ALKMAARSCHE BOYS I. ALCMARIA VICTRIX I. Cursus vour adsp. scheidsrechters. noordscharwoude heiloo heerhusowaard zijpe de groote kerk gestut. Financieel ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 Zondag a.a., half 3: Wordt DONATEUR a I 3.—. HEER en DAME I 4 TRIBUNE PLAATSEN. Crimis-publicatie. G. FIGÉE. 't ZAND UITGEEST EGMOND AAN ZEE Rijwielstalling gratis. Spoel Voetbal. ALKM. BOYS—ALCMARIA. Morgenmiddag zullen de Boys en Alc- maria elkaar ontmoeten op het terrein van onze derde-klasser. Aan deze ontmoeting is een bepaald tintje gekomen: de Boys heb ben het terrein geheel gerestaureerd en zul len morgen voor het eerst de* nieuwe gras mat betreden. De wedstrijd zelf kan zeer interessant worden. De Boys zullen met hun sterkste team uitkomen en Alcmaria probeert een combinatie, waarin een plaats voor de oudjes is gereserveerd: Ooms en Homan zullen het nog eens weer probeeren en aan hun taktiek zal het zeker nog niet man- keeren. De wedstrijd, die voor beide teams een goede proefneming is de competitie staat voor de deur! zal wel door zeer velen bezocht worden. SCHEIDSRECHTERSCURSUS. De N. H. V. B. is met een uitstekend idee gekomen: hij wil dezen winter een cursus instellen voor adspirant-scheidsrechters. Deze cursus zal in Alkmaar gehouden worden. Wij hopen, dat de N. H. V. B. vele deel nemers zal krijgen, want de voetbalsport kan slechts gediend worden door goede wedstrijdleiding. En een cursus kan en moet een goede voorbereidende school zijn voor allen, die de fluit t. z. t. zullen hanteeren. Wij kunnen de poging van den N. H. V. B. toejuichen. Moge deze poging bekroond worden met een groote deelname. LONDENSCHE POLITIEAGENTEN TE AMSTERDAM. Ontvangst door jubileerende politiebond op Schiphol. Het Londensche politie-elftal dat ter ge legenheid van het 50-jarig jubileum van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond in Amsterdam vandaag een wedstrijd gaat spelen tegen een vertegenwoordigend elf tal der Nederlandsche politie, is gistermid dag met het K. L. M.-vliegtuig de „Arend" te Schiphol aangekomen. De deelnemers aan de feestelijke jaarver gadering van den jubileerenden bond, met hun dames in totaal ongeveer 500, waren voor. deze gelegenheid met twee booten uit de hoofdstad naar Schiphol gekomen om hun Engelsche collega's te begroeten. Namens den hoofdcommissaris van poli tie te Amsterdam, die persoonlijk verhin derd was, was ter begroeting aanwezig hoofdinspecteur A. T. T. Kapinga en in specteur Weerts, terwijl de K. N. V. B. vertegenwoordigd was door den heer Karei Lotsy en verder natuurlijk bondsbestuur, jubileum commissie en verschillende an dere vertegenwoordigers van politie-orga- nisaties waren op Schiphol aanwezig als mede het muziekcorps van de A'damsche politie-muziek-vereeniging onder leiding van den heer van Mechelen. Toen gezagvoerder Both tegen 2 uur de F. 36 op Schiphol neerzette, stonde de politiemenschen op het platform voor de douanelokaliteiten opgesteld met reserves en officials mee arriveerden ongeveer 20 Londensche politiemannen onder leiding van den chlef Constable Sprules en de super-intendant Carrick. Allen waren in uniform en welgemoed en lachend sprongen de bobbies van de London Metropolitan Police uit het vliegtuig. Nauwelijks ston den zij allen op den grond of het muziek corps zette het „God Save The King" in, dat door allen stram in de houding of met de hand aan de pet werd aangehoord. Een luid hoera klonk op toen het Brit- sche volkslied ten einde was en daarna ontkwam zelfs de Londensche politie niet aan het gebruikelijke douaneonderzoek. Inmiddels stelden zich op het platform het muziekcorps op achter zijn vaandel, dat geflankeerd werd door de Nederland sche driekleur en de Amsterdamsche vlag met de drie kruisen, de Londensche gasten, bestuursleden en de overige aanwezige po litiemenschen schaarden zich in rijen van vier hierachter en onder vroolijke marsch- muziek ging het in langen stoet langs het platform. Voorbij de hangar A en B naar hangar C, waar halt werd gemaakt en de aanwezigen zich in een kring schaarden. De voorzitter van de jubileumcommissie van den algemeenen Nederlandschen poli tiebond, de heer H. Breedveld, heette de buitenlandsche collega's welkom en herin nerde eraan dat in 1887, toen de jubilee- rende organisatie werd opgericht het leven van den politieman hard en moeilijk was, dat hij te weinig had om te leven en te veel om te sterven. De organisatie had hierin verandering gebracht en dus was er alle reden om het feest met vreugde te vieren. Deze vreugde werd verhoogd door het feit dat de vertegenwoordigers van een zoo goed aangeschreven politiecorps als het Londensche dit wilde komen bijwonen en dat de politievoetballers van het eerste sportland der wereld hun krachten wilde komen meten met hun Nederlandsche col lega's. Hij sprak de hoop uit dat de Engelsche gasten hier veel plezier zouden mogen hebben en tal van vriendschapsbanden zouden mogen aanknoopen. De heer Karei Lotsy heette de Londen sche voetballers welkom namens den Ko ninklijken Nederlandschen voetbalbond. Hij was ervan overtuigd dat de Neder landsche politiemannen alles zouden doen om het de Britsche gasten naar den zin te maken en dat de strijd een faire en sportieve ontmoeting zou zijn. Als dan naar hij hoopte het volgend jaar een Nederlandsch vertegenwoordigend elftal 'n Engelsch team in een landenwedstrijd zou ontmoeten, zouden de Londensche agenten op het veld oude vrienden uit Holland en hun eigen nationale team kunnen toe juichen. Tenslotte verwelkomde de heer Niewold als voorzitter van de Nederlandsche poli- tiesportbond de Engelsche gasten. De chief-contable Sprules dankte hierna met eenige korte woorden voor de hartelij ke ontvangst. Met booten vertrok het gezelschap via Nieuwe Meer en Schinkel naar de stad, waar nabij de Schinkelkade extra tramwa gens gereed stonden om Nederlandsche politiemenschen en hun Engelsche gasten naar Krasnapolsky te brengen, waar tegen half vijf een receptie plaats vond. Het Nederlandsche politie-elftal dat mor gen tegen het Engelsche politie-elftal uit komt. is gedurende 24 uur toevertrouwd aan de goede zorgen van den heer Karei Lotsy en den K. N. V. B.-trainer Bob Glendenning. en trainde hedenmiddag on der leiding van deze beide experts in het Olympisch stadion. In het politie-elftal zitten verscheidene oud-internationaals en eerste elftal-spelers van eerse klasse K. N. V. B. clubs, o.a. W. Lagendaal, J. Halle en Remeyer van Go Ahead, van der Kamp van A. G. O. V. V. en Haak van Stormvo gels. De Noord Holl. Voetbalbond heeft bij voldoende deelname het voornemen een cursus te Alkmaar te houden ter opleiding van adsp. scheidsrechters. Gegadigden gelieven zich schriftelijk vóór 12 Sept. a.s. op te geven P. H. Kade 69 of Heerengracht 117, Zaandam. Korfbal. K. V. K. V.-TORNOOI. Zondag, morgen dus, houdt onze korf- balvereeniging K. Vj K. V. haar jaarlijksch tornooi, op het gem. sportpark alhier. Het programma is zeer uitgebreid en is ver deeld in 3 afdeelingen en 2 adspiranten- afdeelingen. In de eerste afdeeling zitten B. E. P., Nieuwendammerham, Ello, Zaandam en K. V. K. V., in de 2de afdeeling Adis, Excelsior, K. V. K. V. 2, en anderen. We kunnen het uitvoerige programma hier niet publiceeren, maar wel kunnen we hier de verzekering geven, dat het tal van interessante-ontmoetingen bevat in alle af deelingen. De wedstrijden, die om 12 uur beginnen, duren den geheelen middag en zullen on getwijfeld veel publiek trekken. Wielrennen DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE KOPENHAGEN. Straffen voor Di Paco en Bini. De Italiaansche wielerbond heeft de ren ners Di Paco en Bini gestraft, ieder met een boete van 1500 lire in verband met het feit, dat zij niet voldoende hun kansen hadden verdedigd bij de wereldkampioenschappen op den weg, welke kortgeleden op het circuit van Lingby bij Kopenhagen hebben plaats gevonden. Zeilen DE ZEIL WEEK TE BURNHAM. De voorlaatste dag. In den individueelen wedstrijd der Shar pieklasse hebben onze landgenooten Borger- hoff Mulder en Coops gisteren op den voor- laatsten dag weer fraaie successen behaald. Er stond een lichte bries, terwijl het buiten gewoon fraai zeilweer was. De Mieke II van P. H. R. Borgerhoff Mulder en W. Ritman nam al spoedig de leiding, terwijl de Wil- genhoek van A. D. H. Coops en H. R. Borst op de tweede plaats voer. Geen moment werd de overwinning der Nederlandsche deelne mers bedreigd, de Mieke II en de Wilgen- hoek finishten boord aan boord, drie minu ten voor het eerste Engelsche jacht. In den middag brachten de Hollanders het er minder goed af. In den teamwedstrijd voor den Ariel Challenge Cup werd de Ynys van de Itchenor Sailing Club eerste met de Mieke II op de tweede plaats. Borgerhoff Mulder was na den start achter geraakt, doch onze landgenoot werkte zich geleidelijk naar voren en wist zoodoende, dank zij zijn han dig en tactisch zeilen, nog op de tweede plaats beslag te leggen. De Ann Mc. Kim, eveneens van de Itchenor Sailing Club, werd derde, de Titania van de Royal Corinthian Yacht Club vierde, de Cut- ty Sark van de zelfde vereeniging vijfde. De Wilgenhoek met Coops eindigde als ze vende, maar hierbij dient te worden aange- teekend, dat onze landgenoot met veel pech te kampen had. Eerst werd de Wilgenhoek door een groot jacht overvaren en vervol gens liep de boot vier maal vast. Onder deze omstandigheden nog als zevende te eindigen is een prestatie op zichzelf. JUoviaciaal Tlieuws Vergadering Comm. v. Lichtbed rijven. Beheer In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van de Commissie van Beheer der gemeenschappelijke lichtbedrijven van de Langendijker gemeenten en Sint Pancras heeft de voorzitter, burgemeester Kroonen- burg van Sint Pancras, wijlen burgemees ter P. Slot van Broek op Langendijk her dacht. Door het verscheiden van burge meester Slot zal men niet meer kunnen gebruik maken van de goede adviezen welke de overledene steeds heeft gegeven in het bestuur en welke voor het bedrijf steeds van groote beteekenis zijn geweest. Voorzitter heette den opvolger van bur gemeester Slot, burgemeester Schelhaas van Broek op Langendijk hartelijk welkom in deze vergadering, den wensch uitspre kende, dat hij de voetsporen van zijn voor ganger zal volgen. Van de verder behandelde onderwerpen noemen wij de rekening 1936 van de gem. lichtbedrijven, welke werden vastgesteld op de voorgestelde cijfers. Het verHessaldo van het gasbedrijf bedroeg 175 95. dat van de reserve werd afgeboekt. Het electriciteitsbedrijf had een winst gemaakt van 10184.45, waarvan 10.000 aan de gemeenten zal worden uitgekeerd. De afschrijvingen hebben bij deze bedrij ven resp. 15.495 en 12.425 bedragen. Het gasverbruik gaat eenigszins omhoog. Tegenover een daling van 7.8 in 1935 is in 1936 het verbruik met 1.3% gestegen. Het particulier verbruik van electriciteit is met 6.3 gestegen. Een schrijven was ontvangen van het P. E. N., over een eventueele overdracht van het electriciteitsbedrijf aan het provin ciaal bedrijf. In de brief werd medege deeld, dat wanneer het bedrijf per 1938 i. p. v. met 1942 werd overgedragen, eenige concessies zullen worden gedaan. De verschillende gemeentebesturen zul len zich tot het P. E. N. wenden om het verzoek om de uitvoerige voorwaarden te mogen ontvangen, waaronder het P. E. N. geneigd is, het bedrijf over te nemen. Voorgelezen werd de brief van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin wordt geschreven, dat het besluit, dat de ambtenaren van de gemeenschappelijke lichtbedrijven niet gelijktijdig het raads lidmaatschap van een der aangesloten ge meenten mogen vervullen, eiken rechts grond mist. Het bestuur zal nu het ambtenarenregle ment ter goedkeuring aan de raden zenden, met deze wijziging, dat na afloop van den tegenwoordigen zittingstijd der raadsleden, dus in 1939, de ambtenaren niet gelijktijdig het raadslidmaatschap van een der aange sloten gemeenten kunnen vervullen. (Men gaat dus toch door). De loonen in werkverschaffing. Onze Heiloosche corresondent schrijft ons: Inzake het ingezonden stuk van den werklooze te Heiloo zij bericht dat de be rekening van de commissie van werkver ruiming een andere is dan de zijne. De premie voor ziekenhuisverpleging en doktersfonds worden betaald in die weken dat zij werken en alleen voor het hoofd van het gezin (in casu de werklooze) zijn bere kening van van f 34.60 is niet over 3 weken, doch over 2 weken. In de wachtweek is men vrij bjj anderen werk te zoeken en wan neer men slaagt wordt daarvan niets afge trokken. Deze blijft buiten beschouwing. Nergens is beweerd dat het den werklooze in Heiloo goed gaat. Mijn persoonlijke mee ning is niet dat men er hier met de hooge huishuur van kan komen. Het tegendeel is het geval. Ik heb alleen weergegeven wat ter publicatie was gegeven, doch de in zender vergeet, dat er bij den aannemer geen f 0.35, doch f 0.45 per uur wordt be taald en dat een groot contingent werk- loozen bij hem in dienst is. Daarom is de berekening van f 34.60 foutief. Zusterkring Odith. Het was een stralende zomerdag, toen de Zusterkring „Odith" zich Donderdag op maakte haar eerste uitstapje met ongeveer 30 leden te ondernemen, onder leiding van Ds. v. d. Kam. Om half twee N.T.. vertrokken de beide H.A.B.O.-bussen, uitgeleide gedaan door eenige wuivende, achtergebleven zusteren. De route ging over den Alkmaarschen Hout, Bergen, Schoorl, waar een bosch- paadje voerde naar het Doopsgezinde Broe' derschapshuis aldaar, voor velen allicht weinig bekend. Een hartelijke ontvangst viel het gezel schap ten deel van de zijde van ds. en mevr. Knipscheer uit Groningen, welke daar momenteel de leiding voeren. Voordat de verschillende gebouwen werden bezichtigd gaf ds. Knipscheer een korte schets van het ontstaan en de ontwikkeling der verschil lende Broederschapshuizen in ons land, welke als vacantieoord kunnen worden ge bruikt door allerlei gezindten, zelfs door ge reformeerden en Roomschen, welke laatsten dispensatie dienen aan te vragen bij den pastoor. Evenwel was het toch mogelijk, daar ook een band te vormen. Na den inwendigen mensch te hebben versterkt, werden de bussen weder beklom men en voort ging de tocht naar het nabu rige Camperduin, alwaar genoten werd van zee en duin. Daarna ging het weer naar Schoorl, waat zich eenige komische scene's afspeelden bij het beklimmen van het hooge duin. Na om half zeven te zijn teruggekeerd in het Broederschapshuis, verzamelden allen zich om half acht in het door kreupelhout omringde kerkje, waar het Bondslied werd gezongen, ds. v. d. Kam een leerzaam stukje voorlas en ten slotte geëindigd werd met den Avondzang, om God den dank te betalen voor dezen schoonen middag in de ongerepte natuur. Over Langendijk arriveerde het gezel schap om negen uur in welstand bij de Ned. Herv. Kerk alhier, waar staande onder de fantastisch verlichte Kerkepoort, uit dank baarheid nogmaals het Bondslied ten ge- hoore werd gebracht, na afloop waarvan ieder weer huiswaarts werd gebracht. V uilnisophaaldienst. Door den heer E. van Vliet te Hoorn worden ernstige pogingen in het werk ge steld onr in de gemeente Zype en omlig gende gemeenten een vuilnisophaaldienst in het leven te roepen tegen een geringe maandelijksche vergoeding. Het ligt in de bedoeling de vuilnis eenmaal per week op te halen. Wekenlang is men al bezig geweest met de voorloopige herstellingswerken aan de Groote Kerk. Wel is. er van restauratie nog geen sprake, maar men is thans zoo ver, dat het instortingsgevaar geweken is. Op onze foto ziet men, hoe de steunberen gestut zijn met zware balken. DENATURATIE ERWTEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatie-vergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 30 I Augustus 1937 tot en met 4 September 1937 zal bedragen 1.35 per 100 kg., in dien het betreft door handelaren gedena tureerde groene erwten, welke voldoen aan het voorloopig vastgestelde standaard monster van kwaliteitsklasse C en 0.83 per 100 kg., indien het door telers gedenatu reerde voedererwten betreft. 's-Gravenhage, 3 September 1937. Einde melkcursus. Bij de op de boerderij van den heer Klaver alhier gehouden eindles van den melkcursus, uitgaande van den L. T. B. en de Coöp. zuivelfabriek „Nieuw Leven", alhier, werd door alle cursisten het diploma behaald, namelijk door de heeren G. de Wit Cz., J. Zwemmer, P. Klaver Hz,, J. Dobbe en door mej. Klazine Klaver Hd., Het examen werd afgenomen door de heeren D. Kaan te Wieringerwaard, F. Groot te Hoorn, voorzitter van de Noord- hollandsche melkcommissie en P. Eriks, assistent van den Rijkszuivelconsulent, te Hoorn. Zij nog vermeld, dat de cursus werd ge leid door den heer T. A. Schippers te Spanbroek (praktijk) en door den heer H. Knol, directeur van de zuivelfabriek „Nieuw Leven" te 't Zand (theorie). Oneenigheid bij de installatie van den burgemeester? Het Volksbl. meldt, dat, alhoewel het oor spronkelijk in de bedoeling had gelegen een défilé en andere feestelijkheden te organi- seeren, hiervan door allerlei tegenwerking in het bijzonder van de zijde van de geeste lijkheid niets is gekomen. Schoolreisjes O. L. school. De beide schoolreisjes der O. L.-schooI zijn weer achter den rug. Begunstigd door het mooie weer mogen beiden uitstekend geslaagd worden genoemd. Met de laagste klassen werd dit jaar per bus een rit naar Amsterdam gemaakt, van waar een mooi boottochtje met de Alkmaar Packetboot naar Zaandam werd gedaan. Van hier reed men per bus naar de Alk- maarsche hertenkamp, waar tevens de apenkooi bezocht werd. Vervolgens brach ten de kinderen den middag in Duinver- maak te Bergen door. Voor het reisje der hoogere klassen op Donderdag was dit jaar veel animo ook onder de volwassenen, die ieder jaar na het badseizoen dit uitstapje zeer op prijs stellen, 's Morgens om half acht vertrok men met 6 autobussen naar Monnikendam, vanwaar men overvoer naar het eiland Marken, dat met zjjn typische huizen en kleederdrachten veel bekijks vond en van waar men rijkelijk voorzien van souvenirs en paling weer naar Monnikendam terug keerde, waar gegeten werd. Vervolgens ging de tocht voort naar Schiphol, waar 't gezelschap werd rondgeleid en de kinderen duidelijk alles omtrent het vliegwezen werd uitgelegd. Hierna volgde een bezoek aan den speeltuin te Valkeveen, terwijl de N. A. C. O. den volwassenen gratis een rit door het Gooi aanbood, waarvan zij dank baar gebruik maakten. Op den terugtocht werd te Amsterdam Heek aangedaan, waar de kinderen rijkelijk getracteerd werden en de ouderen den maaltijd gebruikten. 's Avonds ruim elf uur was het gezel schap behouden in het dorp terug, zeer voldaan over het vele dat men dien dag gezien had en den gezelligen geest en het goede weer, dat het genot van de reis verhoogde. De nieuw benoemde secretaris van den Armenraad te Alkmaar. £ands eH-J-uwêoaw- STEUN KOOLZAAD OOGST 1937. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat aan de telers van koolzaad van den oogst 1937, die daarvoor op grond van de bepalingen van het reglement in aanmer king komen, als steun zal worden uitge keerd: 1.50 per 100 K.G. indien het koolzaad werd verkocht vóór 25 Juli 1937; 1.25 per 100 K.G. indien de verkoop plaats vond in de periode 25 Juli tot en met 7 Augustus 1937, en 0.75 per 100 K.G. indien verkocht werd in de periode 8 Augustus tot en met 14 Augustus 1937. Onzekere politieke toestand dreigt de internationale effectenbeurzen zeer scherp te beïnvloeden. Technische po sitie van de Amsterdamsche beurs eenigszins verzwakt. Beleggingsmarkt blijft prijshoudend. Er behoeft wel geen twijfel meer aan te bestaan, dat de groote onzekerheid op het gebied der internationale politiek momen teel de eenige en allerbelangrijkste oorzaak vormt voor den scherpen koersval op alle internationale markten. En ditmaal blijft het niet bij de verwikkelingen in het Verre Oosten maar daarnaast realiseert men zich dat de herhaalde aanvallen op neutrale sche pen in de Spaansche wateren, op den duur op een catastrophè moeten uitloopen. Te meer waar de Engelsche regeering ten lange leste deze piratenpolitiek moede, zeer duide lijke waarschuwingen heeft doen hooren aan hen die voor deze wandaden aansprakelijk kunnen worden gesteld. De aanvallers laten zich blijkbaar niet snel intimideeren, want nauwelijks was deze Engelsche waarschuwing geuit of opnieuw werd een Engelsch schip getorpedeerd. Men realiseert zich thans en dit geldt met na me voor de beurs maar al te goed, dat het niet wel mogelijk zal zijn nog langer een wissel te trekken op de lankmoedigheid van Engeland en dat het minst geringste, dat zich nu weer mocht voordoen, voldoende kan zijn, om een groote uitbarsting te ontke tenen, waarvan het eind niet te overzien is. Onder dezen indruk kwam de beurs dan ook op Donderdag j.1. het lijkt wel of rampspoedige dagen op effectenbeurzen spe ciaal op Donderdag of Vrijdag moeten val len toen een ware stroom van verkoopor ders los kwam, die het koersniveau voor de leidende fondsen gemiddeld met een goede 20 pCt. omlaag bracht. En zulks niettegen staande er van Londen uit op groote schaal op de Amsterdamsche beurs Amerikaansche shares werden gekocht door de arbitrage omdat, ten gevolge van den sterken verkoop druk, deze waarden hier beneden de New- Yorksche pariteit lagen. Natuurlijk kon dit geen koerssteun bieden aan de specift tk

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9