DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DeopmarschderJapannersnaarSjansi Italië en Duitschland niet naar de conferentie te Nyon. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 213 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 10 September 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Acht landen zullen thans deelnemen. De houding van Italië. Meer dan 200.000 man Japansche troepen. Chineesche luchtmacht boven Sjanghai. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 10 September. Zou Hitier het communisme vergeten? Het leek er op, toen deze grootste vijand van den Duitschen volksleider in diens procla matie heelemaal niet genoemd werd. Maar Hitier heeft ons niet lang in de onzekerheid (zoo die bestond!) gehouden, want hij heeft zijn minister Goebbels gisteren een aparte rede laten houden over het communisme. Dat heeft Goebbels gedaan en wel in zeer felle bewoordingen, waarin hij voort durend Spanje betrok. „De Komintern" aldus Goebbels wordt niet moede, de openbare meening der wereld te doen ge- looven, dat de nationale beweging in Spanje een militaire opstand is van reactionnaire generaals, waartegen het Spaansche volk als één man gekant is. De waarheid daarentegen is, dat deze beweging een uiting van noodweer is tegen den opstand der communistische partij Spanje, die in Jni 1936 dntketend had moeten worden, doch tot Augustus 1936 is uitgesteld". Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de gebeurtenissen in Spanje van 1919 tot 1936, vervolgde Goebbels: Deze simpele data bewijzen, dat de plan nen der Komintern op het punt stonden te slagen, hetgeen op het laatste oogenblik door de activiteit van één man is verhin derd. Daaruit moet de politieke conclusie worden getrokken, dat de commissie te Valencia geen regeering, doch het uitvoe rend comité der bolsjewistische organisatie vormt, die nog een deel van Spanje bezet houdt. Spr. noemt het absurd, Duitschland te verwijten, dat het van plan is, het natio- naal-socialisme in Spanje in te voeren of deelen van het Spaansche grondgebied te annexeeren. Het kan echter niet dulden, dat de communistische internationale zich in West-Europa een nieuwe operatiebasis verzekert, van waaruit de kiem der bolsje wistische wereldrevolutie des te doeltref fende en met des te meer gevaar in Europa kan worden verspreid. Er behoeft, aldus Goebbels, niet aan ge twijfeld te worden, dat de roode opstand in Spanje slechts een deel vormt van de door Moskou beoogde wereldrevolutie. Om de zelfde redenen heeft de Komintern in de jaren 1918 tot 1921 haar toevlucht genomen tot het middel der interventieoorlogen te gen Armenie, Estland, Finland, Letland, Georgie, Mongolië en Polen, heeft hij sedert 1924 groote stukken van China veroverd en gaat zij in 1936 tot militaire interventie in Spanje over. Goebbels wees er vervolgens op, dat het nationaal-socialisme en het fascisme, die te gen het bolsjewistische gevaar strijden, be titeld worden als imperialistische expansie pogingen van Duitschland of Italië, en daarom, zoo zeide hij, zij er nog eens met allen nadruk op gewezen, dat wij nooit van plan geweest zijn, of het plan zouden kunnen opvatten, het nationaal-socialisme tot exportwaar te maken. Wij kunnen beide redevoeringen van Goebbels niet op den voet volgen, maar uit bovenstaande blijkt o.i. wel, hoe fel Duitsch land gebrand is tegen het communisme enhoe fraai de rol is geweest, die Duitschland speelde in Spanje! 't Is alleen maar jammer, dat het buitenland die rol niet goed begrepen heeft, wat misschien is gekomen, omdat de regie van het spel in Spanje waarschijnlijk niet deugde Wij weten echter nu, hoe dankbaar het buitenland moet zijn, dat dank zij Duitsch land nog niet Óoor het communisme over- heerscht en geregeerd wordt. De rede zal ongetwijfeld op het congres zelf met groot enthousiasme begroet zijn en in Italië even natuurlijk gunstig ontvangen zijn. Maar even zeker is het, dat men in a de andere landen zijn eigen conclusies trekt en dat daar deze rede al weer geen goed middel is geweest, om de toenadermg tot stand te brengen. Wat gevreesd werd, is geschied: Duitsch land en Italië zullen niet deelnemen aan de Middellandsche Zee-conferentie, zoodat dan te Nyon waarschijnlijk gesproken za Worden over Italië maar zonder Italië. Het geen natuurlijk voor den goeden gang van zaken te betreuren is. De regeeringen van Frankrijk en Enge land beschikken over een uitgewerkt plan, dat reeds was voorbereid voor het geval dat Duitschland en Italië niet aan de Middel landsche Zeeconferentie zouden deelnemen. Het aanvankelijk aanvaarde ontwerp, da door de afwezigheid der beide mogend heden is vervallen, voorzag m,. van alle duikbooten in de Middellandsche 2ee, afbakening van zones buiten d scheepvaartwegen en achtervolging aUe duikbooten, die buiten de geoorloofde zones zouden worden gezien. Deze maat- regelen kunnen zonder Duitschlan e llalië niet worden toegepast. Daar ook e Zoowel Italië als Duitschland hebben verklaard niet aan de Middellandsche- Zee-conferentie te zullen deelnemen, in verband met Rusland's houding tegen over Italië. Wel zijn zij bereid aan een nieuwe bijeenkomst der non-interven- tie-commissie deel te nemen. Het geautoriseerde resumé van het Ita- liaansche antwoord op de Britsch-Fransche uitnoodiging luidt aldus: Italië was van plan om een bevestigend antwoord op deze uitnoodiging te geven, maar de Russische nota bracht een nieuw en ernstig element in de situatie. Dit element bracht wijziging in het standpunt van de fascistische regeering. „Deze", verklaart de tekst, „moet haar bevestigend antwoord opschorten totdat een bevredigende regeling van dit incident heeft plaats gevonden". Nochtans zoekt Italië naar een middel tot gedachtenwisseling tusschen de belangheb bende mogendheden. Het meent, dat het onderwerp vruchtdragend zou kunnen wor den besproken door de commissie te Londen wegens het aantal staten, die er in zijn ver tegenwoordigd, in het bijzonder Polen en Portugal, die technische bevoegdheid en er varing bezitten. Italië verklaart zich ten slotte voor de toekomst bereid zijn activiteit in de com missie voort te zetten en in overleg met de Duitsche regeering zijn vertegenwoordiger in de commissie alle noodige instructies te geven. Het Duitsche antwoord. Naar het D. N. B. uit Berlijn meldt, legt de Rijksregeering er in haar antwoord op de uitnoodiging tot deelneming aan de Middel- landsche-Zee-conferentie den nadruk op, dat zij natuurlijk iedere poging, de door den burgeroorlog in Spanje veroorzaakte onvei ligheid in de Middellandsche Zee te doen eindigen, met instemming begroet en dat zij zich zou verheugen, indien het zou ge lukken te dien einde tusschen de er bij be trokken mogendheden overeenstemming tot stand te brengen omtrent gemeenschappelijk te nemen maatregelen. Tevens herinnert het Duitsche antwoord er evenwel aan, dat de Rijksregeering, toen zij enkele maanden geleden harerzijds met een soortgelijk initiatief voor den dag kwam, bij de Britsche en de Fransche regee ring een houding heeft ontmoet, welke haar weinig moed geeft vertrouwen te stellen in nieuwe collectieve afspraken op dit gebied. Hoewel het toentertijd na den in zijn ge volgen ernstigen overval op het Duitschen slagschip „Deutschland" tot een bindende overeenkomst inzake de behandeling van dergelijke kwesties is gekomen, hebben de Britsche en de Fransche regeering na den kort hierna geschieden torpedo-aanval op den Duitschen kruiser „Leipzig" er, zooals bekend is, niet toe kunnen besluiten tegen over de Rijksregeering ook slechts een mi nimum van solidariteit te betoonen. Bij de houding der rijksregeering kon voorts het feit, dat de Sovjet-regeering het juist heeft geacht in deze dagen wegens zekere voorvallen in de Middellandsche Zee onbewezen beschuldigingen tegen de Italiaansche regeering in te brengen, en daaraan vérgaande eischen te verbinden, niet over het hoofd worden gezien. convooistelsel in beginsel veroordeeld wordt, schijnt de uitbreiding van het aantal oorlogsschepen dat belast is met de ver dediging der koopvaarders, de eenige prac- tische oplossing te zijn. Dit systeem wordt reeds toegepast, maar men gelooft, dat de conferentie de doelmatigheid er van zal versterken: de oorlogsvloten zullen dan de koopvaardijschepen van elke nationaliteit beschermen, hetgeen niet alleen de taak van Frankrijk en Engeland maar die van alle onderteekenaars der acte zal zijn. Deze wedergeboorte van den wederzijd- schen bijstand door de aaneensluiting van verscheidene kleinere staten rondom Frank rijk en Engeland kan de conferentie van ongeacht groote beteekenis maken. Enge land en Frankrijk zijn het er echter over eens, dat elke „antifascistische" oriëntatie door het technisch karakter der besprekin gen moet worden weggenomen. Het is dus mogelijk, dat het Fransch—Engelsche tech nische plan, wanneer het eenmaal door de conferentie zal zijn aangenomen, voorwerp van onmiddellijke onderhandeling met Rome zal uitmaken. De Rijksregeering geeft de Italiaansche regeering gelijk, dat van haar niet kan wor den gevergd deel te nemen aan een bijzon dere conferentie van dezen aard, zoolang het door de nota der Russische regeering veroorzaakte incident niet op bevredigende wijze is afgewikkeld. Ondanks al deze verzwarende om standigheden heeft de Duitsche Rijks regeering de poging om door gemeen schappelijk beraad tot een kalmeering van den toestand te komen niet willen vertragen. Zij stelt derhalve in overleg met de Italiaansche regeering voor in plaats van een bijzondere conferentie bijeen te roepen de Londensche niet- inmengingscommissie de aangelegenheid te laten behandelen. De taak dezer commissie houdt ten nauw ste verband met de hier ter sprake komende kwesties en haar organisatie biedt de mo gelijkheid bij overal aanwezigen goeden wil snel tot een regeling te geraken. Naar aanleiding van desbetreffende ge ruchten wordt te Rome verklaard, dat voor het oogenblik en onder de tegenwoordige omstandigheden het verbreken der diploma tieke betrekkingen met de Sovjets niet on der de oogen wordt gezien. Londen verwacht toch gunstige resultaten. Het Duitsch-Italiaansche besluit tot het niet deelnemen aan de conferentie te Nyon, wordt te Londen zeer betreurd. De aanwezigheid der beide mogend heden zou, naar Britsche meening, de practische taak der conferentie zeer vergemakkelijkt hebben. Er kan echter geen sprake zijn van annuleering der conferentie. Men gelooft, dat de Britsche regeering bij de uitwerking der voorstellen, welke ten doel hebben een einde te maken aan de on veiligheid in de Middellandsche Zee, steeds rekening heeft gehouden met de mogelijk heid dat Duitschland en Italië zich van deel neming zouden onthouden. Andere plannen zijn dan ook, naar men zegt, besproken en hoewel het aan de conferentie voor te leggen ontwerp niet zoo doelmatig kan zijn als de medewerking van Duitschland en Italië zou hebben veroorloofd, gelooft men in Britsche kringen dat het toereikend zal zijn om de aanvallende vliegtuigen en duikbooten in een zeer onaangename situatie te brengen. Men meent verder, dat de Britsche regee ring het voorstel tot het voorleggen van het vraagstuk aan de Londensche non-interven tiecommissie niet in overweging kan nemen. Zooals reeds eerder is opgemerkt, hebben de omstandigheden in de Middellandsche Zee een probleem doen rijzen, dat buiten het kader van het niet-inmengingsvraagstuk uitgaat en niet specifiek op Spanje betrek king heeft. Indien het, zooals men in sommige krin- gen aanneemt, de bedoeling der Russische beschuldigingen tegen Italië geweest is het deelnemen van Duitschland en Italië aan de conferentie moeilijk te maken, bestaat het gevaar, dat men van de vergaderingen ge bruik zal maken tot het doen van ideologi sche aanvallen tegen beide landen. In ieder geval is Engeland vastbesloten alle politieke vraagstukken buiten de besprekingen te h.uden, opdat men met de technische pun ten snel kan vorderen. Daar van Albanië geen antwoord is ont vangen, kan men aan ïemen, dat aan de conferentie wordt deelgeomen door de vol gende landen: Engeland, Frankrijk, Rus land, Turkije, Joego-Slavië, Roemenië, Grie kenland en Egypte. Nieuwe besluiten ten opzichte van de niet-inmengingscommissie? De Italiaansche regeering zal, naar in welingelichte kringen verluidt, niet ant woorden op de tweede sovjet-Russische nota. Ook eventueele verdere sovjet-Rus sische nota's over hetzelfde onderwerp zouden door Italië stilzwijgend gepasseerd worden. Tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat Italië zich gedwongen zou kun nen zien de mogelijkheid van zijn deelneming aan de a.s. werkzaamhe den der niet-inmengingscommissie aan 'n nieuw onderzoek te onderwer pen, ingeval Sovjet-Rusland voor 't bijeenkomen der commissie een der gelijke manoeuvre zou ondernemen, als voor het bijeenroepen van de con ferentie van Nyon. Het aantal Japansche strijdkrachten, dat sedert het begin van de vijandelijkheden via Tientsin Noord-China is binnengevallen, schatten buitenlandsche waarnemers op niet minder dan 215.000 man. En daarbij zou dan nog niet eens rekening zijn gehouden met de sterkte van het Kwantoengleger en even min met de Japansche versterkingen uit Jehol en Tsjahar. Het is haast ondoenlijk de waarde dezer cijfers te controleeren. Van de krijgsbedrij ven in Noord-China is het uiterst moeilijk betrouwbare berichten te verkrijgen, daar bijna alle oorlogsnieuws afkomstig is uit Ja pansche en Chineesche, ergo partijdige, bronnen. Men krijgt wel den indruk dat de Japanners met succes in Westelijke richting van Peking oprukken. Op weg van Kalgan naar Tatoeng moeten zy al een heel eind zijn gevorderd. Volgens gisteravond laat binnengekomen Japansche berichten bevinden de Japanners zich reeds te Hankao, dat tusschen Tientsjen en Tatoeng is gelegen. Generaal Doihara, die indertijd de Japan sche expeditie in Mandsoerije op touw had gezet en die sedert niet heeft opgehouden voor de penetratie in Noord-China te pleiten is te Peking aangekomen. Ook de vroegere minister van buitenlandsche zaken Arita, wordt daar binnenkort verwacht. Aan het front van Sjanghai wordt nog steeds met afwisselend succes gestreden. De Japanners treden voorzichtiger op dan de Chineezen. Bij de laatsten wint de moed het van de tactiek, wat blijkt uit de regelmatig binnenkomende berichten over de vernieti ging van geheele Chineesche troepenafdee- lingen. In Paosjan zou gisteren weer een Chineesche bataljon in de pan gehakt. De strijd in en om Sjanghai. Chineesche vliegtuigen hebben gisteren de internationale concessie in spanning ge houden tot laat in den nacht. De Chineesche piloten daalden boven de Japansche oor logsschepen, die in de Wangpoe liggen en bestookten ze met bommen. Een der bom- viel op een Britsche opslagplaats, waardoor een brand ontstond, die een schade van naar schatting een half millioen dollars aan richtte. De dag van gisteren werd overigens weer gekenmerkt door hevig geschutvuur en door luchtbombardementen uit Japansche vluig- tuigen. De bloedigste strijd werd geleverd, toen de Chineezen en de Japanners in een hand gemeen raakten tusschen de werf Joekong en de renbaan. De Chineezen verklaren, dat zij de Japanners hebben teruggedrongen. Toen zij echter verder oprukten en zonder dekking moesten opereeren, schoten de Ja pansche oorlogsschepen een reeks granaten af in de Chineesche gelederen, zoodat de Chineezen gedwongen werden naar hun oorspronkelijke stellingen terug te keeren. De Chineezen spreken de Japansche be richten tegen, volgens welke de Japansche troepen van Woesoeng en die van Jangtse- poe contact zouden hebben tot stand ge bracht. De krijgsverrichtingen in het Noorden. Het ministerie van oorlog te Tokio ver klaart officieel bevestiging te hebben ont vangen van de verovering door de Japan ners van Tientsjen halverwege Kalgan en Tatoeng gelegen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Mon- goolsche troepen op 5 dezer de Chineesche troepen uit Tatsjingkoe, op 50 K.M. ten N.W. van Tsangpei, hebben verdreven, en even eens de Chineesche bezetting van Tehoewa op de vlucht hebben gejaagd. Omtrent den strijd in het Noorden wordt van Chineesche zijde medegedeeld, dat langs den spoorweg PeipingSoeijoean hevig gevochten wordt. De Chineezen verdedigen dezen spoorweg tegen twee Japansche bri gades en tegen Mongoolsche soldaten, in to taal twintig- tot dertigduizend man sterk. Over den strijd bij Tientsjen heet het, dat de Japanners daar met 10.000 man een aan val hebben gedaan. Zij werden echter afge slagen. De Japansche generale staf te Tientsin heeft de buitenlandsche consuls er van in kennis gesteld dat de Japanners voornemens zijn de krijgsverrichtingen langs de spoor lijn bij Kalgan voort te zetten om in Sjansi door te dringen. Swatou gebombardeerd. Op verzoek van den Britschen consul te Swatou is een Engelsch oorlogsschip van Hongkong naar Swatou dat ruim 300 K.M. Noordelijker aan de kust ligt, vertrokken om Engelsche bewoners te evacueer en. Swa tou is door Japansche vliegers gebombar deerd en onder de bevolking heerschte een paniekstemming. China zou vliegtuigen betrekken van de Sowjet-Unie. Uit Sjanghai wordt van Japansche zijde gemeld, dat een trein, bestaande uit hon derd Sowjet-Russische vrachtauto's, gela den met vliegtuigen en ander oorlogsmate riaal, te Sian, de hoofdstad van de provin cie Sjensi, is aangekomen, waarheen de Nanking-regeering naar het schijnt het hoofdkwartier van de luchtmacht heeft verplaatst. Volgens hetzelfde bericht zouden Sowjet- Russische instructeurs te Sian Chineesche vliegers opleiden. Zeer hevige gevechten. De gebouwen en huizen in de interna tionale nederzetting te Sjanghai trilden op hun grondvesten toen Japansche oorlogs schepen en vliegtuigen Poetoeng op mee- doogenlooze wijze aanvielen in een uiterste krachts-inspanning de Chineesche batte rijen het zwijgen op te leggen. Nadat de Chineezen het vuur hadden geopend, werd al spoedig het Japansche hospitaalschip American Maru, dat hij het Japansche con sulaat gemeerd ligt, getroffen. Chineesche granaten kwamen ook terecht in de dokken en op de kade, doch de Chine Izoemoe, een der doelen, werd niet getroffen. De Japanneezen begonnen dezen dag hun operaties met het bombardement op de sectoren Kiang Wan, en Yangtse Poe, doch concentreerden evrvolgens hun aandacht op Poetoeng. De Japaneezen deelen mede, dat zij over eenkomstig het plan oprukken doch de Chineezen daarentegen zeggen, dat de Ja panneezen terrein hebben verloren. Het is duidelijk, dat het Japansche plan beoogt langzaam, doch zeker op te dringen, aangezien zij om politieke redenen niet het gevaar van een nederlaag kunnen loopen. Zij schijnen wel verrast te zijn over de hardnekkigheid van den Japanschen tegen stand. Beruchte bandieten. - Reuter meldt uit Belgrado, dat een belooning van 800 pond is uitgeloofd voor de uitlevering, dood of levend, van twee beruchte Zuid- Slavische bandieten. Onlangs hebben zij namelijk een boeren vrouw vermoord en deze vrouw was reeds hun veertiende slachtoffer. De leider van de bandieten is Jorgovan Michailowitsj. In het bovengenoemde geval drongen de ban dieten het huis binnen terwijl de vrouw alleen was en bevalen zij haar een maal gereed te maken. Daar de vrouw het eten niet spoedig ge noeg bracht, ging een van de bandieten naar de keuken en schoot haar dood. Toen de misdadigers het huis verlieten, kwamen zij den man van de vermoorde vrouw tegen. Jorgovan gaf hem zijn portret en zei hem, dat hij de politie moest waarschuwen. De gele rivier buiten haar oevers. - De hevige regens, waardoor het zuidelijk deel van de Chineesche provincie Honan sedert midden Augustus wordt geteisterd, houden nog steeds aan, met het gevolg, dat de Gele rivier en haar zijrivieren buiten haar oevers zijn getreden, en de telegrafi sche en telefonische verbindingen verbro ken zijn. Het westelijk gedeelte van den Loenghai-spoorweg en Tsjeng Tsjau staan eveneens ónder water. Journalistenconfliet in Silezië. - Het bureau van de journalistenvereeniging in Silezië heeft een motie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen de stelsel matige vervolging van Poolsche journalisten in Duitsch-Silezië. De vereeniging heeft besloten alle betrekkingen met de journa listen der nationaal-socialistische Duitsche minderheidspers in Polen te verbreken. Het blad „Der Arbeitsmann" het orgaan van het Duitsche arbeidsfront, is in Polen verboden wegens beleedigende aanvallen op het Miraculeuze beeld van de maagd van Szenstochowa.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1