Hevige strijd rondom Woesoeng DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA, Tegenstrijdige berichten van beide partijen. No. 205 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag I September 1937 De algemeene toestand. 139e Jaargang Japan wacht op versterking. De strijd om Woesoeng. Russisch schip getorpedeerd. Britsche torpedojager aangevallen Nieuws iri 't kort. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Alkmaar, 1 September. De politiek maakt niet rijker! Tenminste de Belgische premier is door de poli tiek er financieel niet beter op geworden. Het is de Indépendance Beige, die een interview brengt met van Zeeland, zulks naar aanleiding van; de beweringen, dat de minister-president ofschoon met verlof zonder jaarwedde sedert 1934 en als vice-gouverneur van de Nationale Bank afgetreden sedert 1935, zekere sommen van de Nationale Bank had ontvangen. Van Zeeland zeide in dit interview o.m.: „Zeker heb ik recht gehad op bepaalde bedragen. Vergeet niet, dat ik van 1926 tot 1935 directeur van de Nationale Bank van België ben geweest. Ik heb er dus ge werkt en ben er voor bezoldigd, eerst onder het stelsel van een globaal bedrag voor emolumenten voor leden van het be stuur met deelneming in de winsten, daar na, van 1927 af, zonder deelneming. Ik heb dus herhaaldelijk bedragen ontvangen afkomstig uit het globale bedrag. Op deze wijze heb ik in 1934, vóór ik minister werd en in November 1934 toen ik in de bank terugkeerde, en ook in. April 1935 toen ik de bank voorgoed verliet om minister president te worden, bedragen getou cheerd. Maar ik heb mij er telkens van verge wist, dat de sommen, die ik op deze wijze ontving, niet afkomstig waren uit mijn wedde als vice-gouverneur. Van deze wedde heb ik vrijwillig afstand gedaan, toen ik minister werd, en het bedrag er van te weten 235.000 francs is bewaard gebleven tot na mijn definitieve vertrek ui', de Bank. Wat ik met de getoucheerde bedragen heb gedaan? Dat gaat niemand anders aan dan mijzelf. Zij kwamen mij toe en waren afkomstig uit het fonds dat het particulier eigendom was van mijn collega's en mij, overeenkomstig een traditioneel wettig en correct stelsel van bezoldiging, dat nim mer aanleiding had gegeven tot aanmer kingen. Wellicht zullen er menschen zijn, die my van nabij kennen en die het hun plicht achten te zeggen op welke wijze ik het geld heb besteed. Ik behoef mij daar. over niet uit te laten. Is er iemand die vindt, dat ik niet ge noeg heb gedaan door mij te wijden aan landsbelangen en af te zien van een be drag, dat ik zou hebben kunnen verdienen en dat op dit oogenblik reeds de 1.700.000 fiancs overschrijdt. Het is moeilijk vol te houden, dat ik er iets bij heb gewonnen door mij in de politiek te begeven. Ik vraag geen lof. Ik heb gedaan wat ik juist vond. Maar wat ik heb gedaan geeft mij althans het recht te eischen, dat allen, ook de tegenstanders van de regeering ophouden met lasterpraat mijn taak nog moeilijker te maken dan zij al is." Dit interview is wel zeer belangrijk, omdat men in België maar niet ophoudt met het strooien van lasterpraat. Dit is zoo erg geworden, dat het parlement bij eengeroepen is, teneinde van Zeeland de gelegenheid te geven, een zeer persoonlijke verklaring af te leggen, of zooals de offi cieel» mededeeling luidt: „te antwoorden op de lastercampagne, die tegen het hoofd van de regeering wordt gevoerd." Vervolgens zal minister de Man, minis. ter van financiën, aan het parlement den uitslag meedeelen van. het onderzoek, dat hij heeft ingesteld van de verklaringen van van Zeeland in bovengenoemd inter view De officieele mededeeling luidt van dit gedeelte: „dat de regeering de goed keuring zal vragen van. haar houding Uit dit zinnetje moet men o. i. kunnen afleiden, dat in het kabinet zelf eensge zindheid bestaat om hoofd te bieden aan de campagne der oppositie, zoowel wat den persoon van den minister-president betreft als ook de houding der geheele regeering inzake de kwestie der Nationale Bank. Men mag aannemen, dat de regeering een flinke meerderheid achter zich zal krijgen, maar niettegenstaande dat mag ook verwacht worden, dat binnen enkele weken de regeering-van Zeeland zal af treden. Het wordt steeds moeilijker, om den toestand in China eenigszins duidelijk weer te geven. Dat komt niet alleen door de massa kleine berichten, waarin bijna geen enkel verband zit, maar dat komt in de allereerste plaats door de tegenstrijdigheid van berichten. Een fraai voorbeeld daarvan is het volgende: Gistermiddag werd bekend, dat de Chineesche troepen het dorp Woesoeng hadden heroverd, hetgeen n.b. door de Japaners erkend werd. Eenige uren later meldde een ander telegram, dat Woesoeng in handen der Japanners is en dit schijnt op het oogenblik juist te zijn. Men krijgt door deze berichten wel een zeer onduidelijk beeld van den strijd ten Noord-Westen van Sjanghai. Die strijd is trouwens moeilijker, dan algemeen ver wacht werd en zeker is, dat de Jaoansche troepenmacht nog bij lange niet voldoende is, om in een groot gebied als rondom Sjanghai met goed gevolg te kunnen ope reeren. Havas heeft de Janansehe linies in deze streek bezocht en volgens hem bepalen de Japanners er zich toe hun posities te ver sterken in afwachting van nieuwe hulp troepen. Eerst dan zouden zij in staat zijn verder naar Sjanghai op te rukken en zich met de troepen aldaar, die zich ook al tot wachten beperken, te vereenigen. Een krachtige Japansche actie is dan ook eerst te verwachten wanneer de zes transport- scheoen die onderweg heeten te zijn, nieu we troepen aan land gezet hebben. Het eenige gevaar dat de thans ontscheepte troepen bedreigt, is een aanval van Chniee- sche zijde. Slaagden de Chineezen er in, hier aan de Japanners belangrijke verlie zen toe te brengen, dan zou een nieuwe landing voor Jaoan dezelfde moeilijkheden van eenigen tijd geleden opleveren en een verder ontreden tegen Sjanghai, althans met een landleger, voorloopig verhinderen. Het valt echter te betwijfelen of de Chi neezen een grooten aanval zullen wagen. Het feit dat Kanoneesche troepen bij Sjanghai aan den strijd deelnemen, wijst er wel op, dat men in China alle krachten inspant om den Japanners verder door dringen bij deze stad onmogelijk te maken. Ook de Japanners schijnen te beseffen dat troepen uit Zuid-China voor hen in het Noorden gevaarlijk zouden kunnen worden. Hun luchtmacht heeft althans getracht bommen te werpen op den spoorweg tus- schen Kanton en Hankou. Dan is er nog het eigenaardige geval van Tsingtao. De Japanners hebben reeds eeni ge dagen geleden aangekondigd dat de Japansche bevolking van deze stad, China zou verlaten. Als reden werd opgegeven dat Japan incidenten wenschte te voorko men. Japan meent blijkbaar nu aanleiding genoeg te hebben om in China ter bescher ming van zijn onderdanen op te treden. Nieuwe incidenten om dit optreden te rechtvaardigen heeft men niet noodig. Of de oorlogsschepen die hier ter bescherming van de Japansche bevolking liggen na de evacuatie zullen vertrekken, is echter niet zeker. Het moet dan ook niet onmogelijk geacht worden, dat de Japanners hun on derdanen geëvacueerd hebben, omdat ze 't plan hadden de stad te gaan beschieten. Wellicht is dit het incident dat ze aan hun landgenooten hebben willen besparen. We schreven hierboven reeds, dat de be richten over de gevechten om Woesoeng zeer tegenstrijdig zijn. Aanvankelijk meldde het D. N. B., dat van Japansche zijde erkend werd, dat de Chineezen Woesoeng hadden heroverd en dat zij zich ook opnieuw hadden meester gemaakt van den geheelen Jangtse-oever van Woesoeng tot het fort Lion Forest. Volgens een later Havas-bericht heeft de woordvoerder van de Japansche marine echter medegedeeld, dat Woesoeng door de Japansche troepen is bezet. De troepen werden op verscheidene punten aan den linkeroever van de Wangpoe aan land ge zet. Zij rukken op in noordwestelijke rich ting. Dit bericht is later bevestigd. Tweehonderd vluchtelingen en gewonde soldaten, die in autobussen wachtten om naar het station van Woesoeng getranspor teerd te worden, zijn door vermoedelijk Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Ve len werden gedood of gewond. Gisteravond is nader medegedeeld, dat de Japansche vloot en de Japansche lucht strijdkrachten den aanval der troepen op Woesoeng hebben gesteund. Het Japansche communiqué meldt ver der, dat de kern der troepen zijn opmarsch voortzet naar Lotien en eenige troepen- deelen achterlaat om de genomen stellin gen te zuiveren. Tot de borst door het water wadende, met geweren, mitrailleurs en munitie boven het hoofd gedragen, heb ben de Japansche soldaten, achter een rook gordijn optrekkende ,den Woesoengkreek overgestoken en het dorp genomen na een gevecht van man tegen man, dat ruim een uur duurde. Zonder eenigen rust trokken de troepen toen op naar de forten. Intusschen had een andere afdreling zich meester ge maakt van het station van Woesoeng, on danks den verwoeden Chineeschen tegen stand. De Japansche vliegtuigen wierpen tijdens den strijd groote hoeveelheden bom men op de Chineesche stellingen van Kiangwan, Tsjang en Tsjapei. Van Chineesche zijdp wordt verder me degedeeld, dat de Chiqeesche troepen hun Japansche tegenstanders uit Lotjen hebben verdreven. In de omgeving der stad wordt verwoed gestreden. Na Lotjen te hebben ontruimd, zouden de Japanners zijn terug getrokken naar het station Tsjangoepang. Men verwacht dat de Japansche troepen weer tot den aanval zullen over gaan, wan neer zij versterking hebben gekregen. Zes transportschepen zijn onderweg. De Japansche autoriteiten hebben mede gedeeld, dat de troepen van Kanton deel nemen aan den strijd voor Sjanghai. Voorts wordt gemeld, dat de opperbevelhebber van het leger van Kanton, generaal Joe Hamoe heeft gelast, dat zijn leger op voet van oorlog moet worden gebracht. Japansche vliegtuigen hebben zooals ge meld Dinsdagmorgen Kanton bestookt. Ten einde de groote stroom vluchtelingen tegen te houden, zijn de poorten van de Interna tionale Nederzetting gesloten. In Japansche kringen te Tientsin wordt medegedeeld, dat ten einde het gevaar voor incidenten zooveel mogelijk te verminde ren, het personeel van het Japansche con sulaat Tsingtau zal verlaten, zoodra alle Ja pansche burgers de plaats zullen hebben verlaten. Naar vernomen wordt is ongeveer zeven tig procent van het millioen inwoners van Nanking uit de stad weggetrokken. De uit tocht duurt nog steeds voort. De Japansche autoriteiten hebben bevel gegeven, dat alle Chineezen, die zich nog in Jangtsepoe bevinden, deze stadswijk van Sjanghai binnen de achttien uur moeten hebben verlaten. Ongeveer 10.000 Chinee sche vluchtelingen zijn daarop naar de In ternationale Concessie getrokken, vanwaar zij later naar plaatsen buiten de stad zullen worden gezonden. Ondanks het afloopen van den door de Japanners gestelden ter mijn, meent men, dat de uittocht uit Jangt sepoe morgen zal voortgaan. bassadeur zette daarbij de redenen uiteen, welke China tot dezen stap hebben ge bracht. Hij zou bovendien de aandacht van von Mackensen gevestigd hebben op de z.L onbegrijpelijke houding van een deel der Duitsche pers ten aanzien van China. In Chineesche kringen te Berlijn vestigt men er de aandacht op, dat indien de Duitsche persaanvallen op China voortdu ren, de spanning tusschen China en Duitschland zou toenemen en de banden tusschen China en Rusland noodzakelijker wijze nog hechter zouden worden. In Chineesche kringen wijst men er voorts op, dat deze nieuwe orienteering van China's politiek niet zou nalaten een noodlottigen terugslag te hebben op de handelsbetrek kingen met Duitschland. Volgens inlichtingen uit gewoonlijk goed ingelichte bron, zou von Mackensen, met het oog op het belang der DuitschChinee sche betrekkingen, zich weldra naar Hitier begeven om hem verslag uit te brengen van het langdurige onderhoud met den Chi neeschen ambassadeur. Hitier zou tenslotte Duitschland's toe komstige houding ten opzichte van China vaststellen. De strijd bij Sjanghai. Gevaar voor cholera. Alle Britsche militairen zullen direct worden ingeënt, daar zich in de Fransche concessie vyf gevallen van cholera hebben geopenbaard. Sinds vier jaren doen zich voor het eerst weer gevallen van deze besmettelijke ziekte voor. Men schrijft de besmetting toe aan de onhygiënische omstandigheden, waarin de Chineesche vluchtelingen verkeeren. De autoriteiten doen al het mogelijke om de ziekte te beperken. 100.000 losgeld voor ontvoerde geestelijken geëischt. Uit Peiping wordt gemeld, dat onderhan delingen zyn begonnen tusschen vertegen woordigers van de congregatie der Maristen en de bandieten, die het seminarium der Broeders Maristen hebben geplunderd en verscheidene geestelijken, onder wie een Nederlandsch e pater, hebben ont voerd. De bandieten eischen voor hun ge vangenen een losprijs van 100.000 dollar. Japansche troepen hebben vijftig Chinee sche studenten bevrijd, die door Chineesche bandieten waren ontvoerd bij een aanval op het Roomsch-Katholieke missiehuis aan den voet van den Wansjoeberg. Het pact tusschen Nanking en Moskou. De Chineesche ambassadeur in Berlijn, dr. Tien Fong Tsjen, heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan van Mackensen, den staatssecretaris aan het departement van buitenlandsche zaken, teneinde de Duitsche regeering officiéél in kennis te stellen van het sluiten van het niet-aanvalspact tus schen China en de Sovjet-Unie. De am- Een Japansch woordvoerder heeft mede gedeeld, dat de Japansche troepen hun stel lingen tusschen Pausjan en Woesoeng ver sterken. Verder rukken de troepen op naar Lotien, waar zij verwachten op vijf of zes Chineesche devies te zullen stuiten. Sprekende over het interview van Tsjang Kai Sjek zeide de woordvoerder, dat uit dit interview blijkt dat Tsjang Kai Sjek be grijpt, dat China voor een verloren zaak strijdt en dat hij de verantwoordelijkheid voor het doen ophouden van den strijd op de vreemde mogendheden werpt. Tsjang wenscht den oorlog niet, doch hjj wordt door extremisten gedreven. Het eenig doel van Japan is China te overtuigen, dat het vriendschap moet sluiten met Japan en Mandsjoekwo. De Japansche marine wil meer actie. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche marine haar operaties tot geheel China wil uitbreiden. Alle Chineesche vliegvelden en militaire terreinen, zullen door de Japansche luchtmacht worden be stookt. Bovendien wordt medegedeeld, dat de Japansche strijdmacht alles zal doen om te voorkomen, dat munitie in China wordt ingevoerd. Gisteravond acht uur is op vyf mijl uit de kust tusschen Dellys en Tigzhart het Russische schip „Timiryasef" ge torpedeerd. Het 1078 ton metende schip werd door twee torpedo's getroffen en is gezonken, de uit 29 personen bestaan de bemanning, waaronder drie vrou wen, werd gered. De aanvaller is niet bekend. De „Timiryaysef" was van Havre en Liverpool op weg naar Port Said, ge laden met steenkooL Door onbekende duikboot. De Britsche torpedojager „Havock" is in den afgeloopen nacht by Kaap San Antonio aangevallen door een on' bekend gebleven duikboot. De torpedojagers „Hyperion" en „Hardy", die gisteravond uit Gibraltar waren vertrokken, hadden opdracht zich in de richting van Kaap San An tonio te begeven. De „Havock" werd niet getroffen. „De Havock" meet 1335 ton en is bewapend met vier kanonnen van 4 duims 7 kanonnen en acht torpedolan ceerbuizen van 21 duim. DE JOODSCHE ADVOCATEN IN HET BUITENLAND. Zullen geen zaken voor Duitschers mogen behandelen. De nationaal-socialistische Bond van Ad vocaten verklaart in een oproep tot het Duitsche volk en met name tot de econo- 1 mische kringen, dat het „een vij Eindige daad jegens het Duitsche volk is, aan Joodsche advocaten in het buitenland de verdediging van Duitsche belangen op te dragen en een bewijs is van onvergeeflijke onverschillig heid". Om te voorkomen, dat Duitsche firma's en pleiters er mede voortgegaan in het buiten land de medewerking in te roepen van joodsche advocaten heeft de bond een naam lijst opgesteld van Arische advocaten in alle landen. De lyst is opgesteld door de afdee- ling van den bond, welke speciaal belast is met buitenlandsche aangelegenheden. OORLOGSBODEMS ONVERWACHT UIT GIBRALTAR UITGEVAREN. De Britsche oorlogsschepen Hardy" en „Hyperion" zijn vannacht plotseling van Gibraltar uitgevaren in de richting van de Middellandsche zee. Men heeft de redenen voor dit over haaste vertrek niet opgegeven. Des avonds hadden patrouilles de officieren en manschappen, die aan wal waren er van in kennis gesteld, dat zij zich zoo spoedig mogelijk aan boord moesten begeven. Diefstallen van antiquiteiten. De po litie te Weenen heeft in verband met de diefstallen van kunstvoorwerpen uit Oos- tenrijksche kerken en kapellen, die den laatsten tijd vaak voorkwamen, geconsta teerd, dat een in het buitenland aanwezige groep antiquiteitenhandelaars in Oosten rijk een geheele bende onderhoudt, welke volgens weloverwogen plannen de Oogten- rij ksche kerken plundert. Fransche douane neemt wapenzending in beslag. - De Fransche douane heeft aan boord van het Spaansche schip „Asarta" dat in de haven van Bayonne voor anker ligt, twee mitrailleurs, 26 geweren en mu nitie in beslag genomen. Communisten gearresteerd. - De politie te Warschau heeft den geheelen organisa tiestaf der communistische partij gear resteerd, welke op 1 September een inter nationalen jeugddag wilde organiseeren. De staf bestaat uit 27 personen. Bovendien werden leden van commissie te Warschau van de communistische jeugdorganisatie en een lid van het communistische centrale comité, dat de betooging zou leiden, ge arresteerd. - - - Grensincidenten in Zuid Slavië. - Tij dens een grensincident in Zuid Slavië zyn twee Albaneezen door de Zuid Slavische grenswacht doodgeschoten. Zij hadden ge tracht heimelijk de grens te passeeren. Toen zij gesnapt werden kwam het tot een vuur gevecht, waarbij een Zuid Slavisch grens- ambtenaar doodgeschoten en een tweede zwaar gewond werd. De politie vermoedt, dat de beide Albaneezen in een Zuid Sla visch dorp bloedwraak wilden nemen. Proces tegen Oekrainsche nationa listen. - In Luck is gisteren uitspraak ge daan in een proces tegen leden van de ver boden organisatie der Oekrainsche nationa listen in Wilhynie. van de 42 beklaagden werden 34 veroordeeld tot tuchthuisstraf- fen tusschen en een tien jaar. Zy waren er j van geschuldigd gestreefd te hebben naar het uit het Poolsche staatsverband losma- j ken van oost Poolsch gebied. School incident met Dantzig. - De poli tie van Dantzig heeft vier Polen gearres teerd, die zich verzetten tegen overbren ging hunner kinderen naar Duitsche scho len. Voorts heeft de senaatsvoorzitter, Grei- ser, driemaal geweigerd de Poolsche afge vaardigde van den landdag van Dantzig te ontvangen, die by hem kwamen pro testeeren tegen de dwangmaatregelen, welke de nat. socialistische autoriteiten uit oefenen op de Polen, die weigeren hun kin deren naar de Duitsche scholen te sturen. Zij hebben een krachtige protestnota over handigd en onverwijlde staking van deze maatregelen geëischt. In verband hiermede laat de „Gazeta Polska" een waarschuwing tot Dantzig hooren en schrijft het blad, dat de houding van den senaat van Dantzig in tegenspraak is tot de herhaalde beloften van loyale sa menwerking met Polen en vn eerbiediging der Poolsche rechten in Dantzig. De zuivering in Rusland. - De Lenin- gradskaya Pravda bericht, dat dertig Aug. een groep van negen rechtsche contrarevo lutionairen, die getracht hebben de Kolcho zen te saboteeren, teneinde het kapitalisme te herstellen te Nisjninovgorod ter dood is veroordeeld en terechtgesteld. Dorp door brand geteisterd. - Een brand heeft het dorp Jaen in het departe ment Catamarca vernield. Vijfhonderd ge zinnen zyn dakloos geworden. Verscheide ne personen zijn gewond. De regeering heeft hulp gezonden en besloten, d?4 het dorp herbouwd zal worden. Ernstig autobusongeluk. Bij Coshen in Indriana is een volle autobus in botsing gekomen met een trein. Zeven personen werden hierbij gedood, ruim vyf en dertig anderen min of meer ernstig gewond. De autobus vloog in brand, doh het vuur kon spoedig worden gebluscht. Kinderverlamming in Toronto. - Te Toronto (Canada) heerscht een epidemie van kinderverlamming, welke op onrust barende wyze om zich heen grijpt In To ronto zelf zyn op het» oogenblik 276 per sonen door de ziekte aangetast. Het aantal patiënten in de geheele provincie bedraagt 727,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9