DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oud-president Masaryk overleden. Masaryk, de stichter der republiek Tsjecho Slowakije. F No. 2T6 i>it nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 14 September 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. DROEFENIS IN HET LAND. GROOT VADERLANDER HEENGEGAAN. Duikboot aangehouden? De bemanning gevangen genomen. Rome en het verdrag van Nyon. Heden onderteekening der overeenkomst Nieuws in 't kort. WJ ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 14 September. De Volkenbond is weer in vergadering bijeengekomen en heeft als eerste practische „daad" Aga Khan, den eersten gedelegeerde van Britsch-Indië, met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen. Het begin van deze vergadering bracht plotseling de tragiek van Abessinië weer in herinnering. De zetel van Abessinië bleef leeg. Slechts was er een schrijven van den Negus binnengekomen, inhoudende, dat waar de agenda geen enkel punt vermeldde, waar- "bij Abessinië direct belang heeft, de AbeS' sijnsche regeering niet vertegenwoordigd zou zijn. De Abessijnsche regeering! Bestaat ze nog? In de oogen van Italië en andere lan den natuurlijk niet, maar zoolang nog niet elke staat de overwinning van Italië en de in bezit neming van Abessinië erkend heeft, moet de Volkenbond nog steeds een plaatsje Inruimen voor den gedelegeerde van dit land. Dat Abessinië dezen keer niet vertegen woordigd is mag in zooverre een geluk ge noemd worden, dat al te pijnlijke momenten vermeden kunnen worden, tï tl De vergadering zal zich natuurlijk met de Chineesch-Japansche kwestie bezig moeten houden. China heeft n.L den Volkenbond een nota doen toekomen, waarin het kennis geeft van het feit, „dat Japan China over weldigt en den inval voortzet met zijn ge heele leger, vloot en luchtmacht". Deze nota, deze beschuldiging aan het adres van Japan, zal natuurlijk druk bespro ken worden en vooral Rusland zal zich onge twijfeld doen gelden. Het zou vrij normaal zijn, als de Russische delegatie in deze kwestie weer eens zeer vinnig van zich af beet, waardoor de sfeer der vergadering weer minder prettig zou worden. Er is nog een nota, n.L van Franco en daar in wordt gezegd, dat de rechtsche Spaansche regeering wil bewijzen, dat cfe burgeroorlog geen gewone oorlog is, maar dat deze een gevolg is van de marxistische tyrannie, van een lange reeks misdaden en moorden, die de linksche regeering goedkeurde. Deze feiten, aldus de nota, zijn meer dan voldoende om een vergadering van be schaafde volken te doen weigeren de gede legeerden van deze regeering als wettige vertegenwoordigers te erkennen van welk land ook. De regeering van Franco daaren tegen oefent haar souvereiniteit uit over twee derden der Spaansche bevolking en alle Spaansche protectoraten en koloniën. Er heerscht orde in het rechtsche Spanje en de internationale verdragen zijn er trouw in acht genomen. De nationale souvereiniteit is intact ge houden. Daarentegen heeft de regeering van Valencia getracht een wijziging in den status quo van de Middellandsche Zee te brengen door aan zekere buitenlandsche mogendhe den verworven rechten van Spanje aan te bieden. De z.g. regeering van Valencia is ille gaal en illegitiem. De regeering van Franco moet onbetwistbaar beschouwd worden als de eenige vertegenwoordigster van het na tionale Spanje. Ten slotte vraagt de regeering van Franco in deze nota, dat mededeeling gedaan wordt van de nota aan de commissie voor de veri ficatie der bevoegdheden. Ook deze nota zal discussies kunnen uit lokken en al weer kan Rusland hier een rol spelen. Met de niet genoemde „zekere bui tenlandsche mogendheid" is dat begrijpt iedereen Rusland bedoeld en dat zullen Litwinov c.s. zeker niet op zich laten zitten, tl Het partijcongres der nazi's te Neurenberg is gesloten. Hitier heeft gisteravond een slot rede uitgesproken, waar hij o.m. het com munisme nog eens heeft behandeld. Het zoo gevaarlijke communisme wordt aldus Hitier niet afgewend door een platonische weigering, doch slecht door een immunisa- tie der volkeren tegen deze vergiftiging zoo wel als door de bestrijding van den bacil lendrager zelf. Deze immunisatie is te drin gender door het nauwe verband tusschen de Europeesche staten, die een gemeenschap van volkeren en staten vormen, welke m talrijke eeuwen geleidelijk opgebouwd is. Daarom is de besmetting van den eenen staat beslissend voor alle. Duitschland en Italië zijn reeds immuun. Een groot deel der omringende wereld echter is nog niet bevei- ligd. De wereld bevindt zich in een toestand van een toenemend oproer, welks geestelijke en feitelijke voorbereiding en leiding zonder twijfel uitgaat van de machthebbers van het Joodsche bolsjewisme in Moskou, waar ruim 80 pCt. der leidende functies in handen van Joden is. Zoo Wft Hitier aan het slot van het Neu- renberger congres dus toch het communisme en de Joden becritiseert. Duitschland kan dus gerust zijn,.»# President Masark is op kasteel Lany hedenochtend te 3.29 uur over leden. Het bericht van het overlijden van pro fessor Masaryk, den stichter en eersten president der republiek Tsjdlho-Slowakije heeft in het geheele land groote deernis ge wekt Ondanks het vroege ochtenduur stond een groote menigte bij de residentie van den president. Mannen en vrouwen vroegen bezorgd aan degenen, die uit het kasteel kwamen, naar den toestand van den pa tiënt, totdat de vlag langzaam halfstok werd geheschen en allen begrepen, welk ongeluk was geschied. Vrouwen, zoowel als mannen, barstten in snikken uit en knielden. De geheele bevol king heeft het gevoel niet alleen den president-bevrijder", niet alleen „den vader van het volk" te hebben verloren, doch één der meest verheven geesten van dezen tijd. De bekendmaking aan de bevolking. Om zes uur vanochtend begon de radio van Praag reeds haar uitzending met het ten gehoore brengen van treurmuziek, waarna in het Tsjechisch, Russisch, Duitsche en Hongaarsch werd medegedeeld, dat „de eerste president der republiek Tsjecho- Slowakije, de president-bevrijder Thomas Garrique Masaryk om 3 uur 29 op den leeftijd van 87 jaren, zes maanden en zeven dagen het levenslicht heeft uitgeblazen". De zoon van den overledene, Jean Masa ryk, de gezant van Tsjecho-Slowakije te Londen, heeft den journalisten medege deeld, dat zijn vader om 3 uur 29 was overleden. Reeds spoedig na het bekend worden van het overlijden van den staatsman verschenen de eerste rouwomfloerste vlaggen. Om 4 uur 40 werd een bulletin uitgegeven, waarin kennis werd gegeven van het over lijden. De familieleden van Masaryk en president Benesj legden de hand ten af scheid op het voorhoofd van den over ledene. Minister-president Hodza maakte een diepe buiging voor het stoffelijk overschot. De dochter van Masaryk, Alice, heeft den lijfarts van den overledene, dr. Maixner, verzocht den ontslapene de oogleden te willen sluiten. Minister-president Hodza is naar Praag vertrokken, terwijl president Benesj en zijn echtgenoote te Lany zijn gebleven. Voor geheel Tsjecho-Slowakije is de na> tionale rouw afgekondigd. Bij decreet is bepaald, dat alle vlaggen halfstok, rouw- omfloerst, moeten worden uitgehangen tot acht uur 's avonds van den dag der begra fenis. In de rouwkamer staat een eere-wacht in Fransche militaire uniformen: het zijn leden van het Tsjechische legioen, die in den wereldoorlog in Champagne (Frankrijk) aan de zijde der geallieerden hebben meege streden. De muren der rouwkamer zijn volkomen kaal, zonder afbeeldingen, schilderijen of andere wandversiering. Op de nachttafel branden drie kaarsen. Praag rouwt. Volgens gebruik heeft men te Praag de straatlantarens ten teeken van rouw laten branden. Te Lany is het rustig in de buurt van het kasteel. Kort voor het overlijden van den oud-president heeft men het venster van zijn kamer geopend, in overeenstemming met het Tsjechische volksgeloof, opdat, zoo als men hier zegt, de ziel van den over ledene vrijelijk naar den hemel kan opstij gen. De ter aardebestelling zal niet voor a.s. Maandag geschieden. De oud-president heeft een testament na gelaten. Men weet evenwel nog niet of hij nauwkeurige aanwijzingen heeft gegeven over de plaats, waar en de wijze, waarop de bijzetting moet geschieden. Men zal even eens rekening moeten houden met de wen- schen der familie, terwijl zekere politieke overwegingen eveneens een rol zullen spe len. Niettemin hoopt men, dat tegen den middag een besluit zal zijn genomen. De bladen brengen hulde aan den over ledene en wijzen er op, dat dit het grootste verlies is, dat Tsjecho-Slpwakije ooit heeft geleden, Toen Tsjechoslowakije, samengesteld uit het oude Koninkrijk Bohemen, als kroon land tot Oostenrijk behoorende, en Slowa kije met Karpathen-Rusland, deel uit makende van Hongarije, aan het einde van den grooten oorlog zijn onafhankelijkheid afkondigde, en stond voor de keuze van den eersten President der nieuwe Repu bliek, was deze keuze niet moeilijk. Zij ging, bijkans eenstemming, uit naar den overigens bejaarden staatsman, die vooral in de moeilijke oorlogsjaren een leider was geweest voor allen, die de onafhankelijkheid, in 1620 tengevolge van het ongelukkig bestuur van den Winter koning verloren gegaan, voor Bohemen wilde herwinnen. Zij ging uit naar Thomas Masaryk, en dit zelfs in. die mate, dat de kort daarna aangenomen Grondwet de zeer bijzondere bepaling bevatte, dat de President, gekozen door de vereenigde Kamers van het Parlement, niet voor den tweeden keer zijn ambt kan uitoefenen, met uitzondering echter van Masaryk, die even vele malen, herkiesbaar werd ver klaard als daartoe gedurende zijn leven mogelijkheid zou bestaan. Zoo is Masaryk, die op 14 Nov. 1918 door de overhaast samengestelde Nationale Vergadering van het herboren land tot President werd ge proclameerd, in 1920, 1927 en 1934 her kozen, en steeds op zoodanige wijze, dat daaruit het vertrouwen sprak, dat hij het volk heeft ingeboezemd. Intusschen, al genoot Masaryk, die 84 jaren telde, bij zijn laatste herkiezing, een uitnemende gezond heid, ook op hem begon de ouderdom zijn druk uit te oefenen. Wellicht in von Hin- denburg's waardige verschijning een waar schuwend voorbeeld vindend, gaf Presi dent Masaryk op 13 December 1935, ter wijl hy op slot Lana tijdelijk vertoefde, gevolg aan het reeds lang bij hem be staande voornemen om zijn presidentieele waardigheid neer te leggen, voordat licha melijke gesteldheid hem daartoe zou ver plichten of de dood hem zou wegroepen. De wijze, waarop Tsjechoslowakije, doch ook het buitenland, zijn afscheid heeft vernomen, is teekenend geweest voor den eerbied, die men hem is blijven toedragen. Een karakteristieke figuur. En terecht, want Masaryk behoort tot de karakteristieke en beteekenisvolle figuren van dezen tijd. Zijn vader, koetsier op de keizerlijke landgoederen in Moravië en zijn moeder, keukenmeisje uit een ver- duitschte-Moravische familie, gaven hem een opvoeding, zoo zorgvuldig als voor hun bescheiden geldmiddelen mogelijk was. Toen de ouders wenschten, dat hun zoon naar de middelbare school zou gaan, moes ten zij daartoe eerst van hoogerhand het noodige verlof verkrijgen. Dit gelukte, en Masaryk toonde zich een begaafd leerling, die ook de moeilijkheden, waaronder hij gebukt ging, te boven kwam. Want op school, gekleed in een pak, gemaakt van een blauwe koetsierslivrei van zijn vader, had hij heel veel spot te verduren. Voor de studie was geen geld beschikbaar, en zoo trok Masaryk naar Weenen om er als leerling-slotenmaker werk te zoeken. Hij kwam later in dienst bij den dorpshoefsmid en wist daarna zich een positie als hulpon derwijzer te verwerven. Zijn geestelijke wees hem den weg naar het Gymnasium te Brunn en tenslotte promoveerde hij te Weenen. Hij zette zijn studie voort, promoveerde in de philosophie, ving zjjn colleges als privaat-docent aan, totdat hy in 1862 door de Tsjechische Universiteit, niet zonder moeite te Praag naast de Duitsche opge richt, werd geroepen. Hij aarzelde, maar financieele omstandigheden brachten hem er mede toe om het hoogleeraarschap, dat hem daar weid aangeboden, te aanvaar den. Intusschen speelde hy in de politiek een belangrijke rol. Zijn ervaring leerde, dat van Habsburg geen werkelijke democratie, van Oostenrijk geen gelijke rechten waren te wachten. De ontgoocheling van 1867 toen men te Weenen slechts aan Hongarije gelijke rechten had aangeboden, doch het kroonland Bohemen gelaten had voor wat het was, werkte nog naa De annexatie van Bosnië en Herzegewina in 1908 opende velen de oogen voor de ware doeleinden van het toenmalige Weenen. Toch bestond in 1914, na het uitbreken van den oorlog, noch bij Masaryk, noch bij degenen, die zijn medestanders werden, de overtuiging, dat losscheuring ten volle van Oostenrijk- Hongarije noodig was. De Oostenrijksche politiek zelf intusschen voerde Masaryk al spoedig in> andere richting. De stryd voor onafhankelijkheid. Hij stond daarbij niet alleen." Bijkans van. den aanvang af heeft Benesj hem terzijde gestaan. Aanvankelijk verbleef Masaryk te Geneve en ving daar de propaganda aan, die tot de stichting van de nieuwe repu bliek zou leiden,. En zoo kon op het oogenblik, dat einde October 1918 de Oostenrijksch-Hongaar- sche Monarchie ineenstortte, de omwente ling te Praag worden ter hand genomen. Masaryk heeft, toen hy als eenvoudig, bijkans vluchtend burger de geliefde hoofdstad verliet, moeilijk kunnen danken of bevroeden, dat hij haar als president van een nieuw gestichte republiek opnieuw zou betreden. 16 jaren president. Gedurende de ruim 16 jaren, dat hij president der republiek is geweest, heeft Masaryk het ambt en de daaraan verbon den plichten vervuld. Gemakkelijk heeft I hij het bij de uitoefening van zijn taak niet gehad, want al zyn er tal van punten van overeenstemming tusschen Tsjechen en Slowaken, beiden van Slavischen huize, beiden opgegroeid onder de verdrukking der Habsburgers, er waren en zyn ook veel punten van verschil, die samenwer king moeilijk maakten. De Slowaken acht ten zich onderdrukt door de Tsjechen en de Tsjechen eischten een overwegend aan deel in het staatsbestuur op, omdat zij, door de ervaring geleid, de moeilijke kunst van het regeeren beter verstonden. De Duitsche minderheid, in het bijzonder in Bohemen een niet te verwaarloozen factor, speelde daar tusschen haar rol met eigen bedoelingen. Masaryk was de eeuwige be middelaar, de man, van wien het persoon lijk gezag uit ging, dat in laatste instantie een woord medesprak. Telkenmale heeft hij de schijnbaar niet te ontwarren parle mentaire kluwen uiteengehaald en de op lossing gevonden, die voor de ontwikke ling van Tsjecho-Slowakije de beste was. Bouwend op het verleden, kon hij een persoonlijk regime uitoefenen, dat wel eens het regime van den burcht is ge noemd, een regime, waarbij Benesj nauw was betrokken, zoodat men aan dit regime toeschreef, dat Masaryk ook uiting gaf aan den bij hem levenden wensch, dat Benesj zijn opvolger zou worden. Op het Slot van Lany, dat aan Masaryk door den staat was geschonken, leefde ambtloos, maar zeker zijn tijd niet in ledigheid doorbrengende, de man, dien men niet teti onrechte een Vader des Vaderlands heeft geheeten. Een figuur, die zich boven de partijen heeft weten te stel len en door allen werd geëerbiedigd om de grootheid van zijn karakter en de ruim heid van zijn blik. Karei Capek, de ver maarde Tsjechische letterkundige van dezen tijd, heeft de gesprekken, die Masa ryk met hem had, opgeteekend, en zij, die van deze gesprekken kennis nemen, leeren de wereldbeschouwing van Masaryk er in kennen, maar ook de gevaren, die hy in de moeilijke oorlogsjaren, getrotseerd heeft, teneinde de onafhankelijkheid voor zijn land te bereiken! Volgens uit Saloniki op de redactie van het blad „Politica" te Belgrado ontvan gen berichten zou een Engelsch oorlogs schip niet ver van Volos een duikboot heb ben gepraaid op het oogenblik, dat deze juist een Sovjet-Russisch tankschip had getorpedeerd. Onder bedreiging der kanonnen zou het Engelsche oorlogsschip de duikboot hebben laten stoppen. De geheele bemanning zou gevangen genomen zyn. De correspondent van „Politica" meldt niets aangaande de nationaliteit van de duikboot. (Dit bericht laten wij geheel voor reke ning van „Politica". Red.) Het resultaat der conferentie van Nyon is gisteren officieel ter kennis gebracht van de Italiaansche regeering. Blondel, de Fransche en Ingram, de Britsche zaakgelastige, hebben minister Ciano den tekst der overeenkomst over handigd. Zij hebben de aandacht der Italiaansche regeering gevestigd op dat deel, waarin haar wordt gevraagd controle in de Middel landsche Zee te oefenen en op het feit, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk en Groot-Brittannië bjj de ope ning der conferentie van Nyon hun leed wezen hadden betuigd, dat zij de afwezig heid der Italiaansche regeering moesten constateeren. Daarom hoopt men, dat Italië zijn medewerking zal verleenen bij het toezicht De vertegenwoordiger van Havas te Genève meent, dat Italië er in principe in zou toestemmen mede te werken aan een optreden tegen zeeroovery in de Middel landsche Zee, onder het voorbehoud, dat in de niet-inmenging-commissie te Londen zal worden besproken welke rol zijn vloot zal spelen en welk gebied haar zal worden toegewezen. Het schijnt, dat deze eischen thans niet kunnen worden ingewilligd zonder dat de geheele onderhandeling opnieuw aan de orde wordt gesteld, waaraan Italië trouwens heeft kunnen deelnemen. Daar alle vertegenwoordigde landen er hun goedkeuring aan hebben ge hecht, is de overeenkomst van Nyon vandaag zonder wijziging onderteekend. Uit Moskou meldt Havas, dat Litwi- nof machtiging heeft ontvangen namens zijn regeering te teekenen. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de gezant van P< rtugal te Londen de aan dacht der Britsche autoriteiten zou hebben gevestigd op het feit, dat Portugal niet was uitgenoodigd deel te nemen aan de confe rentie van Nyon, verluidt, dat dit niet is geschied omdat Portugal niet in de termen viel voor een uitnoodiging, daar het geen Middellandsche Zee-mogendheid is en geen enkel Portugeesch schip het slachtoffer van een niet-uitgelokten aanval is geweest. Te Berlijn wordt volgens het D.N.B. offi ciéél bekend gemaakt, dat de Britsche en de Fransche zaakgelastigde het departement van buitenl. zaken den tekst van het accoord hebben medegedeeld. Volgens goed ingelichte kringen te Rome zijn de berichten omtrent Nyon in het paleis Chigi zeer koel ontvangen, vooral wegens de beperkte rol, die aan Italië by de controle wordt toebedeeld en ook wegens het feit, dat de conclusies werden gepubli ceerd voor zij aan Mussolini werden mede gedeeld. Er zijn thans Duitsch-Italiaansche be sprekingen aan den gang. Ten slotte meldt het D. N. B. uit Rome, dat de uitnoodiging aan Italië tot deelne ming aan de controle na ruggespraak met Berlijn ten spoedigste zal worden beant woord. Spoorwegongeluk in Polen. - Een goederentrein is te Wielun (Polen) in bot sing gekomen met een anderen goederen trein. Twee spoorwegarbeiders werden ge dood, vyf gewond. Dertig wagons werden vernield. Anti-semietische troebelen in Warschau. Zondag hebben zich te Warschau anti- semietische troebelen voorgedaan. Groepen jeugdige nationalisten vielen Joodsche voorbijgangers aan en sloegen hen met vuisten en knuppels. Acht joden werden gewond. Ook een joodsche lijkstoet, die van het kerkhof terugkeerde, werd aange vallen en door dezelfde individuen met steenen bekogeld. De te Parijs gepleegde aanslagen. - De Fransche regeering zou voornemens zijn een aanzienlijke belooning uit te loven voor dengene, die een nuttige aanwijzing zou geven om den dader of de daders van de aanslagen in de Rue de Presbourg en de Rue Boissiere op te sporen. Minister Dormoy heeft gisteren een be spreking gehad met den prefect van politie en autoriteiten van de nationale veiligheids politie.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1