£aatste AeticfUen AMSTERDAMSCHI BEURS 8» De Duitsche Rotaryclubs. Waarom niet reeds dadelijk verboden De ronselarij in de Betuwe. Gas van Alkmaar naar Oude- en Nieuwe Niedorp en Winkel. LOF DER HEGGEN. Voedselvergiftiging te Alphen a. d. Rijn. 1 12* RECHTS GAAT vnnm (Eigen correspondentie.) Berlijn, 27 Augustus. „Wij schreven in onzen vorigen brief over de moeilijkheden, die de Duitsche Rotary clubs moeten doormaken. Het doet ons ge noegen heden te kunnen melden, dat de Duitsche regeeringsinstanties te kennen heb ben gegeven, de persuitvallen uit partij kringen, waarvan wij melding maakten, ten strengste te veroordeelen. Aan de Duitsche pers is intusschen reeds bevel gegeven, voortaan over de Rotarybeweging te zwij gen, wat natuurlijk ook geldt voor het week blaadje „Der Blitz", dat reeds aangekondigd had, te gelegener tijd met nieuwe attaques te zullen komen. Men verwacht nu, dat de regeering verder zal gaan en in het open baar zal meedeelen, dat Rotary haar sympa thie heeft. Dat zou zonder twijfel een hoogst verstandige maatregel zijn". Deze zinnen kwamen voor in mijn Berlijn- schen Brief van 18 April j.L Gisteren, op 23 Augustus, dus even vier maanden later, heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken al een dag of veertien geleden het lidmaatschap van Rotary voor hoogere ambtenaren en andere van den staat meer of minder afhankelijke personen verboden, en heeft de nationaal socialistische Duitsche Arbeiderspartij bij monde van haar „Oppersten Rechter", den heer „rijksleider" Buck in München, medegedeeld, dat uiterlijk 31 December a.s. alle leden der partij, die lid van Rotary zijn, als zoodanig uitgetreden moeten zijn. Argument: Rotary is niet anti semitisch, is internationaal, en staat onder den invloed van de Vrijmetselarij. Dit alles zal de lezer uit de telegrammen wel reeds ervaren hebben. Het ligt niet in mijn bedoeling, hier in herhalingen te val- en. Maar ik wil er wel op grond van eigen ervaring het noodige aan toevoegen. Het lijdt geen twijfel, dat vooral de hefti ge aanval indertijd van het schunnige week blaadje „Der Blitz" aanleiding geweest is tot deze plotselinge verandering der stemming van de nationaal-socialistische machthebbers in Duitschland ten opzichte van de Rotary clubs. Men kon, ook al wilde men 4X jaar lang niet tot een officieel verbod overgaan, in partijkringen Rotary toch eigenlijk niet zetten en is zeker k contre coeur indertijd overgegaan tot het uitvaardigen van eenige bevelen, waardoor Rotary in Duitschland tot op zekere hoogte een fiat van hoogerhand kreeg. Ondanks dit fiat is men in partijkrin gen blijven stoken, en uit verschillende mo tieven. Rotary is stellig een mooie beweging, en zijn vele duizenden leden over de geheele wereld zullen stellig allen gaarne verklaren, dat deze vereeniging van bont samengestel de beroepsmannen voor hen een ware le vensbehoefte geworden is. Maar Rotary wekt ook nijd en afgunst. Haar statuten zeggen, dat in elke stad, waarin een Rotary- club bestaat, slechts één uit elk beroep en wel zoo mogelijk „de beste" voor het lid maatschap uitgenoodigd moet worden. Zoo althans is het in vele steden gebruikelijk. Rotary nu bestond in Duitschland reeds lang vóór de nationaal-socialistische omwenteling. De leden worden voor het leven opgenomen. In vele beroepsgroepen waren alle plaatsen bezet. Vaak met „de besten". Voor de nieu we heeren, die zichzelf als „de nog veel be tere" beschouwen, was nauwelijks plaats meer. Dat was al een reden, de Rotaryclubs bij de nieuwe machthebbers de reputatie van reactionnair, van broeinesten van het geslagen regime te bezorgen. Dat is wel niet altijd zoo duidelijk gezegd, maar zeker zoo gevoeld. In de Duitsche Rotary-clubs zaten ex- rijkskanseliers als Cuno, Luther, ex-rijksmi nisters als Hamm, Albert, Moldenhauer, vele kopstukken uit het vroegere Centrum, de Duitsche Volkspartij, de Duitsch nationale eenige honderden „Nazi's" (geen „prominen ten" in 't algemeen, maar dan toch leden der partij) ging opnemen, ontstond de eerste moeilijkheid. Leden der partij mogen in het Derde Rijk met joden niet verkeeren. Op straffe van uitsluiting. En dus werd door hun een ultimatum gesteld. Alle joden weg, of wij er weer vrijwillig uit De keuze lag voor de hand. De joodsche leden verdwenen. De vrijmetselaars echter, ofschoon na het verbod hunner loge's en nauwverwante or ganisaties to ex-magons geworden, bleven. Het waren er niet al te veel. Maar ze ble ven. De vrijmetselarij is in het Derde Rijk niet minder gehaat dan het communisme, het marxisme en het jodendom. Generaal Ludendorff heeft ze al te zaam de „Ueber- staatliche MSchte" gedoopt en vervolgt ze rusteloos met zijn vertoornde actie. De Rotaryclubs waren in Duitschland nu wel „judenrein" en demonstreerden haar verknochtheid aan het nieuwe régime. Maar ze waren en zijn heden nog een deel van het „73ste district" van Rotary International, dat nog Oostenrijk en Dantzig omvat. En dair zijn de joden, de vrijmetselaars, de marxis ten wellicht, en zeker ook de conservatieven en liberalen lid gebleven. Gelijk verder in alle Rotaryclubs ter wereld. En die „verder felijke machten" hebben het recht, in Duitschland alle rotaryclubs te bezoeken en met „Nazi's", met Duitsche rijksburgers te tafelen, hun de hand te drukken, vriendschap met hen te sluiten. Een vreeselijke gedach te Men rapporteerde der regeering ook, dat nieuwe gelederen van vrijmetselaars in den laatsten tijd de Rotaryclubs binnengedron gen waren, zeker met de bedoeling, daar hun propagandagif verder te verspreiden. In werkelijkheid is dit alles natuurlijk eenafschuwelijke vergissing. Rotary is geen geheime bond, heeft geen geheime doe len. Het Rotary-clubleven speelt zich in vol le openbaarheid af en kan overal door gas ten, die zonder eenige beperking welkom zijn, gecontroleerd worden. En Rotary heelt over de geheele wereld, ook in Duitschland, reeds onnoemelijk veel goeds op cultureel en menschlievend gebied tot stand gebracht. Nu komt eensklaps deze sensationeele ver rassing. Kort nadat 250 Duitsche Rotarians, daar toe in staat gesteld door een verbluffend groot bedrag aan „deviezen", dat deze zelfde nu zoo vertoornde regeering daartoe bij al len nood ter beschikking stelde, Duitschland op zoo waardige wyze op de jaarlijksche „conventie" van Rotary International, dit maal in Nizza, vertegenwoordigd hadden en er in geslaagd waren honderden Rotarians uit tientallen vreemde landen hun terugreis over Duitschland te doen nemen. Ondanks dit alles, ondanks alle heden nog evenzeer als in 1933 aangevoerde motieven om Rotary niet alleen te dulden maar zelfs te ondersteunen, plots deze maatregelen, die met een algemeen verbod vrijwel gelijk staan. Hoe „het buitenland" hierop reageeren zal, weet ik heden nog niet. De Duitsche pers zal het wel niet verklappen. Men zal de buitenlandsche bladen moeten afwachten. Maar zeker is, dat dc echo een internatio-- - nale wanklank zal terugwerpen. En eerlijk telegram-drukte in deze w gezegd: dat heeft het Derde Rijk verdiend. Men kan hier over deze zaak ook andere dan de officieele stemmen hooren. Maar die wil ik hier liever niet aanhalen. Vleiend voor „het régime" zijn ze niet. Doch zeer treffend. Men krijgt waarlijk den indruk, alsof dit Derde Rijk maar ook niets verzuimen wil om zich in het buitenland onpopulair te ma ken. Met het hoofd door den muur is het devies. Koppig doorzetten, wat men zich Een jongeman terecht, de andere vermoedelijk al in Spanje. Ofschoon het onderzoek nog in voJ4en gang is, begint er toch al eenige tee- kening te komen in de geheimzinnige verdwijning der sedert Maandagmor gen vermiste jongemannen. Het staat thans vast dat een der aanvan kelijk vermisten, een zekere Jo de Koning, veilig in Amsterdam zit. Loek Kalden uit Tricht is echter geronseld en zit reeds in 't buitenland. Volgens een beschreven ansicht, die een van Loek's beste vrienden hedenmorgen te Tiel ontving, zou hij een klein ongeluk je gehad hebben en daarvoor behandeld zijn in het St. Josse-ten Noode ziekenhuis aan de Rue de Liedekerke te Brussel. Vol gens deze kaart dacht Kalden thans reeds in Spanje te zitten. Het onderzoek naar den ronselaar heeft nog weinig resultaat opgeleverd, omdat Kalden zich zelfs tegenover zijn vrienden niet heeft willen uitlaten wie dat was. Naar alle waarschijnlijkheid zal men den ronselaar echter in de richting Culemborg moeten zoeken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de aan vankelijk gelijk met Kalden verdwenen bakkersknecht de Koning meer van deze zaak weet, want deze heeft een zeer eigen aardige rol gespeeld bij het vertrek van Kalden. De Koning is bij Kalden's moeder gekomen met de mededeeling, dat hij acht dagen vacantie had en naar Eindhoven ging. Zaterdag is hij toen met Loek naar Tiel geweest en heeft daar getracht enkele jongelieden te bewegen naar Spanje te gaan, daarbij den schijn wekkend dat hij zelf ook ging. Maandagmorgen is hy met Kalden naar Culemborg gegaan, waar een zuster van hem woont, en vandaar is Kalden 's mid dags via Eindhoven naar de Belgische grens gegaan, terwijl de Koning niet naar Eind hoven is vertrokken, maar naar Amsterdam. GESLAAGDE PROEFVLUCHT VAN S PORTW ATER VLIEGTUIG. Het eerste sportwatervliegtuig in Neder land, de Taylor Club, eigendom van de ge broeders H. en J, Heymans, heeft heden, be stuurd door den heer Schmidt Crans, chef instructeur van de Nationale Luchtvaart- school, met succes zijn eerste proefvlucht ge maakt. Het toestel werd in de vroegte van de Ringvaart te Schiphol naar de Nieuwe Meer gesleept, waar gestart werd. Na eenige rond jes te hebben gemaakt, voerde de piloot op het meer een vlotte daling uit. Na den ben zinevoorraad te hebben aangevuld is de heer Schmidt Crans opnieuw opgestegen. Hy vloog rechtstreeks naar de marinevliegha-1 ven te Schellingwoude en daalde daar. Het toestel heeft een plaatsje in een der I vliegloodsen gekregen. Het ligt in de be-1 doeling in de eerstkomende weken regelma tig proefvluchten te Schellingwoude te ma ken. Alle instructeurs der N.L.S. zullen met het toestel vliegen, evenals de heeren Hey- M—, De raad van Nieawe Niedorp neemt voorstel met algemeene stemmen aan. Vanavond zal de gemeenteraad van Winkel hierover beslissen. De gemeenteraad van Nieuwe Wfe. dorp kwam hedenmiddag om kwart voor drie in openbare zitting bijeen. Het be- langrijkste punt van de agenda was een voorstel om het gemeente-gasbedrijf voor den prijs van 85.000 aan Alkmaar over te doen. De gascommlssie adviseerde, om dit voorstel aan te nemen. TOENEMEND TELEGRAAFVERKEER. Gevolg van de tariefsverlaging. Een telegram voor een kwartje. De verlaging van den prijs voor een bin- nenlandsch telegram tot een kwartje voor ten hoogste 18 woorden is niet zonder in vloed gebleven op den omvang van het telegraafverkeer. Na Februari, de eerste maand van het nieuwe tarief, is het aantal binnenlandsche telegrammen voortdurend belangrijk grooter geweest dan het jaar tevoren, zooals de volgende cijfers uit wijzen: aantal telegrammen 1936 1937 toeneming Maart 82.542 107.854 30,7 April 98.922 116.024 17,2 Mei 108.869 134.280 23,3 Juni 107.431 124.644 16 Juli 109.507 130.643 19,3 De inzinking in Juni ten opzichte van Mei en Juli is het gevolg van de buitengewone Wat helpen dan honderden millioenen marken voor „propaganda", voor bekeering van buitenlanders en binnenlanders, die toch *<u,u>um vumspaiuj, ae uunscn nationale al bekeerd zijn, of zich nooit bekeeren laten, partij. Louter menschen, die meer of minder 0f alleen maar beleefd glimlachen, op inter- tot de veelgesmade voorgangers van de Hit- nationale congressen in Duitschland handjes lerbeweging behoorden. Maar ook joden. Jo- geven, en -« noemde maanden. In Mei n.1. is de trouw' lustigheid het grootst met als gevolg een groot aantal gelukwenschtelegrammen. In Juli doet de seizoendrukte zich gelden. Vastgesteld mag worden, dat de tariefs vermindering voor de binnenlandsche tele grammen van 10 woorden van 50 tot 25 cent en de overeenkomstige verlaging voor tele grammen van een grooter woordental in een behoefte heeft voorzien. Voor velen - -mbleek voor de verlaging van het tarief een eore isch als doel gesteld heeft. Ergeren, beletsel om tot de verzending van een tele- vloed men er®eren kan' Na ons de zond- gram over te gaan. Nu men reeds voor een kwartje naar elke plaats van het land zijn telegram kan sturen, is dit voor menigeen reden om van de snelheid der telegrafie gebruik te maken. den van naam, rijk en met veel invloed. En ook, hoewel niet bijzonder talrijk, vrijmet selaars. Waarbij nog kwam, dat deze clubs deel uitmaakten en maken van „Rotary In ternational". Een vreeselijk woord, de roode lap voor den stier: dit korte woord interna tionaal, voor eiken rechtgeaarden Hitleraan- hanger. Waarom niet in '33 opgeruimd? Waarom dan niet maar dadelijk in 1933 opgeruimd ook met de Rotaryclubs? Nu, er waren verstandige menschen onder de hooge ambtenaren in de Wilhelmstrasse zitten gebleven. En die waarschuwden: Ro tary is een vereeniging met de Ver. Staten als bakermat. Vele staatshoofden in andere landen zijn eere-voorzitters of beschermhee- ren van Rotary. Duitsche Rotarians kunnen als zoodanig de Rotary-clubs in de geheele wereld bezoeken, vriendschap aanknoopen in voordrachten vertellen van het Derde Rijk. Vele duizenden buitenlandsche Rota rians komen per jaar naar Duitschland en kunnen daar hartelijk ontvangen en inge licht worden. Het ware hoogst onhandig, Amerika voor den kop te stooten (welks consul-generaal te Berlijn bovendien lid van de Berlijnsche Rotary-club is) in zooveel andere landen waar Rotary bloeit, nieuwe ontstemming te wekken, en vooral: zichzelf te berooven van de enorme nationale pro pagandistische mogelijkheden, die Rotary nu eenmaal biedt. Het schijnt, dat de revolutionnaire storm- loopers onder de hakenkruisvaan in den eer sten tijd voor zulke argumenten gecapitu leerd hebben. Heden verklaren zij, dat zü m die eerste periode te veel te doen hadden met het opruimen van „nóg gevaarlijker organisaties". En ook eens wilden afwachten, hoe Rotary zich ontwikkelde. Nu, Rotary ontwikkelde zich in Duitsch land inderdaad na 30 Januari 1933 eenigs- zins anders dan overal elders. Het voelde er niet veel voor, zich te laten „gelijkschake len" (wat trouwens ook feitelijk in strijd was met de beginselen door Rotary Interna tional van Chicago uit gepropageerd) en handhaafde voorloopig zijn joodsche leden. Dat dit niet zoo blijven kon, lag voor de hand. Toen de clubs er toe overgingen zich aan te passen en op den duur in Duitschland geven, en verzekeren, dat zij vol bewonde ring van zooveel talent voor organisatie kennis genomen hebben. Het is om te huilen. (Ongecorrigeerd.) Een vijftienjarige jongen overleden. In de gemeente Alphen a. d. Rijn heb ben zich de laatste dagen zonderlinge ziekteverschijnselen voorgedaan, welke aanleiding hebben gegeven tot geruch ten omtrent een ernstige vleeschvergif- tiglng, waarvan tot dusver echter niets is gebleken. Het vijftienjarige zoontje van de fa milie Meerlo, wonende in de Gnephoek, ia in het ziekenhuis te Leiden aan dis- enterie overleden. Woensdagmiddag openbaarden zich bij zijn dertienjarig zusje deaelfde ziekeverschijnselen en wederom in zoo hevige mate, dat aan een voedselvergif tiging werd gedacht. De politie heeft in verband hiermede een diepgaand onderzoek ingesteld, doch tot dasver is daarbij omtrent vergifti ging niets komen vast te staan. Mede in verband met het resultaat der sectie, welke dr. Hulst gieteravond op het lijkje heeft verricht, vermoedt men, dat het hier een geval betreft van baccllaire dlssenterie. Het ondersoek wordt intussohen nog voortgezet In Amsterdam tal geen agent van politie meer aangesteld worden, tenzij hij in het bezit is van het H. L. O.-diploma. BERLIJNSCH CORRESPONDENT VAN DE „MATIN" VERONGELUKT. Gisteren is de Berlijnsche correspondent van de Matin, Michel Eossan, op een auto tocht in de omgeving van Frankfurt veron gelukt en om het leven gekomen. De Duit sche journalist, die hem vergezelde, werd ernstig gewond. ONRUST TE TANGER. Ter gelegenheid van den val van Santan der hebben de aanhangers van Franco te Tanger hun huizen versierd. Tegen midder- nacht raakten aanhangers van beide Spaan- sche partijen slaags, revolverschoten weer klonken en een pérsoon werd gedood en verscheidenen gewond. DE TOESTAND VAN DEN BRITSCHEN GEZANT. Het blijkt thans, dat de rechterlies van den Britschen gezant in China Hugessen geraakt is. De bebloeding vermindert even wel. Over het algemeen is de toestand van den gezant verbeterd. NATIONAAL-SOCIALIST TE WEENEN VEROORDEELD. Wegens Illegale werkzaamheden. Een nationaal-socialist is te Weenen tot vijftien maanden dwangarbeid veroordeeld, omdat hij heeft medegewerkt aan het dag blad Osterreichischer Beobachter, dat in 40.000 exemplaren wordt verspreid door een illegale perscentrale, welke tot nu toe nog niet ontdekt is. LORD ROTHSCHILD OVERLEDEN. Lord Rothschild is op 69-jarigen leeftijd op zijn landgoed Tring Patrk Herts, over leden. Lionel Walter Rothschild werd op 8 Fe bruari 1868 geboren als oudste zoon van den eersten baron Rothschild en Emma, de dochter van baron Charles Rothschild uit Frankfort a. d. Main. Lord Rothschild, die vrjjgezel was, was sinds 1899 trustee van het British Museum. Hij had te bonn en te Cambridge gestudeerd. Van 18C9 tot 1919 was hij lagerhuislid voor Ayles- bury. Van zijn hand verschenen eenige publicaties op het gebied der zoologie. Zijn neef Nathaniël Mayer Victor Roth schild erft den titel. Wat is er simpeler, gewoner dan een heg? Wat hagedoornstruiken, wat elzen hakhout, wat ligusterplanten, wat scherpe, stekelige hulsttakken. Is daar zooveel bij zonders aan, waard dat de lof ervan wordt gezongen? Laat ik beginnen met te zeggen, dat ook het simpele en gewone vaak onzen lof ver dient. Wie vergeet den dag der kleine din gen? zegt de Bijbel ergens en inderdaad, dien mogen wij niet vergeten. Het was slechts een zonnige glimlach, het was maar een vriendelijk woord En zoo voort. U kent het versje. Maar bovendien, zoo gewoon en zoo vanzelfsprekend is een heg helaas niet meer. Komt u op Texel of op Wieringen dan zult u daar de tuinwalletjes vinden. Ook op de Voorst, het hooge land bij Vol- lenhove en in Gaasterland komen zij voor, deze aardige walletjes, „tunen" zeggen de Texelaars, die als landafscheiding dienen. Nog ziet u daar die tuinwallen veel en ze vormen een karakteristiek stuk land schap, begroeid met gras en kleurige bloe- mentooi van zandblauwtjes en graslokjes, van rolklaver en stalkruid, van welige overvloed van rose Engelsche grasvegeta tie hier en daar. Drijver in zijn boek over Texel klaagt er echter over, dat zij voor een deel verdwenen zijn en plaats maakten voor palen en planken, voor harmonica gaas soms en hij noemt dit terecht een betreurenswaardige aantasting van het landschap. Texel is een schapeneiland en gelukkig hebben de oude walletjes dit bo ven het nieuwe materiaal voor, dat ze bij guur en regenachtig weer een deugdelijke beschutting vooral aan de lammeren geven. Dat geeft dus mede goede hoop, dat zij niet verdwijnen zullen. Maar wij moeten tot de heggen terug- keeren, hoezeer ook deze tuinwalletjes aandacht en lof verdienen. Wat op Texel en op sommige andere plaatsen van deze wallen geldt, dat geldt elders helaas van de heggen: zij zijn niet meer zoo talrijk als voorheen. Ook in plaats van de Meidoornhagen, om die maar vooral te noemen, kwamen vaak betonpalen, gaas afscheidingen en dergelijke weinig fraaie, veeleer ontsierende hekken en scheidingen langs wegen en weiden, langs akkers en vaarten. In allerlei opzicht is dit te betreuren. Op zichzelf vormen deze heggen een prachtige natuurlijke afscheiding, die zich harmonisch aansluit bij het landschap, die daar sinds eeuwen volkomen past. Maar wat bergen zij ook verder niet aan schatten. Onder de heggen groeien doove- netels en balsaminen, heggeranken en hop planten, herdertaschjes en handsdraf en kamile, ja wat niet al, kleurig, fleurig, bont en veelzijdig. Tusschen het groene blad, de blanke bloei, het fonkelend rood der herfst vruchten van de hagen slingeren zich de braamstruiken en de hagewinden: nieuwe weelde van bloei en vrucht. Vlinders kun nen met gaas niets beginnen, maar de heg gen kunnen zij gebruiken om er hun eieren te leggen, om er zich als pop aan vast te hechten, om straks als een kleurig wonder op te wieken uit de donkere diepten van 't heggestruweel de wijde zonnige wereld in. Vogels bouwen in de heggen hun nesten, meezen en winterkoninkjes, vliegenvangers en spotvogels, allerlei klein gevogelte vindt hier zyn thuis. Op den trek in den herfst strijken de vinken en sijsjes, de goudhaan tjes en de kneuen in de hagestruiken neer en vullen de lucht met hun getwinkel en jolijt. Een heg, vooral zoo'n oude, verweerde, in het wisselend gety geknauwd en gekorven, maar ieder jaar weer uitschietend in prille groei, een heg is een prachtding aan den rand der velden, langs den slootkant, rond om de bouwakkers. En wat daar om en bü zoo'n heg behoort, het is een rijke wereld op zichzelf, een veelzijdige samenleving van blad en bloem en vrucht, van insect en vogel van allerlei klein gedierte. Ja, het is een vreugde de lof der hagen te mogen zingen en te mogen pleiten voor de in standhouding ervan ter wüle van hun nut tige functie en hun bescheiden zich voor doende, maar ryke, gevarieerde schoonheid! A. L. B. Alkmaar krijgt dan het recht om het ge, te leveren, terwijl het tevens eigener wordt van de directeurswoning met het kantoor, de fitterswoning en twee stokers- woningen, samen groot 9652 M2. Benevens ontvangt Alkmaar 't recht om in de wegen gasbuizen aan te leggen en daarvoor geen retributierecht verschuldigd. Het gas moet voorts van dezelfde kwaliteit zijn als in Alkmaar. Den verbruikers van gas te Winkel, Oude- en Nieuwe Niedorp wordt door de vervallen meterhuur een reductie van 2000 per jaar toegestaan. De prijs van gas berekend op een kolanprtja van 12.50 per ton franco tot de loods tö Alkmaar. Mocht deze prijs stijgen, dan mag dg gasprijs verhoogd worden met oertt per M». Nieuwe verbruikers betalen de Alkmaar, sche gastarieven, terwijl verder het perso neel van het gemeentelijk gasbedrijf «1 moeten worden overgenomen. Komt dit personeel op wachtgeld, dan moet dit geschieden volgens de geldende wachtgeldregeling. Als datum van overdracht wordt 1 Jfen. 1938 aangenomen. Nadat dc raad ongeveer een Üelf uur in comité geweest was, werd het voorstel met algemeene stammen aan genomen. Hedenavond komt de raad van Winkel voor behandeling van een dergelijk voorstel in vergadering bijeen. van Vrijdag 27 Augustus 1937» w OPGAVE VAN NO ORDHOLL ANDSOH LANDBOUWCREDIET N.V. laatst* k. 22.30-45, STAATSLEENINGRN. 4 NederL 1934 100'i/J 4 Ned.-lndië 1934 100%, 5 X DuitschL '30 m. verkl. 36 BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank 157% Handel Mij. Cert v. 250 191*/, Koloniale Bank Ned. ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Als Kunstzijde Unie Caivé Oelit Cert. NederL Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel i a t Cities Service t i Kennecott Copper Republic Steel t Standard Brands a i Steel comm. 167«/e 167 93»/, 269 388 169V16 67'/a 70l/« 27/i«, 42% 26'%, 85/, 82'/!, U. S. Leather t CULTUUR MAATSCH. H. V. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions a MIJNBOUW. Alg Explor. Mij.i Redjang Lebong t PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Patr. t Perlak Phillips Oil s s - Shell Union a a i 19'/i« T;J- w 5401/, 238 171»/, 59'/, 27.00| 126V, 174'/, 410 421% 106 42Vu Qinjdutf Uur woVuut^/ WaorLH zoo'n bord staat Is het einde van een voorrangsweg in zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden: Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust i Serbedjadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia a Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. gNotaering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers X. heden X P^' WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. 157/i» 291% 243V» 251»/, 11S»/» 175 511/16, 164'/, 156»/, 257 337 338% 571/, 31UA» 21 90 8% WO»/, 100 35'/, 158 191 168 166 74*/,-5 93 270 390.1 168'/,-J 65V, 411/,.% 6*/is-i 2Vi» -»/» 42f.ii/M 26f.w/ls 8'/, 81V,.»/, 7Vs 533-4 231 168 V, 581/s 402'/, 416»/,-7 107 41% 181%,.; 15%-; 288j-9j 240 2463/, 116'/, 174 5l/,-9/is 1623/,-3 155'/,"i 256 335 338% 54 303/, .7/s 19% 90% 8% New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag Vorige koers 1.81 Vs. 9.03'/, 72.86 6.79'/, 30.53 X 41.62% 40.32 X 46.57% 45.40 9.55 6.32% Heden: 1.81»/s 9.02 X 72.88 6.79 30.55 41.62 40.27 X 46.52X 45.35 'l

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10