Spoct PuMicaties Mackt&ecUhien !Bxxeken H.O.L.-herexamens. Maarten skroift nei de krant voor alle jongeren uit alle standen. De jeugdstandsorganisatie is ook een krachtig middel om het algemeen peil van de ont spanning op een hooger niveau te brengen. De jonge boer en de sport. Een van de vormen van ontspanning is de sport. Ook hiervoor zeker geldt dat ge waakt moet worden tegen overdrijving. Er is één sport, die bij uitstek geschikt is voor den jongen boer: dit is de landelijke rui tersport. Behalve aan de landelijke ruitersport kan hij ook doen aan gymnastiek. Er zijn nog andere middelen tot besteding van den vrijen tijd: huisvlijt, spelen die in andere streken worden beoefend. Zwemmen. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE AARHUUS. Nederlandsche successen. Gisteravond vonden in het zwembad te Aarhus internationale wedstrijden voor dames plaats, waarvoor groote belangstel ling bestond. Ragnhild Hveger kwam op de verschil lende nummers niet uit, daar zij zich niet fit gevoelde. De 100 meter rugslag voor dames werd gemakkelijk door Nida Senff gewonnen in 1 min. 14.5 sec., terwijl Tove Brunstroem met een tijd van 1 min. 15.3 sec. een nieuw Deensch record vestigde. Het oude record stond op- naam van Ragnhild Hveger met een tijd van 1 min. 16.3 sec. De belangrijkste uitslagen waren: 100 meter rugslag dames: 1. Nida Senff 1 min. 14.5 sec. 2. Tove Brunstroem 1 min. 15.3 sec 3. Eva Arndt 1 min. 26.2 sec. 100 meter schoolslag: 1. Jopie Waalberg 1 min. 24.5 sec. 2. Valborg Christensen 1 min. 25.9 sec. 100 meter borstcrawl: 1. Eva Arndt 1 min. 10 sec. 2. Nida Senff 1 min. 11.1 sec. Wielrennen. DE RONDE VAN WOUW. Gisteren werd onder groote belangstel ling en slechte weersomstandigheden de ronde van Wouw verreden. De uitslagen waren: Nieuwelingen 75 K. M. 1. Van der Zande te Halsteren, 2 uur 2 min. 4 sec.; 2. A. Bosma te Haarlem zelf den tijd; 3. C. Joosen te Made zelfden tijd; 4. J. Lodewijck te Rotterdam zelfden tijd. Amateurs 75 K. M. 1. B. Hordijk te Rotterdam 2 uur 2 min. 4 sec.; 2. J. J. Demmenie te Rotterdam zelf den tijd; 3. J. Joosen te Breda, zelfden tijd Professionals 147 K. M.: 1. Fr. van Hassel te Schooten, België, tijd 3 uur 57 min. 4 sec.; 2. F. Dictus, België, zelfden tijd; 3. P. Hellemons, Bleiswijk, 4 uur 4 sec.; 4. J. Braspenninx. Princenhage, zelfden tijd; 5 A. Gijsen, Putte. Het Alkmaarsche werkcomité van de HL.O. maakt bekend, dat zij, die Zater dag j.L op een der toen afgelegde proeven faalden, Zaterdag 18 September (of, i dien de weersomstandigheden te ongunstig zijn, op een nader te bepalen datum) nog maals zich aan de proeven kunnen on derwerpen, met dien verstande, dat op nieuw alle proeven moeten worden afge legd. Het comité nam dit besluit, omdat de weers- en terreinomstandigheden Zaterdag j.L abnormaal waren, waardoor de prestaties ongunstig beïnvloed werden. En waar het hier geen wedstrijden be treft, maar zuivere proeven van een har monische lichaamsontwikkeling, meent het comité dezen uitzonderingsmaatregel te mogen nemen. Het verwacht dus de Zaterdag j.1. afge wezen candidatcn a.s. Zaterdag om 3 uur nogmaals op het Gem. sportpark te Alk maar. Leguit, Krommenie (beiden 97 punten to taal uit de twee eerste series ),W. Gorten, Krommenie (51 punten in de le serie) en J.Boer, Spanbroek (56 punten in de twee de serie). Bijzondere prijzen behaalden J. Leguit Krommenie, Vriendenkring te Noord- Scharwoude, J. Stammes, N. Niedorp, P. Schaar, Koog a.d. Zaan, L. Dekker, Noord Scharwoude, G. Hop, N.Scharwoude, I. du Burck. Zd. Scharwoude, K. Kat, Oudkar spel, K. Quant, Oudkarspel, J. Rijper Zd Scharwoude, G. Teeling, Koog a.d. Zaan C. Smit, Barsingerhorr en C. Bakker Grootebroek. Bij de prijsuitreiking heeft de voorzit ter van den N. K. B. woorden van'dank gericht tot de kolfclub „Volharding", en haar voorzitter, de" heer Deutekom, ais- mede tot het gemeentebestuur van Oud karspel. De avond werd verder gevuld met een non-stop-program, waaraan ook de plaat selijke vereenigingen medewerkten. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens KOSTWINNERSCHAP betreffende de hieronder genoemde per soon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: THEODORUS VAN DIEPEN, lichting 1936. Uitspraak: voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken ver tegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar. 15 September 1937. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. V/ N KINSCHOT. Paarden DRAVERIJ TE SCHAGERBRlt De uitslag van de te Schagerbrug gehou den kortebaandraverij luidt: 1. Zoo Doorlooper ber. W. Geersen, eig, H. v. d. Pol, Haarlem; 2. Roze Morgan, ber. H. Mensinga, eig. K. Wijk, Haren; 3. Bleu Band, eig. en ber. Ph. Knijnen- burg, Den Haag; 4. Our Dream, ber. H. Mensinga, eig. Wijk, Haren. Ingeschreven waren 23 en opgekomen paarden. K 15 K o r f b a L K.V.K.V. ROEPT U OP. Onze Alkmaarsche korfbalvereeniging K.V.K.V. doet een oproep aan dames en hee- ren en jongens en meisjes, om zich aan te melden als lid of adspirant-lid van deze vereeniging. In deze rubriek willen wij ten overvloede nog eens wijzen op de groote waarde der korfbalsport. Velen toch zijn er nog steeds niet van doordrongen, dat juist deze sport het geheele lichaam opeischt. Om het spel immers goed te beoefenen, is het noodig, dat men zich snel kan verplaatsen en dat men den bal in alle standen kan bemachtigen. Dat eischt snelheid en dat bevordert de ont wikkeling der spieren, het verruimen van de borstkas en het vlug reageeren. Een snel spel dus en een mooi spel, dat in vele opzichten gunstig afsteekt bij het meer populaire voetbal. Want juist doordat het spel door dames en heeren gespeeld wordt, is er van spelverruwing e.d. geluk kig geen sprake. De korfbalsport in Noordholland beleeft op 't oogenblik moeilijke dagen. Laten wij hopen, da* Alkmaar aan andere plaatsen een groot voorbeeld mag geven: een krach tig, bloeiend K.V.K.V., waar het spel inten sief beoefend wordt en waar steeds een ge zond vereenigingsleven heeft geheerscht. Daarom ondersteunen wij den oproep van K.V.K.V. Kolven. DE NATIONALE KOLFWEDSTRIJDEN. •Gisteravond werden de nationale kolf- v/edstrijden te Oudkarspel beëindigd. De belangstelling was dezen laatsten avond zeer groot en de animo onder de kolvers was eveneens goed te noemen. Wat de eindresultaten betreft: „Gezel lig Samenzijn" te Zuid-Scharwoude werd opnieuw winnaar van den eereprijs, een zilveren wisselbeker en waar dit de derde overwinning in successie was, kwam deze prijs definitief in het bezit van „Gezellig Samenzijn". De club sloeg 403 punten bij- elkaar. „Sta Vast" uit Bovenkarspel bleek een groote concurrent en bleef slechts een punt achter bij G. S. De zilveren wisselbeker voor sajetbal- len werd thans veroverd door S. O. S. te N. Niedorp met 385 punten. „Mik Wis" uit Koog a.d. Zaan, dat in '35 en '36 den beker won, kwam dezen keer niet in aan merking. Togido uit Krommenie werd 2e met 375 punten. Kampioen van den Ned. Kolfbond werd C. Berkhout uit Zuid-Scharwoude, die 155 punten sloeg. Tweede werd P. Goet, zijn clubgenoot, met 147 punten en derde werd J. Klopper uit Bovenkarspel met 144 pnt. De juniores-prijzen werden gewonnen door J. Pijper uit Zuid-Scharwoude, die met gummi-ballen 82 punten sloeg en J. Schuddeboom, uit Koog a. d. Zaan, die met sajet het totaal van 68 punten noteer de. Serieprijzen werden behaald door de heeren P. Kostelijk Sr. uit Alkmaar, J. Schaken. HET TORNOOI IN OOSTENRIJK. Keres en Fine winnen De achtkamp is gisteren voortgezet te Baden bij Weenen. De resultaten van de partijen, gespeeld in de vijfde ronde, zijn FlohrReshevsky afgebr. KeresEliskases 10 FinePetrov 10 CapablancaRagozin niet gespeeld. De stand luidt: 1. en 2. Keres en Fine ieder 3 punt 3. en 4. Reshevsky en Flohr 3 pnt. plus afgebroken partij. 5. Capablanca 2 pnt. (uit vier partijen). 6. Ragozin 1 punt (uit vier partijen). 7. Eliskases 1 punt. 8. Petrov punt. De partij CapablancaRagozin kon gis teren niet gespeeld worden in verband met particuliere bezieheden van den Cubaan. Deze partij zal Woensdag plaats vinden, terwijl dan tevens de afgebroken oartij tus- schen Reshevsky en Flohr zal worden voortgezet. De partij Flohr—Reshevsky werd door den Amerikaan Slavisch verdedigd. In tijd nood (natuurlijk!) verloor Reshevsky een pion. Na 41 zetten werd de partij afgebro ken, Reshevsky gaf den 42sten zet af. De loopers zijn van ongelijke kleur, zoodat er weinig kans bestaat, dat Flohr, ondanks zijn winst van een pion, de partij zal winnen. De stand bij het afbreken was: Wit Flohr: Kgl, Te5. Lg5, pionnen op f3 en g4. Zwart Reshevsky: Kf7, Ta7, Lf5, pion op De partij KeresEliskases was een Sici- leaan. Keres speelde scherp aanvallend, offerde 'n pion, doch de Oostenrijker wilde op energieke wijze een goed tegenspel verkrijgen, hetgeen evenwel mislukte, want zijn stelling werd verzwakt. Keres leidde een prachtigen tegenaanval in en op een gegeven moment stond hij op stukwinst, zoodat Eliskases na 33 zetten kon opgeven. FinePetrov was een dame-Indische verdediging. Petrov deed in de opening een incorrect offer, dat zijn stempel op de par tij bleef drukken. Na 34 zetten kon Petrov de partij opgeven. ALCMARIA-NIEUWS. Het September-nummer van het Alcmaria- nieuws zal ongetwijfeld bewaard worden door de lezers, al ware het alleen maar om het uitstekende artikel van Bram Elte over het verscheiden van dr. van Dam. Onder het motto „zijn leven was liefde voor de lij dende menschheid" heeft Elte dr. van Dam geschetst op een gevoelige wijze en hij heeft daarmee allen, die den dokter gekend heb ben, getroffen. De redactie-secretaris schrijft verder over de naderende competities, over het vertrek van Maarten Langhorst en over de alge- meene jaarvergadering. Vanderem heeft Doggenaar bij de clair- voyante gebracht en onthult dus onbekende bi zonderheden uit het leven van dezen bloe men-Alcmariaan. Tenslotte vertelt Roel v. d. Pol, hoe er in Mexico gevoetbald wordt. Dat is nog heel wat anders, dan bij ons! a. b. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL »OOR LAGER NIJVERHEIDSONDER WIJS MET VOORTGEZETTE KLASSEN TE ALKMAAR. De inschrijving van leerlingen zal plaats hebben, van MAANDAC 13 tot en met ZATERDAG 18 SEPTEMBER, des voorm. van 912, 's nam. van 24 eii 's avonds van 6>£— 9 uur in het gebouw der Ambachtsschool. De leerlingen moeten om tot de le klasse te worden toegelaten, bij den aanvang van don cursus: ten minste 12 jaar er. 8 maanden oud zijn en tever.s voldoende lager onder wijs hebben genoten, of indien zij 12 jaar, doch nog geen 12 jaar en 8 maanden oud zijn, een bewijs overleggen dat zij het zevende leerjaar eener lagere school met vrucht hebben doorloopen. Leerlingen die een dagschool bezoeken orden niet toegelaten. Laatste rapportcijfers moeten voor nieuwe leerlingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Ambachts school kunnen tot de 5e klasse worden toegelaten. Leerlingen met einddiploma Gem. Avondschool voor lager Nijverheids' onderwijs kunnen toegelaten worden tot de voortgezette klassen. De school duurt 5 jaar, voor den typogra- fencursus 4 jaar. De voortgezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar financieele draagkracht der ouders en grootte van het gezin, is laag gesteld. De leermiddelen worden door de school verstrekt. De CURSUS vangt aan VRIJDAG 1 OCTOBER. 's avonds 6J4 uur. Inlichtingen bij den directeur A. FL^DERUS. Alle leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. De heeft uitgeverij Contact te thans het derde deel het Amsterdam licht doen zien van de prachtige serie „De schoonheid van ons land". In het eerste deel werd on ze Noordzeekust in woord en beeld naar voren gebracht, in het tweede deel was het de groote stad, onze hoofdstad, die beschre ven en bekeken werd van haar meest ka rakteristieke zijde. Thans vragen Hei en Bosch de aandacht en men heeft bij dit onderwerp natuurlijk volop gelegenheid gehad het meest markante natuurschoon van ons land op de foto te brengen. Dr. Jac. P. Thijsse, de groote natuurkenner, vertelt er over in een uitvoerige inleiding. Hij be schrijft de verschillende soorten van heide planten en haar voornaamste eigenschap pen, hij wijst ons op de dieren, vliegende, loopende en kruipende, die onze heidevel den en onze bosschen bevolken, hij geeft de lijnen van het landschap aan, vertelt van de menschen, die zich in den loop der eeuwen op de heidevelden hebben geves tigd en beschrijft ten slotte het bosch waarbij zijn voorkeur uitgaat naar het Nederlandsche loofbosch. En dan zijn er natuurlijk weer de foto's en niet minder dan een 80 tal pagina's demonstreeren ten duidelijkste, dat men niet naar het buitenland behoeft te gaan om van de schoonheid der natuur te kun nen genieten. Wij mogen hier dan geen reusachtige bergen, geen watervallen of romantische fjorden hebben, we hebben hier onze heide en ons bosch, we hebben hier karakteris tieke dorsptorentjes in een omgeving van interessante menschentypen en dat alles staat midden in het paarsch van de heide bloemen, midden in het naaldhout of on der de hooge eiken, die hun eenuwenoude kruinen daarover uitspreiden. Elke boom op zich zelf is een bezienswaardigheid en de fotograaf laat ons de takken bewonde ren waar kevers en vlinders zich een schuilplaats gezocht hebben, hij toovert ons de weelde van veldbloemen, van zon beschenen berkenstammetjes met hun bladeren in den zomer en met hun berijpte takken en takjes in den winter, wanneer de vorst het bosch een sprookjesachtig aanzien heeft gegeven. Kosten noch moeite zijn gespaard om deze serie tot een bijzon der fraai plaatwerk van de meest markante deelen van ons land te maken. DE AMSTERDAMS."HE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 15 Sept. 1937. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 272000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 15 Sept. 1937. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 66 Vette kalveren, geen noteering; 22 Graskalveren 814; 246 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G. 7172 cent, zware varkens 7071 cent en vette varkens 6970 cent per K.G. slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Sept. '37. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 6000 K.G. Aardappelen: Eigenheimers 2.60 2.70, BI. Eigenheimers 2.402.60, Blauwe 2.60; 34000 K.G. Roode kool 1.40 2.90; 20000 K.G. Gele kool 1.101.80; 100.000 K.G. Vroege witte kool 1.10 1.30; 4500 stuks Bloemkool le s. 5.50 8.80, 2e s. 1.50—2.80; 8200 K.G. Uien 33.20, Nep f 6f 6.10, Drielingen 2.30 2.40, Grove f 2.90—f 3.30; 120 K.g. Snij boonen 6.40; 10000 K.G. Slaboonen 6.80 7.10. NOORDSCHARWOUDE, 15 Sept. 1937. (Noordermarktbond). 8400 K.G. Aardappe len: Sch. muizen 2.60, Bonken 2.30, Drielingen 1.90, Eigenheimers f 2.10 2.40, BI. Eigenheimers 2.30—2.50, Be velanders 2.10; 8100 K.G. Uien 2.60 3.10, grove 3.20, drielingen f 2.10 2.60, gele nep 5.406.20; 1500 K.G. Spercieboonen f 7.10f 9.60; 9000 K.G. Roode kool 1—2.60; 7400 K.G. Gele kool 1.50—1.80; 44500 K.G. Witte kool 1.20 1.30. WARMENHUIZEN, 14 Sept. 1937. Sch. drielingen 1.90; Eigenheimers f 2.30 2.80; Gele Nep 5.70—5.90; Uien f 2.50 2.80, drielingen 1.902.20; Goedge keurde eerstelingen: A 3555 4.20, B 28 35 5, B 35—55 4; Roode kool 1.10— 2.50; Gele kool 1.10—1.70; Witte kool 1 1.20; Slaboonen 6.90—11.20; Bie ten 1.70. Aanvoer: 15600 K.G. Aardappelen; 800 K.G. Gele Nep; 1575 K.G. Uien; 6500 K.G. Roode kool; 4200 K.G Gele kool; 10100 K.G. Witte kool; 850 K.G. Slaboonen; 100 K.G. Bieten; 29900 K.G. Goedgekeurde eerstelin gen. WARMENHUIZEN, 15 Sept. 1937. 225 K.G. Gele Nep 5.70- 375 K.G. Uien (Drielingen) 2.20: 700 K.G. Roode kool f 2.10; 31000 K.G. Witte kool 11.30; Witte kool per wagon 125. Een gezond lichaam; een gezonde geest! Twee levenseischen. H. L. U.-dipioma! Suntebankeris, 3 September Koninginnedag op et platteland. We hewwe de Koninginnedag alweer had, en krek as alle jare, weer op de zei- levende woize viert as altoid. In de stad worde et toch weer aars houwen as der buiten, en deerom wul ik et deer ders over hewwe. Op sommege plaase worde der wel weer meer an dein as ergens aars. Maar om te beginnen, nou zei dat over al wel zoo weze, hep un ieder 's oches vroeg al in de gate dat van de kerketoren en et raadhuis de vlag woit. De kinders vraai van skool, al is de ver- kansie ok nag maar amperan verbaai. De moiskes met lang heer hewwe un strik van Oranje in der heer, vroeger had- de ze dat allegaar, maar nei die toid van kort heer en dat de vrullie-barbier in de mode kommen is, nou toe is et aars worren. En un hoop van de kloinste kinders hewwe de sjerp om, en un kloin vlagke in der hande en gien daags goed an, nei, niks hoor, hillekendal op zen Sundes. Op un kloin durpie in West-Friesland worde et zoo houwen, zooas ik zal per- beer e an Uwes te skroiven. Der sting gien raadhuis, maar aars wazze der zoo van alles. De ouwe koster was 's eivens te voren efkes nei Guurtjebuur gaan, om efkes te vragen of heur zeun Dirk 's oches efkes wou hellepe met de vlag. Ik hew et altoid alliendeg dein hei, maar die rimmetiek hei, dat kult me." De ienendertigste, al hiel in de vroegte, stapte Dirk op de koster zen deur af, die had et poortje hoore gaan, en sting nou in de keuken te raare gezichte trekken. Dirk had al twei keer op de deur klopt, en most erris koike voor et keukenraam, en skoot mettien in un lach. Zooas ie later vertelde, was et ok zoo'n lolleg gezicht weest, et was krek un spook. Un rood boien hemd, veuls te woid van- zellef, en un onderbroek met bande, en op zen hoofd nag un sleipmus, zoo sting ie te grimasse maken van de rimmetiek. Dirk was nag lang niet uitlacht, toe de deur open gong, en de koster in de deur opening verskeen. Ja men joon, lach jij maar, gelukkig mens die dat ken, èèh" en deer kreeg de ouwe baas weer zoo'n steek. Toe lachte Dirk niet meer, maar vroeg om stok en vlag, weer ie die vinde kon. ..Ik ken me wel redde, hoor buur". De koster gaf de sleutel en vertelde hoe of Dirk et varken wassche most. Dat de jongkirrel op de kerk afstapte, keek de koster em nei en mompelde zoo iets van „gelukkige jonkheid en kracht". Toe kreeg ie weer zoo'n steek en flapte de deui met un noidege klap dicht. Fluitend klom Dirk de trappe op, en e es later wapperde de driekleur met et Oranjelint van de toren. In de omtrek was et de eerste, et eerste mterlijke teeken dat er die dag wat an t handje was. Ok van de buurt kwamme hier en deer v agge te voorskoin, en de kinders hepe zoo-as ik strak al skreef, met Oran- jetooi in heer en om et loif. de Maar op et land deer is werk, en a-. mot deurgaan, en der worde niet uitbro. ken, zooas in de stad soms met de ketoore en skoole. 's Middes worde der volksspeule hou^en op et bullewoidje van Wullem de Groot wat den opluisterd worde met meziek varj de Harmenie. Den is er mastklimme en hardloope niet hindernisse, en al zok meer en erg ge. zelleg. Boer Groot, de oigenaar van de feist. woid, houd den altoid, as voorzitter van et kommetee en wethouwer van de ge. meente, un redevoering over Oranje en et Vorstenhuis. Maar van 't jaar is dat er baai inskoten et hille feist is niks van kommen. Al ben je maar buure van mekaar, den op zoo'n durpke ben je allegaar toch an mekaar gehecht en leef je met et hille durpsgebeuren mee. Der was deur de kemissie besloten om gien feist te houwen, omdat et nag zoo bar kort leden was, dat Arie en Geertje der ouste zeuntje dood gaan was: Nei, der most gien feist komme, et was zoo'n pittege joon en altoid haantje de voorste as er kattekwaad uithaald worre most, en vleede jaar had ie met et mast- klimmen nag de beste ham uit de paal haalt, iederien op et durp hield van em, en nou was ie zoo opiens wegrukt, nag amperan voiftien jaar oud. De kemissie had wel vergadering hou wen, maar alle lede wazze van de zelle- vende gedachte. Gien feist, wel zou er vlagt worde. Zoo gong de dag verbaai over et kleine, stil rouwende durpke, dat alliendeg met de vlagge en wimpels liet bloike dat ze de Vorstinne niet vergate. De jeugd had wel graag feist had, maar et kon nou niet, en et hoorde niet zoo, zoide de moeders. Maar de stook was er nag, dat zou ok wel deurgaan. „De stook". Ok worde et veul „bekering" noemt. De stook of bekering is un brandstapel die op Koninginnedag, teugenan dat et donker wordt, in brand stoken worde. Al weeke van te voren, oigeluk mag ik wel zegge van maanden te voren, is de hille durpsjeugd in de weer om alle ouwe brandbare rommel op te skarrelen, en op un woid, un endje buiten et durp, worde et op un groote hoop opstapeld. Kloine en groote, joos en moiskes, hel lepe mee, om de stook zoo groot mogelijk te maken. Alle mogeleke en onmogeleke rommel, voor alles ofdankt en onbruikbaar, ken je vinde op de stook. Dut jaar was ie heel groot, en deur un paar grootere opstapeld, want de skooljoos konne de rommel, die soms heele groote takke wazze, niet veerder sleepe as er an toe, maar de starkere hande zurgde er den veerder voor. Zoo hadde ze baai un boer un ouwe rieten stoel opskarreld, en die proikte nou hiel boven op de top, deer sting ie boven op un oud leeg teervat, wat weer baai At timmerman-skuitemaker vandaan kwam. Un paar moiskes wazze de leste dage an de loop weest langs de huize, om de leste ouwe krante of sente voor de pe trum, want met un beetje petrum gong et ansteken veul beter. Nei melktoid was et broodete en koppie- doen, en den gong et op de stook an. De klointjes wazze den al gouw ongedul- deg en spronge en danste van te voren al om de hooge stapel heene. „As je deer op die stoel zatte, den kon et nag welderis heit weze", mork er un ouwere op. „Hew je gien kennis an die stoel Arie?" vroeg Jaap de Boer. „Nei, wat den?" vroeg Arie. „Nou jo, et is vast die stoel van boer de Jong achter Doik vandaan". „Hee, de vraaistoel van Bregt de Jong, o ja, ik zien et, ik ken em, ja, ja et is em". Der gong un hoeraatje op, dat de jon gelui der prefoit van trokke, en tien me- nuute later met twei poppe kwamme an- sleepen en die bovenop de stoel plantte. Bregt was al un jaar of wat trouwd en weunde nou op de plaas en had zellef de stoel an de joos geven, den was dat ouwe ding maar vort. Nou sting ze zellef onder de toeskouwers en kon er niks an doen dat de joos de poppe baai de ladder opsleepte en de manspop eerst op de stoel zette en op die zen skoot de vrouwspop. Ut was un leven van jewelste. Et iene woord haalde et aare oit. Verskoijene joos van heur leeftoid, ok trouwd, die der ok wazze, haalde de ouwe herinneringe nag weer ders op, weervan Bregt et middelpunt was vanzellef. Maar Bregt was wois, en lachte maar un beetje mee, maar toch kon je et an der zien dat ze wel efkes de pee in had, dat ze em nou krek bovenop zet hadde. Zoo teugenan dat et donker wier steeg de spanning met de menuut. Hoe donkerder et was, des te mooier et brande. Boer Groot gaf et soin dat et nou wel kon, en efkes later brandde de stook an alle kante en ieder gong nei de boven- windskant om niet in de rook te staan. De vlamme klomme hooger en hooger, en toe et teervat begon te branden en de stoel der bovenop met de poppe, toen gong ei un hoera op, en namme un paar ouwe vraaiers van Bregt heur op en droege der om de stook heen, al zingende van „Lang zal ze leeve". Efkes deernei was et ergste vuur weest, alles was bar droog, dus gouw ver brand. Dat alles weest was, gong un ieder weer nei huis en te bed, vooral de klointjes deer was et al erg laat voor worren. Zoo was et afskoid van de Koninginne dag viert met un vreugdevuur, dat al jaare houwen wier, en altoid weer mooi was. Ziezoo ik ben weer meer as vol en maar weer tot de aare keer. De groete van Trointje en et zellevende van MAARTEN.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8