Agenda de 1 cent sigaret die over alle andere triomfeert lüeec&ecicfit H. W. HOLSMULLER Gemeentebegrooting dienst 1938. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. Alkmaar, Zaterdag. VOOR DE RESTAURATIE DER GROOTE KERK. De volgende bijdragen voor de restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk zijn nog ontvangen: J. v. R., Alkmaar 5. G. G., Alkmaar 208. Th. C. G., den Haag 10. A. J. v. d. H., Zuid-Afrika 10. Mej. S., Alkmaar 1. Vorige verantwoording 234.— 1208.95 1442.95 Het gironummer van den heer Ringers is 61341. AS GEBROKEN. Gisteravond om half zes is de achteras van een autobus van den dienst Haarlem Alkmaar, bij Heiloo gebroken. Het dubbele achterwiel vloog van de as af, maar de bestuurder wist den wagen direct tot stil stand te brengen, zoodat geen der inzit tenden letsel bekwam. DE STATIONSWEG WORDT GEÏLLUMINEERD. In een vergadering van de buurtcom- missie is besloten om dit jaar de Stations weg op 8 October wederom te illumineeren. Men heeft tot het gemeentebestuur het verzoek gericht dit jaar de bloemenklok van lichtjes te voorzien wat inderdaad een alleraardigst effect zal maken. EEN PIJL IN HET OOG GESCHOTEN. Gisteravond was het oudste zoontje van den heer P. J. v. Eijk, Loudelsweg 39, te Bergen, bezig met pijl en boog te schieten toen hij per ongeluk zijn jonger broertje met de pijl in het oog schoot. Onmiddellijk werd het knaapje naar dr. van Gelder vervoerd, die den jongen naar het r. k. ziekenhuis liet vervoeren, waar geconstateerd werd, dat hij zeer waarschijn lijk het oog zal moeten missen. DE RADIO-DISTRIBUTIE WORDT GOEDKOOPER. B. en W. schrijven in bijlage no. 120: Zooals in den aanbiedingsbrief bij de ontwerp-begrooting voor 1938 is medege deeld, zouden wij Uwe Vergadering een voorstel doen tot verlaging van het abon nementsgeld voor de radiodistributie met 0.50 per maand. Het abonnement be draagt thans 2.per maand en 0.50 per week. B. en W. bieden in overeenstemming met het ontwerp der begrooting voor het radiodistributiebedrijf voor 1938, waar over de betrokken Commissie van bijstand is gehoord, een ontwerp-besluit ter vast stelling aan. DE RECHTE LIJN WAS ZOEK. Vannacht even over twaalf uur is door de politie een wielrijder ter ontnuchtering naar het bureau van politie overgebracht, die onder zoodanigen invloed van het ge bruik van alcoholhoudenden drank ver keerde, dat hij niet in staat kon worden ge acht zijn rijwiel verder naar behooren te besturen. Proces-verbaal is tegen hem op gemaakt. NIET IEDERE WEG IS EEN VOORRANGSWEG. Op den hoek KoorstraatLaat vond gis termiddag te omstreeks 6 uur een botsing plaats tusschen een wielrijdster en een per sonenauto. De bestuurder van de auto kwam vanaf de Laat en verzuimde aan de van rechts komenden wielrijdster voorrang te verleenen. De aanrijding had overigens geen persoonlijke ongelukken noch mate- rieele schade ten gevolge. Tegen den auto bestuurder is proces-verbaal opgemaakt, DE BEGRAFENIS VAN DEN VERONGELUKTEN MOTORRENNER Men maakt er ons opmerkzaam op, dat bü de teraardebestelling van den zoo noodlot tig om het leven gekomen motorrijder Passier, namens V.V.V. uit Alkmaar niet het woord door den heer Zwart maar door den heer C. G. Verwer gevoerd is. ALKMAARS DOKTERS EN DE MOTORRACES. De heer P. Nortier, lid van de sportcom missie van de K. N. M. V., heeft aan de Telg. zijn meening medegedeeld over het initiatief van eenige Alkmaarsche dokto ren om geen medische hulp meer te ver leenen bij motorraces op onze grasbaan. De eerste vraag was of niet te vreezen is, dat op deze wijze het houden van mo torraces op grasbanen in Nederland op den duur onmogelijk wordt. „Ja", zei de heer Nortier, „een ongeluk als dat aan Passier overkomen heeft altijd een ongelukkige nawerking. Wat de Alk maarsche dokters betreft, ik kan mij niet voorstellen, dat de dokters v. Gilse Steengma en Frederiks, die tot nu toe in Alkmaar altijd hun hulp verleend hebben, verder hun medewerking zouden weige ren. De houding der geneesheeren is al leszins begrijpelijk, maar toch geloof ik, dat zij, wanneer men de zaak nuchter be kijkt, tot de slotsom zullen moeten komen, dat het hier een ongeluk betreft, dat absoluut niet geweten kan worden aan eenige organisatorische fout of aan eenig feit, dat met het wedstrijdwezen an sich iets heeft uit te staan. Er is, zoo vervolgde de heer Nortier, geen land, waar de voor schriften ten opzichte van de veiligheid, zoowel van renners als van publiek, zoo streng zijn als die, welke door de K. N. M. V. voor Nederland zijn voorgeschreven. Dit blijkt trouwens wel hieruit, dat hier in ons land in geen zestien jaar een onge luk met doodelijken afloop is gebeurd, ter wijl overal elders in het buitenland jaar lijks eenige slachtoffers te betreuren zijn. De K. N. M. V. voert al jaren een strenge actie tegen de zoogenaamde wilde races en is er zelfs meerdere malen toe overgegaan grasbanen te sluiten, omdat het onmoge lijk bleek, om financieele of andere rede nen, de door den bond voorgeschreven veiligheidsmaatregelen ten uitvoer te brengen. De sportcommissie van den bond heeft trouwens na het ongeluk reeds hierover vergaderd, maar men is tot de conclusie gekomen, dat de veiligheidsmaatregelen op de Alkmaarsche baan in geen enkel opzicht gefaald hebben. Wat de houding van het Alkmaarsche gemeentebestuur betreft, zullen wij moe ten afwachten, zeide de heer Nortier. Het sportpark is gemeente-eigendom en wan- Trotzkisten ter dood veroordeeld. - Volgens de Leningradskaja Prawda is in Leningrad weer een Trotzkistische groep ontmaskerd en wegens sabotage voor het gerecht verschenen. Tien beklaagden wer den ter dood veroordeeld. Schoolconflict te Dantzig. - Voor den tijd van zes maanden is het blad „Ike" in Dantzig verboden in verband met de publi caties van een artikel over het Poolsch- Dantzigsche schoolconflict, waarin het o.m. schreef: „De parvenus, die de vrije stad regeeren en asm hun hoofd een burgemees ter hebben, die zich pompeus senaatspresi dent noemt, zullen zien, dat Polen weldra zijn handschoenen zal uittrekken, want het is tijd gehoorzaamheid op te leggen aan de Dantzigers en hun een les te geven, die hun lang zal heugen. Polen heeft bijzondere rechten in Dantzig terwijl het Duitsche Rijk er niet meer heeft dan welke mogendheid ook". Twee militaire vliegtuigen tegen el kaar gevlogen. - Gisteren heeft zich een doodelijk vliegtuigongeval voorgedaan bo ven de gemeente Meerhout nabij Gheel in de provincie Antwerpen. Hier kwamen n.L twee militaire vliegtuigen met elkander in botsing. De waarnemer van een der beide toestellen, de reserve-luitenant Dumont, kwam om het leven, de overige inzittenden slaagden er in met behulp van hun val schermen veilig te landen. De toestellen zijn vernield. De onlusten te Meknes. - Bij de relle tjes, die zich Donderdag te Meknes hebben voorgedaan, zijn aan de zijde der oproerlin gen tien man gedood en 25 met verwondin gen naar de ziekenhuizen vervoerd. Van de ordebewaarders werden er 19 gewond. Er zijn twintig arrestaties wegens plundering en rebellie verricht. Gistermorgen scheen de rust te Meknes geheel weergekeerd te zijn. Binnenkort ontbinding van het Est- Ïgnriwhe parlement? - Op grond van een gisteren gepubliceerde overgangswet zal de nieuwe grondwet op 1 Januari 1938 van kracht worden. Tot het in functie treden van een te kiezen staatspresident zal de gtaatsoudste den titel van „staatsbestuur der" dragen. Hij zal het recht hebben de in 1982 gekozen staatsvergadering te ontbin den. Deze ontbinding verwacht men binnen korten tijd. Acht joden gearresteerd. - De politie te Jeruzalem heeft Vrijdag acht revisionnis- tische joden gearresteerd, die beschuldigd worden van deelneming aan de onlusten. Zij zijn in het concentratiekamp te Saint Jean D'Acre opgesloten. Verscheidene an dere joden, die in de provincie Samaria waren gearresteerd, zijn tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, op grond van het uitzonderingsdecreet inzake de opspo ring van de daders van terroristische aan slagen. Terechtstelling van anti-revolutionnai- ren. - De Leningradskaya Prawda meldt de ter dood veroordeeling van acht leden van een anti-Sovjet-Russische groep van recht- sche saboteurs in het gebied van Krasnog- varda, welke onder leiding stond van Was- silief, den vroegeren secretaris van het par tijcomité in dit gebied. De veroordeelden zijn gefusilleerd. Twee andere leden der groep zijn veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf, verbeurdverklaring hunner bezit tingen en vervallenverklaring van de bur gerlijke rechten. Het betreft hier, aldus het blad, voormalige boerenleiders, die stelsel matig de kolchozen ruïneerden, ten einde het collectieve landbouwregime in discre- diet te brengen en den terugkeer van het kapitalistische bewind voor te bereiden. Groote Duitsche herfstmanoeuvres. - Voor het eerst sedert den oorlog zullen de groote herstmanoeuvres van het Duit sche leger worden gehouden in samenwer king met leger, vloot en luchtmacht. In het tijdschrift „Die Wehrmacht", schrijft luitenant-kolonel Jost van het ministerie van oorlog, dat deze manoeuvres zullen worden geleid door den minister van oorlog von Blomberg, als opperbevelheb ber der weermacht. De manoeuvres zullen gehouden worden in Pommeren, Mecken- burg en op de Oostzee. Verscheidene divi sies zullen deelnemen, o.a. gemotoriseerde divisies en pantserwagens detachementen, verder sterke afdeelingen van de marine en de luchtmacht, teneinde de samenwerking te bestudeeren onder een commando. Overste Jost schrijft verder, dat het bestaan van een roode- en blauwe partij wordt verondersteld. De grens loopt Noord- Zuid en snijdt Duitschland in het midden door, hiermede wordt bewezen, dat de manoeuvres niet tegen een buurland van Duitschland zijn gericht, Tentoonstellingen. Bergen, Moderne kunitzaal P. Boender maker Cz.: werk van Kees Boendermaker. Geopend 1012 en 14 uur. Ook des Zon dags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Zinga (dram.); hoofdrol de negerzan- ger Paul Robeson. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3 matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Zonen van de Zuidzee (dram.); hoofdrollen Mala en Lotus. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3 matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Massa- justitie (dram.); hoofdrollen Spencer Tracy en Sylvia Sidney. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3 matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer laatste hinderpaal (sens.); hoofdrollen Ri- chard Arlen en Lilly Palmer. Toegang bo ven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3 matinee. Zaterdag 4 September. 7.15 uur 's av., in de Overdekte, abonné- zwem wedstrijden; demonstratie schoon springen door den Ned. kampioen. Dinsdag 7 September. 8 uur, lunchroom Valk, Houttil 5, verga dering Vereen, voor fac. lijkverbranding. De LID NED. INSTITUUT v. ACCOUNTANTS BLEEKERSKADE 4 - ALKMAAR BELASTINGZAKEN neer men onverhoopt zou besluiten het houden van motorraces te verbieden, zou daar, vrees ik, weinig aan te doen zijn. Maar, zoo besloot de heer Nortier, de K. N. M. V. mag toch zeker verwachten, dat geen besluit zal worden genomen voordat het bestuur over de kwestie gehoord is. HET VLIEGVELD TE BERGEN, De in ons nummer van gisteren opge nomen mededeeling, dat mr. Judell na afloop van de vergadering van de betrok ken landeigenaren naar den Haag was ver trokken, om daar het resultaat van de besprekingen mede te deelen, blijkt in strijd met de waarheid te zijn. Mr. Judell had geen enkele ojxfracht en. was voor een zaak, die in geen enkel opzicht iets heeft uit te staan met het vliegveld, uitstedig. 22 SEPTEMBER LANDBOUWTENTOONSTELLING. Op 22 September zal de traditioneele landbouwtentoonstelling weer gehouden worden. Na de tentoonstelling zullen hier en daar muziekuitvoeringen worden ge geven en des avonds zal het traditioneele vuurwerk op de Noorderkade worden afgestoken, dat van de Handelskade af, weer door duizenden en duizenden zal worden gadegeslagen. Daar voor dit alles veel geld noodig is, zal ook dit jaar de afdeeling Alkmaar van der Hollandsche Maatschappij van Land bouw een beroep doen op de burgerij en dezer dagen zullen de wijkcommissarissen zich weer met hun lijsten bij de inwoners aanmelden. Mogen zij nergens te vergeefs aankloppen en moge er veel op de lijsten worden geteekend. HET UITBREIDINGSPLAN VAN BERGEN De Ned. Bond van Hotel-Café-Restau ranthouders en Slijters, afdeeling Alkmaar en Bergen (district Bergen), heeft het vol gende adres aan den Raad van Bergen gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: District Bergen van de afdeeling Alkmaar en Omstreken v. d. Ned. Bond van Hotel- Café-Restauranthouders en Slijters, geves tigd te Amsterdam, Keizersgracht 436, ver tegenwoordigd door zijn bestuur; dat zij, na gehouden enquette, ingesteld bij een dertigtal vooraanstaande zakenmen- schen, zooals hotelhouders, pensionhouders, garages en winkels, te Bergen, inzake het ontworpen uitbreidinsplan, Uw college de navolgende bezwaren onder het oog mogen brengen; dat bij doorvoeren van het plan te mid denstand een kwijnend bestaan zal gaan lij den, a door vermindering van inkomsten, b door waardevermindering van onroerende goederen; dat, door mindere verdiensten, een min dere opbrengst aan belastingen het gevolg zal zijn; dat, daar Bergen een tot heden gezocht toeristenoord is, alwaar slechts twee maan den het seizoen hoogtij viert, de verdien sten in die twee maanden moeten komen uitsluitend van het toerisme; dat, daar er een goede snel verkeersweg ligt van AlkmaarDen Helder en van Lim- menBakkumBergen aan Zee een snel- verkeersweg AlkmaarBergen aan Zee niet noodig wordt geacht; omdat, bij verbetering van den bestaan- den weg en het doortrekken van het reeds gedeeltelijk bestaande rijwielpad, het ver keersprobleem reeds wordt opgelost, waar door het toerisme, gelijk thans, door Bergen gaat; dat gebleken is bij andere gemeenten, al waar het verkeer eveneens is omgelegd ge worden, deze gemeenten thans verzoeken het verkeer weder door de kom te leiden, opdat de middenstand eenige opleving Rook TRiUMPH zal krijgen (zie Naarden, Laren, Ede en andere.) Iedere snelverkeersweg is toch een be dreiging voor het bestaan v. d. midden stand; dat hierin slechts een bevoorrechting van Bergen aan Zee gezien wordt, met mede werking van een enkelen speculatieven grondeigenaar, ten koste van het algemeen belang; Resumeert: ondergang van zaken, funeste gevolgen voor den middenstand, waarde vermindering van panden, een gevoelige klap voor het toerisme. Hetwelk doende, enz. enz. H. LONDONJr., Voorzitter. J. VAN OEFFELT, Secretaris. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 5 September is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Ingevolge artikel 238 der gemeentewet bieden B. en W. in bijlage no. 121 aan de ontwerp-gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1938 met toelichting, alsmede de daarbij behoorende ontwerp-begrootingen van de afzonderlijk beheerde takken van dienst. De eindcijfers der begrooting bedragen: voor de inkomsten en uitgaven van den ge wonen dienst 3.429.395 en voor die van den kapitaaldienst 1.849.720. Voor 1937 bedroegen die cijfers, met inbe grip van de tot dusver aangebrachte veran deringen en zonder wijziging van de z.g. evenwichtige posten resp. 3.446.480 en 3.306.120. Ten aanzien van den kapitaaldienst wordt het groote verschil voor een belangrijk deel verklaard door de in de begrooting voor 1937 voorkomende ramingen betreffende de aflossing van de leening 1932. Uit de vrij geringe Elfwijking van de tota len van den gewonen dienst voor 1937 en 1938 moge blijken, dat de begrooting voor groote schommelingen in de ramingen van de inkomsten en uitgaven geen ruimte meer biedt. Het tekort, waarvoor wij ons aanvankelijk zagen geplaatst, bedroeg ongeveer 43.000, nadat de extra-bijdrage uit het werkloos heids-subsidiefonds reeds op het maximum bedrag was gesteld. Van dat tekort was o.m. oorzaak, dat het geheele nadeelig saldo van den dienst 1936, ad 16.261.93, in het ontwerp was opgenomen. Voorts moest de periodiek verminderende post wegens uit- keering per inwoner uit het gemeentefonds rond 11.000 lager worden gesteld. Einde lijk waren voorshands niet geraamd winst- uitkeeringen van het slachthuisbedrijf. Wij meenen, dat in dit tekort o.m. voor zooveel de groote posten betreft, is te voor zien door: a. het nadeelig saldo van den dienst 1936, in navolging van hetgeen ten aanzien van het nadeelig slot van den dienst 1934 heeft plaats gehad, voor 4/5 gedeelte te dekken door een bijdrage ad f 13.000 van den kapi taaldienst, welk bedrag gedurende de jaren 1939 tot en met 1942 door jaarlijksche bijdra gen van 2600 aan dien dienst zal worden teruggegeven; b. de uitkeering uit het gemeentefonds, bovengenoemd, in verband met den vermoe delijk gunstiger toestand van dat fonds, 5000 hooger uit te trekken door het per centage van de uitkeering mindei; laag te stellen dan voor 1937; c. de uitkeering wegens door het electri- citeitsbedrijf boven het voor 1937 geraamde bedrag te maken winst te stellen op 12.000; d. in de begrooting van het slachthuisbe drijf alsnog een winstuitkeer ing op te ne men van 5000; e. de bijdrage aan het bedrijf der gemeen tewerken voor uitgebrachte adviezen, die voorloopig wederom op 8000 was geraamd, tot 5000 te verlagen; f. de bijdrage in het exploitatietekort van de gemeentereiniging met 1000 te verla gen; g. de bijdrage aan het sportparkbedrijf, aanvankelijk geraamd op 23.750, terug te brengen tot 21.800. Het was wederom noodzakelijk Je inkom sten tot vrijwel uiterste bedragen uit te trekken. Ten aanzien van de belastingen zijn, voor zooveel mogelijk, gevolgd de ra mingen van den Inspecteur der directe be lastingen voor het boekingstijdvak 1937/ 1938. Dat wij onder de bestaande omstandighe den niet in staat zijn verlichting van belas tingdruk, voor welk onderdeel ook, voor te stellen, behoeft nauwelijks te worden ver meld. Voor wat de uitgaven betreft, hebben wij ons ook thans in sterke mate beperking moe ten opleggen. Desondanks kon, zooals boven reeds is op gemerkt, de begrooting slechts sluitend "wor den gemaakt door de extra-bijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds in de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen op het maximum-bedrag, t.w. 99 pCt. van die kosten, uit te trekken. Werd voor 1937 aanvankelijk 104.800 ge raamd, welk bedrag in uw vergadering van 8 Juli j.L tot 82.255 is teruggebracht, voor Zwakke tot matige westelijke tot zuife. lijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; iets wanner. Morgen droog en wanner. De hooge drukking heeft zich zoo snel tot over onze omgeving ontwikkeld, dat de secundairen reeds naar oost en noordoost verdrongen zijn. De depressie bij IJsland bleef afnemen, een nieuwe daling ver toont zich ten westen van Ierland. De Brit- sche eilanden hebben opklarend weer, met krachtigen westelijken wind in Schotland, in Ierland dreigt wellicht regen. Aan de Noorsche kust zal nog regen vallen, in zuid-Zweden is nog kans op onweer, even als in midden-Duitschland. West- en zuid- Duitschland hebben opklarend weer, In Frankrijk heerscht weer veel windstilte en zal het vrij warm worden. In Zwitserland valt eenige regen, de hooge toppen zijn er gedeeltelijk in mist gehuld en er valt eenige sneeuw. De hooge drukking, die nog in betee- kenis toeneemt, zal aanvankelijk droog weer brengen met eenige stijging van temperatuur. Bij de groote snelheid, waarmede de veranderingen plaats hebben, is het verdere vooruitzicht on zeker. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.13 uur tot 5.44 uur licht op. Spaander heeft het druk in de kleermakerij Goed werk en recommandatie. 1938 moet opnieuw 104.000 noodig worden geacht. Hierbij is de regeling, die voor 1937 is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 1 Juli 1937 (Staatsblad nr. 448) als grondslag ge nomen. Mocht de regeering voor 1938 alsnog an dere voorschriften vaststellen, dan zullen de gevolgen daarvan nader onder de oogen moeten worden gezien. Wie het zou bevreemden, dat de extra-bij drage ook voor 1938 niet op ongeveer 82.000 is uitgetrokken, wijzen wij er op, dat het niet mogelijk is telkens weer nieuwe inkomsten te stellen tegenover de in 10 jaar tot ruim f 140.000 doorloopende verminde ring van de uitkeering uit het gemeente fonds of tegenover door de wet opgelegde en ander steeds toenemende uitgaven, als de bijdrage voor de Rijks Hoogere burger school, de kosten van het kanalenplan, de kosten van krankzinnigenverpleging en der gelijke. Voorts bedenke men, dat met het aanbrengen van rationeele bezuinigingen de uiterste grens schier is bereikt. Wij vonden geen aanleiding het in de be grooting voor 1937 voor algemeene armen zorg geraamde subsidie van 320.000 voor 1938 op een lager bedrag te stellen. Evenmin brachten wij wijziging in het voor steun aan werkloozen geraamde be drag van 500.000. Weliswaar bedroeg het aantal werkloo zen op 10 Juli j.L 1193 tegenover 1243 op 11 Juli 1936, daartegenover staat echter, dat het aantal gesteunden op eerstgenoemden datum 835 bedroeg en op laatstgenoemden datum 767. Wegens steun werd over het eerste halfjaar van 1936 uitgegeven 251.274.01, over het eerste halfjaar van 1937 260.370.92. Indien men aanneemt, dat het verschil tusschen deze bedragen verband houdt met het aantal tewerkgestelden werkverschaffing (le halfjaar 1936 gemid deld 38, eerste halfjaar 1937 gemiddeld 21). dan kan worden geconcludeerd, dat, al moge dan het aantal werkloozen iets zijn vermin derd, een daarmede verband houdende ver laging van het steunbedrag wordt opgehe ven door de inmiddels van kracht geworden wijziging van de steunvoorschriften ten aan zien van den aftrek wegens gezinsinkomsten. Ten opzichte van de bedrijven merken wij het volgende op: Electriciteitsbedryf. De uitkee ring wegens in 1938 te maken winst is ge steld op 317.000 tegen 297.900 in 1937. Bovendien achten wij het mogelijk, dat een bedrag van 12.000 wegens in 1937 ge maakte extra-winst, aan den dienst 1938 ten goede komt. Op de vraag, of dit bedrijf met ingang van 1938 inderdaad aan de gemeente zou kunnen worden ontnomen, is op dit oogen- blik nog geen stellig antwoord te geven. Wij meenden derhalve goed te doen de be grooting van het bedrijf als naar gewoonte te doen opmaken en de daaraan ontleende cijfers in de gemeentebegrooting op te ne men. Des te beter kan het enorme belang, dat de gemeente bij het behoud van dit be drijf heeft, in het geheele finantieele beeld voor het jaar 1938 beoordeeld worden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2