DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japansch offensief ingezet door de geheele weermacht. No. 209 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 6 September 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Redevoeringen van Japansche ministers. Tegenstand der Chineezen zeer groot. Japansche Landdag bijeen. Ernstig spoorwegongeluk bij Neuss. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, poetgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 6 September. Geleidelijk komen we te weten, welke landen niet schuldig zijn aan de geheim zinnige duikbooten-aanvallen in de Middel- landsche Zee. Eerst heeft Rusland duidelijk verklaard, dat Italië deze piratendaden op haar debet heeft staan, vandaag komt de regeering van Franco vertellen, dat haar schepen de „Havock" niet hebben aange vallen en zij doet precies als Rusland: zij beschuldigt ook en vanzelfsprekend de re geering van Valencia. Het is niet de eerste maal zoo luidt het communiqué van Franco, dat aan den vooravond eener vergadering van de non- interventiecommissie of van den volken' bondsraad, de linkschen door scherp te ver- oordeelen handelingen de internationale atmosfeer zoeken te vergiftigen en de sym pathie en het begrip voor de zaak der Spaansche nationalisten zoeken te weerstre- dat zou ven. Het vliegtuigbombardement op de En- gelsche ambassade, de aanval op een Fransch passagiers-vliegtuig, de aanranding op een Italiaansch koopvaardijschip en een Duitsch slagschip, alsmede de door de nationalisten in de archieven der regeering van Biscaye gevonden orders, om buitenlandsche oorlogs schepen aan te vallen, wettigen ons (d. L Franco) den aanval op den Britschen tor pedojager te beschouwen als 'n nieuwe ma noeuvre van een overwonnen vijand, die wanhoopig er naar streeft de conflictzone uit te breiden, in plaats van door een onvoor waardelijke overgave rust en welzijn te ge ven aan de mannen, die hij tot een verplet terenden nederlaag heeft gevoerd. Het zijn schoone, welklinkende woorden, die de regeering van Franco gevonden heeft. Ze zijn eigenlijk bijnate mooi om waar te zijn. En nog altijd weten we niet, wie dan wel de geheimzinnige duikbooten heeft uit gestuurd. Intusschen blijft deze piratenkwestie zeer actueel en er bestaat een klein kansje, dat ze tz.L opgelost wordt. Dat zou kunnen, als op de komende Middellandschezee-confe- rentie klare wijn geschonken werd. De uit- noodigingen voor deze conferentie, die de vol gende week bijeen zal komen, zijn al ver zonden aan Rome, Moskou, Berlijn, Belgra do, Boekarest, Tirana, Sofia, Athene, Ankara en Cairo. De Fransche en Engelsche regeeringen hebben overwogen, dat het van belang was behalve de mogendheden, die aan de Mid- dellandsche Zee liggen, de landen uit te noodigen, die aan de Zwarte Zee liggen en voor wie de Middellandsche Zee 'n onmisba- ren doorgang vormt. Duitschland is uitgenoo- digd ojn. omdat het deel uitmaakt van de internationale controle aan de Spaansche kusten. Van de Middellandsche Zee naar Japan, dat is slechts een kleinigheid voor den over zichtschrijver. We moeten n.L nog iets mede- deelen over een z.g. geheim verdrag tus- schen China en Rusland. Het Japansche tele- graafagentschap Domei weet n.L mede te deelen, dat genoemde landen een overeen komst zullen sluiten. De twee belangrijkste punten uit die overeenkomst zouden zijn, dat China en Rusland een gezamenlijk front tegen Japan zouden vormen en dat China geen vrede met Japan zal sluiten zonder goedkeuring van Rusland. In verband hiermede wordt gemeld, dat de Sowjet Unie Noorsche, Fransche, Griek- sche en andere buitenlandsche schepen ge charterd heeft voor het transport van oor logstuig van Odessa naar Hongkong, van waar het via Kanton naar China zal wor den gezonden. Op 17 Augustus had de Sow jet Unie den geregelden stoombootdienst tusschen Sjanghai en Wladiwostock ge schorst, thans echter stelt zij zich voor den dienst binnenkort te heropenen en een groot aantal communisten, onder wie Chineezen, Koreanen en Mongolen, benevens 120 mili taire adviseurs, naar Kanton te zenden. Een kortelings tusschen China en de Sowjet Unie gesloten geheime overeen komst zou bepalen, dat over land wapenen en munitie uit Sowjet Rusland naar China zullen worden gezonden, via Sinkiang en Buiten-Mongolië, terwijl geregelde vlieg- diensten geopend worden tusschen China cn de Sowjet Unie, via Sian Lantsjau en Oeroemoetsi. Tsjen Li Foe, een linksche leidende per soonlijkheid van de Nanking-regeering is naar verluidt, uit Nanking vertrokken naar Sinkiang voor het treffen van een regeling van de samenwerking met de communisten. Men ziet, er wordt gewroet in de geheele wereld en al moet men het bovenstaande natuurlijk door een Japanschen bril lezen, erg geruststellend is ook deze actie niet. Het valt de Japanners lang niet mee! In plaats dat ze China „wel eventjes" zouden veroveren, is de tegenstand veel grooter dan verwacht werd. Dat blijkt wel heel duidelijk daaruit, dat het thans reeds meer dan een week geleden is, dat de Japanners van het schiereiland Woesoeng uit hun groote offensief hadden moeten ondernemen en de Chineesche stel lingen in Kjangwan en Sjapei in den flank aanvallen. De Chineezen hebben zich in deze ge bieden stevig verschanst en het is veel- beteekenend, dat geen enkele tegenspraak is gevolgd op het Chineesch bericht, dat de Japansche opperbevelhebber aan Tokio heeft gevraagd onmiddellijk nog twee divisies naar Sjanghai te zenden. Tot nu toe hebben de Japanneezen geen opmer kelijke successen behaald of strategische punten in bezit genomen. Zij stuiten over al op hevigen tegenstand en hun taak is vooral zwaar, tengevolge van de onuitput telijke effectieven der verdedigers, die zich weinig om hun verliezen bekommeren. En de Chineezen maken er geen geheim van, dat zij het gewenscht zouden kunnen oor- deelen, zich uit Sjanghai terug te trekken: hoe dieper zij het binnenland intrekken, des te zwaarder zal de taak der aanvallers zijn. Het moerasachtige terrein zal de Japansche tanks van geen n.ut doen zijn, de aanvoer van munitie en levensmiddelen voor de Japansche troepen zal een ernstig probleem worden en de Chineezen zullen buiten het bereik van de kanonnen der Japansche oorlogsschepen zijn. De Chinee zen hebben op het oogenblik het meest behoefte aan luchtafweergeschut. De eeni- ge kanonnen van dit soort, waarover zy te Sjanghai beschikten, bevonden zich aan boord van de Chineesche kanonneerboot, die ter hoogte van Natau door Japansche vliegers tot zinken is gebracht. Buitenlandsche waarnemers zijn van oordeel, dat, indien de Chineezen nog twee maanden kunnen volhouden, zij alle ge- wenschte munitie zullen ontvangen en dat het conflict dan in een moeilijker faze voor Japan zal komen. Drieduizend inwoners van Tsjangsjoe bij luchtraids gedood Volgens Amerikaansche zendelingen, die uit Tsjangsjoe zijn aangekomen, zijn in den loop van, twee Japansche luchtaanval len meer dan drieduizend inwoners van deze ten N.W. van Sjanghai gelegen stad, gedood. Een regen van bommen en mitrail leurkogels daalde op de dichtbevolkte straten neer. Van de 100.000 inwoners van deze vreedzame stad zijn de meesten in radeloozen angst naar het platteland ge vlucht. Konoje waarschuwt tegen voor- barigen geestdrift. Konoje heeft in Japan een waarschu wing uitgegeven tegen iederen voorbarigen geestdrift over de reeds in China behaalde successen. Hij legt den nadruk op de noodzakelijk heid onvermoeid waakzaam te blijven en herinnerde aan een gepubliceerd commu niqué van den minister van oorlog waarin de bijzondere ernst van den toestand voor Japan in het licht wordt gesteld. Bombardementen van spoorlijn SjanghaiHangtsjoe. Zondag tusschen half acht en acht uur hebben zware Japansche vliegtuigen den spoorweg Sjanghai-Hantsjoe, tusschen Tsjapei en het station Jesfield, over een afstand van acht kilometer intensief ge bombardeerd. In Sjanghai was het bombardement dui delijk te hooren. De spoorlijn zou zijn ver nield. Tijdens dezelfde raid zijn de dorpen ten zuidwesten van de Fransche concessie gebombardeerd waarbij een honderdtal slachtoffers is gevallen. De strijd bij Sjanghai. Een Japansch telegram uit Sjanghai maakt' melding van belangrijke Chineesche troepenconcentraties in de nabijheid van fort Tsjoekiang en den weg van Tsjoe- kteng ten oosten van, Sjanghai, benevens aan de spoorlijn Taitsano- Kwantsjan, waar 200.000 man zullen trachten het Japan sche offensief naar het binnenland, verwacht wordt, wanneer Sjanghai worden omsingeld, tot staan te brengen. Japansch offensief ingezet. De woordvoerder der Japanneezen hteft medegedeeld, dat het leger, de vloot en de luchtmacht Zondag in alle sectoren een gecombineerde actie t-gen de Chinee zen zijn begonnen, doch teven6 wees hij er op, dat deze operaties geen breed opge zet offensief vormden. Buitenlandsche waarnemers achten het niet uitgesloten, dat het bombardement ten doel had, het terrein te verkennen. Anderen zijn van meening, dat de Japanneezen de ontkete ning van het offensief niet zullen aankon, digen, zoolang zij niet van een spoedig succes zeker zijn. De aanval geleid door de „Izoemo". De aanval, die thans aan het front van Sjanghai is ingezet, wordt geleid door het Japansche vlaggeschip „Izoemo" dat in den loop van den nacht de Wangpoe is af gevaren tot de Joekong-kade, halverwege Sjanghai en Woesoeng. Ongeveer twintig Japansche vliegtuigen nemen deel aan de operatie, in het gebied van Woesoeng. Groote vernielingen. Volgens een bericht uit Shanghai is het offensief voornamelijk gericht op de buurt waarin de gemeentelijke gebouwen zijn gelegen. Voorts wordt gemeld, dat bij het bombardement van de artillerie en de luchtmacht de versterkingen aan den Lingping Road bijna geheel vernield zijn. Naar verder nog vernomen wordt, is Zaterdag in verband met het offensief van vandaag op onbekende punten van de kust nog een Japansche afdeeling aan land gezet. Japan wil Duitsch-Japansch ver drag versterken. De beweging ten gunste van een ver sterking van het Duitsch-Japansche ver drag wordt zeer veel sterker in Japan in verband met den emstigen toestand in het Verre Oosten. Het agentschap Domei publiceert hier over de volgende beschouwing: „Het Duitsch-Japansche verdrag behelst geen enkele militaire clausule, maar het vormt niettemin een ernstige bedreiging jegens de sovjets, die er by gevolg naar streven het voortdurend te bestryden en die ten slotte van het huidige Chineesch- Japansche conflict geprofiteerd hebben om een niet-aanvalspact met China aan te gaan. Onder deze omstandigheden krijgt het Duitsche standpunt ten aanzien van het Chineesch-Japansche conflict een zeer groot belang voor de toekomst. Het Duit sche volk gelooft, dat de sovjetunie zal trachten China te leiden en te beschermen, men zal niet lang moeten wachten voordat de sovjetgeneraals van. buiten-Mongolië de overhand krijgen op de Chineesche cen trale regeering. Dat beteekent, dat het nog slechts een kwestie van tyd is, dat China een tweede Spanje wordt en dat het com munistische gevaar grooter wordt dan ooit in de geheele wereld. En toch, ondanks de zen alarmeerenden toestand wordt het Duitsch-Japansche verdrag even weinig benut als in het verleden, hoewel het reeds een jaar bestaat." In de rede, die de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Hirota, by de opening van den landdag heeft gehouden, verklaarde deze o.a.: Japan heeft geen ander doel dan Noord- China gelukig en rustig te zien en geheel China bevrijd van het gevaar van her haling van de tegenwoordige rampspoe dige vijandelijkheden. Hirota verklaarde het verder te betreu ren, dat de ernstige pogingen der mogend heden om te bereiken, dat Sjanghai buiten het bereik der vijandelijkheden zou vallen, en directe onderhandelingen tusschen Japan en China tot sfand te brengen, door de Chineesche provocaties, nutteloos ge worden waren. Met betrekking tot het Britsche voorstel tot terugtrekking der Chineesche en Japansche strijdkrachten zeide hij, dat de Japansche regeering hier op had geantwoord, dat de vijandelijk heden te Sjanghai slechts tot een einde ge bracht kunnen worden door terugtrekking van de geregelde Chineesche troepen uit de verboden zone en terugtrekking van het korpt tot behoud van den vrede, van de frontlinies. Een soortgelijk antwoord was aan Frankrijk en de Vereenigde Sta ten gegeven. Minister Konoje spreekt. Eerste minister Konoje sprak in het Hoogerhuis een redevoering uit, waarin hij de Japansche politiek jegens China uit een zette. De premier laakte China wegens wat hy noemde een gebrek aar begrip voor de ware bedoelingen van Japan en wegens zijn toegevendheid jegens verachting en oppositie tegen Japan. Rede van Soegijama. Soegijama, de minister van oorlog, gaf een beschrijving van de ontwikkeling van het „Chineesche incident". Ten aanzien van den toestand te Sjanghai zeide hij, dat de Japansche troepen, die op 23 Au gustus nabij Woesoeng order de oogen van de Chineesche troepen ontscheept waren, met versterkingen en in samenwerking met de vloot- en de luchtstrijdkrachten der vloot Lotiensjen hebben bezet ten noordwesten van Sjanghai op 28 Augustus, op 31 Augustus Woesoengsjen hebben overmeesterd en het fort van den Leeu wenheuvel op 1 September hebben bezet. Met een gerust hart vertrouwt de minister van oorlog dat de Japansche troepen bin nenkort, in staat zullen zijn rechtstreeksch contact tot stand te brengen met de Japan sche marinetroepen in de internationale nederzetting. Het is niet mogelijk, aldus Soegijama verder, de toekomstige ontwikkeling te voorspellen van het Chineesche incident. Het leger echter is grimmig vastbesloten recht vooruit te gaan en het doel te berei ken, nl. een bestraffing van de brutale Chineesche troepen door alle moeilijkheden te boven te komen en zich te wijden aan den dienst van den staat bij het uitvoeren van het keizerlijk edict. Zelfs wanneer China langdurige vijandelijkheden in den zin heeft, zal het Japansche leger nooit den strijdbijl begraven, voordat het de Chineesche troepen drastisch zal hebben gestraft en hun den lust tot strijd en anti- Japanisme zal hebben ontnomen. 14 dooden en ruim 30 gewonden. Zondagmorgen om acht uur is een pel- grimstrein, die van Rommerskirchen naar Kevelaer reed, bij Neuss ontspoord. Drie wagens werden verbrijzeld en vier andere beschadigd. Voor zoover tot Zondagmiddag bekend was, waren by dit ongeluk 12 personen om het leven gekomen en ongeveer 35 gewond. Nader werd gemeld, dat achttien per sonen zware verwondingen hebben bekomen. Van de zwaargewonden waren inmiddels twee personen overleden, zoodat het totaal aantal dooden tot 14 was gestegen. De verongelukte trein was vol pelgrims voor Kevelaer en was door den pastoor van Rommerskirchen voor een reis naar deze plaats besteld. Bommen gevonden. - De politie te Buenos Aires heeft ten huize van een vroe- geren Italiaanschen officier, die aangesloten is by de irigoyennisten, een bomopslag- plaats gevonden. Het zou hier gaan om de ontdekking van een samenzwering, die ge smeed werd door vroegere functionnarissen van de party der irigoyennisten. Verschei dene arrestaties zijn verricht. Complot tegen president van Argen tinië. - De politie te Buenos Aires deelt mede, dat een samenzwering tegen het leven van president Justo en de ministers, bene vens tegen verscheidene andere persoonlijk heden ontdekt is. Bovendien zouden aanval len gedaan worden op de kazernes van ma rine en leger, evenals op het departement van politie. Vier individuën zijn gearres teerd. Bommen, springstoffen en handgra naten zijn in beslag genomen. (Of dit bericht verband houdt met het vorige is niet bekend. - Red. A.C.) - Vrijbuiterij bij Spanje. - Uit Bone in Algarije wordt aan de Italiaansche bladen gemeld, dat aldaar sinds eenige dagen de van de zijde van Valencia staande Spaansche mailboot „Mar Nigro" voor anker lag, ge reed om te vertrekken. De kapitein van het vaartuig, die zich naar Algiers had be geven, keerde in Bone terug met eenige aanhangers van Franco. Deze maakten ge bruik van de afwezigheid van de helft der bemanning om, onder bedreiging van dege nen die aan boord waren, het anker te lich ten en met het schip er vandoor te gaan. De ,Mar Nigro" voerde een groote lading ge vechtswagens en vliegtuigen. Kinderverlamming in Chicago. - Een kinderverlamming-epidemie heeft in het midden westen van Amerika om zich heen gegrepen. In Chicago zijn 55 ziektegevallen geconstateerd. Elf dezer waren met doode- lijken afloop. Kinderen beneden zestien jaar zullen geen biscooptheaters en schouwburgen mo gen bezoeken. De ziekte breidt zich uit in de steden St. Louis, Omaha, Denver, Buffalo en Milwau- kee, waar reeds alle scholen en kinderte huizen wei-den gesloten. In de Canadeesche provincie Ontario gaat de ziekte het meeste om. Daar zijn reeds 1100 gevallen geconstateerd, van welke 35 met doodelyken afloop. Bomaanslag op autobus. - Zaterdagmor gen is te Jeruzalem een bom geworpen naar een met Arabieren bezette autobus. Hierbij werd een Arabische vrouw gedood, een an dere vrouw gewond en kreeg een Engelsch politieman, die de autobus vergezelde, lichte verwondingen. Deze politieman vuur de nog op den aanvaller, maar deze wist te ontkomen. Men meende in hem een jood te herkennen. De bom kwam midden in de bus te recht en maakte een gapende opening in den metalen wand. Het interieur werd met bloed bespat. De aanslag geschiedde in de Straat der Propheten, in de nabijheid van verscheidene ziekenhuizen. Ernstige auto-ongelukken in Marokko. Op weg naar Port Liauty in Marokko is een autocar in aanrijding gekomen met een koe en omgevallen. Een inzittende vond den dood en veertien anderen werden gewond, waaronder zes Europeanen. Op den weg naar Camp Boulhaut reed een andere autocar tegen een licht voertuig aan en viel eveneens omver. Ook hierbij werd een persoon gedood, terwijl zestien in zittenden ernstig gekwetst werden. Overstroomingen in Noord-China. - Uit alle deelen der provincie Tientsin ko men berichten over overstroomingen bin nen. Op verscheidene plaatsen zijn de dij ken reeds bezweken. Ten Z.W. van Tientsin staat het vlakke land over groote opper vlakten onder water, o.a. de belangrijke straatweg Tientsin—Yen Sjan. Ook de spoorweg TientsinPoekau dreigt over stroomd te worden. Belangrijkste Bulgaarsche blad ver boden. - Wegens het publiceeren van ver klaringen van den rector der universiteit van Sofia, die door de censuur verboden waren, is het belangrijkste Bulgaarsche dag blad de „Zora" krachtens een besluit van den ministerraad voor den tijd van twee weken verboden. De directeur van het blad heeft telegrafisch by den koning gepro testeerd. Hij is van plan den staat een pro ces aan te doen en schadevergoeding te eischen. In perskringen heeft deze maat regel groote ontstemming gewekt. De Duitsche kerkstrijd. - In alle kerk gebouwen der Duitsche belijdende kerk is Zondag medegedeeld, dat eenige gearres teerde geestelijken en gemeenteleden in vrijheid zijn gesteld. Verder werd bekend gemaakt, dat thans 105 leden zich in hech tenis bevinden: 34 predikanten zijn uit hun wy'k verdreven, terwijl 277 geesteyken niet in de kerk of elders in het openbaar mogen spreken. De predikanten legden er in hun mede- deelingen den nadruk op, dat de kerk de overheid moet gehoorzamen, zoolang deze haar bevoegdheid niet overschrijdt en geen verwarring sticht. Schip tot zinken gebracht. - Volgens visschers van Kelibia is in den nacht van Vrijdag ter hoogte van Kaap Bon (Tunis) een schip door een torpedo of een kanons kogel in brand geschoten en gezonken. De visschers vertelden, dat zy hevige ont ploffingen hoorden, waarna het schip in brand vloog. Na een half uur doofde het vuur plotseling. Het aanvallende schip deed gedurende eenige minuten een krachtig zoeklicht over het water schijnen. Men heeft geen wrak en geen menschen gevon den. De onrust in Palestina. - Achtentwin tig joden in Palestina, o.w. een aantal revisionisten, zyn veroordeeld tot gevange nisstraffen, varieerende van zes maanden tot een jaar, qp grond van de wet tot voor koming van misdaden. Zij zijn allen naar Akko overgebracht. Deze vonnissen hebben bij de joodsche bevolking eenige beroering gewekt, aange zien Zondagavond het joodsche nieuwe jaar zou beginnen. Moordaanslag op Arabier. Zaterdag is een aanslag gepleegd op het leven van Ibrahim Bey Khal II, een welgesteld Ara bier, die lid is van de partij tot nationale verdediging en intiem vriend van Haj Kahl II Taha, die verleden jaar is vermoord. Ibrahim Bey werd ernstig gewond en over leed Zondag aan de verwondingen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1