HOOGMOED WORDT GESTRAFT. Een Microscoop zonder lenzen. DE BETOVERDE RING. DE ZEILFIETS Allerlei Knutselwerkjes DE NIEUWE PET HET WONDERRAD. VOOR ONZE KIND Harry, de cowboy Een gebeurtenis in Arizona. door Carly Vos. Op de weiden langs de Rio Gila in Arizona graas den 60.000 runderen, die het eigendom waren van een aantal farmers. Elk jaai wanneer er kalveren ge boren waren, kregen de jonge dieren hetzelfde stem pel als de moederkoe droeg, zodat de eigenaars hun dieren konden herkennen Maar er waren altijd een paar honderd kalveren on der, die moederloos waren, of hun moeder verloren hadden. En om deze kal veren werd er ieder jaar opnieuw gevochten, doch door verloten maakte men de zaak dan weer in orde. Doch sinds Jim, een be ruchte cowboy voorman was geworden op de ranch, ging dat niet zo gemak kelijk. Hij eiste namelijk voor zich het recht op om alle kalveren, die hem be vielen, voor zijn meester te nemen en met diens merkteken te voorzien. De andere cowboys konden tegen de gevreesde Jim niet veel uitrichten, tot «en jonge man, Harry, voorman werd op de ranch, vlak bij die van de baas van Jim. Toen bij het volgende merken Jim weer alle kalveren, die hem be vielen, voor zijn meester opeiste, zei Harry koel „Laten wij de twijfelachtige kalveren liever verloten". Met fonkelende ogen reed Jim op Harry toe. „Wat wou jij, mannetje? Ben jij soms van plan om nieuwe bepalingen in te voeren Dat zal je heus niet lukken, hoor 1" zei hij grimmig. „Jij bent nog veel te groen". „Dat weet ik nog zo net niet I" zei Harry weer even koel als tevoren. „Dat zullen we eerst moeten nagaan." „Oho! Wou jij het met me uitvech ten meneertje Dat zou je niet bevallen. !e zou toch het onderspit delven, ge- oof mij I" schreeuwde Jim. Hij dacht dat Harry daardoor bang zou worden. Maar dat had hij mis. „Goed, laten wij het uitvechten z«i Harry. Stom verbaasd keek )im hem aan. Niemand had het ooit gewaagd met hem te vechten. Dat was iets geheel nieuws voor hem. „Het zal je berouwen, maar laten wij vechten voor mijn part", zei hij na en kele minutten. „Jij mag zeggen hoe „Nou, omdat wij toch cowboys zijn, laten wij daarom de lasso nemen", stelde Harry voor. „All right", (in orde), knikte Jim. „En wie de ander uit het zadel licht, die wint. Win ik, dan worden de kal veren verloot. Win jij, dan mag jij de kalveren uitzoeken, die je wilt hebben", Jim onderdrukte slechts met moeite de vreugde, die hij voelde toen hij dit voorstel hoorde. Want hij was toch overal bekend als de beste lassowerper Ook de andere cowboys waren er vast van overtuigd, dat Jim winnen zou. Dat vonden zij niet erg prettig, want zij gunden hem de nederlaag. En ook zij vonden dat de kalveren verloot moesten worden. Harry wist natuurlijk met welk een gevaarlijke tegenstander hij te doen had, maar hij had zich altijd erg in het las- sowerpen geoefend en hij wist, dat hij niet voor Jim behoefde onder te doen. En verder was hij een voortreffelijk ruiter, en goed rijden komt er bij het lassowerpen heel erg op aan Eerst reden de beide ruiters in galop in een kleine kring. Zij zwaaiden met hun lasso's. Beiden wachtten zij tot de ander zich bloot gaf. jim werd zo de eerste die wierp. Maar zijn lasso raakte alleen de plaats, waar Harry even van de voren gezeten had. Harry had zich, net zoals de Indianen doen, helemaal opzij laten vallen, zodat hij eigelijk naast het paard hing. Zo kwam het, dat Jim's losso alleen Harry's zadelknop raakte. Jim galoppeerde direct weg, om zodoen de Harrv's paard omver te werpen, maar Harrx zat alweer in zijn zadel en galop peerde mee, waardoor de lasso van Jim slap hing. Hij Harry had nu jim van achteren kunnen vangen, maar hij was niet tevreden met zo'n goedkope overwinning. Hij wilde Jim van voren te pakken krijgen Hij wachtte daarom tot jim zijn lasso weer naar zich toetrok, toen hij deze van zijn zadelknop gestroopt had. Daarop reden de beide tegenstanders op elkaar in. Ditmaal was Harry Jim iets te vlug af. Zijn lasso omvatte Jims bovenlichaam; vlug galoppeerde Harry, nu in tegen gestelde richting weg, en zo werd Jim uit het zadel gelicht, Deze nederlaag bewees wel, dat Jim niet onoverwinnelijk was. Hij kon nu niet meer doen en laten wat hij wilde. En daarom verdween hij al heel gauw uit de streek, waar hij zijn meester had gevonden, om ergens anders zijn haan weer koning te laten kraaien. Het is algemeen bekend, dat er foto grafietoestellen zonder lenzen zijn, de z.g. speldeprik-camera's. Op dezelfde wijze kan men ook een microscoop zon der lenzen maken en het is niet eens zo'n slechte; een goed geslaagd toestel vergroot 64 maal. Wij nemen een korte, lege garenklos, die niet langer is dan ongeveer 2 c.M. («g. O- waarvan wij de opening aan één kant verder uitboten. Dan maken wij de binnenzijde zwart, waarvoor wij het best Oost-Indische inkt kunnen ge bruiken. nadat de klos weer droog is, bevestigen wij een rond uitgeknipt plaatje' Hoe eenvoudig dit toverkunstje ook is, als je het in een gezelschap vertoont, zal iedereen verwonderd zijn, dat zo iets mogelijk is. Men vraagt aan één der aanwezigen een ring, die men aan een touw rijgt. (A). De beide einden van het touv laat men door twee toeschouwer: vasthouden, een derde toeschouwe laat men vervolgens een zakdoel over de hand leggen, waarna mer de ring laat zien, die van het touw tje bevrijd is, ofschoon de beidi einden van het touw nog steed: worden vastgehouden (B). Hoe di mogelijk is, zul je denken? He kunstje wordt op de volgende wijzt gedaan. Buiten het touwtje waaroj zogenaamd de ring wordt gescho ven heeft men nog een klein ander touwtje nodig, waarop de ring ir werkelijkheid geschoven wordt. Met de duim en wijsvinger pakt men de touwtjes zodanig beet, dat het er uitziet, alsof men maar één touw in de hand heeft (C). Nadat de hand met de zakdoek toegedekt wordt, behoeft men het touwtje alleen maar los te laten om de ring weer vrij te krijgen. Het kleine stukje touw laat je ongemerkt verdwijnen. Het plaatje laat duidelijk zien hoe het kunstje uitgevoerd moet worden. Een knutselwerkje voor twee Er zijn handige menschen, die uit verschillende dingen, die je kunt vinden op een auto-kerkhof een nieuwe auto bouwen. En waarom zouden die handige lui die er stellig onder jullie zijn, niet een zeilfiets uit oude fietsen maken Twee, soms meer per sonen kunnen vervoerd worden, wanneer er maar genoeg wind is. Bovendien kun je er aardig vlug mee rijden en je hebt zo doende veel genoegen. De tee- kening Iaat zien, hoe zoo'n zeil fiets in elkaar moet worden gezet. mica of celluloid op het vergrote gat met een paar spijkertjes (B. fig I). Op het andere gat wordt een stukje zwart karton geplakt (C) en met een naald wordt juist in het midden daarvan een gaatje geprikt (D). Dit gaatje mag niet te groot zijn, anders wordt het beeld onscherp. Om de microscoop nu te gebruiken wordt het voorwerp met een beetje wa ter vastgekleefd op het doorzichtige plaatje (B). Als men nu door het gaatje (D) kijkt en de microscoop tegen het licht houdt, ziet men het voorwerp ver groot. In (fig. 2) zien wij de werking van de microscoop verklaard. Hoe dich ter een voorwerp bij ons oog is-, hoe grooter het lijkt. Wij zouden dus een voorwerp heel groot kunnen zien, als wij het maar dicht bij ons oog konden brengen. Maar zodra een voorwerp minder dan 10 c.M. van het oog verwijderd is, zien wij onscherp. Wij kunnen met ons mi croscoop nog scherp zien op ongeveer 2 c.M. afstand (de lengte van de klos) ■*en daarom zien wij de dingen 64 maal vergroot. Fig. 3 beeldt de vleugel van een dode vlieg af, die zoo groot als een hand lijkt. Een haar lijkt zo dik als een touw. Wij kunnen ook de bekende infusoriën zien, microscopisch kleine diertjes. Wij laten daarvoor een beetje hooi in water weken, en na een paar dagen worden een paar iruppeltjes op het doorschijnende plaatje gelegd. Wij zullen dan in het water honderden kleine diertjes zien krioelen. Puzzles voor jeugdige handwerkstertjes. Een blad en een vis. Deze keer heb ik twee puzzles voor jullie, die je eerst zelf moet maken, je kunt de afbeeldingen, die je hierbij ziet, vergroot tekenen op een stuk kar ton en ze dan langs de lijnen in stuk- jes knippen, maar je kunt natuurlijk ook deze afbeeldingen uitknippen en op karton plakken. Wanneer de lijm helemaal droog is, kun je de stukken uitknippen. Wanneer je het erg mooi wilt doen, 1. Die pet is me toch veel te ruim bromt vader, happend van een pruim 2. Maar moeder geeft met naald en De nieuwe pet 'n goede maat [draad 3. En ook de dochter, braaf van zin, J 4. En vader zit te schuddebollen, Neemt vaders pet een beetje in.... Hoe komt z'n hoofd toch gezwollen kun je de puzzle met de figuurzaag uitzagen. Je kunt daarvoor eenvoudig sigaren kistjes en dergelijke gebruiken. Als je dat doet, is de puzzle reusachtig stevig Wanneer je met een heel stel kin deren bent, kun je zorgen, een heleboel puzzles te hebben. Je kunt die maken, door ze op verschillende stukken kar ton over te tekenen en ze dan uit te knippen, maar één voor één alsjeblieft De stukken, die bij elkaar horen, doe je in verschillende enveloppen, die je onder de kinderen verdeelt Ieder krijgt een blaadje of een vis en moet nu maar zijn geluk beproeven om z< weer goed in elkaar te leggen. Wie het eerst klaar is, heeft het spelletje ge wonnen I Het rad, waarvan wij hier een be> schrijving geven heet daarom wonderrad, omdat het ronddraait zonder dat het door de een of andere zichtbare kracht wordt voortbewogen. Wij nemen allereerst een fles, die wij voor de helft met water en zand vullen, zodat hij stevig op de tafel staat. Dan doen wij er een kurk op en steken in de kurk een naald. Nu snijden wij uit een andere kurk een kleine, ronde schijf, die niet te dun mag zijn en steken er vier koperdraden van de zelfde lengte in. Deze koperdraden zijn de spaken van het wiel. De wielrand maken wij van ijzerdraad, waaromheen wij de uit einden der koperdraadjes wikkelen. Nu is het rad klaar en wij plaatsen het op de naald, zo, dat het rad in evenwicht licht en gemakkelijk kan draaien. Na deze voorbereidingen verschaffen wij ons een kleine spirituslamp, die wij zo plaatsen, dat de vlam juist onder het ijzerdraad komt te branden. Nu nemen wij een kartonnen doos, die ongeveer even hoog is als de fles met het rad. oven in het deksel verbergen wij een gewone hoefijzermagneet natuurlijk zo, at zich de magneetpolen tegenover het spiritus vlammetje bevinden. Steken wij ou et lampje aan, dan zullen wij zien, dat het rad vanzelf gaat draaien.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12