Wijziging Dienstplichtwet. i i £uchtuaaet Binnenland Eerste oefeningstijd voor onberedenen tot- 11 maanden verhoogd. Broadardianst en loting afgeschaft Glimlachje Een verrassing op zee. Verkeersongelukken. 2e pagina 2e blad. Contingent van 32000 man. Ingediend ia een wetsontwerp tot wij ziging van de Dienstplichtwet. Hierbij wordt het jaarlijkse!» contingent ver hoogd tot 32.000 man, de broederdienst en de loting worden afgeschaft en de eerste oefeningstijd voor de onbereden dienstplichtigen wordt verhoogd tot 11 maanden. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend: Het is in den loop der latere jaren als ge volg van de ontwikkeling van het krijgs wezen, vooral in technisch opzicht, onver mijdelijk gebleken uitbreiding te geven aan de oorlogssamenstelling van tal van wapens en diensten. Een en ander heeft er toe ge leid, dat hert jaarlijksch contingent van 19.500 man (waarvan 1000 man voor de zee macht) bij lange na niet meer toereikend is om zelfs met gebruikmaking van het uit zonderlijk hooge getal van 15 lichtingen, hetwelk thans wordt gebezigd om de strijd macht op voet van oorlog te brengen in de behoefte aan geoefenden van de gemobi liseerde weermacht in haar huidige samen stelling te voorzien. Dit heeft o. m. tenge volge gehad, dat de mankracht der com pagnieën infanterie met ongeveer 1/4 deel van de sterkte is moeten worden vermin derd, om althans de ernstige tekorten, welke door onvermijdelijke uitbreidingen van de oorlogsorganisatie van andere onder- deelen van de weermacht waren ontstaan, op te heffen. Het behoeft wel geen betoog, dat een dergelijke wijze van handelen, hoe zeer zij door den bestaanden toestand ge boden was, in het licht der huidige omstan digheden volstrekt verwerpelijk is gewor den. Voorts dient te worden voorzien in de be hoeften aan personeel, zoowel voor uitbrei ding van bestaande legeronderdeelen als voor nieuwe onderdeelen, waarmede de oorlogsorganisatiën moeten worden aange vuld. Dit betreft in de eerste plaats de luchtstrijdkrachten, de artillerie, de pioniers en de lichte troepen, omdat de organisatiën vooral in dit opzicht niet meer beantwoor den aan de eischen, welke aan een weer macht, die op de hoogte van den tijd dient te zijn, moeten worden gesteld. Het voor deze uitbreidingen vereischte materieel is of wordt ten laste van het defensiefonds of van den kapitaaldienst aangeschaft. Om de geschetste reorganisatie binnen korten tijd, in elk geval in ten hoogste vijf jaren, tot stand te brengen, zal het noodig zijn, dat ook het voor de oorlogsorganisatie vereischte personeel binnen dezen tijd be schikbaar komt. Hiertoe is het onvermijde lijk, de sterkte van de jaarlijksche lichting te stellen op een hooger getal dan dat, waar mede men zou kunnen volstaan, indien het meer benoodigde personeel zou worden geput uit de eerstvolgende 15 lichtingen, waardoor de reorganisatie eerst na 15 jaren volledig tot stand zou kunnen komen. Vermeerdering van het contingent. Op grond van het bovenstaande zal de vermeedering van het contingent moeten bedragen: a. voor opheffing van de bestaande te korten, waaronder begrepen het wederom op het oorspronkelijk peU brengen van de mankracht der infanterie-compagnie: rond 4800 man; b. voor de behoefte aan personeel voor het herzien en uitbreiden van de oorlogs organisatie, in de eerste plaats luchtstrijd krachten, artillerie, pioniers en lichte troe pen: rond 3200 man; c. voor een sneller voorziening dan nor maal het geval zou zijn, in de behoefte, on der b. bedoeld: rond 4600 man. Totaal 12.600 man. In verband hiermede zal de sterkte van het jaarlijksch contingent moeten worden gesteld op 19.500 12.600 32.100 of rond 32.000 man. Deze verhooging van de lichtingsterkte tot 32.000 man zal mettertijd, als de reorga nisatie haar beslag zal hebben gekregen, de gelegenheid scheppen nog tot een ander doel te geraken en wel tot vermindering van het getal lichtingen, waaruit moet worden geput om de landmacht op voet van oorlog te Hier kunt U even de para- pluie probeeren, als U wilt, me vrouw! brengen, en derhalve tot verjonging van het bij een mogelijke mobilisatie te velde gaan de gedeelte der strijdmacht met alle daar aan verbonden voordeelen: betere geoefend heid, grootere bestandheid tegen vermoeie nissen, vermindering van persoonlijke lasten op hooger leeftijd. Het ligt voor de hand, dat zoowel de con- tingentsverhooging als de hierna te bespre ken verlenging van den oefentijd mede zal bijdragen tot vermindering van het getal werkloozen. Broederdienst. Indien de thans in de dienstplichtwet ver melde lichtingsterkte van 19.500 man zal plaats maken voor een sterkte van 32.000 man, zal de vrijstelling wegens broeder dienst niet gehandhaafd kunnen worden. Als men in aanmerking neemt, dat voor de lichting 1938 iets minder dan 72.000 per sonen zijn ingeschreven en dat het afkeu ringspercentage de laatste jaren ruim 40 bedraagt, kan het getal geschikte personen op niet meer dan 43.000 worden geschat. Bij een dergelijken toestand is er geen ruimte meer voor een instituut als de vrij stelling wegens broederdienst, noch in den trant van de tegenwoordige regeling, waar bij uit elk gezin niet meer dan één zoon be hoeft te dienen, noch op den yoet van een der vroegere stelsels van vrijstelling van de grootste of van de kleinste helft. Loting. De regeering heeft gemeend thans de vraag, of er geen goede middelen zouden zijn te vinden om tot afschaffing van de loting te geraken met behoud van een vast contingent, wederom aan een onderzoek te moeten onderwerpen en aan den uitslag van dit onderzoek ontleent zijn vrijheid voor te stellen de bepalingen omtrent de loting uit de wet te doen vervallen. Zij stelt zich voor, dat verschillende middelen zullen kunnen dienen om het overschot, dat er na het af vallen door afkeuring nog aan beschikbare mannen bestaat, als het ware weg te wer ken. Voorop staat hierbij het laten uitvallen van de minstgeschikten. Gedoeld wordt hier niet op ongeschikten, doch op personen, die, ofschoon geschikt, een lageren geschikt heidsgraad bezitten dan anderen. Als voor beeld kan worden genoemd de lichaams bouw, te beoordeelen naar de onderlinge verhouding van lengte, gewicht en' borst- omvang. Hierbij doet zich een groote ver scheidenheid voor, die het mogelijk" zal ma ken, tot een schifting te komen. Langs dézen weg zal tevens een legerbelang worden ge diend, omdat het gemiddelde peil van ge schiktheid er door zal toenemen. Van de grootte van het overschot zal af hangen, of dit middel toereikend zal zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal tot toepassing van nog andere middelen kunnen worden overgegaan tot het vrijlaten b.v. van leden van gezinnen, waarvan reeds 2 of 3 personen hebben gediend (neerkomen de op een beperkte vrijstelling wegens broe derdienst) en leden van groote gezinnen. Dit alles w-.re bij algemeenen maatregel van bestuur te regelen. Eerste oefening. De geoefendheid der onbereden dienst plichtigen en dit geldt in de eerste plaats voor de infanterie laat, hoewel met den beschikbaren oefentijd gewoekerd wordt, in belangrijke mate te wenschen over. Uitvoerig wordt uiteengezet hoe de leer stof van den soldaat is uitgebreid, de oplei- dingsvoorwaarden ongunstiger zijn gewor den, en dat aan de geoefendheid van den soldaat hoogere eischen moeten worden gesteld dan vroeger. Voorts brengt de omstandigheid, dat bij de gemobiliseerde strijdmacht, in het bijzon der bij de lagere onderdeelen, de leiding zal berusten bij de reserve-officieren, de nood zakelijkheid mede om deze officieren in vredestijd ruimschoots gelegenheid te geven practischen dienst in den troep te verrich ten. Een verlenging van de eerste oefening zal de gelegenheid daartoe belangrijk vergroo- ten. Ook de verhooging van de lichting sterkte is hierbij van groote beteekenis. Voor de overige onbereden wapens, in de eerste plaats de onbereden artillerie en de genie, gelden overeenkomstige overwegin gen. Ook daar heeft de leerstof, door de steeds voortschrijdende ontwikkeling der techniek, een aanmerkelijke uitbreiding on dergaan en worden aan den soldaat eischen gesteld, welke zoo hoog zijn, dat een opper vlakkige en vluchtig verkregen kennis en bekwaamheid tot ernstige teleurstelling moet leiden en zelfs tot rampspoedige ge volgen aanleiding kan geven. Op grond van een en ander, is de regee- ring, na rijp beraad en na de verschillende hierbij betrokken belangen nauwgezet tegen elkander te hebben afgewogen, tot de over tuiging gekomen, dat de duur der eerste oefening voor onberedenen moet worden verlengd tot 11 maanden. Door den verlengden oefentijd zal de paraatheid van de weermacht aanzienlijk worden verhoogd; bovendien zal het moge lijk zijn, beter dan bij den bestaanden toe stand, een eventueele mobilisatie veilig te stellen. De regeering zou het zeer gewenscht heb ben geacht, indien zoodanige maatregelen hadden kunnen worden getroffen, dat ook de geoefendheid van de dienstplichtigen, behoorende tot reeds met groot verlof zijn de lichtingen, op een hooger peil werd ge bracht. Het behoeft echter geen betoog, dat zoodanige maatregelen, op grond van de kosten, welke het gevolg zouden zijn van de alsdan noodzakelijke aanmerkelijke uit breiding van het beroepspersoneel en van de beschikbare legeringsruimte, niet wel uitvoerbaar zijn, nog afgescheiden van de HET LOOPEN NAAI» HAAR WERK WAS EEN MARTELING. Nu bevrijd van de rheumatische pijn in haar voeten. „Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheumatische pijn in mijn voeten. Een collega drong er op aan, dat ik regelmatig Kruschen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo verlicht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijksche dosis genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijn." Mevr. M. W. Wanneer zich in Uw lichaam afvalstof fen ophoopen, zullen zich hieruit allerlei schadelijke stoffen vormen, o.a. het ge vreesde urinezuur, dat de oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen aan tot actieve geregelde werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en regelmatig worden verwijderd. Kru schen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. bezwaren om hen, die de eerste oefening hebben volbracht, ten tweeden male voor eenige maanden uit hun burgerwerkkring te rukken. Met hetgeen kan worden bereikt door de weder-invoering van de derde her halingsoefening zal mitsdien in dit opzicht genoegen genomen moeten worden. De kosten. De jaarlijksche kosten voor de uitbrei ding van het contingent en van de verleng de eerste oefening worden berekend op 12.512.000 vermeerderd met 5 millioen gulden wegens vermeerdering van beroeps- personeel. Daarbij komt een uitgaaf ineens van 22 millioen gulden voor uitbreiding van kazerneering. Het wetsontwerp geeft tevens aan de Kroon de bevoegdheid na aanneming ervan het contingent van de lichting 1938 tot het nieuwe aantal van 32.000 op te voeren, de tot buitengewoon dienstplichtige personen nader tot gewoon dienstplichtigen te be stemmen en voor zoover noodig reeds ver leende vrijstellingen wegens broederdienst te doen vervallen. De wet zal in werking treden op een nader door de Kroon te bepalen datum. De bemanning van het stoomschip „Em- maplein" van de scheepvaartmaatschappij Millingen heeft een prettige voorspoedige réis achter dén rug. Ditmaal ook een reis met een bijzonder aangenaam karakter. On geveer twee weken geleden, zoo. vertelde de kapitein, de heer D. Barends ons, was de Emmaplein van Rotterdam vertrokken met bestemming naar Melilla (Spaansch Marok- do). •- Op den vroegen ochtend van Zondag 12 September kwam het schip bij de Straat van Gibraltar waar het overeenkomstig de orders zich draadloos in verbinding stelde met den Nederlandschen oorlogsbodem de Johan Maurits van Nassau met het oog op het convooi door de Straat. Prompt kwam zooals te doen gebruikelijk is het sein terug van den marine-marconist, dat het oorlogs schip op een bepaald uur vijf mijl van Tariffa zou zijn om daar de Emmaplein te praaien. En zoo was het, aldus de kapitein, acht uur dat de. Emmaplein en het oorlogsschip in eikaars zicht kwamen. De Johan Maurits van Nassau zette een motorsloep uit om een officier naar boord te brengen voor het na zien van de papieren, hetgeen het verleenen van het convooi altijd moet voorafgaan. Even later kwam de motorsloep langszij en binnen enkele oogenblikken was de officier aan boord van de Emmaplein. De begroe ting tusschen landgenooten op zee kenmerkt zich altijd door jovialiteit en gulle harte lijkheid, maar ditmaal werd de bemanning nog hoogst aangenaam verrast; de officier schraapte zijn keel, stond strammer dan ooit en begon daarna een officieele speech af te steken. Dit deed hij, zoo zeide hij, voordat hij zich van zijn gewonen plicht zou kwijten, wijl het een zeer bijzondere dag was. Je bent een gelukkig mensch, zei hij tot den kapitein, want de Emmaplein is het vijfhonderdste Nederlandsche schip, dat door een Nederlandsch oorlogsschip door de Straat van Gibraltar zal geloodst worden. Als herinnering aan dit gedenkwaardig feit bood de officier den kapitein een gesloten kistje aan, waarvan de inhoud bleek te be staan uit een heerlijke taart, gebakken door den kok van het oorlogsschip. Nog voordat de Emmaplein de Straat bereikt had, deed de bemanning zich te goed aan de zoete lekkernij. De mannen van de Emmaplein bleken dit geschenk zoo te waardeeren, dat zij beslo ten met een tegenprestatie hun dank te be tuigen. Op de thuisreis van Melilla naar Rotter dam hebben zij toen van de equipage van het oorlogsschip brieven naar Nederland meegenomen, waardoor de familie binnen zes dagen de epistels in haar bezit had. HET PRINSELIJK PAAR TERUG TE SOESTDIJK. Gisteravond ongeveer 6 uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto op pa leis Soestdijk aangekomen. De Prins zat zelf aan het stuur van den grooten May- bach, terwijl in den auto bovendien twee hofdames waren gezeten. Op het bordes werden de Prinses en de Prins begroet door den intendant van het domein, jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsber- gen. Het publiek, dat zich bij den ingang van het paleis had opgesteld, juichte de Prinses en den Prins hartelijk toe. EEN WOLHANDKRAB GEVANGEN. Gisteravond is .-en wolhandkrab gevangen in. een fuik van den heer A. By'1 te de Lier in het Westland. Het vischwater was geplaatst in het Leewater. Zaterdag 25 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- ultz.) 8.Gr.pL 10.VPRO-mor- genwijding. 10.20 Fantasia, Radio- tooneel en gev. progr. (opnamen). 12.1.45 Gr.pl. 2.Filmpr. 2.15 Gr.pl. 3.15 Damcursus. 3.30 VARA- orkest en solist. 4.30 C.userie over luchtbescherming. 4.45 Gr.pl. 5.05 Verv. concert. 5.40 Literaire cause rie. 6.Orgelspel. 6.30 Betuwsche uitz. 7.Filmland. (7.30 VPRO; Christus Triumfator, causerie. 8. Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 VAR A-orkest. 9.Radiotooneel. 9.15 Verv. con cert. 10.ANP-ber. 10.05 De Lucky Birds en solist. 10.30 Zang en orgeL 11.15—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 en 10.Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO- orkest. (1.Postduivennieuws en Gr.pl.) 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.Kinderuur. 4.Gr. pl. 415 De KRO-Melodisten, solist en gr.pl. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 De meesters van de nieuwe tijden, causerie. 7.35 Act. aetherflitsen. 7.55 Wat heb ik aan Esperanto, causerie. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gr.pl. 9.Revue-progr. 10.De KRO- melodisten en solist. 10.30 ANP- ber. 10.40 Filmpr. 10.55 De KRO- boys en solist. 11.1512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.30 Gr.pl. 12.05 BBC-Northern orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 Commo dore Grand-orkest. 2.20 Gr.pl. 3. BBC-Wels orkest en solist. 3.50 De Alphas. 4.35 Yascha Krein's Zigeuner-orkest. 5.20 E. Carroll's Band. 6.20 Ber. 6.40 BBC-Harmo- nie-orkest. 7.20 Viool en piano. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 Jack Hylton's orkest en solisten. 9.20 Discussie. 10.Ber. 10.20 Men talking, dia loog. 10.40 Radiotooneel met mu ziek. 11.45 H. Hall en zijn Band. 11.50 Ber. 12.—12.20 Verv. H. Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Omroeporkest en Zang. 2.50 Gr.pl. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordr. 5.20 Locatelli orkest. 7.30 Gr.pl. 7.35 Zang. 8.— Gr.pl. 8.05 Pianovoordr. 8.50 Symph.-con- cert. 10.50 Gr.pl. 11.20—1.20 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 6.50 H. Kallies' orkest. 8.50 Omroepkleinorkest. 12.20 Silezische-Orkestver. 2.35 Gr.pl. 4.20 Militair orkest, Her- mann Hagestedt's orkest en solis ten. 6.25 Vocaal en instr. concert. 8.30 Omroeporkest, Vocaal Sextet en solisten. 10.501.20 Rob. Ga- den's dansorkest en W. Hasz* kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 2.23 M. Alexys' orkest 3.20 Gr.pl. 4.05 Omroeporkest. 5.25 Populair con cert. 6.20 Alpaerts-Trio. 7.20 Zang. 8.20 Cabaret. 9.20 Kleinorkest. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest 1.50 Gr.pl. 2.20 Vioolvoordr. 2.33 Zang. 2.46 Pianovoordr. 2.50 Zang. 3.12 Pianovoordr. 3.25 Vioolsoli. 3.35 M. Alexys' orkest. 4.20 Kamermuziek. 5.20 Gr.pl. 6.35 Omroeporkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest, -koor en solisten. 10.3012.20 Waalsch Cabaretprogr. DEUTSCHLANDSKNDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest en solist. 9.20 Ber. 9.35 Cabaret. 10.20 Ber. 10.50 Viool en piano. 11.05 Weerber. 11.20 —1.15 Rob. Gaden's dansorkest en Waldemar Hasz' kwintet. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.35—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Keulen 14.2015.35, Brussel Fr. 15.35—16.20, Keulen 16.20— 18.20, Lond. Reg. 18.2019.40, Pa rijs R. 19.4020.20, Droitwich 20.20 21.20, Keuler. 21.20—22.20, Brus sel (VI.) 22.20—22.30, Boedapest 22.30—23.20, Berlijn 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 1C.35—13.05, Droitwich 13.05—18.20, Luxemburg 18.2018.40, Droitwich 18.40—20.20, Lond. Reg. 20.20— 22.Droitwich 22.22.20, Lond. Reg. 22.20—24.—. Lijn 5: Diversen. TRAGISCH ONGELUK. Vanmorgen is de electricien W. V., toen hij werkte aan een in aanbouw zijnd landhuisje van den heer Ver- straaten te Mill (N.-Br.) uit de nok gevallen. De ongelukkige kwam, met het hoofd naar beneden, in den kel der terecht. In het ziekenhuis te Mill, waarheen hij werd vervoerd, is de man na korten tijd overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. RUPSENPLAAG IN ROTTERDAM. Met duizenden in de boomen van Scheepmakershaven en omgeving. Duizenden rupsen hebben zich als het ware in klompen genesteld op de stammen der boomen aan de Scheepmakershaven, Ge dempte Glashaven en omgeving te Rotter dam. Het is de tweede generatie van dit jaar van de bastaardsatynrups, die deze buurt onveilig maakt. De verwachting is gerecht vaardigd, dat wanneer het des nachts wat kouder wordt, de rupsen wel spoedig zullen zijn verdelgd. Intusschen heeft de afdeeling plantsoenen van den gemeentelijken technischen dienst hierop niet gewacht en de plaag trachten te bestrijden door de stammen der boomen, waarop de rupsen zich hebben vastgezet, met een spiritusfakkel te bewerken en de stammen daarna met een slang op de water leiding schoon te spuiten. In verband echter met het feit, dat de particulieren in nun tui nen, waar de rupsen eveneens voortwoeke ren, niet meewerken aan deze verdelging op eigen terrein, blijft niettegenstaande de ge troffen maatregelen de plaag voortduren. VELDSLAG TUSSCHEN TWEE ZWERVERS. Twee zwervers van middelbaren leeftijd, die het wel eens waren voor zoover het de alcohol betrof, doch op ander gebied minder eendrachtig waren, kregen het gistermid dag met elkaar aan den stok. De een be schuldigde den ander er van een mars van eigenaar te hebben doen veranderen. Het geval ontaardde in een hoogloopende ruzie. De bestolene wond zich steeds meer op en bediende zich ten slotte van een mes, waar mede hij zijn tegenstander een diepe steek in het onderlijf toebracht. De getroffene moest naar het ziekenhuis te Amersfoort worden vervoerd. De dader viel den H. Her mandad in handen, die wel voor de ont nuchtering van zijn pupil zal zorgdragen. De man is althans door de politie van Bar- neveld ingesloten en na te zijn verhoord, naar Utrecht overgebracht. ZANDINSTORTING TE GARDEREN. Arbeider ernstig gewond. Bij het graven van zand en grind onder Bergsham te gistermiddag door een onver- wachtsche instorting de arbeider A. D. uit Kootwijkerbroek, onder de vallende massa gekomen, waardoor hij zware inwendige kneuzingen heeft opgeloopen. Werkzaamheden aan de rijwielpaden in deze omgeving, welke onder toezicht staan van de Heide-maatschappy, en in werkver schaffing worden uitgevoerd, maken het noodig uit een diep gat zand en grind te graven. Hiermede was de arbeider D bezig, toen de grond eensklaps begon te werken. Voor hy er op bedacht kon zijn, was de man reeds onder het zand bedolven. Geluk kig bleef hij juist met den mond vrij, zoo dat hij niet stikte. Doordat het gat veel te steil was uitgegraven, kon slechts langzaam aan de bevrijding van het slachtoffer wor den gewerkt. Eerst na ongeveer een uur was de man vrij. Dokter Bos uit Garderen con stateerde ernstige .inwendige kneuzingen en verbloed in gen. De politie heeft aanstonds een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit reeds thans is komen vast te staan, dat de opzichter van de Heide-maatschappij. te roekeloos heeft laten graven. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Het verdef graven is door den burgemeester van Barneveld, onder welke gemeente Garderen ressorteert, verboden. SLAGERSWINKEL GESLOTEN. In verband met de vestigingswet klein bedrijf is gisteren op last van de politie te Rotterdam een in het Noordelijk stadsdeel gelegen slagerswinkel gesloten, aan welken eigenaar de minister van economische zaken een vestigingsvergunning had geweigerd. De eigenaar heeft onmiddellijk aan het hem gegeven bevel voldaan. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE HELMOND. Gisteravond heeft zich op den Mierlosche- weg te Helmond een ernstige aanrijding voorgedaan. Een personenauto, bestuurd door den heer van H. uit Helmond, kwam, bij het passee- ren van een groote vrachtauto, in botsing met de achttienjarige wielrijdster B., wonen de aan het Hemelrijksdijkje, terwijl ook een zeventienjarige jongeman, zekere K., door de auto werd aangereden. K., die verwon dingen aan het hoofd kreeg, kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gaan. Mej. B. echter is met een zware hersen schudding en inwendige kneuzingen in het St. Antoniusziekenhuis ter verpleging opge nomen. Een kind, dat op den bagagedrager van de fiets van mej. B. zat, bleef wonderlijk genoeg ongedeerd. Het rijwiel is totaal ver nield. r NIEUW TYPE VLIEGTUIG. Maximum snelheid 45 kilometer. Generaal Milch, de Duitsche onder staatssecretaris voor luchtvaart heeft gisteren een verkenningsvlucht- gemaakt boven het manoeuvre-terrein in een nieuw type vliegtuig van zeer kleine afmetingen» dat een maximum-snelheid heeft van 45 kilometer per uur en een gemiddelde snel heid van 25 kilometer. Bij zeer sterken wind kan deze snelheid tot nul worden, zoodat het toestel bijna onbeweeglijk °P een punt kan blijven of zelfs achteruit gaan. Het kan. vertrekken en landen bü|- nen een afstand van ternauwernood VU1" tien meter en is uitstekend te gebruik* voor het leiden en controleeren der m" taire operaties of voor het vervoer va gewonde soldaten van het gevechtsterre ONZE POSTVLUCHTEN. De postvliegtuigen bevonden zich Wielewaal uitreis) te Basra en Reiger reis) te Rangoon.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6