Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker'S Abdijsiroop SCHERMERHORN AKERSLOOT het beproefde hoest-geneesmiddeli Glimlachje TOEGANG wordt verleend door den sleutel: onze ADVERTENTIE-KOLOMMEN. Slaven van den kolenbrandersoven. Houtarbeiders in Lapland. Esn wormenregen. schuld stelde. Toen de vriend dit weigerde, bood P. aan een huis als zekerheid te geven en men werd het over het volgende contract eens. M. zou het huis van P. koopen en dade lijk 5000 op de koopsom vooruit betalen. Wanneer P. op 1 Juli 1936 de 5000 terug betaalde, zou de koopacte ongedaan wor den gemaakt. Het contract had dus meer het karakter van een geldleening met als zekerheid het huis, dan van een werkelijk koopcontract. Op den vervaldatum bleef P. in gebreke het verschuldigde bedrag te betalen, doch hij vroeg 14 dagen uitstel. Dit werd ver leend, maar inmiddels kreeg hij andere be talingsmoeilijkheden en moest hij sursé ance van betaling aanvragen, waarop kort daarop zijn faillissement volgde. Toen bleek, dat het huis niet aan P. doch aan diens zwager toebehoorde, zoodat de geld schieter geen enkele zekerheid had en zich met procenten zou moeten tevreden stellen. Er werd een vervolging wegens oplich ting tegen P. ingesteld en M. als eerste getuige in deze strafzaak gehoord, deelde mede, dat hij de 5000 niet zou hebben afgegeven, wanneer hij had geweten, dat het huis geen eigendom van P. was ge weest. Uit het getuigenverhoor i décharge bleek, dat de zwager, die eigenaar van het perceel was, P. daar volledig beschik kingsrecht over had gegeven. Zoo bleef hij de huren irnen en betaalde geregeld de hypotheekrenten. Wat het verkoopen van huizen, welke men niet in eigendom had, betreft, dit bleek in de makelaarswereld usance te zijn. Men moest alleen zorgen op een bepaalden datum het huis te kunnen leveren. De officier van justitie, mr. N. S. Hoek stra was van meening. da* hier van. oplich ting sprake was. Hij heeft zich als eige naar voorgedaan en daarom heeft M. hem geld geleend. Op dat moment had hij al veel schulden. Spr. eischte een gevangenis straf van zes maanden. De advocate van verdachte, mevrouw mr. Roeper Bosch betoogde in 'n uitvoerig pleidooi, dat hier geen sprake was van op lichting. M. had in het geheel niet de be doeling gehad het huis te koopen, doch wilde slechts zekerheid voor zijn vorde ring. Ware P. werkelijk eigenaar van het huis geweest, dan was di. bij faillissement zeker in den boedel gevallen, want de levering had nog niet plaats gehad. Er bestond immers slechts een voorloopige koopacte. In dat geval was M. dus ook zijn zekerheid kwijt geweest. Bovendien had P. van zijn zwager het volle beschikkings recht over het huis gekregen, zoodat hij het eventueel ook wel mocht verkoopen. En ten slotte heeft P. op het moment van de geldleening geen oogenblik de be doeling gehad de 5000 aan M. niet terug te betalen. Latere financieele moeilijkheden waren de oorzaak van zijn in gebreke blijven. Wegens het ontbreken van opzet conclu deerde pleitster tot vrijspraak subs. ont slag van rechtsvervolging. waar al het geld gebleven was. Een ge deelte was aan het gezin besteed. Waar de rest is gebleven wist hij niet. De subst. officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, wees er in zijn re quisitoir op, dat door de fraudes van dezen verdachte tal van gezinnen in Doesburg in moeilijkheden zijn geraakt, aangezien men onbetaalde rekeningen gepresenteerd krijgt, waarvan men meende, dat de ver dachte ze reeds lang betaald had. Spr kwam ten slotte tot den eisch van twee en een half jaar gevangenisstraf. Uitspraak 28 September a.s. QemeeHtecaden ONEERLIJK ZIEKENFONDS PENNINGMEESTER. Het O. M. bij de rechtbank te Arnhem eischte twee jaar en zes maanden gevan genisstraf tegen den 55-jarigen postbode W. M. B. uit Doesburg, die zich aan ver duistering van een bedrag van ongeveer vijf duizend gulden heeft schuldig gemaakt ten nadeele van het ziekenfonds T. O. N. I. D. O. te Doesburg, waarvan hij pen ningmeester was. Verdachte had de verduisteringen ge durende de laatste vier jaren gepleegd en verborg de tekorten op zeer sluwe wijze. Bereikten den voorzitter van het fonds klachten over niet betaalde rekeningen en informeerde hij daarover bij den verdach te, dan verklaarde deze het geld juist ge gireerd te hebben en toonde dan een stor tingsbewijs van de giro. Hij had evenwel alleen dit deel van het stortingsbewijs ingevuld en zelf van een stempel voorzien. De malversaties kwamen aan het licht, toen een apotheker een klacht indiende bij den burgemeester. Toen le politie de boe ken bij verd. in beslag nam, nam deze de vlucht. Eenige dagen later werd hij te Zevenaar aangehouden, waar hij even te voren door een auto wa-. aangereden en een been had gebroken. De verdachte, die een volledige beken tenis aflegde, verklaarde niet te weten, Maandag vergaderde de raad dezer ge meente in voltallige zitting onder voorzit terschap van burgemeester Meindersma. Van de in Noordholland opgerichte af- deeling van Natuurmonumenten (natuur- en landschapsschoon) was een verzoek ingekomen om een bijdrage. Op advies van B. en W. werd hierop afwijzend beschikt. Eveneens op een verzoek van de Kon. Ned. Automobielclub tot verlaging van den grondslag belasting op motoren, auto's en motorrijwielen. Van de centrale Esperanto-commissie was er een verzoek om medewerking van de gemeente om zoo mogelijk een cursus open te stellen. B. en W. adviseerden tot afwijzing. De heer de Groot zou gaarne, wanneer tot oprichting werd besloten, op particulier initiatief een lokaal hiervoor beschikbaar willen stellen. De voorzitter zegde dit bij eventueele aanvraag toe. Z. h. s. werd afwijzend beschikt. Goedgekeurd werden een wijziging der gemeentebegrooting dienst 1937, tot over-, brenging van het saldo 1936 op de begroo ting 1937, alsmede vergoeding van de kos ten van opname in een sanatorium voor den tijd van 3 maanden voor Jb. Borsjes. Dat werd z. h. st. goedgevonden. Daarna volgde voorloopige vaststelling en goedkeuring der gemeenterekening en vaststelling rekeningen van het B. A. en G. E. B., allen dienst 1936. De gemeenterekening gewone dienst: Ontvangsten 84877.25, uitgaven 83608.70, batig saldo 1268.55. Kapitaaldienst in ontvangsten en uitga ven 38646.90. Rekening G. E. B. ontvangsten 6097.33, uitgaven 6085.31, saldo 12.02. Bij de uit gaven is gerekend een bijdrage aan de gemeente groot 1200. Kapitaaldienst 6101.98, ontvangsten 6651.98, uitgaven verschil 550, als laat ste aflossing aan de gemeente. Burg. Armbestuur, ontvangsten 4291.01, uitgaven 3930.66, batig saldo 360.35. Wethouder Plugboer zeide, dat de wet houders niet in de gelegenheid zijn gesteld de rekening van het B. A. na te zien. Rondvraag. De heer Brouwer vroeg of de slangen by de brandkraan te Stompetoren zijn gepro beerd. De voorzitter zeide, dat dit is geschied en deze zich in goeden staat bevinden. Ook vroeg de heer Brquwer of de bedra gen uitgetrokken voor B. steun aan de wer- loozen zijn uitgekeerd. Wethouder Plugboer antwoordde, dat het de commissie nog niet bekend is wat zal worden uitgekeerd, maar dat de Rijksbij drage vermoedelijk in natura of goederen zal worden gegeven. De heer Oostwouder vroeg de bermen van de straat aan het Westeinde te doen afsteken, waarop de voorzitter antwoordde dit aan den werkman te zullen opdragen. Ook vroeg de heer Oostwouder naar een ingekomen adres, betreffende het netjes houden van de begraafplaats. De voorzitter zeide, dat de werkman deze geheel naar behooren in orde heeft ge bracht. De heer Mantel vroeg naar den gang van zaken voor de werkloozen. De voorzitter antwoordde dat is goedge keurd een steun verleening tot 17 personen en dat de werkverschaffing weer op 25 Sept. zal worden opengesteld. Ook zeide de heer Mantel, dat de toren dringend herstelling behoeft. De voorzitter antwoordde dat de pres. kerkvoogd, die met het geheele kerkgebouw bij de ver. Monumentenzorg tracht herstel ling te verkrijgen ook de aandacht op den toren zal vestigen. De heer de Groot zeide, ale pree. kerk voogd, dat binnenkort door den heer Kok, architect te Amsterdam, een begrooting zal worden gemaakt. De heer de Groot sprak ook over de ver' zakking in de Dorpsstraat, die is ontstaan bij de rioleering van de nieuw gebouwde bakkerij. De voorzitter zegde toe hierin voorziening te brengen. De heer Barendregt vroeg of een 2de lijnwerker is aangesteld bij het G.E.B. De voorzitter antwoordde, dat deze tijde lijke diensten heeft verricht, maar thans niet meer werkzaam is. Weth. Broersen vroeg of aan de woning van den Rijksveldwachter de noodige ver beteringen zullen worden aangebracht. De voorzitter antwoordde, dat dit niet uit de gewone onderhoudsuitgaven kan ge schieden. De heer de Groot achtte het wenschelijk de begrooting van deze verbeteringen door den opzichter te doen opmaken, alsmede de begrooting van de restauratie van de openb. school en voor deze bedragen gezamenlijk een leening aan te gaan. De voorzitter beloofde dit te zullen uit voeren, waarop sluiting volgde. Maandag, voorm. 9K uur. de raad in voltallige zitting. vergaderde 1 September 1937 is de garantie voor telefoonstation Zuid-Schermer vervallen. Ingekomen was een adres van de Centrale Esperanto-propaganda-commissie te Nijme gen om medewerking te verleenen bij eventueel te geven cursussen. Alzoo besloten. Een adres van de stichting het Noord- hollandsch Landschap om een jaarlijksche bijdrage van 5 of 10, werd voorloopig afgewezen. Er was een schrijven van de vereeniging van Ned. gemeenten inzake oprichting fraude onderlinge. B. en W. stelden voor dat de gemeente zich hierbij aansluit. Na uitvoerige toelichting van den voorzitter werd aldus besloten. B. en W. stelden voor over te gaan tot vaststelling eener beroepsverordening in gevolge het reglement autovervoer perso nen. Na voorlezing der verordening werd deze met algemeene stemmen vastgesteld. Voorloopige vaststelling van de gem. re kening 1936. Ontvangsten 88722.47, uit gaven 84412.72, batig slot 4309.75. Re kening G. E. B. 1936 in ontvangst en uit gaaf 15299.57. Kapitaaldienst 26539.98 in ontv. en uitg. Rekening Burgerl. arm bestuur 1936, gew. dienst 8963.30 in ont vangst en in uitgaaf 9299.56, nadeelig slot 336.26. Rekening jachthaven 1936, 609.22, met uitkeering aan de gemeente van 586.26. Deze rekeningen werden voorloopig vastgesteld. Vaststelling gem. begrooting 1938 in ontvangst 88253.29 en uitgaaf hetzelfde onvoorziene uitgaven 395.32. Bij deze begrooting merkte dé heer Otte op dat het wel dienstig zou wezen om een post op de begrooting te plaatsen om de ambtenaren te verzekeren tegen ziekte. Hij wees op het geval Slok. De voorzitter: Bij verzekering van de ambtenaren volgt keuring. B. en W. zullen eens informeeren naar de voorwaarden en zoo noodig een post op de begrooting brengen. De voorzitter deelde mede dat is ingekomen een verzoek van de Federatie V. V. V. in Noordholland boven het Noord zeekanaal om subsidie van 10 per jaar tot wederopzegging. Dit werd aangenomen. Bij den post subsidie Burgerwacht wilde de heer Otte dezen schrappen en de 30 bestemmen voor vacantiegeld van den ge meentewerkman. Bij de verkiezing is wel gebleken dat wij op dictators niet gesteld zijn. De voörzitter: de heer Otte kent het instituut Burger wacht niet. Daar worden geheel andere eischen gesteld. Er kunnen zich gevallen voordoen dat onder de R. K. Staatspartij en S. D. A. P., N.S.B.-ers schuilen. Maar de organisatie berust niet bij de N. S. B. De leiding bij oproer berust bij den burgemeester als hoofd der politie en de Burgerwacht is plaatselijk de politie be hulpzaam, zoo ook bij gasaanvallen en dan is toch zeker de Burgerwacht ten dienste van de ingezetenen. Op die gronden zou de heer Otte er voor moeten zijn. De heer Otte: Ik wantrouw den burge meester niet, maar voor deze gemeente is het niet noodig. Als de politie versterking krijgt is het voldoende. Met 5 tegen 2 stem men (de heeren Otte en Blokker) bleef de subsidie gehandhaafd. Bij den post salaris gemeentewerkman werd door den heer Schut namens de r.k. fractie voorgesteld het salaris te verhoogen met vier jaarlijksche verhoogingen van 50, ingaande 1 Januari 1938. B. en W. stelden voor om de 2 jaar ver hoogingen toe te kennen, dus in 8 jaar het maximum. De heer Otte stelde bovendien voor 20 vacantiegeld te verleenen, dan behoeft hij de vacantie niet op den drempel van zyn woning door te brengen. Dit voor stel vond geen ondersteuning. Het voorstel-Schut werd met algemeene stemmen aangenomen. Aangegaan werden verschillende conversieleeningen, hetgeen in 5 jaar een besparing geeft van ongeveer 1500. De gemeentebegrooting werd voor loopig vastgesteld. Begrooting G. E. B. 1938, aangevende in ontvangst en uitgaaf 14885, waarvan aan de gemeente zal worden uitgekeerd 3500. Begrooting Burg. armbestuur 1938, ont vangst en uitgaven 8588, gemeentesubsidie 6000, begrooting jachthaven ontvangsten en uitgaven f 802.50. Deze begrootingen werden voorloopig vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur, dat met ingang van 1 Jan. 1938 de heer M. Groot bedankte als voorzitter. De voordracht luidt: 1. E. de Bie, 2. N. Blokker Nzn., periodiek aftredend de heer P. Schouten. Voordracht P. Schouten en Th. Schut. Benoemd als voorzitter werd de heer N. Blokker Nzn. met 4 stemmen en 3 op den heer E. de Bie. De heer Schouten werd herbenoemd. Rondvraag. De heer Otte vroeg of met het werk aan den weg in eigen beheer rekening is ge houden met het collectief landelijk arbeids contract en het loon is uitbetaald, dat voor die arbeid geldt. Hij zeide, dat hij den vorigen keer er al op gewezen heeft op de behandeling van werkloozen ter gemeentesecretarie, maar met het opmaken der begrooting blijkt wei dat deze begrooting sluitend gemaakt moet worden ten koste van werkloozen en arm lastigen. Dat is niet in orde en evenmin om dan aan de secretarie te zeggen: wat meer verdiend is dan 12 per week moet bewaard worden voor wachttijdregeling. Het gaat toch niet aan als er 3 maanden gewerkt is, dat de menschen een maand in de wachttijdregeling moeten loopen. Ik zou den burgemeester willen aanraden: benoem een commissie voor de werkloozen. De voorzitter zeide, dat het coll. arb.- contract hier nooit is toegepast in de particuliere en bouwbedrijven en de heer Otte is hier aan het verkeerde adres. Wij moeten geen eischen stellen die hier niet van toepassing zijn. Het uurloon be droeg 32 cent met vergoeding van 2 ct. per uur voor slijtage van kleeding, hetgeen 34 cent per uur werd. De gemeente treft hier geen verwijt. De patroons moeten een hoogere contributie betalen en bij parti culieren moeten zij niet aankomen want die laten geen arbeid verrichten. Spr. was overtuigd dat de menschen hier steeds goed behandeld worden, maar wij moeten reke ning houden met den Haag. Spr. was er laatst nog op uit geweest bij particulieren om werk te vinden voor de menschen. De wachttijdregeling moet worden toegepast zooals is voor geschreven. De controleurs kijken de Inkomsten na en regelen den wachttijd. Ieder geval wordt op zichzelf behandeld. Een commissie is er reeds aan gewezen, maar als er niets te bespreken is wordt er geen vergadering belegd. B. en W. zijn verantwoorde'ijk maar niet de com missie. U zit hier te praten voor Uw eigen parochie, maar in de vergadering van de commissie voor de rekeningen was U het met ons eens. Die oudere menschen krijgen volgens U met andere inkomsten meer uit keering dan valide arbeiders in de steun regeling. Dat heeft U onderschreven. Spr. besloot met te zeggen dat wij met deze me thode niet veel bereiken en andere maat regelen dienen te nemen om goed en duide lijk deze aangelegenheid ten Raadhuize te bespreken, waarvoor altijd gelegenheid is. De heer Helder verzocht na de le week in Juni en de maand Juli geen vergaderin gen te houden. Er zal rekening mee worden gehouden, waarna sluiting. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begev®n of die kwellende nachthoest begint w®®rj Neem daarvoor nu de vanouds beproefd® Akker s Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nóg sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds tuit Ge rustig kunnen slapen door de bekende Pér flacon 90 et., f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrl|8baor Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. £uchtvaact DE UITBREIDINGSPLANNEN VAN DE K. N. I. L. M. De personeelsuitbreiding In verband met de uitbreidingsplannen van de K.N.I.L.M. met name de a.s, op®, ning van de Australië-lyn en de aanzien, lljke vermeerdering van diensten, welke in Mei j.L reeds is ingegaan, heeft de K. N. L. M. haar pilotencorps met vijf vliegers uitgebreid, t.w. de heeren L. J. Fritz, R.Pij. A. van Rees, P. Badings, C. ten Katen en G, J. Schipper. Begin October zullen deze heeren naar Indië vertrekken. Om dezelfde reden heeft de K.N.I.L.M. een vijftal werktuigkundigen aangenomen, welke reeds deze week naar Indië vertrek ken. De K.N.I.L.M. heeft zich in alle opzich ten verzekerd van een vlotten gang van za ken, zoodra tot definitieve opening der nieuwe lijnen kan worden overgegaan. De drie door de K.N.I.L.M. bestelde Su per Lockheed vliegtuigen worden einde van dit jaar in Indië verwacht. Alsdan zal de K.N.I.L.M. gereed zijn om terstond nadat de vergunningen zullen zijn verleend, niet alleen de Australië-dienst, maar ook de lijnen op Manilla en Saigon te openen. VLIEGTUIG IN DE NOORDZEE GESTORT? Verscheidene Engelsche visschers beweren gistermorgen waargenomen te hebben, dat een vliegtuig in de nabijheid van den Robin Hood-bocht in de Noordzee is gestort en ge- zonken is. Den geheelen dag hebben red* dingsbooten en visschers nasporingen ver richt. Zij hebben echter niets gevonden. Ook kon nog niet worden vastgesteld, of een En- gelsch toestel vermist werd. DRIE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN BRAZILIË. Een militair vliegtuig van Brazilië is om laag gestort, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Zeg!,... chasseur!.... Vraag even aan die huilende dame daar boven, of ze niet buiten de balus trade huilen wil! <XKX><X><XXKXXXXXX><XX>O<XX>OC><><XX><X><ï>c><^<><><><><XXX><XX><XXXXX><><XX><>O<>C>00 ^oooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooooooo* (Slot.) Eind Juli moet een deel van het werk gestaakt worden, omdat alles begint te rot ten. Vier weken duurt dit rottingsproces, dat op een of andere wijze met de maan in verband staat. Het is het groote deinigings- proces in de Natuur. Geen boom, die in de fabriek bewerkt moet worden, mag ge veld worden, want reeds na eenige dagen zou hij met schimmelplanten bedekt zijn. Ook ons Amerikaansch spek, dat toch al zeer sterk gezouten is, moet nog meer ge zouten worden, want anders krijgt het alle kleuren van de regenboog, van geel tot groen. Maar niet alleen de geheele natuur rot en bederft, ook het menschelijk lichaam ondergaat een verandering. Bij het gebrui ken van de werktuigen moeten wij uiterst voorzichtig zijn, want zelfs het kleinste wondje wil in dezen tijd niet genezen. Men kan de wond zoo zorgvuldig reinigen, als men wil, een verband leggen, maar niets helpt; de wond wordt vuil en geneest eerst, wanneer de tijd van het rottingsproces voorbij is. De dieren hebben het zelfde: hun wonden genezen ook niet en zelfs de jongen, die geboren worden, zijn vaak ge brekkig. Maar ook deze tijd, gedurende welke wij een moeras drooglegden en het hout voor de ovens opstapelden, ging voor bij en reeds begonnen ook de muggen, die juist gedurende deze dagen een vreeselijke plaag vormden, uit te sterven. Wij waren gedurende deze nachten gedwongen padde stoelen in onze hut te branden, om de bloeddorstige dieren van ons af te houden en onze oogen brandden als vuur van de bijtende rook, die de lucht in ons slaapver trek bedierf. In de eerste dagen van September kwam al weer de sneeuw en ik liet een paar paarden halen. Onze tent hadden wij afge broken, want de nachten waren te koud, om in de open lucht te slapen. Wij bouw den in de buurt van de plekken, waar wij de kolenmeilers opgericht hadden, kleine hutten voor twee man. Als mollen hadden wij in de aarde gegraven en vervolgens met turf onze behuizing bedekt, waarin ws niet eens rechtop konden staan, want hoe kleiner, hoe warmer. Maar ondanks dat het vuur de geheele nacht op een groote steen midden in de hut brandt, is het koud, want in het dak zit een groot gat, waar door de rook naar buitengaat. Om de drie uur staan wij op en drinken koffie, om ons te verwarmen en om de gaten in de wan den dicht te stoppen, die de boschmuizen er in maken. Deze kleine diertjes zijn erg lastig en tam. Niet alleen dat zij zich aan ons proviand te goed doen, ze wekken ons ook, wanneer ze met hun lange, dunne staart in ons gezicht slaan. Het hout wordt naar de kolenmeilers ge sleept en de paarden moeten in dit ellen dige gebied hard werken. Wanneer het hout drie meter hoog opgestapeld is, wordt de pyramide met aarde bedekt en van bo ven aangestoken. Nu begint ons eigenlijke werk, de strijd met het vuur, de oorlog met die sluwe kolenmeilers! We slapen nu nog maar af en toe; om de twee uur moet er naar de rookende meiiers gekeken wor den, die op ongeveer 500 meter van elkaar liggen en die ieder door twee man be waakt worden. De dagen zijn al heel kort, 's nachts brandt het Noorderlicht aan den hemel. Ook onze skieën hebben wij al weer tevoorschijn gehaald. Met de lantaarn in de hand gaan wü door de winternacht; Wolf loopt slaperig achter mij aan. Het licht van onze lamp wekt de uilen, die verblind opvliegen. Ook proviand hebben wij meegenomen, want men weet nooit, hoe lang men werk heeft aan een kolen- meiler. Het is maar goed, dat bij iedere houtskooloven ons gereedschap- ligt, want anders zouden wjj voortdurend twee kleine ladders, twee schoppen en twee zware mo kers moeten meesleepen. Wij klimmen op het laddertje en onder zoeken of de meiier niet te hard brandt. Daar waar uit de aarde te veel rook komt, moet nieuwe aarde aangeschept worden. De meiier mag niet te veel lucht hebben, omdat hij anders begint te branden en ook niet te weinig lucht, omdat het vuur dan uitgaat. Het hout moe langzaam verko len. En dit is een kunst, die men eerst door langjarige practijk leert. De laatste meiier, waar wij aankwamen, spuwde vuur. In een groote boog vliegt de aarde over ons heen, die door het gas, dat voortdurend ontstaat, in de hoogte gewor pen wij ons. Een slok koffie en weer naar de opgooien, eer hij kalmeert. Dan gaan wij terug naar huis, zitten in ons aardhol, eien spek en drinken koffie en kruipen onder de huiden, die als dekens dienst doen. Na twee uur staan we weer op. Een wekker hebben wij niet noodig, automa tisch worden wij wakker en nooit versla pen ij ons. Een slok koffie en weer naar de kolenmeilers, de lantaarn in de hand en Wolf slaperig achter ons aan. De ladder zetten wij tegen de meiier op en klimmen naar boven. Plotseling schiet er een gewel dige vlam omhoog, mijn kameraad doet een stap op zij en zakt met zijn eene voet in de aardlaag. Met een sprong ben ik bij hem en helpt hem weer op de been juist op tijd, anders was hij er geweest. De meiier is woedend, dat zijn slachtoffer hem nog net op het laatste oogenblik ontrukt is, en begint te razen, dat aan vier kanten de vlammen er uit komen; wjj scheppen er voortdurend aarde op. Wij werken met een kooitsachtige haast, slaan met onze hamers in de vlammen, scheppen en scheppen, om nem meester te worden. Vier uur werken wij onafgebroken door, onze longen met gas gevuld, onze oogen opgezet door de bu tende rook, tot dat eindelijk de wild gewor den vuurberg weer gekalmeerd is. Dood moe vallen wij op onze slaapplaats neer. Er is ergens iets niet in orde, We voelen het. „Verslapen" schiet door onze hersenen, we springen overeind en doen de deur open. Een geweldig vuur zet het geheele landschap in een roode gloed. Het moet de meiier van onze buren zijn, die brandt. Snel gaan we op onze skieën door de nacht. Ik stuur mijn kameraad naar de hut van de beide andere kolenbranders, zelf ga ik naaf de brand. Er was niets meer aan te doen. Men kon er niet eens meer in de nabijheid komen. Een paar oogenblikken later ko men ook de drie andere kameraden. Te laat! De meiier is geheel verloren. Stom stonden wij rondom het vuur. Een van de mannen zuchtte en keek heel bedroefd- Maanden lang had hij hard gewerkt en alles was tevergeefs geweest. De waarde van het hout moest hij betalen en boven dien alle arbeidskosten. En dit allemaal, omdat twee menschen, door vermoeidheid overmand, misschien drie in plaats van twee uur geslapen hadden. Zij hadden nog langer dan wy, zonder te rusten, gewerkt. Beide hadden zij vrouw en kinderen, kei®® wilden na het volbrengen van hun arbeid een paard koopen, om de steenachtige bo dem van hun land beter te kunnen bewer ken. en nu kon hiervan niets komen. We reikten elkaar de eeltige handen, toen gingen wij weer terug naar onze hu - ten. Ergens schreeuwde vertoornd een ui die zich ergerde over de gloed van de bran dende meiier

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10