De vemederlomdsching in Vlaanderen. De Achtkamp in Oostenrijk. Moderne spelling van de Vlaamsche gemeente-namen. Nieuws iri 't kort. De H.L.O.-avond. FineReshevsky remise. De afgebroken partij tusschen Fine en Reshevsky is gistermiddag beëindigd. Reshevsky verdedigde zich buitengewoon goed en na 84 zetten moest Fine met remise genoegen nemen, ondanks het feit, dat hij twee pionnen voor was. De stand bij het slot was: Wit: Fin' Kf7, Pf5, pionnen op g4 en h3. Zwart: Reshevsky: Kg5, Rb2. Gisteravond werd de afgebroken party tusschen Petrov en Reshevsky voortgezet. Na 73 zetten werd de partij opnieuw af gebroken in de volgende stelling: Wit: Petrov Kd3, Dh5, Re3, pionnen op a4. c4, d5, e4 en f5. Zwart: Reshevsky: Kd6, Dg8, Pd7, pion nen op a5, b6, c5, e5, g5 en g7. Deze partij zal zeer waarschijnlijk remi se worden. De stand van den achtkamp is thans: 1. Keres, 7 punten. 2. Fine, 5 H punt. 3. Reshevsky, 5 punten plus 1 afgebroken partij. 4. Capablanca, 5 punten. 5. Flohr, 4% punt. 6 Ragozin, 3^ punt. 7. Eliskases, 2% punt. 8. Petrov, 2 punten plus 1 afgebroken partij. Vandaag wordt de tiende ronde gespeeld Een beschouwing na de negende ronde. Dr. M. Euwe schrijft: Het was een verstandig denkbeeld van het organiseerend comité het programma zoo in te richten, dat na de negende ronde een langdurige pauze intrad, welke de deelnemers in staat zou stellen zoo kort voor het einde van het tornooi nog eens rustig over hun kansen en plannen na te denken. Men beleeft het Verloop van een schaak- tornooi vaak als een roes. Eiken dag op nieuw aantreden, het spel gaat steeds meer mechanisch en voordat men het weet, behoort de wedstrijd alweer tot de schaak geschiedenis. Gewoonlijk realiseert men dat te laat en dan maakt men zichzelf ver wijten, dat men de laatste partyen niet voorzichtiger of misschien niet meer energiek gespeeld heeft. Niet aldus in dezen wedstrijd te Baden. Ieder der deelnemers heeft thans volop gelegenheid zijn kansen te wikken en te wegen en in alle rust te besluiten, welke tactiek voor de beslissende ronden gevolgd dient te worden. Er is echter een omstandigheid, welke bijna roet in het eten had gegooid, t.w. de •kwestie der hangpartijen. Volgens program worden de hangpartijen op vrije middagen uitgespeeld en voor zoover noodig nog op een speciaal daarvoor bestemden extra speeldag. Nu wilde het toeval, dat steeds dezelfde deelnemer, n.1. Reshevsky, de hangpartijen kreeg met het gevolg, dat men op middagen niets kon beginnen. Een verder toeval was het, dat Flohr in zijn hangpartij met Reshevsky tot een eindspel van T. -f- R. tegen R. kwam, dat zeer lang had kunnen duren. Men vreesde dan ook, dat de andere hangpartijen FineRes hevsky en PetrovReshevsky voorloopig niet aan de beurt zouden komen, maar door Flohr's genereuze geste op den 115den zet! met remise genoegen te nemen, werd de goede gang van zaken toch niet ge stoord. De verrassende wending. In de laatste dagen heeft het tornooi een verrassende wending genomen. De jongste deelnemer van het tornooi, P. Keres, die eigenlijk door niemand als een ernstig candidaat voor den eersten prijs werd beschouwd, heeft zich met zoo'n vaart naar boven ge werkt, dat hij practisch bijna niet meer in te halen is. Hoogstens kan Fine nog gevaarlijk voor hem worden, maar dan alleen als deze Keres in de eerstvol gende ronde weet te verslaan. Over het algemeen wordt dit niet waar schijnlijk geacht, omdat Keres in puike conditie is en zeer origineel en frisch speelt, terwijl het bij Fine in dezen wedstrijd veel stroever gaat. Toch mag men de mogelijkheid van een overwinning voor Fine niet buiten sluiten. Als Keres na zijn geweldige overwinnings- reeks uit de laatste zes partijen behaal de hij 5 Vi punt het gevoel krijgt dat hy op zijn lauweren mag rusten, kan het wel eens verkeerd gaan. In ieder geval wacht ons een interessante strijd. Het is merkwaardig, te zien, hoe geluk en ongeluk elkaar in dezen wedstrijd vrij wel gecompenseerd hebben. Terwijl het Reshevsky in de eerste ronden zeer mee liep, moest de Amerikaansche kampioen de laatste dagen heel wat tegenvallers incasseeren. Dit in tegenstelling met Capablanca, die in het begin wat pech had, maar nu reeds tweemaal door fortuna ge holpen werd. Eerst tegen Flohr, die een $eer elementaire fout maakte en toen tegen Keres, die verschillende malen een voor de hand liggende winstgelegenheid onge bruikt het. De strijd tusschen de extra-klassers en de anderen vertoont nog steeds hetzelfde beeld. De extra-klassers leiden met 100 8 (10 gewonnen, geen verloren en acht remises). Juist het feit, dat de exu .'.-klassers tegen de anderen nog geen enkele partij verloren, laat duidelijk zien, dat er wel degelijk een aanwijsbaar krachtsverschil bestaat. Wat te zeggen van Flohr, die zoo degeHjk en rustig begon en nu zoowel tegen Capa blanca als tegen Keres fouten maakte? Moet men dan toch de critici gelijk geven, dóe beweren, dat Flohr alleen tegen zwak kere tegenstanders een partij kan winnen en derhalve in een élite-tornooi peoeen 12. 0—0 c6c5; Rd3bl Pf6d5 Rh4Xe7 Dd8Xe7; Dc2Xc3 Rc8b7 slecht figuur moet slaan? Ik voor mij ben deze meening niet toegedaan en geloof eerder, dat we met een toevallige inzinking te doen hebben. Het weldoordachte spel van Flohr, dat vol finesses zit, zal ook voor de sterkste spelers ter wereld gevaarlijk blijken te zyn. We mogen niet uitsluitend onder den indruk van de laatste gegevens oordeelen. Zoowel te Stockholm als te Kemeri heeft Flohr zeer verdienstelijke prestaties geleverd. Hieronder een tweetal levendige partyen uit de laatste ronden: Wit: Ragozin. Zwart: Eliskases. Orthodoxe verdediging van het dame gambiet. I. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pgl—f3 d7d5; 4. Rel—g5 Pb8—d7; 5. Pblc3 Rf8e7; 6. e2—e3 0—0; 7 Tal—cl c7c6; 8. Rfl—d3 h7—h6; 9. Rg5—h4 d5Xc4; 10. Rd3Xc4 b7—b5. De vleugelopmarsch is in deze variant zeer kansrijk en heeft reeds vaak tot goede resultaten geleid. II. Rc4d3 a7a6; 13. a2—a4 c5c4; 14. 15. Ddlc2 g7g6; 16 17. e3—e4 Pd5Xc3; 18 19. Dc3a5 Door aanval op zwart's geavanceerde pionnen hoopt wit op den damevleugel in het voordeel te komen. Dit gelukt wel, maar zwart verschaft zich intusschen tegenkansen op den anderen vleugel. 1 9Tf8c8; 20. b2—b3 Consekwent, zwart kan nu niet op b3 slaan wegens Tc7! 2 0Pd7—f6! Het begin van den tegenaanval. 21. b3Xc4 Pf6Xe4; 22. a4Xb5 Pe4—d6! De fraaie pointe: Thans dreigt verove ring van den pion zoowel met 23ab5: als met 23Pc4: en ten slotte dreigt zwart ook nog het openbreken van den witte koningsvleugel door middel van Rf3:. 23. b5Xa6 Ta8Xa6; 24. Da5—d2 Pd6Xc4; 25. Dd2Xh6? Te materialistisch gespeeld, met 25. Tc4! Tc4: 26. Rd3 kon wit nog wel remise maken. 25Rb7Xf3 26. g2Xf3 De7—f6; 27. Rble4? Met 27. Tc4:! Tc4: 28. Rd3, Ta5 29. Rc4: Tg5| 30. Dg5:! Dg5:f kon wit ini een eind spe komen, dat nog zeer goede remisekan sen bood. 27Ta6—a5; 28. Tel—c2 Ta5—g5? Nu leidt de witte aanval tot een zeer snelle beslissing. 29. Kgl—hl Tg5—h5; 30. Dh6—cl Df6h4. Wit geeft het op, want het mat is niet te pareeren. Wit: Reshevsky. Zwart: Eliskases. Dame-Indische verdediging. 1. d2—d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pgl—f3 b7—b6; 4. g2—g3 Rc8—b7; 5. Rfl—g2 Rf8e7; 6. 0—0 0—0; 7. Pbl— c3 Pf6e4; 8. Ddl—c2 Pe4Xc3; 9. Dc2X c3 Rb7e4. Anders volgt Dc2 en e4. 10. Tfl—dl d7d6; 11. Pf3—el Re4Xg2; 12. PelXg2 Pb8d713. b2—b3 c7—c6; 14. e2e4 Pd7—f6; 15. Dc3—c2 d6—d5; 16. e4e5 Pf6—e8; 17. Rel—b2 Ta8—c8; 18. Tal—cl Pe8c7. Wit oefent eenigen druk op de zwarte stelling uit, maar kan niets bereiken, om dat de belangrijkste punten w.o. d5, vol doende gedekt zyn. 19. Dc2—e2 Dd8—d7; 20. Tel—c2 Tf8—d8; 21. Pg2e3 Dd7e8; 22. Tdl—cl d5Xc4 Een klein succesje voor wit: zwart heeft het centrum moeten opgeven. 23. De2Xc4 c6—c5; 24. d4Xc5 b6Xc5 Na 24Rc5: 25. b4, Re3: 26. Fe3: zou het zwarte spel geheel lam gelegd zijn, omdat Pc7 voor goed gebonden staat. 25. Dc4e4 Pc7—a6; 26. Pe3—c4 De8—f8; 27. a2—a3 Td8—d7; 28. Rb2—c3 Pa6—b8; 29. Pc4a Df8d8; 30. De4—e2 Td7—d5; 31. Rc3d2 Pb8d7; 32. f2—f4 Pd7—b6; 33. Rd2e3 Dd8—d7; 34. Tc2—c3 Tc8—d8; 35. Kgl—f2 g7—g5. Gebruik makend van de omstandigheid, dat wit ini tijdnood verkeert onderneemt zwart een tegenaanval op den konings vleugel. 36. Pa5c4 g5Xf4; 37. g3Xf4 Kg8—h8; 38. Tel—gl Re7h4f; 39. Kf2- f3 Beter Kg 2. 3 9f7—f5 Met allerlei dreigingen. 40. Kf3—g2! Aldus slaagt de witte koning er nog juist in het veilige veld h3 te bereiken. 4 0Td8—g8t 41. Kg—h3 Tg8Xgl; 42. Re3Xgl Pb6Xc4? Met 42Tdl! had zwart nog remise kunnen bereiken. 43. b3Xc4 Td5d2; 44. De2—h5 Th4—el; 45. Tc3e3 Td—2d3; 46. Dh5—e2 Td3— dl; 47. Te3b3 Rel—a5; 48. RglXc5 Deze pion was in ieder geval onhoudbaar voor zwart. 48Tdld2; 49. De2—h5 Td2—d3f 50. Tb3Xd3 Dd7Xd3t; 51. Kh3—g2 Dd3—c2t Niet 51Dc4: wegens 52. De8f en mat in enkele zetten. 52. Kg2g3 Dc2—d3f; 53. Dh5—f3 Ra5—elf; 54. Kg3—g2 Dd3Xc4? Verhaast het einde. 55. Df3—a8f Kh8—g7; 56. Da8f8? en mat op den derden zet. Onrust in Tanganvika over koffie prijs. - In het Moshi district van Tan- ganyika (Afr.) zijn woelingen ontstaan on der de inlanders uit ontevredenheid over den prys, welke zij voor hun koffie krij gen. De agitatie is gericht tegen de „Kili- manjaro Native Coöperative Union". Een pakhuis van deze organisatie te Machame hebben de inlanders vernield. Extra politie- versterking is naar het district gezonden en op verzoek van de regeering van Tan- ganyika patrouilleeren twee vliegtuigen van de Royal Airforce boven het gebied. De autoriteiten hebben den toestand vol komen in handen, temeer, daar de inlandsche hoofden en de meeste leden van den op roer i gen stam de zijde van wet en orde hebben gekozen. De opstandige negers hebben tegenover de politie een dreigende houding aangeno men en de beambten met steenen bekogeld. De orde was echter weldra hersteld. Een aantal inlanders is gearresteerd. Bewerin gen, dat de beide vliegtuigen bommen had den uitgeworpen, worden ten stelligste ont kend. Het eenige doel der patrouille was <Jen oproerlingen schrik aan te jagen. Fransch stoomschip door vliegtuig aangevallen. - De Fransche mailboot „Koutoubia" van de „Compagnie Paquet", die met zevenhonderd passagiers aan boord, van. Corsica op weg was naar Casa- blanca, heeft medegedeeld te zes uur des namiddags ten zuiden van de Balearen door een vliegtuig te zijn aangevallen. Het schip werd niet getroffen. Engelsche oor logsschepen, die zich op ongeveer acht mijl afstand bevonden, kwamen het schip te hulp en hebben het op zijn reis vergezeld. Hoog water oorzaak van brand. - De hooge waterstand der laatste dagen heeft in een buitenwijk van Milaan merkwaar dige gevolgen gehad. Het overstroomde water van de rivier Lambro liep in een kuil met ongebluschte kalk van een leerlooierij; daardoor werd zulk een hitte ontwikkeld, dat het hout van een belendende fabriek ontbrandde en een brand ontstond, waarbij materiaal verloren ging voor een waarde van ruim 400.000 lires. Bomaanslag op ee" roomsche kerk. Gistermorgen is in een roomsch-katholieke kerk in een buitenwijk van Belfast een bom ontploft, waardoor ernstige schade werd aangericht. Het politie-onderzoek heeft nog geen resltaat opgeleverd. Communistische interpellatie inge diend. - De „Humanité" publiceert een communiqué waarin wordt medegedeeld, dat de afgevaardigde Vaillant Couturier een interpellatie in de Fransche Kamer heeft ingediend met betrekking tot het „misdadig optreden van buitenlandsche agenten op Franschen bodem, een optre den, dat samen ging met dat van zekere Fransche partijen" en met betrekking tot de „redenen der verdraagzaamheid, waar van deze agenten sedert maanden hebben geprofiteerd." Zwaargewonden bij spoorwegongeluk - Vanmorgen is een personentrein bij het binnenrijden van het station Weissenfeld op een locomotief gestooten. Zes reizigers werden zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Ruim twintig personen liepen lichte verwondingen op. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. HETVLAAMSCHE STANDPUNT. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 20 Sept. 1937. De bomaanslagen te Parijs. - Een sekere Pasotti, die te Toulouse aangehouden is in verband met de bomaanslagen te Parijs en die van zichzelf verklaarde, dat hij anti fascist, maar geen terrorist was, heeft van Tamburini, die eveneens in verband met deze zaak gearresteerd is, verteld, dat het een fascistisch agent was, die geregelde be trekkingen onderhield met een van de in Frankrijk vertoevende leiders van de party van generaal Franco. Tamburini zou als no. 65 te boek staan in een uitgebreide spion- nageorganisatie. Te Saint Jean de Luz zou hij in één hotel vertoefd hebben met een fascistisch agent, die dagelijks lange tele foongesprekken met Italië en Duitschland Bij regeeringsmaatregel is thans een her vorming tot stand gekomen in België welke voor het vernederlandschings-proces in Vlaanderen van het openbare leven, zyn be- teekenis heeft en die wij dan ook niet onbe sproken kunnen laten. Het betreft namelijk de moderne spelling van de Vlaamsche ge meentenamen. In een brief, dien wij hebben gewijd aan den strijd op de Nederlandsche taalgrens in België hebben wij reeds gewezen op het on behaaglijk gevoel voor de meeste Vlamingen, wanneer zij vaststellen dat b.v. van Neder landsche zijde Vlaamsche plaatsnamen in hun Franschen vorm worden geschreven. De uitgave van een namenlijst, door de hee- ren Smeding en Schreuder, bezorgd door be middeling van het A.N.V., zal in deze aange legenheid mogelijkheid tot verbetering scheppen. Doch de Vlamingen hadden nog andere redenen tot misnoegdheid n.L de om standigheid dat de Vlaamsche gemeentena men op allerlei verschillende manieren wer den geschreven, dat er geen vastheid van spelling was en men bijgevolg een naam als Diksmuide onder velerlei vormen kon aan treffen: Diksmuide, Dixmuide, Dixmuiden, Diksmuiden. Of, voor de gemeente Koekela- re, waarvan de naam werd geschreven: Couckelaere, Couckelare, Coukelaere, Coeke- laere, enz. Daaraan is nu een einde gesteld. Men moet het Vlaamsche standpunt in deze zaak begrijpen en dat kan ook zonder veel moeite. De Vlamingen streven naar nor male en gezonde toestanden in cultureel en politiek opzicht, voor hun volk. Zij willen meer beschaving, meer waardigheid, meer ontwikkeling. Afgezien van de politieke maatregelen, waardoor vorm moet worden gegeven aan dezen wil, moet het doel wor den nagestreefd door alle andere middelen. Zoo is er het beschaafd spreken. De ontwik kelde Vlamingen spreken beschaafder dan vroeger en er wordt propaganda gevoerd voor een grooter gebruik van de beschaafde Nederlandsche omgangstaal, in de plaats van de gewesttaai. Dat zal geleidelijk nog veel verbeteren. Er is ook het openbare leven, de uithangborden in de steden, en daar zijn de plaatsnamen. Het particuliere in 't open bare leven om het zoo te noemen, dat is al hetgene waarop de bestuurlijke invloed zich niet kan doen gelden, zal slechts naar 't uiter lijke vervlaamschen wanneer de zich thans voltrekkende ontwikkeling genoeg zal gevor derd zijn. Het innerlijke is in Vlaanderen overal Vlaamsch. Maar men moet het we ten. Op het gebied van de plaatsnamen heb ben de franskiljons zich steeds sterk ge voeld. De Vlamingen zyn er sedert vijftig jaar voor opgekomen dat de spelling moest worden veranderd naar de geldende taalre gels van de Vries en Te Winkel, maar de franskiljons hebben alle voor de handliggen de middelen weten te gebruiken om dit te beletten. Zy hebben de handhaving van een verouderde spelling, samen met het onvaste karakter van die spelling, steeds beschouwd als een middel om verder het Nederlandsch te doen aanzien als een archaische merk waardigheid in België, maar zonder intel- lectueele beteekenis, als een levend bewijs van achterlijkheid. Men komt er niet zoo voor uit, natuurlijk. Maar het bevel dat ver betering in de spelling het Vlaamsche pres tige zou ten goede komen, is reeds voldoende om daar tegen in te gaan en allerlei midde len aan te wenden om de meening van som migen op een dwaalspoor te brengen. Zoo wordt met eenig succes het eerbiedwaardig gevoel uitgebuit van dorpelingen die hun geheele leven lang hun dorpsnaam op een bepaalde manier hebben geschreven gezien en het nu als een heiligschennis zouden be schouwen indien daarin een wijziging wordt gebracht. Er zyn nu eenmaal men- sc en die blind zijn voor alle argumenten, zoowel van cultureel belang als van taalkun digen aard, want in deze zaak geldt het in de allereerste plaats een taalkwestie en niets anders. Bovendien wordt of liever werd de omstandigheid uitgebuit dat tijdens den oor log de Duitsche bezettende macht onder den invloed van de Vlaamsche activisten de plaatsnamen in Vlaanderen overal volgens de moderne geldende spelling had doen schrijven. Men heeft er het spook van von Bissing bijgehaald om tegen de verbetering op te komen. Maar dit heeft geen succes ge had. De Vlamingen hebben in hun aaneen geslotenheid den slag thuis gehaald. De ver betering van de officieele spelling der plaats namen in Vlaanderen hebben zij steeds be schouwd als een maatregel die noodzakelijk is om het harlekijnspak, dat men Vlaande ren steeds heeft willen aantrekken, gedeel telijk af te rukken. Reeds vijftig jaar gele den, zoo werd door de Vlamingen opge merkt, is dit reeds gezegd geworden en het is meer dan tijd dat er nu iets van terecht komt. Alle groote Vlaamsche cultuurvereeni- gingen hebben zich in dezen geest uitgespro ken en het is onder meer een van de uitsla gen der politiek van geleidelijkheid welke hier wordt geboekt. Men moet erkennen dat een radicale wijziging van de plaatsnaam spelling zelfs in vele Vlaamsche gemeenten verzet zou hebben uitgelokt van niet beter wetenden. Men moet met alles rekening houden. De princiepen waren door de Spel lingcommissie van 18861895 reeds vastge legd, maar de toenmalige administratie is er in geslaagd de hervorming te kelderen. Op initiatief van wijlen prof. J. Vercoullie heeft de Commissie voor Toponymie en DialectO' logie de studie van het vraagstuk in 1927 op nieuw aangevat en onmiddellijk is er geest driftige steun gevonden bij de genoemde cul- tureele vereenigingen in Vlaanderen, die hun leden hebben aangezet de moderne spelling van de plaatsnamen practisch dagelijks te gebruiken. Hiermee was de kogel door de kerk. Wat kan tenslotte de administratie te gen den duidelijk uitgesproken wil van dui zenden? Toen in Juni 1929 door toedoen van minister Carnoy de moderne spelling van de Vlaamsche plaatsnamen haar intrede deed in het Staatsblad, naast de oude spelling, waardoor duidelijk moest blijken dat anar chie door verstandige orde werd vervangen, scheen het reeds alsof deze maatregel een gebruik bekrachtigde. De minister van bin- nenlandsche zaken was er ook voor te vin den en toen de wegwijzers werden ver nieuwd langs de wegen werd de moderne spelling gebruikt in Vlaanderen. Enkele ma len werden sommige wegwijzers overschil derd door franskiljons, maar dat was ook al les. En thans heeft de minister van binnen- landsche zaken besloten dat de centrale be sturen en de uitvoerende diensten de moder ne spelling zullen moeten gebruiken van de Vlaamsche plaatsnamen. De spelling is dus verplicht gemaakt. Wat een achttal jaren nog onmogelijk moest schijnen aan velen is nu werkelijkheid geworden. De gemeenten hebben nog niet de verplich ting de moderne spelling toe te passen. Het staat hen vrij te kiezen tusschen de oude en de nieuwe. Van Vlaamsche zijde, of liever van Vlaamsch-nationalistische zijde is hier tegen nogal heftig geprotesteerd, maar het is o.i. vrij verstandig te noemen den maatregel niet als verplicht aan de gemeentebesturen op te leggen. Immers het is een feit dat in sommige gemeenten anti-Vlaamsche invloe den van een franskiljonschen burgemeester werkzaam zijn, waartegen de bevolking zich niet zal verzetten. Het gaat immers slechts om de schrijfwijze van een naam.... Indien de verplichting werd opgelegd dan zouden zoovele haarden van nieuwe agitatie ontstaan. Dat is ten slotte niet gewenscht. De centrale besturen geven het voorbeeld. Het publiek, het onwikkelde Vlaamsche pu bliek, gebruikt de nieuwe spelling. Welnu aar zal zoo'n invloed van uitgaan dat de ar- manier van de plaatsnamen te liiW,V!Tt°a !nkele jaren zo° achterlijk zal ln d® gem. waar eenig verzet zou kunnen zyn, ook wel de moderne spelling zal worden gevolgd. Wat meer is, binnen 'n paar I Burgemeester Van Kinschot zal de diploma's uitreiken Ruim 160 deelnemers aan de H.Lo examens hebben de proeven met goejj gevolg mogen afleggen enj zy hebben dus het recht op het diploma, dat de Bond beschikbaar heeft gesteld. En bo vendien mogen zy het onderscheiding^ teeken van de H.L.O. dragen, een onder- scheidingsteeken, dat koninklijk is goed- gekeurd en dat ook op uniformer mag worden gedragen, zooals bijv. het kruig van de Vierdaagsche. Over dat onderscheidingsteeken hebben wij het nog nimmer gehad, als we ons niet vergissen. Welnu, waar thans de uitreiking der diploma's voor de deur staat, meenen wij, dat het een goede gelegenheid is, om ook eens het een en ander van de onder scheidingsteekenen te moeten zeggen. De H.L.O. onderscheidt vier insignes: dat van een eersten, tweeden, derden en vier den graad. De vierde graad wordt verkregen door hem of haar, die het examen voor den eer sten keer met goed gevolg heeft afgelegd. Legt men de proeven voor den vierden keer met goed gevolg af, dan krijgt men het insigne derden graad; onderwerpt men zich daarna nog drie keer aan de examens, dan kan het insigne tweeden graad behaald wor den en tenslotte kan men na nog drie kee- ren het examen met gunstig resultaat af te leggen het insinge eersten graad verkrijgen. Dat lijkt allemaal zeer lastig. Want men heeft al lang uitgerekend, dat men, om den hoogsten graad te halen, men maar even tjes tien keer een examen moet afleggen. Maar ziet: dat is ook de bedoeling. Het gaat er heusch niet om, om één keer examen te doen; men moet, wil men zijn lichaam fit houden, telken jare weer de proeven afleg gen. Dat geeft aan de H.L.O. de groote waarde: het steeds opnieuw examen doen, zoodat men als het ware gedwongen wordt, gedurende een reeks van jaren zijn lichaam in conditie te houden, oftewel, gedurende vele jaren de sport te beoefenen, zij het dan ook in lichte mate, maar toch ook weer zoo, dat de beoefening het lichaam ten goede komt. Er zijn dus vier verschillende onderschei dingsteekenen. Waar echter de H.L.O. nog in haar kinderjaren is en we thans nog in 'n overgangsperiode zijn, heeft het hoofdbestuur van de H.L.O. besloten, om heeren van 50 jaar en ouder reeds dadelijk het insigne eersten graad te verleenen, alsmede aan de dames van 45 jaar en ouder. Zoo kunnen zij, die in groep III vallen (be halve dan de categorie, die resp. 50 of 45 jaar is), terstond het diploma en insigne tweeden graad verkrijgen en zij die in groep II val len, mogen het onderscheidingsinsigne 3en graad dragen. En zoo zullen vanaf Maandagavond a.s. verschillende Noordhollanders uit Alkmaar en omgeving zich kunnen tooien met insig nes van de H.L.O. Want op den H.L.O.- avond zullen deze insignes ook uitgereikt worden. Nu moet men goed begrijpen: het is niet verplicht, om een insigne te koopen en dus zal burgemeester van Kinschot de geslaag den dit insigne niet kunnen overhandigen, maar iedere deelnemer krijgt op dien avond de gelegenheid, om bij het bestuur van het werkcomité Alkmaar het insigne te koopen. En nu de avond zelf! De deelnemers hebben reeds hun uitnoo» digingskaart ontvangen en aan verschillen de dames en heeren in onze stad zijn uitnoo- digigen verzonden. Verder heeft het hoofd bestuur medegedeeld, dat zeer waarschijn lijk prof. van Rooy en tevens eenige andere bestuursleden Maandagavond zullen komen. Mochten nu alle deelnemers komen dus ook de niet-geslaagden (en zij zyn ook van harte welkom), en mochten ook alle gasten van hun uitnoodigingskaart gebruik maken, dan zou het Gulden Vlies reeds goed bezet zijn. Er zijn echter ook dan nog een aantal plaatsen over ongeveer 80. Welnu, het werkcomité wil de H.L.O.-ers zooveel moge lijk terwille zijn en zal ook deze plaatsen beschikbaar stellen aan de H.L.O.-ers. Het heeft daarom besloten, dat de deelne mers voor zoover er plaats is één per soon kunnen medenemen. Dat wil zeggen: elke H.L.O.-er mag zijn vrouw (c.q. man) of verloofde meenemen, maar hij dient er dan voor te zorgen, dat hij uiterlijk kwart over acht aanwezig is in het Gulden Vlies. Wie na kwart over acht nog komt met een twee den persoon loopt de kans, dat er geen plaats meer is voor den tweeden. Verder worden de deelnemers er op attent gemaakt, dat de avond precies half negen begint. Er komt dus geen Alkmaarsch kwar tiertje, zelfs geen Alkmaarsche vijf-minuten, Klokslag half negen zullen de deuren geslo ten worden en zal de voorzitter den avond openen. Dat moet, wil het geheele programma op tijd afgewerkt kunnen worden. Kan het niet, dan.... zullen eenige films van de Olympische Spelen moeten verval len. Men ziet: de deelnemers hebben dus alles in eigen hand. Tot Maandagavond dus in het Gulden Vlies. jaren zal de regeering zonder de minste moeilijkheden veel gemakkelijker de ver plichting kunnen opleggen, welke nu by sommigen slecht zou kunnen worden ont haald, hoe gering ten slotte hun aantal ook kan zyn. Zoo worden de pogingen om op dit gebied verbetering te bekomen, die jaren lang met veel inspanning werden gedaan door perso nen als prof. H. J. van de Wyer, met succes békroond. Het is te waardeeren zooals vele andere kleine maatregelen. Maar deze mast" regel vooral is er een die belangrijk is voo de vervlaamsching van het openbare leven- Wanneer de openbare besturen hiermee ee aanvang nemen, dan volgen de particulier dat oe gemakkelijker. En het is te voorzien Vlaamsche propaganda op dit gebied nie onledig blijven.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12