De „nachtclub" van reizend Finland. JCeckS. School ^Buitenland Jkwinciaal 7lieuws AMSTERDAMSCHf BEURS Het jonge Finland bouwt in staal, beton en glas. WESTERSCHE GEEST WINT VELD. Nieuws in 't kort. SEPTEMBER 1937 STOMPETOREN HEM.OO DE (Van onzen eigen correspondent.) Eiken nacht tusschen half drie en drie uur ontmoeten de nachttreinen van heel Zuid-Finland elkaar aan de lange per rons van Kouvola. Donkere stoeten slaapwagens staan er dan achter hun langzaam zuchtende locomotieven te wachten tot die hen weer verder zullen sleepen naar de verre stations, waarvan de namen op de groote witte borden staan: naar Kontimaki en Kuopio, naar Vuoksenniska en Sortavala. Lange sneltreinen met geel-verlichte ra men stoornen er binnen om een half uur te rusten, om de tanks te vullen met helder bronwater en de tenders met blanke berken- blokken, voor ze door de nachtstille landen verder jagen naar Helsingfors of Wiborg of Savonlinna of Willmanstrand. En terwijl de stokers met de langgetuite oliekannen over hun zwarte machines klauteren en heldere metalen slagen klinken van hamers op as sen, verdringen honderden slaperige reizi gers zich om de lange, hooge tafels in de enorme wachtkamer, ratelen de kassa-appa raten van de buffetten, waar blonde meisjes in heel charmante kleederdracht erwtensoep opscheppen, koele melk in groote glazen schenken, komen aandraven met bladen vol koppen koffie en schalen vol oudbakken brood. Het gaat vlug, het is gezellig, 't wordt steeds drukker. Een trein fluit buiten, reizi gers spoeden zich weg, anderen komen om op hun beurt de buffetten te belegeren. Blau we rook kringelt op, de wijzer van de klok schuift langzaam voort, nieuwe ketels met koffie, formidabele rood-koperen ketels, worden aangedragen door blozende dien sters. Ongeschoren handelsreizigers, boorde- looze boerenjongens met Russische laarzen, toeristen in tweed en tailor-made, blèrende kinderen, officieren met rinkelende sporen en opengeknoopten kraag, dikke boerinnen, die met een klontje tusschen de tandelooze kaken van 't schoteltje drinken, en jonge meisjes, wie de zwarte hoofddoek heel zedig staat, zijn hier samen voor enkele tientallen minuten in het holst van den nacht op hun reizen naar Oost en naar West, ontmoeten kennissen, redeneeren druk met buren aan Üe koffietafel, die zij wellicht nimmer meer zullen zien. En als de door ieder in 't oog ge houden groote wijzer onmerkbaar de XI heeft genaderd en het tijd wordt den trein weer op te zoeken, volgt zoo'n vluchtige ken nis me door express- en slaaptreinen heen van perron naar perron. Hij is houtvester in het Noord-Oosten, hij heeft me 't noodige over zijn werk verteld sedert hij in de drukte mijn broodje op-at en ik me door een onvol maakte Finsche opmerking als vreemdeling verraadde. Nu ziet hij, dat ik in een wagen voor Wiborg stap en terwijl de chef met zijn lantaarntje zwaait, de loco fluitend stoom wolken opzendt tegen den reeds grijzenden Oosterhemel en de trein zich langzaam schokkend in beweging zet, zoodat velen op de treeplanken moeten springen en zich ver dringen bij de portieren, roept hij me met een plotseling ernstig gezicht na: „.Wiborg, daar kim je Rusland ruiken!" „Wiborg daar kun je Rusland ruiken!" Wat bedoelde hij daarmede? Wilde hjj den vreemdeling even een tip geven toch goed te letten op dat wat in Wiborg reeds van het nabije Oosten getuigt en dan vooral op de karakteristieke geuren van dat Oosten? Doelde hij op het Russische, dat deze stad, waar de eeuwen door de Westersche degen en het Oostersche kromzwaard elkaar zoo vaak kruisten, in sommige opzichten na 20 jaren Finsche onafhankelijkheid nóg bezit? Maar waarom kreeg zijn jonge, vriendelijke gezicht dan opeens zoo'n ernstigen trek? Wilde hij met die enkele woorden misschien alleen maar zeggen, dat Wiborg zoo zoo angstig dicht bij de grens van Rusland ligt? dicht, groote sche ambtenaren en officieren, bejaarde vrouwtjes, die nimmer iets anders dan Rus sisch gesproken hebben en nu, bijna twintig jaar nadat de laatste roode troepen uit Wi borg verdreven werden, met enkele land- en lotgenooten nog in de eigene taal over een brood of een mandje groenten onderhande len. En de Wiborger kan je wijzen op een paar bekende stadgenooten, grootheden van vroeger, die eens aan de „Rivièra van Sint Petersburg", aan de zandige stranden van de Finsche Golf bij Koivisto en Terijoki hun weidsche zomerverblijven hadden, maar nu als emigranten „vorstelijke emigranten" soms in armoe hun leven voortsleepen. Daar strompelt soms langs stille straatjes Anna Verubova, de vrouw, die eens de ver trouwelinge was van de keizerin van Rus land, haar in aanraking bracht met Raspoe- tin, haar vergezelde op een rijtoer en toen door een voor de keizerin bestemden bom zoo ernstig gewond werd, dat zij zich nu slechts met krukken over de Wiborgsche hobbelkeien kan voortzeulen. En daar is een grootvorst, die eens veertig edele renpaarden hield en nu gelukkig is, wanneer hij tegen den winter genoeg hooi voor zijn eene mage re koebeest heeft. En daar zijn officieren en ambtenaren, enkele academici van het vroe gere Rusland ook, die misschien alleen nog een functie in de een of andere kerkelijke commissie overgehouden hebben, alleen nog met onderscheiding behandeld worden in de groote kerk met de wondere ikonen en de niet meer glanzende'tulpenboltorens. De grensbewaking is scherp. Het zijn zeker niet de emigranten of de meer of min authentiek Russische typen, die op Wiborg hun stempel zetten, maar de sol daten. Groote, lage, lëelijke kazernes heb ben de Russen achtergelaten en die kazernes zijn alle in gebruik, terwijl ook het eeuwen oude slot met zijn meters-dikke muren en zijn bastions vol militairen zit. Hun uniform is niet mooi, niet op parade berekend, maar practisch en in de juiste beteekenis van 't woord veldtenue. Zij dragen den band met het beren-embleem van de grenswacht om den' arm, zij zijn allen beroepsmilitairen, geen dienstplichtigen dus, en zij worden, vooral sedert 1932, toen de schare van Lappo naar Helsingfors op-marcheerden en de troe pen en burgerwachten van de hoofdstad zich bij de fascisten dreigden aan te sluiten, als 't betrouwbaarste deel van de Finsche weermacht beschouwd. Zij liggen hier in Finland's grootste garni zoensplaats niet alleen voor geval van nood, maar ook voor dagelijksche bewaking van de grens, voor het ononderbroken bewaken van het enkele tientallen kilometers breede grensgebied, waar loopgravenlinies en prik keldraadversperringen slingeren onder de ranke berken en de rijzige sparren en waar niemand zich mag ophouden zonder een specialen pas van de autoriteiten te Wiborg. Men zou den indruk kunnen krijgen, dat de betrekkingen met den grooten buur in 't Oosten niet zoo goed zijn als officieele ver klaringen willen doen gelooven. Maar men mag niet vergeten, dat Finland zelden iets goeds en ontzettend veel kwaads van Rus land ondervonden heeft, dat de angst voor den buurstaat er zeer diep in zit, dat Fin land veel heeft moeten offeren voor zijn vrijheid en zijn onafhankelijkheid en nu waakzaam wil blijven om die goederen, als 't moet, te verdedigen. En dan komt daar nog bij, dat Finland niet gesteld is op com munistische propaganda en door zijn scherpe grensbewaking beletten wil, dat iemand de grens passeert zonder dat de autoriteiten het weten. Trouwens ook Rusland waakt tegen „overloopers", de bewaking aan de overzijde is zoo mogelijk nog scherper en alleen op de half wit, half rood geschilderde spoorbrug bij 't grensstation Rajajoki ver welkomt Rusland met een leuze van zijn vijfpuntige ster de proletariërs aller landen. Elders wacht hun het prikkeldraad of een schot van de zonder waarschuwing scherp schietende grenspatrouilles. Oud en nieuw. klaagvrouwen nog tegen betaling ween en aan graven met Grieksche kruisjes vi hout. Die tegenstelling tusschen oud en nieuw, tusschen vroeger en nu treft hier telkens! maar 't nieuwe gaat voort, schrijdt met reuzenschreden voort, wischt langzaam maar zeker het oude, het Russische, het Oostersche uit. Er waait Westenwind over Wiborg. Wiborg wordt steeds meer en meer Westersch, zooals heel Finland steeds meer een Westersch karakter krijgt, maar hier aan de grens tusschen 't Westen en het Oosten blijkt dat het duidelijkst. Ik weet het niet zeker en wanneer ik in den zonnigen Augustusmorgen langs de drukke kade van de oude koopstad ga. waait er een frissche bries uit het Westen, zoodat Rusland, verondersteld al, dat het bij anderen wind wèl te ruiken zou zijn, zich nu niet speuren laat. En op de genoegelijke markt bij den dikken, lagen Ronden Toren met zijn dak als een bewind wijzer de stalen helm, die eens een stadspoort bewaakte en au in dienst is gesteld van de versterking Van den inwendigen mensch, snuift men de geurtjes op, die ook elders in Finland over ochtend-drukke markten met vleesch en visch, groenten en brood, vruchten en bloe men hangen en die toch niet karakteristiek voor 't land aan de andere zij van de grens zijn. De paardjes met hun hooge bellen-behan gen Russische hamen, die op elke prentbrief kaart en in elk aardrijkskundeboek het plein bij den Ronden Toren stoffeeren, zijn in de zonnige werkelijkheid van dezen nazomer dag vervangen door doodgewone auto's en de boerenjongens, die de eerste bleek-gele ap pels van het jaar in den vijfkop stapelen of een dozijn glanzende baarzen aan den haak van hun unster rijgen, dragen geen kleurige Russische hemden, maar een practische blauwe Amerikaansche broek en vaak ook een groene celluloid-klep aan een elastiek boven de oogen. Toch zijn er wel enkele Russische typen en hier en daar hoor je ook Russisch praten. Want verderop naar de grens liggen er in de eindelooze Karelische wouden nog kleine, armelijke Russische dorpjes op Finsch gebied en in Wiborg zelf leven nog vroegere dienstboden van Russi- Veel is er nog in 't oude stadsgedeelte van Wiborg, dat heugenis aan den Russischen tijd bewaart: de kazernes, die reeds genoemd zijn, verscheidene weinig-fraaie openbare gebouwen uit de vorige eeuw, de straten en pleinen van groote, hobbelige veldkeien niet in het minst. Een vreemd torentje in 't ver schiet van een steil straatje, een enkel oud huis met zware muren en kleine vensters achter nu gesloten ijzeren luiken, het doet Oostersch aan, het is toch anders dan elders in Finland. Maar dat is allemaal overblijfsel van 't verleden, dat men vergeten wil, waar mee men heeft afgerekend. En als een reactie op vroeger bouwt het jonge Finland in staal en beton en glas zijn strakke, groot- sche, blanke bouwsels, die zuiver functiona listisch zijn en krachtig getuigen van den geest van dezen tijd, midden tusschen die oude resten. Boveqop eén der oude bastions rijst Uno Ullman's schoone Kunstmuseum, een eind verderop liggen de witte fabrieken van de coöperatie als een gematerialiseerde droom van den modernen tijd tegen het blauw van zee en hemel; wonderlijk zuiver van stijl is de stads-bibliotheek, die ook in Dudok's Hilversum kon staan; grootsch is het nieuwe provinciaal archief, dat buiten de stad op vroegere vestingwallen troont. En als je verder gaat door deze stad ontdek je telkens andere schoone voortbrengselen van moderne bouwkunst, winkels en woonhuizen en openbare gebouwen, en een autobus station van louter glas en beton, waar boeren met de broekspijpen in de hooge laarzen en vrouwen met kleurige hoofddoeken wachten op de bus, die hen diep de Karelische wou den in zal brengen naar waar de runezan gers nog spelen op hun kantele's en de Ds. Warners verzoekt ons mede te deelen, dat de jeugddienst in het gebouw Waakt en Bidt aan de Laat niet, zooals anders altijd het geval is, om negen, maar om tien uur aanvangt. Ds. J. C. Terlouw te Garderen, voor heen te Alkmaar, is beroepen bij de herv. gemeente te Doornspijk (Veluwe). Ds. P. J. Krop te Ferwerd heeft het beroep bij de Ned. herv. gemeente te Sint- Pancras aangenomen. Bij de herv. evangelisatie te Wie- ringermeer is als hulpprediker benoemd de heer S. P. Nijdam, theol. cand. te Haskerdijken (Fr.) Voor het toelatingsexamen voor de rijkstuinbouwschool te Boskoop, slaagden veertig candidaten, o.a. A. J. Slikker te Bergen en A. A. Storm van Leeuwen te Groet. BOETE-PROCESSIE NAAR O. L. VR. TER NOOD. Men schrijft ons: Donderdag had de tweede boete-processie plaats van den L. T. B. (Land- en Tuin- bouwbond) in het bisdom Haarlem, naar O. L. Vr. ter Nood, te Heiloo. Met extra-treinen, autobussen en per fiets waren een 1400 pelgrims uit Noordholland, Zuidholland en ook uit Zeeland opgekomen, zoodat de grooote bedevaartskerk tjokvol was en meerdere pelgrims een plaatsje vóór de kerk vonden. Een breede schaar van priesters (meest geestelijke adviseurs der af deelingen) vulde het priesterkoor, toen de algemeene geestelijke adviseur, pater Cheophaes de plechtige hoogmis opdroeg, waarin hij een gloedvolle predicatie hield. Om één uur had het lof plaats met pro cessie, welke daar de liturgie in het teeken van boete stond, een overweldigenden in druk maakte. De Miserere werd gezongen door de priesters en het volk. De plechtig heid werd besloten met het zingen van: „Aan U, o Koning der eeuwen". PREDIKBEURTEN. ZONDAG 5 SEPTEBER 1937. ALKMAAR. Waakt en Bidt, 10 uur, jeugddienst, ds. Dönszelman, van Amersfoort. Kapelkerk, 9.30 uur, ds. van Dop (Groote Kerkbeurt); 11 uur, ds. Baar; 6 uur ds. Warners. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk, Oudegracht, 10.30 uur, mej. da. Stol, van Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. S. Gosses, van Medemblik. Gerej. Kerk, 10 uur en 5 uur (voorb. H. A. en collecte tekort 1936), prof. dr. G. M. den Hartogh van Kampen. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond 8 u., dienst. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur en 7 uur, ds. Ruys, onderwerp: „De eerste liefde"; Donderdagavond, 8 uur, mevr. Ruys-Schupper. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek 40; Zaterdagavond, 8 uur, STOMPETOREN, 10.30 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer A. Berkhof van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer D. Meijer, em.-pred. Belgische zen ding; 11.40 uur, ZondagsschooL URSEM, 8 uur, ds. Kastein. VALKOOG, 10.30 uur, ds. Tinholt. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. v, d. Kam van Heerhugowaard, onderwerp: „Ge looven protestanten ook in den hemel?" WESTGRAFTDIJK, geen dienst. WINKEL, geen dienst. ZUIDSCHERMER, geen dienst. Waarschuwing van Paderewski. - De oud-president der Poolsche republiek, Pa derewski, heeft in twee Poolsche dagbladen een verklaring gepubliceerd over den bin- nenlandschen politieken toestand in ver band met de recente boerenstaking. In deze verklaring veroordeelt Paderewski het to talitaire regiem en waarschuwt hij de re geering tegen het gevaar van een burger oorlog in Polen, die automatisch de begeer ten van zijn machtige naburen zou opwek ken. Om deze dreiging van binnenland- schen strijd te verminderen, vraagt de oud president de opheffing van het concentra tiekamp te Bereza Kartuska, terugkeer der politieke uitgewekenen en amnestie voor hen, afgezien van represaillemaatregelen tegen de verantwoordelijke leiders der re cente boerenstakingen, ontbinding van het parlement en een nieuwe kieswet, die de massa der burgers in staat stelt deel te nemen aan het politieke leven. Schip vergaan. - Het Amerikaansche vrachtschip „Tarpon" is vergaan in de wa teren van East Pass (Florida). Het bericht van de scheepsramp is bekend geworden door mededeelingen van een der opvarende zeelieden, die zwemmende de kust heeft weten te bereiken. Een kustwachtschip heeft 9 opvarenden aan land gebracht en ook het lijk van den kapitein geborgen, Men tast in het duister ten opzichte en het lot van de 14 andere opvarenden. Aanteekeningen van Andree. - Omtrent de aanteekeningen van Andree welke Woensdag te Tromsoe werden binnenge bracht, wordt nog vernomen, dat de inhoud als volgt luidt: „Boei 2 Maandag 12 Juli 1897 1.30 uur voormiddag Greenwichtijd. We bewegen ons op 20 meter hoogte in vrijwel nauw keurig oostelijke richting over groote ijs velden met weinig pakijs en groote open watervlakten. Onze positie is ongeveer 82 graden 5 minuten N.{5. en 28 graden O.L De ballon gaat langzaam en staat soms ge heel stiL Alles wel. W. G. Andree, Strindberg, Frenckell. Zooals men zich zal herinneren, werd in. 1930 het stoffelijk overschot van Andree en zijn metgezellen gevonden op het eilandje Kvitoeya, ten oosten van Spits bergen in de Poolzee. De bus, waarin boven genoemde aanteekening was geborgen, werd vrijwel halverwege tusschen Kvitoeya en Danskke Oeya, waar Andree zijn tocht begon, gevonden. j Leden der volkspartij gearresteerd. - In verscheidene steden in Klein-Polen heeft de politie huiszoekingen verricht en leden van de volkspartij gearresteerd. Deze poli- tie-actie staat in verband met de jongste ongeregeldheden in dit gebied. Arabisch politieman gedood. - Woens dagavond zjjn schoten gelost op het zomer kamp van den Britschen hooge commissa ris, aan de kust bij Athlit ten Zuiden van Haifa. De hooge-commissaris bevond zich niet zelf in het kamp. Een Arabisch politie man werd getroffen en is aan de bekomen kwetsuren overleden. Erfename van Zabharof? - Een inwoon ster van Warschau, Klimowa, geheeten, heeft beweerd een nicht te zijn van den onlangs overleden millionair sir Basil Zabharof, den bekenden wapenhandelaar. Volgens de papieren, welke Klimowa in haar bezit heeft, was haar vader Jen Zabharof, een broer van Sir BasiL Jan had het vaderlijk huis op veertien jarigen leeftijd verlaten om fortuin te ma ken en hij was terecht gekomen in het dorj> Durowa in Centraal Rusland. Klimowa maakt aanspraak op de erfenis van Gift BasiL Hulppost van het Roode Kruk. In het hulppostkantoor alhier i6 een hulppost van het Roode Kruis uitgezet. Bij ongelukken op den weg kan men zich dus bij afwezigheid van dr. Heringa tot mevr. Woerdeman wenden. Sporen van het vliegtuig van Kings- ford Smith gevonden. - Naar de luchtvaart- afdeeling te Rangoon officieel mededeelt, heeft men kunnen vaststellen, dat het wiel en het stuk van het landingsgestel van een vliegtuig, die men in Mei j.1. op een eiland nabij Moelmein heeft gevonden, afkomstig zijn van het vliegtuig van Kingsford Smith, openlucht-samenkomst op de Steenen- dat in November 1935 verloren is gegaan. brug; Zondag, 10 uur, heiligingsdienst, half 4, openlucht-bijeenkomst op den Katten- berg; 8 uur, bijzondere meeting. In deze samenkomsten, die geleid zullen worden door majoor Brouwer van Amsterdam, zal in het bijzonder gesproken worden over „Moeder" in verband met onzen Moeder dag. UIT DE OMGEVING. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. D. K. Wie- linga, em.-pred. te Soest (bediening H. A.) Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. Gravemeijer, van Amsterdam. BARSINGERHORN, 10.30 uur, ds. van de Poel. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, 10.30 uur, ds. de Leeuw, DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, n.m. 2 uur, ds. Roobol. GROET, zie Schoort. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff, tekst 2 Kon 5 11, onderwerp: „Zie, ik had ge dacht". Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. G. J. WaardenbUrg, van Haarlem. HEERHUGOWAARD, 2.30 uur, ds. v. d. Kam (doop). NIEUWE NIEDORP, DoopsgeziTide ge meente, 10.30 uur, ds. van Calcar, van Beverwijk. NIEUWE NIEDORP, 's av. 8 uur, ds. de Leeuw. NOORDSCHARWOUDE, 10 uur, ds. Warners. OUDESLUIS, geen dienst. OOSTGRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen. OUDE-NIEDORP, geen dienst. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, geen dienst. OUDKARSPEL, 11 uur, ds. Warners. PETTEN, geen dienst. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. SCHAGERBRUG, 10 u., ds. Witkop. SCHAGEN, 10 uur, ds. Eikema (maand- collecte). SCHERMERHORN, 10 u., ds. Boerendonk. SCHOORL, 10.30 uur? SINT PANCRAS, 9.30 uur en 6.30 uur (telkens o. t.), ds. Molenaar. Men denkt, dat de rest van het vliegtuig zich niet ver van het eiland zal bevinden en men neemt maatregelen om deze op te sporen. De taifoen te Hongkong. - Het aantal doden, dat te betreuren is als gevolg van den taifoen, is hooger dan men oorspronke lijk dacht. Men heeft tachtig lijken te voor schijn gehaald uit ingestorte huizen. Te Taiopo zijn, naar men vreest 200 personen om het leven gekomen, terwijl in verschil lende districten de visschersvloten geheel zijn vernietigd. Het aantal slachtoffers on der Chineesche zeelieden moet zeer hoog zijn. Aan den spoorweg CantonKauloen is ten gevolge van overstroomingen een schade aangericht van een half millioen dollars De lijn zal veertien dagen buiten gebruik moeten worden gesteld. Te Taipo spelen zich hartverscheurende tooneelen af. De geheele beschikbare poli tiemacht neemt déél aan de bergingswerk zaamheden. Het schijnt, dat een vloedgolf een menigte menschen heeft meegesleurd. Honderden personen zouden in zee zijn terechtgeko men. Ongeregeldheden in Marokko. - Woens dag hadden 500 nationalisten te Meknes in Marokko betoogd naar aanleiding van de omlegging van den loop van een riviertje, waarvan het water naar het oordeel der sa nitaire autoriteiten gevaar voor de bevol king opleverde. Tijdens deze betooging werd een aantal oprukkende elementen gear resteerd en voor de rechtbank van den pasja gedaagd. Vijf hunner werden veroor deeld tot straffen, gaande tot drie maanden gevangenisstraf. Het bericht dezer veroor deelingen leidde tot een nieuwe betooging voor de Moskee, die ditmaal een veel ernsti ger karakter droeg. Daar de orde dienst de handen vol werk had, werd de hulp van militairen ingeroeppen. De betoogers be gonnen daarop met steenen naar de solda ten te gooien en te schieten, waarop de mi litairen het vuur beantwoorden. Van de betoogers werd een tiental gedood en een aantal gewond. De soldaten telden vijftien gewonden. Volgens de laatste berichten uit Meknes, is de rust in de stad weergekeerd. Filiaal Albert Herjn. De firma Albert Heijn heeft aan den aannemer D. Langedijk opgedragen het bou wen van een winkelhuis aan den Rijksweg in deze gemeente. Zangvereeniging opgericht. Alhier is een gemengd zangkoor opge richt met 35 leden. Opening UJL.O.-school. De officieele opening van de U.L.O.- school zal plaats hebben op Maandag 6 Sep tember, 's morgens 11 uur. Donderdag zijn de banken aangekomen, zoodat de school Dinsdag a.s. kan beginnen. Voor de burge rij is Maandag van 26 uur gelegenheid de school te bezichtigen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.15 uur tot 5.42 uur licht op. van Vrijdag 3 September 1927. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCBEDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 100% 4 Ned.-lndië 1934 100l/s 5)4 DuitschL '30 m. verkl 346/w B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mii. Cert r. 250 Koloniale Bank i Ned. ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie c Calvé Delft Cert. NederL Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever t INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting a a a Anaconda Bethleh. Steel Cities Service a a a Kennecott Copper Republic Steel a t a t Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A. i i i Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie. Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. a iaat 1263/« Redjang Lebong 174l/2 PETROLEUM. Dordtsche Petr. a 382% Kon. Petr. a t i i 398 Perlak 104i/j Phillips Oil a i i 40 Shell Union a 175/i6 Tide Water a a t 14 RUBBERS. Amsterd. Rubber a t a 276% Deli Bat. Rubber t 227% Hessa Rubber a 239 Oostkust a a f 1061/j Serbadjadi .aait» 167% Interc. Rubber a a t 5*/-. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot148% Scheepvaart Unie taai 141s/s TABAKKEN. Deli Batavia a a a a 242% Oude Deli a a t i 313% 319 153 186% 157% 158 69%* 90 267% 363% 16U/8 64% 376/i6 63% 2% 39% 24Vs 8% 73% 65/g 502% 215% 150 53% 27.00 52 27% 17% 86 8'/a laatste k. 22.30-45. 101 100%,, 34%« 154% 187 159% 164 71%-2 90 26ó 376-7 162%-B 61% 395/35-1 65-uAg 2%« 41%-% 25s-8/ia 8% 761-% 7% 514-5 222 159 56%-7 1271/s 174% 389 404-% 103% 40% 18-7/u 1 4VI6 -i 283%-5 230% 241% 112% 171% 57/l«"% 157% 147%-8 244-5 320- 320 57 29% 18% S«/l6 Senembah a a AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. t §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers )4, heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 1.81% 1.81% 8.99% 8.98 72.82 72.75 6.77)4 6.76% 30.53 30.53)4 41.65 41.65 40.17)4 40.12)4 46.40 46.35 45.22)4 45.17)4 9.55 6.33)4 New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9