DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nanking door luchtbombardement zwaar getroffen. De krijgsverrichtingen in Noord-China. No. 223 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 22 September 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Kans op internationale verwikkelingen. VERSCHILLENDE GEVECHTEN. HET NOORD FRONT IN CHINA VAN DE FRONTEN. De incidenten te Tunis. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Alkmaar, 22 September. De Fransche en Ëngelsche regeering heb ben te Rome voorgesteld, dat de vlootdes- kundigen der 3 groote mogendheden weldra te Parijs zullen bijeenkomen, teneinde wij zigingen van het patrouille-stelsel in de Mid- dellandsche Zee te overwegen, zoodanig, dat ook de Itahaansche vloot kan deelnemen. De Italiaansche regeering heeft haar deelne ming aan deze bijeenkomst toegezegd. Een ontspanning komt hierdoor in den in ternationalen toestand, zooals de ontwikke ling van de laatste dagen reeds had doen verwachten. Het werd meer en meer duidelijk, dat Ita lië wegens zijn aardrijkskundige ligging niet afzijdig kon blijven van een internatio nale samenwerking om de koopvaardijsche pen van alle landen in de Middellandsche Zee op afdoende wijze te beveiligen. Maan dag had Eden in zijn groote rede voor de Volkenbondsvergadering er nog eens zijn leedwezen over uitgesproken, dat niet alle Middellandsche Zee-mogendheden aan de conferentie van Nyon hadden kunnen mee doen. Tevens legde de minister er den na druk op, dat de genomen beschikkingen te allen tijde voor wijziging vatbaar bleven, opdat ook andere landen zouden kunnen toe treden. Tevoren had Ciano den Engelschen en den Franschen zaakgelastigde reeds ont boden en hen het Italiaansche standpunt nader uiteengezet, bij welk onderhoud de wensch van Italië om deel te nemen aan het patrouille-stelsel was gebleken. Nadat nog een later te Rome gepubliceerd communiqué zekere ophelderingen had gegeven omtrent het Italiaansche voorbehoud ten aanzien van het accoord van Nyon, hebben de Ëngelsche en Fransche regeering aanleiding gevonden tot de bovengemelde voorstellen. Op zijn terugreis uit Geneve heeft Eden gisteren te Parijs een onderhoud met Chau- temps gehad, waarover hij aan een corres pondent van Reuter verklaarde, dat het een zeer bevredigend verloop had gehari. De Spaansche burgeroorlog geeft aanlei ding tot vreemde tafreelen. Zoo vertelt Reu- ter's correspondent te Santander het verhaal van een gjkeren Alfred Alday, een 50-jari- gen ex-industrieel uit Barcelona, die partij gekozen heeft voor Franco en het rechtsche Spanje op de volgende wijze schijnt te hel pen: „Ik ga de diverse fronten langs en praat met den vijand in hun loopgraven. Dat doe ik op de volgende wijze. Ik loop naar een plaats, waar de regeeringstroepen mijn stem goed kunnen hooren. Een megafoon gebruik ik niet, want dat zou een gekken indruk ma ken. Ik ga den vijand dan vertellen, hoe dwaas het is door te vechten, vooral nu ze ongetwijfeld het onderspit zullen delven. Dan schreeuwen zij aan den anderen kant natuurlijk terug, maar ik heb altijd een goed antwoord klaar. Eerst schelden zij me dan uit voor alles wat leelijk is, maar na een tijdje beginnen ze gewoonlijk te luisteren. Dit werkje doe ik nu al 13 maanden, en in dien tijd is het me gelukt meer dan 2000 man naar Franco te laten overloopen. Wa pens heb ik niet, alleen een wandelstokje. Drie keer ben ik in al die maanden ge wond, maar nooit ernstig Alfred Alday is nu in Santander aangeko men, om bij de Asturische mijnwerkers zijn merkwaardige taak voort te zetten. Uit China komt het bericht van een enor me luchtbombardement op Nanking. Hoewel de berichten nog zeer sober zijn, mogen we aannemen, dat de verwoestingen zeer groot zijn. Japan heeft het dus niet bij een dreige ment gelaten, maar nog voor de vastgestelde tijd verstreken was, binnen welke de vreem delingen nog ongehinderd Nanking konden verlaten, het dreigement laten volgen door een oorlogsdaad van groote afmetingen. De bedoeling van dit luchtbombardement is duidelijk: de bevolking moet door een panischen schrik bevangen worden en een actie voeren tegen de Chineesche regeering, om de vijandelijkheden te staken. In hoever re deze hoop van Japan bevredigd zal wor den, is natuurlijk niet te voorspellen. Wel is de paniek onder de bevolking zeer groot ge weest, maar waarschijnlijk is tegelijkertijd de verbitterdheid jegens Japan ten zeerste toegenomen. Japan heeft reeds laten weten, dat nog meerdere steden door Japansche bommen werpers bezocht zullen worden. Het zoekt hier niet bepaald steden uit, die uit strate gisch belang de groote kosten van een bom bardement waard zijn; het zoekt slechts ste den en dat is voldoende. Mag men daaruit concludeeren, dat in het vervolg bij een oorlog elke stad gevaar loopt? En dat de burgerbevolking van elke groote plaats bedacht moet zijn op luchtaan vallen? Het zijn een paar belangrijke vragen, die thans wel zeer actueel zijn. Men weet, dat in ons land druk gewerkt wordt aan den luchtbeschermingsdienst en dat alle gemeen ten reeds in z.g. gevarenklassen zijn inge- Het schijnt ernst te worden met Japan. Nauwelijks heeft het bekend ge maakt, dat Nanking gebombardeerd zou worden (en het gaf de vreemdelingen tot gisteren tijd om de stad te verla ten!), of het bombardement kwam. Gistermorgen om half elf verschenen de Japansche vliegtuigen boven de stad en hebben deze aan een verschrikke lijk bombardement onderworpen, dat meer dan een uur duurde. Een door de Chineesche luchtafweer- batterijen afgeschoten granaat is bij het verblijf van den ambassadeur der Ver. Staten tot ontploffing gekomen. Loeiende sirenes kondigder om 10 uur 10 gistermorgen het begin van den Japanschen luchtaanval aan. De bevolking snelde over haast naar do schuilplaatsen. Zij maakte daarbij nog gebruik van alle beschikbare vervoermiddelen. De straten waren overvol, zoodat het verkeer geheel in de war was. Na het eerste signaal werd een tweede alarmsein gegeven om 10 uur 35, toen der tien Chineesche gevechtsvliegtuigen boven de stad verschenen en er den Japanschen toestellen slag leverden. 30 a 40 Japansche vliegtuigen hebben een regen van bommen neergelaten boven het zuidelijk deel van de binnenstad, terwijl een tweede Japansche escadrille Poekau heeft gebombardeerd, dat op den anderen oever van de Yangtse is gelegen. De Chineezen beweren vier Japansche vliegtuigen te hebben omlaaggeschoten. De moeilijkheden met Nanking. De luchtaanval, waarmee de Japanners Nanking bedreigen (die bedreiging is in- tusschen al een feit geworden. Red.) kan tot ernstige internationale verwikkelingen leiden. Howe, de Britsche zaakgelastigde, heeft verklaard, dat de regeering te Tokio verantwoordelijk zal worden gesteld, indien de voorgenomen luchtaanvallen slachtoffers zouden maken onder de Britsche bewoners van de stad. Hij heeft daaraan toegevoegd, dat hij voornemens is met zyn personeel te Nanking te blijven. De zaakgelastigde heeft tevens aan het Japansche gezantschap een plattegrond ter hand gesteld, waarop de ge* bouwen zijn aangegeven, die door Britsche onderdanen worden bewoond. De Amerikaansche ambassadeur en het meerendeel van zijn personeel hebben zich aan boord van de kanonneerboot Luzon begeven. Alleen de tweede secretaris van de ambassade is met zestien andere Ameri kanen achtergebleven, die de eenige Ameri kanen zijn, die zich thans nog in de stad bevinden. Volgens de laatste berichten is de Luzon de rivier opgestoomd, maar blijft de Guam, de tweede Amerikaansche kanon neerboot, voor Nanking liggen. Ook een deel van het personeel van de Italiaansche ambassade heeft zich aan boord van een kanonneerboot begeven, doch de ambassade zelf blijft geopend en het personeel gaat er dagelijks werken. In de kringen der Amerikaansche militai ren, marine-officieren en burgers heerscht volgens Reuter een gevoel van ernstige verbittering over het besluit van den Ame- rikaanschen ambassadeur de stad te verla ten. Men is van meening, dat het Ameri kaansche prestige en de Amerikaansche waardigheid door dit besluit ernstig zijn getroffen. Men verheelt niet, dat admiraal Yarnell de evacuatie afkeurt. Intusschen doet zich het merkwaardige geval voor, dat admiraal Yarnell te Sjang hai meegedeeld heeft, dat de Luzon zich nog evenals de Guam bij Nanking bevindt en dat de kanonneerbooten zich alleen zul len verplaatsen als zij onder rechtstreekse!) vuur van artillerie of vliegtuigen komen. deeld. Daarbij heeft men rekening gehouden met de strategische beteekenis van elke ge meente. Theoretisch is dat natuurlijk volkomen in orde. Maar wat heeft men aan theorie, als de praktijk anders is? Als in een toekomsti- gen oorlog de vijand zich slechts ten doel stelt, de bevolking te demoraliseeren, dan zal hij misschien in de eerste plaats de niet- bezette steden opzoeken! M.a.w. onze klasse- indeeling zou in de praktijk dan heelemaal niet deugen en wy zouden moeten zeggen: elke stad van een bepaalde grootte staat bloot aan een luchtbombardement. Dat zou de strategie van Japan ons moeten leeren De Duitsche ambassade zal voorloopig te Nanking blijven. De Duitsche vrouwen en kinderen hebben reeds vroeger de stad ver laten en gisteravond zijn nog 15 Duitschers vertrokken. Er zijn nu nog ongeveer 80 Duitschers te Nanking, die daar voor hun werk moeten blyven. De ambassade neemt veiligheidsmaatregelen voor hen. Japan wil Nanking verwoesten. Als wy de inlichtingen van Havas uit Tokio mogen gelooven, zouden de Japan ners niet meer of minder van plan zijn dan de volledige verwoesting van de hoofdstad. De aanvallen zullen zorgvuldig worden voorbereid en ondernomen worden dooreen honderdtal vliegtuigen van nieuw type voorafgegaan door een voldoend aantal' jachtvliegtuigen. De honderd bombarde mentsvliegtuigen zullen Nanking met brandbommen bezaaien. Na de verwoesting van Nanking zou die van Hangtsjou op het program staan. De bedoeling is om met de verwoesting van de beide steden zoowel schrik en onsteltenis onder de Chineezen te vei spreiden, opdat zij den strijd zouden opgeven, als het onbruikbaar maken van de beide spoorwegen, welke Sjanghai van het noodige voorzien. De Chineezen verklaren hiertegen, dat het bombardement van Nanking, wel verre van het moreel der Chineesche bevol- king aan te tasten, haar wil tegenstand te bieden zal versterken. De Chineesche stede lijke autoriteiten te Shanghai voegen hier- aan toe, dat de regeering en het volk van China zelfs niet zullen capituleeren inge val Nanking volkomen in puin zal zijn ge schoten. Nog een aanval De stad Kanton heeft gistermiddag op nieuw twee Japansche luchtaanvallen moe ten doorstaan, welke met een uur tus- schenruimte werden ten uitvoer gelegd. De correspondent van Reuter heeft ne gen groote Japansche bommenwerpers ge teld. Het schijnt, dat de Japanneezen b(j hun pogingen het moreel der Chineezen te on dermijnen, het verkeer langs den spoorweg Kanton—Hankau zouden willen onmogelijk maken. De angstige bevolking. De Japansche bommenwerpers naderden van verre. Aan den hemel stond een stra lende zon. Na eenige minuten van ontzet tende angst zag de bevolking, dat het vlieg tuig van den escadrille-commandant een rookwolk uitliet. Dit was voor alle vliegers een teeken hun bommen te laten vallen c>p het zuidelijk deel van de stad. De afweer- batterijen waren onafgebroken in actie. Een groot aantal dezer Japansche vlieg tuigen was 's ochtends van de basiste Sjanghai vertrokken. Chineesche jachtfee st ellen hadden het hun den geheelen weg tot Nanking moeilijk gemaakt. Er zijn veel bommen neergekomen op de bewoonde ge bieden. De stappen der ambassadeurs. Ter zake van de stappen der ambassa deurs van Groot-Brittannië en de Ver Staten naar aanleiding van het bombarde ment op Nanking heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van buiten - landsche. zaken verklaard, dat de minister van buitenlandsche zaken gisteren de am bassadeurs er van in kennis heeft gesteld, dat de politiek der Japansche regeering met gewijzigd is, d.w.z., dat de Japansche strijdkrachten niet de niet-strijdenden aanvallen en niet voornemens zijn te raken aan de rechten der onderdanen van een derde mogendheid. De waarschuwing van Hasegawa, dat de buitenlanders zich uit Nanking moeten te rugtrekken is gegeven in de belangen van de veiligheid dezer buitenlanders. De Ja pansche regeering heeft zich tegenover dé ambassadeurs niet uitgelaten over eenige schadevergoeding, aldus de woordvoerder. De Kwo Min Tang gebombardeerd. De Japanneezen deelen mede, dat zh van daag te Nanking het hoofdkwartier van de Kwo Min Tang en dat van de commissie voor militaire luchtvaart, alsmede drie Chineesche oorlogsschepen hebben gebom bardeerd. Uit Nanking wordt gemeld, dat acht Chi neesche toestellen na het alarm en nadat het luchtafweergeschut in actie was ee weest een kwartier lang slag hebben gele- vert met de aanvallers. Om twee uur 20 einde dat de chineesche stellingen •jap fronten en kwartieren .geconsolideerd, be zei) 'gebied door japan) Bovenstaande kaart geeft een goed overzicht van de jongste operaties in Noord-China. Het oorspronkelijke front der Japanners liep evenwijdig met de spoorlijn PeipingTientsin, maar op het oogenblik zijn de Japansche legers verder naar voren opgerukt. Deze spoorlijn is thans van Peiping tot Tsjotsjau bezet. In de omgeving van Paotingfoe, waar de Chineezen sterke stellingen hebben ge bouwd, wordt een groote veldslag ver wacht. Wat de Japansche operaties betreft, de Japanners marcheeren in twee colonnes in westelijke richting van Kalgan uit naar de provincie Sjansi; een colonne bezette de belangrijke plaats Tatong (waardoor zy gedeeltelijk meester werden van den spoorweg Kalgan-Paotoe) en de andere colonne is in zuid-westelijke richting ge gaan, blijkbaar om de Chineezen, die zich tusschen den Chineeschen Muur bevinden, te omsingelen. De situatie der" Chineezen was hier uiterst gevaarlijk. Om aan de Japanners te ontkomen moesten zij hun stellingen prijs geven bij Mentaukau en Tsjautsjau (zie het inzetkaartje). De Japanners heb ben het Kalgan-gebied- en Boven-Peiping- gebied van alle Chineesche troepen gezui verd en deze gebieden geconsolideerd. Eenige honderden slachtoffers. Reuter meldt uit Kanton, dat hoewel het juist een aantal slachtoffers van den Japan schen aanval nog niet bekend is, naar schatting verscheidene honderden bewoners der stad om het leven zijn gekomen. Het hoofdkwartier van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat de naar het zuiden oprukkende troepen, langs de spoor lijn PeipingHankau, de ommuurde stad Hsoes-Hoei, 122 K.M. ten zuiden van Pei ping, zijn binnengetrokken. In de mededee- ling wordt voorts gezegd, dat de Japansche luchtmacht gisteren Paoting heeft aange vallen en den Chineeschen troepen groote schade heeft berokkend. Aan het front van Sjanghai heeft een Chineesch legercorps gisteren eenige tegen aanvallen ondernomen op de Japanneezen. De Chineezen werden afgeslagen en lieten een groot aantal dooden achter, terwijl aan Japansche zijde veertien manschappen sneuvelden. Aangezien Nantao, de Chinee sche wijk, tot basis gemaakt is van de mili taire operaties der Chineezen, hebben de autoriteiten der Fransche en der inter nationale concessif order gegeven de grens- afscheiding met Nantao krachtig te verster ken, om te verhinderen, dat de vijandelijk heden op deze concessies overslaan. De aan het oostelijk front van Sjanghai terugtrek kende Chineesche troepen begeven zich zonder wapenen naar de buitenlandsche concessies. Na den aanval van gistermorgen hebben de Japansche vliegtuigen gistermiddag op nieuw Canton gebombardeerd en wat nog was overgebleven van de militaire inrich tingen en Chineesche versterkingen ver nield. Geschokt door de herhaalde lucht bombardementen, verlaat de bevolking thans in grooten getale de stad. Aan het front bij Lo-tien woedt een slag. Bijzonderheden zijn nog niet ont vangen. Men weet wel, dat de Chineezen zich in hun stellingen staande houden on danks de hevige verliezen, welke hun wor den toegebracht. Vreemd gerucht over Tsjang Kal Sjek. Volgens een door het Japansche dagblad „Asahi" uit Sjanghai ontvangen telegram zou het gerucht ir omloop zijn, dat Tsjang Kai Sjek op 20 September geprobeerd zou hebben zich met een dolk dood te steken. Generaal Tsjien ta Tsjoen, die tijdig den arm van den maarschalk kon grijpen, zou diens opzet hebben kunnen te niet doen. Deze poging tot zelfmoord zou zich heb ben afgespeeld te Loyang. Er worden thans de volgende bijzon derheden medegedeeld over de inciden ten, welke zich te Tunis hebben voor gedaan ter gelegenheid van het ver blijf te Tunis van de Italiaansche zeil schepen Americo Vespucci en Colom bo in den middag van Maandag 20 Sep tember. Tegen half zes kwamen ongeveer zestig Italiaansche zeelieden in kleine groepjes aan, die werden aangevoerd door cadetten van de Koninklijke Marine, die hen aan spoorden met den kreet „Avanti". Zy dron gen de lokalen binnen van de Italiaansche Liga voor menschenrechten, van de Ita liaansche volksvereeniging en van de gari baldi-club, waar zich, zooals gewoonlijk op dat uur, anti-fascisten uit Tunis bevonden. De penningmeester dezer vereenigingen, Miceli, was eveneens aanwezig. De zeelie den vernielden den inventaris en doodden Miceli met een schot in het hart. Drie Ita liaansche zeelieden werden gewond, van wie twee door kogels. Door het dolle heen vluchtten de aanvallers. Verscheidene hunner liepen verwondingen op, toen zij van het balkon sprongen. De politie arri veerde onmiddellijk ter plaatse, doch de mariniers vluchtten naar hun schepen, waar zij een schuilplaats vonden. Volgens door den correspondent van Ha vas ingewonnen inlichtingen was de aanval beraamd tegen de anti-fascistische elemen ten. Om te trachten den aanval te recht vaardigen vertelde men, dat de Italiaan sche cadetten en zeelieden sinds hun aan komst te Tunis hadden bloot gestaan aan de uitdagingen van anti-fascistische elemen ten, die pamfletten hadden uitgedeeld, waarin het Italiaansche regiem gesmaad werd. Tijdens het onderzoek werd evenwel geen enkel vlugschrift van dezen aard aan getroffen en de Italianen hebben ter zake geen enkel protest laten hooren voor het oogenblik, dat zich het drama heeft afge speeld. Men heeft voorts vastgesteld, dat de anti-fascistische vereenigingen geen enkel vlugschrift van dezen aard hebben doen verspreiden. Men beweerde voorts, dat de Italiaansche zeelieden en cadetten in een hinderlaag waren gelokt. Het onderzoek heeft de onjuistheid dezer beweringen uit gewezen. Er werd slechts één revolver aan getroffen bij het lijk van het slachtoffer, dat geen enkel spoor van een worsteling vertoont. Twee door kogels gewonde zee lieden en een derde persoon, die op de vlucht werd gewond, worden beschuldigd van moord en medeplichtigheid aan moord. De Italiaansche marine-autoriteiten heb ben eveneens den geheelen nacht de mari niers en cadetten aan een verhoor onder worpen. Een Italiaansche lezing. Van de incidenten geeft het Italiaansche Nieuwsbureau de volgende lezing: Nadat duistere elementen getracht hadden onder de Italiaansche cadetten en zeelie den anti-fascistische pamfletten te ver spreiden, ontstond een vechtpartij, in den loop waarvan de uitgeweken Italiaansehe communist Giuseppe Bresciani op een groep ongewapende zeelieden schoot en een drie tal hunner verwondde. De zeelieden weer den zich en bij de verwarring, die toen ont stond, werd Bresciani, die voortdurend met zijn revolver vuurde, gedood door een kogel uit zijn eigen wapen. Drie gewonde zee lieden werden in het ziekenhuis te Tunis opgenomen. Hun toestand is bevredigend.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1