DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Italiaansche antwoord op de Russische nota. De rijkspartijdag te Neurenberg. De aanstaande blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. No. 211 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 8 September 1937 139e Jaargang De algemeene toestand Te Moskou onbevredigend geacht, Puskind blijft beschuldigen. Een redevoering van Hitier. Duitschland eischt koloniën. Gezondheidstoestand van H.K.H, geeft reden tot volkomen tevredenheid 's-Gravenhage, 8 September 1937. De Staatscourant van heden zal de volgende officieele mededeeling bevatten De behandelende geneesheeren van H. K. H. Prinses Juliana hebben met groote voldoening kunnen vaststellen, dat de zwangerschap, welke thans tot ongeveer de helft gevorderd is, een geheel normaal verloop heeft en dat de gezondheidstoestand van H.K, H. in alle opzichten reden tot volkomen tevredenheid geeft. Dr. C. L. DE JONGH. Dr. J. DE GROOT. Belgisch parlement bijeen. Van Zeeland'a verklaring. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 8 September. Hoewel de geburtenissen in China en zeker ook de belangrijke buitengewone zit ting van het Belgische parlement stof ge noeg zouden geven voor deze rubriek, moeten we deze onderwerpen laten rusten en ons opnieuw bezig houden met de na derende Middellandsche Zee-conferentie. Deze toch is verreweg de belangrijkste omdat hier besproken zal worden het wel en wee van gansch Europa. Op het oogenblik doet zich de vraag voor, of Italië aan de conferentie zal deelnemen Gisteren leek het, dat Italië wèl zou komen, maar nu gisteravond de Russische ambassa deur te Rome bekend heeft gemaakt, dat zijn regeering geen genoegen neemt met het Italiaansche antwoord op de Russische nota inzake het torpedeeren van schepen nu is de kans zeer groot, dat Italië toch niet op de conferentie aanwezig zal zijn. Het geen zeer te betreuren zou zijn, want Italië is wel een der allerbelangrijkste landen voor deze conferentie. Wanneer zich echter geen andere compli caties voordoen, zal de eerste bijeenkomst Vrijdag kunnen worden gehouden en wel te Nyon, een stadje op 20 K.M. afstand van Geneve. Behalve de al of niet verschijning van Italië waren er geruchten, dat Duitschland een week uitstel wilde, omdat de leidende kringen zoo zeer in beslag genomen zijn door het congres te Neurenberg. Maar ook dit schijnt mee te vallen; in ieder geval zal de Engelsche regeering zich met hand en tand tegen ieder uitstel verzetten en ook wil zij, dat de conferentie niet langer gerekt worde dan bijv. een week. In dien tijd moet een accoord bereikt zijn, zoo niet dan zal men zich te Londen gedwongen zien zelf de noo- dige beschermingsmaatregelen te nemen in samenwerking met de landen, die bereid zijn daarbij te helpen. Komt men te Nyon tot overeenstemming dan moeten de overeenge komen maatregelen ook ten spoedigste ten uitvoer worden gebracht. Reuter zegt, dat Parijs en Londen thans de nauwst denkbare samenwerking onderhouden: de telefoon tusschen Whitehall en de Quai d'Orsay staat niet stiL Ook in Parijs toont men zich ontstemd over de omstandigheden waaronder het Russische protest is uitgebracht. Delbos had Maandagavond nog een onderhoud gehad met den. Russischen zaakgelastigde te Parijs, die echter met geen woord gewaagde van den stap, welken zijn ambtgenoot te Rome des middags bij minister Ciano had gedaan. Uit den mond van Ciano moest de Fransche zaakgelastigde het gebeurde vernemen. Ook de Fransche zaakgelastigde te Mos kou is niet op de hoogte gesteld toen hij de uitnoodiging voor de conferentie kwam overhandigen. De Fransche zaakgelastigde te Rome, Blondel, heeft Parijs van de zaak in kennis moeten stellen: hij was ingelicht door minister Ciano toen hij de uitnoodiging aan Italië overhandigde. Intusschen is men van meening dat het nog te vroeg is om de strekking en de gevol gen van den Russischen stap te kunnen pei len. Bij zijn onderhoud met Blondel heeft Ciano laten doorschemeren, dat de nota een pijnlijke situatie had geschapen, die wellicht invloed zou kunnen oefenen op de houding der Italiaansche regeering ten aanzien van de uitnoodiging, doch de minister heeft niets gezegd dat een weigering zou kunnen doen verwachten. Uit Rome meldt Havas, dat in verband met de Sovjet-Russische nota van officieuze zijde verklaard wordt, dat het voor Italië moeilijk is „aan dezelfde tafel plaats te nemen als de beschuldiger". Echter, zoo verklaart men, wordt de uitnoodiging met den besten wil onder de oogen gezien, d.w. z. dat men nagaat of het, ondanks de ge beurtenissen, mogelijk is er gevolg aan te geven. Italië heeft nog geen besluit geno men en zal dit in overleg met Berlijn doen Te Londen wordt volgens Reuter ver klaard, dat de Britsche regeering voorne mens is de conferentie te doen doorgaan, onverschillig of Italië en Duitschland de uitnoodiging tot deelneming al of niet aanvaarden. De Fransche gezant te Bern heeft de Zwitsersche regeering gevraagd of de bijeenroeping der conferentie te Nyon haar aangenaam is. Zij heeft hierop bevestigend geantwoord en haar dank betuigd voor de Zwitserland bewezen eer. Tenslotte het allerlaatste nieuws uit Moskou. Het communiqué waarin de Sov jet-regeering mededeeling doet van haar In den loop van vandaag werd uit Milaan bericht, dat Italië niet aan de Mid dellandsche Zee-conferentie zou deelne men. Een bevestiging van dit bericht kon echter niet worden verkregen en bet is mogelijk, dat hier een der groote Ita- liaansche dagbladen dat het betreffen e bericht verspreidde te voorbarig gewees is. Het telegraafagentschap der Sovjet- Unie meldt, dat de Sovjet-regeering haar ambassadeur te Rome opdracht heeft gegeven te verklaren, dat zij het Italiaansch antwoord op de Sovjet-Rus sische nota onbevredigend beschouwt en haar beschuldigingen handhaaft. De toestand onveranderd. De regeering der Sovjet-Unie heeft, aldus meldt Havas uit Moskou, het Italiaansche antwoord, dat het Russische protest aangaan de de torpedeering van de „Timiriazef" en de „Blagoef" verwerpt en alle verantwoor delijkheid van de hand wijst ten aanzien van aanvallen, waarvan deze beide schepen het slachtoffer zijn geworden. Men verwacht geen enkele mededeeling nopens het Italiaansche besluit, doch men is wel van meening, dat de Sovjet-Russische regeering, van oordeel, dat het Italiaansche antwoord geenszins bevredigend is, haar be schuldigingen tegen Italië ten volle hand haaft en zal aandringen op vergoeding der geleden schade. De toestand blijft dus onveranderd, aldus Havas. Het-is onmogelijk thans te voorspel len, welke maatregelen de regeering te Mos kou eventueel zal onder oogen zien. „Rusland zal zijn zonen ter zee weten te beschermen". Het Russische telegraafagentschap Tass verspreidt het volgende bericht: „In een commentaar op de Russische nota aan Italië schrijft de Prawda o.m.: de Sovjet- Russische zeelieden en de schepen der Urss. die in buitenlandsche wateren varen, zijn niet onbeschermd. Het groote Sovjet-vader land, dat zijn zonen over de zeeën zendt, zal hen weten te beschermen tegen de bandie ten, die iedere maat uit het oog hebben ver loren. Ieder Russisch schip, iedere Russische burger, waar zij zich ook bevinden, worden beschermd door de geheele macht der Urss. Laten de fascistische piraten er aan denken, dat de vlag der Russische schepen even on schendbaar is als iedere duim Sovjetgrond gebied. Fransche meeningen. In Fransche diplomatieke kringen verheelt men niet, dat de Russische nota aan Italië te Parijs veel sensatie en verwondering gewekt heeft. Men legt er den nadruk op, dat de Russi sche stap werd gedaan juist op den dag, waarop Engeland en Frankrijk de uitnoodi- gingen voor de Middellandsche Zee-confe rentie in zee zonden. Parijs was niet door Moskou gewaar schuwd. Toen Delbos gisteravond den Rus sischen zaakgelastigde heeft ontvangen, heeft deze geen enkele toespeling gemaakt op de demarche, die eenige uren tevoren door zijn collega te Rome gedaan was. Ook de Fransche zaakgelastigde te Moskou is niet op de hoogte gesteld, toen hij de uit noodiging voor de conferentie kwam over handigen. De Fransche zaakgelastigde te Rome, Blondel, heeft Parijs van de zaak in kennis moeten stellen: hij was ingelicht door minister Ciano, toen hij de uitnoodiging aan Italië overhandigde. Intusschen is men van meening, dat het nog te vroeg is om de strekking en de ge volgen van den Russischen stap te kunnen peilen. Bij zijn onderhoud met Blondel heeft Cia no laten doorschemeren, dat de nota een pijnlijke situatie had geschapen, die wellicht invloed zou kunnen uitoefenen op de hou ding der Italiaansche regeering ten aanzien van de uitnoodiging, doch de minister heeft niets gezegd, dat een weigering zou kunnen doen verwachten. Op het cultuurcongres van den rijkspartij dag der N.S.D.A.P. heeft Hitier een groote redevoering uitgesproken, waarin hij aller eerst een tegenstelling poneerde tusschen het politieke willen of de theoretische be schouwing en de politieke prestatie, d.w.z. de daad. Deze alleen is historisch beslissend, niet de politiek burgerlijke zelfbevrediging, die Duitschland vijftien jaar lang heeft be leefd. De cultuur der volkeren wordt veel te zeer bepaald door de feitelijke prestatie dan dat geestelijke verhandelingen zouden kun nen doorgaan voor vervanging van ontbre kende cultuurscheppingen. De waarlijk hoo- ge artistieke prestatie is de zeer zeldzame, begenadigde uiting van een het volk ge schonken innerlijken aanleg of bijzondere bekwaamheid, en derhalve een bewijs voor de hoogere bestemming van een volk. Dat de kunst slechts aan enkele rassen in een hoogsten zin verleend is en niet aan de meerderheid, kan de beteekenis van haar waarde slechts verhoogen. Niet alleen echter zijn de cultuurvolkeren in de minderheid te genover de cultureel onbekwame, ook in deze volkeren zelf zijn er slechts weinigen, die als uitverkorenen de intuïtieve vorm kracht hebben om vast te houden en weer te geven wat zij zien. De tijd is geen schep pende factor, alleen door God begenadigde enkele volkeren, wier bekwaamheden even tijdeloos zijn als de onbekwaamheid der an dere, scheppen. Bewust stelde Hitier deze cultureel creatieve rassen in tegenstelling deelneming aan de Middellandsche zee conferentie, preciseert, dat de Sovjet-re geering het noudig acht door een gemeen schappelijke actie een einde te maken „aan aanvallen van zekere oorlogsschepen en de eerste plaats van Italiaansche schepen handelsschepen, welke de vlaggen van verschillende landen voeren". De regeering der Sovjet Unie is van meening, dat deze daden als onduldbaar moeten worden erkend en in flagranten strijd moeten worden genoemd met het internationale recht en met de grondbegin selen der menschelijkheid. met de andere, om uit de tegenstelling der prestaties een maatstaf te vinden. Wat de waardeering van het kunstwerk op zichzelf betreft zeide Hitier, dat de waar deering daarvan voor ieder afzonderlijk ge val op natuurlijke wijze komt vast te staan door tot uitdrukking komen van het onmid dellijke zichtbare superieure, d.w.z. betere. Voortgaande besprak Hitier de moeilijk heid, die zich voordoet met wat hij noem de het twijfelachtige maakwerk der z.g. mo derne kunst, waarvan geen vijf procent een plaats had kunnen vinden in het kunstbezit van het Duitsche volk zonder een naar poli tiek en wereldopvatting georiënteerde pro paganda. Het is een heilige plicht eener po litieke leiding het nationale cultuurbezit van deze werken te zuiveren. Het is daarbij echter niet de bedoeling werken van een vooruitgeschreden tijd te vervangen door reeds lang achterhaalde wer ken van een ver voorbij tijdperk. Eerste beginsel bij de waardeering van een kunstwerk moet daarom steeds zijn, dat het in den tijd van zijn ontstaan een vooruit gang en geen achteruitgang beteekent. In het vervolg van zijn rede besprak Hitier de verhouding tusschen wereldopvatting en kunst, waarbij hij uiteenzette, dat men de antieke kunst niet kan afwijzen omdat zij heidensch was en intusschen een christelijke wereld is ontstaan, evenals het onmogelijk is een christelijke kunst af te wijzen, omdat velen intusschen ook tegenover haar niet meer staan in volle overeenstemming. Onder kunstwaardeering wil Hitier dan ook verstaan het eerbiedig respect voor alle oprecht groote werken van het verleden. Het volk, zoo zeide Hitier, is veel te een voudig en te natuurlijk, dan dat het geen behagen zou scheppen in de natuurlijke gTootheid van zijn oude meesters. Daarom moeten de cultureele werken van het verle den zorgvuldig beheerd worden. Het is geen bewijs voor de onwaardigheid van een volk, wanneer het behalve naar brood, ook naar spelen vraagt. Verder sprak Hitier over de geweldige bouwwerken van het nieuwe Duitschland, die naar zijn zeggen eeuwig moeten zijn. Deze bouwwerken zullen de burgers van het Duitsche volk vol doen zftn van een on- <xxxxxxxxxxxxxx>o<xxxxxxoo<xxxxxx>oo<xx>oooooo^<xxxx>oo<»<>ooo<x>o^o Eenzelfde gedragslijn inzake het aanbieden van cadtaux. In verband met geruchten omtrent plannen, welke reeds thans zouden bestaan tot het aanbieden van geschenken naar aanleiding van de te ver wachten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin, verzoekt men ons, mede te deelen, dat, hoezeer ook ieder blijk van belangstelling en medeleven in dezen zal worden gewaardeerd, het op prijs zal worden gesteld, indien niet opnieuw een beroep wordt gedaan op de burgerij tot het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbieden van kostbare geschenken in grooter of kleiner verband. Met groote dankbaarheid terugdenkende aan de vele prachtige en waardevolle geschenken, welke ter gelegenheid van hun huwelijk werden aangeboden, meent het prinselijk paar, in navolging van den bereids door H. M. de koningin kenbaar gemaakten wensch met betrekking tot de herdenking van haar aanstaande regeeringsjubileum, het verzoek te moeten doen met betrekking tot bovenvermelde heuglijke gebeurtenis zooveel mogelijk eenzelfde gedragslijn te volgen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocooooc eindig zelfbewustzijn, in het besef Duitscher te zijn. Deze staat, zoo eindigde Hitier, mag geen macht zijn zonder cultuur en geen kracht zonder schoonheid. Wy streven derhalve, zoo zeide de rijks kanselier, niet naar het ruwe geweld, maar naar een rijk van kracht in de vorming van een sterke sociale en beschermde gemeen schap als dragers en wachters van een hoo gere cultuur. Ter gelegenheid van de buitengewone zitting van het parlement was in verband met mogelijke incidenten in de omgeving van het parlementsgebouw veel politie en gendarmerie op de been. Verklaring van Van Zeeland. Nadat het oude presidium van de Kamer herkozen was. las minister-president van Zeeland een verklaring voor, waarin hy o.a. zeide: wij zijn thans gekomen aan het hoogte punt van een lange campagne, waar van het doel is, de regeering in haar arbeid te treffen. De regeering moet zich ver weren tegen een dubbele manoeuvre, die welken den persoon van zijn chef beoogt, en die welke haar houding ten aanzien van de Nationale Bank betreft. Deze zaak is, zoo zeide de premier ver der, voor ons economisch leven uiterst schadelijk. Ik acht het overbodig met U te spreken over de uitwerking hiervan in het buitenland. Het is tijd, dat men inbindt Over enkele dagen zullen wy U een rap port voorleggen over de werkzaamheden der regeering gedurende de 15 maanden, die achter ons liggen. Gy zult dan zien, welk een aanzienlijke hoeveelheid werk verricht is. Minister de Man aan het woord. De minister van Financiën, H. de Man, die vervolgens het woord voerde, verklaarde, dat de conclusie, die uit de recente ge beurtenissen getrokken moet worden, is, dat zij een schitterende bevestiging brengen, dat het parlementaire regime verre van overbodig is geworden en voortgaat, ook de controle der burgers op de overheidsinstan ties te verwerkelijken. Een zekere schan daalpers zou minder lichtgeloovige lezers vinden, wanneer meer menschen wisten, dat het geld der belastingbetalers niet op het spel staat by de Nationale Bank en dat de staat niets heeft uit te staan met de be looning van de bankleiders. Wanneer geen enkel land ter wereld voor consolidaties leeningen krijgt op zoo voordeelige voor waarden als België op dit oogenblik, is dat te danken aan het algemeen erkende feit, dat onze openbare financiën gezond zijn, dat onze schatkist er schitterend voor staat, dat onze rentemarkt solide is, en tevens aan een moreelen factor, welke sinds ruim een eeuw bestaat en die tot uitdrukking komt in de handelstaal in de woorden: „De wissel op Brussel is goud waard". Wij moeten ons licht niet onder den korenmaat zetten. In tegendeel, een land als het onze toont zijn ware kracht en zijn werkelijke waardig heid door in het volle licht de verzwering door te steken, die zich kan voordoen in de gezondste organismen. Ik denk, dat mijn rapport van 26 Augustus j.1. aangetoond heeft, dat ik mij rekenschap gaf van den plicht de waarheid te moeten zeggen zonder rekening te houden met overwegingen van persoonlijken en politieken aard. De Natio nale Bank is geen staatsorgaan, maar een maatschappij, welker gestie uitgeoefend wordt door organen, die afhankelijk zijn van de aandeelhouders, maar die onder worpen is aan de controle van den staat. Minister de Man besloot zijn rede met te zeggen, dat het land de waarheid moet zoeken en den wil moet hebben fouten te voorkomen door hervormingen aan te bren gen in het regime, dat ze in het leven zou hebben geroepen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1