Kaaskeuring. Hoe moet jonge boer zijn vrijen tijd gebruiken? ren en Fokje 16 fokker-eig. P. Blauw te Heerhugowaard. Hokkelingen als voren, zware grond. la. Blok 94, fokker-eig. C. Stapel Pz. te Den Hout (Hoogkarspel); lb. Christi- na 7, fokker-eig. N. Ruyter te Beenster; lc. Friesje 42, fokker-eig. Jb. J. Bakker te Ven huizen; 2a. Wilhelmina 27, fokker-eig. N. Ruyter te Beemster; 2b. Charlotte 23, fok ker-eig. C. Stapel Pz. te Den Hout (Hoog karspel); 2c. Pietertje 22, fokker-eig. H. C. Kooij te Harenkarspel; 2d. Wilhelmina 12, fokker-eig. G. J. Snoek te Venhuizen; 3a. Trijntje 21, fokker-eig. A. IJff te Beemster; 3b. Emma 7, fokker-eig. Jb. Swaan te Scha- gerwaard; 3c. Aat 5, fokker-eig. R. Mijts te N.-Niedorp; le pr. groep: Christina ge noemd, Jacoba 9, Emma 22, Trui 10 en Wil helmina genoemd, fokker-eig. van al deze dieren N. Ruyter te Beemster; 2a groep: Guurtje 107, Guurtje 105, Guurtje 110 en Guurtje 104 fokker-eig. van allemaal A. Brak te 't Rijpje (St. Maarten), en Emma 7 ge noemd; 2b. groep: Pietertje genoemd, Guurtje 4 fokker-eig. H. C. Koog te Haren karspel, Leegwater 14 fokker-eig. K. Reijne Kz. te Barsingerhorn, en Blok S fokker-eig. dezelfde: 3a 8roeP: Trien 37, Bonte Netje 33, Bonte Netje 34 en Cato 21, fokker-eig. van de heele groep P. Wijdenes Cz. te Twisk; 3b. groep: Koningin 13, Pereboom 25, Wil helmina 12 genoemd, Maartje 24 en Pere boom 23, fokker-eig. van de heele groep G. J. Snoek te Venhuizen; 3c. groep: Ant 16 en Witkop 8 fokker-eig. van beide K. Met selaar te Twisk, Juliaantje 6 fokker-eig. Th. Groot Wzn. te Twisk, Wilhelmina 10 fokker- eig. K. Stam te Twisk en Spijker's Zwarthak 4 fokker-eig. C. Donker Pz. te Twisk. Melk vaarzen. Melkvaarzen, individueel en drietal len, afstammend van één vaderdier, lichte g f o n d. la. Rika 19, fokker-eig. W. Kool te Hauwert; lb. Diana 6, fokker-eig. Jac. Broers te Bobeldijk (Berkhout); lc. Veldhuis 3 fok ker-eig. Jn. Blauw Pz. te Stompetoren; 2a. fiertha 18, fokker-eig. Jac. Broers te Bobel dijk; 2b. Gretha 28, fokker-eig. G. Appel te Burgerbrug; 2c. Coba 15, fokker-eig. W. Kool te Hauwert; 3a. Kooy 17, fokker-eig. C. N. de Wit te Schagerbrug; 3b. Maartje 14, fok ker-eig. dezelfde; 3c. Dora 4, fokker-eig. J. A. Schoone te Assendelft; le pr. groep: Geertje 25 fokker-eig. W. Jimmink Jbzn. te Schagerbrug, Maartje 14 en Kooy 17 beiden genoemd; 2e pr. groep: Gretha 29, Willy 15, Gretha 27, Gretha 28, fokker-eig. van de heele groep G. Appel te Burgerbrug: 3e pr. gr.: Fokje 12, Veldhuis 3, Ruth 8 en Kla- zina 5, fokker-eig. van de heele groep Jn. Blauw Pz. te Stompetoren. Melkvaarzen, individueel en drietal len, afstammend van één vaderdier, zware grond. la. Dieuwertje 16, fokker-eig. P. Donker Jz. te Pade (Hoogwoud); lb. Meta 24, fokker-eig. Jn. Blaauboer te Schagen; 2b. Wilhelmina 22, fokker-eig. D. P. Timmerman te Schagen; 3. Jeltje 22, fokker-eig. K. Reijne Kz. te Barsingerhorn; le pr. groep: Dieu- werte genoemd, Juliana 14 en Aagje 29, fok ker-eig. van de groep P. Donker Jzn. te Pade (Hoogwoud); 2e pr. groep: Wilhelmina 22 genoemd, Jeltje 22 genoemd, Jantje 13, fokker-eig. Jm. Blaauboer Kz. te Schagen, Wilhelmina 21 fokker-eig. D. P. Timmerman te Schagen. Melktwenters. Melktwenters, individueel en dub beltallen, afstammend van één vaderdier, lichte grond. la. Rika 17, fokker-eig. W. Kool te Hauwert; lb. Guurtje 7, fokker-eig. A. Eriks Kzn. te Zuid-Zijpe; 2a. Antje 16, fokker-eig. dezelfde; 2b. Geertje 17, fokker- eig. dezelfde; 3a. Mathilda 9, fokker-eig. Jn. E. J. Kramer te Burgerbrug; 3b. Minke 24, eig. Jn. Donker Pz. te Berkhout, fokker P. Donker Jz. te Hoogwoud; 3c. Aaltje 27, fok ker-eig. W. Jimmink Hz. te 't Zand; 3e. Aal tje 28, fokker-eig. dezelfde; le pr. groep: Antje 16 en Guurtje 7 beiden genoemd; idem Geertje 17 genoemd, Jans 24, Antje 16 genoemd en Guurtje 7 genoemd, fokker-eig. van deze groep A. Eriks Kz. te Zuid-Zijpe; idem Antje 16 en Guurtje 7 beiden ge noemd; 2e pr. groep: Geertje 17 genoemd en Jans 24 fokker-eig. A. Eriks Kz. te Zuid- Zijpe; 3e pr. groep: Aaltje 27 en Jacoba 18 fokker-eig. W. Jimmink Hzn. te 't Zand; idem Aaltje 27, Jacoba 18, Aaltje 28 en Aaltje 29, fokker-eig. van deze groep W. Jim mink Hz. te 't Zand; 4e pr. groep: Grietje 10 en Mathilda 9 fokker-eig. Jn. E. J. Kra mer te Burgerbrug. Melktwenters, individueel en dubbeltallen, afstammend van één vader dier, zware grond: la. Prinses, fokker-eig. R. L. Waiboer te Anna- Paulowna; lb. Dora 109, fokker-eig. F. A. F. Groneman te Wieringerwaard; lc. Emma 17, fokker-eig. N. Ruyter te Beemster; 2. Magda, fokker-eig. P. Waal te Beemster; 3. Janke 10, fokker-eig. P. Donker Jz. te Pade (Hoogwoud); le pr. groep: Trui 8 en Emma 17, fokker-eig. N. Ruyter te Beemster; 2e pr. groep: Janke 10, Auke 19, fokker-eig. P. Donker Jz. te Pade (Hoogwoud) en Minke 24, fokker dezelfde, eig. J. Donker Pz. te Berkhout. Melkkoeien. Melkkoeien, lichte grond: la. Afke 2, fokker-eig. J. Slagter Jz. te Berkhout; lb. Pietje 7, J. E. J. Kramer te Burgerbrug; lc. Grietje 5, fokker-eig. de zelfde; 2a. Betsy 3, tokker-eig dezelfde; 2b. Josephine 6, fokker-eig. dezelfde; 2c. Kok 4, fekker-eig. C. N. Laan te Berkhout; 3a. Lize 25, fokker-eig. W. IJff te Assendelft; 3b. Kuiper 3, fokker-eig. P. Molenaar te Heer hugowaard; 3c. Coba 14, fokker-eig. W. Kool te Hauwert; le vereenigingsprijs de groep van de vereeniging te Sint Maartens brug; vereenigingsprijs 2a. de groep van de vereeniging te Berkhout; vereenigingsprijs 2b de groep van de vereeniging te Assen delft; vereenigingsprijs 3 de groep van de vereeniging te Heerhugowaard. Melkkoeien, zware grond: la. Marie 25, eigenaar P. Waal te Beemster, fokker P. Otjes te Beemster; Aafje 21, fok ker-eig. W. Koelemay te Beemster; lb. Dora 3, fokkei-eig. P. Waal te Beemster; lc. Bouman 12, fokker-eig. C. Stapel Pz. te Den Hout (Hoogkarspel); ld. Pool 12, fokker- eig- W. v. d. Oord Cz. te Barsingerhorn; 2. Grietje 138, fokker-eig. P- Konijn te Ven kuizen; 2a. Marie 2, fokker-eig. Gm. Dekker te Ooster-Blokker; idem Pietje 16, fokker- eig. F. A. F. Groneman te Wieringerwaard; 2b. Charlotte 20 fokker-eig. C. Stapel Pz. te Den Hout (Hoogkarspel); 2d. Matje 18, fok ker-eig. F. A. F. Groneman te Wieringer waard: 2f. Robbert 6, fokker-eig. A. IJff te Beemster; 3. Nelly 8 fokker-eig. Jb. Kroon te Oostwoud, Emma 36, fokker-eig. P. Stam te Oostwoud, Melkbron 27, fokker-eig. de zelfde, Ella 6, fokker-eig. K. Spaan te Hem; Wilhelmina 8, fokker-eig. G. J. Snoek te Venhuizen, Friesje 27, fokker-eig. H. J. Bakker te Venhuizen, Friesje 33, fokker- eig. Jb. J. Bakker te Venhuizen, Dina 2, fokker-eig. P. Waal te Beemster; Kroontje 30, fokker-eig. F. A. F. Groneman te Wie ringerwaard; Iefje 29, fokker-eig. A. Francis te Schagen; eerv. verm. Trijntje 4, eig. J. Leguit te Oostwoud, fokker J. Nes, aldaar; Rika 4, fokker-eig. C. Donker Pz. te Twisk, Dieuwertje 32, fokker-eig. J. Goesinnen te Opperdoes; le pr. a toegekend aan de in zending van de vereen, te Barsingerhorn Schagen; lb. aan de vereen, te Hoogkarspel, 2a aan de vereen, te Beemster, 2b. aan de vereen, te Wieringerwaard, 2c. aan de ver eeniging te Venhuizen, 3e aan de vereen, te BarsingerhornSchagen, idem aan de ver eeniging te Twisk; eerv. verm. aan de ver eeniging te Oostwoud (tweemaal); lg Aagje 15, fokker-eig. P. Donker Jz. te Pade (Hoog woud). Zichtbaar dragende koeien, lichte grond, geboren in 1935. 1. Johanna 2, fokker-eig. Jn. Donker Pz. te Berkhout; 2. Rosalina 4, fokker-eig. Jb. Smit te Assendelft. Idem, geb. in 1935, zware grond: la. Dina 4, fokker-eig. P. Waal te Beemster; lb. Aagje 22, fokker-eig. dezelfde; 2a. Anna- Paulowna, fokker-eig. R. L. Waiboer te Anna-Paulowna, 2b. Bontje 17, fokker-eig. Jb. Kaan Kz. te Wieringerwaard en Antje 44. fokker P. Saai aldaar en 3a. Kroontje 4. fokker-eig. Jb. Kaan Kz. te Wieringer waard, 3b. Trijntje 16, fokker-eig. G. Blok ker te Opperdoes. Idem, geboren in 1934, lichte g r o n d. 1. Kapertje 16, fokker-eig. Jn. Helder Jbz. te Berkhout, 3. Lize 31, fokker- eig. W. IJff te Assendelft. Idem, zware grond: 1. Sarah 39, fokker-eig. F. A F. Groneman te Wieringer waard, 2. Zwarte Nelly 5, fokker-eig. Joh. Scherringa te Beemster, 3. Aukje 20, fokker- eig. P. Donker Jz. te Pade (Hoogwoud). Idem, geboren in 1933 of vroeger, lichte grond: 1. Blok 85, eig. wed, D. N. Mulder te Wieringen, fokker C. Stapel Pz. te Hoogkarspel, 2a. Rozalina 3, fokker- eig. Jb. Smit Jz. te Assendelft, 2b. Dora 14, fokker-eig. Jn. E. J. Kramer te Burgerbrug, 3. Kooy 11, fokker-eig. H. Rezelman te N. Niedorp. Idem, zware grond: la. Matje 27, fokker-eig. F. A. F. Groneman te Wie ringerwaard, lb. Wilhelmina 13, fokker- eig. D P. Timmerman te Scnagen, lc. Eefje 5, fokker-eig. A. de Heer te Beemster, 2. Tessel 49, fokker-eig. G. Blokker te Opper does, 3a. Grietje 122, fokker-eig. P. Konijn te Venhuizen, 3b. Mina 7, fokker-eig. A. IJff te Beemster. Eigenaarsgroepen, lichte grond: la. Groep van 9 dieren van J. E. J. Kramer te Burgerbrug, lb. groep van 7 van P. Sikkes te Assendelft 2a. groep van acht van Kramer voornoemd, 2b. groep van vijf van W. Kool te Hauwert, 2c. groep van zes van W. IJff te Assendelft 3a. groep van zeven van W. Jimmink Hzn. te 't Zand, 3b. groep van acht van J. Blauw te Stompe toren, 3c. groep van ze«en van P. Schuyte- maker te Berkhout. Idem, zware grond: la. groep van acht van F. A. F. Groneman te Wierin gerwaard, lb. groep van zeven van C Stapel te Den Hout (Hoogkarspel), lc. groep van zes van P. Waal te Beemster, 2a. groep van negen van Wb. v. d. Oord te Barsingerhorn, 2b. groep van zes van A. IJff te Beemster, 3a. groep van vijf van Jb. J. Bakker te Venhuizen, 3b. groep van zeven van D. P. Timmerman te Schagen, 3c. groep van acht van P. Wijdenes te Twisk, eerv. verm. groep van zeven van P. Konijn te Venhuizen, en groep van zeven van P. Donker Jz. te Hoogwoud. Kampioensprijs. Stieren. Athleet 2 van H. C. Kooy te Harenkarspel; reserve Constantijn Frans 4 van P. Sikkes te Assendelft. Melkkoeien. Aafje 21 van W. Koe- lemey te Beemster; reserve Dora 3 van P. Waal aldaar. Schapen, geregistreerd Texelsch ras. Drietallen ramlammeren van één vaderdier. Prijzen toegekend aan de inzendingen van: 1. C. Wijdenes Pz. te Sijbecarspel; 2. G. en P. C. Vis te Venhuizen; 3. J. van Berkel Cz. te Wognum, eervolle vermelding gebr. Hoge- toonr te N.-Beemster en W. Kistemaker te Abbekerk. Viertallen ooilammeren van één vaderdier. le pr. collectie van wed. H. Langedijk te Weere (Abbekerk); 2. gebr. Hogetoorn te Noord- Beemster; 3. G. en P. C. Vis te Venhuizen: eervolle vermelding K. Reijne Kz. te Bar singerhorn. Viertallen fokschapen, geboren in 193 6, van één vader dier. le pr. inzending van gebr. Hogetoorn te N.-Beemster; 2e pr. J. de Jonge Wz. aldaar; 3e pr. wed. H. Langedijk te Weere (Abbekerk), eerv. vermelding K. Reijne Kz. te Barsingerhorn. Viertallen fokschapen, geboren in '3 5 of vroeger le pr. plus med. toegekend aan inzending van gebr. Hogetoorn te Noord-Beemster; 2. N. D. Kaan te Wieringerwaard; 3. wed. H. Langedijk te Weere (Abbekerk), eerv. verm. J. Stapel Sz. te Sijbekarspel. Rammen, geboren in 193 8. le pr. F. 1706 van S. v. d. Wal te Weere (Abbekerk); 2e pr. F. 1772 van gebr. Ho getoorn te Noord-Beemster; 3e pr. F. 1725 van Jb. Houter te Sijbekarspel; eerv. verm. F. 1738 van gebr. P. C. Vis te Venhuizen. Rammen, geboren in 1935 of vroeger, le pr. en med. F. 1742 van C. Donker te Schellinkhout; 2. F. 1564 van Jb. Helder Jbz. te Berkhout; 3. F. 1207 van wed. H. Langedijk te Weere (Abbekerk). Varkens, geregistreerd Groot- Yorkshire ras. Beeren, geboren in 193 5. le pr. ram van C. Schipper te Opmeer; 2. P. 940 van P. Rol Cz. te Starnmeer; 3. P. 969 van Jn. Karsten Wz. te Oudijk (West woud). Beeren, geboren tusschen 1 Dec. 1935 en 1 April '3 7. le pr. P. 1007 van S. v. d. Wal te Weere (Winkel); 2. P. 961 van Jb. Spaan te West- Graftdijk: 3a. P. 972 van P. Borst te Heer- hugowaard-N.; 3b. P. 1010 van J. Bakker Sz. te Warder. Drachtige- zeugen, gebo ren voor 1 Sept. 193 5. le pr. Sterzeug 1988 van S. Borst te Heerhugo- waard-N.; 2e pr. 2045 van denzelfden. Idem, geboren na 31 Aug. 1 9 3 5. le pr. 2542 van J. Borst te Heerhu- gowaard-N.; 2e pr. 2531 van denzelfden; 3e pr. Jv. 4003 van C. Wijdenes Pz. te Sijbekarspel. Zeugen, geboren vóór 1 Sept. 193 5, met biggen (niet onder den 85 dagen), le pr. Sterzeug 2000 van P. Borst te Heerhugowaard-N.; 2a. 1628 van S. Schilder Jz. te Beemster; 2b. 2427 van Js. van Kampen te Hoogkarspel, 3. 2427 van P. Dekker Jbz. te Obdam. Idem, geb. na 31 Aug. 193 5, met biggen, niet ouder dan 85 dagen, le pr. Jr. 4746 van Jb. Spaan te West-Graftdijk, 2e pr. 2611 van R. Keyzer te Midwoud. Drietallen jonge fokvar- k e n s uit één toom, geboren in 1937. le pr. drietal van P. Rol Cz. te Starnmeer, 2e pr. drietal van denzelfden. Geiten en bokken. Geiten, geboren in 1935 of vroeger, le pr. geit van S. Schaap te Zaandam, 2e pr. G. Beemster te Bobel dijk, 3. W. Meilis te Andijk, 4. J. Mook aldaar, eerv. verm. D. Visser aldaar. Geiten, geboren in 193 6. la pr. Trijntje van G. Molenaar te Heiloo, 2e pr. Marie van J. van Stormbroek te Slo- terdijk, 3. Kaatje van Jb. Petra te Krom- meniedijk, 4. Mina van D. Wit Dz. te Berk hout, eerv. verm. Jantje van J. v. d. Horst te Andijk, Nel van G. Kruyver te Zaan dam, Moppie van L. C. Esveld te Heiloo. Bokken, geb. in 1 936, 3e pr. Jan H. 431 van afd. Heiloo. Vijf melkgevende geiten uit een afdeeling. Eerv. verm. afd. Heiloo. In „De Roskam" werd een kaaskeuring gehouden, georganiseerd door den Coöp. Bond van op coöp. grondslag werkende zui velfabrieken. De bekroningen waren als volgt: Ed. consumptiekaas le pr. fabriek Nieuw Leven te 't Zand met 80 punten; export kaas le pr. fabriek Bamestra te Beemster met 68 punten; opzetkaas le prijs fabriek Rosita te Twisk met 77 punten; commis siekaas le prijs fabriek Westfriesland te Lutjewinkel met 89 p.; middelbare kaas le pr. dezelfde fabriek met 72 punten. Des nam. 3 uur hield de heer van Buren, uit Alkmaar, technicus van den Bond, een lezing over het onderwerp „De watertoe voeging aan den wrongel in verband met de kwaliteit van de kaas". Voor de kaas bestaan, aldus spr., tot dus ver nog geen voorschriften omtrent de kwa liteit van de kaas. Toch wordt van de zijde van de producenten wel getracht om de kwaliteit te verbeteren. De wijze van ver betering wordt gezocht in: le controle op de melkwinning; 2e. het uitrusten van de fabrieken met moderne werktuigen; 3e. de bereiding van kaas door vakkundig perso neel; 4e. het houden van cursussen voor kaasmakers en 5e. het organiseeren van kaaskeuringen, welke punten door spr. na der onder de loupe worden genomen. Bij de kaasbereiding aan de boerderij werd vroe ger zoo goed als geen water bij de wrongel gevoegd, wel gebruikte men hiervoor afge tapte wei, die dan verwarmd werd om de nawarmingstemperatuur te bereiken. Naar spr.'s meening lag toen het kwaliteitsver schil verder uit elkander dan thans het ge val is. Spr. veronderstelt, dat men door de meerdere wetenschap van het kaasbereiden er beter in geslaagd is om kaas met een hoo- ger vochtgehalte te maken dan vroeger het geval was. Doch welke nadeelen kunnen er nu aan de kwaliteit van onze kaas verbon den zijn, door het te veel gebruik van water bij de bereiding? Spr. behandelt daartoe eerst het conserveeren van enkele levens middelen door hooge temperaturen en daarna die van kaas in het bijzonder. Bij de kaas bereiding kunnen wij ook gebruik maken van hooge temperaturen, door de melk die n.L voor de kaasbereiding is bestemd te pasteuriseeren; dit is echter in onze provin cie slechts sporadisch toegepast, daar de kwaliteit van de kaas niet zoo goed bleek te zijn dan die bereid uit rauwe melk. Wij hadden vrij zeker in andere provincies de vlucht naar de pasteurisatie van de melk voor de kaasbereiding niet gekregen, indien er geen hoogere kaas-opbrengsten waren verkregen. Het gevolg van het pasteuri seeren is geweest, dat ook veel water bij de bereiding gebruikt moest worden, waardoor vermoedelijk de houdbaarheid ook is ach teruit gegaan. Ook zullen de smaak- en reukstoffen, die in goed gerijpte kaas ge vormd worden, zich vermoedelijk minder ontwikkelen bij het toevoegen van water aan de wrongel, temeer daar genoemde stof fen steeds in geringe hoeveelheden voorko men en zich niet laten bepalen, anders dan door de reuk- en smaak-organen. Wil men de t.b.c.-bestrijding ter hand nemen, dan dient de wei te worden gepasteuriseerd en niet de kaasmelk, daar wij dan de kwaliteit van de kaas verlagen en dus aan den eenen kant winnen en aan den anderen kant weer verliezen. Door het toevoegen van water aan de wrongel wordt de normale samen stelling verstoort, de melksuiker wordt ver dund en er gaat dus meer verdunde wei in de kaas over, terwijl tijdens de bereiding de wrongel wo"dt uitgewasschen en dus min der melksuiker in de wrongel procentsge- wijze overblijft. Was het vochtgehalte van deze kaas nu hetzelfde als bij kazen, bereid uit melk, waarbij geen water aan de wron gel was toegevoegd, dan zouden deze laat- sten zuurder worden en de eersten zouden een te lage zuurheidsgraad bevatten, waar door ze minder goed zouden kunnen duren. Door nu echter het vochtgehalte in de kaas (weivocht) hooger te nemen, gaat weer meer melksuiker in de kaas over en hier door krijgt men dus weer kans met een hoogere en meer normaler zuurheidsgraad. Wij tornen dus met de watertoevoeging aan de wrongel aan ons conserveeringsmiddel: de melksuiker. Ook kunnen kaasgebreken ontstaan als te veel melksuiker in de wron gel achter blijft, doch dan is ook kaas ge maakt die onrijp en onvoldoende is bewerkt en kan ook geen goed product verwacht worden. Door de opbrengst aan kaas per 100 K.G. kaasmelk op te voeren, denkt men wel eens, dat dan de totaal geldelijke op brengst altijd hooger zal zijn. Dit is wel het geval als een of enkele fabrieken dit doen, doch als wij er allen aan beginnen dan be twijfelt spr. het, daar de kwaliteit van de kaas hierdoor in het algemeen te veel ach teruit gaat. Immers het 1ste kwaliteitspro duct bepaalt de marktwaarde. Bij hoogere kaasprijzen is het natuurlijk aanlokkelijker de opbrengst van de kaas op te voeren. Spr. veronderstelt, dat door de hoogere kaasop brengsten de totale geldelijke opbrengst van alle kaas met elkander geringer zal zijn, daar ten eerste de kwaliteit van de kaas minder goed wordt en ten tweede de totale kaasproductie hooger. Het is dan ook toe te juichen, dat van bondswege het N.H. merk is verstrekt om het publiek kenbaar te ma ken met het feit, dat dit kaas is, bereid uit rauwe melk; doch tevens zou het misschien goed zijn om aan het vochtgehalte van de kaas ook grenzen te stellen. Spr. conclu deert, dat door een te veel gebruik van wa ter bij de kaasbereiding de kwaliteit van het product niet wordt bevorderd, en indien het watergehalte zou verminderen of ver laagd tot een zeker percentage, de totale gelden, die de kaas zou opbrengen, hooger zouden zijn dan bij het maken van kaas met een hoog vochtgehalte. Na eenige discussie volgde sluiting. BEDRIJFSRADEN VOOR HET TUINBOUWBEDRIJF. Dezer dagen kwam de bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noordholland te Alkmaar in vergadering bijeen. Na eenige zaken van huishoudelijken aard te hebben behandeld, vond een be spreking plaats over de ongewenschte toe standen, welke dikwijls ontstaan bij het aannemen en huisvesten van vreemde ar beidskrachten in den rooitijd, meest als ge volg van het feit, dat een en ander niet gebeurt in overleg met de landarbeiders organisaties. T. z. t. zal de aandacht daarop nader worden gevestigd. Vervolgens hield de bedrijfsraad een al- gemeene beschouwing over kindertoeslag. Na breede bespreking werd besloten nader kennis te nemen van de reeds bestaande regelingen in den land- en tuinbouw, waar van de secretaris in de eerstvolgende bij eenkomst van den raad een expose zal geven. Tenslotte vond een bespreking plaats over de werkloosheid in het bedrijf en over de vraag op welke wijze de bedrijfsraad te dien aanzien verbetering zou kunnen be werkstelligen. Besloten werd aan den bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuidholland voor te stellen dit vraagstuk gezamenlijk onder de oogen te zien, teneinde zoo mogelijk ten aanzien van de verder te volgen gedragslijn tot eenzelfde opvatting te komen. Reeds Maandag vond te Haarlem deze gecombineerde vergadering van de bedrijfs- raden in Noord- en Zuidholland plaats. Een uitvoerige gedachtenwisseling vond plaats over de werkloosheid in den tuin bouw. Eenparig was men van meening, dat in tegenstelling met de industrie en den landbouw, de aanvankelijke verbetering in den toestand voor het tuinbouwbedrijf weer voorbij is. Er dient dus alles op gezet om door bij zondere maatregelen de werkloosheid te doen beperken. Nadat de practische mogelijkheden in deze breedvoerig waren besproken, besloten de raden een verzoekschrift te richten tot Zijne Excellentie den minister van Sociale Zaken om een deputatie uit beide raden voor een bespreking te willen ontvangen. Tenslotte heeft de vergadering een be spreking gewijd aan den vrouwen- en kin derarbeid in den land- en tuinbouw. Algemeen waren de leden van gevoelen, dat dit vraagstuk de aandacht van de be- drijfsraden verdient. Op voorstel van verschillende leden werd besloten ook de bedrijfsraden in het land bouwbedrijf uit te noodigen, deze belang rijke kwestie gezamenlijk in een vergade ring van alle bedrijfsraden in het land- en tuinbouwbedrijf, aan een nadere bespreking te onderwerpen. BIGGENMERKEN. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 30 Augustus tot 4 Septem ber 1937 bedroeg: 40344 (vorig jaar 47304) Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 4 September in totaal aangebracht 1.176.159 merken (v. j. 1.387.372). Geen drukiemaker.oofc géén befwefer, maar een mensch met een practischen kijk op het leven, een man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voorzooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij zal tot U spreken Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die steeds op deze plaats zullen verschijnen. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De aanvoeren van aardappelen waren weer minder. De prijzen blijven niettemin aan den lagen kant. Schotsche muizen zijn zoo ongeveer uitverkocht, de prijzen loopen nogal uiteen, van 2.10 tot 2.80 werd er deze week betaald. Grove noteerden van 2 tot 2.40. Blauwe eigenheimers waren goed koop. Eerst werd 2.20 tot 2.60 besteed, doch later waren de prijzen niet hooger dan 2.40. De blanke eigenheimers waren aan vankelijk iets duurder dan de blauwe. Men betaalde van 2.50 tot 2.90, later was het iets minder en noteerden wij vanaf 2.30. Bevelanders werden nogal graag afgenomen. Enkele partijen maakten 2.50. Andere van 1.90 tot 2.10. Souvenir f 2.50. Enkele aan gevoerde partijen Duken werden afgenomen tegen prijzen van 1.60 tot f 2.80. Met de kool ging het iets beter, althans met de roode kool, hoewel natuurlijk nog lang niet van loonende prijzen kan worden gesproken. De prijs is altijd nog voorname lijk beneden 2 per 100 K.G. Een enkel par tijtje bracht deze week eens tot 2.10 en een enkele maal tot 2.40 op, doch het betee- kent weinig. De grootere kool werd aanvan kelijk verkocht tegen 1 per 100 K.G. en een paar dubbeltjes meer, maar dit werd la ter ook iets beter. Doordraaien kwam niet meer voor. Met de gele kool wilde het nog niet erg vlotten. De mooiste partijen brach ten van 1.40 tot f 1.80 per 100 K.G. op, doch deze laatste prijs was slechts bij uitzonde ring te bedingen. De meeste partijen zijn van de hand gegaan voor 1 en iets hoo ger, terwijl een gedeelte onverkocht bleef. De witte kool voor zuurkool was iets lager in prijs, hoewel de meeste partijen 1 en hooger konden maken. Maximum werd 1.10 en 1.30 per 100 K.G. betaald. Minder goede kwaliteit noteerde vanaf 0.80. Groene kool bracht van 1.20 tot 2 en 2.10 per 100 K.G. op, naar gelang de kwa liteit en de grootte. De bloemkoolprgzen waren vrij goed, hoe wel de laatste dagen de prijzen wel iets te lijden hadden. De mooiste bloemkool werd verhandeld voor prijzen tot 10 en 11 per 100, vanaf 7. Ook zijn nog wel eenige par tijen weggegaan voor 5 en iets hooger. Tweede soort werd betaald met 1.50 tot 4.30. Uien noteerden te Broek op Langendijk in het begin behoorlijke prijzen, vanaf 2.60 tot 3 per 100 K.G. voor de middelsoort. Later werd het een paar dubbeltjes minder. Ook de groven gingen iets naar omlaag. De prijzen waren echter vrijwel gelijk aan de middelsoort. De verschillen bedroegen niet veel meer dan een of twee dubbeltjes per 100 K.G. Drielingen van uien hebben meestal van 2.40 tot 2.70 opgebracht. Later kwam een kleine daling tot 2.102.40. Nep ging in stijgende lijn. Begonnen met f 5.20 tot 5.40 ging het tot 5.806.20 op Zaterdag. Tomatenprijzen waren iets aangetrokken, zij het niet veel. Het ging om een paar dub beltjes. De grootste sorteeringen noteerden tot 4.80 en 5.10 per 100 K.G. C 4 en CC draaide door. Druiven waren iets hooger in prijs. De tweede veilingsdag waren de prij zen echter weer vrijwel gelijk aan die van de vorige week. Alicante bracht van 21.50 op. Spercieboonen daalden aanmerkelijk. Werd in den beginne nog tot 10 en 11 betaald, later was de maximum noteering steeds 7 tot 8. Ramenas noteerde in den beginne 2.30 tot 2.70. Later was het heel wat minder, van 1 tot 2. Gisteren en vandaag is te Den Bosch het 89ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres gehouden, op welk congres enkele inleidingen zijn gehouden. Ir. C. van Meel van het consulaat van de Noordbrabantschen Christelijken Boe renbond voor de jonge boeren te Tilburg, sprak over het onderwerp: „Hoe moet de plattelandsjeugd haar vrijen tijd gebrui ken?" Met groote voldoening mag geconstateerd worden, dat de jonge boeren niet met de werkloosheid te kampen hebben, dus niet met een gedwongen vrijen tgd. Toevallige vrije tijd. De verdeeling van den vrijen tijd van den jongen boer is, anders dan bij den jongen arbeider en den jongere uit het ambtelijk milieu, matiger verdeeld. De jonge boer heeft toevalligen vrijen tijd, b.v. op regendagen, bij vorst, enz. Hij kan dien besteden met het verrichten van karwei tjes, welke er in het drukke seizoen over schieten. De normale vrije tijd zijn de Zondagen, heilige dagen, vrije avonden in den winter. Dien vrijen tijd moet hij be steden met: a. studie, het op hooger peil brengen van zijn algemeene ontwikkeling; b. ontspanning, een ontspanning, welke hem past, en die met zijn staat en stand overeenkomt. Een buitengewoon middel voor het op een hooger peil brengen van de algemeene ontwikkeling is de jeugd-standsorganisatie. Door middel van die vereeniging is voor een zeer groot deel het vraagstuk van de besteding van zijn vrijen tijd opgelost. De twee groote stuwkrachten in den r. k. jongen boerenstand zijn de geestelijke en technische adviseurs. De ontspanning moet vooral niet over dreven w;i'L\ het groote gevaar

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7