HET BETOVERDE BOS. Nu de Jaarbeurs zijn poorten geopend heeft. 3F Die rlieumatische pijnen .De gang omhoog is ingezet; dat het zoo nog langen tijd mag blijven." Utrecht thans handelscentrum. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Middelburg. Onthulling van het Koningin Emma- monument. X De zeven en dertigste Nederlandsche Jaarbeurs, die binnen het algemeene jaar beurskader de tweede Agrarische Jaarbeurs omvat, vindt plaatfe in de sfeer van een zich voortzettende verbetering van de wereld conjunctuur en van een zich ook in ons land gestadig ontwikkelde economische op leving. De statistiek geeft voor het grootste deel der voorbereidingsperiode dezer na-1 jaarsbeurs een beeld, dat nog gunstiger is dan de werkelijkheid reeds scheen. Aldus ving gisteren de heer W. Graadt van Roggen. secretaris-generaal van de Jaarbeurs, de gebruikelijke redevoering aan op de persconferentie, welke aan de openstelling van de Jaarbeurs vooraf pleegt te gaan. Deze conferentie werd o.m. by'ge woond door den burgemeester en door den directeur-generaal van de Brusselsch Jaarbeurs, den heer Vonck. Aan de verdere redevoering van den heer Graadt van Roggen is het volgende ont leend: Deze najaarbeurs valt in een periode, welke wy in den ontwikkelingsgang der voortschrijdende verbetering een „adem pauze" zouden kunnen noemen. Wat toch was het geval? Nadat de Nederlandsche zakenwereld reeds langen tijd ongeduldig en niet zonder naijver elders in de wereld de conjurctuur had zien verbeteren zonder zélf van die wereldopleving nog te kunnen profiteeren, is het bedrijfsleven hier te lan de, toen de depreciatie van den gulden on verwacht de remblokken wegsloeg, ineens vrij hard van stal geloopen. Ongetraind als onze zakenwereld was in het opgewem za kendoen. werd het marschtempo enkele malen te snel genomen. De laatste week heeft het zakenleven er nog weer eens nadrukkelijk aan herinnerd, dat van depressieve en destructieve facto ren, speciaal van internationaal politieker) aard, nog steeds geduchte aanvallen op het zich krachtig herstellende internationale wel vaartsfront te verwachten zijn, waarvan ten slotte de gevolgen ook onze binnenlandsche conjunctuur zullen moeten beïnvloeden. Voor wij van een werkelijk gezonde wel vaart in ons land kunnen spreken, zal de opleving een veel grooter deel van ons be drijfsleven moeten bereikt hebben dan hel betrekkelijk nog maar kleine gebied, waarop momenteel inderdaad wel reeds belangrijke vooruitgang te constateeren valt. De con junctuur-ontwikkeling in ons land is nog zeer ongelijk en daarom nog lang niet wat het wezen moet. Tegenover de internationaal gerichte dee- len van ons bedrijfsleven, die vrij algtemeen een sterk opgaande lijn vertoonen, staan de bedrijven, die meer hoofdzakelijk voor de binnenlandsche markt werken met slechts matige herstel-verschijnselen. Dit wijst er op, dat wij er nog lang niet zijn, dat inzon derheid nog géén belangrijk-verhoogde koopkracht bij de groote massa aanwezig is En zoolang die basis er nog niet is, kan de Meiboom nog niet in de kap. Wel zijn wij op weg en op den goeden weg. De gang omhoog is ingezet; ook de achter hoede is reeds in beweging. Maar toch zal er rekening mede gehouden dienen te wor den dat momenteel ook al zou de interna tionale toestand geen groote verrassingen brengen, le voortplanting van het herstel over de heele linie van het Nederlandsche bedrijfsleven nog wel wat geduld zal eischen en dat elke verbetering veroverd moet wor den. Aanpakken blijft het levenslied van den koopman ook bij zijn gang opwaarts. Vertrouwen met waakzaamheid. Graadt van Roggen toekomst economisch op stijging. Bij een deel van ons bedrijfsleven, ook daar, waar de opleving reeds sterk op den voor grond treedt, verspert de schrik van de achter ons liggende crisis nog heel diKwijls den weg naar de toekomst. De opwaarts werkende krachten konden zich vaak niet behoorlijk ontplooien uit gebrek óók bij het publiek aan vertrouwen in de toe komst. Ook in dit opzicht is waakzaamheid aanbevolen. Voorzichtig beleid behoeft geenszins activiteit en durf uit te sluiten. Jaarbeurs en buitenland. Is vertrouwen in de toekomst op dit mo ment verantwoord? Onder het voorbehoud, dat ónder vertrouwen verstaan wordt waak zaam vertrouwen, moet deze vraag bevesti gend worden beantwoord. De nauwe verbon denheid van de Nederlandsche conjunctuur met de wereldconjunctuur doet allereerst uitzien naar de economische weersgesteld heid buiien Holland's erf. Een blind vertrouwen in de toekomst zou dus zeer misplaatst zijn. Een waakzaam vertrouwen zal in de eerste plaats rekening moeten houden met het nog altijd dreigend gevaar van een groot aantal onzekere fac toren. Een bemoedigend verschijnsel is de drang, die allerwegen uitweg zoekt naar een meer intensief internationaal handelsverkeer. Dit is daarom juist voor ons land zoo moed gevend, omdat in de economische structuur van Nederland juist het handelsverkeer al tijd een typeerend element is geweest. Nog altijd weliswaar houdt de strijd tusschen economisch nationalisme en economisch in ternationalisme aan. Maar ook in dezen ?trjjd komt meer teekening; een kentering in de richting, die juist Nederland het meest noodig heeft: de richting van expansie van din wereldhandel, verruiming en bevrijding v«n het internationaal goederenverkeer, een zoeken naar meer contact met de wereldeconomie, ook daar, waar men vroe ger meende het buitenland als medespeler te kunnen uitschakelen. Binnenlandsche conjunctuur. Spreker was er voorts op, dat ook uit den gezichtshoek der binnenlandsche conjunc tuur bezien, waakzaam vertrouwen in de toekomst verantwoord is. De factoren, die ook op de binnenlandsche markt het her- Mei te brengen hebben, zijn aanwezig en tunctionneeren in de goede richting. Zoowel 'h de industrie als in den landbouw. Wij 8taan op dit oogenblik in ons land onge twijfeld nog in het gezonde deel der con junctuur-ontwikkeling. Als de buitenland- gche politieke conflicten geen kink in den kabel slaan, wijst in ons land de naaste De moeilijke crisisjaren hebben het Ne derlandsche Jaarbeursinstituut vaster in het Nederlandsche bedrijfsleven verankerd. Het economisch nut voor de binnenlandsche markt wordt in bijna alle takken van het bedrijfsleven erkend en waar het jaarbeurs- intermediair nog niet werd aanvaard, doen zich teekeren voor, dat ook daar weldra de bemiddeling van het Nederlandsche jaar beursinstituut zal worden ingeschakeld. Van de ontwikkeling van het internationale handelsverkeer echter is nog een aanzien lijke stijging van de waarde van het jaar- beursintermediair voor de zakenwereld te verwachten Bij het stimuleeren van den Ne- derlandschen export en het consolideeren van eenmaal gemaakte veroveringen op eco nomisch gebied km het Nederlandsche jaar beursinstituut goede diensten bewijzen. Indien de verbetering der wereldcon junctuur zich weder zal voortzetten, zal de eigenlijke strijd op en om de internationale markt in de wereld nog eerst moeten be ginnen. In vele opzichten neemt Nederland internationaal reeds een voorkeurspositie in. Deze voorkeurspositie zal ook benut moeten worden; Nederland meet de kansen grijpen en ze niet laten ontsnappen. In het moderne handelsverkeer spelen de bekend making en het bekend-houden, een voor name rol. Nederland als industrieland mist nog die algemeene internationale bekendheid, waar op het om zijn qualitatief en quantitatef vermogen, recht heeft. De Nederlandsche Jaarbeurs heeft, om in deze leemte te voor zen, een belangrijke taak te vervullen. En wel: Overeenkomstig de richting, waarin het internationale jaarbeurswezen in Europa door het practische zakenleven is gestuwd Gebleken is n.L dat naarmate de handel zich verruimt, de door den langen duur de crisis internationaal geheel gedésorienteerde koopman een modern middel noodig heeft om zich snel op de hoogte te kunnen stel len, wat er in de wereld voor hem „te koop" is. Dit middel vindt hij, voor elk land, dat hem zakelijk interesseert, in de jaarbeurs van dat land. Elk internationale jaarbeurs ontleent haar intrensieke waarde voor de internationale zakenwereld aan de eigen nationale industrie, het eigen binnen landsche bedrijfsleven, dat aan die jaar beurs deelneemt. De bezetting. De bezetting der vandaag te openen jaar beurs toont aan, dat ook zonder speculatie op toenemende deelnemng de uitbreiding van expositie-gelegenheid voor de Neder landsche Jaarbeurs urgent is geworden. De komende najaarsbeurs met haar 16.000 M2 bezette oppervlakte expositieruimte (vorig jaar 14.500 M2) overtreft zelfs den omvang der laatste voorjaarsbeurs, waarbij echter wel rekening gehouden dient te worden met het feit, dat aan de najaarsbeurzën een agrarische jaarbeurs verbonden is (die de belangrijke groep Bouwmaterialen der voorjaarsbeurzen compenseert) en boven dien aan de najaarsbeurzen de meubelin dustrie als groep in groot formaat deel neemt, terwijl tijdens de voorjaarsbeurzen slechts enkele meubelfirma's individueel deelnemen. Agrarische beurs. Het jaarbeursbestuur heeft van zijn, het vorig jaar genomen besluit, om het jaar- beursintermediair ook in dienst van agra rische handelsbelangen te stellen, geen spijt gehad. De eerste agrarische jaarbeurs was een proefneming, onder niet al te gun stige tijdsomstandigheden en met een kor ten tijd van voorbereiding tot stand ge bracht. Toch is aan deze eerste beurs in kringen van belanghebbenden een vriende lijke ontvangst ten deel gevallen. De tweede agrarische jaarbeurs is van veel onjuistheden, welke de eerste beurs aankleefden, gezuiverd. Het tentoonstel lingskarakter kon meer naar den achter grond, het zakelijke element meer naar voren worden gebracht. Zoo staat, nu de handelsbelangen van den landbouw op steeds dringender wijze de aandacht gaan vragen, het Nederlandsche jaarbeursinsti tuut gereed om zijn bemiddeling te kunnen verleenen. De tweede Agrarische Jaarbeurs heeft een flinken stap in de zakelijke richting ge daan. Een voorbeeld hiervan levert bijv. de inzending zuivelproducten waar nu, naas den demonstratiestand van het Zuivel- bureau, ook kaashandelaren, onder leiding van de kaascontrolestations Zuid-Holland en Utrecht, deelnemen. Op de tweede Agra rsche Jaarbeurs zijn vrij wel alle afdeelingen van het vorig jaar weder teruggekomen Vele ervan grooter van omvang en beter van gehalte. De groep zuivelwerktuigen handhaaft haar oude renommée; het veevoe der, de kunstmeststoffen, de zaden, het fruit, de vleeschproducten en de wol, het in- landsche hout en de boomkweekerij, de be sproeiingsmiddelen met de landbouwma chines en landbouwwerktuigen, de eieren met als kern van deze groep een in werking zijnd bedrijf op het gebied der eierensortee- ring, het merken, schouwen en expedieeren der eieren, het is alles weer aanwezig even als de Rijksvoorlichtingsdiensten uit Wage- ningen en Maastricht. Voorts de stal met levend stamboekvee van het Nederlandsch Rundvee Stamboek, die nu een pendant ge kregen heeft in den paardenstal met trek en tuigpaarden, door het Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard en de Vereeni- ging tot Bevordering van de Paardenfokke rij in Nederland, bijeengebracht. En last not least de zeer veel vergroote inzending van levend pluimvee. In de tweede jaarbeurs- we* k wordt in Utrecht een nationale vee- en paardententoonstelling gehouden, welke ongetwijfeld mede de waarde van Utrecht als agrarisch centrum tijdens de najaars beurzen zal verhoogen. Prins en Jaarbeurs. De heer Graadt van Roggen eindigde zijn rede aldus: In nog één opzicht verschillen de huidige tijdsomstandigheden zéér van die van een jaar geleden. Toen, op 8 September 1936, da najaarbeurs geopend werd, werd in de morgenuren door den aether een bericht uit gezonden, dat als een loopend vuur de ge- heele jaarbeurs in lichter laaie zette. Het feestgedruisch, dat dien dag was ingezet, om op bescheiden wijze de opening der eer ste agrarische jaarbeurs in Nederland te vieren, werd tienduizendvoudig overstemd door den jubel, die toen uit het hart van het Nederlandsche volk omhoogbruiste. De handel ter beurze stond stil en de Jaarbeurs verloor op die najaarbeurs een vollen beursdag, maar zij won een Koninklijk Commissaris, onder wiens oogen en onder wiens persoonlijke medewerking, nog eer een jaar verloopen was, een nieuwe najaars beurs kon worden opgebouwd. Zoo moge dan deze 37e Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs uitvaren onder de be scherming van de oude, beproefde kleuren van den nieuwen prinselijken standaard; onder het Oranje, het symbool van de een heid van het nationaal willen, onder het Nassausch blauw, de kleur van de trouw van het Vertrouwen. De Dam te Middelburg bruiste over /an leven, toen zooals wij gisteren reeds meldden H. M. de koningin haar intrede gedaan had in de hoofdstad van Zeeland. Het monument, dat, thans nog door wit doek met oranje-toeven bedekt, temidden van een groepje boomen- het oogenblik der onthulling afwachtte, was omringd door duizenden menschen. Tegenover het mo nument bevond zich de overdekte ko ninklijke tribune, daarvoor stond het spreekgestoelte, terwijl links van de koninklijke tribune de witte glazen hal van de graanbeurs gevuld was met een zang koor van 300 Zeeuwsche meisjes. Rechts van de tribune bevond zich een afgescheiden ruimte voor genoodigden en overal elders stonden, zaten en hingen menschen. Alle vensters waren bezet. Notaris Terpstra had de groote vensters van zijn huis, die recht op het monument u'tzicht gaven, bezet met een 50-tal invaliden, een sympathieke geste. Achter het monument stonden opgesteld 25 kinde ren van de stichting Kinderzorg. Luid sprekers stonden klaar om het gespro kene straks over heel den Dam en in> de naburige straten te verspreiden. Toen de koninklijke auto's den Dam na derden, steeg een luid gejuich uit de menigte op. Terwijl het Middelburgsch muziekcorps, onder leiding van den heer Joh. H. Caro. de tonen van het Wilhelmus liet weerklinken, verliet H. M. den wagen en werd door den Middelburgschen burge meester, den heer Fernhout, begroet, waarna diens dochtertje bloemen aanbood. De leden van het provinciale en plaatse lijke comité werden aan H. M. voorgesteld. Ter gedachtenis van wijlen koningin Emma speelde het muziekcorns deorra het volks lied van Waldeck, waarna de heldere stemmen der 300 Zeeuwsche zangeressen. die uit alle deelen van Zeeland in de kleederdracht harer streek waren ver- eenigd, en amphitheatersgewijze in de Graanbeurs rond haar dirigent, den heer A. Bosdijk, waren gegroepeerd, het plech tige „Wilt heden nu treden", ten gehoore brachten. Hierna richtte de voorzitter, de heer W. de Graaf, zich tot de koningin. Na hem sprak de commissaris der ko ningin in Zeeland jhr. J. W. Quarles van lUfford een rede uit. Begeleid door den commissaris van de koningin, begaf H. M. zich daarna naar het monument, waarvan zij de omhulsels verwijdérde. Terstond na deze onthulling legde Hare Majesteit de eerste krans op het voetstuk neer. Het in steen uitgevoerde monument laat in het midden de beeltenis zien van H. M. koningin Emma op ongeveer IX maal de ware grootte. De figuur van H. M. zit op een bank met de rechterhand op een symbolisch aange geven oranjestam, welke door de wapens van Nederland en Oranje omgeven is, ter wijl zy in de linkerhand een waaier heeft Op den zijkant van de bank is het wapen vor de overleden koningin-moeder aan gebracht. Op het voetstuk staan de zoo bekende woorden van koningin Emma: „Nederland zij groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn". Het zangkoor zong hierna een composi tie van den heer Bosdijk, „In memoriam H. M. koningin Emma", dat door allen met ontroering werd aangehoord. Thans kregen de vertegenwoordigers van corporaties en vereenigingen gelegen heid bij het pas onthulde monument haar kransen neer te leggen. Na eenige minuten was het monument omringd door meer dan 60 kransen. I Gedurende deze kranslegging speelde het Middelburgsch muziekcorps koraal- muziek. Nadat H. M. de koningin zich nog eenige oogenblikken met de voornaamste genoo digden had onderhouden en daarbij met m me aan den commissaris en aan den burgemeester van Middelburg haar vol doening had geuit, vertrok zij, luide toe gejuicht door duizenden menschen, naar het station van Middelburg, waa~ voor deze gelegenheid een koninklijke wacht kamer was geimproviseerd. Met de dames en heeren van haar gevolg nam Hare Majesteit plaats in den ko ninklijken trein, die om tien minuten voor het starion uit stoomde en waarin Hare Majesteit naar het Loo terugkeerde. die U het leven vergallen, daarvoor helpen "AKKERTJES" zoo buitengewoon. Niet nu "AKKERTJES" zoo buitengewoon, alleen dat de pijnen verdwijnen, maar AKKER-CACHETS verdrijven bovendien ZES VLIEGERS DOOR EEN SCHEVENINGSCHEN LOGGER GERED. Engelsch watervliegtuig had nood landing moeten maken. Bij de reederij V. F. Vrolijk te Scheve- ningen is bericht ontvangen, dat een harer motorloggers, de Sch. 103, schipper L. Taal, Zondagmiddag, 60 mijl van Scarborough, een Engelsch watervliegtuig heeft opgepikt, dat een noodlanding op zee had moeten maken. Aan boord bevonden zich 6 menschen, die door den logger op zee zijn overgenomen. Tengevolge van het stormachtige weer is de tros een keer gebroken, zoodat deze op' nieuw moest worden vastgemaakt; de logger heeft het vliegtuig 60 mijl gesleept en in de baai van Scarborough binnengebracht. PAARD OP HOL GESLAGEN. Kindje gedood, landbouwer ernstig gewond. Gistermiddag sloeg hét paard van dén landbouwer Vullings te Beegden (L.), dat voor een kar met hooi gespannen was, plot seling op hol. Het dier rende den achter het erf gelegen tuin in, de kar achter zich mee sleurend. In den tuin speelden eenige kinderen, ter wijl het negen maanden oude dochtertje van den landbouwer in een wagen lag. Het paard heeft den wagen omver geloopen tengevolge waarvan het kindje op slag werd gedood Vullings, die trachtte het paard te grijpen, raakte ender de kar en bekwam een ernstige hersenschudding. Het paard is later gegre pen. DE KWESTIE MET DE JAMBOREE LEVENSMIDDELEN. Storm in een glas. Het onderzoek, dat de Bloemendaalsche politie heeft ingesteld naar de herkomst van de Jamboree-levensmiddelen, welke bij ver scheidene bewoners van Vogelenzang en de Zilk in beslag genomen zijn, is thans geëin digd. Er is niet gebleken, dat de artikelen van diefstal afkomstig waren. Zij zullen echter aan de Jamboreeleiding of aan de desbetreffende leveranciers terug gegeven worden. Er zal geen strafvervolging worden inge steld. uit '1 lichaam de stoffen, die de pijnen ver oorzaken. Neem daarom AKKERTJES bij aandoeningen als gevatte koude, Griep, Spierpijn, Zenuwpijn. Per 12 stuks 52 cent. ALGEMEENE NEDERL. POLITIEBOND. De viering van het 50-jarige bestaan. Op 2, 3 en 4 September heeft de Alge meene Nederlandsche Politiebond te Am sterdam in hotel Krasnapolsky een congres gehouden, waarbij tevens werd gevierd het vijftigjarig bestaan van den bond. Voor de viering van dit jublileum was 'n eere-comité gevormd, waarvan het eere voorzitterschap werd bekleed door den minister van justitie en het voorzitterschao door den commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. De Algemeene Nederlandsche Politiebond is de oudste politie-organisatie hier te lan de. Opgericht op 22 Februari 1887 begon de bond zich van stonde af aan bezig te hou den met de bevordering van het ontwikke lingspeil der politiebeambten. In zijn openingsrede memoreerde de bondsvoorzitter, de heer G. W. Stroink, burgemeester van Steenwijkerwold, in het kort de voornaamste gebeurtenissen van de afeeloopen vijftig jaren. De verschillende punten der agende wer den vlot afgehandeld. Besloten werd o.a. tot een contributieverlaging. Op den tweeden dag werd des morgens de feestrede uitgesproken door mr. A. Brants, procureur-generaal bij 't gerechts hof te 's-Gravenhage. Tot de aanwezigen behoorden o.a. mr. dr. baron A. Röell, com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, mr. J. R. M. van Angeren, hoofd der vijfde afdeeling van het departe ment van justitie, A. van Zoelen, comman dant der rijksveldwacht, J. van Selm, ko lonel-inspecteur der Kon. marechaussee D. C. M. Hetterschij, kapitein-luitenant-ter zee, wnd. ondercommandant der marine, J. W. Haarman, wnd. hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, mr. W. L. A. Collard, raadsheer in het gerechtshof Den Haag, en vele andere politie- en justitie-autoriteiten. In den middag van dienzelfden dag werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. Gedurende de receptie deed de bondspre sident voorlezing van een brief van den minister van justitie, waarin werd medege deeld dat het de Koningin had behaagd, den heer J. J. A. de Koning, oud-commissa ris van politie en oud-voorzitter van de commissie van vakonderwijs van de A.N. P.B. te bevorderen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De dag werd besloten met een diner, waaraan ook deelnamen de in den middag per vliegtuig op Schiphol aangekomen Londensche politiemannen en de heer K. Lotsy. De Zaterdagmiddag was geheel aan de sport gewijd. Zondag en Maandag zijn de Londensche agenten de gasten geweest van de afdee ling Doetinchem en omstreken van den A.N.P.B., waarbij een omvangrijk program ma is afgewerkt. Des avonds werd een feestdiner gegeven ter eere van de Engel- sche gasten. DE ALGEMEENE LANDSDRUKKERIJ. Prijsstijging van materiaal enz. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van de begrooting van het staatsbedrijf der algemeene landsdrukkerij voor het dienstjaar 1937. Als gevolg van de algemeene prijsstijging van metalen zijn de uitgetrokken bedragen op deze begrooting onvoldoende gebleken. In verband hiermede wordt dan ook een verhooging van de onderdeelen materieel (machines), zetmaterieel en gietmetaal, met in totaal 14.000, noodig geacht. Verder is na het optreden van storingen aan een tweetal proef persen en aan een snij machine gebleken, dat reparatie niet meer mogelijk is en dat vervanging noodzakelijk moet worden geacht. Het hiervoor noodige bedrag wordt, met enkele kleinere voorzieningen, geraamd op 9000. Deze uitgaven konden op de begrooting voor 1937 niet worden voorzien, terwijl uit stel van de vernieuwingen niet mogelijk is in verband met een goede functionneering van het bedrijf. 179. Daar gingen Eenzaam en Anneke dan! Hansje dribbelde achter hun aan en spoedig waren zij tussen de bomen ver dwenen. 180. De kluizenaar droeg heel ridderlijk de mand voor Anneke. Waar ze maar konden, zorgden de kaboutertjes voor haar. En of Anneke dat wel prettig vond? Je trc-r'. r-—<r naar haar blij gezichtje kijken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7