Agenda \llMppp Het 325-jarig bestaan van als polder. den Beemster Koninginneverjaardag. Van 8 tot en met 12 September feesten. De geheele bevolking werkt mee. Dubbele Schooltassen vanaf f 3.- Schoolétui's vanaf 25 cent. W PUIÏEHj 00RTME1JER, PAY6L0P Alkmaar, Dinsdag. Heden viert H. M. de Koningin Haar 57sten verjaardag. Er zal alom in den lande voldoening zijn, niet alleen om het feit, dat onze Landsvrouwe dezen dag in volmaakte gezondheid en onder gelukkige omstandigheden mag herdenken, maar ook omdat het weer zoo bijzonder mee werkt om de feestelijkheden in den lande te doen slagen. H. M. de Koningin. In Alkmaar, waar velen feestelijk de vlag hadden uitgestoken, heeft de carillo- nist reeds zijn best gedaan ons door pas sende liederen in de vereischte stemming te brengen. De schoolkinderen der hoogste klassen werden op een bioscoopvoorstelling ge- tracteerd en zullen hedenmiddag den burgemeester een aubade brengen. De Chr. Oranjevereeniging houdt heden avond haar traditioneele feestelijke bij eenkomst in den Muziektuin en de fontein in het Nassaukwartier zal velen weer van haar gekleurde stralen doen genieten. Jammer dat de voorgenomen rondvaart door gebrek aan deelneming geen voort gang kon hebben. Laten we hopen, dat ook de watersportliefhebbers het volgend jaar van hun Oranjeliefde zullen doen blijken. Feest voor de jeugd. Voor de kinderen der lagere scholen hier ter stede waren heden door de Oranje- Vereeniging vanaf half negen in het bios coop-theater „De Harmonie" filmvoorstel lingen georganiseerd, waarbij de jeugd zich bijzonder geamuseerd heeft. Er waren grappige teekenfilms van het populaire genre, terwijl het hoofdnummer eveneens zeer in den smaak viel. „Emile en zijn de tective" is dan ook vol spanning en telken male weerklonk een enthousiast applaus. De bijzondere beteekenis van den ver jaardag van H.M. de Koningin werd vóór den aanvang der voorstelling door den voorzitter van de Oranje-Ver., den heer Goettsch, op prettige wijze in het licht ge steld. NOG OP HET NIPPERTJE GERED. Gistermiddag om 3 uur is het 3-jarige kind van S. Kopjes aan het Achterwezel, aan den Schelphoek spelende te water ge raakt. Een 5-jarig kind, dat bij haar was, vestigde door schreeuwen de aandacht op het ongeval. De heer E. Hofman, wonende in de 1ste Kabelstraat, die juist in de buurt was, sprong gekleed te water en had het geluk het reeds in zinkenden staat ver- keerende kind te redden. EEN JUBILEUM. Den öden September zal het 325 jaar ge leden zijn dat de Wogmeer (gem. Hens broek) is drooggemaakt. Het bestuur van den polder overweegt het plan dit feit feestelijk te herdenken. EEN PIJNLIJKE VERGISSING. In een der straten van onze goede stad was een bekend ingezetene overleden, een man die vele jaren van zijn leven de be langen van een openbaar lichaam gediend had. En in dezelfde straat woont een heer, een weduwnaar, die eveneens op een lang en werkzaam leven kan terugzien. Toen nu de aanspreker rondging om huis aan huis het overlijden van den eerstge noemde bekend te maken, is er, door on bekende oorzaak, blijkbaar een betreurens waardige vergissing ontstaan. Deze aanspreker toch noemde den naam van den man, die, hoewel bejaard, zich nog in een uitstekende gezondheid mag verheu gen en diep waren de bewoners onder den indruk, dat zoo gelijktijdig twee promi nente figuren uit deze straat uit het leven waren gescheiden. Condoleantiekaartjes werden reeds gereed gemaakt en inmid dels had de aanspreker ook aan het huis van den zoogenaamden „doode" gebeld en de huishoudster medegedeeld, dat haar heer en meester was overleden. „Maar meneer zit zijn thee te drinken", protesteerde de verbaasde huishoudster. En werkelijk, mijnheer zat, van geen kwaad bewust, een kopje thee te verschal ken en den aanspreker bleef niets anders over dan zijn bedevaart opnieuw te begin nen en huis aan huis te vertellen dat hij zich vergist had. HOUDERS VAN MOTOR- EN RIJWIELSTALLINGEN. De Commissaris van politie te Alkmaar verzoekt den ingezetenen die tijdens de kermis rijwielen en/of motoren in stalling hebben aangenomen en thans nog in het bezit zijn van onafgehaalde rijwielen of motoren, hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. Tentoonstellingen. Bergen, Moderne kunstzaal P- Boender- maker Cz.: werk van Kees Boendermaker. Geopend 1012 en 14 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het corps der waaghalzen (rom.-sens.); hoofd rol Jack Holt. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Zoölogica (hum.); hoofdrollen Heinz Rühmann, Theo Lingen, Hans Moser en Gusti Huber. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Marguerite Gautier (rom.-dram.); hoofd rollen Greta Garbo, Robert Taylor en Lionel Barrimore (geprolongeerd). Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3 matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Luna park (hum.); hoofdrol Eddie Cantor. In het voorprogramma een klucht met Stan Lau- rel en Oliver Hardy. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3 matinee. Dinsdag 31 Augustus. C uur, Muziektuin, Koninginnefeest van wege de Chr. Oranje-veréeniging. AL WEER EEN HOND. Bij de politie is aangifte gedaan van de vermissing van een ruwharigen fox-terrier. AUTOBANDEN ONTVREEMD. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbekenden een bezoek gebracht aan de opslagplaats van een autohandelaar aan het Kwakelpad en daar vier nieuwe zware autobanden binnen- en buiten banden van het merk „Good Year" gekaapt. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. de van dezen dag betrokken door deelne ming aan de kinderfeesten, welke onder lei ding van den Amsterdamschen oranjejeugd bond op het IJsclub terrein en op vele ande re, daarvoor geschikte terreinen, w.o. ver scheidene aan de overzijde van het IJ, wa ren georganiseerd en vele duizenden jon geren zoowel als ouderen hadden voor de viering van dezen belangrijksten, laatsten dag van Augustus hun keuze bepaald ten aanzien van twee groote attracties: de groote feestvoorstelling in het Stadion en de demon straties van de Amsterdamsche reddings brigade, welke thans voor de eerste maal in het water van de Boschbaan aan den Amstel- veenscheweg gehouden worden. Muzikale marschen en openluchtconcerten behoorden wederom ook tot het programma der mid daguren, zoomede der traditie getrouw de bespeling, gedurende een half uur, van het paleis-carillon door den bekenden beiaardier J. Vincent. Ook de avonduren, welke, naar aangeno men mocht worden door een massale drukte, hadden een speciale „bezetting": tooneeluit- voeringen, w.o. een voor ouden van dagen, concerten in Vondelpark, Oosterpark en op den Dam en als waardig slot het groo te vuurwerk op den Ringspoordijk bij den Haarlemmerweg. Niet dat dit slot tevens het einde der feestelijke viering van Koningin nedag zou beteekenen, want bij voorbaat stond, mede omdat de café's tot drie uur na middernacht geopend mochten blijven, wel vast, dat dit einde zich niet vóór den prillen ochtend van den eersten September zou aan kondigen Hoe Apeldoorn Koninginnedag vierde. Ter eere van het verblijf der koninklijke familie op het Loo, heeft Apeldoorn zich in feesttooi gestoken. Op verschillende plaatsen in deze gemeente zijn versieringen aange bracht, terwijl bijna huis aan huis gevlagd wordt. De clou van het uitgebreide feestprogram ma was ongetwijfeld de aubade, welke he denochtend door bijna 6000 schoolkinderen aan onze landsvrouwe is gebracht De feest dag wordt hedenavond met een grootsch vuurwerk besloten. Reeds voor negen uur hedenochtend klon ken de vroolijke toonen van muziekcorpsen, die op dezen blijden zonnedag naar het cen trum der gemeente marcheerden, waar --> de Loolaan en rond het Oranjepark de scholie ren, die aan de aubade deelnamen, werden opgesteld. Te kwart voor tien zette de stoet, die meer dan anderhalve kilometer lang was, zich in beweging. Voorop ging het bestuur der Oranjevereeniging Apeldoorn-het Centrum. In den stoet marcheerden zes muziekcorpsen mee. Een stralende zon overgoot den blijden stoet, welke door duizenden belangstellen den, waaronder velen van elders, werd ga degeslagen. Om even voor tien uur bereikte de kop van den optocht het paleis het Loo, waar voor zich eveneens duizenden toeschouwers hadden opgesteld. Op het bordes waren inmiddels onder luide toejuichingen van het publiek H.M. de koningin, prinses Juliana, prins Bernhard en diens broer prins Aschwin, verschenen. Hare Majesteit was in het blauw ge kleed, terwijl prinses Juliana een wit toilet droeg, prins Bernhard en prins Aschwin waren beiden in civiel. Twee weesmeisjes van het Nederlandsch Hervormd Weeshuis te Apeldoorn boden na mens de Oranjevereeniging Apeldoorn-het Centrum H.M. een fraaie bloemenmand, ge vuld met chrysanten aan, waarna het défilé der schoolkinderen een aanvang nam. Vervolgens heeft H.M. de koningin, ver gezeld van prins Bernhard en haar particu lier secretaris baron van Heemstra, een rondwandeling langs de rijen der jeugdige zangers gemaakt, waarbij Zij zich met enkele onderwijzers, die als begeleiders function- neerden, onderhield en waarbij zij verschil lende scholieren de hand drukte. Tenslotte werd door de zesduizend scholie ren, begeleid door het harmonieorkest „Prins Hendrik" onder leiding van den heer A. van de Werken, een aubade gebracht. Uitgevoerd werden „Wien Neerland's bloed", de „Red dingboot", en twee coupletten van het Wil helmus. Aan het slot van de aubade dankte H.M. de koningin het bestuur van de oranjever eeniging Apeldoorn-het Centrum en betuig de haar bijzondere ingenomenheid met de geslaagde zanghulde Naar wij vernemen, zal H.M. de koningin hedenmiddag per auto een rondrit door de gemeente maken, waarbij zij tevens een be zoek zal brengen aan de verschillende feest terreinen. LANTAARNPAAL AANGEREDEN. Gisteren is op den hoek Molenbuurt Kanaalkade een lantaarnpaal aangereden door een vrachtauto, waardoor de paal geheel omgebogen en de autokap totaal vernield werd. HET ONGELUK TE EGMOND AAN ZEE. De heer G. D. Meuldijk verzoekt ons opna me van het volgende: Naar aanleiding van een bericht van uw correspondent uit Egmond aan Zee in uw geëerd blad wil ik u even de feiten laten weten, zooals het gegaan is. Nadat Frans ten Pas en ik den heer de Kruif uit het water gehaald hebben, zijn een onbekende heer van plm. 35-jarigen leeftijd en ik aan het toepassen van kunstmatige ademhaling gegaan. Na een half uur (waarin ik enkele malen van den heer de Kruif op korte vragen ant woord kon krijgen) kwam dr. Belonje er bij en constateerde, dat kunstmatige adem haling niet meer noodig was, aangezien de heer de Kruif weer normaal ademde. Op bevel van dr. Belonje hebben wij den heer de Kruif toen in dekens van bevriende kampeerders gewikkeld, waarna dr. Belonje mij naar mijn tent stuurde om mijn natte kleeding voor droge te verwisselen. Toen ik terugkwam vervoerde men den heer de Kruif naar Egmond aan Zee. Ik respecteur dr. Belonje volkomen, doch ik vind het, mede tegenover den persoon die mij geholpen heeft, niet eerlijk, dat de fei ten zóó verdraaid worden, daar in dit geval wanneer wij het dr. Belonje hadden moeten laten doen, het een half uur te laat was ge weest. SECRETARIS VAN DEN ARMENRAAD BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 1 October, benoemd tot secretaris van den Armenraad alhier, de heer G. Figee met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag te Vlaardingen. Waar het kantoor van den Armenraad te Vlaardingen heden, in verband met den verjaardag van H. M. de Koningin, was gesloten, was het ons niet mogelijk heden meerdere gegevens over den nieuw be noemden secretaris te verkrijgen. DE SLACHTOFFERS VAN HET MOTORONGEVAL TE HENSBROEK. Met de beide slachtoffers van het motor- I ongeval van Donderdag LL gaat het wat het jongetje betreft, iets vooruit. Deze mag Maandag naar zijn ouderlijk huis worden Haarlem die Ds. Ruvs vervoerd. Or»v i™ uient. De toestand van den heer Kliffen is nog dacht hij zijn kven^i^deTe'm^paaf ïjn !-1 gehoor bepalende bij vele zegeningen maar ook by teleurstellingen. De feesten ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van ,De Beemster" als polder hebben bij de bevolking een prettige herin nering achter gelaten. Wie toen klein was, staat thans in de kracht van zijn leven en wie vóór 25 jaar in de kracht van zijn leven stond, weet, dat hij het 350-jarig bestaan niet meer zal mede maken en was toch vol verlangen naar een herdenkingsfeest. Na Beemster's derde eeuwfeest vierden Heerhugowaard en de Schermeer een der gelijk feest en met zooveel succes, dat in Neerlands oudsten en schoonsten polder het plan rijpte om een polderfeest te organi- seeren, dat de beide vorige nog zou over treffen. Uit ervaring wist men, dat daarvoor veel geld noodig was. Wanneer men zich kan verheugen in de medewerking van de ge heele bevolking, dan komt ook dit voor el kander. Toen reeds het vorig jaar een voor- loopig comité de ruim 100 vereenigingen in dezen 5600 zielen tellenden polder, die echter een oppervlakte heeft van 7200 H.A., bijeen riep, bleek weldra, dat men van die medewerking verzekerd kon zijn. Men kwam op de gelukkige gedachte, een 200 lammeren aan te koopen en deze bij de boeren uit te zetten. Toen in Maart deze lammeren verkocht werden, maakte men een winst van 3000. Verschillende vereenigingen gaven uit voeringen, waarvan het batig saldo voor de feesten beschikbaar werd gesteld. Een loterij met 25000 loten en 8 vette koeien als hoofdprijs werd in elkander gezet en ook deze levert een niet onaardig voordeel. Voorts zette men vroegtijdig bij particu lieren plantjes uit, die straks voor de ver siering dienst zullen doen. Oud-Beemsterlingen betoonden hun sym pathie en steun en dank zij aller mede werking zal men 10 September een his- torisch-allegorischen optocht te zien krijgen als nimmer te voren. Een 600 personen uit tal van vereenigingen werken er aan mede, Speciale costumes werden er voor vervaar digd en de kern zal bestaan uit den intocht van prins Maurits en Frederik Hendrik, die in 1612 het werk van de droogmaking in oogenschouw kwamen nemen. De gegevens voor deze groep werden verstrekt door dr. N. Japikse, den directeur van het Kon. Huis-Archief. Tijdens de gister in het gemeentehuis ge houden persconferentie vertelde de eere- voorzitter burgemeester Kikkert niet zonder trotsch, dat „Het Heerenhuis", voor een deel gemeentehuis, op de historische plek is gesticht, waar in 1612 de Heerentent was ge bouwd om de prinsen, die ook in De Rijp feestelijk werden begroet, te ontvangen. De geschiedenis. Op interessante wijze vertelde hij de ge schiedenis van de droogmaking van „De Beemster", waarbij de Spaansche matten van de zilveren vloot een niet onbelangrijke rol hebben gespeeld. Het zijn de Amsterdamsche patriciërs van de Oost-Indische Compagnie geweest, die onder leiding van Dirck van Oss de gelden voor de droogmaking voteerden. In 1607 werden de eerste voorbereidingen voor de droogmaking getroffen en spoedig is het octrooi daarvoor verkregen. In 1609 was de Beemster reeds zoover uitgemalen met behulp van een kleine 50 molens, dat men veronderstelde, dat het daarop volgend jaar de drooglegging een feit zou zijn. In Januari 1610 kreeg men echter te doen met een zoo geweldigen stormvloed, dat een groot deel van het werk ongedaan werd gemaakt en de 800.000 er aan besteed, vrijwel verloren was. Het pleit voor onze voorouders, dat zij niet verzaakten, maar doorzetten, en op 19 Mei 1612 viel de meer droog. De bezielende kracht voor het werk was ongetwijfeld Jan Adriaansz. Leeghwater. Om hem te huldigen, wordt 9 September tegenover het Heerenhuis, als geschenk van vele oud-Beemsterlingen, zijn borstbeeld onthuld. De droogmaking vorderde een bedrag van 1.900.000 of 250 per H.A. Ongetwijfeld een belangrijk bedrag voor die dagen, doch als men bedenkt, dat alles met primitieve hulpmiddelen en met hand kracht moest geschieden, en men vergelijkt dit met de droogmaking van de Wieringer- meer, die met de modernste hulpmiddelen geschiedde, en de enorme kosten daaraan verbonden, dan staan wij vol bewondering voor het werk onzer voorouders, die in enkele jaren zoo'n groot werk tot stand wisten te brengen. Dan gevoelen wij, aldus burgemeester Kikkert, behoefte Leeghwater te eeren en bestaan er voor ons redenen om in groote dankbaarheid feest te vieren. De Beemster ontstond door het initiatief van de Amsterdamsche kooplieden in de Gouden Eeuw. Later hebben er steeds ban den tusschen Amsterdamsche kooplieden en den Beemster bestaan. Aan den Volgerweg stichtten vele Amsterdamsche patriciërs hun lusthoven. Deze lusthoven zijn thans ver dwenen, maar de Beemster als lusthof is ge bleven. Vooral in den bloeitijd zijn de Beemsterlingen trotsch op den vetten grond van den bloeienden polder. De feesten. De dijkgraaf de heer Nobel, voorzitter van het feestcomité, vertelde ons in feestelijke stemming een en ander van de feestelijk heden. Van hem vernamen wij, dat van de ruim 7000 H.A. slechts een 1000 H.A. als bouw- en tuingrond in gebruik zijn. De veehouderij is nog steeds de hoofdbron van bestaan en daardoor is het mogelijk, dat voor de tijdens de veetentoonstelling te houden herdenkingsfeesten 450 nummers zijn ingeschreven, w.o. een 100-tal stuks geregistreerd rundvee. Gok het aantal opgegeven paarden, var kens, schapen, pluim- en kleinvee bewijst, dat alle inwoners aan de op 9 September te houden tentoonstelling willen medewerken. Deze tentoonstelling wordt gehouden op het IJsclubterrein aan den Beemsterweg, waar ook een drie-tal tenten van respec tabele afmeting zal verrijzen: één voor de collectie land- en tuinbouwproducten, één voor een federatieve tentoonstelling van Fleralia en verschillende stands en de grootste voor de opvoering van de „Beem- ster-Revue", die op 8, 9, 10 en 11 September wordt opgevoerd en waaraan een 300 per sonen medewerken. Deze revue geeft m woord en beeld, zang en dans de geschiede nis van den polder weer. Ook komt er een groote danstent, terwijl op het Gemeentelijk Sportterrein door de firma Hommerson een Lunapark geëxploiteerd wordt. Dat ook kinderfeesten georganiseerd worden, ligt voor de hand. Bovendien wordt met de feestdagen het door het Oudheid kundig Genootschap gestichte Museum of ficieel geopend. Woensdag 8 September vergadert in den Beemster het Historisch Genootschap Oud- West-Friesland; Vrijdag 10 September de afd. Noordholland van den Nederlandschen Bond van Boerinnen, waar oud-minister Posthuma zal spreken. De versiering. Wij hebben gister den uitgebreiden en mooien polder in alle richtingen doorkruist en tevens een bezoek gebracht aan de moderne Zuivelfabriek „De Tijd", die thans 8 mil- lioen liter melk per jaar verwerkt en voor een productie van 10 millioen wordt uitge breid. Onder leiding van den directeur hebben wij de moderne hygiënische bereiding van zuivelproducten in oogenschouw genomen en zijn wij verzot geworden op de Beem ster zuivelproducten, die aan de koffietafel in het prachtige polderhuis aan den Noor- derdijk zoo overvloedig aanwezig waren. Tijdens onzen tocht werd het ons duidelijk, dat Vrijdag 10 Sept. de historische optocht, die een lengte krijgt van 1 K.M., 7 uur noodig heeft om door den Beemster te trek ken. Met groote voldoening zagen wij ook, dat in alle deelen van den polder druk gewerkt wordt om de versiering zoo succesvol mo gelijk te doen zijn. De moeilijke jaren voor land-en tuinbouw zijn ook in den Beemster niet onopgemerkt gebleven. Dank zij de verbeterde veeprij- zen is er bij de boeren in den Beemster weer vertrouwen in de toekomst van de vee houderij gekomen. Na de bange jaren, wil men in dit vertrouwen op de toekomst ein delijk weer eens feest vieren. Dat men dit goed zal doen, kwam voor ons vast te staan. Met burgemeester Kikkert zeggen ook wij volmondig dat de bevolking van den Beem ster alle reden heeft om feest te vieren, want de Beemster behoort als gemeente nog tot de weinige in ons vaderland, die haar begrootingen zonder steun van 't Rijk nog sluitend konden maken en dit ondanks het feit, dat de Beemster zich door de ver anderde belastingregeling 3000 door het Rijk zag ontnomen Als voorzichtige Hollanders hebben de Beemsterlingen zich bovendien tevoren van de gelden verzekerd, die voor de feestweek onontbeerlijk waren. De leuze van 8 tot en met 12 September worde dan ook: „Op naar den Beemster, want daar is wat schoons te zien". van dien aard, dat dr. Cohen nog geen toe stemming tot vervoer kon geven. HERDENKING 12 1/2-JARIGE EVANGELIE-BEDIENING. Men schrijft ons: Ds. Ruys, alhier, herdacht Zondag zijn 12 >4-jarige evangeliebediening onder veel belangstelling. Hy predikte voor zyn ge meente over Psalm 27 4: „Davids innige begeerte, om altoos in 's Heeren Huis te wonen By het binnenkomen zong de gemeente spontaan Psalm 134 v. 3 en aan het einde Psalm 121 4. De heeren F. Hels- toMnrlv8" G- Visser Welden hartelijke waardeerend sprekende over predikdiensten, evangelisatie en maat- SCvtnPÜ WCurk' dat h« verrichten mag. s<;hoone bloemstukken werden aangeboden. Een zeer waardeerend schrij ven kwam o.a. binnen van de gemeente V raagt catisabona, ze hebben waarde DIERENBESCHERMING. Sinds eenige dagen zwerft een ruwharige Fox terrier (reu, lief karakter). Den eigenaar wordt verzocht zich te ver voegen by den inspecteur van Dierenbe scherming, den heer Verver, Baanstraat te Alkmaar. PORTO VERLAAGD. W ij herinneren er nog even aan, dat met m gang van morgen het porto voor brieven verlaagd wordt van 6 op 5 cent en voor briefkaarten van 5 op 4 cent. Het locale porto voor brieven blyft 3 cent en voor briefkaarten 2 cent.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2