QE GOUDEN RAI 1Binnenland ©ogooooc- !rudu>pccqcmhmo Uit de Pers Loos alarm voor groote inbraak. ,- jeaitfetoH Vrijdag 27 Augustus. HILVERSUM. 1875 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.12.— VARA, de AVRO van 12.4,— en de VPRO van 7.30—9.— uur). 8— Gr.pl. 10.VPRO-morgenwljding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. deel 11.30 Gr.pl. 12.Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.— Sylvestre- Trio en deel. 3.15 Avro-dansorkest. 4.— Fantasia en gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gr.pL 7.05 Nieuws, causerie. 7.25 Gr.pl. 7.30 Ber. 7.35 Rep. van de Conferentie te Barchem. 8.Slot- godsdienstoefening van de VPRO- Barehem-Conferentie. 9.VARA- orkest en solist. 10.Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwy- ding. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30 12.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. NCRV). 8.— Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.— Cello en piano. 12.Ber. 12.15 So praan en gr.pl. 1.Gr.pl. 1.30 En semble v. d. Horst. 2.30 Christ. lec tuur. 3.— Gr.pl. 3.30 Verv. concert. 4.30 Gr.pl. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Tuinbouwpr. 7.Nederlandsch Christ. Persbureau. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Rep. ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15^4CRV-orkest en solist. 9.— Deel. 9.30 Verv. con cert. 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnastiek les. 11.12.— Gr.pl., Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 6.20—7.20 Sportrep. 11.20 Gr.pl. 12.05 So praan en orgel. 12.50 H. Hall en zijn Band. 1.35 't Schwiller Strijk- sextet. 2.20 Gr.pl. 3.05 Pianovoor dracht. 3.35 Radiotooneel met mu ziek. 4.15 Revue-progr. 4.50 Gr.pl. 5.20 Het Walford Hyden Zigeuner orkest. 6.20 Ber. 6.45 Het Salvatio- nist Publishing and Supplies or kest. 7.35 Voor tuinliefhebbers. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 Sportrep. Hierna Eddie Carroll en zijn Band. 0.10 BBC-Symph.-orkest. 10.Ber. 10.20 People on the move, causerie. 10.40 Het Krish Septet en soliste. 11.20 Oscar Rabin en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Caussade- orkest en zang. 2.35 Gr.pl. 4.20 Zang. 4.50 en 5.50 Gr.pl. 7.20 Zang. 7.50 Relais uit Amerika. 8.50 Ope rettekoor en solisten. 10.50 Gr.pl. 11.201.05 Rhené-Baton-orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Politiemu- ziekkorps. 8.50 Gr.pl. 12.20 Om- roeporkest. 2.35 Gev. concert. 4.20 Symph.- en Kurorkest Baden-Ba- den. 5.40 Kamermuziek. 6.20 Blaas- concert. 8.30 Gr.pl. 9-20 Marschen- concert. 10.50—12.20 Hans Bundjs dansorkest en Fred. Hippmann s orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Sa'onorkest. 1.80 Omroepdansorkest. 1.50—2.20 Gr.pl. Gr.pl. 5.20 Jo Bouillon's dansorkest en de Lanigiro Hot Players. 5.20 Salonorkest. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 8.50 Symph.-concert uit Spa mmv, so list. 11.—11.20 Omroepdansorkest 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.40 Zang. 12.50 Omroepdansorkest. 1.05 Gr. pl. 130 Salonorkest. 1.40 Zang. 1.50 2.20 Gr.pL 5.20 Accordeonmuziek. 6.— en 6.35 Gr.pL 6.50 Klarinet- soli. 7.05 Gr.pl. 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud-stryders. 8.35 Radiotoo neel. 9.10 en 9.40 Omroeporkest 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Ber. 9.35 Cabaretprogr. 10.20 Ber. 10.50— 12.20 H. Bund's dansorkest, Fred. Hippmann's orkest en solisten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs Radio 10.3512.15, Keulen 12.15— 13.20, Brussel VI. 13.20—13.35, Keu len 13.3514.20, Droitwich 14.20— 16.20, Keulen 16.2017.20, Brussel VI. 17.20—17.40, Brussel VI. 17.40— 18.20, Lond. Reg. 18.2018.45, Brua- sel Fr. 18.45—19.10, Keulen 19.10— 20.05, Normandië 20.0521.20, Lond. Reg. 21.2022.55, Berlijn 22.55—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Nor mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 —17.20, Droitwich 17.20—18.20, Lu xemburg 18.2018.45, Droitwich 18.45—22.20, Normandië 22.20—22.55 Lond. Reg. 22.5523.20, Droitwich 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. HET FINANIEELE BELEID IN DEZEN TIJD. De Standaard (a.r.) schrijft onder het hoofd: „Voorzichtige politieke eisch" iets over financieel beleid in dezen tijd. Het blad, dat van dezelfde politieke kleur is als de nieuwe minister van financiën, maakt o.m. de opmerking, dat het vraagstuk van de publieke financiën weliswaar „breed moet worden bezien, in verband dus met heel den sociaal-economischen toestand van ons volk, doch dat het beleid solide moet zijn. Geen overbodige waarschuwing, waar niet alleen in s.d. kring, doch ook in som mige r.k. kampen al juichkreten worden geslaakt over de gunstige uitkomsten van de Rijksmiddelen! Het a.r. orgaan schrijft dan: Geleidelijke vermindering, voor zoover mogelijk, van de crisisheffingen verdient toejuiching. Maar er moet daarbij nauw lettend acht geslagen worden op het belang van den landbouw. Ook een eventueele verlaging van som mige accijnzen zou, indien de financieele toestand het even zou toelaten, een zeer gewenschte maatregel zijn. Men zou er tevens groepen mede helpen, die, door loon- en salarisverhoogingen niet gebaat kunnen worden. Wij denken hier o.a. aan de vrij groote categorie van gepensionneerden en van personen, die voor hun levensonder houd zijn aangewezen op de reserves, welke door een klein kapitaal worden afgeworpen. Laatstgenoemden zijn thans zwaar getroffen door de, overigens in menig opzicht toe te juichen, daling van den rentestandaard. Wie voor korten tijd nog f 1000 rente per Jaar maakte van zijn obligaties, moet zich nu contenteeren met 700. En in dat geval verkeeren niet weinig ouderen, ook wedu wen met kinderen. Maar het voornaamste argument voor een dergelijke verlaging van den belastingdruk is toch weL dat daardoor de positie van een aantal bedrijven verbeterd zou worden en gunstige gevolgen zouden optreden voor den afzet der producten, hetgeen ook weer tot beperking van den omvang der werkloosheid zou leiden. De groote vraag is evenwel, of de staat thans reeds inkomsten prijs kan geven. De millioenennota zal ons straks nader omtrent de mogelijkheden inlichten. Ook wij wenschen het vraagstuk van de publieke financiën breed te bezien, in ver band dus mede met heel den sociaal-econo mischen toestand van ons volk. Maar het beleid moet solide zijn. Met enorme tekorten mag men niet werken. Een voortdurende vermeerdering van de staatsschuld heeft bedenkelijke gevolgen, evenals het verschuiven van lasten, bijv. uit de sociale verzekeringen voortvloeiende, naar de toekomst. Men vergete bovendien niet, dat deze toe komst zeer onzeker is. De opleving in de wereld, waarvan ook wij eenig profijt ge nieten, houdt ten deele verband met den, op zichzelf ook uit economisch oogpunt niet on- bedenkelijken, bewapeningswedijver. Nie mand weet ook nog, waartoe de politieke spanningen in Europa en in het Oosten zullen leiden. Een voorzichtig financieel beleid blijft onder die omstandigheden een volksbelang van de eerste orde. Een legertje Rotterdamsche agen ten in actie. Gisteravond omstreeks kwart voor elf werd het hoofdbureau van politie te Rot terdam opgebeld door een anonymus, die mededeelde, dat vannacht zou worden in gebroken in het pand van de Incassobank aan den Pompenburgersingel te Rotterdam en dat men er goed aan zou doen daar eens even poolshoogte te gaan nemen. Aange zien er eenige jaren geleden in hetzelfde bankgebouw een overval is gepleegd, rustte men op het hoofdbureau direct een overvalwagen uit, welke met een aantal rechercheurs van het Haagscheveer naar den Pompenburgsingel reed. Inmiddels was eveneens het politiebureau aan de Meermanstraat gewaarschuwd en ook van dit bureau rukte een kleir. legertje politie mannen in uniform en in burger uit onder leiding van drie inspecteurs. Spoedig had de politiemacht het geheele blok Pompen- burgsingel-Korte Brandstraat en Boschje afgezet. De bewoner van het huis boven het bankgebouw kwam juist thuis. Door diens huis bereikt men het dak. Het ge heele bankgebouw werd doorzocht, alle daken van de aangrenzende panden werden geinspecteerd, maar men vond geen in breker. Het is mogelijk, dat de inbrekers er niet zijn geweest en het telefoontje als een afleidingsmanoeuvre hebben aangewend, of de heeren zijn er inderdaad geweest, maar zijn gevlucht. Voor dit laatste heeft men echter geen enkele aanwijzing. Het onderzoekingswerk van de groote politiemacht bracht de groote menigte menschen, die zoo juist belevenissen rond het Sarrasanicircus hadden ervaren, thans op den Pompenburgsingel voor een nieuwe film bijeen. In een ommezien stond het daar zwart vani de menschen, die evenwel op behoorlijken afstand werden gehouden. De politie is bijna een uur met het onder zoek bezig geweest, doch positief resultaat heeft het niet opgeleverd. MEVR. ESTHER DE BOER—VAN RIJK MOET RUST HOUDEN. Naar wij vernemen, is in den toestand van mevrouw Esther de Boervan Rijk, die onlangs nog als geheel hersteld is opgetreden, een keer ten ongunste gekomen. De behandelende geneesheeren heb ben haar voor het oogenblik volstrekte rust voorgeschreven. Het is onder deze omstandigheden niet zeker meer te achten, dat de af- scheid8Voorstelling van de bejaarde actrice op 16 September a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam zal kunnen plaats vinden. DE VERMISTE AANGETEEKENDE BRIEF. Inzake de vermissing van den aangetee- kenden brief met 17.625 blijkt dat deze afgegeven is aan het postagentschap He- monystraat te Zutphen. De zending is op het postkantoor aangekomen en daar van daan met den trein naar Amsterdam ver zonden. De politie te Amsterdam meent dat het stuk wel de administratie aldaar heeft bereikt. Het betreft hier een regelmatige geld zending van de Ned. Spoorwegen aan een bank te Amsterdam. DE WERKVERSCHAFFING BIJ HET EINDHOVENSCHE KANAAL. De laatste dagen waren, zooals gemeld, eenige moeilijkheden ontstaan bij de werk verschaffing in de gemeente Eindhoven. Het betreft hier het aanleggen van het derde gedeelte van het Eindhovensche ka naal, met welk werk ruim een week geleden is begonnen onder leiding van een aan nemer. Een deel van de arbeiders was niet te vreden met de gestelde tarieven en be klaagde zich daarover bij den inspecteur der werkverschaffing, die in samenwerking met vertegenwoordigers van de vakvereeni- gingen een onderzoek instelde. Als uitvloeisel van dit onderzoek had deze week op het departement van sociale zaken een bespreking plaats tusschen ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur, den inspecteur der werkverschaffing en den hoofdinspecteur der werkverschaffing, den heer Meyer de Vries. Ondanks het feit, dat den arbeiders was medegedeeld, dat de mogelijkheid van eenige wijzigingen niet was uitgesloten, hebben zij hedenochtend tegen het uitdrukkelijk ad vies van de vakvereenigingen in den arbeid bij de werkverschaffing neergelegd. Werden vroeger in een dergelijk geval de z.g. stakers voorloopig van verdere plaat sing bij de werkverschaffing uitgesloten, waarna aan hen in den regel geldelijke hulp werd verleend, die ongeveer overeen kwam met 70 van het steunbedrag. Thans heeft de minister van Sociale Zaken aan B. en W. van Eindhoven geseind, dat de werkver schaffing bij het Eindhovensche kanaal voor de betrokken arbeiders blijft opengesteld, dat zij ten allen tijde op de bestaande voor waarden weer kunnen beginnen, maar dat nu ook aan hen, zoo zij niet aan het werk gaan, in geen enkelen vorm ondersteuning zou worden verleend. MEVR. WIRIX—VAN MANSVELT. t Men schrijft ons: Dezer dagen is Justine Constance Wirix van Mansvelt overleden. Mevr. Wirix had vele jaren van haar welbesteed leven aan de beitudeering van de werken van den grooten Italiaanschen dichter Dante gewijd, weinigen hier te lande konden iederen passus uit de Divina Com media zoo uitleggen als zij. Hoezeer zij in Italië gewaardeerd werd, bleek wel in 1921, toen zij gedurende de Dante-herdenking in Ravenna aldaar, ver toefde en vele Italianen, waaronder vele uitmuntende Dante-kenners, in verbazing en bewondering bracht voor haar diep gaande kennis van den grooten dichter. Haar werk „Dante's veelzijdigheid" legde hiervan treffende getuigenis af en werd ook later door haar in het Italiaansch vertaald. Door mevr. Wirixvan Mansvelt ver scheiden heeft ons land het verlies van een begaafde en bijzondere figuur te betreuren. DEENSCHE POLITIEKRUISER GEMEERD. De Deensche poliiekruiser „Islands Falk" is gisteravond om half tien de Amsterdam- sche haven binnengeloopen, waar hij lig ging heeft genomen aan den steiger van van Es en van Ommeren aan de de Ruyter- kade. DOODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG. Gisternamiddag is in de Geraniumstraat te Den Haag de 10-jarige J. D., wonende aan de Jan ten Brinkstraat no. 55 aldaar, die voorop bij den bok vani een aardappel wagen een eind met den bestuurder wilde meerijden, door een onverhoedsche bewe ging daaraf gevallen, met het gevolg dat een van de wielen van den wagen over zijn lichaam ging. In deerniswekkenden toestand is de knaap door den G. G. D. naar het Roode Kiuisziekenhuis overgebracht, waar hij bijna onmiddellijk na aankomst aan de opgeloopen verwondingen is bezweken. DE INBRAKEN TE ASSEN. De gisteren te Groningen aangehouden A. G. K. uit Meppel, die verdacht werd van de inbraken bij bakker Kieft, te Assen, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft toegegeven zoowel de inbraak van vorige Maandag als dien van j.1. Zon dag te hebben gepleegd. Bij zijn arrestatie heeft men nog het grootste deel van het gestolen geld op hem gevonden. K. zal voor den officier van justitie worden geleid. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING TE DEVENTER. Gelijk bekend, bestaan er sedert eenigen tijd moeilijkheden in de gemeente Deventer ten aanzien van de werkverschaffing. Een aantal werkloozen wenscht den arbeid bij de rijkswerkverschaffing bij het Twenthe-Ryn- kanaal niet te verrichten. Aanvankelijk was een deel van de hierbe- doelde arbeiders, die het werk hadden neer gelegd, van tewerkstelling uitgesloten en werd aan hen wekelijks een bedrag uitge keerd overeenkomende met ongeveer 70 pCt. van hetgeen de betrokkenen zouden ontvan gen hebben, zoo zij in de steunregeling wa ren opgenomen. In verband met de voortdurende weige ring van de betrokken arbeiders om te gaan werken, heeft de minister van sociaie zaken op 14 Augustus aan het gemeentebestuur van Deventer geseind, dat, waar „Maatschappe lijk Hulpbetoon" bereid was gevonden voort aan geen steun meer te verleenen aan de hier bedoelde arbeiders, voor allen, die in dividueel schriftelijk verklaarden op de be staande arbeidsvoorwaarden den arbeid bij de werkverschaffing te willen hervatten, deze op 23 Augustus weer werd opengesteld. Aangezien op 23 Augustus geen der be trokken arbeiders, op één enkele uitzonde ring na, de hiervoren aangegeven schrifte lijke verklaring had geteekend en den arbeid niet had hervat, heeft het college van B. en W. van Deventer een nadere bespreking met den minister van sociale zaken omtrent de gerezen moeilijkheden gevoerd. De minister, aldus wordt ons van officieele zijde medege deeld, heeft aan B. en W. verklaard, dat her haalde onderzoekingen hem de overtuiging hebben gegeven, dat de arbeidsvoorwaarden, ook bij deze rijkswerkverschaffing redelijk zijn bepaald en alleszins behoorlijk worden toegepast. De minister was dan ook niet be reid, op eenigerlei wijze de bestaande ar beidsvoorwaarden te wijzigen en achtte ver der geen termen aanwezig, eenige concessie te doen. De mogelijkheid om na het teekenen van de schriftelijke verklaring weer bij deze rykswerkverschaffing aan den arbeid te gaan, blijft evenwel open, zoodat, waar er dus voor de werklooze gelegenheid tot wer ken bestaat, zij onder geen beding van de overheid steun in welken vorm ook zullen ontvangen. Slechts wanneer men op de be staande arbeidsvoorwaarden aan het werk gaat, zal weer hulp van overheidswege kun nen worden verleend. De minister heeft verder nog onder de aan dacht van het gemeentebestuur gebracht, dat hjj volledig handhaaft hetgeen schriftelrk bij brief van 6 Juli 1.1. ter kennis is gebracht van het gemeentebestuur, n.L dat vanwege de overheid, dat zijn in dit geval het ge meentebestuur, de inspectie, het departe ment van sociale zaken en de minister, over aangelegenheden de werkloozenzorg betref fende uitsluitend met de bona-fide erkende vakvereenigingen besprekingen mogen wor den gevoerd, dat zijn in dit geval de officieel aangewezen vertegenwoordigers van het Ne- derlandsche Verbond van Vakvereenigingen, het R.K. Werkliedenverbond, het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Nederlandfehe Vakcentrale. Met werkloozencomité's, depu taties uit stakers en dergelijke zal geen en kele bespreking worden gevoerd. RONSELAARS IN DE BETUWE? Twee jongemannen verdwenen. Sedert Maandagmorgen worden twee jongemannen vermist, een uit het Betuw- sche dorp Tricht en een uit Rotterdem. Vermoed wordt dat beiden naar Spanje zijn geronseld en er wordt dani ook een uitgebreid onderzoek ingesteld om de ver blijfplaats der verdwenen jongemannen op te sporen en wie hen bewogen zou hebben naar Spanje te gaan. Van den Trichtschen jongeman, die bij zijn ouders woont, staat vast dat hij Zon dagavond nog in Tiel op een dansavondje is geweest. Doordat hij vroeger in Tiel gewoond heeft, ontmoette hij daar ver schillende oude kennissen en eenigen van hen heeft hij verteld van zijn voornemen om naar Spanje te trekken. Hij heeft dien avond zelfs getracht zijn vroegeren buurjongen mee te krijgen, maar deze voelde daar niets voor. Maandagmorgen heeft hij thuis verteld, dat hij in een andere plaats vast werk ge kregen had en is toen met een geleend rijwiel vertrokken. Men vermoedt, dat hij per rijwiel naar Eindhoven is gegaan en vandaar naar Spanje is vertrokken. De ouderlooze Rotterdammer is naar men meent Zondagavond met den Tricht schen jongeman in Tiel geweest en daarom neemt men aan, dat ook hij naar Spanje vertrokken is. Naar het Engalsch van PAUL TRENT door J. SCHOUTEN 19) „Geen dreigementen, vriend. Dat zijn slechts leege woorden. Ik heb je volkomen in mijn macht. Geen levende ziel weet, dat je op mijn jacht bent. Het zou de een voudigste zaak ter wereld zijn, je dood te schieten en je met een paar zware gewich ten over boord te gooien. Om je de waar heid te zeggen, ben ik het nog niet met mij zelf eens, wat ik met miss Fraser doen zal. Ik geef toe, dat ik mij bijzonder tot haar aangetrokken voel, maar zij is een vrouw met een sterk karakter en zij ver beeldt zich, dat ze op jou verliefd is. In elk geval zal zij ons wel spoedig komen gezelschap houden hier. Het belooft een gezellige reis te worden, met alle gasten, die ik hoop te ontvangen. Jij zult je flirta- tion met prinses Nadine weer kunnen her vatten, terwijl ik miss Fraser het hof maak. Ik ben namelijk van plan je gedurende den boottocht op vrije voeten te stellen, maar dat hangt voornamelijk van je gedrag af", besloot Grafton opgewekt. „Ik veronderstel, dat de groothertog een der gasten zal zijn?" merkte Desbrook droogjes op. „Goed geraden. Ik vind, dat we er nog een paar aardige dametjes bij moeten heb ben om het gezelschap compleet te maken. Daar moet ik nog eens over denken". „Waar gaan we heen?" „Dat staat nog niet vast. Waarschijnlijk gaan we eerst naar Leningrad. Daarna Grafton wierp Desbrook een spottenden blik toe. „De Sovjet-regeering zal wel blij zijn jou als gast te mogen ontvangen. Misschien zullen ze je zelfs wel toestaan aan wal te gaan. Maar waarschijnlijk zal het moei lijker zijn om weer weg te komen. Zij we ten zich op een handige manier van spion nen te ontdoen. En zij zijn je veel ver schuldigd, vriend", besloot hij grinnikend, „Jij bent een vroolijke schurk, Grafton. Het is bepaald een genot een vijand te ontmoeten, die zoo'n gevoel voor humor heeft. Maar wat ik zeggen wou, wordt de grond in Londen je niet een beetje te warm onder de voeten?" „Dat is inderdaad een feit. Je vriend Graves is een hardnekkige speurhond en hij is lang niet zoo'n dwaas, als ik dacht Om je de waarheid te zeggen, ben ik van plan Londen voor een poosje vaarwel te zeggen. Deze avond zal mijn afscheids avond zijn. Ik geef een diner in „De Gou den Rat", een feestelijk afscheidsdiner. Ik meen, dat de hoofd-commissaris van politie ook tot mijn gasten zal behooren", vertelde Grafton. „Zou je mij ook niet willen uitnoodigen? Ik zou het afschuwelijk vinden zulk een historische gebeurtenis mis te moeten loo- pen". „Je kunt wel meegaan, als je dat wilt". „Meen je dat werkelijk?" „Ja, als je me je woord van eer geeft, dat je precies zult doen, wat ik wiL Ik kan iemand wel naar waarde schatten en ik weet, dat, als je me een plechtige belofte gaf, je je er ook aan zou houden, het koste wat het wil". „Welke belofte zou ik je dan moeten geven?" Grafton dacht een oogenblik na, voor hij antwoordde. „Ik geloof toch niet, dat het een ver standige zet zou zijn. Zie je, ik zou wel eens in de stemming kunnen zijn om miss Fraser het hof te maken en ik vrees dat, als je dat zag, je je door geen belofte ge bonden zoudt voelen. Ik geloof, dat het beste is, dat je aan boord blijft". „Toch zou ik vanavond heel graag mee gaan. Het zal waarschijnlijk een zeer ver makelijke avond worden. Neem mij maar mee. Ik beloof je, dat ik me niet zal mis dragen", zei Desbrook op ernstigen toon. „Wat houdt dat precies in? Wil je me je woord van eer geven, dat je niets zult doen wat mij schade kan berokkenen?" „Zeker". „En niets zeggen, wat me zou kunnen verraden?" „Ik beloof het". „En je maakt geen enkel voorbehoud?" „Geen enkel. Ik zal slechts meegaan met het doel mij een avond goed te vermaken in „De Gouden Rat". Als men mij vraagt waar ik geweest ben, zal ik zeggen, dat ik voor zaken op reis was". „En je zult met mij naar het jacht te- rugkeeren?" „Als een lam". „Met welk doel wil je met mij meegaan?" „Om de volgende reden ik heb liever een gezelligen avond, dan alleen in mijn hut opgesloten te moeten zitten. Ik zou me dood vervelen. Kun je dat niet be grijpen?" „Natuurlijk wel. Volgens mij bestaat er niets ergers dan verveling; in dat opzicht kan ik met je meevoelen. Op mijn woord, Desbrook, ik wilde wel, dat wij geen vijan den waren. Jij bent uit hetzelfde hout ge sneden als ik. Wij moeten ons eens klaar maken om te vertrekken. Je hoeft ten minste niet te pakken", zei Grafton grin nikend. „Dat is waar. Maar ik zou Taylor graag een fooitje willen geven. Hy is buitenge woon geschikt tegen mij geweest". „Ik sta niet toe, dat mijn bedienden fooien aannemen". „Een typische karaktertrek van je, Het is me al eerder opgevallen. Ik zal er aan denken een kistje sigaren voor hem mee te brengen. Tusschen twee haakjes, ik kan mijn spullen zeker wel meebrengen, als ik terugkom?" „Je kunt, tot op zekere hoogte, alles meebrengen wat je wilt". Zij gingen aan dek en nadat Grafton eenige orders gegeven had aan Brockdorf, stopten de turbines en verminderde het jacht zijn vaart. Grafton's boot liet men van de davits neer en de machinist bracht de machine aan den gang. Grafton en Desbrook daalden langs de ladder af en stapten in, waarna de eerste aan het stuur- rad plaats nam en de boot voer weg in de richting van Chatham. Desbrook deed geen poging de conversate te hervatten, voordat zi) in Grafton's Rolls Royce gezeten wa- ren. die hen aan de kade opwachtte. Toen zy wegreden naar Londen, wierp Grafton een blik op zijn horloge. ,,Wy zullen nog net den tijd hebben om ons te verkleeden, voordat wy onze gasten op de club moeten ontvangen. Waarom lach je?" vroeg hy kortaf. „Ik ben er verbaasd over, dat je mij zoo vertrouwt". „Waarom? Ik heb het succes van mijn leven te danken aan mijn menschenken- nis". „Maar ik zou best een gaatje kunnen vinden in de belofte, die ik gegeven heb". „Je zult niet probeeren er een te vinden"» verklaarde Grafton met overtuiging. En Desbrook wist, dat hij gelijk had. Er werd weinig gesproken gedurende den rit naar de stad, waar zij onmiddellijk naar „De Gouden Rat" reden. Grafton liet bij Antonio de boodschap achter, dat hij over een kwartier terug zou zyn. Toen nam hij Desbrook mee naar het privé-kantoortje, waar hy de verborgen deur opende en hem de lift toonde. „Je ziet wel, dat ik je al myn geheimen verklap. Dit is ook een manier om onze flats te bereiken", legde hij uit. „Ik had het, juist voordat ik naar het jacht ging, ontdekt. Ik had toen geen tijd om het geval nader te onderzoeken. Het i« een handige uitvinding", zei Desbrook be wonderend. „Hoe heb je het ontdekt?" vroeg Grafton achterdochtig. „By toeval. Ik viel tegen het handdoeken- rek aan. Maar mijn achterdocht was al op gewekt. Ik had een dames-zakdoekje ge vonden, op een plaats waar het niet thuis hoorde". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6