Agenda Weet&eticfU JUovwciaal Tlieuws publicaties IRechtszaken VRAGEN OP BELASTINGGEBIED. De vestigingswet. NOORDSCMARWOUDE HEILOO Wat Uw snelheidsmeter f U niet vertelt* Verwachting: Buitenlandsch weeroverzichl Ukmaar, Vrijdag. HET VERDRONKEN JONGETJE BEGRAVEN. De kleine Gregor Köllmanrii, die Zon dagnamiddag te Bergen aan Zee, waar hij met zijn zusje in het water speelde, is ver dronken, is gister op het kerkhof St. Bar- bara alhier ter aarde besteld. In de St. Laurentiuskerk werd een H. Kindermis opgedragen en op het kerkhof waren de onderwijzer en de klassege- nootjes van het verdronken jongetje, ter wijl de welpen met hun akela witte bloemen droegen en aan weerszijden van de lijkkoets liepen. Zoowel in de kerk als op het kerkhof waren veel belangstellenden, die diep on der den indruk van deze droeve plechtig heid waren. KORTE BRAND IN EEN PAKHUIS. Een korte, maar felle brand heeft heden middag in een pakhuis in de Bloemstraat alhier gewoed. In dit pakhuis, dat door eenige venters gehuurd was, was groente, fruit, papier en lompen opgestapeld en waarschijnlijk is hier op de een of andere manier de brand ontstaan. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar het gelukte haar niet, het pakhuis te behouden. Dit brandde geheel uit en van den inboedel werd slechts een gedeelte gered. De publieke belangstelling was op het middaguur zeer groot. HET SCHARLOO VERLICHT. In een gister gehouden vergadering is besloten weer dezelfde poort-verlichting op 8 October aan te brengen, doch met een aanmerkelijke uitbreiding. DE GEMEENTEBEGROOTING. Niet op 21 October, zooals door een drukfout in het raadsverslag gemeld, zal de gemeentebegrooting 1938 in de raadsver gadering behandeld worden, maar op 4 Oc tober en zoo noodig op Dinsdag 5 Octo ber a.s. VEREENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Augustus 80 patiënten en legden 1087 be zoeken af, waarvan 324 betalende, 668 voor 't Aza en 95 gratis. Er werd 4 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 12 patiënten, legde 220 bezoeken af en heeft 6 maal den dokter geassisteerd. HOOISCHELF VERBRAND. Gisternamiddag is uit baldadigheid te Sint-Pancras door een zoontje van den heer G. een hooischelf van den heer S. Davids in brand gestoken. Met een slang op de waterleiding werd het blusschings- werk verricht. De schelf stond vrij in het land, zoodat geen gevaar voor de omgeving bestond. Het hooi was verzekerd. EEN UITSTAPJE VAN KINHEIM. Woensdagmiddag organiseerde de buurt- vereeniging „Kinheim" met 140 kinderen een uitstapje naar Artis in Amsterdam. Om één uur werd de tocht aangevangen met 4 bussen van de N. V. „Habo". Na langs een omweg door Amsterdam gereden te hebben, werd om 3 uur Artis bereikt, en werd een bezoek gebracht aan de ver schillende bezienswaardigheden. De kinderen genoten daar volop en na een tractatie te hebben genoten werd om 7 uur de terugtocht aanvaard langs een anderen weg. Om 8 uur arriveerden de bussen weer behouden in Alkmaar en hadden de kin deren een heerlijk uitstapje gehad. Het bestuur, dat dezen tocht organi seerde, kan weer op een geslaagden mid dag terug zien. VIERJARIG JONGETJE OVERREDEN. Te Heerhugowaard stak hedenmorgen het 4-jarig zooitje van de familie Botman aan het Noordeinde onverwacht den Middenweg over juist toen een Chevrolet- vrachtauto van de firma Blankendaal uit Hensbroek passeerde. Het jongetje kwam onder de auto. Bewusteloos werd het knaapje opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Onze correspondent te Heerhugowaard meldt nog: Hoewel de verkregen hoofdwonden zich in den beginne ernstig lieten aanzien, kwam het jongetje spoedig weer bij. Dat dit on geluk nog zoo goed is afgeloopen, is vnl. te danken aan het kalme rijden van den chauffeur. De auto is weer vrijgegeven. OPBRENGST COLLECTE. De collecte van de Vereeniging tot ver spreiding der Heilige schrift heeft opge bracht 79.39 K. NED. BOND VAN POSTZEGELVEREENIGINGEN AFD. ALKMAAR EN OMSTREKEN. Men schrijft ons: De Nederlandsche Bond van Postzegel- vereenigingen afd. Alkmaar en Omstreken, heeft na eenige maanden vacantie wederom zijne werkzaamheden op philatelistisch ge bied hervat. Woensdagavond werd hiertoe een ledenvergadering in het hotel de Nachtegaal gehouden. Alvorens tot de huis houdelijke bespreking over te gaan, werd een bestuursverkiezing gehouden om in eenige vacatures te voorzien. Tot voorzitter werd gekozen Dr. N. Louis. Den heer G. Schoonewil werd de functie van penningmeester opgedragen, terwijl de heer J. Lieneschals vice-voorzitter benoemd werd. Als afgevaardigde naar de a.s. algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond, die te Amsterdam zal worden gehouden, werd aangewezen de heer Jac. Boom en als plaatsvervanger de heer G. Schoonewil. De eerstvolgende clubavond zal worden gehouden op Dinsdag 5 October a.s. des avonds 8 uur in hotel de Nachtegaal. Voorts zij nog vermeld, dat de Jeugd- beurs eveneens Woensdagavond plaats vond en wel van 7 tot 8 uur. Ofschoon de opkomst niet zoo groot was, was de animo Voor het ruilen en verhande len zeer groot. Het toezicht berustte bij eenige bestuursleden en er werden weer vele inlichtingen verstrekt en deskundige voorlichting gegeven. Vulcanische werking op Kamsjatka. - Het vulcanische instituut op Kamsjatka meldt, dat de vulcaan Klioetsjefski op het oogenblik volop in werking is. Op 2 Sep tember j.L heeft men een enorme lava uitbarsting waargenomen, welke zich tot op verscheidene kilometers uitstrekte. Dichte aschwolken vlogen veertig kilometer ver weg. Ernstig auto-ongeluk. - Een touring car, die met pelgrims van Lourdes terug keerde, is te Noirchain (België) in botsing gekomen met een auto uit Hautmont. Twaalf personen werden hierbij gewond. Ter dood veroordeeld. - 't Oekrainsch dagblad „Komunist" dat te Kief verschijnt, meldde op 8 September, dat vier contra- revotutionnairen tot den kogel veroordeeld zijn te Chdvisoke. Zij waren beschuldigd van sabotage in kolchozen. Twee andere beklaagden kregen anderhalf jaar gevange nisstraf. Te Zolotsjif in de streek van Charkow zijn om dezelfde redenen drie oontra-revolutionnairen ter dood veroor deeld en 25 tot straffen tusschen 10 en 5 jaar gevangenis. De Fransche herfstmanoeuvres. - Vijf- en-veertig-duizend man zullen deelnemen aan de herfstmanoeuvres, die aan het einde van deze week in Normandië gehouden zul len worden. Het is jaren geleden dat er manoeuvres op zulk een groote schaal zijn gehouden. Het elfde legercorps, dat de vijand voor zal stellen, zal op voet van oorlog zijn en krachtig gesteund worden door tanks en vliegtuigen. Een van de infanterie-divisies zal geheel gemechaniseerd zijn, zoodat groote troepenmassa's snel verplaatst zullen kun nen worden. Men zal uitgaan van de veronderstelling dat de vijand aan de kust geland is. De verdedigers zullen trachten deze troepen naar de zee terug te dringen. Ongeveer 4000 motorrijtuigen zullen aan de manoeuvres deelnemen en voor het eerst treedt er een bataillon van motorrijders met machine geweren op. De aanvoerders van beide le gers krijgen een zoo groot mogelijke vrij heid van handelen, zoodat de oefeningen zoo werkelijk mogelijk zullen schijnen. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Ein Walzer aus Wien (rom.); hoofdrollen Magda Schneider en Wolf Albach-Retty. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Groote dwaasheden (rom.); hoofdrollen Paula Wessely en Rudolf Forster. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Snelheidsduivel (sens.); hoofdrollen Flo rence Rice en Norman Forster; extra: Plicht vóór alles (sens., Wüd-West film). Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De Jantjes (Holl. film); hoofdrollen Louis Davids en Margie Morris. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 10 September. Feesten te Beemster. Zaterdag 11 September. Feesten te Beemster; vuurwerk. Te Oterleek Floralia-tentoonstelling. Zondag 12 September. Feesten te Beemster. Te Oterleek Floralia-tentoonstelling; bloe mencorso van 34 uur. Voor f 19.50 reeds een mooie degelijke Regenjas. SPAANDER Co. Een uiteenzetting voor de Alkm. vereen, voör den handeldr. en in- dustr. middenstand. Een ongewoon groot aantal belangstellen den was gisteravond bijeen in de bovenzaal van het café Central, in verband met de op roeping van het bestuur der Alkm. vereen, v. d. handeldr. en industr. middenstand, om te komen luisteren naar de uiteenzettingen, die het lid de heer M. Rentenaar zou geven over het onderwerp: „De wet op de vesti- gingseischen". De belangstelling beperkte zich niet tot de direct belanghebbenden, de winkeliers, ook waren o.a. aanwezig de secretaris en de adj .-secretaris van de Ka mer van Koophandel, alsmede de heer A. Prins, leeraar aan de handelsschool. Na het verstrijken van het bekende Alk- maarsche kwartiertje sprak de heer P. T e r m a a t als voorzitter een openings woord, waarin hij zijn vreugde uitte over de groote opkomst. Spr. knoopte hieraan de opmerking vast, dat elke vergadering zoo druk moest zijn bezocht, want de tijd dat een middenstander zich van organisatie af zijdig kon houden, ligt ver achter ons, nu de regeering steeds meer haar bemoeienissen uitstrekt over den middenstand, waarbij het echter verheugend is, dat meer en meer de middenstandsbonden als intermediair daar bij worden gebruikt. Hierna was het woord aan den heer Rentenaar. Deze ving zijn causerie aan met erop te wijzen, dat vooral in de laatste jaren hier en daar nieuwe zaken werden geopend, welker ondernemers meestal ondeskundig waren en hun artikelen tegen alle prijzen van de hand deden. Het gevolg was: verlie zen voor zichzelf en voor de andere hande laren in dezelfde branche. Bij opheffing van de zaak kwamen de nog voorhanden goede ren meestal terecht in handen van de „Am- sterdamsche kooplieden", die de prijzen nog verder naar beneden drukten. Het was verklaarbaar, dat de middenstand vroeg om vestigingsvoorwaarden vanwege de regeering: men moest alleen vakbekwame kooplieden hebben. De regeering voldeed aan den druk, op haar uitgeoefend, en zoo kwam de vesti gingswet tot stand, waarbij verschillende voorwaarden werden gesteld. Spr. stelde in het licht, dat het de mid denstandsorganisaties (vak- en stands-) zijn die kunnen beslissen over het al of niet ves tigen van een nieuwe zaak; de regeering zelf blijft daarbij geheel passief. De voorgeschreven credietwaardigheid noemde spr. wel den zwaarsten eisch, die bovendien veel moeilijkheden kan meebren gen. Verzoeken om vestiging zullen wat dezen eisch betreft ieder op zichzelf moeten worden behandeld. Vakbekwaamheid is een volgende eisch. Spr. ging na hoe die kan worden vervuld: door schoolkennis, het volgen van cursus sen, het eenigen tijd als leerling wer ken, e.d. Derde en laatste eisch is die ten aanzien van handelskennis, d.w.z. eenige kennis van boekhouden en prij zenberekening; kennis van de wetten, waarmee de handel speciaal heeft te maken; kennis van Ned. Taal om een brief e.d. behoorlijk op te stellen. Verder worden er in dezen nog eenige eischen gesteld, die spr. kort aangaf. Ten behoeve van hen, die zich als midden stander wenschen te vestigen, is een examen ingesteld, dat gehouden wordt onder toe zicht van rijks-gecommitteerden. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft een instantie in het leven geroepen, die de op leiding van de aanstaande middenstanders op zich neemt. Spr,. stelde in het licht welke taak de K. v. K. heeft in de uitvoering van de vesti gingswet en welke kosten hieraan zijn ver bonden. Met deze wet begint een nieuwe periode voor den middenstand, omdat zij een meer dere ontwikkeling eischt. Er zal door haar werking een andere middenstand op groeien, tot verhooging van het geluk van dien middenstand zelf, een middenstand, die beter in staat zal blijken zich te handhaven. Spr. constateerde, dat het nu meer dan ooit noodig is om zich te organiseeren en dit nu noemde hij iets dat wel vaak achterwege is gebleven. De middenstand is een nood zakelijk deel onzer volksgemeenschap ei) een eerste voorwaarde voor een ordelijke maatschappij. De contributie voor de stands organisatie is wel de beste geldbelegging, zoo eindigde spreker. (Applaus.) Gedachten wisseling. De heer T e r m a a t dankte den spreker voor zijn uiteenzettingen, waarvan hij voor al het laatste deel onderschreef. Ook hij legde er den nadruk op, dat organisatie eerste eisch is en blijft. Er werd eenige minuten gepauseerd, waarna gelegenheid was voor het stellen van vragen aan den inleider. Een drietal personen maakten daarvan in eerste instan tie gebruik. Allereerst was het iemand uit slagerskringen, die sprak over den spertijd in zijn branche en dan constateerde, dat ook de zoon van een middenstander examen in vakbekwaamheid enz. zal moeten doen. Maar, zei spr., als nu binnen een half jaar een slager sterft, als de zoon dus nog niet „klaar" is, mag dan die zoon de zaak voort zetten zonder examen of moet de zaak wor den opgeheven? De tweede spreker gaf uiting aan de vrees, dat de middenstanders, die gevraagd hebben om de vestigingswet, verlegen zul len worden met dit door hen gevraagde. Zouden zij spr. wilde de beunhazerij niet verdedigen niet beter doen zich te be schermen tegen het grootbedrijf? En dan vroeg spr. wat eigenlijk een mid denstander is, geen enkele wet geeft dit aan. Absurd noemde spr. het, dat in de wet staat, dat minderjarige kinderen bij over lijden van den vader de gevestigde zaak mogen voortzetten, terwijl den meerder jarige kinderen dit niet is toegestaan. Laten we toch, zei spr., den gewonen rechtsvorm van onze zaken niet verwaar- loozen, m.a.w. ze omzetten in naamlooze vennootschappen, waardoor meer kans be staat op voortzetting ervan. Wanneer we niet voorzichtig zijn, zullen de straks geldende vestigingseischen wel eens funest kunnen blijken te zijn. Zijn wij er wel zeker van, dat zij zullen aanpassen bij de eischen der practijk? Het kon wel eens zijn, dat de middenstand door deze vestigings eischen langzaam maar zeker te gronde gaat en ten offer valt aan het groot-bedrijf. Spr. hield een ernstig pleidooi voor orga' nisatie en spoorde aan tot voorzichtigheid in het beleid ten aanzien van de gestelde en te stellen eischen. De derde spreker sloot zich aan bij wat de vorige had gezegd; ook hij beschouwde het groot-bedrijf als minstens een even, groot gevaar voor den middenstand als de beunhazen. Spr. wees er hierbij op, dat onlangs in Den Haag do'or een kapitaal krachtige combinatie een 20-tal slagerijen is opgekocht. Zullen we zooiets ook niet krijgen in andere branches? De heer Rentenaar beantwoordde de sprekers, waarbij hij zei, dat de wet geen nadere eischen stelt omtrent de grootte van het kapitaal, waarover een adspirant-mid- denstander moet kunnen beschikken. Ten aanzien van de opvolging in de zaak binnen den tijd, waarin een zoon zich voldoende had kunnen bekwamen voor het midden stands-examen, geeft de wet een veiligheids klep door te bepalen, dat elke zich voor doende kwestie op zich zelf wordt bekeken. Voor uitsterving van den middenstand behoeft geen vrees te bestaan; nu reeds zijn er cursussen waarvoor heel wat deelnemers zijn. Dat er eischen worden gesteld, vond spr. zeer juist, dat gebeurde tot dusver ook reeds. Voor den strijd tegen het groot-winkelbe drijf zijn andere middelen noodig dan in deze wet zouden kunnen liggen, daarvoor is een andere taak weggelegd voor de mid denstanders. De voorzitter legde er den nadruk op, dat de vestigingswet moet worden door gevoerd in het belang van den middenstand zelf. Het organiseeren van cursussen zal noodzaak zijn om de vereischte bekwaam heid bij te brengen. De wet is er nu een maal en wij moeten er van maken wat mo gelijk is. Allereerst is een krachtige mid denstand noodig. Organiseert u dus, drong spr. aan. Een bemerking werd uit de vergadering gemaakt, dat de middenstand zelf om de meergenoemde wet zou hebben gevraagd; echter de afd. Alkmaar van den K.N.M.B. heeft er toch nooit over gestemd. De voorzitter zei hierop, dat dit niet heelemaal juist is. De kwestie is in de ver eeniging wel besproken'. Maar de bedoeling is, te laten uitkomen, dat de middenstand in zijn geheel om de wet heeft gevraagd. Gevraagd werd nog of het groot-winkel bedrijf een vergunning noodig heeft voor het opnemen van een nieuw artikeL De heer Rentenaar beantwoordde deze vraag bevestigend. Een dergelijk groot winkelier zal een vakbekwaam verkooper moeten aanstellen. Ten aanzien van een vraag of zonder ver gunning b.v. bewaarplaatsen van rijwielen bij bijzondere gelegenheden mogen worden geopend, zei spr., dat de vakorganisaties hieraan paal en perk kunnen stellen door het vaststellen van eischen voor dergelijke gelegenheidszaken. De voorzitter zei nog, dat de mid denstandsorganisaties aan de gemeenteraden kunnen verzoeken om te voorkomen het op richten van zaken, waarvoor geen wettelijke eischen zijn gesteld. De heer D. J. S c h e f f e 1, secr. van de K. v. K., had met belangstelling geluisterd naar het gesprokene. Hij wist hoe de mid denstanders met hun Hollandschen vrij heidszin in opstand komen, nu hun vrijheid wat aan banden wordt gelegd. Maar, zei spr., als de wet eenige jaren zal hebben ge werkt, zult gij erkennen, dat zij een zeer goede is, omdat zij uw kinderen méér ont wikkeling en méér vakbekwaamheid bij brengt, wat hun strijd zal verlichten. Spr. was overtuigd, dat de wet zal werken in het belang van den bloei van den middenstand ook in Hollands Noorderkwartier. De heer mr. Schuurman besprak hetgeen gezegd is over den rechtsvorm in het middenstandsbedrijf, het omzetten der zaken in naamlooze vennootschappen. Er zijn, zei hij, nog wel andere rechtsvormen dan deze, b.v. het oprichten van comman ditaire vennootschappen of het huwen onder huwelij ksvoorwaarden. De N.V. is niet geëigend voor het door- snee-middenstandsbedrijf. Spr. zette dit nader uiteen en wees b.v. op de aan de op richting verbonden kosten, alsmede op de belasting-technische zijde van deze kwestie. De heer T e r m a a t sloot hierna de openbare vergadering met dank aan inlei ders en vragers en het uitspreken van de hoop dat de eventueel op te richten cursus flink zal worden bezocht. Geen belangstelling. Naar wij vernemen, kunnen de abonne mentsvoorstellingen, welke men voornemens was, dezen winter in „Concordia" te geven, niet doorgaan wegens gebrek aan belang stelling. Mond- en klauwzeer. De zoo zeer gevreesde besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer is ook onder den veestapel in deze gemeente uitgebroken. Verschijnselen hebben zich voorgedaan onder het vee van den veehouder J. van Twuijver en van J. Admiraal. Gelukkig schijnt het nog al niet van kwaadaardigen aard te zijn. Aanrijding. Donderdagavond zijn de vrachtauto van het expeditiebedrijf van D. Bakker en de melkauto van den heer Jac. Speur op den Zeeweg tegen elkander gereden. De auto's, vooral die van Sp., werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Al» uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap b méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 Icm per uur rijdtI Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter »l te hoog laat oploopen! Meest matige noordelijke tot noordweste lijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; koude nacht; overdag weinig verandering in temperatuur. Hier en daar regen, 's nachts kouder. Het centrum van de hoofddepressie bleef vrijwel stationnair, aan de zuidzijde ont wikkelde zich echter een krachtige secun daire welke zich vereenigde met het daal- gebied dat gisteren over Ierland lag. In het westen op den oceaan herstelde de hooge druk zich. In het geheele westelijke deel van het waarnemingsgebied waait het krachtig tot stormachtig uit het noordwes ten, de lucht is gedeeltelijk bewolkt met plaatselijk regenbuien. In het oostelijk deel van het waarnemingsgebied is de wind matig uit west tot zuidwest, ook hier valt plaatselijk regen. Voor onze omgeving wordt matige noordelijke tot noordwestelijke wind verwacht met gedeeltelijk bewolkte lucht, waarbij nog plaatselijk regen buien kunnen vallen. De nacht zal ver moedelijk koud zijn, overdag zal de temperatuur weinig veranderen. STORMWAARSCHUWIN GSDIENST. Geseind van de Bilt vanochtend om 9.05 uur aan alle posten: „Weest op Uw hoede". LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 19.59 uur tot 5.54 uur licht op. AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN JULIASCHOOL (ULO EN GLO). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 9 September 1937 heeft vastgesteld het navolgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen een adres dd. 22 Juli jl. van het Bestuur der R. K. Meisjesscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken voor de Juliaschool (ulo en glo) Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager-Onderwijs- wet 1920 gestelde eischen; Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet; Besluit: I. de gevraagde medewerking te ver- leenen; II. de uit het besluit onder I voort vloeiende uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire be grooting. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het schoolbestuur van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Alkmaar, 10 September 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. P. S. Een luxe wagen, die dienst doet als bestelwagen, valt niet buiten de Pers. Belasting, ook al tracht men door het aan brengen van eenige veranderingen het karakter van luxe-wagen weg te nemen. Men is echter niet de volle belasting ver schuldigd, wanneer de wagen uitslui tend of nagenoeg uitsluitend voor het beroep of bedrijf wordt gebezigd. In dat geval betaalt men het halve tarief. Het zal U vermoedelijk wel niet moeilijk vallen aan te toonen, dat U den wagen voor Uw bedrijf noodig heeft. Wel dient U er aan te denken, dat wanneer U den wagen vrij geregeld gebruikt voor Uw be- noegen, de kans zeer groot is, dat U voot het volle pond wordt aangeslagen. WIELRENNER, DIE NIET UITKEEK. „Wielrijders, die op den weg als gekken rijden, vormen een groot gevaar; het is een wonder, dat er niet meer ongelukken ge beuren", zeide de procureur-generaal van het Amsterdamsche Gerechtshof, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten in zijn requisitoir tegen een Haarlemschen eier- koopman en liefhebber van de wielersport, schrijft de Msb. De man traindo op 3 Augustus van het vorige jaar op den Heerenweg te Heem stede. Diep oveï het stuur gebogen trapte hij den weg af zonder links of rechts te kij ken, zonder zelfs het verkeer voor hem goed waar te nemen. Op zeker oogenblik reed hij een dame aan, die vóór hem fietste. Zij werd tegen den grond geslingerd en met een been breuk opgenomen. Na elf weken in een zie kenhuis te zijn verpleegd kon zij haar werk zaamheden hervatten, hoewel zij thans ruim een jaar later nog moeilijkt loopt. Hij teekende appèl aan en gisteren diende

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2