dat ook het personeel van de reiniging dan geen dienst zal doen, wordt verzocht op dien dag geen vuilnisbakken e. d. buiten te zetten. BOUWSTEENEN GROOTE KERK. De volgende bijdragen voor de restaura tie van de Groote Kerk of St. Laurenskerk zijn nog ontvangen: S.-O., Alkmaar Prof. ir. J. N., Den Haa_ Mw. wed. mr. F. C. v. E.v. F., Loenen a. d. Vecht H. L. L. v. H., Zeist het misdrijf gepleegd te hebben, gevlucht was op een fiets, die hij te Uitgeest had ge stolen. Daarmee heeft hij zich via Amers foort naar het noorden begeven, waar hij in Zwolle door de politie werd achterhaald. De man maakte tydens het verhoor eerder een sluwen, dan een „gekken" indruk. Zoo begon hij met te beweren dat hij in het ge heel niet abnormaal was en „onwettig" te Santpoort opgesloten werd gehouden. Uit de vlekken op zyn kleeding viel op te ma ken, dat hij wat zijn colbert betreft, gepoogd heeft deze te verwijderen. Het schijnt hem echter onderweg niet gelukt te zijn zich van andere kleeren te voorzien. Overigens nam de verdachte een sterke terughoudendheid in acht. Mr. 25.— Kl- lO.— 1.— Vorige verantwoording 46.— 1129,15 1175.15 Het gironummer van den penningmees ter, den heer F. H. Ringers, is 61341. belang van de ge- voor dezen steun in DE MISDADIGER UIT SANTPOORT GEARRESTEERD TE ZWOLLE. Het is gisteravond aan de Zwolsche politie gelukt, den voortvluchtigen verpleegde uit het provinciale ziekenhuis te Santpoort, die verdacht werd van den overval Zondagmid dag daar gepleegd op een zesjarig jongetje, te arresteeren. Het is ook gelukt den man tot een bekentenis te brengen. De man is te Zwolle opgesloten en zal vandaag voor het verdere onderzoek van de zaak naar IJmui- den worden overgebracht. De IJmuidensche politie had, zooals wij reeds hadden meegedeeld, een verzoek tot opsporing van dezen verdachte, den 37-jari- gen Chr. H. Frondgezonden. De politie te Zwolle had daarom een bijzonder strenge controle van de logementen in de stad ge last. Het gevolg daarvan was, dat in een er van, rustig verborgen achter een krant, een man aangetroffen werd, die aan het opgege ven signalement beantwoordde. De contro- eerende politiemannen wijdden bijzondere aandacht aan hem, waarbij al gauw bleek, dat hy sporen op jas en broek had, die sterk oen indruk wekten van bloedvlekken af komstig te zijn. Na het misdrijf gevlucht op een gestolen fiets. De verdachte werd ingerekend en aan een verhoor onderworpen. Naar de waarnemend ^Tlssarif y8" politie gisteravond mede- ,1S, ena een langdurige ondervra- 1 den verdachte tot een bekente- 018 te brengen. Hy deelde mede, dat hij, na OP TIJD GEBLUSCHT. Hedenmorgen om 9 uur is op het Zeglis bij het graanpahkuis der firma Haytema een begin van brand ontstaan, die door het personeel dezer firma spoedig gebluscht werd. Arbeiders waren bezig met het koken.' van teer, toen plotseling de vlammen ia de teer sloegen. Daardoor begon de dak» goot van den heer Kaandorp te branden, Waar de bewoners niet konden voorzien, wat de gevolgen zouden kunnen zijn, be gon men spoedig het meubilair naar buiten te halen. Gelukkig was deze maatregel niet noodig, want een tiental arbeiders blusch- ten met bekwamen spoed den brand. BENOEMD. Onze stadgenoot, de heer J. Venneker, is benoemd bij den bewakingsdienst aan de Philips-gloeilampenfabrieken te Eindhoven. LEVERINGEN AAN DE LANDMACHT. De levering van de voor de landmacht be- noodigde kaas is opgedragen aan de heeren P. Best en Zn., kaashandelaren te Alkmaar. VERLICHTING RIJKSWEG ONDER LIMMEN (N.-H.) Op haar verzoek om de doelmatigheid van de reeds aangebrachte natriumverlichting op den weg HaarlemAlkmaar onder Lira- men te verhoogen door het aanbrengen van verlengde schorten aan de aanwezige arma turen, heeft de K. N. A. C. van den burge meester van Limmen bericht ontvangen, dat men erin geslaagd is aan de bestaande arma turen een langen matglazen schort te beves tigen, waarbij de geheele lamp binnen de schort blijft, zoodat er thans van eenige flik kering geen sprake meer is. Aangezien tot den ombouw der armaturen langs het geheele van natrium verlichting voorziene weggedeelte aanstonds zal worden overgegaan, is, volgens de K. N. A. C. de verwachting gewettigd, dat een aanmerke lijke verhooging der verkeersveiligheid bij duisternis zal zyn verkregen, zoodat ook de klachten over verblinding e.d. dezer ver lichting wel achterwege zullen blijven. WAARSCHUWING BLINDENHULP. Waar gebleken is, dat de laatste weken in deze gemeente op heimelijke wijze we derom gelden en ook oude kleeren worden ingezameld door of vanwege zekeren Visser uit Amsterdam onder het voorwend sel van blindenhulp, wordt nogmaals hier onder de aandacht gevestigd op de op 1 April 1933 in dit blad geplaatste waar schuwing, luidende als volgt: De Commissaris van Politie te Alkmaar geeft belanghebbenden in overweging, al vorens door middel van het koopen van bonnen van colporteurs voorwerpen aan te schaffen van de „Werkverschaffing aan Blinden en andere Invaliden in Nederland", directeur P. Visser, kantoor en magazijn Bilderdijkkade 38 te Amsterdam, of deze instelling op andere wijze te steunen, zich tot zijn Bureau te wenden om inlichtingen-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2