DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aanslag op den Britschen ambassadeur DANCING „CENTRUM HOTEL". „The Racket Makers". De onveiligheid in de Middellandsche Zee. No. 208 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 4 September 1937 139e Jaargang De algemeene toestand n Japan wil de verantwoordelijkheid van zich afschuiven. Gevaar voor vreemde oorlogsschepen. Mussolini naar Berlijn. Voor tweede helft van September. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 4 September, Voor de derde achtereenvolgende keer moeten wij de aandacht vragen voor de gebeurtenissen in de Middellandsche Zee, In verband n.1. met het tot zinken brengen van het Russische motorschip Timirjasef publiceert de Ivesta, het bekende Russische blad, een artikel, waarin het o.m. schrijft Het lijdt geen twijfel, dat deze bandie tendaden van een „onbekende" duikboot van een zeer bekende Middellandsch-Zee- mogendheid niet plotseling op initiatief van den commandant dezer onderzeeërs, torpe dobooten en vliegtuigen geschieden. De excessen in de Middellandsche Zee worden niet gepleegd door afzonderlijke duikboo- ten, maar door schepen van een groote vloot, die door één centrum worden geleid De piraterij in de Middellandsche Zee wordt bedreven door schepen van die mogend heid, die openlijk verklaard heeft, dat zi, in geen geval van zins is een overwinning van de republikeinsche wapenen in Spanje toe te staan. Alle feiten spreken ervoor, dat de daden van piraterij van de „onbekende" duikboot deel vormt van een strategisch plan, dat een eenheid vormt. De bandietenuitvallen van schepen der Italiaansche vloot in de Middellandsche Zee staan in verband met de omvattende plannen tot een blokkade, niet alleen van Spanje, maar ook van alle handelswegen en havens, die door schepen van vredelie vende staten bevaren en aangeloopen worden en die niet geneigd zijn zich te onderwerpen aan de verboden van onbe schaamd geworden interveniënten. Volgens hetzelfde blad zou Italië begin Augustus bevriende mogendheden, o.a. Ja pan, gewaarschuwd hebben, dat de Ita liaansche oorlogsschepen in de volgende weken de schepen van „niet bevriende" mogendheden tot zinken zouden brengen, zoodat tijdelijk een anderen weg door het Kanaal van Messina gekozen moest worden. Het blad schrijft dan nog verder o.m.: De organisator van de rooverij in de Middel landsche Zee is in de geheele wereld be kend. De schuldige aan den misdaad is gevonden. Taak is het eindelijk aan het internationale banditisme een einde te maken. Een niet minder bekend Russisch blad, de „Prawda", bevat ook al een beschou wing over de piraten-geschiedenis in de Midellandsche Zee. Deze beschouwing komt in hoofdzaak neer op wat ook de Isvesta schrijft, maar het blad zegt o.m. nog het volgende: de Italiaansche fascistische bandieten hebben schijnbaar vergeten, dat zij te doen hebben met een groote, proletarische mogendheid die beschikt over een machtig rood leger en een roemrijke roode vloot, met een volk van 170 millioen menschen, dat vredelie vend, doch vreeselijk in zijn toorn is. De Sovjet-Unie zal de brutale provocatie van de Italiaansche fascisten niet dulden. De Sovjetregeering. die uitdrukking geeft aan den wil van de millioenen der volks massa en sterk is door de vurige liefde en aanhankelijkheid van deze volksmassa, zal na een onderzoek van alle omstandig heden de teugellooze Italiaansche bandie ten tot de orde weten te roepen. Beide beschouwingen spreken duidelijke taal, want onomwonden wordt hier Italië beschuldigd van den piraten-oorlog. Deze beschuldigingen, die voor Italië tevens een eroote beleediging zijn, zullen niet nalaten in Italië groote verontwaardiging op te wek ken. Wij verwachten op zijn minst een heftige perscampagne in de Italiaansche bladen en het zou ons niet verwonderen, als uit deze beschouwingen in de Russische bladen een diplomatiek conflict ontstaat. We kunnen slechts hopen, dat andere landen zich kalm houden en dat vooral de Engelsche- en Fransche pers voorloopig wat voorzichtig zullen zijn met 't uiten van beschuldigingen. Tenminste zoolang de be wijzen ontbreken. En nog altijd luidt de vraag: welke nationaliteit hebben de geheimzinnige, onbekende duikbooten? Deze vraag is ook door de Russische bla den niet opgelost. Intusschen is de verontwaardiging, die in de Russische bladen tot uiting komt, zoo groot, dat de veronderstelling, die wij gis teren opperden (n.1. dat de geihmzinnige aanvallen mogelijk ook wel d°or Russische duikbooten zouden kunnen zijn geschied), liet best houdbaar is. Al zijn de wegen der diplomatie ook nog zoo zonderling en verrassend! Er wordt in China hevig gevochten, maar de partijen schijnen geheel in evenwicht te zijn, zoodat niemand suc cessen kan boeken. Sinds eenige dagen is er dan ook geen wijziging gekomen in den algemeenen toestand ten Noor den van Sjanghai. Het meest interessante krijgsbericht is de aanval van de Chineezen in Noord- China. Zij hebben daar namelijk twee plaatsen aan den spoorweg tusschen Tientsin en Takoe bezet, terwijl voortdurend nieuwe troepen oprukken naar dit gebied en de Japanners zullen, wanneer zij de directe verbinding van Peking en Tientsin met de zee willen behouden, den strijd met deze troepen moeten aanbinden. De Japansche oorlogsschepen, die voor Tsingtao lagen, zullen vandaag deze plaats verlaten. Japan dreigt met krachtige maat regelen wanneer de bezittingen der Japan ners, die de stad verlaten hebben, door de Chineezen zullen worden aangetast. Havas meldt uit Sjanghai, dat de Japan ners nieuwe troepen aan land hebben gezet aan den mond van de Wang poe. De Chinee zen wisten een hevigen Japanschen aanval af te slaan; aln beide zijden werden daarbij groote verliezen geleden. De aanslag op den Britschen ambassadeur. In Japansche bladen heeft men het En geland kwalijk genomen dat het aan Japan een nota overhandigde inzake den aanslag op den Britschen ambassadeur nog voordat Japan met het onderzoek in deze zaak ge reed was. Het Japansche onderzoek duurt echter wel merkwaardig lang en naarmate de toestand van den gewonden ambassadeur verbetert en de Engelsche verontwaardi ging dus waarschijnlijk wel wat afneemt, onttrekt Japan zich steeds meer aan de verantwoordelijkheid voor den aanslag. Eenige dagen geleden spraken de Japansche bladen nog van het aanbieden van veront schuldigingen, maar nu ziet het er naar uit dat Japan zal tetoogen, dat de aanval niet door een Japansch vliegtuig is uitgevoerd. Het onderzoek, dat op talrijke Japansche luchtbases is ingesteld, heeft er, naar men zegt, niet toe geleid de identiteit van den vlieger vast te stellen. Medegedeeld wordt, dat de Japansche autoriteiten het onderzoek van den aan vang af opnieuw hebben moeten beginnen, daar gebleÜen is, dat de auto van den am bassadeur niet langs den weg reed, waar mede men bij het onderzoek rekening had gehouden. Het is vreemd, dat men niet eerst nauwkeurig heeft nagegaan, waar de aanval had plaats gehad, voordat men naar de schuldigen ging zoeken. Dreigend gevaar voor de buiten- landsche oorlogsschepen. Reuter verneemt uit Sjanghai, dat naar aanleiding van de verontrustende ontwikke lingen van gisteren de Japansche autori teiten een waarschuwing hebben laten hoo- ren, die ten nauwste de hier liggende bui- tenlandsche oorlogsschepen betreft. Zij heb ben namelijk medegedeeld, dat, indien de Chineezen van Poetoeng uit op de Japan sche oorlogsschepen en de Japansche stel lingen aan den over blijven schieten, het Japansche marine-commando gedwongen zal zijn zijn houding ten aanzien van het schieten zijner kanonnen nabij de buiten- landsche oorlogsschepen te herzien. De Ja panners beweren namelijk, dat de Chinee- sche batterijen dekking zoeken achter de buitenlandsche vlootmacht. De Chineezen melden successen in Noord-China. De Chineesche bladen melden, dat een Chineesche voorhoede Hsjautsjan en Hsjen- sjwikoe, gelegen halverwege tusschen Takoe Tientsin, heeft bezet. De Chineesche voorhoede bestookt de Japansche achter hoede. Het gros der Chineesche troepen blijft langs het groote kanaal naar Tientsin op rukken. Over den spoorweg Tientsin Poekau zijn nieuwe Chineesche versterkin gen voor dit front aangevoerd, en men verwacht een dezer dagen een algemeen of fensief der Chineezen. Japan zal wraak nemen voor het bombardement van het Japansche consulaat. De woordvoerder van de Japansche marine heeft tegen de pers verklaard, dat de Japanners uiterst strenge maatregelen zullen nemen als antwoord op het bom bardement van het Japansche consulaat. O.a. zal worden overgegaan tot een zuive ring van het geheele gebied van Poetoeng, dat de geheele 55e Chineesche divisie her bergt, waarvan de soldaten allen in burger zijn gekleed. De woordvoerder verklaarde verder, dat bij het bombardement van het consulaat slechts twee personen gewond zijn, behoo- rende tot de Japansche politie en dat geen enkel Japansch oorlogsschip is getroffen. Hij ontkende vervolgens, dat te Poetoeng Japansche strijdkrachten ontscheept zijn, en deelde tenslotte mede, dat de toegang tot de wijken Hongkiöe, Broadway en Jangtsepoe voortaan aan alle buitenlanders, met uit' zondering van journalisten, verboden zal zijn en dat binnenkort een actie zal worden begonnen tegen de wijk Nantao, waar, naar hij zeide, de Chineeschen doorgaan met het concentreeren van troepen en batterijen. Telegrafische verbindingen tusschen China en het Westen verbroken. De Chineesche ambassade deelt mede, dat de telegrafische verbitfd&gen tusschen China en het Westen door de Japansche marine geheel verbroken zijn. Slachtoffers van de bombarde menten. Tengevolge van het Chineesche bombar dement zijn gisteren in de internationale concessie ongeveer vijftig menschen gewond, Eenigen van hen zijn aan de gevolgen be zweken. Japanners en Chineezen verlaten het vijandige land. Uit Tokio wordt door Reuter gemeld, dat reeds meer dan 35,000 Japanners uit China zijn vertrokken. Ook de Chineezen schijnen naar hun vaderland terug te keeren. Giste ren hebben zich 800 Chineezen te Kobe in gescheept, op weg naar Hongkong. De Japansche-Duitsche samen werking. Van Japansche zijde wordt uit Tokio ge meld, dat de besprekingen, welke sedert Mei j.L werden gevoerd tot versterking van het Japansch-Duitsche anti-komintern verdrag en van de vriendschappelijke be trekking tusschen beide landen, gistermid dag zijn voortgezet in een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van de pers en van financieele, industrieele, politieke en offi- cieele kringen. In deze vergadering werd een 'manifest opgesteld, waarin het communisme een vloek voor de menschheid wordt genoemd en waarin wordt uitgestippeld, dat de komin tern achter de regeering van Nanking staat, Japan is thans in onmiddellijk conflict met de communistische organisatie en derhalve achtte de conferentie het noodig, dat het Duitsch-J apansche anti-komintern-verdrag volledig in werking treedt. Vervolgens koos men een comité van actie. De vergadering werd bijgewoond door den leider van de vereeniging van den zwarten draak, Mitsoeroe Toyama, die achter de schermen in Japan veel invloed uitoefent, alsmede door vele vooraanstaande journalis ten en partijleiders. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In de tweede helft van September zal het hoofd der Italiaansche regeering Benito Mussolini, den führer en rijks kanselier op zijn verzoek een bezoek in Duitschland brengen. Het D. N. B. voegt hieraan toe: Het is een gebeurtenis van unieke, eminente beteekenis, dat de schepper van het fascistische Italië en de schepper van het nationaal socialistische Duitsch land op deze wijze elkander persoonlijk ontmoeten. De bijeenkomst zal ten doel hebben opnieuw de nauwe ideëele ver wantschap en verbondenheid der ge weldige revolutionnaire bewegingen aan den dag te leggen, welke in de beide landen tot een nieuwe vorming van het geheele volks- en staatsleven geleid hebben. Met zijn führer weet het geheele in het nationaal socialisme vereenigde Duitsche volk zich eensgezind in de diepgevoelde vreugde den duce van het fascistische Italië binnenkort op Duitsch grondgebied te kunnen verwelkomen. Een diplomatiek bezoek? In een officieel Italiaansch communiqué wordt medegedeeld, dat Mussolini in de tweede helft van September een bezoek aan Hitier zal brengen. Volgens het Duitsche communiqué, dat in Italië is gepubliceerd, zullen de beide regeeringschefs elkander ontmoeten als leiders van twee parallel loopende ideolo gische bewegingen. Men merkt nochtans op, dat in het Duitsche communiqué deze zijde van de ontmoeting wordt naar voren gebracht. Italië daarentegen stelt het bezoek voor als de logische consekwentie van het be zoek, dat Hitier vroeger aan Venetië heeft gebracht. Uit den Italiaanschew gezichtshoek be zien is de gebeurtenis van evenveel be lang als volgens de Duitsche opvatting, doch is zij meer diplomatiek dan ideolo gisch. DE TORPEDEERING VAN HET RUSSISCHE SCHIP. De bemanning van het sovjetrussische vrachtschip Blagoef, dat in de Middel landsche Zee is getorpedeerd, is in den afgeloopen nacht te Athene aangekomen. De zaakgelastigde der sovjet-unie heeft de leiding over het gezelschap op zich ge nomen. De Russen hebben zich direct naar de legatie begeven, waar zij zullen blijven tot hun terugkeer naar het vaderland. De bemanning bestaat uit 35 mannen en 3 vrouwen. Zij zijn allen barrevoets ge weest en droegen slechts de kleeren, welke boeren te Kymi hun hadden gegeven. Slechts een Russisch schip getor pedeerd. (Volgens een van het telegraaf-agent- schap der sovjet-unie ontvangen telegram, werd op 1 September in de Aegeische zee bij het eiland Skyros het sovjetrussische stoomschip Blagoef, dat met een lading aardpek op weg was naar een Fransche haven, door een onder de vlag van Franco varende duikboot getorpedeerd. De be manning redde zich. Een matroos werd gedood. Zondag a.s. geprolongeerd: Gisteren werd van particuliere zijde te Athene bericht ontvangen, dat het sovjet russische vrachtschip „Marakoef" van Marianopol op weg naar Sete (Zuid- Frankrijk) Woensdagochtend (dus op 1 September) door een duikboot, die de vlag der Spaansche opstandelingen voerde, was getorpedeerd. Van de 36 leden der bemanning was een persoon gedood, ter wijl de overigen met drie vrouwen in de reddingsboot was gegaan. Ook de „Mara koef' had een lading aardpek aan boord. De omstandigheden zijn dus gelijk: rechtsche duikboot, bemanning van 36 kop pen en drie vrouwen, een om het leven gekomen schepeling, kleeding van boeren uit Kymi, Woensdagochtend, lading (aard pek), bestemming Fransche haven. Het is dus niet gewaagd te veronderstellen, dat de „Marakoef" en de „Blagoef' identiek zijn, te meer daar men aanvankelijk ook reeds een van „Marakoef" afwijkenden naam had opgegeven. Red. Alkm. Crt.) Spoorwegongeluk bij Lyon. Gister avond zijn twee personentreinen bij het kolenstation Rhone ten gevolge van een verkeerden wisselstand tegen elkander op gebotst. Volens „Le Matin" zijn bij dit ongeluk 43 personen licht gewond. Zeven Georgiers ter dood veroordeeld. - In het proces te Moskou tegen leidende Georgische persoonlijkheden zijn gister de zeven voornaamste beklaagden ter dood veroordeeld. Vier andere beklaagden kre gen gevangenisstraffen van acht tot tien jaar. De doodvonnissen zijn reeds vol trokken. Trein in Mandsjoekwo tot ontsporen gebracht. - Naar eerst thans bekend wordt, is op 21 Juli j.L de nachtexpress tusschen Moekden en Dairen ongeveer tien küo- meter ten noorden van Tsjangtoe tot ont sporen gebracht. Hierbij werden vier per sonen gedood en 64 gewond. In verband hiermede zijn 21 personen gearresteerd en veroordeeld, wegens het verwijderen van bouten uit de raüs. Hier volgt de indrukwekkende lijst van aanvallen op schepen in de Middelland sche Zee, gepleegd sedert begin Augustus (ged. ontleend aan de Manch. Guardian): Schip Datum British Corporal (Britsch) 6 Aug. Mongioia (Ital.) 6 Aug. Djebel Amour (Fransch) 6 Aug. K. Ktistakis (Grieksch) 7 Aug. Compeador (Spaansch) 11 Aug. Edith (Deensch) 12 Aug. Paramé (Fransch) 13 Aug. Conde de Abasolo (Spaansch) 13 Aug. George W. McKnight (Panam.) 14 Aug. Ciudad de Cadiz (Spaansch) 15 Aug. Plaats v. aanval Aanvaller Aldecoa (Spaansch) Armuru (Spaansch) Noemijulia (Britsch) 18 Aug. 18 Aug. 23 Aug. Romford (Britsch) 25 Aug. Theophili Gautier (Fransch) 28 Aug. Ciudad de Reus (Spaansch) 30 Aug. Timiryasef (Russisch) 30 Aug. Spaansche koopvaardijsch. 31 Aug. Havock (Britsch) 1 Sept. Woodford (Britsch) 1 Sept. Marakoeff (Russisch) 3 Sept. bij Algiers Franco-vliegtuigen bij Algiers Franco-vliegtuigen bij Algiers Franco-vliegtuigen bij Algiers Franco-vliegtuig bij Tunis Aangevallen door onbeken de duikboot, doch wist te ontkomen. t. Z. v. Tot zinken gebracht door Barcelona Franco-vliegtuigen, bij Tunis Aangevallen door onbeken de duikbooten, doch wist te ontkomen. bij Pantellaria Getorpedeerd en tot zinken gebracht door een torpedo jager (beweerd wordt een Italiaansche). bij Tunis Gebombardeerd door onbe kend oorlogsschip, bij Gallipoli Tot zinken gebracht door een duikboot (beweerd werd een Italiaansche). Golf van Lion Achtervolgd door torpedo jager (beweerd wordt een Italiaansche), doch wist te ontkomen. bij Gallipoli Tot zinken gebracht door onbekende duikboot, tusschen Mar- Gebombardeerd door twee seille en vliegtuigen. Barcelona. bij Barcelona Vliegtuig van onbekende nationaliteit. Egeïsche Zee Achtervolgd door duikboot van onbekende nationaliteit, bij Kaap Agde Beschoten door een duik boot van onbekende natio naliteit. ten O. v. Getorpedeerd en tot zinken Algiers gebracht door onbekend oorlogsschip, b. d. Catal. Beschoten door onbekende kust duikboot, t. Z.O. v. Mislukte torpedo-aanval Valencia door onbekende duikboot, ter hoogte v. Getorpedeerd en tot zinken Castellon gebracht door onbekende duikboot. Egeïsche Zee Tot zinken gebracht door duikboot met Franco-vlag.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1