Een auto bij Nootdorp door een sneltrein gegrepen. SCHOORL ZUIDSCHARWOUDE OUDORP HEILOO STOMPETOREN URSEM OUDE NIEDORP BERGEN GROOTSCHERMER OUDKARSPEL De affaire-Bakhuijs. Zwemwedstrijden van D.A.W. districtwedstrijden te alkmaar. de wereldkampioenschappen te kopenhagen. draverijen te abcoude. De Hage-predik mg Men schrijft ons: De hagepreeken vanwege de evang. gem. Geesterweg la te Alkmaar, hier deze zomer wederom gehouden, reeds voor 45e jaar, mochten zich in goede belangstelling ver heugen. Vooral 's Zondagsmorgens zaten velen te luisteren, terwijl verscheidene menschen eerbiedig op een afstand ston den. Openluchtprediking is altoos een prachtig evangelisatiemiddel. Het mooie was, dat hier menschen uit allerlei rang en stand ontwikkelden en eenvoudigen, samen op banken zaten. Hier waren geref., chr. geref., herv. en ev. luth. samen, zonder dat een wanklank werd gehoord. Een proeve van de „Vrede op aarde", van binnen uit! Merkwaardig en schoon, dat ds Ruys dit jaar bij zijn strandzending. ook van joodsche zijde, vaak waardeering on dervond! Baggerregeling. De baggerregeling zal in deze gemeente worden ingevoerd met ingang van Zaterdag Opbrengst speldjesdag. De opbrengst van de speldjesdag ten bate van de r.-k. herstellingsoord-vereeni- ging van spoor- en tramwegpersoneel heeft in deze gemeente bedragen 33,15. Geslaagd. De heer H. P. van de Berg, werkzaam aan het G. E. B. alhier, is Woensdag te Am sterdam geslaagd voor het diploma Sterk stroommonteur. Naar de Sunlight-fabrieken. Woensdag maakten een veertigtal vrouwen een excursie naar de Sunlight- fabrieken te Vlaardingen. Na het gebruik van een smakelijken broodmaaltijd werd onder leiding van een paar meisjes het bedrijf bezichtigd. Het toe val wilde, dat bij dit gezelschap de 10.000ste bezoekster den drempel overschreden had. De gelukkige, mej. Kieft uit Grootschermer, werd een aardig korfje met allerhande zeepartikelen, plus een Kodak-fototoestel aangeboden. Verder werd de heele club, en zij apart op het papier vereeuwigd. Nadat men een kopje thee genuttigd had, werd de reis voortgezet door het Westland, waar druivenkassen werden bezocht. In Scheve- ningen genoot men van de zee, in Den Haag werden de bezienswaardigheden bewonderd. De gemeente in de 8ste klasse. Ter gemeente-secretarie alhier is inge komen het bericht van den minister van sociale zaken, dat onze gemeente gerang schikt wordt in de achtste klasse wat betreft het tarief van de steunverleening aan werk- loozen. Hierdoor wordt de kindertoelage in het algemeen van 0,50 op f 0,75 gebracht. Een schaduwzijde van deze verbetering is, dat de hachelijke financieele toestand van de gemeente er nog meer bedenkelijk gaat uitzien. De nieuwe regeling zal pas ingaan, indien de ramingen op de begrooting inzake de posten van steunverleening en werkver schaffing nader zijn getoetst en goedgekeurd door Ged. Staten der provincie. Verdiend loon zal in aanmerking worden genomen bij de berekening van de steun- uitkeering volgens de bestaande regelen, b.v. wat betreft inkomsten van minderjarige en/of meerderjarige inwonende kinderen, inkomsten van kostgangers, loon voor ver richt werk, maxima-uitkeeringen enz. De betrokken arbeiders mogen wij er wel op wijzen, dat zij bij verandering in de samenstelling van hun gezin en by andere omstandigheden, die van belang kunnen zijn op hun verhouding tot de steunrege ling, ten spoedigste aangifte hebben te doen ter secretarie. Tocht van ouden van dagen. Woensdag heeft, begunstigd door schit terend zomerweer, de tocht voor de ouden van dagen plaats gehad. Pl.m. 27 oudjes hebben deze reis meegemaakt en de tocht is uitstekend geslaagd, 's Avonds om ruim half negen kwamen ze weer thuis en in de zaal van den heer Feijs werden ze verwelkomd door het fanfarecorps onder leiding van den pas benoemden directeur, den heer Pee toom van Alkmaar. Het eerst werd het woord gevoegd door den heer De Heer, die dank bracht aan allen die tot het slagen van dit feest hadden medegewerkt, alsmede aan de muziekver- eeniging. Tot slot wekte spreker allen op lid te worden van Plaatselijk Belang. Hierna gaf de heer Wolthuis, een van de drie geleiders, een humoristisch verslag van de reis naar Amsterdam. Het bleek, dat, toen men in Oude Niedorp instapte, de bus reeds aardig vol was. Toen men echter in Verlaat kwam, waar nog eenige reisgenoo- ten instapten, was de bus zoo stampvol, dat een van de geleiders genoegen moest nemen met een vischstoeltje. Men was nog niet Heerhugowaard uit of „pang" was het. Een lekke band. De bus stopte echter niet en men reed door tot de garage, waar het euvel werd verholpen. In Velserend werd een kopje koffie gebruikt en men heeft er ge wandeld. Pl.m. half 12 kwam men bij Hees te Haarlem aan. En hier hebben ze heerlijk gegeten. Hierna ging de reis naar Schiphol, waar terdege is genoten. Prachtige machines heeft mm zien komen en gaan. Om weder om den inwendigen mensch te versterken, ging men naar Heek op het Rembrandts- plein. Er werd eerst nog door een paar drukke straten gewandeld en men was ver-1 wonderd, dat aan het einde van deze wany deling niemand in het drukke ver-keer weïd1 verloren. Toen ze echter bij Heek aankwa men, moesten ze tot hun verwondering 1 ren, dat op hun bezoek niet was geré Ten slotte bleek, dat men bij Heek op Nieuwen Dijk moest zijn. Daar was dao opk alles prima in orde. Na een goeden maaWijd werd de huistocht weer aanvaard, waar men' in goeden welstand aankwam. Overtreding drankwet. Op vermoeden van overtreding der drankwet is bij den winkelier C. H. te Ber gen aan Zee door de politie een onderzoek ingesteld en zijn aldaar een vijftigtal fles- schen met sterke en alcoholische dranken, die in strijd met de bepalingen der drank wet in voorraad waren, in beslag genomen. Schoolreisje. Begunstigd door prachtig zomerweer, maakten de leerlingen der openbare lagere school alhier onder leiding van personeel en ouder-commissie het jaarlijksche school reisje. In opgewekte stemming vertrok de jeugd des morgens per touringcars over Alkmaar, de Zaanstreek en Amsterdam naar Schiphol, waar onder deskundige lei ding de rondgang over het terrein werd medegemaakt en de jeugd een prachtig-idee kreeg van de groote „vogels", die dage lijks ons dorp passeeren. Van zeer nabij kon het vertrek en de aankomst van eenige groote toestellen worden waargeno men. Nadat de dorstige kelen en hongerige magen bevredigd waren, werd naar Oud- Valkenveen gereden, waar voor een ieder was te genieten in zwembad en speeltuin, zoodat te vroeg naar de meening van de jeugd het sein tot vertrek werd gegeven. Zonder de minste storing verliep de te rugreis en het was reeds negen uur, toen allen juichend het dorp weer bereikten, waar „Christiaan de Wet", de plaatselijke muziekvereeniging, reeds stond opgesteld en met blijde toonen de jeugdige feest gangers verwelkomde. Het hoofd der school sprak een kort slotwoord en zeide o.a., dat er zoo veel was genoten, dat de dag eigenlijk nog te kort was geweest. De oudste. Donderdagmorgen is de oudste inwoon ster in deze gemeente overleden, ze werd ruim 94 jaar. Thans is de oudste inwoner geworden M. Kroon, die op het oogenblik 93 jaar is. Voetbal. Onthullingen door het „Agrarisch Nieuwsblad". In het Agrarisch Nieuwsblad (het nummer van Woensdag 25 Aug.) komt onder het hoofd: Licht in het mysterie- Bakhuys een heel lang verhaal voor omtrent de geschiedenis van het con tract met de F. C. Reims. Het blad heeft den tusschenpersoon gesproken door wiens bemiddeling het contract tot stand kwam tusschen Bak- huys en Reims. Het blad vertelt: Eind Juni bevond onze zegsman zich voor zaken, die niets met voetbal uit te staan hebben, in Reims, toen hij bij het dineeren in een bekend restaurant toevallig in contact kwam met den trainer van de groote Fransche Tweede Klasse-club Stade de Reims, een vereeniging met ongeveer 80 elftallen en een vrij groot aantal be roepsspelers. In den loop van het gesprek bleek, dat de trainer, die zeer veel gehoord had van den „besten midvoor van Europa", gaarne met Bakhuys in contact zou willen treden. Onze zegsman, die in Reims goed bekend is en er veel vertrouwen geniet, verklaarde zich bereid als bemiddelaar te fungeeren, indien het bestuur van Stade de Reims zich met Bakhuys in verbinding stelde en deze voor verdere inlichtingen naar hem verwees. Inderdaad ontving onze zegsman eenigen tijd na zijn terugkeer in Holland een schrijven uit Venlo, waarin Bakhuys mededeelde aangeschreven te zijn door de Fransche club en waarin hij onzen zegsman om nadere inlichtingen vroeg. Deze voldeed aan dit verzoek en na eenige ver dere correspondentie ging hij met Bakhuys en zijn echtgenoote naar Reims, op uitnoo- diging en als gast van de Fransche club. Een hartelijk ontvangst. In Reims werd Bakhuys bijzonder harte lijk ontvangen en was hij een week de gast van de Fransche profclub. Mondeling stelde het bestuur van de Stade de Reims hier aar. Bakhuys voor als beroepsspeler tot haar vereeniging toe te treden, op voorwaarden als zelden een voetballer op het Europee- sche vasteland gesteld zullen worden. Ook kon Bakhuys, indien hij dat liever wilde, prof worden bij de Eerste Klasse-club Ra- cing Club te Paris. Hiervoor waren de voorwaarden echter iets minder aanlokke lijk. Bakhuys toonde zich te Reims niet onge neigd op het aanbod van de Fransche prof club in te gaan. Naar onze zegsman ons mededeelde, verplichtte hij zich als het ware moreel tot de Stade de Reims toe te treden, daar hij verschillende voorwaarden o.a. inzake belooning stelde, die alle zonder meer ingewilligd werden en doordat hij meermalen mondeling de belofte afleg de, om, indien hij zijn zaak in Venlo zou kunnen verkoopen, als beroepsspeler naar Gistermiddag is op den onbewaakten over weg aan den Achterweg bij Nootdorp een vrachtauto door den sneltrein uit Gouda gegrepen. De 23-jarige bestuurder A. van Rossum uit Papendrecht werd op slag gedood. De auto werd 400 M. meegesleurd. Op onze foto: De overblijfselen van de auto langs de spoorlijn. Frankrijk te komen. Bovendien teekende hij een voorloopig contract, dat 20 Augus tus afliep, doch dat door beide partijen nog verbroken kon worden. De datum 20 Augustus was gekozen in verband met het feit, dat Zondag 22 Augustus de Fransche competitie begon en de elftal-opgaven vóór dien datum moesten zijn ingediend. Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver nemen, zoo vertelt het blad dan weer ver der, bedraagt het jaarsalaris dat Bakhuys als beroepsspeler bij de Stade de Reims zou verdienen, niet minder dan honderdduizend francs per jaar, dat is in Hollandsch geld ongeveer zevenduizend gulden. Dit salaris werd hem gegarandeerd, indien hij zich contractueel voor twee jaar wilde binden. Bovendien zou hij het plaatsen van zijn handteekening een handgeld van 45.000 francs ontvangen, d.w.z. ongeveer 3000. Deze bedragen zouden reeds bij den Neder- landschen consul in de safe gedeponeerd zijn. Na twee jaar zou hij zijn contract kunnen verlengen, terwijl hij het vooruit zicht had om, als zijn waarde als actief speler verminderde, tot trainer benoemd te worden. Bij dit alles moet men er rekening mede houden, dat in Frankrijk de levens- standaard_ op het oogenblik veel lager is dan hier te lande, zoodat men met hetzelfde geld in Frankrijk veel meer kan doen dan in Holland. De zegsman van het Agrarisch Nieuws blad was van meening, dat Bakhuys, indien hij zich inderdaad contractueel gebonden heeft, door den Franschen Bond onherroe pelijk vervolgd zal worden, indien hij niet in Frankrijk zal komen spelen. Doch ook, wanneer hij slechts de voor- loopige contracten heeft geteekend, en dus juridisch nog vrij uit gaat, achten wij het voor het behoud van een gezond amateuris me van het grootste belang, dat de K. N. V. B., vóór zij Bakhuys verlof geeft weer in Nederlandsche amateurselftallen uit te ko men, een -nauwkeurig onderzoek instelt: 1. Naar de moreele verplichtingen, die Bakhuys in Reims heeft aangegaan, aange zien het niet-nakomen daarvan een smet zou werpen op de eer van alle Nederland sche voetballers. 2. Naar de redenen, waarom Bakhuys het waarlijk schitterende aanbod afwees, nadat hij eerst blijk had gegeven, er zeer veel voor te gevoelen. Toch prof? Intusschen wordt vandaag bekend, dat de K.N.V.B. Bakhuys in de beroepsklasse heeft geplaatst. Dit zou geschied zijn in de be stuursvergadering van Donderdagavond, waar het K.N.V.B.-bestuur besloot, Bak huys tot prof te verklaren, omdat hij de amateur-wetten verre had overtreden. Met dit besluit is Bakhuys dus definitief verloren voor de Nederlandsche voetbal sport en ook voor het nationale elftal, dat geen prof-spelers opneemt in zijn gelede- Zwemmen. Zondag a.s. in Pesie's bad. Zondagmiddag 2 uur organiseert D. A. W. zijn jaarlijksche zwemwed strijden voor Noordholland boven 't IJ, waarbij alle kampioenen van dezen kring aan den start zullen verschijnen, zoodat we sportief zeer goede wed strijden mogen verwachten. Zooals dat bij de dit jaar gehouden wed strijden steeds het geval was, zullen Nereus en D. A. W. ook thans wel weer het leeuwen deel der prijzen in de wacht sleepen, ter wijl de andere clubs daarbij een meer be scheiden rol spelen. Een niet te uitgebreid, select programma is samengesteld, waarbij we cal van bekende namen aantreffen, in de eerste plaats Guus Gerkens, een Nederlandsch „coming-man" op den schoolslag, wiens tijd op 200 M. om en nabij de 3 min. ligt. Dat de Alkmaarder Mays dit seizoen in staat geweest is om Gerkens felle strijd te leveren, stemt tot verheugenis, en stempelt ook de D. A. W.-er tot een zwemmer van klasse. We zijn dan ook benieuwd hoe thans de strijd tusschen dit tv> eetal zal verloopen, een strijd waarbij ook Boot van Nereus en van Beek van D. A. W. nog een belangrijke rol zullen spelen. Met de 200 M. schoolslag heeren kan de 5 X 50 M. borstcrawl estafette heeren tot één der hoogtepunten van de wedstrijden worden, daar Nereus en D. A. W. dat Noordhollandsch kampioen is op dit num mer elkaar weer slag zullen leveren. Tot dusver was D. A. W. dit jaar de snelste, nu de Alkmaarders echter de gebr. Wulp door uitstedigheid nog moeten missen, lijkt de strijd geheel open. Ook bij de dames zijn de meest bekenden van de partij, die naast haar persoonlijke nummers, 50 M. schoolslag, 50 M. borst crawl en 50 M. rugslag, een 3 x 50 M. wis selslagestafette zullen zwemmen. Óverige nummers zijn nog 100 M. borst crawl heeren, er 50 M. schoolslag en borst crawl voor adspiranten jongens, waarop de jeugdige D. A. W.-ers hun kunnen nu dus eens voor eigen publiek kunnen toonen. Ter afwisseling wordt het programma ge completeerd met een demonstratie schoon- springen, uit te voeren door Nans Botter- man, terwijl vanzelfsprekend een polo wedstrijd niet ontbreekt, waarin D. A. W. zal uitkomen tegen den alouden tegen stander, Nereus. Wanneer D. A. W. ditmaal eens niet in de steek gelaten wordt door het weer, zal men zeker geen spijt behoeven te hebben van een bezoek aan deze wedstrijden. Waar het hier wedstrijden van beperkten omvang betreft, zal het bad niet voor de abonné's gesloten worden, al is natuurlijk uiteraard het wedstrijdgedeelte voor D. A. W. gereserveerd. NIDA SENFF EN JOPIE WAALBERG NAAR KOPENHAGEN. Een wereldrecordpoging van Ragnhild Hveger. Naar wij vernemen zullen de A.D.Z.- zwemsters Nida Senff en Jopie Waal- berg, alsmede de D.J.K.'er J. C. Schef- fer begin September op een tweetal wedstrijden, welke Vrijdag 10 en Zon dag 12 September a.s. te Kopenhagen zullen worden gehouden, uitkomen. Tijdens de wedstrijden van 10 Septem ber zal Ragnhild Hveger trachten het wereldrecord op de 200 meter borst crawl, dat sedert 8 September 1935 staat ten name van Willy den Ouden met een tijd van 2 min. 25.3 sec., gevestigd te Kopenhagen, te verbeteren. Op de wedstrijden van 10 September zal Jopie Waalberg op de 400 meter schoolslag o.m. uitkomen tegen Inge Soerensen, terwijl Nida Senff op de 100 meter rugslag zal star ten tegen Tove Brunstroem. Scheffer neemt deel aan de 100 meter rug slag voor welk nummer de Zweedsche kam pioen Bjoerne Borg en de beste Deensche rugslagzwemmers zijn uitgenoodigd. Op Zondagmiddag 12 September zullen Nida Senff, Ragnhild Hveger en Tove Brun stroem elkaar bekampen zoowel op de 100 meter rugslag als op de 100 meter borst crawl. Jopie Waalberg, Inge Soerensen en Valborg Christensen zullen dan op de 200 meter schoolslag starten en Scheffer op de 200 meter rugslag. De mogelijkheid bestaat, dat de Neder landsche zwemsters op Dinsdag 14 Septem ber ook nog te Aarhus aan wedstrijden zul len deelnemen. De reis staat onder leiding van mevr. de Dood-Koenen. luidspreker de concentratie der spelers af breuk zal doen. Een bezoek aan de tennisbanen op Zater dagmiddag en Zondag is dan ook werkelijk aan te bevelen. Tennis. Zaterdag en Zóndag a.s. zullen de dis trictswedstrijden worden gehouden. Voor deze wedstrijden is weer het Alkmaarsche tennispark gexozen, zoodat onze tennissers en zij, die belangstellen in deze sport, wederom in de gelegenheid zijn van span nend wedstrijdtennis tusschen de beste spelers van het district Noordholland-Noord te genieten. Het wedstrijdcomité wordt ge vormd door de heeren mr. d.r. J. A. E. Buis kool, F. H. Reuvekampfille, G. Kusters (alle clrie bondsgedelegeerden) en den heer J. J. Haasbroek. Met de wedstrijdleiding zijn belast de heeren W. E. van Keeken (alge meen leider), G. Kusters en M. Zweedijk. Als het weer meewerkt, zijn alle factoren \oo> goede sport aanwezig, vooral ook omdat er geen wielerwedstrijden zijn, zoodat geen Wielrennen Lohmann na fraaien strijd wereld kampioen der stayers. Na een prachtigen strijd, welke de laatste jaren nimmer meer tijdens de wereldkampioenschappen is voorgeko men, is de Duitsche stayer Lohmann er in geslaagd den titel van wereldkam pioen der stayers te behalen, waarmede inderdaad de beste renner van het veld gewonnen heeft. Het is van begin tot einde een strijd ge weest tusschen de beide Duitschers Lohmann en Schön eenerzijds en de beide Franschen Wambst en Terreau en den Belg Meuleman anderzijds, terwijl de Italiaan Severgnini niet in vorm was en herhaaldelijk, voorna melijk in het tweede gedeelte van de 100 K.M., van hét zadel afkwam. De loting was zoo uitgevallen, dat Wambst en Terreau vooraan lagen, gevolgd door Lohmann en Schön, terwijl Severgnini en Meuleman het veld sloten. Het eerste ge deelte van dezen 100 K.M. wedstrijd heeft Schön storm geloopen tegen Terreau en Wambst. Wat Schön gepresteerd heeft grenst aan het ongelooflijke. Regelmatig joeg hij de beide Franschen op, en als een aanval van den Duitscher was afgeslagen, kwam hij re gelmatig na drie of vier ronden gerust te hebben terug. Wat een kracht, wat een snelheid, maar vooral wat een moed heeft de Duitsche kam pioen, die toch pas een jaar achter den motor is, getoond. Zestig kilometer lang bleven Wambst en Terreau den kop houden met de beide Duit schers steeds op de derde en vierde plaats. Zeven-en-tachtig ronden voor het einde werd het groote offensief ingezet. In een flits schoot Lohmann, die Schön het zware werk had laten opknappen, voor bij Terreau en Wambst. Zoo werd de stand na 70 K.M.: Lohmann, Terreau, Wambst, Schön, Severgnini, Meu leman. In de nog volgende 30 K.M. toonde Loh mann, dat hij de eerste plaats volkomen waard was. Severgnini had, evenals Meuleman, reeds een lap gekregen en ook Wambst moest spoe dig buigen. Zoo ging de strijd alleen nog tus schen Lohmann, Schön en Terreau. De laatste hield goed vol, hij profiteerde van een onoplettendheid van den gangmaker van Schön om juist twee ronden voor het einde de tweede plaats af te snoepen van Schön. De poging van de Franschen en Meuleman, door afspraken tegen de Duitschers den strijd te winnen, was niet gelukt, de bom was precies verkeerd gesprongen. Lohmann en Schön, die beiden een levendig karakter aan den strijd hadden gegeven, hadden zich de besten getoond. En beiden hadden, wat voor de tegenwoordige stayerij het belang rijkste is, de sport doen zegevieren. En het sportieve Deensche publiek, dat in grooten getale was opgekomen, wist dit in alle opzichten te waardeeren, dat bleek dui delijk uit het enthousiast applaus, dat beid® Duitschers na afloop ontvingen. 1- en wereldkampioen: Walter Lohmann (Duitschland) 1 uur 35 min. 25 sec.; 2. Ernest Terreau (Frankrijk) op 100 meter; 3. Adolf Schön (Duitschland) op 180 meter; 4. Sever gnini (Italië) op twee ronden; 5. Wambst (Frankrijk) eveneens op twee ronden; ®- Meuleman (België) op drie ronden. Paarden. De kortebaandraverijen te Abcoude orn het kampioenschap der provincies Utrecht en Gelderland bracht van de 37 ingeschre ven paarden slechts 16 aan de start. De uitslag was: 1. Xutxus (eig. j. Gerritse ber. W. Geer- sen), Valkeveen; 2. Zoo Doorlooper (ber. W. Geersen, eig. H. v. d. Pol), Haarlem; 3. Ca lumet Bastle (ber. C. Ockhout, eig. G. j- v- d. Elshout), Den Haag; 4. Uilenspiegel (ber. F. Broers, eig. G. Hart), Medemblik.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8