DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Geringe vorderingen van de Japanners. No. 212 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 9 September 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Nog steeds gevaar voor incidenten. JAPANSCHE TANKS IN ACTIE. Conferentie te Nyon gaat in elk geval door. Russisch-ltaliaansch conflict vertraagt antwoorden. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 9 September. Maandenlang is Degrelle, geholpen door enkele bladen, bezig geweest met een cam pagne tegen de Nationale Bank van België en tegen den minister-president Van Zee land. In zooverre heeft Degrelle succes ge had, dat het parlement in een buitengewo ne zitting bijeengekomen is. Van deze zitting hebben we reeds eenige bijzonderheden medegedeeld, zoodat men verschillende keeren de beschouwingen van onzen Brusselschen correspondent, die dit onderwerp zeer uitvoerig heeft behandeld, heeft kunnen lezen. Zonneklaar bewees v. Zeeland, dat hy nooit tezelfdertijd de wedde van minister en van vice-gouverneur der Nationale Bank had gecumuleerd, zooals de Rexisten be weerden. In 1934 had hij, na zijn ontslag als lid van het kabinet de Broqueville, een bedrag van 330.000 frs. ontvangen, doch dit was zijn aandeel in het gemeenschappelijk fonds der Bank, waarop hij recht had, evenals de andere hoofdambtenaren. Verder betoogde hy dat hy, indien hy buiten de politiek was gebleven, als vice-gouverneur op dit oogen- blik een bedrag van een millioen 700.000 francs meer zou hebben ontvangen dan hy thans ontving. Het gaat hier niet om een strijd voor ideëen, aldus Van Zeeland, doch om her haalde ondergrondsche aanvallen, waarbij men elkander halve waarheden in het oor fluistert, die erger zy'n dan leugens. De reünisten zijn er allen in geslaagd bij sommigen den zin voor het wettig gezag te verzwakken, den eerbied, verschuldigd aan hen, die het gezag vertegenwoordigen, te verminderen, noodzakelijke instellingen in gevaar brengen, kortom, te verdelgen om het genoegen van het vernietigen. Van Zeeland besloot: In de ongeveer dertig maanden, dat ik aan het roer sta, heb ik achtereenvolgens nage noeg al de moeilijkheden gekend, die een regeeringshoofd op zijn weg kan zien op rijzen: monetaire moeilijkheden, economi sche moeilijkheden, maatschappelijke moei lijkheden, politieke moeilijkheden en per soonlijke moeilijkheden. Ik heb evenwel den stryd aanvaard; de moeilijkheden zul len me niet beletten hem voort te zetten. Wanneer de medewerking, welke sedert jaren tusschen u en mij heeft bestaan, zal eindigen, hoop ik niet enkel uw achting, maar eveneens uw sympathie mee te nemen. Van Zeeland heeft zich op fraaie wijze verdedigd en het spreekt boekdeelen, dat de rexist Legros, die bij de debatten het woord voerde, met geen enkel woord poogde, om de argumentatie van den pre mier te weerleggen. Moeten we daaruit op maken, dat het Degrelle c.s. slechts te doen is geweest om een politieke rel en dat deze heeren het met de zuivere waarheid niet al te nauw hebben genomen? Dan moeten we nog even de aandacht vragen voor het nat.-soc. congres te Neuren berg, dat eergisteren is aangevangen met een proclamatie van Hitier. Het is de bedoeling van den leider van het huidige Duitschland, om voor de poorten van Neurenberg een nieuwe stad te bou wen: de stad der rykspartij dagen. Daar zul len volgens de ideëen van den regeerings- chef imposante bouwwerken, een enorme congreshal, tentoonstellingszalen, een ont zaglijk stadion en een uitgestrekt parade- veld ontstaan. Met de uitvoering der plan nen is men reeds begonnen. De nieuwe stad zal in 1943, dus tien jaar nadat de nationaal- socialisten de macht in Duitschland over namen en twintig jaar nadat hun eerste poging, om de staatsleiding te veroveren mislukte, gereed moeten zijn, een „stad der toekomst". Intusschen heeft Hitler's proclamatie geen enkele verrassing gebracht. Zij was kort en opmerkelijk rustig van toon. Er was deze keer geen sprake van felle aanvallen op het communisme, de burgeroorlog in Spanje werd slechts met een enkel woord aange stipt en zeer merkwaardig over den kerkstrijd in Duitschland werd het stil zwijgen bewaard. Overigens aldus de proclamatie be staat er op economisch gebied slechts één vraagstuk, dat ons sedert jaren veel zorg geeft: de moeilijkheid onzer levensmidde lenvoorziening. Het Duitsche gebied is zonder koloniale aanvulling te klein om een ongestoorde, veilige en duurzame voeding te waarborgen. Het is een op den duur on draaglijke gedachte van jaar tot jaar afhan kelijk te zijn van het toeval van een goeden of slechten oogst. De eisch, een tot het ryk behoorend koloniaal bezit te hebben, vindt daarom zijn motiveering in den economi- schen nood, en de houding der andere mogendheden ten aanzien van dezen eisch •Is eenvoudig onbegrijpelijk. In een tijd, Waarin men den mond vol heeft van mo- reele frasen, zou het passen ook met dit feit, rekening te houden, I Zooals dat in oorlogstijd gebruike lijk is, spreken de berichten der strijdende partijen elkaar voortdurend tegen. De Japanners melden dat de lang gewenschte verbinding tusschen hun troepen ten Noorden van Sjang hai en die bij Woesoeng thans tot stand is gekomen. De Chineezen deelen daarentegen mede dat hun strijd krachten! zich overal in hun stellingen hebben wet^fl te handhaven. Gisteren hadden de Japanners reeds gezegd, dat de vereeniging van hun strijdkrachten nog slechts een kwestie van enkele uren was. Enkele uren kunnen in een oorlog echter wel eens meer tijd in beslag nemen dan in normale omstan»- digheden. Generaal Franco kondigde in het najaar van 1936 bijvoorbeeld aan, dat de bezetting van Madrid nog maar een kwestie van enkele uren was. Het feit, dat de Japanners het noodig achten nog eens afzonderlijk te vermelden dat zij de renbaan, gelegen tusschen Woesoeng en Sjanghai veroverd hebben, wijst er op dat zij het geheele gebied tus schen die plaatsen nog lang niet beheer- schen. In dat geval zou immers deze ver overing nauwelijks vermeldenswaard zijra. Men kan wel als zeker aannemen, dat de Japanners gedurende de laatste dagen eenigen voortgang hebben gemaakt. Bij hun opmarsch zijn zij gesteund door hun luchtvloot en volgens de laatste berichten worden er in dit gebied nu ook tanks ge bruikt. Het valt te betwijfelen of Japan van dit wapen in deze laag gelegen landen die door tallooze grachten doorsneden worden, veel voordeel zal hebben. Japan zal, wanneer de versterkingen waarop men nog zegt te wachten., aange komen zijn, over 80.000 man beschikken. Naar Havas verneemt, acht men dit aantal genoeg om het groote offensief tegen Sjanghai te beginnen. Het aantal Chinee zen dat zij tegenover zich vinden bedraagt 150.000 en bovendien beschikt China nog over belangrijke reserve-troepen die snel ler naar het gevechtsterrein te vervoeren zijn dan nieuwe hulptroepen uit Japan. Het feit alleen al dat de strijd om Sjanghai zoo lang duurt, is Japan, ongunstig. Bom bardementen zoo dicht in de buurt van internationale concessies leveren voort durend gevaar voor incidenten en, al moge een krachtig optreden van Amerika en Engeland in het Oosten op het oogenblik niet waarschiinliik lijken, Japa-.. krijgt door de bedreiging van leven en goed der vreemdelingen de publieke opinie van bijna de geheele wereld tegen zich, een omstandigheid die op den duur een actie tegen Japan toch in elk geval zal verge makkelijken. De Chineesche luchtmacht heeft gisteren Honkjoe, de Japansche wijk van Sjanghai aangevallen en nog eens weer getracht het Japansche vlaggeschip te raken. De Ja panners wisten een der toestellen neer te schieten en melden dat er geen schade aan hun stellingen of schepen is aangericht. Van Japansche zijde wordt uit Hongkong gemeld, dat de Chineesche bevelhebber van het Kanton - leger aan de militaire autoriteiten te Pakhoi en op het eiland Hainan bevel heeft gegeven bininen vier en twintig uur strijdklaar te zijn, daar er Japansche oorlogsschepen in de omgeving van het eiland Hainan waren gesignaleerd. Te Pakhoi, aan de golf van Annam, be vindt zich een troepenmacht van meer dan 30.000 man. Muiterij der Mandsjoekwo-troepen? Het Chineesche agentschap Central News deelt mede, dat ondanks de strenge censuur, door de Japanneezen ingesteld, er berichten binnen komen van muiterij onder de Mansjoekwo troepen in Jehol en Moekden. Den lsten September kwamen de soldaten van twee regimenten van het Sjanghaipin-leger in Jehol in opstand en doodden hun Japansche officieren. Dien zelfden dag kwamen nog twee regimenten in opstand, terwijl den derden September te Takoesjan een refiment muitte. De op standelingen hebben niet ver van Moekden de spoorlijn Szepingkai-Taonan bescha digd en het verkeer gedurende drie dagen onderbroken. Dagelijks komen nog berich ten binnen over moordaanslagen door sol daten op Japansche officieren, beschadi ging van verbindingsmiddelen desertie en brandstichtingen. De gevolgen van den oorlog. De strijd die thans in China gaande is brengt groote veranderingen in het econo mische leven met zich mede. De Japansche blokkade maakt de vaart voQr tallooze Chineesche jonken onmogelijk. Voorts kunnen 700 stoomschepen met een totale tonnage van 180.000 ton op het oogenblik niet uitvaren. Millioenen visschers en 25.000 zeelieden zijn zonder broodwinning gekomen. De Japansche scheepswerven hebben de contracetn met de Russische regeering betreffende den bouw van zeventien sche pen met een totale tonnage van 18000 ton voor rekening van Sovjet-Rusland gean nuleerd. Men loopt hierdoor vooruit op het van kracht worden van de nieuwe wet op de scheepscontrole, die de regeering machtigt den bouw of de levering van schepen voor het buitenland op te schorten. Voor velen is het uitbreken der vijan delijkheden oorzaak van een onverwachte evacuatie, waardoor met moeite verkregen bezittingen en handelsrelaties verloren cfreigen te gaan. De Amerikaansche consul te Foetsjau heeft volgens opdracht van Washington het consulaat gesloten. Hij trekt zich met de Amerikaansche burgers naar Hongkong terug. De Japansche consul heeft verklaard, dat de geheele Japansche bevolking voor eind September uit Hongkong geëvacueerd zal worden. Er wonen te Hongkong nog ongeveer duizend Japansche onderdanen. Nantau gebombardeerd. Drie Japansche watervliegtuigen hebben Nantau gebombardeerd, terwijl drie andere toestellen vlugschriften boven Sjanghai hebben uitgeworpen, waarin de politiek der regeering van Nanking wordt gelaakt en beweerd wordt, dat de „eenige wensch van het Japansche leger is het geluk van de Chineesche bevolking te verzekeren." Op 27 Augustus werd door de Japansche regeering een blokkade aan de Chineesche kust afgekondigd. Dit betrof een kustge- deelte vanaf de Biasbaai (even voor Hongkong) tot aan het eiland Tsoengning (eiland boven Sjanghai). Deze blokkade linie bleek volgens Japan niet afdoende te zijn en om het Chineesch conflict sneller te kunnen oplossen werd vanaf 5 Septem ber besloten de blokkadelinie te verlengen zoodat thans de geheele Chineesche kust wordt bedreigd. Deze nieuwe Japansche druk heeft in diplomatieke kringen en internationale handelskringen veel stof doen opwaaien. Het internationaal zeerecht schrijft immers een geldige blokkade voor indien de mo gendheden officieel van een oorlogsver klaring van een der beide partijen zijn ingelicht. China ondervindt enorm veel schade van de inkomsten van zijn invoerrechten, welke hét nu gedeeltelijk derven moet, vooral daar Amerika en Europa veel in China invoeren. Uit deze Japansche dwangpositie zouden zelfs Amerika en Engeland besluiten sancties toe te passen tegen Japan in den vorm van een weder- këerige blokkade. Japan heeft in de blokkadelinie in de Chineesche kust, 3 openingen gespaard (op de kaart aangegeven met 1, 2, en 3). Hiaat 1 bleef open voor Tsingtau: Japan wenschte vreedzame betrekkingen met dit gebied te onderhouden, omdat zich in Tsingtau een sterke Japansche volksko lonie bevond en het gebied zelf sterk on der Japanschen invloed stond. Door deze geste van niet blokkeeren hoopte Japan dezen invloed te kunnen be houden. De hiaten 2 en 3 gelden voor pachtgebie- den en bezitingen van derde mogendheden; deze hebben een vrije doorvaart naar deze gebieden. De Japansche vlootautoriteiten zullen nu aUe koopvaardijschepen aanhouden die zich in de Chineesche verboden zóne be vinden. Of het buitenland zich zal ont- hcuden van levering van wapens zal de vra' i zijn. De belemmering die de Chineesche bin- nenhandelshavens zoowel als de zeehavens ondervinden, toonen thans reeds den te rugslag op den handel; deze wordt vrij wel lamgelegd. Op de kaart ziet men de voornaamste havens met de drie nevenkaartjes, welke de hiaten of openingen nader toelichten. In de bijeenkomst van het Britsche kabi net is heden de laatste hand gelegd aan de opstelling der voorstellen, welke aan de Middellandsche Zee-conferentie zullen wor den voorgelegd. Naar Reuter verneemt zou de Britsche regeering vast besloten zijn om, ongeacht het aantal deelnemers aan de con ferentie te Nyon, deze bijeen te laten ko men en haar de voorstellen te laten bespre ken. Er zijn aanwijzingen, aldus meldt Reuter nog, dat in het antwoord van Duitschland, en wellicht ook in dat van Italië, verklaard zal worden dat de kwestie der zeerooverij aan de niet-inmengingscommissie dient te worden voorgelegd. Indien deze houding gelijk staat met een weigering om de con ferentie te Nyon by te wonen, is het hoogst onwaarschijnlijk dat Engeland zijn besluit, de conferentie bijeen te laten ko men, zou wijzigen. Engeland en Frankrijk zijn ervan overtuigd dat de zeerooverij een kwestie is, die geheel onafhankelijk staat van de niet-inmenging, en dat het verspil ling van tijd zou zijn de twee kwesties dooreen te halen. Indien Italië en Duitschland besluiten de conferentie niet bij te wonen, zou dit geen aanleiding zijn haar niet te houden. Het doel van Engeland pp de conferentie zal zyn zooveel mogelijk de besprekingen te beperken tot het werkelijke probleem der veiligheid in de Middellandsche Zee. De beschuldigingen van Sowjet-Rusland aan het adres van Italië worden in Britsche en Fransche kringen te Londen beschouwd als een diplomatieke kwestie, die recht streeks geregeld moet worden tusschen Jtalie en Rusland en die bijgevolg niet be koort op de conferentie, welke zich zuiver moet bezig houden met de practische maat regelen, die noodzakelijk zijn om de zee- schuimerij te doen ophouden. Zes landen: Turkije, Roemenië, Bulgarije, Griekenland, Egypte en Rusland hebben de Britsch-Fransche uitnoodiging reeds aan vaard, en een gunstig antwoord van Joego slavië wordt spoedig verwacht. Alvorens zijn officieel antwoord te geven zal het de leden der Balkan-Entente en Kleine Entente raadplegen. Britsche kringen zijn van oordeel, dat de tekst, waarmede Rusland zijn aanvaarding der uitnoodiging te kennen geeft, geen voorwaarden behelst, maar veeleer een uit eenzetting geeft van een reeks overwegin gen, waarin het Russische standpunt ver klaard wordt. De tekst van het Russische antwoord houdt in, dat het besluit van Rus land een delegatie naar de conferentie te Nyon te zenden categorisch is. In Duitsche kringen, welke de politieke persoonlijkheden, die thans te Neurenberg vertoeven, zeer na staan, gelooft men, dat het Duitsche antwoord op de uitnoodiging Donderdagmiddag bekend zal zijn. Zonder een weigering in te houden, zou het belang rijke reserves maken en inzonderheid te rugkomen op het incident met de „Leipzig". Verklaard wordt dat de tekst van het antwoord ongetwijfeld nog niet definitief is vastgesteld. Men wijst er op dat noch Duitschland noch Italië ontkennen dat „de toestand, die door de Sowjets in de Mid dellandsche Zee is geschapen", het wen- schelijk maakt besprekingen te voeren over de maatregelen, die genomen moeten wor den om den normalen toestand te doen te- rugkeeren. Men voegt er echter in offi cieuze kringen aan toe dat „de ongehoorde uitdaging, welke de nieuwe Sowjet-nota vormt", moeilijkheden heeft doen ontstaan, die een grondige bestudeering van den toe stand noodig maken. In gezaghebbende kringen te Rome wordt verklaard dat het antwoord van Italië Don derdagochtend op zijn laatst overhandigd zal worden. Men voegt hieraan toe dat het overleg tusschen Rome en Berlijn geëindigd is en dat overeenstemming is bereikt over de gemeenschappelijke algemeene richtlijnen voor het tweevoudige antwoord. De conferentie zal Vrijdagmiddag te 16.30 worden geopend. Men had haar openbaar willen doen zijn, doch dit stuit op moeilijk heden van materieelen aard. Het is zeker dat aan Eden het voorzitterschap zal wor den aangeboden. De Fransche delegatie ter conferentie zal bestaan uit den minister van buitenland- sche zaken, Delbos, leider; admiraal Dar- lan, chef van den maritiemen staf; admiraal Gaudfroy, souschef van den staf en een aantal hooge ambtenaren en rechtsgeleerde adviseurs van het ministerie van buiten- landsche zaken. Admiraal Chatfield, Eerste Zeelord, en andere marine-experts, alsmede Vansittart, onder-secretaris van buitenlandsche zaken, zullen Donderdag uit Londen vertrekken. De zuiveringsactie in Rusland. - Behal ve Ljoebimof, den commissaris van de lichte industrie, heeft het Centraal uitvoerend comité in Rusland de onder-commissarissen van deze industrie, Mychkof en Jeremin, van hun ambt ontheven. Het commissariaat van de lichte industrie was aanzienlijk ten achter bij het productieplan voor het eerste halfjaar. Thans is het hooge personeel, dat de leiding heef: over de Sovjet-Russische industrie, vrijwel i heel vernieuwd. De be weging tot verjonging van het kader duurt nog steeds voort. Van de zeventien volks commissarissen, die in het diplomatieke jaarboek van 1936 voorkomen, zijn er nog slechts acht in functie. Opstandige beweging onderdrukt. - Volgens uit Paraguay ontvangen berichten zouden de troepen van president Payva den opstand, die Dinsdag te Asuncion is uitge broken, onderdrukt hebben, en den toe stand opnieuw meester zijn. Uit Asuncion wordt nader gemeld, dat loyale troepen de prefectuur van politie bezet hebben en de oudstryders, die zich hiervan meester had den gemaakt, ontwapenen. Bloedige botsingen in Britsch-Indië. - Uit Simla wordt gemeld, dat het in de Indi sche Noordwest-provincie opnieuw tot bloe dige gevechten is gekomen tusschen insur- genten en Britsche grenspolitie. Nadat de opstandelingen Maandag het plaatsje Sjaudwhan hadden overvallen en geplunderd, werden zy Woensdag op hun beurt aangevallen door twee bommenwer pers der politie. Aan Britsche zyde vielen drie dooden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1